Διαφορετικά γούστα και αντιδράσεις

PavloS

Νεοφερμένος

Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ο καθένας μας έχει τα δικά του γούστα.Πολλές φορές όταν κάτι δεν είναι του γούστου μας το γελοιοποιούμε χωρίς να μπορούμε να καταλάβουμε τους λόγους για τους οποίους ένα άτομο ακούει ένα είδος π.χ μουσικής(κι εγώ το κάνω αυτό).
Τι πιστέυετε πάνω στο θέμα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ο καθένας μας έχει τα δικά του γούστα.Πολλές φορές όταν κάτι δεν είναι του γούστου μας το γελοιοποιούμε χωρίς να μπορούμε να καταλάβουμε τους λόγους για τους οποίους ένα άτομο ακούει ένα είδος π.χ μουσικής(κι εγώ το κάνω αυτό).
Τι πιστέυετε πάνω στο θέμα??


Πιστεύω πως είναι λάθος γενικότερα να κρίνουμε τους άλλους βάσει των δικών μας standards. Ναι μεν μπορεί κάποια προτίμηση κάποιου ατόμου να μας φαίνεται γελοία και παρανοική μερικές φορές αλλά δεν έχει να κάνει, διότι ο καθένας διαλέγει αυτό που νομίζει εκείνος ότι του ταιριάζει.

Είμαστε διαφορετικοί και θα πρέπει να χαιρόμαστε που υπάρχει αυτή η διαφορετικότητα, χωρίς να προσπαθούμε να την φέρουμε όσο πιο κοντά μας γίνεται.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PavloS

Νεοφερμένος

Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Συμφωνώ.Μερικές φορές,όμωσ, σου φαίνεται κάτι τόσοοο γελοίο και ανούσιο που σου ερχεται αυθορμητα να τον δουλέψεις τον άλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Συμφωνώ.Μερικές φορές,όμωσ, σου φαίνεται κάτι τόσοοο γελοίο και ανούσιο που σου ερχεται αυθορμητα να τον δουλέψεις τον άλλο

Συγκρατήσου βρε Παύλο και εσύ...:P:P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Τι πιστέυετε πάνω στο θέμα??
Πρώτον πιστεύω ότι ο τίτλος θέλει λίγη προσαρμογή.
Δεύτερον, πιστεύω ότι σωστό είναι να πούμε πάντα, μα πάντα, το εξής:
«είναι διαφορετικό α[FONT=&quot]πό το δικό μου γούστο[/FONT], και όχι χειρότερο, άρα άξιο γελοιοποίησης». Με αυτό τον τρόπο, αναγνωρίζεις την διαφορετικότητα και μαθαίνεις από αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Ο καθένας μας έχει τα δικά του γούστα.Πολλές φορές όταν κάτι δεν είναι του γούστου μας το γελοιοποιούμε χωρίς να μπορούμε να καταλάβουμε τους λόγους για τους οποίους ένα άτομο ακούει ένα είδος π.χ μουσικής(κι εγώ το κάνω αυτό).
Τι πιστέυετε πάνω στο θέμα??


ότι επειδή δεν καταλαβαίνω το νόημα του τόπικ , μάλλον δεν είναι του γούστου μου :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Eαν για μενα κατι ειναι υπεροχο, θα το πω ετσι ακριβως...
Εαν ειναι γελοιο, επισης...
Οπως κι εαν εχει με τον εναν ή τον αλλο τροπο, θα πω τα πραγματα οπως ακριβως ειναι και το αυτο περιμενω και απο τους αλλους...
Τα "μεσοβεζικα" ποτε δε μου αρεσαν και συνεχιζουν να μη μου αρεσουν...
Οποιος βεβαια εχει τη μυγα της ευθιξιας παραμασχαλα, δικο του προβλημα κι οχι δικο μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Eαν για μενα κατι ειναι υπεροχο, θα το πω ετσι ακριβως...
Εαν ειναι γελοιο, επισης...
Οπως κι εαν εχει με τον εναν ή τον αλλο τροπο, θα πω τα πραγματα οπως ακριβως ειναι και το αυτο περιμενω και απο τους αλλους...
Τα "μεσοβεζικα" ποτε δε μου αρεσαν και συνεχιζουν να μη μου αρεσουν...
Οποιος βεβαια εχει τη μυγα της ευθιξιας παραμασχαλα, δικο του προβλημα κι οχι δικο μου...

Αυτό είναι καλό και είναι κάτι που εκτιμάω πολύ. Αλλά υπάρχουν και κάποια όρια που αν τα περάσει κάποιος το θετικό αυτο χαρακτηριστικό καταντάει αρνητικό. Έχω μια φίλη που είναι έτσι σε υπερβολικό βαθμό, λέει οτιδήποτε σκέφτεται χωρίς φιλτράρισμα. Υπάρχουν όμως κάποιοι άνθρωποι που δε θέλουν να τους χώνουν τα αρνητικά τους στα μούτρα ή υπάρχουν και κάποιες στιγμές που δε θες να ακούσεις κάτι αρνητικό. Δεν μπορείς να φέρεσαι το ίδιο σε όλους και πάντα. Όταν ο άλλος είναι στο χώμα πεσμένος δεν του δίνεις μία ακόμα να χωθεί πιο βαθειά.

Εσείς βέβαια εδώ μιλάτε για γούστα κι εγώ το πήγα αλλού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτό είναι καλό και είναι κάτι που εκτιμάω πολύ. Αλλά υπάρχουν και κάποια όρια που αν τα περάσει κάποιος το θετικό αυτο χαρακτηριστικό καταντάει αρνητικό. Έχω μια φίλη που είναι έτσι σε υπερβολικό βαθμό, λέει οτιδήποτε σκέφτεται χωρίς φιλτράρισμα. Υπάρχουν όμως κάποιοι άνθρωποι που δε θέλουν να τους χώνουν τα αρνητικά τους στα μούτρα ή υπάρχουν και κάποιες στιγμές που δε θες να ακούσεις κάτι αρνητικό. Δεν μπορείς να φέρεσαι το ίδιο σε όλους και πάντα. Όταν ο άλλος είναι στο χώμα πεσμένος δεν του δίνεις μία ακόμα να χωθεί πιο βαθειά.

Εσείς βέβαια εδώ μιλάτε για γούστα κι εγώ το πήγα αλλού...


Να σου απαντησω γενικοτερα...
Δεν ειμαι ατομο που εχει πολλους γυρω του...Τα ατομα που δεν εχουν αποδεχτει τον εαυτο τους και τη ζωη τους, δε μου κανουν και δεν τα συναναστρεφομαι...Οποτε δε θιγεται κανεις ευκολα στην περιπτωση εκεινη που ειμαι αφοπλιστικα ειλικρινης. Χωρις βεβαια να γινομαι κακια...Ολα θελουν τον τροπο τους.
Ειλικρινης ειπα οτι ειμαι, οχι αναισθητη...Σαφως και δεν ειναι ολες οι στιγμες ιδιες και υπαρχουν περιπτωσεις που επιβαλλεται να συγκρατηθεις.
Αλλα το να χαιδευω αυτια, επειδη ο αλλος εχει κομπλεξ, σορρυ αλλα δεν ειναι του χαρακτηρα μου...Και ειλικρινα ποτε δε μου βγηκε σε κακο. Εχουν υπαρξει φορες που εχω παρεξηγηθει, που ομως μακροπροθεσμα μου αναγνωριστηκε...
Και στην τελικη, δεν πολυαγχωνομαι με τετοια πραγματα...Σε οποιον αρεσω. Ας ειναι λιγοι και καλοι...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ax, νευριάζω όταν έχω διαφορετικά γούστα από τον άλλον και με κοιτάει με ένα υφάκι λες και είμαι από άλλον πλανήτη.
Σου πετάει και κάτι χαριτωμένα τύπου ''καλά που ζείς;''.

Ο καθένας είναι διαφορετικός με διαφορετικά γούστα και πρέπει να τον δεχόμαστε όπως είναι, όχι όπως θα θέλαμε να είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Σιγουρα εχουμε ολοι μας διαφορετικα γουστα ..μπορουμε να εκφραζουμε την αποψη μας πχ ..."δεν μου αρεσει δειχνει κατα την γνωμη μου γελοιο,δεν θα φορουσα/ακουγα κατι τετοιο γιατι..."αλλα πιστευω πως πρεπει να μαθουμε να φρεναρουμε απο μονοι μας τους εαυτους μας, οταν καταλαβαινουμε πως το ξεφτυλλιζουμε ή υπερβαλλουμε..Ετσι κανω εγω τουλαχιστον ..Επειδη εχω καταλαβει πως ειναι μεγαλη μαλ@κια να με βλεπουν πχ οι φιλοι του μπαμπα μου και να του λενε πως εχω ξεφυγει :mad:Εγω δεν θεωρω υπαρβολικα ουτε τα καρφια που φοραω,ουτε τα σκισμενα παντελονια,ουτα τα μαυρα νυχια,ουτε το πολυ μολυβι,ουτε τις ελαχιστες ροζ ανταυγιες.. Για μενα ας πουμε θα ηταν υπερβολικο να κυκλοφορω με την μινη φουστα,το στρινγκ,το ψιλοτακουνο,το ξωβιζο,το ψωνιστικο υφακι κτλ..Αυτο λοιπον που θελω να πω ειναι πως δεν ειναι ωραιο να προσπαθουμε να επεμβουμε σε αυτο που εμεις θεωρουμε κακογουστο..Ας πουμε την αποψη μας αλλα ως εκει..Α ,και το χειροτερο που μπορει να κανει καποιος ειναι να σνομπαρει ατομα που θεωρει κακογουστα..:|Σκεφτειτε τους γονεις σας...παω στοιχημα πως ουτε αυτοι αντιπροσωπευουν παντα τα "πιστευω "σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Πρόσφατα είχα μια συζήτηση με μια αγαπημένη μου φίλη. Η συζήτηση αφορούσε τα μουσικά της γούστα τα οποία ειρωνικά και κακοπροαίρετα είχα χαρακτηρίσει θορυβώδη και ηλίθια, πες φταίει ο ανάδρομος Ερμής, φταίει το παστέλι που είχα φάει το πρωί, ήμουν αγενής και κάθετη. Συγκεκριμένα το industrial και το black metal είχα σχολιάσει με περισσή ξυνίλα στην μούρη και επιχειρήματα του τύπου "Αου, θόρυβος, έλλειψη στίχου με νόημα, κοτσανοειδείς χορευτικές κινήσεις, μόδα του κώλου, αα ουυ*". Έπρεπε να φανώ αγενής και μπαμπόγρια για να μου εξηγήσει η κοπέλα τον τρόπο με τον οποίο αντιλαμβάνεται τον χορό σε indrustrial κομμάτια και την ηρεμία που αισθάνεται μέσω της έντασης και του "θορύβου" του ήχου του black metal, ένα είδος "κάθαρσης" όπως το είπε και εφόσον το αισθάνεται ποιος σκατίβλαχος είμαι εγώ να το αμφισβητήσω. Περί μουσικών γούστων και λοιπών γούστων φυσικά, περί ορέξεως κολοκυθοκεφτέδες και ό,τι άλλο ποθεί ο καθένας. Εφόσον χαρίζουν οποιαδήποτε ευχαρίστηση και δημιουργικότητα, δεν μπορώ εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος να πετάγεται για πατρονάρισμα και λιντσάρισμα/ειρωνία. Πρόσφατα επίσης με είχε ρωτήσει κάποιος πώς μου αρέσουν ορισμένα κομμάτια με στίχο τύπου "Θα πάρουμε το κάστρο, θα σκοτώσουμε τον δράκο, θα αλλάξουμε βρακί και ας μπούμε φυλακή" or something like that , στην αγγλική ή και στην ελληνική. Εγώ μπορεί να είμαι νιάνιαρο και να γουσταρίζω ακόμα παραμυθάκια με δράκους και σιδερένια βρακιά και ναφαντάζομαι τον βασιλιά Αρθούρο και την χαμένη Ατλαντίδα όταν τα ακούω, ποιός νοιάζεται και ποιον βλάπτω; Ποιος μπορεί ελαφρά τη καρδία να χαρακτηρίσει οποιαδήποτε χαρά μου δίνουν αυτά τα άσματα ως "βλακείες" ή να τα κατηγοριοποιήσει; Give me a break. Από την στιγμή που κάτι δεν προσβάλλει με οποιονδήποτε τρόπο κάποιον εξωτερικό παρατηρητή, δεν είναι ανάγκη να του εξηγήσουμε κιόλας γιατί μας αρέσει οτιδήποτε. Δεν με ενοχλούν τα διαφορετικά γούστα, οι συνήθειες που αποκλίνουν από την δική μου πεπατημένη οδό. Με ενοχλεί να κατακρίνουν και να υποβιβάζουν επειδή δεν κατανοούν, κυρίως επειδή δεν ρώτησαν.

Τέλος θυμάμαι είχα δει για μία "τεχνική" ας την πούμε "κρεμάσματος" στην οποία επιδίδονται ορισμένα άτομα, σε ένα ντοκιμαντερ πριν από μερικές εβδομάδες.
εικόνα

κι άλλο
Εικονίτσα με γυμνό/μισοντυμένο ενηγουέη



Υπάρχουν λοιπόν άνθρωποι που περνάνε τσιγκέλια (ναι αποστειρωμένα, ναι από ειδικούς στο piercing μπλα μπλα) στο δέρμα τους και κρέμονται από σχοινιά για λίγα λεπτά έως και μερικές ώρες. Ανέχονται τρομακτικό πόνο και λαμβάνουν το ρίσκο μιας πιθανής μόλυνσης ή και τραυματισμού κι όμως το κάνουν. Τα τσιγκέλια περνάνε ένα μεγάλο και παχύ στρώμα δέρματος και περνάνε τα 5 εκατοστά μήκος και διάμετρο περίπου ένα με δύο εκατοστά. Φανταστείτε πόνο τώρα. Εκεί που πήγα να σκεφτώ "ε ρε ανωμαλάρες! σαν σαλάμια κρέμονται! Επιδειξίες, ξετσίπωτοιιι**" βγήκαν άτομα που εξηγούσαν την ευχαρίστηση που αντλούν από αυτή την "ασχολία" ας την πούμε. Ορισμένοι είναι εθισμένοι σε αυτή την έκρηξη αδρεναλίνης, άλλοι το θεωρούν κάθαρση, καθώς πρόκειται και για μυστήριο/τελετή που χρησιμοποιείται ακόμα από ορισμένες φυλές. Όπως και να 'χει, δεν μου 'δωσε κανένας σφυρί να το παίξω δικαστής. Δεν τους συναισθάνομαι όμως δεν με προσβάλλουν με κανέναν τρόπο, δεν με ενοχλούν στο ελάχιστο.Επομένως το βουλώνω και είμαστε όλοι ευτυχείς.

*φωνή μπαμπόγριας/Ελένης Λουκά
**φωνή κακιασμένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Luke87

Δραστήριο μέλος

Ο Luke87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Ο καθένας μας έχει τα δικά του γούστα.Πολλές φορές όταν κάτι δεν είναι του γούστου μας το γελοιοποιούμε χωρίς να μπορούμε να καταλάβουμε τους λόγους για τους οποίους ένα άτομο ακούει ένα είδος π.χ μουσικής(κι εγώ το κάνω αυτό).
Τι πιστέυετε πάνω στο θέμα??

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top