Περί έρωτα και sex στην εφηβεία

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι το εφαρμόζω, αν και αν υπήρχε ένας αντικειμενικός παρατηρητής που θα κατέγραφε τη ζωή μου πιθανότατα θα θεωρούσε ότι λέω μπαρούφες :P
Υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες πέραν του πόσο σημαντικό θεωρείς το σεξ. Όπως δεν θέλω να φάω το οποιοδήποτε φαγητό υπάρχει, έτσι προφανώς και δεν θέλω να κάνω σεξ με τον οποιονδήποτε συναντήσω. Ειδικά όταν έχεις άλλα πράγματα στο κεφάλι σου να σε απασχολούν πολύ περισσότερο...
Επίσης όταν όλος ο κόσμος σκέφτεται με έναν Χ τρόπο, κινδυνεύεις να μπεις στο περιθώριο αν κάνεις 100% πράξη τα όσα πιστεύεις...
Άλλωστε εγώ δεν κατέκρινα το τι κάνει ο καθένας στην προσωπική του ζωή, κατέκρινα αυτούς που το κατακρίνουν (recursion of the day ήταν αυτό :P).
Γενικά σε θέματα που δεν αφορούν απόψεις, είμαι υπερ του "μην κρίνεις για να μην κριθείς".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Εμένα μου φαίνεται ότι στην προσπάθεια μας να "ανοίξουμε" το μυαλό μας, έχουμε ξεφύγει κάπως σε υπερβολές :)
Γιατί ανοιχτόμυαλοι στη θεωρία μπορούμε να είμαστε όλοι, όταν όμως πάμε στην εφαρμογή υπάρχουν περισσότερα θέματα απ' όσα είχαμε προβλέψει ;)


Νομίζω ότι αυτό είναι το σημείο στο οποίο θεωρώ ότι κρύβεται όλο το ζουμί της υπόθεσης.
Ναι, one night stand μπορούν όλοι να κάνουν, δεν υπάρχουν όμως επιπτώσεις στην ψυχολογία σου και στα συναισθήματά σου μετά; Και σύμφωνοι, άλλο να είσαι 30 ή 40 και να το κάνεις εντελώς συνειδητοποιημένα, έτσι, για να περάσεις καλά, αλλά όταν είσαι 16 ή 17, δεν δένεσαι καθόλου με αυτόν που μόλις έκανες sex; Πόσο μπορείς να αποστασιωποιηθείς από αυτό; Είναι μια τρυφερή ηλικία στην οποία και το κάθε άγγιγμα μετράει, πόσο παραπάνω το να δώσεις το κορμί σου σε κάποιον...
Ή άλλαξαν όλα τόσο πολύ από την εποχή που ήμουν εγώ 16 ή 17;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Νομίζω ότι αυτό είναι το σημείο στο οποίο θεωρώ ότι κρύβεται όλο το ζουμί της υπόθεσης.
Ναι, one night stand μπορούν όλοι να κάνουν, δεν υπάρχουν όμως επιπτώσεις στην ψυχολογία σου και στα συναισθήματά σου μετά; Και σύμφωνοι, άλλο να είσαι 30 ή 40 και να το κάνεις εντελώς συνειδητοποιημένα, έτσι, για να περάσεις καλά, αλλά όταν είσαι 16 ή 17, δεν δένεσαι καθόλου με αυτόν που μόλις έκανες sex; Πόσο μπορείς να αποστασιωποιηθείς από αυτό; Είναι μια τρυφερή ηλικία στην οποία και το κάθε άγγιγμα μετράει, πόσο παραπάνω το να δώσεις το κορμί σου σε κάποιον...
Ή άλλαξαν όλα τόσο πολύ από την εποχή που ήμουν εγώ 16 ή 17;

Νομιζω οτι δεν ειναι τοσο οτι αλλαξαν ολα απο τοτε που ησουν εσυ 16-17, αλλα οτι βασικο ρολο στο πως χειριζεσαι την κατασταση ψυχολογικα παιζει και η νοοτροπια του ατομου. Καποιοι δινουν λιγοτερη σημασια σε αυτα τα ζητηματα, καποιοι τα θεωρουν ακρως σημαντικα. Παραλληλα βεβαια, οντως καποια πραγματα εχουν αλλαξει, οχι μονο απο τη δικη σου γενια (δεν φαινεται ποσο εισαι οποτε δεν μπορω να ξερω), αλλα ακομα και απο τη δικη μου, που ειμαι 25 χρονων! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Insomniac στο τελευταίο.
Γενικά μου ακούγεται λίγο κουλό όταν βλέπουμε έναν/μια έφηβο/η να διαφέρει από εμάς στην αντίστοιχη ηλικία να αρχίζουμε το κλασσικό "μα τόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα"; Εχμμ... όχι. Απλά δεν είναι όλοι οι έφηβοι ίδιοι, όπως δεν είναι και όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Τόσο απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Insomniac στο τελευταίο.
Γενικά μου ακούγεται λίγο κουλό όταν βλέπουμε έναν/μια έφηβο/η να διαφέρει από εμάς στην αντίστοιχη ηλικία να αρχίζουμε το κλασσικό "μα τόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα"; Εχμμ... όχι. Απλά δεν είναι όλοι οι έφηβοι ίδιοι, όπως δεν είναι και όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Τόσο απλό.


Και ομως εχουν αλλαξει τοσο πολυ τα πραγματα! Η διαφορά ειναι εμφανεστατη σε παρα πολλους τομεις της ζωης! Και δεν μιλαω για συγκεκριμενα παραδειγματα. Εγω θυμαμαι την εποχή που ημουν η ιδια εφηβη (τωρα ειμαι 23) σκεφτομαι τους συμμαθητες μου και το πως σκεφτομασταν και συμπεριφερομασταν και τη συγκρινω με τους εφηβους της τωρινης εποχής που βλεπω μεσω της δουλειας μου (δουλευω σε ενα φροντιστηριο μεσης εκπαιδευσης) και τα πραγματα εχουν αλλαξει παααααααρα πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Και ομως εχουν αλλαξει τοσο πολυ τα πραγματα! Η διαφορά ειναι εμφανεστατη σε παρα πολλους τομεις της ζωης! Και δεν μιλαω για συγκεκριμενα παραδειγματα. Εγω θυμαμαι την εποχή που ημουν η ιδια εφηβη (τωρα ειμαι 23) σκεφτομαι τους συμμαθητες μου και το πως σκεφτομασταν και συμπεριφερομασταν και τη συγκρινω με τους εφηβους της τωρινης εποχής που βλεπω μεσω της δουλειας μου (δουλευω σε ενα φροντιστηριο μεσης εκπαιδευσης) και τα πραγματα εχουν αλλαξει παααααααρα πολυ!!!

συμφωνώ. :)

Απλώς αναρωτιέμαι συχνά πυκνά, αν έχω σώνει και ντε "δίκιο" εγώ, που στα 27 μου με "ξενίζει" (χωρίς να κακοχαρακτηρίζω το άτομο όμως) να ακούω από μια κοπέλα 17 ετών ότι έχει πάει με 5.
Δηλαδή, αν έχει κάποιο "νόημα" να ξενιζόμαστε τόσο πολύ από τέτοιες καταστάσεις. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Δεν ξερω αν εχει καποιο νοημα αλλα να σου πως την αληθεια νομιζω οτι τα βλεπαμε λιγο πιο ρομαντικα τα πραγματα...κατι που σαφως πλεον αποτελει εξαιρεση! Θυμαμαι οτι με τις φιλες μου συζητουσαμε για τον "πρωτο" μας και ηταν παντα καποιος μεσα σε σχεση, που ημασταν ερωτευμενες, που γουσταραμε καιρο κλπ.... Απλα ειναι θεμα συνηθειας, ή μαλλον, συνηθισμενης νοοτροπιας (της εποχής;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
συμφωνώ. :)

Απλώς αναρωτιέμαι συχνά πυκνά, αν έχω σώνει και ντε "δίκιο" εγώ, που στα 27 μου με "ξενίζει" (χωρίς να κακοχαρακτηρίζω το άτομο όμως) να ακούω από μια κοπέλα 17 ετών ότι έχει πάει με 5.
Δηλαδή, αν έχει κάποιο "νόημα" να ξενιζόμαστε τόσο πολύ από τέτοιες καταστάσεις. :hmm:
Σκέψου όμως ότι κάπως έτσι σκεφτονταν και οι γονείς μας (ή οι μεγαλύτεροι τεσπα) όταν είμασταν εμείς έφηβοι...και όμως μια χαρά εξελιχθήκαμε!
Το ότι άλλαξαν κάποια πράγματα δεν είναι κακό...το χειρότερο θα ήταν να πέρναγαν τα χρόνια και να μην άλλαζε τίποτα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καλα θα με τρελλανετε τελειως....
Σαφως και οι εποχες εχουν αλλαξει και οι συμπεριφορες μαζι με αυτες ...Μαλιστα με την παροδο των χρονων οι ρυθμοι γινονται ακομα πιο γρηγοροι...
Και μονο να σκεφτει κανεις το οτι στα δικα μου εφηβικα χρονια να εχεις ολοκληρωσει μια σχεση ηταν εξαιρεση, ενω πλεον ειναι ο κανονας...

Και τωρα παμε σε κατι αλλο...
Ειναι δυνατον να βγαλεις συμπερασματα για το ποιον καποιου με βαση του τι κανει στο κρεββατι του..?! Με ποσους εχει βρεθει ερωτικα κ.ο.κ..?!
Γιατι εγω ξερω περιπτωσεις με εντελως αντικρουομενα συμπερασματα απο τα συνηθισμενα...
Γνωριζω κοπελα που εχει κανει πολλες εφημερες σχεσεις και ειναι απιστευτο ατομο, πολυ εργατικη, πανεξυπνη, πολυ ευχαριστος χαρακτηρας, νοικοκυρα, καθολου κουτσομπολα, γενναιοδωρη σε ολους τους τομεις κ.ο.κ...και ατομο που πχ μεχρι τα 30 του εχει παει μονο με 3, εχει ενα σωρο αρνητικα και στις 2 πρωτες σχεσεις(και ηταν και οι 3 μακροχρονιες) μαλιστα, στανταρντ υπηρχε παραλληλα και καποιος αλλος να της αρεσει...
Και για πειτε μου δλδ, θα μπορουσατε να βγαλετε συμπερασματα αναλογα με το ποσους εχει παει η καθεμια για το χαρακτηρα τους και την ποιοτητα τους ως ατομα?!
Τι να το κανω να εχει παει με εναν και να ειναι σκατοχαρακτηρας?!
Ή επειδη θα εχει παει με εναν και καποια αλλη με δεκα-εναν, η πρωτη εχει ακεραιο χαρακτηρα, σφιζει απο ανωριμοτητα και η αλλη δεν..?! Πλακα με κανετε....
Και αυτο ειναι απλα ενα παραδειγμα...υπαρχουν ενα σωρο αλλα...

Με λιγα λογια, θελω να σας πω, οτι το να επηρεαζεται η κριση μας για ενα προσωπο απο το τι κανει εκεινο στο κρεββατι του, ειναι μεγα λαθος...
Τλχ, εγω απο αυτα που εχω δει, εκει εχω καταληξει...
Και αναφερω "καταληξει", γιατι και εγω καποτε, οταν δεν ηξερα και δεν ειχα δει αρκετα(και δεν ειναι πολλα), ελεγα τα ιδια με τον Ινσο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Και αναφερω "καταληξει", γιατι και εγω καποτε, οταν δεν ηξερα και δεν ειχα δει αρκετα(και δεν ειναι πολλα), ελεγα τα ιδια με τον Ινσο..

Μπερδευτηκα! Εγω που δεν διαφωνω με αυτα που λες...διαφωνω με τον εαυτο μου; :eek::P

Εγω ειπα:

Εγω παλι διαφωνω. Δεν βλεπω που ειναι το παραξενο να χρησιμοποιω σαν μετρο για την κριση μου για καποιον και την σεξουαλικη του ζωη, οχι αυτη καθ'αυτη (δηλαδη το τι κανει οταν κανει σεξ) αλλα αυτη ως ενδειξη για το ποσο εκτιμαει τον εαυτο του, ποσο λογικος ειναι, κτλ...

Γιατι ενα ατομο που παροτι βλεπει οτι ατομα του αντιθετου φυλου το εκμεταλλευονται και κανουν εφημερες σχεσεις μαζι του μονο για σεξ (ενω ο ιδιος/α αποσκοπει σε σχεση), και παρολα αυτα συνεχιζει να ψαχνει αυτα τα χαρακτηριστικα στο ταιρι του, εγω θεωρω οτι δεν εχει καλη κριση. Καποιος/α που διατηρει μια σεξουαλικη σχεση με αλλον μονο και μονο γιατι ο αλλος εχει χρηματα, θεωρω οτι δεν εχει αυτοσεβασμο...Και ουτω καθ' εξης.

Επειδη λοιπον το σεξ εμμεσα ή αμεσα επηρεαζει πολλους τομεις της ζωης μας, για αυτο ειναι τοσο big deal.

Δεν ειπα ουτε οτι κρινω καποιον απο καποιο χαρακτηριστικο της ζωης του και μονο, ουτε οτι κρινω πχ το αν ειναι ωριμος απο το με ποσες εχει παει. Αλλα εθεσα δυο παραδειγματα (το να κανεις εφημερες σχεσεις ενω θες κατι πιο σοβαρο, διατηρηση σχεσης μονο και μονο για τα "προνομια" της) για να δειξω οτι και η σεξουαλικη σου συμπεριφορα ειναι και αυτη κριτηριο της ψυχολογιας σου. Αλλο, παραδειγμα, extreme ισως, αλλα και παλι: Αν γνωρισω μια 55χρονη που θελει να πηγαινει μονο με εφηβους, αυτο δεν θα πρεπει να το συμπεριλαβω στα πραγματα που αξιολογω ουτως ή αλλως για το χαρακτηρα της; Οχι να την χαρακτηρισω, αλλα να με βοηθησει να την καταλαβω καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αλλο, παραδειγμα, extreme ισως, αλλα και παλι: Αν γνωρισω μια 55χρονη που θελει να πηγαινει μονο με εφηβους, αυτο δεν θα πρεπει να το συμπεριλαβω στα πραγματα που αξιολογω ουτως ή αλλως για το χαρακτηρα της; Οχι να την χαρακτηρισω, αλλα να με βοηθησει να την καταλαβω καλυτερα.

Εγω αυτο που θα καταλαβω ειναι οτι πισω απο μια τετοια συμπεριφορα υποκρυπτεται μια ψυχοπαθολογια...Οπως για τις εφηβες που θελουν να πηγαινουν με 45ρηδες και 50αρηδες....
Αλλα καλο θα ηταν να μην αναφερομαστε σε συμπεριφορες που αγγιζουν τα ορια και υποκρυπτουν αλλα πραγματα παθολογικης φυσεως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Απλά δεν είναι όλοι οι έφηβοι ίδιοι, όπως δεν είναι και όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Τόσο απλό.
Σε πολλά πράγματα δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, αλλά δεν νομίζω ούτε εσύ να έχεις την ίδια αντιμετώπιση σε όλους τους τομείς που διαφέρεις. Όπως εγώ πχ μπορεί να έχω πρόβλημα με τους χαζούς ανθρώπους και εσύ όχι, αντίστοιχα εγώ μπορεί να μην έχω πρόβλημα με τους υπερβολικά σεξουαλικά απελευθερωμένους και εσύ να έχεις. Τόσο απλό :)
Καλα θα με τρελλανετε τελειως....
Σαφως και οι εποχες εχουν αλλαξει και οι συμπεριφορες μαζι με αυτες ...Μαλιστα με την παροδο των χρονων οι ρυθμοι γινονται ακομα πιο γρηγοροι...
Και μονο να σκεφτει κανεις το οτι στα δικα μου εφηβικα χρονια να εχεις ολοκληρωσει μια σχεση ηταν εξαιρεση, ενω πλεον ειναι ο κανονας...
Και αυτό σημαίνει ότι πρέπει να το δεχτούμε σαν κάτι καλό; Και το κάπνισμα πλέον είναι κανόνας αλλά δεν το δεχόμαστε ως σωστό. :worry:
Και τωρα παμε σε κατι αλλο...
Ειναι δυνατον να βγαλεις συμπερασματα για το ποιον καποιου με βαση του τι κανει στο κρεββατι του..?! Με ποσους εχει βρεθει ερωτικα κ.ο.κ..?!
[...]
Με λιγα λογια, θελω να σας πω, οτι το να επηρεαζεται η κριση μας για ενα προσωπο απο το τι κανει εκεινο στο κρεββατι του, ειναι μεγα λαθος...
Δεν λέμε ότι θα βγάλεις πλήρη ψυχολογική ανάλυση για το άτομο, αλλά θα καταλάβεις πχ, ότι μάλλον δεν ενδιαφέρεται για τον ρομαντισμό πχ στις σχέσεις, ίσως ότι του αρέσει να πειραματίζεται, ίσως ότι είναι ανικανοποίητο σεξουαλικά, ίσως ίσως ίσως. Είναι κακό μήπως να ψυχολογούμε τον άλλο μόνο και μόνο για να μην κάνουμε λάθος; Ίσα ίσα που είναι το ανθρώπινο, οπότε μην τα παίρνετε που κάποιοι το κάνουν και καλό είναι να παραδεχτείτε ότι και από εσάς περνάνε διάφορα στο μυαλό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
εγώ είμαι 18 και θα μιλήσω με πάτημα τον εαυτό μου και τις προσωπικές εμπειρίες...όχι δεν ειχα σεξουαλικές σχέσεις στο λύκειο και δεν το μετανιώνω διόλου, υπήρχαν πολλά πολλά αλλα πράματα να ανακαλύψω που και πάλι νομίζω ο χρόνος δε μου έφτασε να τα κάνω...βάλε και διαβάσματα και όλα τα λοιπά (γιατί η ζωή μας σαφώς και δεν μπορεί να είναι μόνο έρωτας...σε οποιαδήποτε ηλικία...αντε με εξαίρεση τα καλοκαίρια των μαθητικών και φοιτητικών χρόνων!)... είναι κρίμα κατ'εμέ να στερηθείς το αγνό φλερτ, το κοκκινισμα όταν ο αλλος σε ακουμπάει, οι άπειρες ώρες στα τηλέφωνα με τις κολλητές για το πρώτο φιλί , την πρώτη αγκαλιά, τα κοιτάγματα κ.ο.κ ΑΥΤΑ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
εγώ είμαι 18 και θα μιλήσω με πάτημα τον εαυτό μου και τις προσωπικές εμπειρίες...όχι δεν ειχα σεξουαλικές σχέσεις στο λύκειο και δεν το μετανιώνω διόλου, υπήρχαν πολλά πολλά αλλα πράματα να ανακαλύψω που και πάλι νομίζω ο χρόνος δε μου έφτασε να τα κάνω...βάλε και διαβάσματα και όλα τα λοιπά (γιατί η ζωή μας σαφώς και δεν μπορεί να είναι μόνο έρωτας...σε οποιαδήποτε ηλικία...αντε με εξαίρεση τα καλοκαίρια των μαθητικών και φοιτητικών χρόνων!)... είναι κρίμα κατ'εμέ να στερηθείς το αγνό φλερτ, το κοκκινισμα όταν ο αλλος σε ακουμπάει, οι άπειρες ώρες στα τηλέφωνα με τις κολλητές για το πρώτο φιλί , την πρώτη αγκαλιά, τα κοιτάγματα κ.ο.κ ΑΥΤΑ!;)

απο μια αποψη συμφωνω με αυτα που λες, ομως το ενα δεν αναιρει ο αλλο!!το να εχεις ξεκινησει τις ερωτικες σου επαφες απο μικρη δεν αναιρει το οτι θα μιλας ατελειωτες ωρες στο τηλεφωνω με τις φιλες για να πεις τα νεα σου, οτι δεν θα καρδιοχτυπας στο καθε αγγιγμα...

βεβαια ο καθενας το κανει οποτε νιωσει ετοιμος, οποτε νιωσει ομορφα με τον αλλον και πιστευει πως πραγματικα θελει να γινουν ενα, να μαθει ο ενας τον αλλο καλυτερα, να ολοκληρωσουν..
το οτι δεν το εκανες και δεν το μετανοιωνεις ειναι το καλυτερο!!
δεν υπαρχει χρονικο οριο και περιθωριο σε τετοια θεματα!!!:redface::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Δάσκαλος/α. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Εξαρτάται το άτομο, εγώ ακόμη και τώρα δεν νιώθω έτοιμη γι' αυτό το βήμα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Στην εφηβεία είναι συνηθισμένο να θέλει κάποιος να μεγαλώσει γρήγορα, να μοιάσει στους γονείς, τους καθηγητές, τα μεγαλύτερα αδέλφια ή ξαδέλφια, αλλά ξεχνάει μια βασική διαφορά: το συναίσθημα που υπάρχει σε αυτές τις ηλικίες. Αυτό δεν οφείλεται μόνο στις ορμόνες αλλά και στο γεγονός οτι οτιδήποτε κάνεις για πρώτη φορά δένεται με κάποιον συναισθηματικό δεσμό. Δεν αντιμετωπίζει το σεξ το ίδιο ένας έφηβος με έναν ενήλικα. Αυτό δε σημαίνει βέβαια οτι κι ο ενήλικας δε θα έχει συναισθήματα, αλλά σίγουρα τα συναισθήματα του εφήβου θα είναι πολύ πιο δυνατά.

Δε θα κακοχαρακτηρίσω κάποιον έφηβο που κάνει πολλές ερωτικές σχέσεις, γιατί ξέρω οτι κάποια στιγμή θα μετανιώσει κι αυτό είναι αρκετό. Αν πάλι τύχει στην εφηβεία να ερωτευτεί και να προχωρήσει με το άτομο που αγαπά, είμαι πολύ ανοιχτή να το κάνει. Αρκεί να προσέξει εννοείται τυχόν εγκυμοσύνη και μεταδιδόμενες ασθένειες.

Αυτό που είναι σημαντικό είναι το να το κάνει για το σωστό λόγο: δηλαδή να το θέλει πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Δε θα κακοχαρακτηρίσω κάποιον έφηβο που κάνει πολλές ερωτικές σχέσεις, γιατί ξέρω οτι κάποια στιγμή θα μετανιώσει κι αυτό είναι αρκετό.

δεν ειναι απαραιτητο οτι θα το μετανοιωσει. και δε πιστευω οτι χρειαζεται να το μετανοιωσει. γιατι να το μετανοιωσει? ολα ειναι εμπειριες ζωης. εμεις ειμαστε το παρελθον μας.
μονο εαν το εκανε για να δειχθει ειμαι συμφωνη ως προς τη μετανοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
δεν ειναι απαραιτητο οτι θα το μετανοιωσει. και δε πιστευω οτι χρειαζεται να το μετανοιωσει. γιατι να το μετανοιωσει? ολα ειναι εμπειριες ζωης. εμεις ειμαστε το παρελθον μας.
μονο εαν το εκανε για να δειχθει ειμαι συμφωνη ως προς τη μετανοια.

Μα ποιος είναι ο άλλος λόγος από το να το κάνει εκτός από το να δειχθεί; :hmm:

Μόνο την ανασφάλεια θα μπορούσα να σκεφτώ.

Οι εμπειρίες ζωής είναι και πράγματα για τα οποία έχουμε μετανιώσει.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Μα ποιος είναι ο άλλος λόγος από το να το κάνει εκτός από το να δειχθεί; :hmm:

Μόνο την ανασφάλεια θα μπορούσα να σκεφτώ.

Οι εμπειρίες ζωής είναι και πράγματα για τα οποία έχουμε μετανιώσει.;)


με τη τελευταια προταση συμφωνω εχεις δικαιο.:)
αλλα κανεις οτι κανεις οχι μονο για να δειχθεις. γιατι ετσι νιωθεις εκεινη τη στιγμη.
δεν υπαρχει παθος δηλαδη στην εφηβικη ηλικια?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
με τη τελευταια προταση συμφωνω εχεις δικαιο.:)
αλλα κανεις οτι κανεις οχι μονο για να δειχθεις. γιατι ετσι νιωθεις εκεινη τη στιγμη.
δεν υπαρχει παθος δηλαδη στην εφηβικη ηλικια?:confused:

Μωρέ στην εφηβική ηλικία όλα υπάρχουν. Απλά φοβάμαι οτι υπάρχουν κάπως διαστρεβλωμένα. Κι έτσι όταν τα δεις από το ενήλικο πια πρίσμα, μπορεί να μετανιώσεις.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top