Υγιεινή διατροφή

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλα κρασιά. Μολις βάλετε φωτο οι αυστηροι κριτές τα ξαναλέμε.

Σημερα

1ο γευμα Κουάκερ - πορτοκάλι (στημένο) - σταφιδες - κανέλα και μέλι.

2ο γευμα τοστ με 50γρ τυρι τρικαλινο χαμηλων λιπαρών (3 φέτες το τοστ με το ψωμι απο αλευρι λιναροσπορου χωρις ζάχαρη καραμαλεγκος)

3ο γευμα 200μλ φυσικο χυμο πορτοκάλι , 1 γιαουρτι 2% σταφιδες - καρυδια.

4ο γευμα (πριν λιγο) 100γρ πένες 3 αυγά , 20γρ λάδι και μια μεγάλη σαλάτα με 100γρ κοτατζ.

Πάω για υπνο σε λιγο πιο μετά εχει γυμναστηριο.


Φαε κανα 200γ στηθος κοτοπουλο μετα να σε πιασει γιατι τα 3 αυγα ειναι 15γ πρωτεινη + γιαουρτι + καρυδια ειναι λιγη η πρωτεινη για γυμναστηριακο
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε κάνω δίαιτα για κάποιο σκοπό.ωστόσο μία π θες να τις μετρήσουμε ,χθες
Ηπια καφε,μεσημεριανό κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο κ σαλάτα,για βράδυ 1,5 κριτσινι κ 3 βερίκοκα.
.

Λίγο τρως! :eek:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,967 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,967 μηνύματα.
Φαε κανα 200γ στηθος κοτοπουλο μετα να σε πιασει γιατι τα 3 αυγα ειναι 15γ πρωτεινη + γιαουρτι + καρυδια ειναι λιγη η πρωτεινη για γυμναστηριακο


Η μέση προσληψη πρωτεϊνης την ημέρα για εναν μέσο αθλουμενο ειναι 1.5-1.8γρ ανα σωματικο βάρος οποτε αν εισαι 77 κιλα οπως τωρα ειμαι εγώ τοτε με 120γρ εισαι μια χαρά.

Αν θές να τα βάλουμε κάτω και να τα μετρησουμε με λεπτομέρεια τοτε απο το πρωι έχουμε

κουακερ 12
τρικαλινο 50γρ 18
γιαουρτι 20
αυγα 25 (210γρ συνολο 70γρ το ένα)
πενες ολικης 12
τυρι κοτατζ 6

καρυδια 7


συνολο 100γρ.

με 100γρ ψητο ψαράκι και μια σαλατουλα (ετσι και αλλιως ειναι βράδυ δεν χρειάζεσαι πολύ υδατανθρακα)

μια χαρα κλεινεις την ημέρα σου και χωρις να πάρεις συμπληρωμα σε σκονη πρωτεϊνης. Αμα έπαιρνες και συμπληρωμα έφτανες ανετα τα 150γρ αλλα δεν χρειάζεται. Επισης δεν χρειάζεται να τρως καθε μερα κοτα θα βαρεθεις στο τέλος ή θα χλυμιντρήσεις.

Το βασικο στο γυμναστηριο ειναι ο υδατανθρακας γιατι θα σε βοηθησει να έχεις ενεργεια και να κανεις δυνατη προπονηση σηκώνοντας αρκετά κιλά. Αν και εγω τωρα με μια κωλο τενοντιτιδα που ειχα προσέχω και ειμαι λιγο συντηρητικος.


Οπως βλέπουμε απο το πρωι έχω κανει 5 γευματα , βαριέμαι να τρωω ωρες ωρες απλα δεν ειναι παστιτσάδες και γαλακτομπουρεκα θέλω στεγνο φαγάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,967 μηνύματα.
εγω αλλιως τα ηξερα, ενα αυγο 5-6γ πρωτεινη φερ ειπειν


Τα 100γρ αυγο ειναι 13γρ πρωτεϊνη οποτε τα 200γρ ειναι περιπου 26.
Πάει αναλογα με το βάρος του κάθε αυγου.

Αυτό το λάθος έκανα και εγώ. Αλλά σύμφωνα με το Devil και σε όσους γνωρίζουν δεν έχει σημασία η ποσότητα αλλά η ποιότητα.


Η 100% σωστη κατευθυνση ειναι εξαρταται τι θές να κανεις , αν θες να πάρεις ογκο σε ενδιαφέρει η ποσοτητα αλλα σε ενδιαφέρει τοσο οσο..... να μην βάζεις πάνω απο 1 κιλο το μήνα... 1 κιλο το μήνα για μενα βάρος. Επισης οταν χάνεις.... αφου πηρες κάποια κιλά ποιοτικά και μετά θες να γραμμώσεις δηλαδη .... να φανει αυτο που υπάρχει απο κάτω τοτε σε ενδιαφέρει πάλι η ποσοτητα τοσο οσο να χάνεις μέχρι 2 κιλά το μήνα και οχι παρπαάνω! Οι αποτομες μεγάλες αλλαγές στο βάρος ειτε σου κανιβαλιζουν μυϊκη μάζα , ειτε φορτώνεις πολύ και περιττο λίπος. Αρα δεν θές διατροφες τύπου 1000 θερμιδες για αδυνατισμα μέσα σε 2 μηνες. Να χάσεις 10 κιλά. Ειναι πολλά. Τα 10 κιλα θές να τα χάσεις σε 4 μήνες το λιγοτερο. Εγω θα έβαζα και 5.


To οτι μετράει η ποιοτητα εκτος απο την ποσοτητα ειναι επισης αδιαμφισβητητο , εννοειται πως δεν θα φτιάξεις ποιοτικο ογκο τρώγοντας πατατάκια ή μερέντα. Ολα αυτα ειναι κύκλοι μηνών. Μάνι - μάνι 7 μηνες ενας κυκλος ογκου και άλλοι 4 ένας κυκλος γράμμωσης τον έφαγες τον 1 χρονο :lol: Τωρα αν νιώθεις οτι δεν αντέχεις και κουράστηκες πάρε μια μέρα ελευθερη να φάς οτι σου έλειψε και επανέρχεσαι την επομενη ημέρα στο προγραμμα σου. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Αν είναι να κάνεις κάτι ''λάθος'' διατροφικά,κάντο σωστά.Απλά,πάρε κανονικό γαμάτο παγωτό ή super special πιτσα ή πιτόγυρο με απ'όλα κλπ κλπ

Εγώ, από την άλλη, νομίζω ότι αυτή η νοοτροπία δεν είναι βοηθητική στην προσπάθεια να "χτίσει" κάποιος/α πιο υγιεινές διατροφικές συνήθειες. Πιο πολύ δηλαδή θα προσανατολιζόμουν στο να βρω εναλλακτικές ή/και πιο υγιεινές επιλογές για να αντικαταστήσω τις λιγούρες μου και τα φαγητά που όντως μου αρέσουν. Π.χ. αν θέλω σοκολάτα γλυκό δεν θα πάρω σοκολατίνα, αλλά θα κάνω μια μους με γιαούρτι και κουβερτούρα που δεν έχει και έξτρα ζάχαρη. Κάπως έτσι νομίζω εκπαιδευόμαστε και στη γεύση, και σταδιακά μας αρέσουν άλλα πράγματα.

Προφανώς δεν εννοώ να τρώμε ασύστολα με τη δικαιολογία ότι είναι πιο υγιεινό. Ούτε βέβαια να φρικάρουμε στην ιδέα να φάμε όντως την πάστα.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Προφανώς δεν εννοώ να τρώμε ασύστολα με τη δικαιολογία ότι είναι πιο υγιεινό. Ούτε βέβαια να φρικάρουμε στην ιδέα να φάμε όντως την πάστα.
Ακριβώς στη δεύτερη περίπτωση δημιουργείται η ψύχωση και οι διατροφικές διαταραχές για αυτό λέμε τα πάντα με ένα μέτρο. Λιγούρες δεν ξέρω πόσο συχνά μπορεί να έχει κανείς βεβαία (εμένα με πιάνουν όταν είναι να αδιαθετήσω πχ) αλλά αν μια στις τόσες έχει όρεξη κανείς για γλυκό δεν καταστράφηκε ο κόσμος αν φάει λίγη σοκολάτα,με την προϋπόθεση ότι δεν έχει διαβήτη βεβαία.

Εγω σαν ανώμαλη που είμαι προτιμώ τη μαύρη σοκολάτα. :hehe:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,967 μηνύματα.
Εγώ, από την άλλη, νομίζω ότι αυτή η νοοτροπία δεν είναι βοηθητική στην προσπάθεια να "χτίσει" κάποιος/α πιο υγιεινές διατροφικές συνήθειες. Πιο πολύ δηλαδή θα προσανατολιζόμουν στο να βρω εναλλακτικές ή/και πιο υγιεινές επιλογές για να αντικαταστήσω τις λιγούρες μου και τα φαγητά που όντως μου αρέσουν. Π.χ. αν θέλω σοκολάτα γλυκό δεν θα πάρω σοκολατίνα, αλλά θα κάνω μια μους με γιαούρτι και κουβερτούρα που δεν έχει και έξτρα ζάχαρη. Κάπως έτσι νομίζω εκπαιδευόμαστε και στη γεύση, και σταδιακά μας αρέσουν άλλα πράγματα.

Προφανώς δεν εννοώ να τρώμε ασύστολα με τη δικαιολογία ότι είναι πιο υγιεινό. Ούτε βέβαια να φρικάρουμε στην ιδέα να φάμε όντως την πάστα.


Η κουβερτουρα ειναι τα ιδια με την κανονικη σοκολάτα. Εχει επισης ζαχαρη και θερμιδες :)

https://www.e-fresh.gr/el/kouvertoura-nestle-dessert-200g

https://www.diettv.gr/site/food/sokolata-ygeias-ion-amygdaloy-me-72-kakao

βλέπουμε λοιπον οτι η ποσοτητα των λιπαρών ειναι ακριβως ή περιπου η ιδια.

https://www.diettv.gr/site/food/sokolata-Lacta-Oreo-Mondelez

Αν οντως θές να αποφυγεις την ζάχαρη και το λιπος απο τις επεξεργασμενες σοκολάτες η μοναδικη λυση ειναι να πάρεις

ετοιμο κακο (χωρις ζάχαρη) κανελα και βανιλια και μελι και να φτιάξεις κάτι μονος σου. Ειναι ακριβως ο ιδιος λογος που καθε πρωι παιρνω το πρωινο μου στη δουλειά απο το να βασιστω στο φουρνο της περιοχής.


Και μια και το πάμε συνεχως στο "υγιεινο" ολα αυτα που γράφουμε εδω απλα εξασφαλιζουν οτι θα ακολουθησει κάποιος μια διατροφη χαμηλη σε λιπος και χοληστερινη και άλλα "κακα" λιπη αυτο σε συνδυασμο με την συστηματικη γυμναστικη θα αναδειξει το κορμι κάποιου οποτε να "ο φουσκωτος που λέγαμε" δημιουργηθηκε. Πάει αυτο.



Το αν και κατα ποσο υγιεινο και χωρις φάρμακα ειναι


το μαρουλι που παιρνω για να φτιάξω τη σαλάτα μου.
το κοτοπουλο που έχει ορμονες για να μεγαλώσει πιο γρηγορα.
η σογια που δεν ειναι μεταλαγμένη.
τα κολοκυθάκια που δεν έχουν φάει ενα καρο καρκινογονα φυτοφάρμακα

το καθημερινο μολυσμενο οξυγονο που αναπνέει κάποιος αν ζει στο κέντρο
τους γενετικους παραγοντες προδιάθεσης , το αν ξενυχτάει το αν ειναι στενάχωρος άνθρωπος
κτλπ κτλπ


και άλλα πολλά τέτοια δυστυχως δεν μπορει ευκολα να το ξέρει ουδεις.


Θέλει παρα πολυ ψάξιμο και ΜΟΝΟ αγορα βιολογικών προϊοντων που επισης ειναι πιο ακριβη απο τα κανονικα οπως επισης και πράγματα που δεν μπορουμε να αλλάξουμε πχ το οξυγονο που αναπνέεις.;)



ουτε το γιαουρτι απο το σουπερ μαρκετ ξέρεις αν ειναι υγιεινο καιτοι χαμηλο σε λιπαρά.

A! Πατατούλες!

Ειχα στο σπιτι λιγα κολοκυθάκια ψητά και ειπα να περάσω απο το σουβλατζιδικο να τσιμπησω 2 καλαμάκια κοτοπουλάκι.
Και να κοψω και μια μαρουλοσαλάτα. Καλα ειναι για βράδυ.... αλλά... ο ψηστης ήθελε να μου βάλει και πατάτες! Του ειπα αρχικα να μην βάλει αλλα τι ..... θα φάς κοτοπουλο χωρις πατατα τηγανητη;;; πας καλα; δεν ειναι πληρες γευμα! Τεσπα μου τις έβαλε... τι να κάνω και εγώ.

Οποτε μολις ήρθα σπιτι και έκοψα και τη σαλάτα μου και έβαλα και τα κολοκυθάκια σε ενα ταπεράκι να φάω (με βολευουν απιστευτα τελευταια τα ταπεράκια!!!) .... για να μην πάνε χαμένες οι πατατες τις έδωσα στην μαμα! :lol: Ειδάλλως θα τις έτρωγε ή ο σκύλος ή ο κάδος. Οσο για την αμφιεση για να μην λετε οτι πάλι δειχνω το σώμα μου. Κανει παρα πολύ ζέστη και δεν μπορω να φορέσω μπλουζα σορρυ! :lol:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
A! Πατατούλες!

Ειδάλλως θα τις έτρωγε ή ο σκύλος ή ο κάδος. Οσο για την αμφιεση για να μην λετε οτι πάλι δειχνω το σώμα μου. Κανει παρα πολύ ζέστη και δεν μπορω να φορέσω μπλουζα σορρυ! :lol:

αχ 21ος αιωνας ποσο χαιρομαι (νοτ) που ειμαστε στην εποχη που μετα απο τοσα χρονια εξελιξης επιτελους εχουμε την πολυτελεια να το παιζουμε κακομαθημενα,αχαριστα μπασταρδα να πεταμε φαι που δεν ειναι ουτε χαλασμενο ουτε τιποτα μονο και μονο επειδη ειμαστε ναρκισσιστικα ψωνια χωρις καν να εχουμε λογο γι αυτο

αα και για το τελευταιο μπορουσες να βγαλεις φωτο μονο τις πατατες για να μη στην πουμε και παλι (τζαααστ σεεεινγκ)

1ο γευμα : 100 γρ νεροβραστο σιταρι με ενα ποτηρι χυμο "φρουτεξ"
2ο γευμα: 150 γρ νεροβραστον κουνουπιδιον με λιγη θυμαροριγανη
3ο γευμα: 200 γρ γιαουρτι "η στρουγγα" με μια κοφτη κουταλια μελι
4ο γευμα: ωραιοτατες νεροβραστες φακες

και φυσικα μετα και γυμναστηριο
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ, από την άλλη, νομίζω ότι αυτή η νοοτροπία δεν είναι βοηθητική στην προσπάθεια να "χτίσει" κάποιος/α πιο υγιεινές διατροφικές συνήθειες. Πιο πολύ δηλαδή θα προσανατολιζόμουν στο να βρω εναλλακτικές ή/και πιο υγιεινές επιλογές για να αντικαταστήσω τις λιγούρες μου και τα φαγητά που όντως μου αρέσουν. Π.χ. αν θέλω σοκολάτα γλυκό δεν θα πάρω σοκολατίνα, αλλά θα κάνω μια μους με γιαούρτι και κουβερτούρα που δεν έχει και έξτρα ζάχαρη. Κάπως έτσι νομίζω εκπαιδευόμαστε και στη γεύση, και σταδιακά μας αρέσουν άλλα πράγματα.

Προφανώς δεν εννοώ να τρώμε ασύστολα με τη δικαιολογία ότι είναι πιο υγιεινό. Ούτε βέβαια να φρικάρουμε στην ιδέα να φάμε όντως την πάστα.

Δεν αναφερόμουν σε αυτούς που τώρα προσπαθούν να ''χτίσουν'' healthy διατροφικές συνήθειες αλλά σε όσους ακολουθούν ήδη μια υγιεινή διατροφή.Γι'αυτό και απάντησα στον devil άλλωστε
Δε διαφωνώ επί της ουσίας.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
αχ 21ος αιωνας ποσο χαιρομαι (νοτ) που ειμαστε στην εποχη που μετα απο τοσα χρονια εξελιξης επιτελους εχουμε την πολυτελεια να το παιζουμε κακομαθημενα,αχαριστα μπασταρδα να πεταμε φαι που δεν ειναι ουτε χαλασμενο ουτε τιποτα μονο και μονο επειδη ειμαστε ναρκισσιστικα ψωνια χωρις καν να εχουμε λογο γι αυτο
Δεν μπορώ να καταλάβω αν υπερβάλεις τόσο για να την πεις στον Ντεβιλ ή επειδή τα πιστεύεις αυτά. Either way αν δεν θέλει κάποιος να τις φάει αυτές τις πατάτες, γιατί να τις φάει με το ζόρι; Αυτό το επιχείρημα είναι το αντίστοιχο του "τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε κι εσύ πετάς φαγητό" . Γιατί φυσικά αν φάμε παραπάνω εμείς, αυτά θα χορτάσουν. Αυτό είναι το κατοχικό σύνδρομο, μην αφήσουμε μπουκιά στο πιάτο να πάει χαμένη λες και δεν θα έχουμε να φάμε την επόμενη μέρα.
Μην επεμβενετε στο πιάτο του άλλου, ο, τι θέλει (δεν) θα φάει ο καθένας.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω αν υπερβάλεις τόσο για να την πεις στον Ντεβιλ ή επειδή τα πιστεύεις αυτά. Either way αν δεν θέλει κάποιος να τις φάει αυτές τις πατάτες, γιατί να τις φάει με το ζόρι; Αυτό το επιχείρημα είναι το αντίστοιχο του "τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε κι εσύ πετάς φαγητό" . Γιατί φυσικά αν φάμε παραπάνω εμείς, αυτά θα χορτάσουν. Αυτό είναι το κατοχικό σύνδρομο, μην αφήσουμε μπουκιά στο πιάτο να πάει χαμένη λες και δεν θα έχουμε να φάμε την επόμενη μέρα.
Μην επεμβενετε στο πιάτο του άλλου, ο, τι θέλει (δεν) θα φάει ο καθένας.

τα πιστευω και δεν τα λεω υπερβολικα για να τη πω στο Ντεβιλ σχετικα ειρωνικα μιλαω σχεδον παντα οταν θεωρω κατι παραλογο
για μενα ειναι παραλογο να πετας φαι ενω δεν συντρεχει σοβαρος λογος και να το θεωρω απληστια και προβληματα 2ου κοσμου
ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι θελει και ο καθενας εχει δικαιωμα να το κρινει αν θελει, δεν ειναι θεμα κατοχικου συνδρομου απλα οπως εχει δικαιωμα να πεταξει τις πατατες κ εγω εχω δικαιωμα να πω οτι το θεωρω κακομαθημενη νοοτροπια ,αν εβλεπα ενα μαλακα στο δρομο να καιει λεφτα γιατι ετσι του καπνισε και επειδη εχει κ αλλα το ιδιο θα ελεγα δεν ειναι επιθεση στο Ντεβιλ προσωπικα
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
τα πιστευω και δεν τα λεω υπερβολικα για να τη πω στο Ντεβιλ σχετικα ειρωνικα μιλαω σχεδον παντα οταν θεωρω κατι παραλογο
για μενα ειναι παραλογο να πετας φαι ενω δεν συντρεχει σοβαρος λογος και να το θεωρω απληστια και προβληματα 2ου κοσμου
ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι θελει και ο καθενας εχει δικαιωμα να το κρινει αν θελει, δεν ειναι θεμα κατοχικου συνδρομου απλα οπως εχει δικαιωμα να πεταξει τις πατατες κ εγω εχω δικαιωμα να πω οτι το θεωρω κακομαθημενη νοοτροπια ,αν εβλεπα ενα μαλακα στο δρομο να καιει λεφτα γιατι ετσι του καπνισε και επειδη εχει κ αλλα το ιδιο θα ελεγα δεν ειναι επιθεση στο Ντεβιλ προσωπικα
Δεκτό ότι δεν είναι προσωπική επίθεση. Και προφανώς έχεις δικαίωμα να την κρίνεις αυτή την συμπεριφορά εφόσον δεν σου αρέσει, θίγουμε τα αυτονόητα τώρα.
Αντίστοιχα βέβαια κι εγώ σχολιάζω την άποψη σου. Και δεν μπορώ να μην θεωρήσω υπερβολή το να αποκαλέσεις κάποιον ναρκισσο επειδή επέλεξε να μην φάει όλο του το φαγητό :worry:
Τέλος πάντων, δεν έχει νόημα να πω κάτι παραπάνω. Διαφορετικές απόψεις I guess.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
τα πιστευω και δεν τα λεω υπερβολικα για να τη πω στο Ντεβιλ σχετικα ειρωνικα μιλαω σχεδον παντα οταν θεωρω κατι παραλογο
για μενα ειναι παραλογο να πετας φαι ενω δεν συντρεχει σοβαρος λογος και να το θεωρω απληστια και προβληματα 2ου κοσμου
ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι θελει και ο καθενας εχει δικαιωμα να το κρινει αν θελει, δεν ειναι θεμα κατοχικου συνδρομου απλα οπως εχει δικαιωμα να πεταξει τις πατατες κ εγω εχω δικαιωμα να πω οτι το θεωρω κακομαθημενη νοοτροπια ,αν εβλεπα ενα μαλακα στο δρομο να καιει λεφτα γιατι ετσι του καπνισε και επειδη εχει κ αλλα το ιδιο θα ελεγα δεν ειναι επιθεση στο Ντεβιλ προσωπικα
Υπαρχουν απειροι λογοι να πεταξεις τις πατατες. Απο μονες της ειναι καρκινογονες. Πες οτι το παραβλεπεις αυτο. Δεν ξερεις σε τι λαδια τηγανιστηκαν. Και δεν μιλαω για το αν το λαδι ηταν ηλιελαιο ή σπορελαιο. Αναφερομαι οτι δεν ξερεις ποσες μερες χρησιμοποιηθηκε το συγκεκριμενο λαδι για το τηγανισμα και αν εχει οξειδωθει. Επισης δεν ηταν βιολογικες και οι πατατες μαζι με κερασια, φραουλες και μερικα ακομα τροφιμα ειναι φορτωμενα στα φυτοφαρμακα.
Παμε και στην διατροφικη τους αξια. Εχουν γλυκαιμικο δεικτη οσο ενα κομματι τουρτα. Οτι χειροτερο. Επισης ρουφανε απειρο λαδι και στην πλειοψηφεια τους τα λαδια αυτα ειναι οτι πιο ανθυγιεινο μπορεις να φας.
Και εγω στην θεση του devil θα τις πετουσα, ειδικα αν μου τις επεβαλλαν με το ετσι θελω. Ασε που δεν μου αρεσουν οι τηγανητες πατατες. Αηδια σκετη.

Δεν μπορεις να ειρωνευεσαι και να χλευαζεις τον αλλον επειδη θελει να τρωει υγιεινα. Νομιζω οτι ο devil δεν ειρωνευτηκε αλλα ουτε χλευασε καποιον για την σαβουρα που τρωει. Εσυ γιατι αντιμετωπιζεις με τετοιον τροπο καποιον που θελει να τρεφεται οσο καλυτερα μπορει;

Δεν συμφωνω με τον devil σε αρκετα σημεια στην διατροφη του, πχ στα χαμηλα λιπαρα τροφιμα, αλλα δεν τον χλευαζω, ουτε αναφερομαι χλευαστικα σε δηθεν προγραμμα διατροφης με νεροβραστες φακες.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,967 μηνύματα.
Υπαρχουν απειροι λογοι να πεταξεις τις πατατες. Απο μονες της ειναι καρκινογονες. Πες οτι το παραβλεπεις αυτο. Δεν ξερεις σε τι λαδια τηγανιστηκαν. Και δεν μιλαω για το αν το λαδι ηταν ηλιελαιο ή σπορελαιο. Αναφερομαι οτι δεν ξερεις ποσες μερες χρησιμοποιηθηκε το συγκεκριμενο λαδι για το τηγανισμα και αν εχει οξειδωθει. Επισης δεν ηταν βιολογικες και οι πατατες μαζι με κερασια, φραουλες και μερικα ακομα τροφιμα ειναι φορτωμενα στα φυτοφαρμακα.
Παμε και στην διατροφικη τους αξια. Εχουν γλυκαιμικο δεικτη οσο ενα κομματι τουρτα. Οτι χειροτερο. Επισης ρουφανε απειρο λαδι και στην πλειοψηφεια τους τα λαδια αυτα ειναι οτι πιο ανθυγιεινο μπορεις να φας.
Και εγω στην θεση του devil θα τις πετουσα, ειδικα αν μου τις επεβαλλαν με το ετσι θελω. Ασε που δεν μου αρεσουν οι τηγανητες πατατες. Αηδια σκετη.

Δεν μπορεις να ειρωνευεσαι και να χλευαζεις τον αλλον επειδη θελει να τρωει υγιεινα. Νομιζω οτι ο devil δεν ειρωνευτηκε αλλα ουτε χλευασε καποιον για την σαβουρα που τρωει. Εσυ γιατι αντιμετωπιζεις με τετοιον τροπο καποιον που θελει να τρεφεται οσο καλυτερα μπορει;

Δεν συμφωνω με τον devil σε αρκετα σημεια στην διατροφη του, πχ στα χαμηλα λιπαρα τροφιμα, αλλα δεν τον χλευαζω, ουτε αναφερομαι χλευαστικα σε δηθεν προγραμμα διατροφης με νεροβραστες φακες.


Να και μια σοβαρή προσέγγιση. Καλα φυσικά και οι τηγανητες πατάτες ειναι οτι χειροτερο κυκλοφορει στην αγορά. Αν ειδικα ειναι απέξω και δεν τις έχεις τηγανισει εσυ (που ξέρεις οτι το λαδι που έβαλες τηγανιστηκε 1 φορά). Ο φιλος που μου τις έβαλε δεν ειχε στο νου του οτι εγω προσέχω τι τρώω και ειναι ενδεικτικο του πως μαγειρευεται εκτος η τροφη , στα εστιατορια και γενικά στα ψητοπωλεια δεν τους ενδιαφέρει αν εσυ κανεις διατροφη εκεινοι θέλουν σε γρηγορο χρονο να φτιάξουν κάτι νοστιμο για να έχουν κινηση και ο πελάτης να φυγει ικανοποιημένος. θα μου πεις και εσυ γιατι πηγες εκει τοτε... πηγα για να πάρω κοτοπουλο.

Εγω πχ τωρα έβαλα στο φαγητο μου περιπου 2 κουταλιες της σουπας λάδι (αμαγειρευτο) και αυτο επειδη ο οργανισμος χρειάζεται και τα λιπαρά που συνηθως τα παιρνει απο καρυδια - αβοκαντο - αμυγδαλα - ψάρια και αβοκάντο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
τα πιστευω και δεν τα λεω υπερβολικα για να τη πω στο Ντεβιλ σχετικα ειρωνικα μιλαω σχεδον παντα οταν θεωρω κατι παραλογο
για μενα ειναι παραλογο να πετας φαι ενω δεν συντρεχει σοβαρος λογος και να το θεωρω απληστια και προβληματα 2ου κοσμου
ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει οτι θελει και ο καθενας εχει δικαιωμα να το κρινει αν θελει, δεν ειναι θεμα κατοχικου συνδρομου απλα οπως εχει δικαιωμα να πεταξει τις πατατες κ εγω εχω δικαιωμα να πω οτι το θεωρω κακομαθημενη νοοτροπια ,αν εβλεπα ενα μαλακα στο δρομο να καιει λεφτα γιατι ετσι του καπνισε και επειδη εχει κ αλλα το ιδιο θα ελεγα δεν ειναι επιθεση στο Ντεβιλ προσωπικα

Δεν νομίζω οτι η CiNefiL είναι υπερβολική . Οι παππούδες και οι γιαγιάδες πράγματι ήταν γιατί παρέπεμπαν στο ίδιο πράγμα με την CiNefiL όμως για εντελώς διαφορετικούς λόγους . Στην προκειμένη,στοχοποιεί μια νοοτροπία που δυστυχώς είναι χαρακτηριστικό πολλών ανθρώπων στις πιο ανεπτυγμένες χώρες . Ουσιαστικά λέει γιατί να πετάξεις φαί,ή λεφτά απλά επειδή έχεις ή μπορείς να τα βρείς σε αφθονία,την ίδια στιγμή που κάποιος παλεύει για τα ελάχιστα . Δυστυχώς μεγαλώνουμε όλοι σε ένα πλαίσιο ασφάλειας,στο οποίο μας παρέχουν σπουδές,φαγητό,στέγη και πολλά άλλα και θεωρούμε οτι κάθε άνθρωπος είναι το ίδιο τυχερός σε όλο τον κόσμο και οτι είναι εντελώς αυτονόητα όλα αυτά .

Δεν εξαιρώ τον εαυτό μου,αλλά μην νομίζουμε οτι επειδή όλοι είναι στα @@ τους και ακούν το "Τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε" σαν κλισέ,οτι μας κάνει λιγότερο λάθος ή περισσότερο σωστούς ,οτι εφόσον κανείς δεν νοιάζεται, είναι υπερβολικό να υπάρχουν ορισμένοι άνθρωποι που είναι ευαισθητοποιημένοι στον κατάλληλο(απαραίτητο ;) βαθμό για αυτό το θέμα. Η φύση του ανθρώπου είναι αυτή του ζώου... Όταν λείψουν οι κατάλληλες συνθήκες ώστε ο άνθρωπος να είναι πολιτισμένος και επικρατήσουν αυτά τα ένστικτα θα καταλάβουμε κατα πόσο είναι υπερβολή.

Κάτι τελευταίο...το φαΐ είναι απόλαυση πέρα απο φυσική ανάγκη.Κάντε μαθηματικά στα αντίστοιχα μαθήματα,ή στην δουλειά σας . Οταν διασκεδάζετε ή προσπαθείτε να απολαύσετε ένα πιάτο προσπαθήστε να σταματήσετε να μετράτε . Καλύτερα να περάσεις ζωή και κότα μέχρι τα 50 και μετά να ψοφήσεις με γεμάτη κοιλιά στα ζεστά όντας χαρούμενος,παρά να ζήσεις μέχρι τα 80 για να μπορείς να βρεις την ιδανική ποσότητα και ποιότητα φαγητού,γκρινιάζοντας ταυτόχρονα για το τι κάνουν οι άλλοι ή πρήζοντας τους άλλους για το τι θεωρείς εσύ πιο σωστό . Είναι πολύ προτιμότερο να αντιλαμβανόμαστε τις διαθέσεις και τις αντιλήψεις του άλλου και να κολλάμε περισσότερη ή λιγότερο .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 675594

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αχ 21ος αιωνας ποσο χαιρομαι (νοτ) που ειμαστε στην εποχη που μετα απο τοσα χρονια εξελιξης επιτελους εχουμε την πολυτελεια να το παιζουμε κακομαθημενα,αχαριστα μπασταρδα να πεταμε φαι που δεν ειναι ουτε χαλασμενο ουτε τιποτα μονο και μονο επειδη ειμαστε ναρκισσιστικα ψωνια χωρις καν να εχουμε λογο γι αυτο

αα και για το τελευταιο μπορουσες να βγαλεις φωτο μονο τις πατατες για να μη στην πουμε και παλι (τζαααστ σεεεινγκ)

1ο γευμα : 100 γρ νεροβραστο σιταρι με ενα ποτηρι χυμο "φρουτεξ"
2ο γευμα: 150 γρ νεροβραστον κουνουπιδιον με λιγη θυμαροριγανη
3ο γευμα: 200 γρ γιαουρτι "η στρουγγα" με μια κοφτη κουταλια μελι
4ο γευμα: ωραιοτατες νεροβραστες φακες

και φυσικα μετα και γυμναστηριο


Πότε θα πάμε Αράχωβα για τρέξιμο στο χιόνι; Μπορώ να κάνω κράτηση στο Έλατος resort.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top