Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Εσύ. Γιατί σας είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο;

γιατι ειμαστε κοινωνικα οντα ισως?????σου λεει κατι????(βεβαια ενας μοναχος,ενας ερημιτης π.χ ζει ολομοναχος αλλα αυτο ειναι αλλη περιπτωσηας μην ανοιξω το θεμα γιατι θα τελειωσω του χρονου)εκτος αν θεωρεις πως εχουν βγει και νεα μοντελα ανθρωπων που λειτουργουν σαν ρομποτακια και περνανε φινα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
γιατι ειμαστε κοινωνικα οντα ισως?????σου λεει κατι????(βεβαια ενας μοναχος,ενας ερημιτης π.χ ζει ολομοναχος αλλα αυτο ειναι αλλη περιπτωσηας μην ανοιξω το θεμα γιατι θα τελειωσω του χρονου)εκτος αν θεωρεις πως εχουν βγει και νεα μοντελα ανθρωπων που λειτουργουν σαν ρομποτακια και περνανε φινα....
Πρώτον, το να μην έχει κάποιος σχέση δεν συνεπάγεται μοναχισμό. Μπορεί να έχει φίλους, συγγενείς, συναδέλφους κτλ. Δεύτερον, οι περισσότερες μεγάλες ανακαλύψεις έγιναν ιδιωτικά. Η μοναχικότητα είναι βασική ανθρώπινη ανάγκη και απαραίτητη για σχεδόν οποιουδήποτε είδους δημιουργία. Επί του θέματος, ρίξε μια ματιά στη δουλειά της ψυχολόγου Ester Buchholz (εισαγωγικό άρθρο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Πρώτον, το να μην έχει κάποιος σχέση δεν συνεπάγεται μοναχισμό. Μπορεί να έχει φίλους, συγγενείς, συναδέλφους κτλ. Δεύτερον, οι περισσότερες μεγάλες ανακαλύψεις έγιναν ιδιωτικά. Η μοναχικότητα είναι βασική ανθρώπινη ανάγκη και απαραίτητη για σχεδόν οποιουδήποτε είδους δημιουργία. Επί του θέματος, ρίξε μια ματιά στη δουλειά της ψυχολόγου Ester Buchholz (εισαγωγικό άρθρο).

δεν μπορω να δεχτω την αποψη πως η εργασια ολοκληρωνει....σιγουρα σε γεμιζει...η μοναχικοτητα φυσικα ειναι η θετικη πλευρα της μοναξιας ,ειμαι φαν....αλλα πιστευω πως η πολλη μοναχικοτητα κανει κακο(εκτος αν εχεις περασει σε αλλη φαση)...ειμαι 18 ακομη...δεν εχω ζησει τετοιες καταστασεις...αλλα υπαρχουν ομορφα πραγματα που πρεπει να ζησει καποιος...και οπως ξαναειπα πιστευω πως το παθος με την εργασια νομιζω πως ειναι ανασταλτικος παραγοντας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η μοναχικότητα είναι βασική ανθρώπινη ανάγκη και απαραίτητη για σχεδόν οποιουδήποτε είδους δημιουργία.
μεχρι ενος οριου,,και ειναι και θεμα χαρακτηρα..

καποιοι λειτουργουν καλυτερα με κοσμο και θορυβο,,και παραγουν καλυτερα..

παντως οι ανθρωποι ειναι κοινωνικα οντα,,ουτε αρκουδες ουτε γατες ειμαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hotlivec

Νεοφερμένος

Ο hotlivec αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Το θέλω πάρα πολύ
Ακόμα και τώρα που είμαι 17 θα ήθελα να έχω ένα κοριτσάκι
Είναι το όνειρο μου να κάνω οικογένεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Το θέλω πάρα πολύ
Ακόμα και τώρα που είμαι 17 θα ήθελα να έχω ένα κοριτσάκι
Είναι το όνειρο μου να κάνω οικογένεια

με αφορμη το μυνημα σου....εχετε παρατηρησει οτι ειναι πιο πολλοι οι αντρες που τους αρεσουν τα παιδια παρα οι γυναικες?(ολοι οι φιλοι μου και οι πρωην μου λατρευουν τα παιδια και οταν ελεγα οτι με εκνευριζουν με ελεγαν κακια!) τι φταιει αραγε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
με αφορμη το μυνημα σου....εχετε παρατηρησει οτι ειναι πιο πολλοι οι αντρες που τους αρεσουν τα παιδια παρα οι γυναικες?(ολοι οι φιλοι μου και οι πρωην μου λατρευουν τα παιδια και οταν ελεγα οτι με εκνευριζουν με ελεγαν κακια!) τι φταιει αραγε?
Λογικό μου φαίνεται, αφού συνήθως γι'αυτούς είναι ωραία παιχνιδάκια και τη σκατοδουλειά τη φορτώνουν στη γυναίκα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Λογικό μου φαίνεται, αφού συνήθως γι'αυτούς είναι ωραία παιχνιδάκια και τη σκατοδουλειά τη φορτώνουν στη γυναίκα τους.

ισως εχεις δικιο..

οι ανδρες μας αρεσουν τα παιδια.. ως παιδια,,επι ισοις οροις.. αλλα η γυναικα βλεπει αλλα και βαζει ταξη στα παιδια,,μαζι με μας....και η μανα περναει στην κοπελα αυτες τις ευθυνες..

και γω παιζω με τα παιδια,,ποτέ δεν με εκνευριζαν.. μηπως ομως οι ανδρες ειναι πιο κουλ,,ενω οι γυναικες εχουν πιο πολλα νευρα σημερα και ειναι καπως πιο μιγιαγκιχτες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Λογικό μου φαίνεται, αφού συνήθως γι'αυτούς είναι ωραία παιχνιδάκια και τη σκατοδουλειά τη φορτώνουν στη γυναίκα τους.

Ευτυχώς υπάρχει κι ένα "συνήθως" στην πρότασή σου που την σώζει στο απολύτως ελάχιστο.

Διαφωνώ με:

1) Ωραία παιχνιδάκια: Εγώ τα παιδιά μου δε θα τα κάνω επειδή βαρέθηκα το Crysis 2 στo PC αλλά γιατί θέλω να δημιουργήσω κάτι νέο ανεξάρτητο, που να φέρει όμως τα χαρακτηρηστικά εμού και/ή αυτής που αγαπάω.

2)Σκατοδουλειά: Καμιά δουλειά δεν είναι σκατοδουλειά όταν αγαπάς αυτό που κάνεις. Εν προκειμένω αν δεν αγαπάς το παιδί σου, ας τελείωνες απ' έξω 9 μήνες πριν σκάσει μύτη... Τώρα θα τελειώνει εκείνο τα κακάκια του και το ζευγάρι θα μαζεύει την κόπρα με το φαράσι. Έτσι πάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Λογικό μου φαίνεται, αφού συνήθως γι'αυτούς είναι ωραία παιχνιδάκια και τη σκατοδουλειά τη φορτώνουν στη γυναίκα τους.

δεν νομιζω οτι ολοι οι ανδρες σκεφτονται ετσι...αντιθετως πιστευω πως το ποσοστο τετοιου ειδους ανδρων εχει μειωθει και μειωνεται...ενταξει υπαρχουν κι αυτοι που θελουν την γυναικα στο σπιτι με τα παιδια και αυτοι να φερνουν τα λεφτα και να μην ασχολουνται με κατι αλλο...αλλα αυτο πιστευω προερχεται απο την οικογενεια... το αν βλεπουν τα παιδια σαν παιχνιδακια που ακουγεται πολυ βαρυ για να τους το προσαψουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
θέλω να κάνω παιδιά και να τα μεγαλώσουν οι οδηγοί επιβίωσης
και τα βιβλία και να συνυπάρχουν με τα ακάρεα του σπιτιού
και όσο φλέγονται να βγουν έξω και να τρέξουν με γυμνά πόδια
τόσο να τα φλομώνω στα βιβλία
μέχρι να παχύνουν τα μάτια τους.

ΦΑΤΕ ΜΑΤΙΑ ΨΑΡΙΑ, ΦΑΤΕ ΓΝΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΚΙΛΟ.

Θέλω να κάνω παιδιά και να μεγαλώσουν
με τον χρησμό της πεταλούδας που έγινε ροφός
και να ενσαρκωθούν στους μεγαλύτερους πεσιμιστές
που να μη νομίζουν ότι η ιδέα του έρωτα είναι η μόνη ικανή
να συμφιλιώνει κάθε άνθρωπο, στιγμιαία ή όχι, με την ιδέα της ζωής
αλλά ότι το γαμήσι το έχουμε ανάγκη πρωτίστως οργανική.

ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΣΑ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΟΥ δηλ για να αποφύγουμε
τα εκβιαστικά λόγια.



με τις σπάνιες ανεξιλέωτες αμαρτίες ακόμη νωπές στη μνήμη
να κάνουν ο,τι κάνω κι εγώ:

καλύτερα να ταράσσουν το αίμα τους με τέτοιες αμαρτίες
(πχ από νεαρές γυμνές γυναίκες που θα γλιστρούν μαζί τους πάνω στις στέγες)
παρά η επιμονή στην υστερική ησυχία να τους καταντήσει
ολοκληρωτικά νεκρούς και τρομαγμένους...

(κι οι γάτες να έχουν το μονοπώλιο στα κεραμίδια τους. λ-ο-λ)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Λογικό μου φαίνεται, αφού συνήθως γι'αυτούς είναι ωραία παιχνιδάκια και τη σκατοδουλειά τη φορτώνουν στη γυναίκα τους.

Με κάλυψε ο Λυκούργος στο μέγιστο βαθμό, απλά θέλω να εκφράσω την απογοήτευσή μου για κάποια μορφωμένη νέα γυναίκα που δηλώνει μάλιστα οτι θέλει στο μέλλον να κάνει παιδί...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση Himela, πως η Subject To Change ως σκατοδουλειά δεν εννοούσε πως είναι σκατοδουλειά να μεγαλώνεις παιδιά (αυτό δε νόμισες; ) αλλά την κυριολεκτική έννοια (διορθωστε με αν κατάλαβα λάθος), δηλ.:
τα κακάκια, τα τσισάκια, τα εμετάκια που μυρίζουν απο τις κρεμούλες, τα μυξάκια, τα βρωμερα χεράκια και ποδαράκια, τα απλυτα πουλάκια και πιπάκια που συγκαίγονται και τσούζουν, τις σαλτσούλες που τρέχουν απο τα στοματάκια, τα χτυπηματάκια στα ποδαράκια, το κόψιμο απο τα νυχάκια, το πλύσιμο στα δοντάκια και το κοίταγμα και ξεψάχνισμα για υπολείμματα στα δοντάκια, τα αιματάκια γύρω στα 12 που ρχεται περίοδος, η εφαρμογή σερβιετούλας για να μην κολλήσει ανάποδα, τα μαζέματα του αίματος απο τα κρεβατάκια και τα στρωματάκια (πλύσιμο στο χέρι γιατί το αιματακι θέλει κρύο νεράκι )τα σπερματάκια που πλέουν στα κρεβατάκια και κολλάνε και γενικότερα τέτοια θέματα συνήθως τα αναλαμβάνει μια μαμά. Φυσικά είναι το 3% τα παραπάνω, υπάρχει και το άλλο 97%. Φαντάσου άνδρα να καθαρίζει τα σκατουλάκια και τις πάνες που ...μυρίζουν απο την πολλή γαλατίλα και το κωλάρακι του γιου ή της κόρης, επίσης το γύρω γύρω που πιάνει το πουλάκι απο τα τσισάκια που όταν είναι μωράκι θέλει πλυσιμάτακι καλό

Θέλω να ελπίζω πως όλοι οι καλοί μπαμπάδες αφήνουν τη μανούλα να παίζει παιχνιδάκια με τα μωράκια κι αναλαμβάνουν τακτικά τα παραπάνω. Ενας μπαμπούλης οφείλει να τα γνωρίζει αυτά και σε περιπτωση που μια μανούλα δεν προλαβαίνει, να τα κάνει εκείνος

Νι; Γούτσου! :D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση Himela, πως η Subject To Change ως σκατοδουλειά δεν εννοούσε πως είναι σκατοδουλειά να μεγαλώνεις παιδιά (αυτό δε νόμισες; ) αλλά την κυριολεκτική έννοια (διορθωστε με αν κατάλαβα λάθος), δηλ.:
τα κακάκια, τα τσισάκια, τα εμετάκια που μυρίζουν απο τις κρεμούλες, τα μυξάκια, τα βρωμερα χεράκια και ποδαράκια, τα απλυτα πουλάκια και πιπάκια που συγκαίγονται και τσούζουν, τις σαλτσούλες που τρέχουν απο τα στοματάκια, τα χτυπηματάκια στα ποδαράκια, το κόψιμο απο τα νυχάκια, το πλύσιμο στα δοντάκια και το κοίταγμα και ξεψάχνισμα για υπολείμματα στα δοντάκια, τα αιματάκια γύρω στα 12 που ρχεται περίοδος, η εφαρμογή σερβιετούλας για να μην κολλήσει ανάποδα, τα μαζέματα του αίματος απο τα κρεβατάκια και τα στρωματάκια (πλύσιμο στο χέρι γιατί το αιματακι θέλει κρύο νεράκι )τα σπερματάκια που πλέουν στα κρεβατάκια και κολλάνε και γενικότερα τέτοια θέματα συνήθως τα αναλαμβάνει μια μαμά. Φυσικά είναι το 3% τα παραπάνω, υπάρχει και το άλλο 97%. Φαντάσου άνδρα να καθαρίζει τα σκατουλάκια και τις πάνες που ...μυρίζουν απο την πολλή γαλατίλα και το κωλάρακι του γιου ή της κόρης, επίσης το γύρω γύρω που πιάνει το πουλάκι απο τα τσισάκια που όταν είναι μωράκι θέλει πλυσιμάτακι καλό

Θέλω να ελπίζω πως όλοι οι καλοί μπαμπάδες αφήνουν τη μανούλα να παίζει παιχνιδάκια με τα μωράκια κι αναλαμβάνουν τακτικά τα παραπάνω. Ενας μπαμπούλης οφείλει να τα γνωρίζει αυτά και σε περιπτωση που μια μανούλα δεν προλαβαίνει, να τα κάνει εκείνος

Νι; Γούτσου! :D :P

χαχαχαχαχαχαχα....πραγματικα με εκανες να αηδιασω και να κανω και παλι την σκεψη "παιδια???? μακρια απο 'μας αυτα!!!!!" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχαχα....πραγματικα με εκανες να αηδιασω και να κανω και παλι την σκεψη "παιδια???? μακρια απο 'μας αυτα!!!!!" :P


Αλήθειες είναι...
αααχ ... όπως ειν βαριά η καλογερική , έτσι είν βαριά και η μαμαδιστική:P
Και ένα μέτρο σε αυτά(που τόσο κηρύττω), εδώ ειδικά, δεν υπάρχει.
Αλλά όταν το μωράκι είναι δικό σου, δε σιχαίνεσαι, ίσα ίσα, χαίρεσαι να το φροντίζεις
Τουλάχιστον όσες λεύτερες χαρείτε την ελευθερία γιατί μετά.... αν κι εφόσον κάνετε παιδιά, η ''σκατοδουλειά'' πάει σύννεφο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Φαντάσου άνδρα να καθαρίζει τα σκατουλάκια και τις πάνες που ...μυρίζουν απο την πολλή γαλατίλα και το κωλάρακι του γιου ή της κόρης, επίσης το γύρω γύρω που πιάνει το πουλάκι απο τα τσισάκια που όταν είναι μωράκι θέλει πλυσιμάτακι καλό

Θέλω να ελπίζω πως όλοι οι καλοί μπαμπάδες αφήνουν τη μανούλα να παίζει παιχνιδάκια με τα μωράκια κι αναλαμβάνουν τακτικά τα παραπάνω. Ενας μπαμπούλης οφείλει να τα γνωρίζει αυτά και σε περιπτωση που μια μανούλα δεν προλαβαίνει, να τα κάνει εκείνος

Νι; Γούτσου! :D :P

Ψιλοπράγματα. Αν έχεις καθαρίσει χέστρα στο στρατό με οδοντόβουρτσα, τα τσισάκια γύρω απ' το πουλάκι σου μυρίζουν βιολέτα! :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι αυτό που είναι "σκατοδουλειά" στην μαμαδιστική, αν ο σύζυγος δεν βοηθά/μοιράζεται τις ευθύνες, δεν είναι η μία ή η άλλη μισοαηδιαστική δουλειά όσο η 24/7 απαίτηση όχι απλώς να είσαι stand-by αλλά να κάνεις πράγματα. Δηλαδή ότι τίποτα δεν αποφεύγεται οπότε το μυαλό σου και το κορμί σου εξαντλούνται από ένα συνδυασμό αυπνίας/δουλειάς που μπορεί να κρατήσει μήνες ή χρόνια (το 1ο μου παιδί κοιμήθηκε 6ωρο 2 μέρες στην σειρά αφού έκλεισε τα 2).
Ίσως αν σου κάτσει παιδί που είναι μαμ και νάνι να είναι ανθρώπινα για κάποιο διάστημα ή αν υπάρχει υποστήριξη από την προηγούμενη γενιά, δεν ξέρω.
Το να εκνευρίζεσαι κάτω από τέτοιες συνθήκες δεν σημαίνει ότι δεν αγαπάς/χαίρεσαι τα παιδιά σου και αυτό το λέω γιατί πολλές φορές μοιάζει όποιος δεν λέει τα πράγματα "ροζ" να κρίνεται ως αναίσθητος. Άλλωστε φαντάζομαι γι'αυτό αναγκάστηκε να βάλει τόσα -ακια η mindcircus στο κείμενο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν θα ήθελα να κάνω παιδιά γιατί νομίζω ότι δεν θα ήμουν ιδιαίτερα καλή μάνα. Μπορεί όμως να αλλάξω γνώμη αργότερα, ποιος ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
ναι .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Θέλω πάρα πολύ να κάνω παιδιά! Ήδη κάνω σχέδια..Θα ήθελα να τα κάνω από μικρή ώστε να μπορώ να ανταποκριθώ στις ανάγκες όλων και να μην φτάσω 40 χρονών και να μην μπορώ να τα τρέχω από δω και από κει, σε παιδικές χαρές και ό,τι άλλο θέλουν..Σκέφτομαι για 3 παιδάκια, το ένα μάλιστα να το υιοθετήσω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top