Αγορά TV: HD Ready ή Full HD? Ιδού η απορία

mixalis-det

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Hi, Τί μου κάνετε? Ελπίζω να είστε καλά!!:):)
(Και έρχεται ο καταιγισμός από ερωτήσεις)...

Σκέφτομαι να αγοράσω μια τηλεόραση TFT/LCD από 32" και άνω για το σαλόνι. Τί μου προτείνετε?
LG/Samsung/Philips/Panasonic Τί όνομα έχουν στην αγορά?
Για τις LG-Samsung δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα αν και η οθόνη που έχω στο pc είναι μια LG 22'' και δεν έχω παράπονο να πω την αλήθεια
Και βασικά θα ήθελα να αναλίσουμε το θέμα των HD Ready και Full HD. Πια επιτέλους η ουσιαστική τους διαφορά?

Ok. ξέρω πως έχει να κάνει με την ανάλυση της εικόνας και τα pixels αλλά κάτι συγκεκριμένο? Γιατί αυτή η τεράστια διαφορά στις τιμές τους? Αξίζουν όλα αυτά τα χρήματα ή μετά από κανα μήνα θα δω την tv που πήρα σε διαφημιστικό στη μισή τιμή και θα κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο?....:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Απαντάω με ερώτηση:

Πότε σκοπεύεις να ξανααγοράσεις τηλεόραση μετά από αυτή?

Εξαρτάται από τη χρήση.
Επειδή μάλλον θα έχει μεγάλη διαφορά τιμής, εγώ θα σου πρότεινα να αγοράσεις την HDReady κι ας χάσεις το 1080p.

(ΚάνεέναsearchστοΝet γιαprogressive vs interlaced
Πχ κοίτα Εδώ τη διαφορά της δημιουργίας στην εικόνα).

Θεωρώ πάντως ούτως ή άλλως ότι είναι λίγο σε πρώιμο στάδιο το κεφάλαιο του HD.

Αλήθεια για οικιακή χρήση θεωρείς ότι σου είναι απαραίτητο?

Εγώ θα αγόραζα την Fullσε περίπτωση Power επαγγελματικής χρήσης ή αν είχα πολλάααα λεφτά!

Προτείνω Samsung btw!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και βασικά θα ήθελα να αναλίσουμε το θέμα των HD Ready και Full HD. Πια επιτέλους η ουσιαστική τους διαφορά?

Οι HD Ready μπορούν να απεικονίσουν εικόνα σε high definition με το πλεονέκτημα της χαμηλότερης τιμής(θυσιάζοντας ποιότητα).Είναι θέμα ανάλυσης.

Μια HD Ready οθόνη μπορεί να δεκτεί μια εισερχόμενη ανάλυση (576p, 720p, 1080i) και να την απεικονίσει σε ανάλυση 1280x720 (720p).Πρακτίκα μειώνει την ποιότητα του σηματος που δέχεται στα 720p.
Η full HD το απεικονίζει κατευθείαν στα 1080i.(δηλαδή ανάλυση 1920x1080).
Το full HD πλέον μπορείς να το δεις και ως HD Ready 1080p.
Για "διαφορά" στην ποιότητα δες εδώ και επέλεξε το englare.Η full HD έχει πιο μεγάλη ευκρίνεια.

Nα σου προτείνω κάποια οθόνη δεν εχω κάποια στα υπόψη μου σε μεγάλο μεγεθος.:redface:
Κι εγω σε pc την LG έχω δει και έχει βγει μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis-det

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Πότε σκοπεύεις να ξανααγοράσεις τηλεόραση μετά από αυτή?

Χε Χε Χε:D:D:D
Εντάξει, προφανώς δε θα αγοράζω και κάθε χρόνο καινούρια tv
Είπαμε δεν είμαι και ο Ωνάσης!!!
Γι' αυτό λέω να μάθω πρώτα τα μυστικά και μετά να προχωρίσω στην αγορά της tv.
Βλέπω ότι στην αγορά γίνεται ένα χάος στην κυριολεξία. Σε καμία περίπτωση δε λέω πως το Full HD μου είναι απαραίτητο. Από πού και ως που απαραίτητο? Απλά λέω να προλάβω τις εξελίξεις μιας και η προηγούμενη CRT παρέδωσε πνεύμα.
Δεν ξέρω αν θα πρέπει να εμπιστευτώ τη Samsung λόγω των καμένων pixel.
Αν δεν κάνω λάθος έχει εγγύηση από 7καμένα pixel και πάνω ενώ η LG από 1 και πάνω προχωρά στην άμεση αντικατάσταση.
Γι' αυτό λέω πως έχω χαθεί λίγο.
Thanks Bill νομίζω καλύφθηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Εγω το ψαξα απο δω, το ψαξα απο κει και πηρα αυτη τελικα. Rules.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top