Εκφοβισμός μέσω διαδικτύου - Internet Bullying

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
δεν την ανέβασε στο φέισμπουκ την φωτογραφία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
δεν την ανέβασε στο φέισμπουκ την φωτογραφία...

εδω λεει:
Amanda was bullied on Facebook, forced to change schools a number of times and even physically abused, driving her to drugs and alcohol, cutting and several suicide attempts.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
εδω λεει:
Amanda was bullied on Facebook, forced to change schools a number of times and even physically abused, driving her to drugs and alcohol, cutting and several suicide attempts.
Η εν λόγο φωτογραφία δεν ανέβεικε στο Facebook. Η φωτογραφία τραβήχτεικε σε ένα σίτε όπως το omegle και chatroylette όπου κάποιος τις ζήτησε να δείξει τα ... και εκείνη βλακοδώς το έκανε. Αργότερα εκείνος επικοινώνισε μαζί της μέσο Facebook λεγοντάς της ότι εάν δεν κάνει ένα private show μόνο για εκίνων θα δώσει την φωτογραφία στους συμμαθητές της. Εκείνη φυσίκά και δεν έκανε ότι της ζήτησε και εκείνος έκανε πράξη την απειλεί του. Τα υπόλοιπα τα λέει το quote σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
ναι, λέει ότι την παρενοχλούσαν και την κορόιδευαν στο φέισμπουκ. δεν ανέβασε γυμνή φωτό η κοπέλα. απλά μίλαγε σε κάποιον σε τσατ με κάμερα και της είπε αυτός να του δείξει τα **** της και αυτή το έκανε. και προφανώς αυτός πήρε σκρίν σοτ και μετά βρήκε την κοπέλα και την απειλούσε.

όποιος έχει μπεί σε σάιτ τύπου τσατ ρουλέτ καταλαβαίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Η εν λόγο φωτογραφία δεν ανέβεικε στο Facebook. Η φωτογραφία τραβήχτεικε σε ένα σίτε όπως το omegle και chatroylette όπου κάποιος τις ζήτησε να δείξει τα ... και εκείνη βλακοδώς το έκανε. Αργότερα εκείνος επικοινώνισε μαζί της μέσο Facebook λεγοντάς της ότι εάν δεν κάνει ένα private show μόνο για εκίνων θα δώσει την φωτογραφία στους συμμαθητές της. Εκείνη φυσίκά και δεν έκανε ότι της ζήτησε και εκείνος έκανε πράξη την απειλεί του. Τα υπόλοιπα τα λέει το quote σου.

Συγγνωμη αλλα ...αυτο που εκανε δεν ηταν καθολου λογικο.Καθε ενας καθυστερημενος εφηβος κανει μια ηλιθιοτητα και μετα βγαζει "δραματικες" ιστοριες λεγοτνας κοιταξτε τι μου εκαναν,ποσο κακος ειναι ο κοσμος κτλ.
Ρε παιδια ο κοσμος ηταν,ειναι,και θα ειναι κακος και δεν πρεπει ετσι απλα να εμπιστευεσται τον οποιονδηποτε.Δηλ αυτη παει και του δειχνει τα στηθη της και πιστευει οτι ειναι ο ιπποτης με το ασπρο αλογο και δεν θα της κανει κακο;..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
1)Πρέπει να είσαι πολύ μαλάκας και αγάμητος για να ζητήσεις από μια κοπέλα κάτι τέτοιο.
2)Πρέπει να είσαι πολύ χαζή για να δεχτείς.
3)Δεν είναι λύση η αυτοκτονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
γι αυτό ακριβώς το λόγο υπάρχουν οι έννοιες ανήλικος και ανώριμος:redface:
το κοριτσάκι ήταν μικρό δεν είχε τη σοφία και την "εξυπνάδα" να κρίνει αν έκανε βλακείες. ο άλλος που ήταν και ενήλικας όμως υποτίθεται ότι είχε πλήρη γνώση της ευθύνης των πράξεών του.

και εντάξει σχεδόν πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις φταίει η παιδεία και η ανατροφή που λαμβάνεις από τους γονείς. το κορίτσι δεν το αναφέρει αλλά επειδή σε κάποια φάση πετάει κάτι περίεργα, ίσως μπορεί να πει κανείς ότι ήταν από χωρισμένους γονείς. τώρα δεν ξέρω μπορεί να λέω και βλακείες. (σε μία καρτέλα λέει ότι πήγε στην πολιτεία που ήταν η μητέρα της?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
γι αυτό ακριβώς το λόγο υπάρχουν οι έννοιες ανήλικος και ανώριμος:redface:
το κοριτσάκι ήταν μικρό δεν είχε τη σοφία και την "εξυπνάδα" να κρίνει αν έκανε βλακείες. ο άλλος που ήταν και ενήλικας όμως υποτίθεται ότι είχε πλήρη γνώση της ευθύνης των πράξεών του.

και εντάξει σχεδόν πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις φταίει η παιδεία και η ανατροφή που λαμβάνεις από τους γονείς. το κορίτσι δεν το αναφέρει αλλά επειδή σε κάποια φάση πετάει κάτι περίεργα, ίσως μπορεί να πει κανείς ότι ήταν από χωρισμένους γονείς. τώρα δεν ξέρω μπορεί να λέω και βλακείες. (σε μία καρτέλα λέει ότι πήγε στην πολιτεία που ήταν η μητέρα της?)

Ξέρεις πόσους 25αρηδες και πάνω ξέρω που ψάχνονται στο ίντερνετ για τέτοια;Φυσικά τα 15χρονα και πάνω δέχονται για να νιώσουν λίγο γκόμενες..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
γι αυτό ακριβώς το λόγο υπάρχουν οι έννοιες ανήλικος και ανώριμος
το κοριτσάκι ήταν μικρό δεν είχε τη σοφία και την "εξυπνάδα" να κρίνει αν έκανε βλακείες. ο άλλος που ήταν και ενήλικας όμως υποτίθεται ότι είχε πλήρη γνώση της ευθύνης των πράξεών του.

Ναι πεστο αυτο στους παιδοφιλους και στους πορνόγερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Το πήρατε και το γαμήσατε πάλι το θέμα.
Άντε, κάντε το και merge με το "Έλλειψη εφηβικής αθωότητας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Το πήρατε και το γαμήσατε πάλι το θέμα.
Άντε, κάντε το και merge με το "Έλλειψη εφηβικής αθωότητας".

οχι φιλε λεμε οτι ο καθενας πρεπει να παιρνει ευθυνη των πραξων του και οχι να τα ριχνει παντα στους αλλους,γνωριζοντας οτι μπορει να αποτελεσματα να μη ειναι θετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Ξέρεις πόσους 25αρηδες και πάνω ξέρω που ψάχνονται στο ίντερνετ για τέτοια;Φυσικά τα 15χρονα και πάνω δέχονται για να νιώσουν λίγο γκόμενες..:D
δεν το αρνούμαι μωρέ αυτό, απλά είπα ότι όσο φταίει αυτή άλλο τόσο φταίει και ο άλλος. that's it.:redface:

(το ίδιο λέμε απλά εγώ εστίασα πιο πολύ στο κοριτσάκι και εσύ στον άλλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Συγγνωμη αλλα ...αυτο που εκανε δεν ηταν καθολου λογικο.Καθε ενας καθυστερημενος εφηβος κανει μια ηλιθιοτητα και μετα βγαζει "δραματικες" ιστοριες λεγοτνας κοιταξτε τι μου εκαναν,ποσο κακος ειναι ο κοσμος κτλ.
Ρε παιδια ο κοσμος ηταν,ειναι,και θα ειναι κακος και δεν πρεπει ετσι απλα να εμπιστευεσται τον οποιονδηποτε.Δηλ αυτη παει και του δειχνει τα στηθη της και πιστευει οτι ειναι ο ιπποτης με το ασπρο αλογο και δεν θα της κανει κακο;..

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς θέλειςνα πεις με το παραπάνω ποστ σου.
Αν εννοείς ότι όλο αυτό έγινε για την δημοσιότητα η απαντησή μου είναι "You gotta be kidding me,man!".
Αν εννοείς ότι έκανε ότι έκανε χωρίς να γνωρίζει τις πιθανές επιπτώσεις της πράξεις της τότε συμφωνούμε.

δεν το αρνούμαι μωρέ αυτό, απλά είπα ότι όσο φταίει αυτή άλλο τόσο φταίει και ο άλλος. that's it.:redface:

(το ίδιο λέμε απλά εγώ εστίασα πιο πολύ στο κοριτσάκι και εσύ στον άλλο)

Για εμένα η κοπέλα φταίει στο 20% αυτός σε 60% και οι υπόλοιποι στο 20%.
Σε κάτι τέτιες περιπτώσεις bullying πιστεύω ότι ο θύτης θα έπρεπε να δικάζεται σαν ηθικός αυτουργός δολοφονίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Αν εννοείς ότι έκανε ότι έκανε χωρίς να γνωρίζει τις πιθανές επιπτώσεις της πράξεις της τότε συμγωνούμε

πιστευω μπορεις να το βγαλεις απο τα συμφραζομενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
δεν το αρνούμαι μωρέ αυτό, απλά είπα ότι όσο φταίει αυτή άλλο τόσο φταίει και ο άλλος. that's it.:redface:

(το ίδιο λέμε απλά εγώ εστίασα πιο πολύ στο κοριτσάκι και εσύ στον άλλο)

Για εμένα αυτός που κάνει κάτι τέτοιο και μετά εκθέτει τη κοπέλα,είναι 2 φορές μαλάκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Στις αμερικάνικες οικογένειες οι γονείς δεν επεμβαίνουν και πολύ στην προσωπική ζωή των έφηβων παιδιών τους. Ίσως η μικρή σκεφτόταν ότι είναι μόνη της και ότι και να το έλεγε στους γονείς της δεν θα άλλαζε τίποτα. Αυτό ήταν το μεγαλύτερο λάθος της.
Επιπλέον, και η ίδια από μια στιγμή και μετά ήθελε να τραβήξει την προσοχή (εξού και το βίντεο στο YouTube), γενικά νομίζω ότι ο λόγος αυτοκτονίας ήταν κάτι παραπάνω από την απόγνωση. Ίσως να σταμάτησε και τα ψυχοφάρμακα... ποιος ξέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Λιγο τσιπα ρε παιδια μιλαμε για ενα κοριτσι που εφυγε πολυ προωρα απο αυτο τον κοσμο αντι να μιλησουμε για το θεμα του τιτλου αναλωνοσεστε στην ιδια την περιπτωση που εκτος το οτι ειναι προσωπικη και δεν εχετε δικαιωμα δεν ξερετε και τιποτα σημαντικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Η φωτογραφία τραβήχτεικε σε ένα σίτε όπως το omegle και chatroylette όπου κάποιος τις ζήτησε να δείξει τα ... και εκείνη βλακοδώς το έκανε.
Τα omegle/chatroulette είναι ανώνυμα. Δηλαδή αυτή και του γδύθηκε και του έδωσε το fb της; Τόσο χαζή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giogWgiog

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giogWgiog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Τα omegle/chatroulette είναι ανώνυμα. Δηλαδή αυτή και του γδύθηκε και του έδωσε το fb της; Τόσο χαζή;

Νομίζω αυτή η απορία απαντήθηκε σε προηγούμενα μηνύματα..το ότι δεν είχε σωστή κρίση λόγω της ηλικίας της ή το ήταν αφελής δεν τη καθιστά χαζή και σίγουρα δεν της άξιζε καμία τέτοια τιμωρία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Πραγματικά δεν ξέρω ποιόν να λυπηθώ και με ποιόν να θυμώσω.
Κατά τη γνώμη μου,καλό θα ήταν οι γονείς της(ή κάποιος απο το περιβάλλον της ) να επικεντρωθούν περισσότερο στην κόρη τους.
Να της διαλευκανουν έστω και λίγο το στορυ γύρω απο τα σολιαλ μιντια.
Να προσέχουν να μην ξημεροβραδιάζει μπροστά απο μια οθόνη,να βρει άλλα ενδιαφέροντα.
Να μην παίρνει τοσο κατάκαρδα κάθε κομπλιμέντο αγοριού ,οτι ''αχ με αγαπάει ''
Είχαμε μια τέτοια ευκολόπιστη στο σχολείο και κάθε φορά που την ''πατούσε'' με κάποιον,οι γνωστοί της γελούσαν με την αφέλειά της.
Οι γονείς,πολλές φορές,δημιουργούν την λανθασμένη εντύπωση τύπου : καλύτερα να κάθεται το παιδί μου σπίτι,με τις ώρες στο φβ,παρά να ειναι έξω μπας και τον κλέψει ή βιάσει κάποιος (το έχω ακούσει όντως αυτό το ρητό ...)


Η ευκολοπιστία την έφαγε.Πολύ κρίμα.
Μου προκύπτουν όμως 2 εύλογες απορίες:
  • Γιατί αμέσως μετά το περιστατικό δεν φρόντισε να διαγράψει το λογαριασμό της στο φβ; για να μην την επηρεάζουν το επακόλουθο ; Αν κάτι μου διαφεύγει παρακαλώ να μου πει κάποιος .
  • Πόσο ΧΑΙΡΕΚΑΚΟΣ και ΑΜΟΙΒΑΔΑ μπορεί να είναι κάποιος,ώστε να περιπαίζει τόσο άσχημα έναν συνανθρωπό του; I mean,τί κέρδισε απο αυτό το περιστατικό; Σκότωσε έμμεσα και αναίμακτα μια κοπελιά; γουατ δε χελλ ρε φίλε.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top