Mπορούμε να ζητάμε "τα ρέστα" για μια χάρη που μας έκαναν;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με ένα φίλο μου συνεχώς διαφωνούμε για το συγκεκριμένο θέμα. Εγώ υποστηρίζω ότι όταν κάποιος μας κάνει μια χάρη δεν έχουμε το δικαίωμα να τον κατακρίνουμε αν δεν την κάνει καλά κι εκείνος υποστηρίζει ότι το έχουμε, διότι αν ήξερε ότι δεν θα την κάνει καλά να μας το έλεγε από πριν για να τη ζητήσουμε από κάποιον άλλον.
Παραδείγματα:
  • Ζητάς από κάποιον τη χάρη να σου μεταφράσει ένα κειμενάκι σε μια γλώσσα που δεν γνωρίζεις (πχ ιαπωνικά). Εκείνος δεν κάνει καλή μετάφραση και δεν καταλαβαίνουν γρι οι πχ Ιάπωνες. Έχεις το δικαίωμα να τον ξεχέσεις;
  • Κάποιος προσφέρεται να σε βοηθήσει με μια εργασία σου για το πανεπιστήμιο, λύνοντας σου κάποιες ασκήσεις. Τελικώς κάνει τις ασκήσεις λάθος. Έχεις το δικαίωμα να τον ξεχέσεις;
  • Κάποιος σου κάνει τη χάρη να σου κρατήσει το παιδί όσο θα είσαι σε έξοδο. Λόγω άγνοιας το ταίζει μπριζόλα αντί φρουτόκρεμας (λέμε τώρα :P). Έχεις δικαίωμα να τον ξεχέσεις;
Εσείς τι πιστεύετε; Είναι αγένεια να του κάνουμε παρατήρηση αν δεν κάνει αυτό που του ζητήσαμε σωστά, ή πρέπει να σεβαστούμε το γεγονός ότι μας έκανε μια εξυπηρέτηση, να το βουλώσουμε και απλά να μην του ξαναζητήσουμε κάτι σχετικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
τα παραδείγματα που δίνεις θέλω να ελπίζω ότι είναι ακραία γιατί ναι... αν ο άλλος τα κάνει σκ@τ@ έχω δικαίωμα να τον κράξω

θα έρθει σήμερα να μου κρατήσει μια φίλη τον μικρό... αν δλδ κάνει μαμακία (φτου φτου μακρυά από μας) και παράδειγμα τον αφήσει χεσμένο και συγκαεί... τι θα πρέπει να πω κι ευχαριστώ από πάνω? :P


όταν κάποιος σου κάνει μια εξυπηρέτηση, ΝΑΙ ΜΕΝ την κάνει με τον τρόπο που μπορεί ΑΡΚΕΙ αυτός ο τρόπος να μην σου προκαλεί εσένα ζημιά

δλδ άλλο είναι να μου κρατήσει το παιδί και να του δώσει πιπίλα επειδή δεν κοιμόταν αλλιώς ενώ της είπα να μην του δώσει κι άλλο είναι να μου κρατήσει το παιδί και αυτό να ανοιξει την πόρτα και να φύγει επειδή αυτή κοιμόταν (αν το παιδάκι είναι μεγαλύτερο)

υπάρχει όριο νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Και οι χάρες είναι ένα είδος business.
Αν είναι μεγάλες χάρες, οι οποίες μπορεί να σε αφήσουν εκτεθιμένο, ο άλλος οφείλει να σου πει αν μπορεί να σε εξυπηρετήσει.

Σε θέματα δουλειάς, όπως η μετάφραση και οι ασκήσεις, είναι η μισή ντροπή δική σου. Αν είναι για σένα σημαντικό το θέμα, οφείλεις να βρεις κάποιον που όντως μπορεί να το κάνει σωστά.
Οπότε μόνο αν πάω σε κάποιον που θεωρείται/αυτοαποκαλείται ειδικός, θα τον ξεχέσω.-

Για το παιδί μου όμως, θα το έβλεπα πιο συναισθηματικά.
Επίσης ισχύει ότι δε θα το άφηνα ούτε στη μάνα μου, αν δεν την έπρηζα με το τι να φάει, τι να μην πιει, τι να κάνει και τη όχι.
Οπότε αν έκανε κάτι τόσο λάθος, θα τα άκουγε κανονικά.

Αλλά, όπως είπα: ακόμα και για τις χάρες, έχουμε κι εμείς την ευθύνη, σχετικά με το από πού τις δεχόμαστε...
Αιώνια ευγνωμοσύνη δε χαρίζω σε κανέναν, εκτός αν όντως με έσωσε, πχ να μου βρει δουλειά ή να μου κλείσει εισητήριο ενώ δεν έβρισκα, γιατί απλά έχει τα μέσα... και όχι την ικανότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πρώτα απο όλα, δεν ζητάμε χάρη όταν αυτή η χάρη είναι συμαντική για εμάς, π.χ. η φροντίδα ενώς παιδιού, αλλα άν ο άλλο κάτσει και ασχολιθεί ώρες και δεν κάνει καλή μετάφραση δεν τον κατακρίνουμε, απλά ενημερώνουμε με τρόπο πώς τελικά δεν πέτυχε, ο άλλος για να κάνει μια χάρη τρώει χρόνο, δεν είναι υποχρεωμένος αλλα το κάνει για βοήθεια, δεν τον κατακρίνω απλά τον διωρθώνω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πρώτα απο όλα, δεν ζητάμε χάρη όταν αυτή η χάρη είναι συμαντική για εμάς, π.χ. η φροντίδα ενώς παιδιού, αλλα άν ο άλλο κάτσει και ασχολιθεί ώρες και δεν κάνει καλή μετάφραση δεν τον κατακρίνουμε, απλά ενημερώνουμε με τρόπο πώς τελικά δεν πέτυχε, ο άλλος για να κάνει μια χάρη τρώει χρόνο, δεν είναι υποχρεωμένος αλλα το κάνει για βοήθεια, δεν τον κατακρίνω απλά τον διωρθώνω;)
Αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ!
Βέβαια με προβλημάτισαν και οι ΚΕ-Γίδι... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κοίτα... θα στο πω αλλιώς

λες για τη μετάφραση
πας λοιπόν στο φίλο σου και του λες... θέλω να κάνω μετάφραση ένα κείμενο στα Ιαπωνικά
ξέρεις κανέναν να το κάνει?
τι σου λέει λοιπόν αυτός?

α. εγώ θα στο κάνω! ξέρω και μπορώ!
β. μπορώ να στο κάνω εγώ αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ και πολύ καλά.... δεν ξέρω καλά!


αν σου πει το α. και βγουν τα λάθη που είπες, του χώνεις γκάζια γιατί ανέλαβε μια ευθύνη που δεν μπορούσε να φέρει εις πέρας ακόμα κι αν πρόκειται για εξυπηρέτηση γιατί τελικώς αντί να σε εξυπηρετήσει σου κάνει ζημιά και σε εκθέτει
αν σου πει το Β. κι εσύ δεχτείς να κάνει αυτός τη μετάφραση, τότε κάνεις τουμπεκί :P

αυτό τουλάχιστον ισχύει για μένα
ρώτησα τη φίλη μου αν μπορεί να μου κρατήσει το μωρό
εννοείται ότι φυσικά θέλω να το κρατήσει ασφαλές, δεν χρειάζεται να της το τονίσω
αν μου έλεγε... μπορώ αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ να τα καταφέρω... και παρόλα αυτά εγώ την έβαζα να το κρατήσει, για ότι συνέβαινε την ευθύνη θα την είχα εγώ
αν πάλι μου πει.... ναι βρε! κανένα πρόβλημα... άλλωστε, έχω κι εγώ παιδί και ξέρω! εεε αν γίνει χοντράδα, εκεί θα τα ακούσει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Xμμ...,
Πιστεύω ότι το "ξεχέσιμο" έχει να κάνει με την οικειότητα που έχεις στον άλλο. Αν δηλαδή, κάποιος που δεν έχει και τόσο στενή σχέση μ'εμένα, προσφερόταν να μου κάνει κπ εξυπηρέτηση, δεν θα έλεγα τίποτα. Όσο μεγάλη ζημιά και να έκανε. Επειδή, όμως, τα σημαντικά θέματά μας (παιδιά, γάτες) δεν θα τ'αφήναμε σε κάποιον "ξένο", δεν υπάρχει πρόβλημα.

Τώρα, αν κάποιος φίλος μου κάνει "χάρη", πιο εύκολα θα του μιλήσω. Πάντως, δεν θα τον μαλώσω κιόλας. Ό,τι και να έγινε σημασία έχει που προσπάθησε. Το κίνητρο μετράει, τα άλλα διορθώνονται...:)

έντιτ. Συμφωνώ Κε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Αν δεν μπορεί να το κάνει...να μήν προσφερθεί τότε!
Αν το κάνει όμως ...μετράει και η προσπάθεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Νομίζω πως η ευθύνη είναι δική μας στο να επιλέγουμε σωστά απο ποιον ζητάμε τι πχ. αν αμφιβάλλω για τις γνώσεις Ιαπωνικών του φίλου μου θα τον ρωτήσω ξανά και ξανά είσαι σίγουρος ότι μπορείς? Αν με βεβαίωσει και παρόλα αυτά τα κάνει μπάχαλο τότε δεν μπορώ να του ζητήσω τα ρέστα ίσως αφήσω κάποιον υπαινιγμό (ίσως ε) αλλά πιο πολύ θα τα βάλω με τον εαυτό μου και στο μέλλον δεν θα του ζητήσω κάτι παρόμοιο.
Όταν κάποιος κάνει κάτι για λογαριασμό μου αφιλοκερδώς για να με εξυπηρετήσει δεν θα του πω φυσικά μπράβο αν με απογοητεύσει ούτε και θα του ζητήσω τον λόγο, απλά δεν θα τον ξαναπροτιμήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T_Chameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Όχι δεν θα είχα το δικαίωμα για τη εγώ του ανέθεσα την δουλεία έχω όμως το δικαίωμα να βρίσω τον εαυτό μου γιατί έκανα την λάθος πράξη να αναθέσω κάποια πράγματα σε ένα άτομο που ξέρω πως δεν θα έκανε ωραία δουλεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Δεν φτάνει που μας κάνουνε χάρη, θα του την πούμε κ από πάνω!!!:P

Μια κοπέλα που δούλευε εδώ πέρσι,μετακόμισε σε άλλο νησί κ επειδή έμεινε έγκυος δεν μπορούσε να έρθει πάλι να πάρει τα τελευταία πράγματα. Της πήρα το μηχανάκι της στο λιμάνι από ένα χωριό να το στείλω,της έστειλα κ το χαρτί για την φορολογική, τα κανόνισα κ με τον σπιτονοικοκύρη και στο τέλος πείρα ένα e-mail που έγραφε, ότι θα πάρει πρόστιμο γιατί άργησε να πάει το χαρτί για την φορολογική, εγώ με το που το πήρα το έστειλα, αν άργησε λοιπόν δεν φταίω εγώ.Το δικαιολόγησα όμως λόγο ορμονών.:P:P:P:P


Πάντως η κάθε περίπτωση με την άλλη διαφέρει αν δεν μας πείτε συγκεκριμένα παραδείγματα δεν μπορούμε πιστεύω να πούμε την άποψη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν θέλεις να κάνεις μια δουλειά σωστά, κάντην μόνος σου......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εννοειται οχι. Αν εμπιστευθηκα καποιον που δεν επρεπε δικο μου το λαθος. Παντα οταν βασιζεσαι σε καποιον αλλο για δικα σου θεματα παιρνεις το ρισκο οτι δε θα τα κανει οπως θα τα κανες εσυ..αυτο ομως ειναι δεδομενο, δεν μπορω και να δεχτω τη χαρη, και να τον κατηγορησω απο πανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Εννοειται οχι. Αν εμπιστευθηκα καποιον που δεν επρεπε δικο μου το λαθος. Παντα οταν βασιζεσαι σε καποιον αλλο για δικα σου θεματα παιρνεις το ρισκο οτι δε θα τα κανει οπως θα τα κανες εσυ..αυτο ομως ειναι δεδομενο, δεν μπορω και να δεχτω τη χαρη, και να τον κατηγορησω απο πανω.

Συμφωνώ. Το καταπίνεις και απλώς την επόμενη φορά το αναθέτεις αλλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Συμφωνώ. Το καταπίνεις και απλώς την επόμενη φορά το αναθέτεις αλλου...
Νόμιζα οτι θα έλεγες για την επόμενη φορά, οτι θα το κάνεις μόνος σου.......;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Κι εγω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Νόμιζα οτι θα έλεγες για την επόμενη φορά, οτι θα το κάνεις μόνος σου.......;)


Ε εντάξει, θεωρούμε ως δεδομένο ότι είναι δουλειά που δεν μπορούσες να την κάνεις εσυ... Αλλιώς φυσικά μόνος σου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franky5465

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
το να βάλεις κάποιον να σου κάνει μία χάρη και μετά να του πεις οτιδήποτε επειδή δεν έμεινες ικανοποιημένος δεν μπορεί να είναι σωστό, γιατί εσύ ο ίδιος του έδωσες τα δικαιώματα να το κάνει αυτό
εκτός και εν γνώση του τα έκανε θάλασσα
αν πάλι έκανε το καλύτερο δυνατο με τις ικανότητες του μάλλον θα πρέπει να πεις και ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Affliction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Πιστεύω πως σε θέματα τόσο σημαντικά όπως το να σου φυλάξει τα παιδιά δε ζητάς χάρες από όποιον κι όποιον αλλά από ένα άτομο που ξέρεις ότι δε θα τα κάνει μαντάρα όπως γονείς ή παππούδες. Ε.. αν τα κάνουν μαντάρα κι αυτοί... :P

Όσον αφορά άλλες χάρες όπως εργασίες, σχετικά με δουλειά κ.ά. είτε αν ζητήσεις μία χάρη είτε αν προσφερθεί κάποιος το πρώτο πράμα που θα ρώταγα είναι "Μπορείς να το κάνεις?". Απαντώντας θετικά επωμίζεται τις ευθύνες του και νομίζω ότι εκεί μπορείς να τον κατακρίνεις αν δεν τον κάνει σωστά γιατί απλούστατα θα μπορούσε να απαντήσει όχι. Είτε γιατί δε μπορούσε είτε γιατί μπορούσε και δεν ήθελε την ευθύνη (ή βαριόταν ή ο,τιδήποτε).

Υπάρχει και η τρίτη περίπτωση (ίσως) που μερικές φορές "εξαναγκάζουμε" τον άλλον να μας κάνει μια χάρη. Ε.. εκεί είναι αχαριστία αν τον κατακρίνουμε σε περίπτωση που δεν το κάνει καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Μια φορά είχα στείλει ένα φίλο να πάει ταχυδρομείο να στείλει κάτι δέματα σε πελάτες μου... Θα πήγαινα εγώ εκείνη την ώρα στην τράπεζα και θα είχαμε χρόνο να κάνουμε άλλα πράγματα...Στα δέματα του είχα γράψει την αξία οπότε θα έπρεπε να ζηγίσει (ξανά) ο υπάλληλος τα δέματα, και εκείνος απλά να κολλήσει τα γραμματόσημα ... Ε τα κανε λάθος ...

Επειδή πάντα σκίζομαι να εξυπηρετήσω τον άλλον, είτε είναι φίλος, είτε είναι ακόμα και άγνωστος, όταν ζητάω μια χάρη από κάποιον φίλο, το πιο απλό, να μου κρατήσει 1 εισιτήριο για το γήπεδο ... και δεν το κάνει ... ε τρελαίνομαι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top