Ιστορικές Αλήθειες (Για την ιστορία του ελληνικού έθνους από το 1900 έως σήμερα)

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
όχι, το αντίθετο. Μου αρέσει
Εμένα προσωπικά ο Παλαμάς μου αρέσει αφάνταστα....Στο θέμα μας τώρα... Κοιτάξτε λίγο αυτή την ιστοσελίδα...
https://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=51&t=3587....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Αυτό καθαυτό, ρητά και διαρρήδην, όχι. Εγώ σου ανέφερα επίσημα στοιχεία, όχι της κουτσής Μαρίας. Αλλά όταν αυτό βοηθάει είτε στην εξέλιξή σου είτε οπουδήποτε αλλού (π.χ.στην επίτευξη προσωπικών επιδιώξεων) το θεωρώ αξιόμεμπτο, διότι δημιουργεί ανθρώπους δύο κατηγοριών/ταχυτήτων....

Βέβαια να αναφέρουμε κάπου εδώ ότι κάποιος, δεν λέει, "Θα πάω να γίνω τέκτονας σήμερα" και το καταφέρνει, διότι:
Επειδή ο Καταστατικός Χάρτης μας ρητώς απαγορεύει κάθε μορφή ενεργειών προβολής του θεσμού και εκδηλώσεων πρόσκλησης συμμετοχής (δηλ., κάθε ενέργεια ανάλογη της έννοιας του προσηλυτισμού), πρέπει κατ' αρχήν να το ζητήσει ο ενδιαφερόμενος να εισέλθει και στη συνέχεια να τον προτείνουν-υποστηρίξουν τουλάχιστον δύο παλαιότερα μέλη, που βεβαιούν για την χρηστοήθειά του. Άλλωστε, αυτό (εύλογα, όπως γίνεται κατανοητό) συνηθίζεται σε κάθε σύλλογο, που λειτουργεί με τις αρχές της δημοκρατικής οργάνωσης και της προσωπικής εμπιστοσύνης, δίχως διακρίσεις στη βάση φυλετικών, θρησκευτικών, πολιτικών, οικονομικών, κοινωνικών ή οποιωνδήποτε άλλων γνωρισμάτων.
Πηγή

Επίσης είναι λίγο δύσκολο να ανέλθεις σε υψηλή βαθμίδα σε κάτι που δεν πιστεύεις, μόνο και μόνο για να επωφεληθείς...

Άνθρωποι πολλών κατηγοριών και ταχυτήτων δυστυχώς υπάρχουν και χωρίς τους τέκτονες... Μην κοροϊδευόμαστε... Απλώς έχουμε βρει την μυστικότητα αυτών και οργιάζει η συνομωσιολογία, χρόνια και χρόνια τώρα...

Για μένα έχει σημασία τι ήταν ο Βενιζέλος, καθώς αυτό θα μας δώσει περισσότερο φως και θα κατανοήσουμε καλύτερα τόσο την προσωπικότητα όσο και την πολιτική του...
Για το καλός ή κακός άνθρωπος τώρα.... Δεν νομίζω πως υπάρχουν ούτε οι μεν ούτε οι δε.... ''Εικόνα της κοινωνίας'' είναι και οι δυο αυτές εκδοχές ανθρώπινου ποιού...
Προσωπικά δεν βάζω ταμπέλες σε κάποιον,π.χ. καλός ή κακός, με σκοπό να γαντζωθώ πάνω του και να φανατιστώ .....

Δέχομαι την λανθασμένη χρήση της λέξης καλός... Σωστότερη θα ήταν η λέξη άξιος...

Για την πολιτική του δεν χρειαζόμαστε και τόσο πολύ το αν ήταν τέκτων...
Για την προσωπικότητά του θα ήταν σημαντικό στοιχείο, αν και......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τι....; Θες να πεις ότι δεν σου αρέσει;;

Φίλε μας Τζανακέ 2010, η ιστορία απέδειξε πως, όπως τη διδαχθήκαμε εδώ στην Ελλάδα από τους λογής-λογής ρασοφόρους αντιμασσώνους, μας εκδικείτε ως φαρσέρ:(:mad:! Εσύ, για παράδειγμα, αναφέρεσαι στον τεκτονισμό με τόσο έκδηλη άγνοια περί αυτού, ώστε μου θυμίζεις χριστεπώνυμους ρασοφόρους, που ως "βασιλικότεροι του βασιλέως", σίγουρα δεν θα αναγνώριζαν ακόμη και τον Ιησού Χριστό, μες στο θολωμένο από εμπάθεια μυαλό τους:redface:! Έτσι όμως δεν μπορεί να προχωρήσει μία συζήτηση για την ιστορία, αλλά ίσως μία ακόμη φαρσοκωμική της επανάλειψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά ο Παλαμάς μου αρέσει αφάνταστα....Στο θέμα μας τώρα... Κοιτάξτε λίγο αυτή την ιστοσελίδα...
https://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=51&t=3587....

Οριακά διαφορετικό από το προηγούμενο....

Να σου πω την αλήθεια δεν πολυεκτιμώ τον Βενιζέλο... Αλλά έκανε αρκετά καλά για την χώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Βέβαια να αναφέρουμε κάπου εδώ ότι κάποιος, δεν λέει, "Θα πάω να γίνω τέκτονας σήμερα" και το καταφέρνει, διότι:

Πηγή

Επίσης είναι λίγο δύσκολο να ανέλθεις σε υψηλή βαθμίδα σε κάτι που δεν πιστεύεις, μόνο και μόνο για να επωφεληθείς...

Άνθρωποι πολλών κατηγοριών και ταχυτήτων δυστυχώς υπάρχουν και χωρίς τους τέκτονες... Μην κοροϊδευόμαστε... Απλώς έχουμε βρει την μυστικότητα αυτών και οργιάζει η συνομωσιολογία, χρόνια και χρόνια τώρα...



Δέχομαι την λανθασμένη χρήση της λέξης καλός... Σωστότερη θα ήταν η λέξη άξιος...

Για την πολιτική του δεν χρειαζόμαστε και τόσο πολύ το αν ήταν τέκτων...
Για την προσωπικότητά του θα ήταν σημαντικό στοιχείο, αν και......
Με την τόσο θετική σου στάση απέναντι στον τεκτονισμό, αρχίζω και ανησυχώ...
Τώρα δεν κατάλαβες τι εννοώ με την ανέλιξη που είπα....Εννοώ, λοιπόν, πως όταν υπάρχουν σε δικαστήριο/πανεπιστήμιο ή αλλού Μασόνοι έχουν βασιλική μεταχείριση και ο ένας υποστηρίζει τον άλλο είτε για θέση(πανεπιστημιακή) είτε για θέμα δικαιοσύνης( γνωστός δικηγόρος δεν έχει χάσει ποτέ μάχη διότι ισχυρίζονται πως αυτός και οι άλλοι του δικαστικού σώματος ανήκουν στην Μασονία...γι'αυτό παίρνει συνεχώς αναβολές μέχρι να εμφανιστούν οι δικαστικοί Μασόνοι για αδελφική βοήθεια)....
Ότι υπάρχουν άνθρωποι με ''χαμοθεούς'' σύμφωνοι, αλλά ας τους ανακαλύψουμε επιτέλους και να μην συγκαλύπτουμε την κατάσταση....
Όσο για τον Βενιζέλο, σίγουρα τα όποια νέα στοιχεία θα διαφωτίσουν πολλά φλέγοντα ζητήματα, γύρω από αυτόν,ποικιλοτρόπως....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Φίλε μας Τζανακέ 2010, η ιστορία απέδειξε πως, όπως τη διδαχθήκαμε εδώ στην Ελλάδα από τους λογής-λογής ρασοφόρους αντιμασσώνους, μας εκδικείτε ως φαρσέρ:(:mad:! Εσύ, για παράδειγμα, αναφέρεσαι στον τεκτονισμό με τόσο έκδηλη άγνοια περί αυτού, ώστε μου θυμίζεις χριστεπώνυμους ρασοφόρους, που ως "βασιλικότεροι του βασιλέως", σίγουρα δεν θα αναγνώριζαν ακόμη και τον Ιησού Χριστό, μες στο θολωμένο από εμπάθεια μυαλό τους:redface:! Έτσι όμως δεν μπορεί να προχωρήσει μία συζήτηση για την ιστορία, αλλά ίσως μία ακόμη φαρσοκωμική της επανάλειψη...
Κοίτα, δεν παίρνω τη μεριά των ρασοφόρων όπως λες, αν και δεν νομίζω πως έχουν άγνοια των πραγμάτων περισσότερο από εμάς... Έκαναν λάθη, έκαναν σωστά.... ο καθένας τάσσεται υπερ ή κατά ....δεν μου πέφτει λόγος.
Δηλαδή εσύ τι παραπάνω γνωρίζεις για την Μασονία;; Αυτά περί άγνοιας τα προσπερνάω. Είναι η γνώμη μου και οφείλεις να την σεβαστείς....(Πάντως έχω ακούσει προσωπικά από Εισαγγελείς και Πανεπιστημιακούς του λόγου το αληθές)
Μπορείς και εσύ με τη σειρά σου να γίνεις πιο συγκεκριμένος; Γιατί λίγο σαν κήρυγμα μου φάνηκε όλο αυτό...
Τώρα αυτό με τον Χριστό πάλι κάνω πως δεν το άκουσα... Μου φαίνεται λίγο φτηνό....
Ο καθένας (από τους Αγίους ακόμη, τι....; δεν τους δέχεσαι ούτε αυτούς; ) ερμηνεύει κατά το δοκούν και ο νοών νοείτω!!!
Εσένα ποιός σου έδωσε το ''παπικό αλάθητο'' τόσο για την ιστορία όσο και για τον χριστιανισμό; Εμείς εδώ κάνουμε απλά μια ιστορική αναδρομή προς γνώσιν.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
γνωστός δικηγόρος δεν έχει χάσει ποτέ μάχη διότι ισχυρίζονται πως αυτός και οι άλλοι του δικαστικού σώματος ανήκουν στην Μασονία...γι'αυτό παίρνει συνεχώς αναβολές μέχρι να εμφανιστούν οι δικαστικοί Μασόνοι για αδελφική βοήθεια).... .

γιατί να εμφανιστούν ; πού είναι ; Και τα κινητά τί τα έχουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
γιατί να εμφανιστούν ; πού είναι ; Και τα κινητά τί τα έχουν ;
Εννοώ πως όταν στην Έδρα του δικαστηρίου κάθονται Δικαστικοί Λειτουργοί, το τονίζω αυτό, και όχι διάφοροι εγκάθετοι της όποιας φατριαστικής ληστοσυμμορίας, τότε ο εν λόγω δικηγόρος συνεχώς αναβάλλει ..... Δεν είναι όλοι οι Δικαστικοί το ίδιο, προς Θεού, ορισμένοι τιμούν τον ναό της Θέμιδος, άλλοι όχι....Γι'αυτό άλλωστε οι κύριοι, των όποιων οργανώσεων, δεν επιτυγχάνουν πάντα τις φιλοδοξίες τους, τις περισσότερες φορές όμως κτ γίνεται...
Έχουμε βγει εκτός θέματος με όλους αυτούς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εννοώ πως όταν στην Έδρα του δικαστηρίου κάθονται Δικαστικοί Λειτουργοί, το τονίζω αυτό, και όχι διάφοροι εγκάθετοι της όποιας φατριαστικής ληστοσυμμορίας, τότε ο εν λόγω δικηγόρος συνεχώς αναβάλλει ..... Δεν είναι όλοι οι Δικαστικοί το ίδιο, προς Θεού, ορισμένοι τιμούν τον ναό της Θέμιδος, άλλοι όχι....Γι'αυτό άλλωστε οι κύριοι, των όποιων οργανώσεων, δεν επιτυγχάνουν πάντα τις φιλοδοξίες τους, τις περισσότερες φορές όμως κτ γίνεται...
Έχουμε βγει εκτός θέματος με όλους αυτούς....


Ο Τεκτονισμός πάντως είναι ένας δρόμος και ένας κόπος προς το Φως, τίποτε περισσότερο. 'Οπως είναι η Φιλοσοφία, όπως είναι ο Εσωτερισμός, όπως οι Επιστήμες και οι Τέχνες, στοιχεία από όλα αυτά τα πεδία εμπεριέχει. 'Ενας Τεκτονισμός ήταν και ο πυθαγόρειος. Οι Τέκτονες τώρα είναι άλλη υπόθεση, ο κάθε ένας και άλλου παππά ευαγγέλιο, κάπου όμως παρά τις διαφωνίες σε πολιτικές και θρησκευτικές απόψεις, συναντιούνται σε πνευματικό επίπεδο. Είναι σαν μερικοί φίλοι που τα σπάνε όταν έρθει η κουβέντα στα πολιτικά αλλά που τους αρέσει εξίσου το ποδόσφαιρο. Μια έμφαση στην εξορθολογισμένη πίστη, μια έντονη ροπή του ανθρώπου που θέλει να μάθει χωρίς να ταυτιστεί με κάποια θρησκεία συγκεκριμένα, μα που ανακαλύπτει πολλές αλήθειες σε διαφορετικές θρησκείες, μια έντονη φιλοσοφική διάθεση και μια επιθυμία για δόσιμο και υπηρεσία και φυσικά ένα ελεύθερο και φιλομαθές πνεύμα (πίστευε αλλά ερεύνα) αποτελούν μερικά από τα χαρακτηριστικά ενός συνειδητοποιημένου και όχι τυχοδιώκτη τέκτονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ο Τεκτονισμός πάντως είναι ένας δρόμος και ένας κόπος προς το Φως, τίποτε περισσότερο. 'Οπως είναι η Φιλοσοφία, όπως είναι ο Εσωτερισμός, όπως οι Επιστήμες και οι Τέχνες, στοιχεία από όλα αυτά τα πεδία εμπεριέχει. 'Ενας Τεκτονισμός ήταν και ο πυθαγόρειος. Οι Τέκτονες τώρα είναι άλλη υπόθεση, ο κάθε ένας και άλλου παππά ευαγγέλιο, κάπου όμως παρά τις διαφωνίες σε πολιτικές και θρησκευτικές απόψεις, συναντιούνται σε πνευματικό επίπεδο. Είναι σαν μερικοί φίλοι που τα σπάνε όταν έρθει η κουβέντα στα πολιτικά αλλά που τους αρέσει εξίσου το ποδόσφαιρο. Μια έμφαση στην εξορθολογισμένη πίστη, μια έντονη ροπή του ανθρώπου που θέλει να μάθει χωρίς να ταυτιστεί με κάποια θρησκεία συγκεκριμένα, μα που ανακαλύπτει πολλές αλήθειες σε διαφορετικές θρησκείες, μια έντονη φιλοσοφική διάθεση και μια επιθυμία για δόσιμο και υπηρεσία και φυσικά ένα ελεύθερο και φιλομαθές πνεύμα (πίστευε αλλά ερεύνα) αποτελούν μερικά από τα χαρακτηριστικά ενός συνειδητοποιημένου και όχι τυχοδιώκτη τέκτονα.
Δεν έχω τίποτα με την Μασονία ως θεωρία, με τους Μασόνους και τη δράση/πρακτική τους έχω πρόβλημα... Όπως έχω και με τους χριστιανίζοντες...Ως γνωστόν, η κάθε θεωρία, όταν εμπλακούν άνθρωποι οι οποίοι έχουν άλλες βλέψεις ή δεν πολυκαταλαβαίνουν την συσία της θεωρίας αυτής, εκφυλίζεται και ρέπει προς νέες ατραπούς...
Ασφαλώς και ο Πυθαγορισμός υπήρξε μια μυστικιστική οργάνωση με απαγορεύσεις (ακραίες πολλές φορές π.χ.'' κυάμων απέχου'': απαγόρευση κατανάλωσης κουκιών λόγω της γνωστής αρρώστιας από έλλειψη ενζύμου, ή αποχής από την πολιτική , ή σεξουαλική αποχή καθώς κύαμοι ήταν και τα γεννητικά όργανα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν έχω τίποτα με την Μασονία ως θεωρία, με τους Μασόνους έχω πρόβλημα... Όπως έχω και με τους χριστιανίζοντες...Ως γνωστόν, η κάθε θεωρία όταν εμπλακούν άνθρωποι εκφυλίζεται και τείνει προς νέες ατραπούς...

Χριστιανίζοντες από χριστιανίζοντες διαφέρουν. Αν καταρηγθούν οι πράξεις από τις θεωρίες τότε μιλάμε για έναν κόσμο φάντασμα, χωρίς νεύρο. 'Εναν παθητικό κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Χριστιανίζοντες από χριστιανίζοντες διαφέρουν. Αν καταρηγθούν οι πράξεις από τις θεωρίες τότε μιλάμε για έναν κόσμο φάντασμα, χωρίς νεύρο. 'Εναν παθητικό κόσμο.
Χριστιανίζοντες από Χριστιανούς θες να πεις...Υπάρχει χαώδης διαφορά ανάμεσά τους....
Δεν μίλησα για κατάργηση της δράσης και παθητική στάση.... Ακριβώς το αντίθετο μάλλον....
Τόνισα όμως πως οι πράξεις είναι ένα πολλαπλό συγκείμενο, δηλαδή υπεισέρχονται κίνητρα-ιδέες-γνώσεις-ήθος και άλλα πολλά μέχρι την τέλεσή τους. Γι' αυτό πριν ενεργήσεις πρέπει να έχεις τη φαρέτρα σου γεμάτη με Σοφία (Γνώσεις-Ήθος σε τελική ανάλυση ΠΑΙΔΕΙΑ). Δεν χρειάζεται να ανήκεις πουθενά( σε επιστημονικού/φιλοσοφικού/συντεχνιακού είδους ομήγυρης) γιατί, απλούστατα, αυτό από μόνο του οριοθετεί με συρματόπλεγμα τους πνευματικούς σου ορίζοντες... Οι καραμέλες/ιδέες είναι για τα παιδιά και όχι για τους ελεύθερους ανθρώπους...
Οι θεωρίες, οι πιο πολλές που γνωρίζω, είναι τέλειες!! Η εφαρμογή τους όμως ουτοπική.... Γιατί σε όλες λαμβάνει μέρος ο ανθρώπινος παράγοντας με τις δυνατότητες/αδυναμίες του, δηλαδή κάτι που παραμένει εξ ορισμού άγνωστο ακόμη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Χριστιανίζοντες από Χριστιανούς θες να πεις...Υπάρχει χαώδης διαφορά ανάμεσά τους....
Δεν μίλησα για κατάργηση της δράσης και παθητική στάση.... Ακριβώς το αντίθετο μάλλον....
Τόνισα όμως πως οι πράξεις είναι ένα πολλαπλό συγκείμενο, δηλαδή υπεισέρχονται κίνητρα-ιδέες-γνώσεις-ήθος και άλλα πολλά μέχρι την τέλεσή τους. Γι' αυτό πριν ενεργήσεις πρέπει να έχεις τη φαρέτρα σου γεμάτη με Σοφία (Γνώσεις-Ήθος σε τελική ανάλυση ΠΑΙΔΕΙΑ). Δεν χρειάζεται να ανήκεις πουθενά( σε επιστημονικού/φιλοσοφικού/συντεχνιακού είδους ομήγυρης) γιατί, απλούστατα, αυτό από μόνο του οριοθετεί με συρματόπλεγμα τους πνευματικούς σου ορίζοντες... Οι καραμέλες/ιδέες είναι για τα παιδιά και όχι για τους ελεύθερους ανθρώπους...
Οι θεωρίες, οι πιο πολλές που γνωρίζω, είναι τέλειες!! Η εφαρμογή τους όμως ουτοπική.... Γιατί σε όλες λαμβάνει μέρος ο ανθρώπινος παράγοντας με τις δυνατότητες/αδυναμίες του, δηλαδή κάτι που παραμένει εξ ορισμού άγνωστο ακόμη....

Την παιδεία που λες δεν την αποκτάς μόνο στο σχολείο και στο Πανεπιστήμιο. Την φαρέτρα σου έχεις δικαίωμα να την γεμίσεις όπως θέλεις. Δρόμοι υπάρχουν πολλοί. Επειδή επίσης δεν χρειάζεσαι εσύ την ομάδα, δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζονται και άλλοι. Αν σου αρέσει το ποδόσφαιρο θα ψάξεις κάποια ομάδα, αν σου αρέσουν τα χαρτιά θα πας σε μια λέσχη, αν σου αρέσει η θρησκεία θα πας σε μια εκκλησία, αν σου αρέσει κάποιο κόμμα θα συνασπιστείς με τους ομοιδεάτες σου. Οι άνθρωποι τείνουν να είναι κοινωνικοί και να συνενώνονται ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους. Δεν είναι ανάγκη να τους ενώνουν πάντα τα συμφέροντα όπως νομίζεις. Δεν είναι ουτοπικά τα πάντα. 'Ισα ίσα υπάρχουν πολύ πρακτικά, λογικά, ρεαλιστικά και εφαρμοσμένα μοντέλα και θεωρίες. Ούτε συμφωνώ ότι οι περισσότερες θεωρίες είναι τέλειες. Πολλές είναι καταστροφικές και άλλες τελείως ανεδαφικές. Αυτό θα το δεις κυρίως στο χώρο της Μεταφυσικής που έχει καταντήσει μια ανεδαφική χλιαρή αηδία για ανθρώπους που θέλουν να ζουν σε ροζ συννεφάκια και να αυταπατώνται με ατεκμηρίωτες θεωρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Φίλε μας Τζανακέ 2010, η ιστορία απέδειξε πως, όπως τη διδαχθήκαμε εδώ στην Ελλάδα από τους λογής-λογής ρασοφόρους αντιμασσώνους, μας εκδικείτε ως φαρσέρ:(:mad:! Εσύ, για παράδειγμα, αναφέρεσαι στον τεκτονισμό με τόσο έκδηλη άγνοια περί αυτού, ώστε μου θυμίζεις χριστεπώνυμους ρασοφόρους, που ως "βασιλικότεροι του βασιλέως", σίγουρα δεν θα αναγνώριζαν ακόμη και τον Ιησού Χριστό, μες στο θολωμένο από εμπάθεια μυαλό τους:redface:! Έτσι όμως δεν μπορεί να προχωρήσει μία συζήτηση για την ιστορία, αλλά ίσως μία ακόμη φαρσοκωμική της επανάλειψη...
Νωέα φίλε μου.

Αρχικά θα σου πω οτι με έχεις προϊδεάσει πως είσαι φιλικά προσκείμενος προς τον τεκτονισμό. :redface:

Ποιο κάτω παραθέτω μια παράγραφο απο αυτές που είναι για τους τέκτονες προϋπόθεση για τη συνέχιση της ενεργού συμμετοχής τους σε αυτόν.

Σεβασμός προς τον Νόμο.
ΟΕλευθεροτεκτονισμός, ως απόλυτα νόμιμη κοινωνική οργάνωση, απαιτεί από τα μέλη του, αλλά και προβάλλει ως απαραίτητη προϋπόθεση για τη συνέχιση της ενεργού συμμετοχής τους σε αυτόν, απόλυτο σεβασμό προς τους νόμους της χώρας στην οποία ζουν και εργάζονται και κατόπιν προς τις καταστατικές αρχές του, που άλλωστε τελούν πάντοτε υπό τον έλεγχο της Γ.Σ. των μελών αυτού και της καταγεγραμμένης παράδοσης.

Η απορία μου είναι η εξής : αν ο τεκτονισμός απαιτεί απο τους τέκτονες απόλυτο σεβασμό προς τους νόμους της χώρας στην οποία ζουν και εργάζονται, (όπως η χώρα μας που μας ενδιαφέρει άμεσα), ποια είναι σήμερα η θέση τους;
Ακροτελεύτιο άρθρο 120 και πώς το αντιλαμβάνονται;:(
Πού είναι σήμερα;:(
Αλλά και τί προτείνουν;:(

Είναι πολύ εύκολο να λες οτι είσαι πατριώτης (για να μη μακρηγορήσω), αλλά σήμερα που η Ελλάδα μας βάλλεται απο όλους τους συμμάχους και φίλους, (αν έχεις τέτοιους φίλους, οι εχθροί περισσεύουν).
Σήμερα που η Ελλάδα βάλλεται και το πολιτικό σύστημα (ΠΑΣΟΚ) υπογράφει την κατάργηση του συντάγματος, πού είναι οι τέκτονες να το προστατεύσουν;:(

Μήπως φοβούνται να μπουν μπροστά ή μήπως η υποκρισία περισσεύει; :hmm::hmm::hmm:

Υ.Γ. a priori, αποδέχομαι την ανιδιοτέλεια των Ελευθεροτεκτόνων της χώρας μου.



Ο υπογράφων


απεγνωσμένα Ελληνας πολίτης:(


και αδιαφορώντας για το τι σημαίνει ελευθεροτεκτονισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Την παιδεία που λες δεν την αποκτάς μόνο στο σχολείο και στο Πανεπιστήμιο. Την φαρέτρα σου έχεις δικαίωμα να την γεμίσεις όπως θέλεις. Δρόμοι υπάρχουν πολλοί. Επειδή επίσης δεν χρειάζεσαι εσύ την ομάδα, δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζονται και άλλοι. Αν σου αρέσει το ποδόσφαιρο θα ψάξεις κάποια ομάδα, αν σου αρέσουν τα χαρτιά θα πας σε μια λέσχη, αν σου αρέσει η θρησκεία θα πας σε μια εκκλησία, αν σου αρέσει κάποιο κόμμα θα συνασπιστείς με τους ομοιδεάτες σου. Οι άνθρωποι τείνουν να είναι κοινωνικοί και να συνενώνονται ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους. Δεν είναι ανάγκη να τους ενώνουν πάντα τα συμφέροντα όπως νομίζεις. Δεν είναι ουτοπικά τα πάντα. 'Ισα ίσα υπάρχουν πολύ πρακτικά, λογικά, ρεαλιστικά και εφαρμοσμένα μοντέλα και θεωρίες. Ούτε συμφωνώ ότι οι περισσότερες θεωρίες είναι τέλειες. Πολλές είναι καταστροφικές και άλλες τελείως ανεδαφικές. Αυτό θα το δεις κυρίως στο χώρο της Μεταφυσικής που έχει καταντήσει μια ανεδαφική χλιαρή αηδία για ανθρώπους που θέλουν να ζουν σε ροζ συννεφάκια και να αυταπατώνται με ατεκμηρίωτες θεωρίες.
Η πλάνη δεν είναι τύφλωση, η πλάνη είναι ανανδρία. Σίγουρα οι δρόμοι που θα ακολουθήσει ο καθένας για την γνώση-σοφία είναι διαφορετικός.Αλλά όχι να άγεται και φέρεται από άβουλους ανθρώπους...
Σε όλες τις ομάδες(θρησκείες,ποδόσφαιρο,πολιτική,φίλοι,οικογένεια κτλπ.) υπάρχει ειδική μεταχείριση στα μέλη τους και εχθρότητα προς την εξω-ομάδα(σύμφωνα με έρευνες τόσο της ψυχολογίας όσο και της κοινωνιολογίας), πράγμα που για μένα σημαίνει ότι υπάρχει αν όχι φανατισμός, αλληλοσυγκάλυψη και σε τελική ανάλυση...μίσος για το διαφορετικό!!!!
Δεν μπαίνω καν στον κόπο να αξιολογήσω την αστρολογία-παραψυχολογία-μεταφυσική και τις όποιες απόψεις τους γιατί δεν ανήκουν ούτε στον χώρο της επιστήμης ούτε καν τον ευρύτερο πνευματικό. Απλά κορο'ι'δεύουν τους ''πτωχούς τω πνεύματι''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Νωέα φίλε μου.

Αρχικά θα σου πω οτι με έχεις προϊδεάσει πως είσαι φιλικά προσκείμενος προς τον τεκτονισμό. :redface:

...

Μάξιμε καλέ μου φίλε, είμαι φιλικά προσκείμενος προς κάθε σύστημα σκέψης και δράσης, που δεν αποδέχεται κανέναν περιορισμό για την αναζήτηση της αλήθειας:redface:!

...

Η απορία μου είναι η εξής : αν ο τεκτονισμός απαιτεί απο τους τέκτονες απόλυτο σεβασμό προς τους νόμους της χώρας στην οποία ζουν και εργάζονται, (όπως η χώρα μας που μας ενδιαφέρει άμεσα), ποια είναι σήμερα η θέση τους;
Ακροτελεύτιο άρθρο 120 και πώς το αντιλαμβάνονται;:(
Πού είναι σήμερα;:(
Αλλά και τί προτείνουν;:(

Είναι πολύ εύκολο να λες οτι είσαι πατριώτης (για να μη μακρηγορήσω), αλλά σήμερα που η Ελλάδα μας βάλλεται απο όλους τους συμμάχους και φίλους, (αν έχεις τέτοιους φίλους, οι εχθροί περισσεύουν).
Σήμερα που η Ελλάδα βάλλεται και το πολιτικό σύστημα (ΠΑΣΟΚ) υπογράφει την κατάργηση του συντάγματος, πού είναι οι τέκτονες να το προστατεύσουν;:(

Μήπως φοβούνται να μπουν μπροστά ή μήπως η υποκρισία περισσεύει; :hmm::hmm::hmm:

Υ.Γ. a priori, αποδέχομαι την ανιδιοτέλεια των Ελευθεροτεκτόνων της χώρας μου.



....

Θεωρώ πως ο τεκτονισμός προϋποθέτει ανιδιοτέλεια, αλλά είναι προσωπικό ζήτημα του κάθε τέκτονα, το αν κατορθώνει να κοσμείται από μία τέτοια αρετή. Ο καθείς υπό τον ουρανό κρίνεται από το έργο και την πίστη του σ΄αυτό:redface:! Πάντως και οι τέκτονες, όπως και κάθε άλλος πολίτης, συμμετέχουν ή όχι στα τεκταινώμενα ως πρόσωπα, με τις προσωπικές τους θρησκευτικές και πολιτικές επιλογές:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Τώρα ξεκαρδιζόμαστε στα γέλια......:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:!!!
Εγώ τους φοβάμαι όσους εν κρυπτώ και παραβύστω αποφασίζουν για μένα χωρίς εμένα.
Η χιτλερική κρυψίνοια πάντως καλά κρατεί.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά ο Παλαμάς μου αρέσει αφάνταστα....Στο θέμα μας τώρα... Κοιτάξτε λίγο αυτή την ιστοσελίδα...
https://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=51&t=3587....
Με μια πρόχειρη ματια στο άνω ανταλλακτήριο ιδεών,
ανακάλυψα την "χουλιγκανική" διαλλεκτική. :D
Αναρωτιέμαι εάν πρώτα "συζητούν" εκεί και μετά πετάνε πέτρες ο ένας στον άλλον,
ή εάν πρώτα πετάνε πέτρες και ύστερα συζητούν.
Θα με ενδιέφερε να διαβάσω αναρτήσεις σας στο συγκεκριμένο θέμα όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top