Σε τί είναι καλό να ξοδεύει κάποιος τα χρήματά του;

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Μπλούζα μπλε Tommy Hilfiger: 59€

ερωτηση προς ολο το φορουμ για ενα κακομοιρο φτωχαδακι σαν εμενα που ειναι στα προθυρα του να χρησιμοποιησει ταχυδρομικα περιστερια
θελω ενα κινητο που να κανει οσο η μπλουζα του φωτη αν γινοταν να κανει και λιγοτερα χωρις να ανατιναχθει ή να ειναι σαν τα κινητα απο τα τζαμπο καλο θα ηταν αλλα τα κλαιω τα λεφτα μου ακομα κ γι αυτο
καταρχας αν θελει να προτεινει καποιος κατι δεκτο και 2ον πως ξεπερνας τον πονο της ματαιοτητας του δινω 60 ευρω ενω θα μπορουσα να μαζεψω λεφτα για πολυ καλυτερα πραγματα (οπως ταξιδια, βιβλια και συναυλιες) αλλα δεν μ αφηνει η σημερινη κοινωνια που με αναγκαζει να θεωρω απαραιτητη μια συσκευη την οποια χρησιμοποιω για να λεω στη μανα μου οτι δεν πεθανα για να χαζευω ηλιθια μεμες και για να με πριζουν η κοσμοτε και αλλες λοιπες εταιρειες
και το ξερω οτι ο κομμουνισμος των ανθρωπων με αι φον συνηθως ειναι ανυπαρκτος αλλα θα ηταν εξαιρετικα καινοτομο να δινουν μαζι με τα 1000 τοσα ευρω και ενα ποσο 5% για τους υπολοιπους αφου δεν τα λυπαστε που δεν τα λυπαστε

φοραω τη πιτζαμα μου οπως καταλαβαμε ολοι δεν φοραω μαζι κανενα κινητο
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
2ον πως ξεπερνας τον πονο της ματαιοτητας του δινω 60 ευρω ενω θα μπορουσα να μαζεψω λεφτα για πολυ καλυτερα πραγματα (οπως ταξιδια, βιβλια και συναυλιες)
το ενδεχομενο καποιος που εχει χρηματα να διαθεσει για iphone, εχει ταυτοχρονα και για ταξιδια, κτλ το εχεις σκεφτει; Για μενα το λαθος με τις σπαταλες δεν ειναι που δεν πανε τα χρηματα σε διαφορα πιο χρησιμα αντικειμενα και activities, αλλα το οτι δεν επενδυονται. Επενδυεις για να σου πληρωνουν οι επενδυσεις τα ταξιδια σου χωρις να πειραζεις τον μισθο σου και το οποιο κεφαλαιο εχεις. Αλλα δυστυχως ο μεσος ελληνας δεν εχει μαθει απο επενδυσεις και απλα αφηνει τα λεφτα του να κλωσσανε σε λογαριασμους με μηδενικο επιτοκιο και μετα κλαιγεται οτι δεν εχει λεφτα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
το ενδεχομενο καποιος που εχει χρηματα να διαθεσει για iphone, εχει ταυτοχρονα και για ταξιδια, κτλ το εχεις σκεφτει; Για μενα το λαθος με τις σπαταλες δεν ειναι που δεν πανε τα χρηματα σε διαφορα πιο χρησιμα αντικειμενα και activities, αλλα το οτι δεν επενδυονται. Επενδυεις για να σου πληρωνουν οι επενδυσεις τα ταξιδια σου χωρις να πειραζεις τον μισθο σου και το οποιο κεφαλαιο εχεις. Αλλα δυστυχως ο μεσος ελληνας δεν εχει μαθει απο επενδυσεις και απλα αφηνει τα λεφτα του να κλωσσανε σε λογαριασμους με μηδενικο επιτοκιο και μετα κλαιγεται οτι δεν εχει λεφτα.
την πιθανότητα να έχει το κινητό για το μέσαντζερ μόνο και λίγα χρήματα να διαθέσει αλλά τα κλαίει λίγο το έχεις σκεφτεί;
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
δεν μ αφηνει η σημερινη κοινωνια που με αναγκαζει να θεωρω απαραιτητη μια συσκευη την οποια χρησιμοποιω για να λεω στη μανα μου οτι δεν πεθανα για να χαζευω ηλιθια μεμες και για να με πριζουν η κοσμοτε και αλλες λοιπες εταιρειες
Κανείς δεν σε αναγκάζει να θεωρείς απαραίτητη μια συσκευή. Ο κάθε άνθρωπος γουστάρει κάποια πράγματα, και ανάλογα με τις προτιμήσεις του και τις ανάγκες του ξοδεύει τα λεφτά του. Αυτό ονομάζεται οικιακή οικονομία, και δυστυχώς δεν διδάσκεται στα ελληνικά σχολεία.
Αν θες να λες στη μάνα σου ότι ζεις, τότε υπάρχουν τηλέφωνα με 20 ευρώ. Τέτοιο είχα και εγώ, επειδή πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει να βλέπω memes στο κινητό μου. Καμία κοινωνία δεν με ανάγκασε να πάρω smartphone. Κάνεις τις αγορές σου αναλόγως τις ανάγκες σου, όχι την κοινωνία.

Πραγματικά, έχω βαρεθεί να βλέπω ανθρώπους να κατηγορούν την «κοινωνία» για δικά τους προβλήματα. Ξέρετε πόσο ακριβό και δύσκολο είναι να φτιάξεις ένα κινητό που λειτουργεί 24/7, συνδέεται στο ιντερνετ και δεν κολλάει; Τα 70 ευρώ σας φαίνονται πολλά;
Για ποιον πόνο ματαιότητας κάνεις λόγο λοιπόν; Έχεις ένα Χ ποσό χρημάτων ως έσοδα. Μικρό ή μεγάλο, δεν έχει σημασία. Ξοδεύεις μερικά για τις απαραίτητες ανάγκες σου, και ότι περισσέψει το ξοδεύεις σε πολυτέλειες ή το αποταμιεύεις. Η... κακή κοινωνία δεν έχει καμία σχέση με όλη αυτή τη διαδικασία.

Αν «ταξίδια, βιβλία και συναυλίες» > «memes», τότε επιλέγεις τα ταξίδια και τα βιβλία. Πιο απλό δεν γίνεται.

και το ξερω οτι ο κομμουνισμος των ανθρωπων με αι φον συνηθως ειναι ανυπαρκτος αλλα θα ηταν εξαιρετικα καινοτομο να δινουν μαζι με τα 1000 τοσα ευρω και ενα ποσο 5% για τους υπολοιπους αφου δεν τα λυπαστε που δεν τα λυπαστε
Πως ξέρεις ότι δεν το πράττουν αυτό; Μπορεί κάποιος που αγόρασε αη φον, να δωρίζει χρήματα σε οργανώσεις. Πρέπει ντε και καλά όλοι να δωρίζουν λεφτά; Χάνεται η έννοια της «δωρεάς» με αυτό τον τρόπο. Δεν είναι δωρεά πλέον, είναι ένας καταναγκαστικός φόρος.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Κανείς δεν σε αναγκάζει να θεωρείς απαραίτητη μια συσκευή. Ο κάθε άνθρωπος γουστάρει κάποια πράγματα, και ανάλογα με τις προτιμήσεις του και τις ανάγκες του ξοδεύει τα λεφτά του. Αυτό ονομάζεται οικιακή οικονομία, και δυστυχώς δεν διδάσκεται στα ελληνικά σχολεία.
Αν θες να λες στη μάνα σου ότι ζεις, τότε υπάρχουν τηλέφωνα με 20 ευρώ. Τέτοιο είχα και εγώ, επειδή πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει να βλέπω memes στο κινητό μου. Καμία κοινωνία δεν με ανάγκασε να πάρω smartphone. Κάνεις τις αγορές σου αναλόγως τις ανάγκες σου, όχι την κοινωνία.

Πραγματικά, έχω βαρεθεί να βλέπω ανθρώπους να κατηγορούν την «κοινωνία» για δικά τους προβλήματα. Ξέρετε πόσο ακριβό και δύσκολο είναι να φτιάξεις ένα κινητό που λειτουργεί 24/7, συνδέεται στο ιντερνετ και δεν κολλάει; Τα 70 ευρώ σας φαίνονται πολλά;
Για ποιον πόνο ματαιότητας κάνεις λόγο λοιπόν; Έχεις ένα Χ ποσό χρημάτων ως έσοδα. Μικρό ή μεγάλο, δεν έχει σημασία. Ξοδεύεις μερικά για τις απαραίτητες ανάγκες σου, και ότι περισσέψει το ξοδεύεις σε πολυτέλειες ή το αποταμιεύεις. Η... κακή κοινωνία δεν έχει καμία σχέση με όλη αυτή τη διαδικασία.

Αν «ταξίδια, βιβλία και συναυλίες» > «memes», τότε επιλέγεις τα ταξίδια και τα βιβλία. Πιο απλό δεν γίνεται.

Πως ξέρεις ότι δεν το πράττουν αυτό; Μπορεί κάποιος που αγόρασε αη φον, να δωρίζει χρήματα σε οργανώσεις. Πρέπει ντε και καλά όλοι να δωρίζουν λεφτά; Χάνεται η έννοια της «δωρεάς» με αυτό τον τρόπο. Δεν είναι δωρεά πλέον, είναι ένας καταναγκαστικός φόρος.
Ξέρω ότι αυτό μου το μήνυμα είναι σπαμ και δεν έχει ουσιαστικό λόγο ύπαρξης αλλά ευχαριστώ που τα έγραψες αυτά, δεν θα μπορούσα να τα έχω πει καλύτερα.

Έχουμε φτάσει στο σημείο να γκρινιάζουμε απλά για να γκρινιάξουμε και να γίνουμε λίγο "αστείοι". Ο, τι θέλει αγοράζει ο καθένας, κουμάντο στο δικό μας πορτοφόλι κάνουμε, όχι των άλλων. Αν μας ενοχλεί τόσο που ο Φώτης φοράει άρωμα ντολτσε καμπάνα, ίσως πρέπει να αναρωτηθούμε τι σκατα έχει πάει λάθος και τρωγομαστε με τα ρούχα μας για κάτι τόσο χαζό.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πραγματικά, έχω βαρεθεί να βλέπω ανθρώπους να κατηγορούν την «κοινωνία» για δικά τους προβλήματα. Ξέρετε πόσο ακριβό και δύσκολο είναι να φτιάξεις ένα κινητό που λειτουργεί 24/7, συνδέεται στο ιντερνετ και δεν κολλάει; Τα 70 ευρώ σας φαίνονται πολλά;
Για ποιον πόνο ματαιότητας κάνεις λόγο λοιπόν; Έχεις ένα Χ ποσό χρημάτων ως έσοδα. Μικρό ή μεγάλο, δεν έχει σημασία. Ξοδεύεις μερικά για τις απαραίτητες ανάγκες σου, και ότι περισσέψει το ξοδεύεις σε πολυτέλειες ή το αποταμιεύεις. Η... κακή κοινωνία δεν έχει καμία σχέση με όλη αυτή τη διαδικασία.
καλά μη κοπανιέσαι έτσι πριν γκρινιάξεις δες λίγο και αυτό το κομμάτι του ποστ

δεν μ αφηνει η σημερινη κοινωνια που με αναγκαζει να θεωρω απαραιτητη μια συσκευη την οποια χρησιμοποιω για να λεω στη μανα μου οτι δεν πεθανα
που πέρα από την πλάκα αν δεν το σηκώσεις μια φορά χωρίς καν να μιλήσουν να πεις "είμαι έξω δεν μπορώ να μιλήσω" το παθαίνουν ένα κοκομπλόκο και επειδή θες δεν θες έχουμε συνηθίσει (ακόμα και οι γέροι) να μπορούμε να καλέσουμε έτσι εύκολα κάποιον είναι δύσκολο να μην έχεις καθόλου κινητό έστω και αν αυτό είναι το nokia 3310 (δηλαδή με την ίδια λογική να πλένουμε τα πάντα στο χέρι τι το θες το πλυντήριο)
από εκεί και πέρα ανάλογα με τη χρήση και το μπάτζετ του ο καθένας παίρνει ότι καταλαβαίνει αλλά το γεγονός ότι θιχτήκατε μερικοί για το ντράμα κουίν της σινεφίλ που χάλασε το κινητό της είναι πολύ αστείο

και να βάλω ένα χαρούμενο ps στο ποστ (χουμορ μη τρελαθείς) μάλλον έκανα τρελή μαλακία που την πήρα κάποτε τηλ να δω που βολοδέρνει έπρεπε να κάνω Βουλή-Μοναστηράκι και Μοναστηράκι-Βουλή πάνω κάτω κανένα 5ωρο μήπως την πετύχω
 
Τελευταία επεξεργασία:

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
το ενδεχομενο καποιος που εχει χρηματα να διαθεσει για iphone, εχει ταυτοχρονα και για ταξιδια, κτλ το εχεις σκεφτει; Για μενα το λαθος με τις σπαταλες δεν ειναι που δεν πανε τα χρηματα σε διαφορα πιο χρησιμα αντικειμενα και activities, αλλα το οτι δεν επενδυονται. Επενδυεις για να σου πληρωνουν οι επενδυσεις τα ταξιδια σου χωρις να πειραζεις τον μισθο σου και το οποιο κεφαλαιο εχεις. Αλλα δυστυχως ο μεσος ελληνας δεν εχει μαθει απο επενδυσεις και απλα αφηνει τα λεφτα του να κλωσσανε σε λογαριασμους με μηδενικο επιτοκιο και μετα κλαιγεται οτι δεν εχει λεφτα.
καποιος ναι τα εχει
εγω οχι
ειμαι ενας φτωχος και μονος καομποι
για μενα λεμε τωρα πλιζ δε λαιτς ον μι οχι στους τυπαδες που εχουν και για τα 2 μην μου παιρνουν τη δοξα στο θεμα μου
ο πατερας μου ηταν αγροτης οχι δεν ξερει απο επενδυσεις η αληθεια ειναι, σορρυ γι αυτο
εγω ειμαι 20 χρονων σοου η μονη επενδυση που εχω κανει ειναι τα deals στο efood αλλα ολοι απο καπου αρχιζουν

Κανείς δεν σε αναγκάζει να θεωρείς απαραίτητη μια συσκευή. Ο κάθε άνθρωπος γουστάρει κάποια πράγματα, και ανάλογα με τις προτιμήσεις του και τις ανάγκες του ξοδεύει τα λεφτά του. Αυτό ονομάζεται οικιακή οικονομία, και δυστυχώς δεν διδάσκεται στα ελληνικά σχολεία.
Αν θες να λες στη μάνα σου ότι ζεις, τότε υπάρχουν τηλέφωνα με 20 ευρώ. Τέτοιο είχα και εγώ, επειδή πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει να βλέπω memes στο κινητό μου. Καμία κοινωνία δεν με ανάγκασε να πάρω smartphone. Κάνεις τις αγορές σου αναλόγως τις ανάγκες σου, όχι την κοινωνία.

Πραγματικά, έχω βαρεθεί να βλέπω ανθρώπους να κατηγορούν την «κοινωνία» για δικά τους προβλήματα. Ξέρετε πόσο ακριβό και δύσκολο είναι να φτιάξεις ένα κινητό που λειτουργεί 24/7, συνδέεται στο ιντερνετ και δεν κολλάει; Τα 70 ευρώ σας φαίνονται πολλά;
Για ποιον πόνο ματαιότητας κάνεις λόγο λοιπόν; Έχεις ένα Χ ποσό χρημάτων ως έσοδα. Μικρό ή μεγάλο, δεν έχει σημασία. Ξοδεύεις μερικά για τις απαραίτητες ανάγκες σου, και ότι περισσέψει το ξοδεύεις σε πολυτέλειες ή το αποταμιεύεις. Η... κακή κοινωνία δεν έχει καμία σχέση με όλη αυτή τη διαδικασία.

Αν «ταξίδια, βιβλία και συναυλίες» > «memes», τότε επιλέγεις τα ταξίδια και τα βιβλία. Πιο απλό δεν γίνεται.

Πως ξέρεις ότι δεν το πράττουν αυτό; Μπορεί κάποιος που αγόρασε αη φον, να δωρίζει χρήματα σε οργανώσεις. Πρέπει ντε και καλά όλοι να δωρίζουν λεφτά; Χάνεται η έννοια της «δωρεάς» με αυτό τον τρόπο. Δεν είναι δωρεά πλέον, είναι ένας καταναγκαστικός φόρος.

θα απαντησω λακωνικα γιατι ειναι τεραστιο το μηνυμα και ω γκοντ αγχωνομαι
αν γινοταν δεν θα ηθελα καν κινητο εχω μπ3 για τραγουδια το κινητο κυριολεκτικα το εχω για να λεω οτι δεν ειμαι νεκρη και τραστ μιι δεν εχω χρηματα για ολα αυτα και αν γινοταν να μη δωσω ουτε 5 ευρω για κινητο δεν θα τα εδινα αλλα ναι η κοινωνια μου φταιει γιατι δεν γινεται γιατι ολοι θα με θεωρησουν νεκρη και οχι δεν θελω τη μουρη μου στο αμπερ αλερτ και τη μανα μου κλαμμενη στις ειδησεις των 8
ΚΑΘΟΛΟΥ
δεν ειναι αναγκη μου ειναι η αναγκη του ολοι εχουν κινητο αν δεν εχεις εσυ εισαι ενα βημα πριν τον αμαζονιο 21st century it iz οι αναγκες μου εχουν διαμορφωθει ΚΑΙ απο τις αναγκες που δημιουργει η κοινωνια καλως η κακως
που ειναι οι ενδοξες εποχες που πηγαιναμε με αλογα στην αλλη ακρη του κοσμου για να πουμε ενα καλα ειμαι ζω ακομα το βαρος της υπαρξης δεν με αφηνει...

και για ονομα πηρες κυριολεκτικα τη μαλακια που ειπα με το φορο?
οκ δεν θα με χαλαγε η φειση αν γινοταν
αλλα σιριουσλι? να απαντησω κυριολεκτικα και εγω σ αυτο τωρα?

και κατι ακομα
ποτε ειπα για το φωτη
ειπα οτι θελω ενα κινητο που να κανει οσο η μπλουζα του
ποτε του εκανα κουμαντο στο πορτοφολι στο ποστ μου? για μενα μιλουσα
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Τα ταξίδια ειναι ωραία αλλα ειναι ακριβά. Ένα ταξίδι στην άλλη ακρη του Ατλαντικού που θα είναι μια ανάμνηση, μπορεί να στοιχίσει όσο ένα macbook που θα το κρατήσεις μια 5ετία. Επίσης αν δεις 3, 4 χώρες επιλεγμένα στην Ευρώπη είναι σαν να τις έχεις δει όλες (Γερμανία, Γαλλία, Αγγλία, Ισπανία, Ολλανδια, κάποια βαλκανικη χώρα). Λόγω της παγκοσμιοποίησης λίγα είναι τα μέρη στο πλανήτη που θα πας και πεις ότι είσαι σε άλλον κόσμο. Το point στα ταξίδια είναι να έχεις καλή παρέα αλλιως δεν έχουν πλάκα.

Αρχικά να πω ότι διαφωνώ τόσο πολύ με την τελευταία παράγραφο. Αρχικά, πώς μπορείς να μετρήσεις πόσο θα διαρκέσει μία ανάμνηση ή πόσο έντονη, όμορφη, άσχημη θα είναι? Έχω αναμνήσεις από διακοπές όταν ήμουν 4ρων , ενώ αν με ρωτήσεις κάποιες χρονιές τι έκανα έφηβη οι αναμνήσεις μου είναι πιο θαμπές.
Τα ταξίδια μπορεί να είναι πάρα πολύ οικονομικά αν τό θέλεις. Διαφορετικά βαλαντια, διαφορετικές επιλογές. Επίσης μπορείς να συμμετέχεις στα προγράμματα Erasmus+ όπου σού καλύπτουν τα εισητηρια, διαμονή διατροφή (αναφέρομαι στα youth exchanges και στα training courses) και να συνδυάσεις το ταξίδι με το να μάθεις κάτι καινούργιο, να γνωρίσεις νέο κόσμο κλπ.
Τώρα σχετικά με το πόσο μπορεί να σου διαρκέσει το κινητό , Εγώ Δεν αγοράζω κινητό Με την προοπτική να τό πουλήσω στο μέλλον. Το γεγονός ότι είμαι ολίγον τι αρτσουμπαλο πλάσμα και έχει τύχει να χαλάσω κινητό μα κυρίως το γεγονός ότι δε διέθετα τόσο μεγάλο budget για κινητό με οδήγησαν σε μια πιο οικονομική λύση.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Τα ταξίδια μπορεί να είναι πάρα πολύ οικονομικά αν τό θέλεις. Διαφορετικά βαλαντια, διαφορετικές επιλογές. Επίσης μπορείς να συμμετέχεις στα προγράμματα Erasmus+ όπου σού καλύπτουν τα εισητηρια, διαμονή διατροφή (αναφέρομαι στα youth exchanges και στα training courses) και να συνδυάσεις το ταξίδι με το να μάθεις κάτι καινούργιο, να γνωρίσεις νέο κόσμο κλπ.
Τώρα σχετικά με το πόσο μπορεί να σου διαρκέσει το κινητό.

Η μακροχρόνια διαμονή μέσω erasmus, training courses ή καποια δουλειά αξίζουν από πολλές απόψεις. Εκεί πραγματικά γνωρίζεις το πολιτισμός μιας άλλης χώρας. Δεν τις συγκρίνω με τις ολιγοήμερες διακοπές αναψυχής που και πάλι αξίζουν αλλά στοιχίζουν.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Η μακροχρόνια διαμονή μέσω erasmus, training courses ή καποια δουλειά αξίζουν από πολλές απόψεις. Εκεί πραγματικά γνωρίζεις το πολιτισμός μιας άλλης χώρας. Δεν τις συγκρίνω με τις ολιγοήμερες διακοπές αναψυχής που και πάλι αξίζουν αλλά στοιχίζουν.

Αυτό προσπαθώ να πω ότι οι διακοπές για τον καθένα σημαίνουν κάτι διαφορετικό. Κάποιος θέλει να παρταρει το βράδυ οπότε να ξοδεύει χρήματα στο ποτό, άλλος θέλει ξενοδοχείο άλλος βολεύεται σε hostel. Κάποιοι είναι αρκετά ευέλικτοι όσον αφορά τον προορισμό καί ψάχνουν οικονομικά εισητηρια με low cost εταιρίες ή πχ αντί για αεροπλάνο ταξιδεύουν με flixbus ,. άλλοι πάλι έχουν συγκεκριμένο προορισμό στο μυαλό τους και μπορεί να μην θέλουν να ταξιδεύουν με low cost εταιρίες.
Οικονομικές διακοπές πάντως μπορείς να κάνεις και να περάσεις και ωραία αλλά καί πάλι εξαρτάται τό τι σημαίνει ωραία για εσένα. Μιλάω τόση ώρα για ταξίδια εντός Ευρώπης, εκτός Ευρώπης μέχρι στιγμής δεν έχω ταξιδέψει.
Και μιας καί μιλάμε για ταξίδια, μια σελίδα πολύ χρησιμοποιώ πολύ για ξεναγήσεις είναι η freetour.com . Οι ξεναγήσεις γίνονται απο ντόπιους, ξεναγούς ή μη καί στηρίζονται στις δωρεές καί είναι ένας πολύ ωραίους τρόπος να μάθεις κάποια πράγματα για την πόλη.Ε με αυτές τις ξεναγήσεις εξοικονομώ πάνω από 10€ κάθε φορά.
Όσο για τα Εράσμους μικρής διάρκειας πέραν από τά.workshops κατά τα άλλα σαν διακοπές είναι και πολύ πολύ ωραίες μάλιστα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά με τα χρήματα μπορεί εύκολα να ξεφύγει κάποιος και να αρχίσει τις σπατάλες και τις απερισκεψιες γι αυτό καλό είναι πάντα να μένουμε στις βασικές ανάγκες. Ποτό., πουτανες και ναρκωτικά.
 

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Βιβλία, μόρφωση, ψυχαγωγία = αγαθό

Άρα εκεί αξίζει να επενδύσεις...

(Εννοείται και αλλού) εγώ πάντως σε αυτά
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Γενικά με τα χρήματα μπορεί εύκολα να ξεφύγει κάποιος και να αρχίσει τις σπατάλες και τις απερισκεψιες γι αυτό καλό είναι πάντα να μένουμε στις βασικές ανάγκες. Ποτό., πουτανες και ναρκωτικά.

υπαρχουν και φθηνες επιλογες ακομα και σ αυτο, η σισα ειναι μια καλη επιλογη για οποιον θελει μια πιο οικονομικη λυση
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αξίζει να τα επενδύεις :

-> Εκεί που κάνουν εσένα πιο χαρούμενο(ταξίδια,βιβλία,παραστάσεις,σινεμά,αμάξι,ηλεκτρονικές συσκευές κτλπ.).
-> Εκεί που σε κάνουν πιο παραγωγικό( Χρήσιμα εργαλεία,οικιακά σκεύη που διευκολύνουν ορισμένες εργασίες).
-> Στην περαιτέρω μόρφωση σου εαν αυτό είναι απαραίτητο για την δουλειά σου .
-> Σε άλλους που τα έχουν ανάγκη .

Κάποιοι ίσως επενδύουν περισσότερα σε μια κατηγορία απο μια άλλη άλλη . Εφόσον δεχόμαστε οτι κάθε άνθρωπος πλην ορισμένων βασικών αναγκών έχει διαφορετικά γούστα και ενδιαφέροντα γιατί πρέπει να επενδύει τα χρήματα του με ακριβώς τον ίδιο τρόπο όπως κάθε άλλος ; Υπάρχει κάποιος που προτιμάει να έχει κινητό των 50€ ώστε να έχει αυτοκίνητο των 15Κ €. Άλλος μπορεί να έχει ποδήλατο ή να χρησιμοποιεί τα ΜΜΜ για να χαλάει 5Κ € σε βιβλία . Άλλος μπορεί να έχει κινητό των 1000€ αντί να πάρει σταθερό υπολογιστή . Ειδικά εαν δεν μένει σπίτι πολύ αλλά όλη μέρα είναι έξω,γιατί να μην το κάνει αυτό; Άλλος μπορεί να χαλάσει τα λεφτά του σε ταξίδια .

Οποιαδήποτε και εαν είναι η περίπτωση, περισσότερη σημασία έχει να κοιτάξουμε κατα πόσο καλύπτονται οι ανάγκες και οι υποχρεώσεις κάποιου γενικότερα απο τον τρόπο που κατανέμει τον μισθό του/εισόδημα του παρά που επιλέγει να χαλάσει μεμονωμένα ένα μέρος αυτού .
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΝΝομίζω το πρόβλημα πολλές φορές είναι η επίδειξη κ η πρόκληση. Οταν ο άλλος μετά βίας βγάζει το ψωμί τ,πες τα στους ομοίους σου!
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Μια καλή επένδυση για τα χρήματά σας είναι να τα βάζετε στον τραπεζικό μου λογαριασμό , γιατί είμαι καλό κορίτσι. Ευχαριστώ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Είχα κάποτε δυο φίλους που ήταν από πολύ πλούσια οικογένεια και φορούσαν πάντα καλά ρούχα γιατί hοnestly why not? Όταν μπορείς να διαθέσεις 200 ευρώ για ένα τζιν ή 300 ευρώ για μια τσάντα, γιατί να μην το κάνεις; Είχαν όμως τόσο καλή ανατροφή που όποτε βγαίναμε μπορούσαμε να τους πούμε "εκεί που θέλετε να πάμε είναι ακριβά" ή "δεν έχω λεφτά και για φαί και για ποτό, μόνο για ένα από τα δύο" κλπ και δεν έδειξαν ποτέ κάποια ανωτερότητα ας πούμε. Τα ακριβά πράγματα για αυτούς ήταν απλά αυτά που είχαν συνηθίσει από μωρά να έχουν, έτσι είχαν μάθει. Ποτέ δε μάς το χτύπησαν, δε μάς έκαναν επίδειξη, δεν άλλαξαν τη συμπεριφορά τους επειδή εμείς δεν είχαμε καλά ρούχα ή αρκετά λεφτά.

Προσωπικά αυτή η συζήτηση είναι κάτι που με απασχολεί πολύ και έχω κάνει και θέμα στο φόρουμ παλιότερα.

Είναι ηθικό να ξοδεύει κάποιος αλόγιστα σε καιρό κρίσης;

Για όποιον ενδιαφέρεται.;)
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ έχω αγοράσει πολλά πράγματα από τοτε που άρχισα να εργάζομαι, και σίγουρα αρκετά από αυτά τα μετάνιωσα. Κυρίως βλέπω ότι δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι ακριβό για να είναι απαραίτητα καλό. Τώρα πάλι στις εκπτώσεις ξόδεψα αρκετά κυρίως για ρούχα ωστόσο λογικά θα μου μείνουν για πάνω από χρόνο.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Είχα κάποτε δυο φίλους που ήταν από πολύ πλούσια οικογένεια και φορούσαν πάντα καλά ρούχα γιατί hοnestly why not? Όταν μπορείς να διαθέσεις 200 ευρώ για ένα τζιν ή 300 ευρώ για μια τσάντα, γιατί να μην το κάνεις; Είχαν όμως τόσο καλή ανατροφή που όποτε βγαίναμε μπορούσαμε να τους πούμε "εκεί που θέλετε να πάμε είναι ακριβά" ή "δεν έχω λεφτά και για φαί και για ποτό, μόνο για ένα από τα δύο" κλπ και δεν έδειξαν ποτέ κάποια ανωτερότητα ας πούμε. Τα ακριβά πράγματα για αυτούς ήταν απλά αυτά που είχαν συνηθίσει από μωρά να έχουν, έτσι είχαν μάθει. Ποτέ δε μάς το χτύπησαν, δε μάς έκαναν επίδειξη, δεν άλλαξαν τη συμπεριφορά τους επειδή εμείς δεν είχαμε καλά ρούχα ή αρκετά λεφτά.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Έχω κι εγώ γνωρίσει αρκετά παιδιά πολύ πλουσίων οικογενειών (π.χ. εφοπλιστών, βιομηχάνων) που και αυτά και οι γονείς τους γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στα πλούτη. Είναι όπως τα περιγράφεις: απλά παιδιά, με ανατροφή, ποτέ δεν επιδεικνύονται, δεν παριστάνουν του ανώτερους, δεν συμπεριφέρονται άσκημα στους άλλους.
Όμως γνώρισα και παιδιά νεόπλουτων που ξαφνικά οι γονείς τους απέκτησαν αρκετά χρήματα (π.χ. ο πατέρας έγινε διευθυντής σε κάποια μεγάλη εταιρία). Δυστυχώς, αυτά τα παιδιά των νεόπλουτων ήταν (συνήθως) κωλόπαιδα. Όλη τους η σκέψη ήταν πώς θα κάνουν φιγούρα, να επιδεικνύονται διαρκώς για τα ακριβά τους ρούχα, κινητά ή αυτοκίνητα, να φέρονται στους άλλους σαν αφεντικά και γενικά ήταν παλιοχαρακτήρες.

 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΝΝομίζω το πρόβλημα πολλές φορές είναι η επίδειξη κ η πρόκληση. Οταν ο άλλος μετά βίας βγάζει το ψωμί τ,πες τα στους ομοίους σου!

Για ποιο λόγο σε ενοχλεί η επίδειξη πλούτου? Ο άλλος μπορεί να αντλεί ευχαρίστηση από αυτό,να το κάνει ασυνείδητα ή οτιδήποτε. Επηρεάζει εσένα με κάποιο τρόπο?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top