Αυτεξούσιο ή χειραγώγηση;

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κατά μία σχολή σκέψης, το βασικό αίτημα του κοινωνικοποιημένου ανθρώπου είναι η χειραφέτησή του, ως συγκεκριμένο και μοναδικό πρόσωπο. Το ζήτημα της χειραφέτησης, με τη σειρά του, προβάλλει και αναδεικνύει τη δυνατότητα ή μη του αυτεξούσιου κάθε ανθρώπινου προσώπου.
Από την άλλη υπάρχει η παραδοσιακή και επικρατούσα ιστορικά αντίληψη, ότι η ανάγκη κοινωνικοποίησης του ανθρώπου επιβάλλει την χειραγώγησή του παιδιόθεν. Οικογένεια, Σχολείο, θρησκευτική περιχαράκωση(με τους σχετικούς οργανισμούς της- πνευματική εξουσία- ιερατείο), κρατική δέσμευση(διοικητική εξουσία), συγγένεια, φυλή, έθνος, συναποτελούν το πλέγμα των κατά συνθήκη μηχανισμών χειραγώγησης κάθε ιστορικού κοινωνικού σχηματισμού, με το οποίο ελέγχεται και γίνεται αποδεκτή ή απορρίπτεται κάθε ανθρώπινη μονάδα του. Το ανθρώπινο άτομο έτσι, χειραγωγημένο ή υπό χειραγώγηση, αναγνωρίζεται και κρίνεται από την προσωπικότητά του, ήτοι από το προσωπείο που διαμόρφωσε, υπό την επήρεια του προαναφερθέντος πλέγματος. Υπ' αυτή την έννοια, η επιδίωξη του αυτεξουσίου "εντός των τειχών", γενικά αντιμετωπίζεται ως αντικοινωνική.
Ποια είναι η δική σας γνώμη;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Η δική μου γνώμη εκφράζεται λακωνικώς με έναν στίχο των manic street preachers : <<εγώ απότυχα να αλλάξω τον κόσμο και ο κόσμος απέτυχε να αλλάξει εμένα>> (κάπως έτσι) . Με άλλα λόγια πιστεύω (όχι που θα έμενε ο σιδ στην λακωνικότητα) , ότι συνήθως η επιτυχημένη κοινωνικοποίηση κρύβει πίσω της εν μέρει χειραγώγιση του ατόμου . Βέβαια αν και το παιχνίδι έχει σίγουρα κανόνες , όλοι μας ξέρουμε παραδείγματα ανθρώπων που έθεσαν τους δικούς τους , με πρώτο κίνητρο αλλά και πρώτο όφελος , ότι δεν χρειάστηκε να υποταχθούν στους ήδη υπάρχοντες κανόνες . Και βέβαια η κοινωνία τους ακολούθησε (μερικοί λένε ότι τους αφομοίωσε κιόλας)

θα ήθελα να το αναλύσω περισσότερο αλλά μάλλον δεν ανήκω σε αυτούς :)

όπως και να έχει , διάλεξε μία υπογραφή , έχεις κοτσάρει εκεί ολόκληρο λεύκωμα :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η δική μου γνώμη : <<εγώ απότυχα να αλλάξω τον κόσμο και ο κόσμος απέτυχε να αλλάξει εμένα>> (κάπως έτσι) ...

:hmm:(αναρρωτιέμαι):" Το εμείς είναι άθροισμα ή γινόμενο δύο ή και περισσότερων εγώ; Ή μήπως είναι ένα άλλο εγώ, απαλλαγμένο παντελώς από -ισμούς;":redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Το πραγματικο ερωτημα ειναι οτι αν η κοινωνια σού προσφερε μια χειραγωγημενη ηθικη, μια χειραγωγημενη συνειδηση, ανηκεις στο <εμεις>> ,επειδη ανατραφηκες με συγκεκριμενα κοινωνικα ερεθισματα και σε ωθησαν καθορισμενα κινητρα στην εθελουσια ενταξη σου σαυτο το ευρυ συνολο,τοτε πως θα μπορεσεις τελικα να καταλαβεις οτι το αυτεξουσιο ειναι ψευδαισθηση ή υπαρκτο στοιχειο σου,πως θα αντιληφθεις οτι η αυτονομια ειναι αναλωσιμη εννοια,ισως και αποκρυπτογραφημενη,γιαυτο χρειαζεται να την αναζητησεις και να την μετουσιωσεις σε πραγματικα δικες σου πραξεις;;
Ειναι δυσκολο εγχειρημα να αμφισβητησεις την κοινωνικη <<ελευθερια>> που σου προσφερεται και βιωνεις,ποσο μαλλον να αποδειξεις εν τελει οτι αποτελει ενα χειραγωγημενο κομματι του εαυτου σου,ισως και ολοκληρος ο εαυτος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top