Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,819 μέλη και 2,471,950 μηνύματα σε 78,609 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 247 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τεστ Παπανικολάου

Niyia

Διάσημο Μέλος

H Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής . Έχει γράψει 842 μηνύματα.

H Niyia έγραψε: στις 18:21, 09-01-08:

Αχα κατάλαβα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7,139 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 18:24, 09-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Niyia
Αχα κατάλαβα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας κορίτσια
Ελα να σου πώ, μπορεί να τα είπαμε μαζεμένα αλλα ότι κάνεις είναι για καλό, μάθαμε και οι υπόλοιποι κάτι παραπάνω, μαζί και γώ, οπότε εμείς σε ευχαριστούμε για την ερώτηση
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12,565 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 18:28, 09-01-08:

Η μαστογραφία καλό είναι να ξεκινάει, πλέον, από τα 25 μέχρι τα 30, αναλόγως... του μεγέθους και την πυκνότητα του μαστού, ιστορικού, αντισυλληπτικών.
Ο γυναικολόγος μου μού είπε πρόσφατα ότι θερίζει η ασθένεια και ολοένα αυξάνονται οι αισθενείς, άρα να κάνω κι εγώ...
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10,125 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 18:31, 09-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Η μαστογραφία καλό είναι να ξεκινάει, πλέον, από τα 25 μέχρι τα 30, αναλόγως... του μεγέθους και την πυκνότητα του μαστού, ιστορικού, αντισυλληπτικών.
Ο γυναικολόγος μου μού είπε πρόσφατα ότι θερίζει η ασθένεια και ολοένα αυξάνονται οι αισθενείς, άρα να κάνω κι εγώ...
προσωπικά διαφωνώ....
πιστεύω ότι είσαι πολύ μικρή για μαστογραφία
ο δικός μου γιατρός πάντως επιμένει.... 40+
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7,139 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 18:32, 09-01-08:

Αυτό το επιλέγει ο γιατρός άν θέλει να σου κάνει, αλλα καλό είναι να μην βιαστείς άν σου κάνουν ψιλάφιση και δεν υπάρχει πρόβλημα

Γνώμη μου, συγνώμη για την παρεμβαση
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 18:37, 09-01-08:

κοίτα, δεν ξέρω αν θα μου κάνει όντως μαστογραφία...
αλλά επειδή είχα πάντα προβλήματα με τα αντισυλληπτικά, πρηζόμουν αφάνταστα και πονούσα, αλλά και πολύ ευαίσθητους αδένες στις μασχάλες... απλά θα τον ακολουθήσω τυφλά...
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,331 μηνύματα.

O Lorien έγραψε: στις 22:07, 09-01-08:

To topic εγινε για ολα τα γυναικολογικα τελικα
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 3,991 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 22:17, 09-01-08:

η μαστογραφια ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στις μικρες ηλικιες.
Νομιζω πανω απο 30-35 πρεπει να ναι, για να μπορει να κανει κανεις.
Μην παμε και στο αλλο ακρο ντε!

επισης, ενα απλο υγρο ειναι, δεν ειναι ουτε αντισηπτικο ουτε αντιμικροβιακο, τι λεμε τωρα! ρωτηστε κανα γιατρο βρε παιδια, πριν αποφασισετε!
το υγρο αυτο για την πλυση του κολπου εκτος του οτι απομακρυνει υγρα η υπολειμματα περιοδου/επαφης, επαναφερει τον κολπο στο φυσιολογικο του ph. δεν ειναι για καθε μερα, δεν ειναι για μια φορα το χρονο.
αλλα και να μη το χρησιμοποιει καποιος, ε νταξ δε θα παθει και τιποτα! πιο πολυ καλλυντικο ειναι παρα φαρμακο. συγκεκριμενα στα φαρμακεια ειναι στην κατηγορια του "παραφαρμακου".
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 3,991 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 22:18, 09-01-08:

αυτο ειναι λαθος.
αν εχεις προβλημα, μπορει να διαγνωσθει με υπερηχο μαστου. η μαστογραφια οχι μονο δεν ειναι απαραιτητη αλλα απαγορευεται σε τετοιες ηλικιες!
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 8,690 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε: στις 22:27, 09-01-08:

Γιατί απαγορεύεται αλήθεια;
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 22:36, 09-01-08:

Χμ, ναι, μπορεί και να συγχύστηκα, και να είπε υπέρηχο ο άνθρωπος.

Kajira... ξέρεις πώς γίνεται;
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε: στις 22:55, 09-01-08:

κατα πασα πιθανοτητα υπερηχο ειπε.
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 4,179 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε: στις 22:57, 09-01-08:

Νομίζω ότι μια απλή ψηλάφηση του μαστού στην ηλικία που είμαστε απλά αρκεί!
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 8,690 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε: στις 23:00, 09-01-08:

Χμ, ναι, μπορεί και να συγχύστηκα, και να είπε υπέρηχο ο άνθρωπος.

Kajira... ξέρεις πώς γίνεται;
Η μαστογραφία; Όχι ακριβώς, περίπου..
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna έγραψε: στις 23:03, 09-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Νομίζω ότι μια απλή ψηλάφηση του μαστού στην ηλικία που είμαστε απλά αρκεί!
και αν στην ψηλαφιση, παρατηρηθει κατι, αυτο συνηως ερευναται κι αλλο με διαφορες εξετασεις
αλλα οχι μαστογραφια-εκτος αν μιλαμε για μεγαλες ηλικιες.
Παράθεση

Stalitsa (Μιμιλού!!!)

Δραστήριο Μέλος

H Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Stalitsa έγραψε: στις 02:33, 10-01-08:

Ψηλάφιση πρέπει να γίνεται και σε περίπτωση κάποιου ευρήματος, τότε κάνεις υπέρηχο μαστού.
Όσες έχουν ινοκυστικούς μαστούς θα πρέπει να κάνουν υπέρηχο μαστού 1 φορά το χρόνο.
Μαστογραφία γίνεται μόνο σε άσχημες καταστάσεις (κληρονομικότητα ή κάτι που θέλει παραπάνω ψάξιμο. Αφού έχουν προηγηθεί οι παραπάνω εξετάσεις) ή σε γυναίκες ανω των 35 ετών!
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε: στις 21:04, 14-01-08:

Μόλις γύρισα από τον γυναικολόγο μου. Τον ρώτησα για ψηλάφιση στήθους και μαστογραφία. Η δεύτερη μου είπε πως γίνεται σε ηλικίες άνω των 38, εκτός αν με ψηλάφιση εντοπίσεις κάτι περίεργο νωρίτερα. Όταν τον ρώτησα αν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να μην κάνεις νωρίτερα, μου απάντησε πως επειδή από τα 40 έως τα 50 πρέπει να κάνεις κάθε δύο χρόνια μία και από τα 50 κάθε χρόνο, ε, καλό είναι να αποφύγεις όση ακτινοβολία μπορείς

ΥΓ: Αν το θυμηθείτε, θυμίστε μου του χρόνου τέτοια εποχή να ξαναπάω. Νόμιζα πως είχε περάσει μόνο ενάμισις χρόνος από το τελευταίο τεστ ΠΑΠ, αλλά είχαν περάσει ..τρία!!
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H kalypso έγραψε: στις 21:38, 14-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
ΥΓ: Αν το θυμηθείτε, θυμίστε μου του χρόνου τέτοια εποχή να ξαναπάω. Νόμιζα πως είχε περάσει μόνο ενάμισις χρόνος από το τελευταίο τεστ ΠΑΠ, αλλά είχαν περάσει ..τρία!!
Πειράζει που πέρασε τόσος καιρός; Κάθε πότε πρέπει να γίνεται; Εμένα η μητέρα μου πηγαίνει κάθε χρόνο (είναι 45 τώρα) και όταν γυρίζει είναι πολύ χάλια λες και έκανε κι εγώ δεν ξέρω τι! Υπερβάλλει θέλω να πιστεύω...

Το κακό είναι ότι θέλει να αρχίσω κι εγώ να κάνω Τεστ Παπ και έχω μία γενικότερη αντιπάθεια προς τους γιατρούς... (χώρια που νομίζω ότι δε χρειάζεται να κάνω ακόμα )
Παράθεση

adespoto

Περιβόητο Μέλος

H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,271 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε: στις 21:41, 14-01-08:

Τεστ παπ -απ' ο,τι ξερω- πρέπει να γίνεται κάθε χρόνο από τη στιγμή που έχεις ολοκληρωμένες σχέσεις.
Και το ξαναλέω ΔΕΝ πονάει.
Προτιμώ να κάνω κάθε μέρα τεστ παπ παρά να πηγαίνω οδοντίατρο έστω και για καθαρισμό.
2
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10,125 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 21:46, 14-01-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Πειράζει που πέρασε τόσος καιρός; Κάθε πότε πρέπει να γίνεται; Εμένα η μητέρα μου πηγαίνει κάθε χρόνο (είναι 45 τώρα) και όταν γυρίζει είναι πολύ χάλια λες και έκανε κι εγώ δεν ξέρω τι! Υπερβάλλει θέλω να πιστεύω...

Το κακό είναι ότι θέλει να αρχίσω κι εγώ να κάνω Τεστ Παπ και έχω μία γενικότερη αντιπάθεια προς τους γιατρούς... (χώρια που νομίζω ότι δε χρειάζεται να κάνω ακόμα )
όντως υπερβάλλει
συμφωνώ απόλυτα με το αδέσποτο (έβαλα και +1 )
Αν έχεις ξεκινήσει κι έχεις σεξουαλική επαφή, ναι πρέπει να ξεκινήσεις... δεν είναι όμως κάτι το φοβερό... και αν πας θα μπορείς μετά να "την πεις" στη μάνα σου γιατί πλέον θα ξέρεις από πρώτο χέρι ότι δεν είναι τπτ
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια