Σεβασμός των κατακτητών προς τις θρησκείες των κατακτημένων

steve74

Νεοφερμένος

Ο steve74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει σχετικά με αυτό γιατί ο Μέγας Αλέξανδρος δεν πείραξε τον ναό στην Ιερουσαλήμ και τους Ισραηλίτες και ποιον Θεό προσκύνησε στον παραπάνω ναό; Α και κάτι ακόμα δεν γνώριζε το Δωδεκάθεο;

Σημείωση editor: Το παρόν θέμα έχει προκύψει από διάσπαση του θέματος "Πιστεύετε στον Θεό;". Ως εκ τούτου, στις απαντήσεις εμπεριέχονται αναφορές που σχετίζονται με το ευρύτερο ζήτημα της πίστης στο Θεό και τις θρησκείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει σχετικά με αυτό γιατί ο Μέγας Αλέξανδρος δεν πείραξε τον ναό στην Ιερουσαλήμ και τους Ισραηλίτες και ποιον Θεό προσκύνησε στον παραπάνω ναό; Α και κάτι ακόμα δεν γνώριζε το Δωδεκάθεο;

Γενικώς πάντως οι στατηγοί/στρατηλάτες κοκ, ανέκαθεν σεβόντουσαν τους τόπους λατρείας της θρησκείας που πίστευαν οι κατακτώμενοι. Η Ελλάδα είναι γεμάτη Εκκλησίες, η εκκλησία "έχτισε" τεράστια περιουσία από δωρεές που έκαναν άνθρωποι για να προστατέψουν τις περιουσίες τους από κατακτητές. Οι Μουσουλμάνοι, ας πούμε, παρόλο τον "ιερό πόλεμο" δεν καταστρέφουν εκκλησίες.

Το...μάρκετινγκ επίσης του Μ.Αλεξάνδρου [το έκαναν και άλλοι μετά από αυτόν αυτού του είδους το "καλόπιασμα" του ντόπιου πληθυσμού] νομίζω ότι ουδεμία σχέση έχει με το θέμα "υπάρχει Θεός".

Το να σέβεσαι τα σύμβολα πίστης ενός λαού δεν αναιρεί την όποια αμφισβήτηση για την ύπαρξη του Θεού(!). Το να επισκεφτώ ένα τζαμί και να βγάλω τα παπούτσια μου ή να καλύψω τα πόδια μου, όπως ορίζει το τελετουργικό των Μουσουλμάνων, να δείξω σεβασμό και να παρακολουθήσω μια λειτουργία (δεν ξέρω αν λέγεται λειτουργία το αντίστοιχο των μουσουλμάνων), ούτε με κάνει να πιστεύω το λόγο του Μωάμεθ, ούτε φυσικά υποδηλώνει διάθεση να αλλαξοπιστήσω(!). Δηλώνει, απλώς, το σεβασμό μου απέναντι σε εκείνους τους ανθρώπους για τους οποίους όλο αυτό σημαίνει κάτι.

Τέλος, θεωρώ ότι η ταύτιση Θεού, ως υπέρτατου οντος, με το χριστιανισμό είναι θέμα εκτός του παρόντος (παρόλο που μου έχουν δημιουργηθεί εύλογες απορίες, όπως... άραγε όσοι ταυτίζουν το Θεό με το Χριστιανισμό αποδέχονται ως σωστούς και τους χριστιανούς καθολικούς/ευαγγελιστές/δεν ξέρω άλλους(!) ή μπαίνουν κι αυτοί στο "τσουβάλι" των παραπλανημένων?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Το να επισκεφτώ ένα τζαμί και (...) Δηλώνει, απλώς, το σεβασμό μου απέναντι σε εκείνους τους ανθρώπους για τους οποίους όλο αυτό σημαίνει κάτι.
Αυτοί πάντως, ως γυναίκα,
δεν θα σε άφηναν να μπείς σε τζαμί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

steve74

Νεοφερμένος

Ο steve74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γενικώς πάντως οι στατηγοί/στρατηλάτες κοκ, ανέκαθεν σεβόντουσαν τους τόπους λατρείας της θρησκείας που πίστευαν οι κατακτώμενοι. Η Ελλάδα είναι γεμάτη Εκκλησίες, η εκκλησία "έχτισε" τεράστια περιουσία από δωρεές που έκαναν άνθρωποι για να προστατέψουν τις περιουσίες τους από κατακτητές. Οι Μουσουλμάνοι, ας πούμε, παρόλο τον "ιερό πόλεμο" δεν καταστρέφουν εκκλησίες.

Το...μάρκετινγκ επίσης του Μ.Αλεξάνδρου [το έκαναν και άλλοι μετά από αυτόν αυτού του είδους το "καλόπιασμα" του ντόπιου πληθυσμού] νομίζω ότι ουδεμία σχέση έχει με το θέμα "υπάρχει Θεός".

Το να σέβεσαι τα σύμβολα πίστης ενός λαού δεν αναιρεί την όποια αμφισβήτηση για την ύπαρξη του Θεού(!). Το να επισκεφτώ ένα τζαμί και να βγάλω τα παπούτσια μου ή να καλύψω τα πόδια μου, όπως ορίζει το τελετουργικό των Μουσουλμάνων, να δείξω σεβασμό και να παρακολουθήσω μια λειτουργία (δεν ξέρω αν λέγεται λειτουργία το αντίστοιχο των μουσουλμάνων), ούτε με κάνει να πιστεύω το λόγο του Μωάμεθ, ούτε φυσικά υποδηλώνει διάθεση να αλλαξοπιστήσω(!). Δηλώνει, απλώς, το σεβασμό μου απέναντι σε εκείνους τους ανθρώπους για τους οποίους όλο αυτό σημαίνει κάτι.

Τέλος, θεωρώ ότι η ταύτιση Θεού, ως υπέρτατου οντος, με το χριστιανισμό είναι θέμα εκτός του παρόντος (παρόλο που μου έχουν δημιουργηθεί εύλογες απορίες, όπως... άραγε όσοι ταυτίζουν το Θεό με το Χριστιανισμό αποδέχονται ως σωστούς και τους χριστιανούς καθολικούς/ευαγγελιστές/δεν ξέρω άλλους(!) ή μπαίνουν κι αυτοί στο "τσουβάλι" των παραπλανημένων?)
Aγαπητε Resident Evil εχεις δικιο που λες οτι σεβοταν τους αλλους λαους κλπ,αυτο θα ελεγα και εγω εφοσον δεν γνωριζα οτι οταν ο Μεγας Αλεξανδρος πηγε κοντα στην Περσια του εγινε μια προσφορα από το μεγάλο βασιλιά της Περσικής Αυτοκρατορίας διέκοψε το νεαρό στρατηγό. Πρόθυμος να συνάψει ειρήνη, ο Πέρσης ηγέτης έκανε μια πρωτοφανή προσφορά: 10.000 τάλαντα χρυσάφι (πάνω από 620 δισεκατομμύρια δραχμές σε σημερινές τιμές), τη συγκατάθεσή του να παντρευτεί ο νεαρός στρατηγός μια από τις κόρες του, καθώς και την κυριαρχία σε ολόκληρο το δυτικό τμήμα της Περσικής Αυτοκρατορίας. Όλα αυτά τα πρόσφερε σε αντάλλαγμα για τη βασιλική οικογένεια, την οποία είχε αιχμαλωτίσει ο στρατηγός.

Ο στρατάρχης που έπρεπε να αποφασίσει αν θα δεχόταν ή αν θα απέρριπτε την προσφορά ήταν ο Αλέξανδρος Γ΄της Μακεδονίας. Έπρεπε άραγε να δεχτεί την προσφορά; «Ήταν μια κρίσιμη στιγμή για τον αρχαίο κόσμο», λέει ο ιστορικός Ούλριχ Βίλκεν. «Οι συνέπειες εκείνης της απόφασης φτάνουν, πράγματι, ως το Μεσαίωνα και κατόπιν ως τη δική μας εποχή, στην Ανατολή και στη Δύση»
Οι παραχωρήσεις που έκανε ο Δαρείος ήταν τόσο ελκυστικές ώστε λέγεται ότι ο έμπιστος σύμβουλος του Αλεξάνδρου, ο Παρμενίων, είπε: “Αν ήμουν εγώ ο Αλέξανδρος, θα δεχόμουν”. Αλλά ο νεαρός στρατηγός απάντησε: “Το ίδιο θα έκανα και εγώ, αν ήμουν ο Παρμενίων”. Αρνούμενος να διαπραγματευτεί, ο Αλέξανδρος συνέχισε την πολιορκία και κατεδάφισε εκείνη την υπερήφανη κυρία της θάλασσας τον Ιούλιο του 332 Π.Κ.Χ. Αν δεν δεχτηκε εκεινη την δελεαστικη προσφορα του Δαρειου τι ηταν αυτο που τον εκανε να συμπεριφερθει στους Ισραηλιτες με τετοιο τροπο; Αυτο ειναι ενα μονο περιστατικο και μονο που μου αποδειξε οτι η Αγια γραφη λεει την αληθεια οχι οι ιερεις και αλλοι που σκοπιμα εχουν κρυψει πραγματα απο τον κοσμο γιατι δεν τουσ συμφερει! Για να γινουμε καποια ατομα πιστοι εχουμε μελετησει πολλα διαφορετικα πραγματα για να πιστουμε οτι αυτο που πιστευουμε ειναι πραγματικα αυτο που αξιζει την πιστη μας και την λατρεια μας ,και δεν ειμαστε ατομα που τρωμε οτι μας σερβιρουν αλλα βλεπουμε εμπρακτα την αγαπη του Θεου καθημερινα! Οσο για τους Χριστιανους που αναφερθηκες δεν μπορω να θεωρησω Χριστιανο καποιον ο οποιος παιρνει οπλο για να σκοτωσει καποιον Χριστιανο απλα και μονο επειδη ανηκει σε καποιαν αλλη χωρα και δεν μπορω να ανεχθω τους ιερεις οι οποιοι ευλογουν τα οπλα και τον στρατο λεγοντας οτι ο Θεοσ ειναι μαζι μας,και γιατι ειναι μαζι μας; ειμαστε περισσοτερο παιδια του εμεις απο τους αλλους και γιατι; Ματθαιος 26 52 Τότε ο Ιησούς τού είπε: «Επίστρεψε το σπαθί σου στη θέση του, γιατί όλοι εκείνοι που παίρνουν σπαθί θα αφανιστούν από σπαθί.Χριστιανος δεν ειναι καποιος ο οποιος λεει οτι ειναι Χριστιανος αλλα εκεινος που ενεργει σε αρμονια με οσα διδαξε ο Ιησους χωρις να κανει εξαιρεσεις σχετικα με το ποτε θα κανει αυτο που πρεπει και ποτε θα κανει αυτο που θελει εκεινος αλλα ειναι στενος ο δρομος που οδηγει στην ζωη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Aγαπητε Resident Evil
Καταρχάς είναι αγαπητή, όπως μπορείς εύκολα να δεις από τις πληροφορίες στα αριστερά. Κατά δεύτερον να πω ότι χάρηκα για την απάντησή σου, όταν είδα να έχει μπει αρνητική στο ποστ μου γιατί ακόμα και αν διαφωνώ με την άποψη του συνομιλητή εκτιμώ ιδιαίτερα να την εκφράζει, ειδικά δε, όταν το κάνει με όμορφο λόγο. :)
Στο δια ταύτα τώρα.
εχεις δικιο που λες οτι σεβοταν τους αλλους λαους κλπ,αυτο θα ελεγα και εγω εφοσον δεν γνωριζα οτι οταν ο Μεγας Αλεξανδρος πηγε κοντα στην Περσια του εγινε μια προσφορα από το μεγάλο βασιλιά της Περσικής Αυτοκρατορίας διέκοψε το νεαρό στρατηγό. Πρόθυμος να συνάψει ειρήνη, ο Πέρσης ηγέτης έκανε μια πρωτοφανή προσφορά: 10.000 τάλαντα χρυσάφι (πάνω από 620 δισεκατομμύρια δραχμές σε σημερινές τιμές), τη συγκατάθεσή του να παντρευτεί ο νεαρός στρατηγός μια από τις κόρες του, καθώς και την κυριαρχία σε ολόκληρο το δυτικό τμήμα της Περσικής Αυτοκρατορίας. Όλα αυτά τα πρόσφερε σε αντάλλαγμα για τη βασιλική οικογένεια, την οποία είχε αιχμαλωτίσει ο στρατηγός.

Ο στρατάρχης που έπρεπε να αποφασίσει αν θα δεχόταν ή αν θα απέρριπτε την προσφορά ήταν ο Αλέξανδρος Γ΄της Μακεδονίας. Έπρεπε άραγε να δεχτεί την προσφορά; «Ήταν μια κρίσιμη στιγμή για τον αρχαίο κόσμο», λέει ο ιστορικός Ούλριχ Βίλκεν. «Οι συνέπειες εκείνης της απόφασης φτάνουν, πράγματι, ως το Μεσαίωνα και κατόπιν ως τη δική μας εποχή, στην Ανατολή και στη Δύση»
Οι παραχωρήσεις που έκανε ο Δαρείος ήταν τόσο ελκυστικές ώστε λέγεται ότι ο έμπιστος σύμβουλος του Αλεξάνδρου, ο Παρμενίων, είπε: “Αν ήμουν εγώ ο Αλέξανδρος, θα δεχόμουν”. Αλλά ο νεαρός στρατηγός απάντησε: “Το ίδιο θα έκανα και εγώ, αν ήμουν ο Παρμενίων”. Αρνούμενος να διαπραγματευτεί, ο Αλέξανδρος συνέχισε την πολιορκία και κατεδάφισε εκείνη την υπερήφανη κυρία της θάλασσας τον Ιούλιο του 332 Π.Κ.Χ. Αν δεν δεχτηκε εκεινη την δελεαστικη προσφορα του Δαρειου τι ηταν αυτο που τον εκανε να συμπεριφερθει στους Ισραηλιτες με τετοιο τροπο;
Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Δεν είπα στο ποστ μου ότι οι στρατηγοί ήταν ...φιλεσπλαχνοι άνθρωποι που έκαναν τα καλά του κόσμου [δεν νομίζω να είχαν την ικανότητα να ηγηθούν ...μαχών αν ήταν τέτοιοι!]. Στο ένα παράδειγμα μου μιλάς για διαπραγμάτευση με ανθρώπους και στο άλλο για ...σύμβολα πίστης. Παρόλαυτά, επειδή δεν γνωρίζω ακριβώς τι συνέβη με τους Ισραηλίτες και επειδή έψαξα αρκετά στα διάφορα site που αναφέρονται στο Μέγα Αλέξανδρο χωρίς να βρω κάτι σχετικό και επίσης ρώτησα και έναν φίλο που ασχολείται (από προσωπικό ενδιαφέρον) με την ιστορία και το έργο του Αλέξανδρου και δεν μπόρεσε να με διαφωτίσει, θα μπορούσες ίσως να γράψεις την ακριβή ιστορία (Μ. Αλεξάνδρου και ναού) στην οποία αναφέρεσαι? Με κάποιο λινκ στην πηγή σου κατά προτίμηση, ή έστω αναφορά από πού είναι (αν είναι από βιβλίο).

Σε θέματα σεβασμού των συμβόλων πίστης όμως έχω να αντιπαραθέσω το εξής:

"Το καλοκαίρι του 332 π.Χ. κατάφερε με πολύ δυσκολία και επτά μήνες πολιορκίας την κατάληψη της Τύρου. Ακολούθως υπέταξε την Παλαιστίνη χωρίς προβλήματα, και την Γάζα μετά από πολιορκία. Συνέχισε την κατάκτησή του προς την Αίγυπτο όπου έγινε δεκτός ως ελευθερωτής. Έχοντας σεβαστεί τους αιγύπτιους θεούς, οι ιερείς στο μαντείο του Άμμωνα Δία του έκαναν καλή υποδοχή και τον ονόμασαν γιό του Δία, τίτλο που τον παραδέχτηκε και τον αναγνωρίσε από πολιτική σκοπιμότητα, θέλοντας έτσι να δημιουργήσει εντύπωση και θόρυβο γύρω από τη θεϊκή καταγωγή του".
Πηγή: wikipedia αλλά και σε άλλα site.
Aυτό μήπως αποδεικνύει και ότι πίστευε στους θεούς των Αιγυπτίων? :hmm:
Δε νομίζω...

Αρχική Δημοσίευση από steve74:
Αυτο ειναι ενα μονο περιστατικο και μονο που μου αποδειξε οτι η Αγια γραφη λεει την αληθεια οχι οι ιερεις και αλλοι που σκοπιμα εχουν κρυψει πραγματα απο τον κοσμο γιατι δεν τουσ συμφερει!

Κάνε ένα stop εδώ:

σχετικά με την Καινή Διαθήκη:
"Δεν μπορεί να λεχθεί με σαφήνεια πότε ακριβώς άρχισε η μακρόχρονη και αδιάκοπη διαμόρφωση του κανόνα της Καινής Διαθήκης καθώς η Iστορία ουσιαστικά σιωπά για αυτή τη σπουδαιότατη εξέλιξη της πρώιμης χριστιανικής εκκλησίας[6]. Αντί να αποτελεί αποτέλεσμα ενός συγκεκριμένου διατάγματος από ένα άτομο ή μια σύνοδο κατά την έναρξη της χριστιανικής εποχής, η συλλογή των βιβλίων της Καινής Διαθήκης έλαβε χώρα σταδιακά και επηρεάστηκε από διάφορους παράγοντες εντός και εκτός της εκκλησίας. Οι πρώτες ενδείξεις εμφανίζονται στο πρώτο μισό του δεύτερου αιώνα και εντατικοποιούνται ως τα μέσα του ίδιου αιώνα, καθώς αυξανόταν σημαντικά ο όγκος της χριστιανικής φιλολογίας που κυκλοφορούσε μεταξύ των εκκλησιών. Πρώτος που χρησιμοποιεί τον όρο «καινή» διαθήκη φέρεται να είναι ο επίσκοπος Ειρηναίος της Λυών (Λουγδούνου) στις αρχές του 3ου αιώνα, αν και δεν αντιμετωπίζει όλα τα «κανονικά» συγγράμματα της Καινής Διαθήκης με τον ίδιο τρόπο. Παρ' όλα αυτά, τα όρια του κανόνα είχαν ουσιαστικά παγιωθεί ως το έτος 200[7]. Βέβαια, η κανονικότητα κάποιων από τις Καθολικές Επιστολές και το βιβλίο της Αποκάλυψης παρέμεινε ζήτημα αντιλογίας για κάποιο διάστημα. Κατά τη διάρκεια του δεύτερου μισού του 4ου αιώνα, ο κανόνας της Καινής Διαθήκης καθορίστηκε τελειωτικά και επακριβώς σε μια σειρά εκκλησιαστικών συνόδων."

Και πάλι υπάρχουν αρκετές πηγές που συμφωνούν σε αυτό. Άρα τα περί ιερέων που αποκρύπτουν γεγονότα ενώ η Αγία Γραφή είναι η μόνη αλήθεια είναι θέμα που παίρνει μεγάλη συζήτηση... Η Αγία Γραφή [σε επίπεδο Καινής Διαθήκης] λέει την αλήθεια εκείνη που κάποιες σύνοδοι(==δηλαδή κάποιοι άνθρωποι) αποφάσισαν. "Ξεχνάει" τα απόκρυφα ευαγγέλια όπως και διάφορα άλλα. Το γιατί το αποφάσισαν αυτό, εγώ τουλ δεν είμαι σε θέση να το πω.

ΑΛΛΑ(!). Ακόμη και αν δεχτούμε την Αγία Γραφή ως Ιερό κείμενο, μας διδάσκει ότι ο Θεός μας καίει όποιον δεν του κάνει τα χατήρια [H άκαρπη συκιά (Μκ 11:12-14, 20-24)]
Και ότι ... είναι εδώ για λίγους..προύχοντες (το λαό του Ισραήλ όπως χαρακτηριστικά αναφέρει στην ιστορία για την πίστη της Χαναναίας που αναφέρεται στο Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο "Αυτός αποκρίθηκε και είπε: “Δεν αποστάλθηκα παρά μόνο στα πρόβατα τα χαμένα του οίκου Ισραήλ”. 25 Εκείνη ήρθε και τον προσκυνούσε λέγοντας: “Κύριε, βοήθα με”. 26 Αυτός αποκρίθηκε και είπε: “Δεν είναι καλό να λάβει κανείς τον άρτο των παιδιών και να τον ρίξει στα σκυλάκια”. 27 Εκείνη είπε: “Ναι, Κύριε, γιατί και τα σκυλάκια τρώνε από τα ψίχουλα που πέφτουν από το τραπέζι των κυρίων τους”"). Οι υπόλοιποι, σύμφωνα με το χωρίο... από ότι περισέψει.

{Να μην πάμε σε άλλα τρανταχτά όπως την απόλυτη κατάριψη της "αειπαρθένου" μητέρας και τόσα τόσα άλλα...}

Ναι αντιλαμβάνομαι ότι θα μου πεις ότι πρέπει να τα δούμε αλληγορικά περί ταπεινοφροσύνης κοκ. Ίσως.

Το μόνο που λέω είναι ότι ελπίζω, στα πλαίσια του γόνιμου διαλόγου, να δέχεσαι ότι όπως εσένα - και αρκετούς άλλους- η μελέτη σε οδήγησε στο να πιστεύεις στην ιερότητα του λόγου της Αγ. Γραφής, έτσι και εμένα -και αρκετούς άλλους- η μελέτη (και όχι κάποια μόδα ή τάση ή ευκολία) με οδήγησε σε... ανάποδα συμπεράσματα σχετικά με την ιερότητα των κειμένων αυτών. :)


Αρχική Δημοσίευση από steve74:
Για να γινουμε καποια ατομα πιστοι εχουμε μελετησει πολλα διαφορετικα πραγματα για να πιστουμε οτι αυτο που πιστευουμε ειναι πραγματικα αυτο που αξιζει την πιστη μας και την λατρεια μας ,και δεν ειμαστε ατομα που τρωμε οτι μας σερβιρουν αλλα βλεπουμε εμπρακτα την αγαπη του Θεου καθημερινα!
Για όνομα, δεν υποστήριξα εγώ ποτέ ότι οι πιστοί είναι κάποιο είδος... κοπαδιού αγράμματου ή αμόρφωτου. Δεν νομίζω να το ανέφερε και κανείς. Αναφέρθηκε κάπου πιο πάνω ότι "από τους ακαδημαϊκούς η πλειοψηφία είναι άθεη" αλλά αυτό δεν σημαίνει αυτομάτως ότι πιστός==αμόρφωτος και αδιάβαστος! Αυτό έλειπε!
Αρχική Δημοσίευση από steve74:
Οσο για τους Χριστιανους που αναφερθηκες δεν μπορω να θεωρησω Χριστιανο καποιον ο οποιος παιρνει οπλο για να σκοτωσει καποιον Χριστιανο απλα και μονο επειδη ανηκει σε καποιαν αλλη χωρα και δεν μπορω να ανεχθω τους ιερεις οι οποιοι ευλογουν τα οπλα και τον στρατο λεγοντας οτι ο Θεοσ ειναι μαζι μας,και γιατι ειναι μαζι μας; ειμαστε περισσοτερο παιδια του εμεις απο τους αλλους και γιατι; Ματθαιος 26 52 Τότε ο Ιησούς τού είπε: «Επίστρεψε το σπαθί σου στη θέση του, γιατί όλοι εκείνοι που παίρνουν σπαθί θα αφανιστούν από σπαθί.Χριστιανος δεν ειναι καποιος ο οποιος λεει οτι ειναι Χριστιανος αλλα εκεινος που ενεργει σε αρμονια με οσα διδαξε ο Ιησους χωρις να κανει εξαιρεσεις σχετικα με το ποτε θα κανει αυτο που πρεπει και ποτε θα κανει αυτο που θελει εκεινος αλλα ειναι στενος ο δρομος που οδηγει στην ζωη!
Εγώ θα έπαιρνα αυτό που έγραψες και θα άλλαζα το "Χριστιανός" με το "καλός άνθρωπος", και θα έλεγα ότι πρέπει να ζει σύμφωνα με ηθικούς κανόνες απέναντι στους άλλους. Υπάρχουν "καλοί" και "κακοί" άνθρωποι. Δεν μου αρέσουν οι διαχωρισμοί με βάση το θρήσκευμα.
(βέβαια από την άλλη θεωρώ ότι το πλέον σημαντικό είναι να είμαστε καλοί άνθρωποι... Το αν είμαστε επειδή το λέει η Αγία Γραφή, η συνείδησή μας ή επειδή μας το...έβαλε ο Θεός στο υποσυνείδητο... ένα και το αυτό για μένα)

Αλλά σε κάθε περίπτωση δεν ήταν αυτή η απορία μου. Η απορία μου ήταν αν όταν εσύ ή όποιος άλλος υποστηρίζει ότι βρίσκει το Θεό μέσα στο Χριστιανισμό όταν λέει "χριστιανός" εννοεί όλους τους χριστιανούς ή μπαίνει μέσα του ο διαχωρισμός "ορθόδοξος/καθολικός/ευαγγελιστής/κοκ" :)

======================================================================================
Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι η σχετική με την Αγία Γραφή και το Χριστιανισμό συζήτηση, δεν έχει άμεση σχέση με το πρωταρχικό ερώτημα "πιστεύετε στο Θεό ως υπέρτατο Ον".


offtopic: steve74, με έκανες και έγραψα το μεγαλύτερο μου ποστ ever εδώ και 3.5 χρόνια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
....Υπάρχουν "καλοί" και "κακοί" άνθρωποι. Δεν μου αρέσουν οι διαχωρισμοί με βάση το θρήσκευμα. ..

...

Ναι, θα μπορούσε να πει κανείς, ότι ακριβώς ένας τέτοιος διαχωρισμός είναι η πηγή, κάθε επόμενου ...ρατσισμού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

steve74

Νεοφερμένος

Ο steve74 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
αγαπητη resident evil καταρχην με συγχωρεις που αργησα να σου απαντησω απλα ηθελα να σου πω οτι το επειχηρησα μα δεν βρηκα την απαντηση μου στο φορουμ δεν γνωριζω το γιατι τελος παντων υπαρχει σαφεις διαχωρισμος χριστιανων δεν ειμαι ορθοδοξος και δεν λεω που ανηκω θρησκευτικα λογω οτι ισως δοθει η εντυπωση οτι προσπαθω να προσυλιτησω καποιους κατι που δεν ειναι αληθεια, καταρχην θα πρεπει να συμφωνησουμε καπου οτι αληθινη χριστιανοσυνη ειναι αυτη που διδαξε ο Χριστος,ο οποιος ειπε οτι οσα θελετε λοιπον να κανουν σε εσας οι ανθρωποι ετσι να κανετε εσεις σε αυτους,ειπε επισης οτι ευτιχισμενοι θα ειναι εκεινοι που θα επιζητουσαν ειρηνη, και οτι οι αληθινοι μαθητες του θα ειχαν αγαπη μεταξυ τους,και οτι καθε θρησκεια θα εδειχνε με τα εργα της οτι ειναι αληθινα χριστιανικη αν ειχε καλους καρπους,γνωριζεις καποια χριστιανικη ομαδα που να εχει αγαπη μεταξυ της που εχει καλα εργα που επιζητει την ειρηνη(δεν παιρνει μερος σε πολεμους)και προσπαθει να κανει το καλο κατω απο οποιεσδηποτε συνθηκες χωρις να δημιουργει προβληματα,να εχει ηθικες αξιες που δεν μεταβαλονται συμφωνα με την μοδα(σας παω οπως ειστε,με σκουλαρηκια ,ομοφυλοφυλους κλπ.)θα ηθελα να θυμηθητε το μικρος και στεναχωρος ειναι ο δρομος που οδηγει στην ζωη και μην βλεπετε αποκλειστικα και μονο της μεγαλες χριστιανικες θρησκειες γιατι εκει εχουν μπερδεψει την αγαπη για τον θεο με την αγαπη για το χρημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
δεν μπορω να ανεχθω τους ιερεις οι οποιοι ευλογουν τα οπλα και τον στρατο λεγοντας οτι ο Θεοσ ειναι μαζι μας,και γιατι ειναι μαζι μας; ειμαστε περισσοτερο παιδια του εμεις απο τους αλλους και γιατι;
Και οι καθολικοί αντιμετώπισαν το παράδοξο αυτό, μα το έλυσαν οριστικά (...με τα γνωστά επακόλουθα) ήδη από τον 5ο αιώνα.


Περισσότερα στο De Civitate Dei του Άγίου Αυγουστίνου:
"Η χείρα του πιστού Χριστιανού χτυπάει πάντα στο όνομα του ενός και αληθινού Θεού".




(...Mαγεία η διατύπωση! Ακόμα και Χριστιανοί να είναι οι αντίπαλοι, τους κατηγορούμε ως άπιστους και κάνουμε τη δουλειά μας... Πως να μην τον αγιοποιήσουν μετά...?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου απαντήσει σχετικά με αυτό γιατί ο Μέγας Αλέξανδρος δεν πείραξε τον ναό στην Ιερουσαλήμ και τους Ισραηλίτες και ποιον Θεό προσκύνησε στον παραπάνω ναό; Α και κάτι ακόμα δεν γνώριζε το Δωδεκάθεο;

Το μόνο που μπορώ να σου απαντήσω και πάλι χωρίς απόλυτη σιγουριά είναι το εξής: Οι Ισραηλίτες ήταν πολύ δεμένοι με τη θρησκεία τους. Για αυτούς αποτελούσε αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής τους. Έτσι οι διάφοροι κατακτητές κατάλαβαν ότι αν κατέστεφαν το ναό τους ή αν τους επέβαλαν άλλη θρησκεία οι Ισραηλίτες δεν θα το δέχονταν και θα επαναστατούσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top