Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,952 μέλη και 2,477,916 μηνύματα σε 78,915 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 331 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα βάζατε ποτέ τους γονείς σας σε γηροκομείο;

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,324 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε: στις 13:34, 17-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Πάντως προσπαθήστε να μπείτε στη θέση του ηλικιωμένου που θα μπει στο γηροκομείο.
Από εκεί που ήταν σπίτι του, επί 10ετίες, στον προσωπικό του χώρο και με ό,τι θετικά έχει το να ζεις μόνος σου ή με την οικογένειά σου, ξαφνικά μπαίνεις σε ένα ίδρυμα με 10δες νοματέτους, όλοι ξένοι και με περιορισμένο προσωπικό χώρο. Δεν είναι εκδρομή, ή νοσηλεία στο νοσοκομείο (όπου όπως ειπώθηκε, μπορεί να μην τρως ή να μην μπορείς να πας τουαλέτα - λέω εγώ) είναι η ζωή σου από εδώ και πέρα. Θέλει κότσια για να πάρεις την απόφαση, κακά τα ψέματα. Σηματοδοτείται επίσης ότι περνάς σε μια άλλη φάση της ζωής σου, την τελευταία.

Αλήθεια όσοι ξέρετε: στα γηροκομεία οι γέροντες έχουν αποκλειστικά δικό τους δωμάτιο ή έχουν κι άλλους στο ίδιο δωμάτιο;

Να πω κι εγώ ότι είμαι υπέρ των γηροκομείων, μόνο στις περιπτώσεις που το άτομο είναι προβληματικός χαρακτήρας. Ξέρω τι σημαίνει προβληματικός σαν χαρακτήρας γέρος ή όταν ο γέροντας δεν μπορεί τελείως πλέον να αυτοεξυπηρετηθεί. Θα προτιμούσα να πληρώνω με τα αδέλφια μου μια γυναίκα να βοηθάει τη μάνα μου στο σπίτι όταν γεράσει, για τα πρώτα χρόνια. Μετά, στην πιο προχωρημένη φάση, αν υπάρξει (γιατί δεν είναι αυτονόητο ότι κάποιος μπορεί να φτάσει στη φάση της κατάκλισης και της αδυναμίας αυτοεξυπηρέτησης), θα το βλέπαμε για γηροκομείο.
Νομίζω πως έχει να κάνει με το ίδρυμα και σίγουρα ακούγονται πως μερικά είναι σε άθλια κατάσταση. Οι δικοί μου παππούδες που ζουν στο εξωτερικό έχουν το χώρο τους δηλαδή ένα στούντιο με το κρεβάτι, μπάνιο και μια μικρή κουζίνα. Και ζουν πολύ καλύτερα από ότι αν ήταν στο χωριό καθώς ο ένας έχει πρόβλημα υγείας οπότε έρχονται κάθε μέρα για τα φάρμακα και να αλλάξουν τον παππού. Όπως επίσης και για να κάνει μπάνιο θέλει βοήθεια. Αλλά δεν είναι αποκλεισμένοι οι άνθρωποι αν θέλουν να βγουν μια βόλτα μπορούν να πάνε αλλά και οι θείοι μου τους πάνε βόλτες πολλές φορές. Τώρα ας πούμε μιλάω για μια καλή κατάσταση γηροκομείου δεν είναι όλα έτσι.
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Fast (Θεόδωρος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Θεόδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.

O Fast έγραψε: στις 14:16, 17-09-19:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Πάντως προσπαθήστε να μπείτε στη θέση του ηλικιωμένου που θα μπει στο γηροκομείο.
Από εκεί που ήταν σπίτι του, επί 10ετίες, στον προσωπικό του χώρο και με ό,τι θετικά έχει το να ζεις μόνος σου ή με την οικογένειά σου, ξαφνικά μπαίνεις σε ένα ίδρυμα με 10δες νοματέτους, όλοι ξένοι και με περιορισμένο προσωπικό χώρο.
Συμφωνώ, αλλά δυστυχώς είναι πολύ συχνό για τους ηλικιωμένουν να απομονώνονται πολύ οπότε το καλύτερο είναι συνδιασμός και των 2, να μη ζει σε ένα δωμάτιο χωρίς δικό του χώρο, μπάνιο, βιβλία κλπ αλλά και να βλέπει συχνά άλλους ανθρώπους συμμετέχοντας σε δραστηριότητες όσο γίνεται κλπ.
1
Παράθεση

SkyBlu

Δραστήριο Μέλος

H SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.

H SkyBlu έγραψε: στις 15:11, 17-09-19:

Με τη μάνα μου που το έχουμε συζητήσει με έχει παροτρύνει να μη "νοιαστώ". Όχι να κόψουμε επαφές, απλά εννοεί ότι τη σύνταξή τους είτε θα προσλάβουν κάποιο άτομο είτε θα πάνε σε γηροκομείο, δε θέλει να αναλάβουμε τα παιδιά της τη φροντίδα τους. Και εγώ έτσι σκέφτομαι για εμένα, αλλά αναρωτιέμαι αν όντως θα έχω σύνταξη όπως πάνε τα πράγματα...

Από το βίωμά μου με τη γιαγιά μου κατάκοιτη με άνοια που τη φροντίδα της έχει αναλάβει (πεισματικά) σχεδόν εξολοκλήρου η θεία μου, αυτό που έχω να πω είναι ότι η θέληση μόνο δεν αρκεί. Το ότι κάποιος θέλει να φροντίσει τους δικούς του ανθρώπους δε σημαίνει ότι είναι ο πιο ικανός/κατάλληλος να το κάνει. Και η ίδια (η θεία μου) ταλαιπωρείται σε μεγάλη ηλικία, και δεν μπορεί να προσφέρει την ποιότητα ζωής στη γιαγιά μου που ίσως μπορούσε ένας πιο καταρτισμένος άνθρωπος. Γενικά, αναρωτιέμαι, με μια υποψία τύψεων, αν στην περίπτωση που είχε αναλάβει κάποιος πιο ειδικός τη γιαγιά, και εμείς λειτουργούσαμε επικουρικά, αν θα ήταν καλύτερα τώρα. Δε μιλάω απλά για "δύστροπο γέρο" (η καημένη είναι πολύ ήσυχη), αλλά για πρόβλημα υγείας.
1
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 6,633 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 17:57, 21-09-19:

Είδα αυτή τη συνέντευξη και θυμήθηκα το θέμα
Η Ελισάβετ Κωνσταντινίδου δεν ήθελε να δώσει αυτήν τη συνέντευξη για τη ζωή της

"Τα τελευταία δύο χρόνια ζω ξανά με τη μαμά μου, η οποία έχει αρχίσει να ξεχνάει. Έχει παραιτηθεί. Δεν θυμάται να μαγειρέψει, που μαγείρευε υπέροχα. Συγκινούμαι. Το παρακολουθώ. Αυτό που μαθαίνω από αυτήν τη συμβίωση είναι να την αγαπήσω ξανά, γιατί δεν ήταν ποτέ ανήμπορη, ήταν πάντα δυνατή. Την έχω συγχωρέσει εδώ και καιρό για τα λάθη. Δεκατρία χρόνια ψυχοθεραπεία, πώς αλλιώς;"
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,755 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 16:11, 22-09-19:

Να μιλησει καποιος που εχει προσωπικη εμπειρια?

Ποτε, μην το κανετε ποτε. Π Ο Τ Ε εκτος αν ο ηλικιομενος αξιζει την πιο απανθρωπη εκδικηση που μπορειτε να δεχθει καποιος.

Ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις σε καποιον.

Ειδα τη προγιαγια μου να πεθαινει σε γηροκομειο και συμφωνησα να βαλουμε τον παππου μου σε γηροκομιο. Και οι δυο εντος 9 μηνων πεθαναν. Το παππου μου ο οποιος ειχε υπαραχνοειδη ατροφια, εδινα λεφτα για να ειναι σε γηροκομιο των 1500 το μηνα.

Π Ο Τ Ε.

Οι ανθρωποι αυτοι μας αγαπησαν και μας μεγαλωσαν, ανασκοπικα και εχοντας κανει το λαθος που θα μετανοιωνω για παντα, η δωσε τα λεφτα να εχει αποκλειστικο η shut the fuck up και φροντισε τον ανρθωπο που σε ταιζε μην ψωφησεις τα τελευταια 1-2 χρονια της ζωης του.

Δεν εχει σημασια ποσο καλο ειναι το μερος, για τη συντρηπτικη πλοιοψηφια των γερων ειναι θανατικη καταδικη. Ο αλλος εχει συνηθησει δυο ζωες μας στο σπιτι του τις συνηθειες του τα πραγματα του και ξαφνικα τα πετας ολα και τον χωνεις σε ενα μερος που οσο καλο και να ειναι δεν ειναι το σπιτι του, με ξενους ανθρωπους, χωρις την ουσιαστικη δυνατοτητα να βρισκεται καπου στην ηρεμια του.

Ακομα και κατακοιτος η αννοικος να ειναι αυτα τα πραγματα υπαρχουν, δεν φευγουν, απλα δεν μπορει να τα εκφρασει.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,856 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 17:09, 22-09-19:

Το γηροκομείο δεν είναι λύση, έχει λίγα καλά και πολλά κακά. Όμως επίσης δεν είναι λύση να μένεις με τους γονείς σου και να τους ταϊζεις μέχρι να πεθάνουν. Το να κάνεις τα κουμάντα σου από πιο νέος ώστε μεγαλύτερος να έχεις τη δυνατότητα να πληρώσεις μια αποκλειστική να σε βοηθά είναι κάτι που δυστυχώς πολλοί δεν κάνουν.

Τα παιδιά είναι παιδιά μέχρι τα 18, βαριά βαριά 22 μετά δεν είναι παιδιά είναι μαντράχαλοι που όσο περισσότερο εξαρτώνται από άλλους τόσο περισσότερο φυτοζωούν. Αυτά τα 2 συνδέονται καθώς είναι θέμα αντίληψης. Κάποιος ο οποίος δε βλέπει το παιδί του σαν κάτι που καλείται να μεγαλώνει μέχρι τα 45 του, αντίστοιχα θα κοιτάξει να φτιάξει τη δική του ζωή ώστε στα γεράματα να ζει με την αξιοπρέπεια που του αρμόζει και οικονομικά αλλά κυρίως κοινωνικά.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια