• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τσαρλατάνοι και κακοί επαγγελματίες - Ιατρικά λάθη...

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Άκουσα σήμερα το πρωί στο ράδιο ότι μία Κυρία πήγε και πήρε τις εξετάσεις που είχε κάνει με το ΙΚΑ και τα αποτελέσματα της είπαν ότι
έχει πρόβλημα στον προστάτη καθώς και χαμηλή κινητικότητα σπέρματος :D:D:D:D


Το απίστευτο δε, είναι ότι η γυναίκα ζητάει να της ξαναγράψει ο γιατρός του ΙΚΑ την εξέταση να την κάνει ξανά και αυτός δεν μπορεί καθότι δεσμεύεται αφού της την έχει ήδη γράψει :D:D:D


Απίθανο? :D


(Γελάω γιατί είναι καλύτερο απ το να κλαίω :D τα ιατρικά λάθη γίνονται παντού.... ευτυχώς που κάποια είναι ανώδυνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Άκουσα σήμερα το πρωί στο ράδιο ότι μία Κυρία πήγε και πήρε τις εξετάσεις που είχε κάνει με το ΙΚΑ και τα αποτελέσματα της είπαν ότι
έχει πρόβλημα στον προστάτη καθώς και χαμηλή κινητικότητα σπέρματος :D:D:D:D


Το απίστευτο δε, είναι ότι η γυναίκα ζητάει να της ξαναγράψει ο γιατρός του ΙΚΑ την εξέταση να την κάνει ξανά και αυτός δεν μπορεί καθότι δεσμεύεται αφού της την έχει ήδη γράψει :D:D:D


Απίθανο? :D


(Γελάω γιατί είναι καλύτερο απ το να κλαίω :D τα ιατρικά λάθη γίνονται παντού.... ευτυχώς που κάποια είναι ανώδυνα)

Ωπα.... που είναι εδώ το ιατρικό λάθος;
Προφανώς και το λάθος δεν είναι ιατρικό, αλλά του εργαστηρίου που έκανε την εξέταση και ειδικότερα του παρασκευαστή που ταξινόμησε τα δείγματα ή τα αποτελέσματα.
Ο γιατρός της κυρίας, ορθώς δεν μπορεί να της ξαναγράψει την εξέταση γιατί σε περίπτωση ελέγχου, θα κατηγορηθεί και θα καταδικαστεί για παράβαση καθήκοντως. Αυτές τις μέρες στην Πάτρα δικάζονται και θα καταδικαστούν κάποιοι συνάδελφοι γιατί έγραφαν εξετάσεις σε ασθενείς, ανεξέλεγκτα.
Υπάρχει πλαφόν στο τι γράφεις σε ένα βιβλιάριο, δεν μπορεί ο καθένας να γράφει οτι και όσα θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τώρα όμως μου ξύπνησε μια απορεία ο πειρατής, καλά πές ότι έγιναν 1500 λάθη ο γιατρός όταν βλέπει μια γυναίκα πώς ξεστομήζει ότι έχει αδύναμο σπέρμα; Δεν πρέπει να βλέπεις τις εξετάσεις πρίν τις πείς;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τώρα όμως μου ξύπνησε μια απορεία ο πειρατής, καλά πές ότι έγιναν 1500 λάθη ο γιατρός όταν βλέπει μια γυναίκα πώς ξεστομήζει ότι έχει αδύναμο σπέρμα; Δεν πρέπει να βλέπεις τις εξετάσεις πρίν τις πείς;:hmm:
Τις εξετάσεις δεν τις δίνει πάντα ο γιατρός στον ασθενή.
Πολλές φορές τις παραδίδει ο παρασκευαστής ή ακόμα χειρότερα μια γραμματέας.
Καλό θα είναι πριν καταλήξουμε σε συμπεράσματα να ψάξουμε λίγο, που έγιναν αυτές οι εξετάσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
βρε πειρατή μου....
Ο μικροβιολόγος (αν από εκεί ξεκίνησε το λάθος) γιατρός δεν είναι κι αυτός? :P
Κι έστω να έγινε το λάθος απ τον παρασκευαστή .... που το βρίσκω πραγματικά το πιο πιθανό.... ποιος είναι ο υπεύθυνος για την εύρυθμη λειτουργία του εργαστηρίου? Ο παρασκευαστής ή ο μικροβιολόγος? την ΕΥΘΥΝΗ των απαντήσεων ποιος την έχει? ο μικροβιολόγος δεν την έχει?
Ο γιατρός δεν έγραψε το πόρισμα της έρευνας του πάνω σε ένα χαρτί που αναγραφόταν το ΟΝΟΜΑ της κυρίας?

Δεν ξέρω ποιος πραγματικά μπορεί να φταίει... μπορεί να φταίει και η καθαρίστρια που τα σκούντισε και άλλαξαν θέση...
ΟΜΩΣ η ΥΠΟΓΡΑΦΗ στα αποτελέσματα των εξετάσεων δεν είναι της καθαρίστριας αλλά του γιατρού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
βρε πειρατή μου....
Ο μικροβιολόγος (αν από εκεί ξεκίνησε το λάθος) γιατρός δεν είναι κι αυτός? :P
Κι έστω να έγινε το λάθος απ τον παρασκευαστή .... που το βρίσκω πραγματικά το πιο πιθανό.... ποιος είναι ο υπεύθυνος για την εύρυθμη λειτουργία του εργαστηρίου? Ο παρασκευαστής ή ο μικροβιολόγος? την ΕΥΘΥΝΗ των απαντήσεων ποιος την έχει? ο μικροβιολόγος δεν την έχει?
Ο γιατρός δεν έγραψε το πόρισμα της έρευνας του πάνω σε ένα χαρτί που αναγραφόταν το ΟΝΟΜΑ της κυρίας?

Δεν ξέρω ποιος πραγματικά μπορεί να φταίει... μπορεί να φταίει και η καθαρίστρια που τα σκούντισε και άλλαξαν θέση...
ΟΜΩΣ η ΥΠΟΓΡΑΦΗ στα αποτελέσματα των εξετάσεων δεν είναι της καθαρίστριας αλλά του γιατρού!
Μα ξέρεις πόσοι άνθρωποι εμπλέκονται σε αυτό το παράδειγμα;
Μπορεί να συνέβει κάτι από όλα αυτά που ανέφερες παραπάνω, μπορεί όμως να έχει γίνει και κάτι άλλο.
Και δεν δέχομαι οτι την ευθύνη του παρασκευαστή θα τη φορτωθεί ο γιατρός.
Οπως δεν μπορώ εγώ να φορτωθώ την ευθύνη μιας νοσηλεύτριας.
Οποιος εργάζεται σε ένα χώρο είναι ο ίδιος υπεύθυνος για τις πράξεις του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Μα ξέρεις πόσοι άνθρωποι εμπλέκονται σε αυτό το παράδειγμα;
Μπορεί να συνέβει κάτι από όλα αυτά που ανέφερες παραπάνω, μπορεί όμως να έχει γίνει και κάτι άλλο.
Και δεν δέχομαι οτι την ευθύνη του παρασκευαστή θα τη φορτωθεί ο γιατρός.
Οπως δεν μπορώ εγώ να φορτωθώ την ευθύνη μιας νοσηλεύτριας.
Οποιος εργάζεται σε ένα χώρο είναι ο ίδιος υπεύθυνος για τις πράξεις του.


Βρε καλό μου... ποιος υπογράφει?? αυτός δεν έχει την ευθύνη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Βρε καλό μου... ποιος υπογράφει?? αυτός δεν έχει την ευθύνη??

Μα γι αυτό σου λέω οτι πρέπει να γνωρίζουμε τι εξετάσεις έκανε η συγκεκριμένη κυρία και το βασικότερο, που τις έκανε;
Σε δημόσιο νοσοκομείο, σε ιδωτικό μικροβιολογικό κέντρο, σε κάποιο άλλο ιδιωτικό εργαστήριο;
Η υπογραφή μπορεί να μπήκε ορθώς, στο σωστό δείγμα και το λάθος να έγινε μετά, και η κυρία να έχει στα χέρια της εξετάσεις με άλλο όνομα.
(μια υπόθεση είναι και μόνο)
Αν δεν ξέρουμε, δεν μπορούμε να λέμε έτσι εύκολα, ιατρικό λάθος, αλλά βέβαια εγώ θα είμαι ο πρώτος που θα καταδικάσω ως ανεύθυνο και επικίνδυνο τον όποιο γιατρό αν αποδεδειγμένα έχει ο ίδιος την ευθύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Πόσες και πόσες φορές μιλάμε για κακούς γιατρούς. Και δεν μιλάμε για ένα απλό ιατρικό λάθος.

Σήμερα η κόρη μιας φίλης της μητέρας μου άπαθε κρίση σπασμών, κάτι πολύ συνηθισμένο στα μικρά παιδιά, κάτι που είχα και εγώ όταν ήμουν μωρό.

Εν τέλει στο νοσοκομείο Παίδων όλα πήγαν καλά και τους ενημέρωσαν σχετικά με την υπόθεση αφού ήτα;ν η πρώτη κρίση του παιδιού.

Το θέμα είναι ότι η πρώτη γιατρός που είδε το κοριτσάκι είπε ότι μόλις που το προλαβαίνουν αν και δύσκολα θα γλιτώσει το θάνατο. Και αποδείχθηκε ότι είχε κάνει λάθος διάγνωση. ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟ ΕΞΕΤΑΣΕ

Φαντάζεστε τον πανικό των γονιών αυτών που οφείλεται στη λάθος διάγνωση μιας κακής γιατρού. Από μόνο του αυτό θα μπορούσε να έχει οδηγήσει σε κάτι πολύ χειρότερο.

Αν έχετε ανάλογες εμπειρίες παραθέστε τις και πείτε μου αν θα μπορούσε κανείς θα μηνύσει αυτή τη γιατρό και αν αυτό θα ήταν το σωστό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Καλά εμένα γιατρός μικρή με είχε βγάλει με υδροκεφαλία και ότι το ένα πόδι μου είναι κοντότερο από τον άλλο :worry: Και ήμουν λίγο μηνών :P (αυτό σε ιδιώτη γιατρό ) Το λούκι το είχε τραβήξει η μαμά μου που όταν τα άκουσε όλα αυτά έχασε το κόσμο κάτω από τα πόδια της... Μου είχε πει ότι πραγματικά είχε τρελαθεί και δεν ήξερε τι να κάνει και τι να πει... :/:

Σε κρατικό νοσοκομείο είχα πάει για καρδιογράφημα γιατί είχα κάτι πόνους αριστερά στο στήθος... Η παιδίατρος να λέει ότι έχω σοβαρό πρόβλημα στην καρδιά, ο καρδιολόγος να λέει ότι δεν έχω τίποτα (τσακώνονταν και μπροστά μου για την κατάσταση μου :confused:-τότε ήμουν δημοτικό )
Και τελικά ο καρδιολόγος νίκησε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Μα ξέρεις πόσοι άνθρωποι εμπλέκονται σε αυτό το παράδειγμα;
Μπορεί να συνέβει κάτι από όλα αυτά που ανέφερες παραπάνω, μπορεί όμως να έχει γίνει και κάτι άλλο.
Και δεν δέχομαι οτι την ευθύνη του παρασκευαστή θα τη φορτωθεί ο γιατρός.
Οπως δεν μπορώ εγώ να φορτωθώ την ευθύνη μιας νοσηλεύτριας.
Οποιος εργάζεται σε ένα χώρο είναι ο ίδιος υπεύθυνος για τις πράξεις του.

[offtopic]...πάντως αν πέσει ένα κτίριο τον πολιτικό μηχανικό και τον εργολάβο πάνε μέσα και δικάζουν και όχι τον εργάτη πουέβαλε το τούβλο. Κι ας μην ακούμπησε εργαλείο χτισίματος ούτε ο μηχανικός ούτε ο εργολάβος...

Για αυτό άλλωστε οι μεν παίρνουν ένα σκασμό λεφτά και ο δε (εργάτης) ένα πενιχρό ημερομίσθιο...

Δεν είναι τυχαίες οι παροιμίες τύπου "το ***** σου και την υπογραφή σου προσέχεις που τα βάζεις!" :P

Και ναι...ΣΑΦΩΣ και είναι ευθύνη αυτού που βάζει υπογραφή να ξέρει τι φταίει και να το διορθώσει (πχ στο συμβάν να ... καταλάβει ότι η κυρία Τάδε δεν γίνεται να έχει χαμηλή κινητικότητα σπέρματος!) εαν και εφόσον μπορεί και όχι οποιοσδήποτε στην αλυσίδα έκανε το λάθος.

.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_33

Νεοφερμένος

Η anna_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά, στην πλαστική χειρουργική τα πράγματα είναι καλύτερα?
Τυχαίνει να ασχολούμαι με το χώρο αυτό και το τι έχουν δει τα μάτια μου δε λέγεται από δήθεν πλαστικούς χειρουργούς...
Γι' αυτό προσοχή στην επιλογή του γιατρού!
Και διαβάστε και τίποτα πρωτού πάτε, καλό είναι να είμαστε υποψιασμένοι λιγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Πριν 4 χρόνια πήγα στην οφθαλμίατρο που έχει το ιατρείο της κοντά στο σπίτι μου να με κοιτάξει γιατί έω μυωπία. Μου είπε οτι έχω 3,25 και 3,5 βαθμούς στο δεξί και στο αριστερό μάτι αντίστοιχα. Για 4 χρόνια φορούσα γυαλιά με φακούς ευτής της μυωπίας. Πριν μια βδομάδα πήγα σε έναν άλλο γιατρό που τον γνώρισαν οι δικοί μου ψάχνοντας για κάποιον να εγχειρήσει τη γιαγιά μου. Μου είπε οτι τα γυαλιά που φοράω έχουν ένα βαθμό μυωπίας παραπάνω απ'όσο πραγματικά έχω. Και κατα 99% δε μου μικρυνε η μυωπία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
όπως ξέρετε έχασα ένα πολυαγαπημένο μου πρόσωπο την Κυριακή,
η ξαδέλφη μου καταρχήν είχε μεσογειακή αναιμία( κάνει μάλλον έκανε μετάγγιση αίματος κάθε μήνα), το Σάββατο (πριν δύο εβδομάδες) είχε πάει στις πρώτες βοήθειες του νοσοκομείου με πυρετό και της είχαν πει ότι είχε κάποια ίωση της έδωσαν αντιβίωση και παυσίπονα, το βράδυ είχε λιποθυμήσει και την πήρε η θεία μου πάλι στο νοσοκομείο και εκεί είχε μια καθυστέρηση της έκαναν τις πρώτες βοήθειες και συνήλθε της είχαν πει ότι είναι από την ίωση και λόγο του ότι είχε αναιμία είχε αδυνατίσει ο οργανισμός της... Την Κυριακή πάλι τα ίδια την πήρε η θεία μου στο νοσοκομείο και επιτέλους είχαν θυμηθεί να την αφήσουν μέσα της έκαναν αναλύσεις αίματος και είχε δείξει σηψαιμία (είναι μόλυνση στο αίμα από κάποιο μικρόβιο), αλλά ήταν αργά μέχρι το απόγευμα είχε παίσει σε κώμα, και μετά από μια εβδομάδα είχε πεθάνει... Αν της έκαναν αναλύσεις από την πρώτη μέρα και της χορηγούσαν ενδοφλέβια αντιβίωση δεν θα ήταν εκεί που είναι τώρα... Βέβαια δεν είναι όλοι οι γιατροί έτσι εξαρτάται που θα πέσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
όπως ξέρετε έχασα ένα πολυαγαπημένο μου πρόσωπο την Κυριακή,
η ξαδέλφη μου καταρχήν είχε μεσογειακή αναιμία( κάνει μάλλον έκανε μετάγγιση αίματος κάθε μήνα), το Σάββατο (πριν δύο εβδομάδες) είχε πάει στις πρώτες βοήθειες του νοσοκομείου με πυρετό και της είχαν πει ότι είχε κάποια ίωση της έδωσαν αντιβίωση και παυσίπονα, το βράδυ είχε λιποθυμήσει και την πήρε η θεία μου πάλι στο νοσοκομείο και εκεί είχε μια καθυστέρηση της έκαναν τις πρώτες βοήθειες και συνήλθε της είχαν πει ότι είναι από την ίωση και λόγο του ότι είχε αναιμία είχε αδυνατίσει ο οργανισμός της... Την Κυριακή πάλι τα ίδια την πήρε η θεία μου στο νοσοκομείο και επιτέλους είχαν θυμηθεί να την αφήσουν μέσα της έκαναν αναλύσεις αίματος και είχε δείξει σηψαιμία (είναι μόλυνση στο αίμα από κάποιο μικρόβιο), αλλά ήταν αργά μέχρι το απόγευμα είχε παίσει σε κώμα, και μετά από μια εβδομάδα είχε πεθάνει... Αν της έκαναν αναλύσεις από την πρώτη μέρα και της χορηγούσαν ενδοφλέβια αντιβίωση δεν θα ήταν εκεί που είναι τώρα... Βέβαια δεν είναι όλοι οι γιατροί έτσι εξαρτάται που θα πέσεις...


το θέμα ξέρεις ποιό είναι;

ότι είμαστε μικρή - κλειστή κοινωνία, τους λίγους γιατρούς που έχουμε θεωρούμε ότι τους χρειαζόμαστε και δεν καταγγέλνουμε τέτοια περιστατικά, δεν ανοίγουμε υποθέσεις εναντίον τους, πονάμε και ξεχνάμε...

από την άλλη ακόμα κι αν έκανες μια αγωγή ή μια ποινική υπόθεση εναντίον των γιατρών αυτών η διαδικασία απόδειξης που χρησιμοποιείται προκειμένου να αποδειχτεί ιατρική αμέλεια, και που απαιτεί άλλοι γιατροί να καταθέσουν αν υπό τις ίδιες περιστάσεις θα έκαναν ακριβώς το ίδιο, που στηρίζεται δηλαδή στις μαρτυρίες άλλων γιατρών, δεν θα σε έβγαζε πουθενά...

σχεδόν στο εγγυώμαι ότι ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρός δεν θα καταθέσει εναντίον συναδέλφου του ΕΔΩ, είναι τσεκαρισμένο...

τα θερμά μου συλληπητήρια για ό,τι συνέβη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
το θέμα ξέρεις ποιό είναι;

ότι είμαστε μικρή - κλειστή κοινωνία, τους λίγους γιατρούς που έχουμε θεωρούμε ότι τους χρειαζόμαστε και δεν καταγγέλνουμε τέτοια περιστατικά, δεν ανοίγουμε υποθέσεις εναντίον τους, πονάμε και ξεχνάμε...

από την άλλη ακόμα κι αν έκανες μια αγωγή ή μια ποινική υπόθεση εναντίον των γιατρών αυτών η διαδικασία απόδειξης που χρησιμοποιείται προκειμένου να αποδειχτεί ιατρική αμέλεια, και που απαιτεί άλλοι γιατροί να καταθέσουν αν υπό τις ίδιες περιστάσεις θα έκαναν ακριβώς το ίδιο, που στηρίζεται δηλαδή στις μαρτυρίες άλλων γιατρών, δεν θα σε έβγαζε πουθενά... τώρα η συνέχεια θα δείξει...

σχεδόν στο εγγυώμαι ότι ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρός δεν θα καταθέσει εναντίον συναδέλφου του ΕΔΩ, είναι τσεκαρισμένο...

τα θερμά μου συλληπητήρια για ό,τι συνέβη...
ευχαριστώ για τα συλλυπητήρια,
Μπορεί να έχεις δίκαιο ότι κανείς γιατρός δεν θα καταθέσει εναντίον συναδέλφων αλλά έχουμε τον ιατρικό φάκελο με όλα όσα είχαν γίνει και τις καθυστερήσεις και την αμέλεια να μην κάνουν αναλύσεις.
Έχουμε κάνει αγωγή όχι για χρήματα αλλά για να τιμωρηθούν οι ένοχοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
το θέμα ξέρεις ποιό είναι;

ότι είμαστε μικρή - κλειστή κοινωνία, τους λίγους γιατρούς που έχουμε θεωρούμε ότι τους χρειαζόμαστε και δεν καταγγέλνουμε τέτοια περιστατικά, δεν ανοίγουμε υποθέσεις εναντίον τους, πονάμε και ξεχνάμε...

από την άλλη ακόμα κι αν έκανες μια αγωγή ή μια ποινική υπόθεση εναντίον των γιατρών αυτών η διαδικασία απόδειξης που χρησιμοποιείται προκειμένου να αποδειχτεί ιατρική αμέλεια, και που απαιτεί άλλοι γιατροί να καταθέσουν αν υπό τις ίδιες περιστάσεις θα έκαναν ακριβώς το ίδιο, που στηρίζεται δηλαδή στις μαρτυρίες άλλων γιατρών, δεν θα σε έβγαζε πουθενά...

σχεδόν στο εγγυώμαι ότι ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρός δεν θα καταθέσει εναντίον συναδέλφου του ΕΔΩ, είναι τσεκαρισμένο...

τα θερμά μου συλληπητήρια για ό,τι συνέβη...

ευχαριστώ για τα συλλυπητήρια,
Μπορεί να έχεις δίκαιο ότι κανείς γιατρός δεν θα καταθέσει εναντίον συναδέλφων αλλά έχουμε τον ιατρικό φάκελο με όλα όσα είχαν γίνει και τις καθυστερήσεις και την αμέλεια να μην κάνουν αναλύσεις.
Έχουμε κάνει αγωγή όχι για χρήματα αλλά για να τιμωρηθούν οι ένοχοι.
Να διευκρινίσουμε οτι μιλάτε για την Κύπρο.
Δεν μπορώ να γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει εκεί, όμως εδώ υπάρχουν ήδη δεδικασμένες αποφάσεις, έχουν κατηγορηθεί γιατροί για αμέλεια, και όχι μόνο, έχουν χάσει τη δουλειά τους και έχουν φυλακιστεί κιόλας.!!!
Μην αναπαυόμαστε στο οτι δεν πρόκειται ποτέ να γίνει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Να διευκρινίσουμε οτι μιλάτε για την Κύπρο.
Δεν μπορώ να γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει εκεί, όμως εδώ υπάρχουν ήδη δεδικασμένες αποφάσεις, έχουν κατηγορηθεί γιατροί για αμέλεια, και όχι μόνο, έχουν χάσει τη δουλειά τους και έχουν φυλακιστεί κιόλας.!!!
Μην αναπαυόμαστε στο οτι δεν πρόκειται ποτέ να γίνει τίποτα.


Μιλάμε πάντα για Κύπρο ναι το ξέρω ότι μπορεί να μην τιμωρηθούν αλλά αξίζει να δοκιμάσουμε έτσι πιστεύω ότι θα νιώσουμε και εμείς σαν οικογένεια δικαίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NantiaZeta

Νεοφερμένος

Η NantiaZeta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Επειδή η υγιεινή του στόματος και των δοντιών είναι πολύ σημαντική, ένα πράγμα θα σας πω: Μακριά από οδοντιάτρους που σπούδασαν στην Βουλγαρία!!!

Για να καλυφθώ νομικά (διότι ποτέ δεν ξέρεις), θα αναφέρω τις δικές μου άσχημες εμπειρίες, χωρίς όμως να αναφερθώ σε ονόματα, σε τοποθεσίες και χωρίς να προσδιορίσω αν στο οδοντιατρείο δούλευε άνδρας ή γυναίκα. Για αυτό χρησιμοποιώ και το αρσενικό και το θηλυκό όταν απευθύνομαι (στον/στην γιατρό).

Πήγαινα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα σε Οδοντίατρο Ελληνικής καταγωγής φυσικά, που σπούδασε στην Σόφια της Βουλγαρίας, εκεί πήρε και την εξειδίκευση. Οπότε με λίγα λόγια ήταν σαν να έφτιαξα (χάλασα μάλλον είναι το πιο σωστό) τα δόντια μου στην Βουλγαρία με την μόνη διαφορά ότι το οδοντιατρείο είναι στην Ελλάδα.

Μου έκανε άπειρα ιατρικά λάθη που όταν τα είδαν άλλοι οδοντίατροι τρελάθηκαν!

Τα υλικά που χρησιμοποιεί προφανώς είναι φτηνιάρικα, διότι μου φύγανε δύο φορές σφραγίσματα που μου έκανε, ξεκόλλησαν με λίγα λόγια και μου τα ξαναέκανε!

Όμως ας πάμε στα σοβαρά λάθη τώρα.

Ένα πίσω δόντι έσπασε και το τρόχισε για να του βάλουμε θήκη χωρίς να γίνει απονεύρωση, εντωμεταξύ ήταν ήδη σφραγισμένο και το σφράγισμα είχε χαλάσει, αυτό όμως δεν τον/την προβλημάτισε και τρόχισε το σφράγισμα γύρω-γύρω για να πατήσει πάνω η θήκη, πάλι καλά που είδα ότι ήταν χαλασμένο πριν μου το κλείσει με θήκη, και όταν πήγα σπίτι τράβηξα και έβγαλα το κομμάτι σφραγίσματος με το χέρι μου και αυτό βρομούσε απαίσια, ήταν σάπιο!! Θα μου το άφηνε μέσα με λίγα λόγια (βόλευε μου είπε, ώστε να πατήσει η θήκη καλά!!!). Στην συνέχεια πήγα στο ιατρείο, το είδε και πήρε νέα μέτρα για θήκη. Όταν περάστηκε η θήκη την κόλλησε και το υλικό αποδείχτηκε στο μέλλον από άλλον οδοντίατρο ότι μπήκε στον ριζικό σωλήνα και έτσι χρειάστηκε λόγο της πατάτας του/της γιατρού να πετάξω την θήκη (που την πλήρωσα και πόσα χρήματα), να κάνουμε απονεύρωση και να μου βάλει νέα θήκη. Είχε αρχίσει ήδη το δόντι εκείνο να κάνει απόστημα στο ούλο και να μολύνομαι (χωρίς όμως να πονάω), το οποίο δεν έδωσε σημασία, ούτε ακτινογραφία μου έβγαλε.

Σε άλλο δόντι, επόμενη αμέλεια του/της γιατρού ήταν να μου κάνει απονεύρωση (πριν μου βάλει θήκη) σε κάτω τραπεζίτη χωρίς να μου βγάλει καμία ακτινογραφία, ούτε πριν ούτε μετά! Και όταν τον/την ρώτησα εγώ αν χρειάζεται να μου βγάλει (έχει μηχάνημα ακτινογραφίας στο ιατρείο του/της), μου είπε ότι δεν χρειάζεται!!! Ευτυχώς παρόλο που έγινε στα τυφλά αυτή η απονεύρωση, πέτυχε τουλάχιστον. Όλοι οι σωστοί οδοντίατροι βγάζουν ακτινογραφία πριν και μετά και πολλοί έχουν ψηφιακό εντοπιστή ακρορριζίου για γρήγορη, εύκολη και αποτελεσματική απονεύρωση. Αυτός/αυτή δεν είχε τέτοια πράγματα, ήταν λες και έκανες απονεύρωση στον προηγούμενο αιώνα!

Να σημειώσω ότι και στα δύο δόντια που μου έβαλε θήκη, με άφηνε χωρίς προσωρινή θήκη για μέρες (μέχρι να την δημιουργήσει ο οδοντοτεχνίτης με τον οποίο συνεργάζεται) και αυτό μου δημιουργούσε πόνο που τον πάλευα με παυσίπονα! Ενώ μετά έμαθα ότι οι σωστοί οδοντίατροι δεν κάνουν τέτοια πράγματα, σου βάζουν ένα προσωρινό καπάκι για λίγες μέρες.

Η τελευταία πατάτα, ήταν η αφορμή να πάω σε άλλο οδοντίατρο ο οποίος τελικά μου βρήκε τα ιατρικά λάθη που έγιναν, και είναι η εξής: Είχε δημιουργηθεί και δεύτερο απόστημα που προχωρούσε στο στόμα μου, έγινε λόγο ενός άλλου δοντιού που έσπασε και προσπαθούσε να το κτίσει με ρητίνη. Αντί να μου προτείνει απονεύρωση του δοντιού, το αφήσαμε έτσι, μέχρι που όλο το δόντι είχε χαλάσει στο εσωτερικό του και μου το έκανε εξαγωγή! Αλλά ούτε μια σωστή εξαγωγή δεν μου έκανε!!! (Νύχτα το πήρε το πτυχίο από την Βουλγαρία) Κάνοντας εξαγωγή έσπασε το δόντι και προσπάθησε να βγάλει τις ρίζες. Ήταν σίγουρος/σίγουρη ότι όλες οι ρίζες βγήκαν και όλα είναι ΟΚ. Όμως ΔΕΝ μου έβγαλε ακτινογραφία για να δει! Και τελικά πέρασαν μήνες και δεν έκλεινε το σημείο στο ούλο και μάλιστα το απόστημα συνεχιζόταν και πήγα σε άλλον οδοντίατρο όπου μου έβγαλε πανοραμική και τα είδε όλα ο άνθρωπος, πρώτα μου έβγαλε το υπολειπόμενο δόντι από την μισή εξαγωγή και μετά συνεχίσαμε τις υπόλοιπες διορθώσεις των ιατρικών λαθών.

Δυστυχώς δεν μπήκα στον κόπο να κάνω αναφορά στον οδοντιατρικό σύλλογο γιατί δεν κράτησα τις αποδείξεις της κάθε θεραπείας, αλλά και πάλι το ποσό που θα λάμβανα αν δικαιωνόμουν θα ήταν ίσα-ίσα για την κάλυψη των εξόδων που χρειάστηκα για να θεραπεύσω τα ιατρικά λάθη. Ελπίζω και εύχομαι σύντομα να κλείσει αυτό το οδοντιατρείο, άλλωστε μύγες βαρούσε από ότι έβλεπα διότι πάντα πήγαινα με ραντεβού και σπάνια έβλεπες άλλο κόσμο να περιμένει. Άδειο ήταν!!! Πιστεύω ότι όλοι κατάλαβαν τι παίζει και την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια.

Ο κόσμος πρέπει να προστατευθεί. Επειδή προφανώς δεν μπορώ και δεν επιτρέπεται να αναφέρω δημόσια το όνομα, το φύλο, αλλά ούτε και την διεύθυνση, θα δώσω μόνο ένα γενικό στοιχείο: Ο/Η γιατρός βρίσκεται μέσα στο κέντρο της Συμπρωτεύουσας της Ελλάδας. Κοντά στο ιατρείο υπήρχε παλιά ένα πολύ γνωστό Αμερικάνικο Φαστφουντάδικο (το οποίο τώρα έκλεισε). Ούτε το όνομα της Αμερικάνικης Αλυσίδας Φαστφουντάδικων θα αναφέρω, διότι δεν έχει νόημα. Μόνο όσοι είναι πελάτες θα καταλάβουν τι λέω, ας αναρωτηθούν αν όλα στο στόμα τους είναι ΟΚ. Ας κάνουν μια πανοραμική σε άλλο ιατρείο καλού κακού και αν είναι ευχαριστημένοι ας μείνουν. Αλλιώς κάντε εσείς την καταγγελία που δεν μπόρεσα να κάνω εγώ.

Τέλος, για να μην θίξω κάθε οδοντίατρο που σπούδασε στην Βουλγαρία, θα μιλήσω αντικειμενικά και θα πω ότι υπάρχουν φυσικά και αξιόλογοι οδοντίατροι που εκπαιδεύτηκαν εκεί. Αυτοί όμως όταν ήρθαν στην Ελλάδα έκαναν μεταπτυχιακά, κάνανε συνεχόμενα σεμινάρια και έγιναν καλοί στην δουλειά τους διότι την αγάπησαν πολύ. Αλλά ας μην γελιόμαστε, είναι χαμηλό το επίπεδο των Ελλήνων σπουδαστών που πάνε εκεί για τίτλο σπουδών. Δεν καταφέρνουν να περάσουν σε καμία σχολή στην Ελλάδα (πάτωσαν στις πανελλαδικές) και πάνε στα ιδιωτικά της Σόφιας και μετά χαίρονται που έγιναν ιατροί. Υπάρχουν οι εξαιρέσεις και τα διαμάντια βέβαια, αλλά είναι λίγοι.

Πλέον επιλέγω οδοντίατρο καθαρά με το Βιογραφικό του (όποιος καεί με το χυλό φυσά και το γιαούρτι), κοιτάω να σπούδασε στην Ελλάδα και να έκανε κάποιο μεταπτυχιακό. Στην ουσία τον προσλαμβάνεις να σου φτιάξει τα δόντια, για σένα δουλεύει, οπότε πρέπει να τον περάσεις από έλεγχο, όπως θα έκανες αν ήθελες να προσλάβεις έναν υπάλληλο για την επιχείρησή σου. Αυτό ισχύει για κάθε γιατρό.
Εσείς έχετε άσχημα περιστατικά από οδοντίατρους;;; Θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας εμπειρίες. Όσοι οδοντίατροι διαβάζουν το μήνυμα, αν είναι καλοί ας κοιτάξουν να γίνουν καλύτεροι και θα ανταμειφτούν σίγουρα. Ότι δίνεις παίρνεις σε αυτή την ζωή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μόνο εμένα μου φάνηκε τραβηγμένο που έχοντας σαν παράδειγμα ΕΝΑΝ άνθρωπο με συγκεκριμένες σπουδές, γενίκευσες για ΟΛΟΥΣ που είχαν την ίδια πορεία σπουδών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top