Προσωπικές πληροφορίες στο διαδίκτυο

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Για ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω video:


Τρομάξατε; Είναι κάτι που είχατε σκεφτεί;

Για όσους βαριούνται να δουν το video, ουσιαστικά πραγματεύεται το ενδεχόμενο οι πληροφορίες που διαθέτουμε στο διαδίκτυο και κυρίως οι προσωπικές μας πληροφορίες, να γίνουν προϊόν εκμετάλλευσης μιας "δύναμης" η οποία με τόσες πληροφορίες θα μπορεί να ελέγξει τους πάντες. Μια τέτοια δύναμη αυτή τη στιγμή θα μπορούσε να είναι η Google. Ακόμα και άλλες όμως όπως η Microsoft, η εταιρεία του Facebook κτλ, μπορούν να έχουν στη διάθεση τους αρκετές τέτοιες πληροφορίες.

Και για να έχουμε μια βάση συζήτησης (μην τις απαντάτε μία μία :P):
  • Πόσο ασφαλείς νιώθετε ανεβάζοντας τόσες πληροφορίες στο διαδίκτυο;
  • Πως μπορείτε να ξέρετε ότι κάποιος δεν θα τις εκμεταλλευτεί αργότερα για προσωπικούς σκοπούς;
  • Πως ξέρετε ότι η Google δεν συνεργάζεται με αμερικανικές υπηρεσίες παρέχοντας πληροφορίες για τον οποιοδήποτε χρήστη των υπηρεσιών της;
  • Πόσο πιθανή θεωρείτε την ύπαρξη ενός Master Plan όπου η παντοδύναμη πλέον Google ελέγχει τους "διαφανείς" χρήστες της; :worry:
Για πείτε :)


ΥΓ: Θα έβαζα το θέμα στην τεχνολογία, αλλά νομίζω ότι ταιριάζει εδώ γιατί έχει και πολιτική φύση και κοινωνική, έχοντας ως εργαλείο την τεχνολογία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Είχες δεν είχες με φρίκαρες βραδιάτικα....μωρέ λες;;;:hmm::hmm::hmm:
Μπα....δεν νομίζω!!:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ο έλεγχος δεν μπορει να γινει απο τις πληροφορίες και μονο. Πρέπει κάπου να διοχετευτούν αυτές οι πληροφορίες με εντολες για κάπόιες πράξεις. Σε αρκετους απο αυτούς που θα ανατεθο'υν οι πράξεις θα πρέπει να δωθούν εξηγήσεις για τις σκοπιμότητες. Ακόμη περιδσσότεροι απλά θα γνωρίζουν την συνομψωσία, ότι δηλαδη οι πληροφορίες κλεβονται. Χιλιάδες περισσότεροι θα αναλαμβάνουν να τις αρχειοθετούν και να τις κατηγοριοοιούν ώστε να εχει κάπόιο νοημα η παρακολούθηση.

Αναμεσα σε όλους αυτούς τους κακους ανθρώπους οι πιθανότητες κάποιοι να προδώσουν τους άλλους επειδή κάπου θα νοιώσουν ρηγμένοι, ειναι μεγάλη. Κι εκεί θα σκάσει το απόστημα.

Οπότε χεσμένο το έχουμε και το Γκουγκλ και τους αμερικανους άν μας παρακολουθούν. Σε λίγο αυτοί θα παρακολουθούν και την καθε μαρίδα στον ωκεανό, γι'αυτό την χρεωκοπήσανε την οικονομία τους. Απο το μεγάλο ζόρι να τα ξέρουν όλα, και τα τεράστια κονδύλια που ξοδεύουν στην συνέχεια σε λαδώματα για να το κουκουλώνουν όλο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το καλο ειναι οτι δεν ανεβαζω προσωπικες πληροφοριες στο ιντερνετ....και μονο η ιδεα, δε μου αρεσει καθολου...Εκτος αυτου, δε βρισκω και το λογο να το κανω...
Ενιγουει, νομιζω οτι η καχυποψια μου σε αυτο το κομματι,ειχε θετικη δραση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ ανεβάζω φωτογραφίες, στο Fb και στο Picassa, για λόγους ευκολίας (πχ να τις βλέπουν οι γονείς).
Ωστόσο αγχώνομαι αρκετά, πού και πού......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Εμένα πάλι δε με αγχώνει κάτι τέτοιο, αν γίνεται φυσικά. Ας δει όποιος θέλει τις photo που έχω ανεβάσει στο facebook και όπου αλλού έχω ανεβάσει. Στην τελική από τους 6.000.000.000+ ανθρώπους που υπάρχουν στον κόσμο το να ασχοληθούν με μένα οι αμερικάνοι φαντάζει αδύνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Στην τελική από τους 6.000.000.000+ ανθρώπους που υπάρχουν στον κόσμο το να ασχοληθούν με μένα οι αμερικάνοι φαντάζει αδύνατο.

Τιποτα δεν είναι αδύνατον. Οι αμερικανοί την έχουν ψωνίσει χοντρά με την παρακολουθηση.Είναι σαν σκληρά ναρκωτικά, η συνήθεια τους αυτή, θέλουν διαρκώς μεγαλύτερες δόσεις

Πάντως, απαντώντας και στην Νεεράιδα, δεν χρειάζεται να έχει και τοσο άγχος. Έχει μεγάλη πλάκα να ανεβάζεις αντικρουόμενες πληροφορίες όσο και φωτογραφίες για το "άτομο" σου, στο δικτυο, έτσι για πλάκα. Εκεί μειονεκτεί το σύστημα παρακολούθησης μέσω Ιντερνετ. Ολα είναι κλεμενα ντάτα. Πώς ξέρει ο παρακολουθών ότι εκεινη η φωτο είμαι εγώ και όχι η άλλη; Ή εκεινο πού είπα είναι η ιστορια μου και όχι η άλλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τσιπουρο καιρος να αγχωνεσαι! Ο αμερικανος θα σε κυνηγησει!! Μη σου πω οτι σε γουσταρει κιολας!:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Εμένα πάλι δε με αγχώνει κάτι τέτοιο, αν γίνεται φυσικά. Ας δει όποιος θέλει τις photo που έχω ανεβάσει στο facebook και όπου αλλού έχω ανεβάσει. Στην τελική από τους 6.000.000.000+ ανθρώπους που υπάρχουν στον κόσμο το να ασχοληθούν με μένα οι αμερικάνοι φαντάζει αδύνατο.

Εκτός από τις photo όμως έχεις δώσει σε μία εταιρεία τις πολιτικές και θρησκευτικές σου πεποιθήσεις, τους φίλους που έχεις, τα γούστα σου στο φαγητό το όνομα σου, την τοποθεσία που μένεις ακόμα και το αν είσαι ελεύθερος και ψάχνεις γκόμενα ή δεσμευμένος. Γενικά έκανες τα πάντα για να είναι το πλήρες profile σου καταγεγραμμένο σε μία και μόνο εταιρία.

Εντάξει δεν θα σε παρακολουθήσουν οι Αμερικανοί αλλά διευκολύνεις πολύ τους επιτήδειους

Καλά, δε λέω για σένα αλλά κοιτάζοντας λίγο το facebook το βλέπω γεμάτο από ανθρώπους που δίνουν τα πλήρη στοιχεία τους με ευκολία. Τώρα αν μπορεί να γίνει κάτι κακό από αυτό είναι άλλο ζήτημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
@Fantasmenos: Απλά δε με απασχολεί... Τη πιθανότητα να ασχοληθεί κάποιος που δε με ξέρει μαζί μου, οποισδήποτε και αν είναι αυτός τη θεωρώ μηδαμινή.
Τσιπουρο καιρος να αγχωνεσαι! Ο αμερικανος θα σε κυνηγησει!! Μη σου πω οτι σε γουσταρει κιολας!:devil:
Λες; Κάτσε να πάω να βγάλω τις photos απ' το facebook... :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το εαν ασχοληθει μαζι σου, καποιος που πιθανον να σε αναγνωρισει και δε σου εχει και τρελλη συμπαθεια..? Δε σε απασχολει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Το εαν ασχοληθει μαζι σου, καποιος που πιθανον να σε αναγνωρισει και δε σου εχει και τρελλη συμπαθεια..? Δε σε απασχολει?

Μα τι μπορεί να κάνει; Να υποκλέψει την ημερομηνία γέννησής σου ή το γεγονός ότι δεν έχεις γκόμενα;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα τι μπορεί να κάνει; Να υποκλέψει την ημερομηνία γέννησής σου ή το γεγονός ότι δεν έχεις γκόμενα;:worry:

Ενα απλο και συνηθες ειναι να χρησιμοποιησει καποια φωτο σου...πληροφοριες που τυχον εχει καποιος σε καποιο προφιλ του να μεταδωθουν σε στυλ κουτσομπολιου.....Ε, ολο και κατι υπαρχει να κανει κανεις....
Εδω εγω ξερω ατομο που βρηκε καποιον που ειναι απο την ιδια πολη, επαρχια, και ειχε κατσει και εβλεπε μια μια τις επαφες και το κουτσομπολευε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Νομίζω ότι δεν δώσατε σημασία στο video. Εκεί αναφέρεται ότι η google έχει τη δυνατότητα όπως είναι φυσικό να διαβάσει όλα σας τα email (αν έχετε λογαριασμό gmail ή ακόμα και αν στέλνετε σε λογαριασμό gmail), να δει όλα τα αρχεία στα Google Documents, τα πάντα στο Google Calendar, στο Blogspot, την Picassa και όλες τις δωρεάν (και μη) υπηρεσίες της. Μέχρι και που κάνατε αναζήτηση από την μηχανή της, που πήγατε στο Google Maps και άπειρες άλλες πληροφορίες που βρίσκονται στους servers της.

Με άλλα λόγια μπορούν να βρουν πληροφορίες για τους περισσότερους από εσάς εκτός από όσες εσείς καταχωρείτε στο profile σας. Γιαυτό μην ακούω μόνο για το τι ανεβάζετε συνειδητά στο Facebook. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ε με τις υγειες μας τοτε....Ιντερνετ δε θελαμε....?! Αυτα ειναι τα ωραια...
Παντως εμενα σαν ιδεα και μονο μου δημιουργει εαν αισθημα ανασφαλειας...και δε μου αρεσει καθολου το να υποψιαζομαι οτι ειμαι φακελωμενη κατα καποιο τροπο....μη σας πω με ολους τους τροπους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ενα απλο και συνηθες ειναι να χρησιμοποιησει καποια φωτο σου...πληροφοριες που τυχον εχει καποιος σε καποιο προφιλ του να μεταδωθουν σε στυλ κουτσομπολιου.....Ε, ολο και κατι υπαρχει να κανει κανεις....
Εδω εγω ξερω ατομο που βρηκε καποιον που ειναι απο την ιδια πολη, επαρχια, και ειχε κατσει και εβλεπε μια μια τις επαφες και το κουτσομπολευε....
Σχετικά με το τι photos ανεβάζω είμαι αρκετά προσεκτικός. Οι επαφές μου στο facebook είναι είτε φίλοι/φίλες που τους ξέρω εδώ και χρόνια, είτε άτομα από τη σχολή μου και με τα ελάχιστα άτομα που τα έχω σαν επαφές και δε τα γνωρίζω από κοντά, έχουμε κάνει ατελείωτες συζητήσεις στο msn.
Fandago, είχα διαβάσει σε ένα ξένο tech site όλα όσα λες και αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν χρησιμοποιώ τις υπηρεσίες της google στο net. Παρ' όλα αυτά δεν αγχώνομαι και δε νομίζω ότι κάποιος που στο ξαφνικό ενδιαφέρθηκε για μένα θα μάθει περισσότερα για μένα από αυτά που εγώ έχω καταχωρήσει στο net.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Εκεί αναφέρεται ότι η google έχει τη δυνατότητα όπως είναι φυσικό να διαβάσει όλα σας τα email
Υπάρχουν δυο ενδεχόμενα, είτε το Google να έχει απαρτίζεται από πραγματικά ηλίθιους ανθρώπους είτε δεν ισχύει αυτό που λες.

Το πρώτο το αποκλείω, το δεύτερο το συζητάμε. Αν τα e-mails δεν είναι κωδικοποιημένα, μιλάμε για ένα σοβαρό κενό ασφαλείας. Δηλαδή η Google προτίμησε να ικανοποιήσει την περιέργεια για τα e-mail των άλλων παρά να προσφέρει την μέγιστη ασφάλεια; Ναι μεν υπάρχουν και άλλοι τρόποι να αυξήσεις την ασφάλεια μιας db αλλά η κρυπτογράφηση πάντα χρησιμοποιείται αφού είναι πολύ χρονοβόρα να σπάσει. Και μην σε προβληματίζουν οι διαφημίσεις που υπάρχουν σε κάθε e-mail, αν έχω καταλάβει σωστά, ότι το ποίες διαφημίσεις θα επιλεχθούν γίνονται on the fly. Εξάλλου η Google έχει τόσο δυνατούς servers που αυτά αποτελούν παιχνιδάκι.

Το ίδιο ισχύει και για το Google Document κτλ. Καλό είναι φοβόμαστε, αρκεί να γνωρίζουμε γιατί φοβόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Υπάρχουν δυο ενδεχόμενα, είτε το Google να έχει απαρτίζεται από πραγματικά ηλίθιους ανθρώπους είτε δεν ισχύει αυτό που λες.
Και τώρα απορώ αν εσύ κατάλαβες τι είπα ή απλά δεν έδωσες αρκετή σημασία.

Δεν μιλάω για 3ους που θα χρησιμοποιήσουν τους servers της Google για δικούς τους σκοπούς για να με ενδιαφέρει η κωδικοποίηση. Μιλάμε για την περίπτωση όπου η ίδια η Google με τη ΔΙΚΗ της θέληση έχει διαθέσιμες ανά πάσα στιγμή τις πληροφορίες που εσύ έχεις στους servers της. Και μη μου πεις ότι θα χρειαστεί η ίδια να σπάσει κωδικούς, γιατί αυτή έχει την πίτα, αυτή κόβει κιόλας. ;)

(και τώρα περιμένω να πάρεις πίσω την αρνητική που λογικά έβαλες λόγω παρεξήγησης :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και τώρα απορώ αν εσύ κατάλαβες τι είπα ή απλά δεν έδωσες αρκετή σημασία.

Δεν μιλάω για 3ους που θα χρησιμοποιήσουν τους servers της Google για δικούς τους σκοπούς για να με ενδιαφέρει η κωδικοποίηση. Μιλάμε για την περίπτωση όπου η ίδια η Google με τη ΔΙΚΗ της θέληση έχει διαθέσιμες ανά πάσα στιγμή τις πληροφορίες που εσύ έχεις στους servers της. Και μη μου πεις ότι θα χρειαστεί η ίδια να σπάσει κωδικούς, γιατί αυτή έχει την πίτα, αυτή κόβει κιόλας. ;))
Εσύ δεν με κατάλαβες,

Είπα ότι στην ίδια την βάση δεδομένων είναι κρυπτογραφημένα τα δεδομένα με τέτοιων τρόπο που ούτε καν η ίδια η Google δεν έχει πρόσβαση. Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι αλγόριθμοι η πιο απλή είναι η διαδικτυακή εκδοχή της κρυπτογράφησης δημοσίου κλειδιού όπου σε κάθε user αντιστοιχεί ένα μοναδικό αλλά τυχαίο κλειδί και βάση με αυτό γίνεται η κρυπτογράφηση. Μια άλλη μέθοδο είναι η χρήση μιας τεχνικής με συνάρτηση που δεν είναι 1-1 (κάτι τέτοιο χρησιμοποιεί και το vbulletin, την μηχανή που στηρίζεται το e-steki). Αν το ψάξεις θα εκλπαγείς με τις τεχνικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εσύ δεν με κατάλαβες,

Είπα ότι στην ίδια την βάση δεδομένων είναι κρυπτογραφημένα τα δεδομένα με τέτοιων τρόπο που ούτε καν η ίδια η Google δεν έχει πρόσβαση. Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι αλγόριθμοι η πιο απλή είναι η διαδικτυακή εκδοχή της κρυπτογράφησης δημοσίου κλειδιού όπου σε κάθε user αντιστοιχεί ένα μοναδικό αλλά τυχαίο κλειδί και βάση με αυτό γίνεται η κρυπτογράφηση. Μια άλλη μέθοδο είναι η χρήση μιας τεχνικής με συνάρτηση που δεν είναι 1-1 (κάτι τέτοιο χρησιμοποιεί και το vbulletin, την μηχανή που στηρίζεται το e-steki). Αν το ψάξεις θα εκλπαγείς με τις τεχνικές.
Δεν θα μπω στη διαδικασία να αντιπαρατεθώ για κάτι τέτοιο γιατί φαίνεται πως πιστεύεις πραγματικά όσα σου λένε οι... managers και οι promoters :confused:

Θα έπρεπε να ξέρεις λοιπόν ότι ότι κλειδώνει, ξεκλειδώνει αν έχεις τα κατάλληλα μέσα. Στην τελική αν η Google θέλει πραγματικά να μάθει για σένα δεν θα δυσκολευτεί. Αν ο ίδιος έχεις φτιάξει την κρυπτογράφηση δεν νομίζω να σου είναι δύσκολο να αποκρυπτογραφήσεις κάτι ή να έχεις αφήσει ένα "παραθυράκι" για παν ενδεχόμενο.

Τουλάχιστον κατάλαβα ποια είναι η άποψη σου "ότι στα χέρια της Google είσαι ασφαλής" και μου αρκεί :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top