Γυμναστική, χορός και σωστή διατροφή

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
επιστροφη στις προπονησεις απο σήμερα μετα απο αποχη 2-3 ημερων λογω εορτών! Πηγα γυμναστηριο κατα τις 10 ηθελα να αποφυγω τον πολύ κοσμο .... αύριο έχω ρεπο! Γυρισα κατα τις 11 και μιση έβαλα ενα γιαουρτάκι με κουακερ λιγο μέλι και εστιψα και 3 πορτοκάλια. Μετα μπηκα στον πειρασμο εκοψα 2 ντομάτες εβαλα λιγο φέτα λιγο λαδάκι και μια φέτα ψωμι ολικής! =D Nα δω πως θα βγουμε στις παραλιες φετος με τα γουρουνιάσματα!

https://tinypic.com/view.php?pic=330fu49&s=9#.Ws0ton--nIV

στρατοοοο εσυ ξεκινησες ή συνεχιζεις και χλαπακώνεις αρνι και κοκορετσάκι απο την Κυριακή; =D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
εγώ τι δλδ; Σόου κλόουζ γυμνάζω μύες αντιβράχιου και πηχεοκαρπικής και άκρας χειρός στο κιουβέρτυ, ass u see :P
Και τι αρνιά και κοκορέτσια μου λες μωρέ; Με ψωμί ζυμωτό στα κάρβουνα στο πλάι ψησταριάς, κανα μισόλιτρο τζατζίκι (γιαούρτι σακούλας πρόβειο, αν ξέρεις τι είναι αυτό) και μισή σαλατιέρα (μεγέθους κολυμπήθρας μικρομεσαίου βρέφους) μαρουλοσαλάτα την έβγαλα το πάσχα. Από αρνί ζήτημα αν έφαγα 100-150 γραμμάρια μπούτι. Μου φάνηκε κακοψημένο αλλά κυρίως μύριζε, δεν την πολυπαλεύω μ' αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Στρατο αποψε κατα τις 10 πηγα γυμναστηριο και έκανα ποδια. Η καλυτερη ώρα δεν ειχε καθολου κοσμο ειχε και μια ξανθουλα την έβλεπα να κανει προπονηση και έκανα και εγώ ακομα καλυτερα! 11 και μιση τελειωσα την προπονηση και γυρισα σπιτι έβαλα 50γρ κουάκερ ανοιξα και ενα γιαουρτι 2% εκοψα 2 πορτοκάλια και 1 μηλο και 1 μπανανα. Ειπα να τσιμπησω κάτι ελαφρυ για βράδυ ηταν ηδη αργά. Αν ημουν Αθηνα τωρα θα πηγαινα για ποτο εννοειται. Εδω τωρα θα χαζεψω λιγο τι βι και θα πάω για ύπνο.

Λοιπον έκανα ποδια .... αρχικα ζέσταμα 10 λεπτά μετα διατάσεις στα ποδια ... και ξεκιναμε εκτάσεις τετρακέφαλων στο μηχάνημα αρχικα 30 κιλά ανεβασα σταδιακά στα 50. Δεν ηθελα να ζορισω παραπανω τα ποδια αν και μπορουσα. 3 σέτ λοιπον και έφυγα για καθισματα εχω βγαλει φωτο οπως βλέπεις πιο κάτω εχω τα 5 κιλα για αρχή μετά πηρα και 10 κιλα σε κάθε χέρι. Μολις τελειωσα πηγα για δικέφαλους στο μηχάνημα. Τέλος γάμπες με 30 κιλά μέγιστο. Κοιλιακους. Ραχιαιους. Απαραιτητο τέντωμα στα ποδια με διατάσεις για κλεισιμο και δρομοοοοο.

https://tinypic.com/view.php?pic=296bu5d&s=9#.Ws6BmH--nIU
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Εδώ και 2 χρόνια περίπου έχω ανακαλύψει τον υπέροχο κόσμο του powerlifting. Πάντα ήθελα να ασχοληθώ με τα βάρη (οι φίλοι μου που τους το έλεγα δεν έχασαν την ευκαιρία να μου δώσουν το παρατσούκλι "πυρος" ) και κάποια στιγμή στο πανεπιστημιακό γυμναστήριο βρήκα άνθρωπο που ήταν πρόθυμος να μου δείξει από κοντά τις βασικές κινήσεις. Αυτά τα δύο χρόνια δεν μπορώ να πω ότι έχω σταθερή πρόοδο (φταιω κι εγω που κανω μεγαλα διαλείμματα απο αυτό) , αλλά ειδικά στα ποδιά έχω δει αποτέλεσμα. Το πρόβλημά μου είναι με τα χέρια. Δεν μπορώ με τίποτα να αυξήσω τον πάγκο μου. Τον έφτασα με το ζόρι 40 κιλά (σε 3 σετ των 3) , ενώ σκουατ έχω 85 (low bar) και deadlift 100 . Έχετε να μου προτείνετε κάποιες βοηθητικές ασκήσεις για να δυναμώσουν τα χέρια μου; (Οι θεωρίες ότι τα κορίτσια δεν πρέπει να κάνουν βάρη , να μου λείπει παρακαλώ :) )
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αρχικά, μπράβο που έφτασες σ' αυτό το σημείο. :thumbup:

Γενικά, το προπονητικό πρόγραμμα πρέπει να 'χει συνέπεια για να φέρνει και την πρόοδο, οπότε σε πρώτη φάση κοίταξε να είσαι συνεπής με τις προπονήσεις σου. Η αιτία μπορεί να είναι εκεί, δηλαδή. Σε δεύτερη φάση, κοιτάς την διατροφή σου, τον ύπνο σου, τις παραμέτρους της προπόνησής σου (μείωση των διαλειμμάτων, αλλαγή στις επαναλήψεις, αλλαγή στον ρυθμό εκτέλεσης και ούτω καθεξής) κλπ. Το παν είναι το σταθερό πρόγραμμα, οπότε θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από εκεί και να το επανεξετάσεις στην πορεία.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ και 2 χρόνια περίπου έχω ανακαλύψει τον υπέροχο κόσμο του powerlifting. Πάντα ήθελα να ασχοληθώ με τα βάρη (οι φίλοι μου που τους το έλεγα δεν έχασαν την ευκαιρία να μου δώσουν το παρατσούκλι "πυρος" ) και κάποια στιγμή στο πανεπιστημιακό γυμναστήριο βρήκα άνθρωπο που ήταν πρόθυμος να μου δείξει από κοντά τις βασικές κινήσεις. Αυτά τα δύο χρόνια δεν μπορώ να πω ότι έχω σταθερή πρόοδο (φταιω κι εγω που κανω μεγαλα διαλείμματα απο αυτό) , αλλά ειδικά στα ποδιά έχω δει αποτέλεσμα. Το πρόβλημά μου είναι με τα χέρια. Δεν μπορώ με τίποτα να αυξήσω τον πάγκο μου. Τον έφτασα με το ζόρι 40 κιλά (σε 3 σετ των 3) , ενώ σκουατ έχω 85 (low bar) και deadlift 100 . Έχετε να μου προτείνετε κάποιες βοηθητικές ασκήσεις για να δυναμώσουν τα χέρια μου; (Οι θεωρίες ότι τα κορίτσια δεν πρέπει να κάνουν βάρη , να μου λείπει παρακαλώ )


Σταθερή πρόοδο θα έχεις μόνο στην αρχή. Άπαξ και ξεφύγεις από το αρχικό αγύμναστο στάδιο η πρόοδος παύει να είναι γραμμική και είναι περισσότερο υπό την μορφή plateaus. Τα κιλά που περιγράφεις αν και δεν ξέρω πληροφορίες για το σωματότυπο σου μάλλον δείχνουν πως έχεις ξεφύγει από αυτό το στάδιο.

Τα μεγάλα διαλείμματα είναι ένα πρόβλημα οπότε πρέπει να τα περιορίσεις. Κατά τη γνώμη μου όταν κολλάς σε κάποιο βάρος έχεις δυο επιλογές, ή θα κάνεις deload ένα 10% και θα ξανασυνεχίσεις από εκεί, δηλαδή θα πέσεις στα 35 κιλά και θα συνεχίσεις βάζοντας μικρό επιπλέον βάρος σε κάθε προπόνηση 1,25kg ας πούμε (2 μπάρες των 0,62 αν μπορείς να βρεις τέτοιες) ή θα αυξήσεις το volume. Δηλαδή θα κατεβάσεις τα κιλά και θα πας σε 5x5 αφού κάνεις 3χ3 ώστε να έχεις αυξημένη υπερτροφία, δηλαδή μεγαλύτερους μύες. Εγώ θα έκανα το δεύτερο.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Σταθερή πρόοδο θα έχεις μόνο στην αρχή. Άπαξ και ξεφύγεις από το αρχικό αγύμναστο στάδιο η πρόοδος παύει να είναι γραμμική και είναι περισσότερο υπό την μορφή plateaus. Τα κιλά που περιγράφεις αν και δεν ξέρω πληροφορίες για το σωματότυπο σου μάλλον δείχνουν πως έχεις ξεφύγει από αυτό το στάδιο.

Τα μεγάλα διαλείμματα είναι ένα πρόβλημα οπότε πρέπει να τα περιορίσεις. Κατά τη γνώμη μου όταν κολλάς σε κάποιο βάρος έχεις δυο επιλογές, ή θα κάνεις deload ένα 10% και θα ξανασυνεχίσεις από εκεί, δηλαδή θα πέσεις στα 35 κιλά και θα συνεχίσεις βάζοντας μικρό επιπλέον βάρος σε κάθε προπόνηση 1,25kg ας πούμε (2 μπάρες των 0,62 αν μπορείς να βρεις τέτοιες) ή θα αυξήσεις το volume. Δηλαδή θα κατεβάσεις τα κιλά και θα πας σε 5x5 αφού κάνεις 3χ3 ώστε να έχεις αυξημένη υπερτροφία, δηλαδή μεγαλύτερους μύες. Εγώ θα έκανα το δεύτερο.
Το πρόγραμμα που ακολουθώ θεωρητικά είναι το starting strength novice programm ,με κάποιες εναλλαγές ανά καιρούς (π.χ. τώρα έχω βάλει και overhead - με μεγάλη αποτυχία ως τώρα- , ή ανα μέρες αλλάζω σε high bar squat κλπ). Απλά αναρρωτιόμουν μήπως πρέπει να εστιάσω σε βοηθητικές ασκήσεις για τους ώμους και τα τρικέφαλα, ώστε να δυναμώσω και στον πάγκο
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το πρόγραμμα που ακολουθώ θεωρητικά είναι το starting strength novice programm ,με κάποιες εναλλαγές ανά καιρούς (π.χ. τώρα έχω βάλει και overhead - με μεγάλη αποτυχία ως τώρα- , ή ανα μέρες αλλάζω σε high bar squat κλπ). Απλά αναρρωτιόμουν μήπως πρέπει να εστιάσω σε βοηθητικές ασκήσεις για τους ώμους και τα τρικέφαλα, ώστε να δυναμώσω και στον πάγκο


Εφόσον κάνεις starting strength δε θα σε βοηθήσουν άλλες ασκήσεις και ασκήσεις απομόνωσης στο να αυξήσεις τη δύναμη σου. Καλύτερα να συνεχίσεις με αυτό και τα αποτελέσματα θα έρθουν.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Εφόσον κάνεις starting strength δε θα σε βοηθήσουν άλλες ασκήσεις και ασκήσεις απομόνωσης στο να αυξήσεις τη δύναμη σου. Καλύτερα να συνεχίσεις με αυτό και τα αποτελέσματα θα έρθουν.


απλά μιλάμε για ενα διάστημα 2 χρονών από τότε που ξεκίνησα...και ξεκίνησα με 25 κιλά. Τα νούμερά μου στις άλλες δύο βασικές , μου επιτρέπουν να αλλάξω πρόγραμμα και να ανεβάσω ρυθμούς, αλλά νιώθω ότι ο πάγκος με "κρατάει" πίσω (έχω και μία επιθυμία να πάω σε αγώνες τον Νοέμβριο , αλλά ας τ' αφήσουμε αυτό :P )
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πρόγραμμα που ακολουθώ θεωρητικά είναι το starting strength novice programm ,με κάποιες εναλλαγές ανά καιρούς (π.χ. τώρα έχω βάλει και overhead - με μεγάλη αποτυχία ως τώρα- , ή ανα μέρες αλλάζω σε high bar squat κλπ). Απλά αναρρωτιόμουν μήπως πρέπει να εστιάσω σε βοηθητικές ασκήσεις για τους ώμους και τα τρικέφαλα, ώστε να δυναμώσω και στον πάγκο


Μάλλον τότε το πρόβλημα σου είναι το YNDTP (You are not doing the program). Το overhead δυναμώνει μια χαρά τους ώμους και τα τρικέφαλα δεν χρειάζεσαι βοηθητικές.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο

https://startingstrength.com/articles/clarification_rippetoe.pdf

Μεγάλο ρόλο παίζει και η διατροφή ή το σωματότυπο. Αν είσαι οδοντογλυφίδα από θέμα λίπους πρέπει να πάρεις λίπος αλλιώς δεν θα δεις μυική πρόοδο.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
απλά μιλάμε για ενα διάστημα 2 χρονών από τότε που ξεκίνησα...και ξεκίνησα με 25 κιλά. Τα νούμερά μου στις άλλες δύο βασικές , μου επιτρέπουν να αλλάξω πρόγραμμα και να ανεβάσω ρυθμούς, αλλά νιώθω ότι ο πάγκος με "κρατάει" πίσω (έχω και μία επιθυμία να πάω σε αγώνες τον Νοέμβριο , αλλά ας τ' αφήσουμε αυτό :P )


Στα 2 χρόνια πήγες δηλαδή από 25 κιλά bench σε 40 κιλά; Ναι όντως θα έπρεπε να είχες περισσότερη πρόοδο νομίζω, ειδικά εφόσον τα 25 είναι αυτά που ξεκίνησες ενώ ήσουν αγύμναστη. Αλλά και πάλι δεν ξέρω πως θα σε βοηθήσουν οι ασκήσεις απομόνωσης.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Μάλλον τότε το πρόβλημα σου είναι το YNDTP (You are not doing the program). Το overhead δυναμώνει μια χαρά τους ώμους και τα τρικέφαλα δεν χρειάζεσαι βοηθητικές.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το άρθρο

https://startingstrength.com/articles/clarification_rippetoe.pdf

Μεγάλο ρόλο παίζει και η διατροφή ή το σωματότυπο. Αν είσαι οδοντογλυφίδα από θέμα λίπους πρέπει να πάρεις λίπος αλλιώς δεν θα δεις μυική πρόοδο.
Σε δύο εβδομάδες θα επανέλθω στο γυμναστήριο και θα επανεκτιμησω το προγραμμα μου...θα διαβάσω το άρθρο μόλις βρω ευκαιρία , σ' ευχαριστώ.
Όσο για το σωματότυπο...well , με ύψος 1,60 και 63 κιλά , το θέμα λίπος το έχω . Στόχος είναι να φτάσω 58-60 κιλά , με μειωμένο ποσοστό λίπους και αυξημενο μυικό. Για τη διατροφή , δεν το συζητώ , προσπαθώ να λαμβάνω καλές πηγές πρωτεινης, να αποφυγω περιττα λιπη ,κλπ.

Στα 2 χρόνια πήγες δηλαδή από 25 κιλά bench σε 40 κιλά; Ναι όντως θα έπρεπε να είχες περισσότερη πρόοδο νομίζω, ειδικά εφόσον τα 25 είναι αυτά που ξεκίνησες ενώ ήσουν αγύμναστη. Αλλά και πάλι δεν ξέρω πως θα σε βοηθήσουν οι ασκήσεις απομόνωσης.
Θα δω ξανά και τημ τεχνική μου , μήοως κανω κατι λαθος εκει...
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Από ότι ξέρω ορισμένα plyometrics κορμού πχ πουσαπ από έδαφος σε κουτί κ.α. ανεβάζουν τον πάγκο σου. Επίσης λέγεται, ότι επειδή ο περισσότερος κόσμος κολλάει στο σημείο που πρέπει να ανεβάσει ξανά τη μπάρα, βοηθάει να κάνεις dead weight παγκο.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Από ότι ξέρω ορισμένα plyometrics κορμού πχ πουσαπ από έδαφος σε κουτί κ.α. ανεβάζουν τον πάγκο σου. Επίσης λέγεται, ότι επειδή ο περισσότερος κόσμος κολλάει στο σημείο που πρέπει να ανεβάσει ξανά τη μπάρα, βοηθάει να κάνεις dead weight παγκο.
Dead weight φανταζομαι για την τεχνικη εννοεις...ναι, σιγουρα πρεπει να βελτιωσω το πόσο "σφιχτή" είμαι στην πλατη ειδικα όταν σηκώνω πάλι την μπάρα . Εχει δουλεια ο παγκος , ουφ. Όσο ευχαριστιέμαι το deadlift, τόσο δυσανασχετώ με τον πάγκο (το σκουατ παει αναλογα τη μερα :P )
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Dead weight φανταζομαι για την τεχνικη εννοεις...ναι, σιγουρα πρεπει να βελτιωσω το πόσο "σφιχτή" είμαι στην πλατη ειδικα όταν σηκώνω πάλι την μπάρα . Εχει δουλεια ο παγκος , ουφ. Όσο ευχαριστιέμαι το deadlift, τόσο δυσανασχετώ με τον πάγκο (το σκουατ παει αναλογα τη μερα :P )


Πάντως είσαι σε καλό επίπεδο γενικότερα οπότε μην δυσανασχετείς.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Πάντως είσαι σε καλό επίπεδο γενικότερα οπότε μην δυσανασχετείς.

Μωρέ , όταν βλέπω πως μενω "κολλημενη" σ ενα α επιπεδο , με ριχνει καπως και δεν κανω τον παγκο με την ιδια ευχαριστηση που κανω τις αλλες ασκήσεις...προβλήματα, ξερω
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μωρέ , όταν βλέπω πως μενω "κολλημενη" σ ενα α επιπεδο , με ριχνει καπως και δεν κανω τον παγκο με την ιδια ευχαριστηση που κανω τις αλλες ασκήσεις...προβλήματα, ξερω


Και στις άλλες θα κολλήσεις αργά ή γρήγορα.
 

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Λοιπόν λοιπόν, μαζευτείτε να δώσετε συμβουλές (όσοι ξέρετε).

Είχα πάνω από μήνα να κάνω γυμναστική και αποφάσισα να ξεκινήσω πάλι εδώ και 3 μέρες. Την 2η μέρα σήκωνα βάρη περισσότερα από όσα μπορούσα με αποτέλεσμα την 3η μέρα το σώμα μου να είναι ήδη αρκετά sore αλλά σε κανονικά πλαίσια. Μετά την χθεσινή προπόνηση (ήταν καθαρά καρντιο) νιώθω πολύ πιο καταπονημενη αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι το δεξί χέρι. Όλο το σώμα είναι πιασμένο αλλά αυτό το νιώθω βαρύ και όπως και να καθίσω πονάει. Είναι φυσιολογικό αυτό; Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελαφρύνω το πιάσιμο;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν λοιπόν, μαζευτείτε να δώσετε συμβουλές (όσοι ξέρετε).

Είχα πάνω από μήνα να κάνω γυμναστική και αποφάσισα να ξεκινήσω πάλι εδώ και 3 μέρες. Την 2η μέρα σήκωνα βάρη περισσότερα από όσα μπορούσα με αποτέλεσμα την 3η μέρα το σώμα μου να είναι ήδη αρκετά sore αλλά σε κανονικά πλαίσια. Μετά την χθεσινή προπόνηση (ήταν καθαρά καρντιο) νιώθω πολύ πιο καταπονημενη αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι το δεξί χέρι. Όλο το σώμα είναι πιασμένο αλλά αυτό το νιώθω βαρύ και όπως και να καθίσω πονάει. Είναι φυσιολογικό αυτό; Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελαφρύνω το πιάσιμο;

Κρύα ντουζ και μασάζ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top