Ποια η στάση σας σχετικά με το κάπνισμα;

Κάπνισμα, ποιά η στάση σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 193)
  • Καπνίζω επειδή το θέλω

    Ψήφοι: 50 25.9%
  • Καπνίζω επειδή δεν μπορώ να το κόψω

    Ψήφοι: 8 4.1%
  • Το κατάφερα και το έκοψα

    Ψήφοι: 18 9.3%
  • Είμαι μονο παθητικός καπνιστής

    Ψήφοι: 117 60.6%

drunk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Το κάπνισμα δεν είναι για μαγκιά, άσχετα το πως το βλέπουν οι μικρότερες ηλικίες και το ξεκινάνε. Το κάπνισμα το αρχίζουν πολλοί επειδή τους αρέσει, επειδή θέλουν να κάνουν ''κάτι'' όταν κάθονται σε μια θέση απο το να στεκονται ακίνητοι- άλλοι να κάθονται και να συλλογίζονται και να θέλουν να καπνίζουν κτλ.

Για όποιο λόγο κι αν το άρχισε,δεν αναιρείται το γεγονός :ο καπνιστής είναι εθισμένος ναρκωμανής ,με όλες τις συνέπειες που έχει αυτό.Και μάλιστα το τσιγάρο είναι και το πιο ύπουλο ναρκωτικό,μια που το βαθμό του εθισμού τον συνειδητοποιεί μόνο όταν επιχειρήσει να το κόψει.
Του αρέσει,δεν του αρέσει,αυτό είναι γεγονός.
Όπως επίσης είναι γεγονός,ότι όσο πιο πολύ καπνίζει,τόσο περισσότερο το θέλει,γι¨αυτό άλλωστε και ξεκινάνε με 1 πακέτο την εβδομάδα και καταλήγουν σε κάποια χρόνια με 2 πακέτα την ημέρα !Ο οργανισμός συνηθίζει πλέον τη δόση ,και ζητάει μεγαλύτερη για να τον πιάσει...

Καπνίζω 10 χρόνια και αν δεν το άρχιζα στα 16 μου,σίγουρα δε θα το άρχιζα ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Εγώ δεν καπνίζω,αλλά ομολογώ ότι έχουν υπάρξει κατά καιρούς,κάποιες χρονικές περίοδοι κατά τις οποίες,κάνω κανονικά πακέτο..για παράδειγμα,το καλοκαίρι,κάπνιζα επί 1μήνα καθημερινά..δεν μου έγινε συνήθεια-από τότε έχω να καπνίσω-,αλλά ενώ δεν μπορώ να πω ότι μ'αρέσει -ίσα ίσα-,είναι σαν να τρώω "φλασιές" μερικές φορές και νοιώθω ότι έχω ανάγκη να καπνίσω...:/::hmm: όπως και να'χει,δεν θα ξεκινούσα ποτέ διαμάχη αν κάποιος δίπλα μου κάπνιζε,παρά μόνο σε περίπτωση που είχα πραγματικό πρόβλημα,του το έλεγα και δεν το σεβόταν ή αν το έκανε επιδεικτικά..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smart

Πολύ δραστήριο μέλος

Η smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,139 μηνύματα.
Μόνο παθητικός και ελπίζω να παραμείνω έτσι για πάντα!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanilia

Νεοφερμένος

Η vanilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Για όποιο λόγο κι αν το άρχισε,δεν αναιρείται το γεγονός :ο καπνιστής είναι εθισμένος ναρκωμανής ,με όλες τις συνέπειες που έχει αυτό.Και μάλιστα το τσιγάρο είναι και το πιο ύπουλο ναρκωτικό,μια που το βαθμό του εθισμού τον συνειδητοποιεί μόνο όταν επιχειρήσει να το κόψει.
Του αρέσει,δεν του αρέσει,αυτό είναι γεγονός.
Όπως επίσης είναι γεγονός,ότι όσο πιο πολύ καπνίζει,τόσο περισσότερο το θέλει,γι¨αυτό άλλωστε και ξεκινάνε με 1 πακέτο την εβδομάδα και καταλήγουν σε κάποια χρόνια με 2 πακέτα την ημέρα !Ο οργανισμός συνηθίζει πλέον τη δόση ,και ζητάει μεγαλύτερη για να τον πιάσει...

Καπνίζω 10 χρόνια και αν δεν το άρχιζα στα 16 μου,σίγουρα δε θα το άρχιζα ποτέ...


Ετσι ειναι....οι καπνιστες ειμαστε απολυτα εθισμενοι.
Στο πρωτο μου τσιγαρο ενιωσα φοβερη ζαλαδα και θυμαμαι οτι αναρωτηθηκα γιατι το βαζουν αυτο το πραγμα στο στομα τους οι ανθρωποι!!!!
Τωρα ξερω.....
Ειναι ναρκωτικο ολοι το γνωριζουμε αυτο και οκ εγω το γουσταρω....ομως με τρομαζει το γεγονος πως το βλεπω σαν "φιλαρακι" πολλες φορες.
Ολοι οι καπνιστες πιστευω καταλαβαινουν τι εννοω λεγοντας "φιλαρακι".
Ουτοπια.....το συγκεκριμενο φιλαρακι θα σου την φερει πισωπλατα....και εσυ θα το κοιτας και θα σκεφτεσαι "το ηξερα"......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Ετσι ειναι....οι καπνιστες ειμαστε απολυτα εθισμενοι.
Στο πρωτο μου τσιγαρο ενιωσα φοβερη ζαλαδα και θυμαμαι οτι αναρωτηθηκα γιατι το βαζουν αυτο το πραγμα στο στομα τους οι ανθρωποι!!!!
Τωρα ξερω.....
Ειναι ναρκωτικο ολοι το γνωριζουμε αυτο και οκ εγω το γουσταρω....ομως με τρομαζει το γεγονος πως το βλεπω σαν "φιλαρακι" πολλες φορες.
Ολοι οι καπνιστες πιστευω καταλαβαινουν τι εννοω λεγοντας "φιλαρακι".
Ουτοπια.....το συγκεκριμενο φιλαρακι θα σου την φερει πισωπλατα....και εσυ θα το κοιτας και θα σκεφτεσαι "το ηξερα"......

θα με κανεις να το κοψω τωρα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanilia

Νεοφερμένος

Η vanilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 106 μηνύματα.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.

αχ αυτο το φιλαρακι! μα ειναι δυνατον να μου τη φερει ετσι..εγω που το αγαπαω τοοσο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ξεθαβω αυτο το θεμα με αφορμη την πανευρωπαικη απαγορευση του καπνισματος στους δημοσιους χωρους,που ξαναεφερε στο προσκηνιο η Ευρωπαικη Επιτροπη.
Απο σημερα μαλιστα και η Γαλλια ξεχνανε αυτη τους την συνηθεια στους δημοσιους χωρους.
Και μαλιστα οι Γαλλοι ειναι και ενας απο τους λαους που καπνιζουν φανατικα.
σκοπος την Ευρωπαικης Επιτροπης ειναι να καταργηθει το καπνισμα στους δημοσιους χωρους, σε ολες τις χωρες που ειναι και μελη της Ε.Ε.

Πιστευετε πως οοοταν με το καλο ισχυσει και αυτο το μετρο στην χωρα μας,θα εχει αποτελεσμα.
Θα το σεβαστει ο μεσος Ελληνας;(Η ερωτηση μου αυτη γινεται λογο συγκρισης που κανω Ελλαδα με Ιταλια, και δυστυχως απογοητευομαι απο την σταση πολλων Ελληνων. Κατι που στην Ιταλια δεν συμβαινει.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
μπα... δυστυχώς δεν θα το σεβαστεί κανενας...
από τη στιγμή που ο ίδιος ο υπάλληλος της δημόσιας υπηρεσίας καπνίζει και την ώρα που σου μιλάει σου φυσάει και τον καπνό στη μούρη....
λες να το σεβαστεί κανείς? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως έφαγα φλας πριν 8 ημέρες και το έκοψα. Και πάω πολύ καλά! :clapup:

Άσε που νιώθω υπέροχα, η γλώσσα μου είναι συνέχεια ροζ, τα δόντια μου άσπρισαν, νιώθω πιο ελαφριά, το φαγητό έχει τέλεια γεύση, δεν λαχανιάζω με την μία.. να συνεχίσω; :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
το καλο που τους θελω να το σεβαστουν.
παντως εγω εχω ορεξη να μαλιοτραβηχτω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Εγώ πάντως έφαγα φλας πριν 8 ημέρες και το έκοψα. Και πάω πολύ καλά! :clapup:

Άσε που νιώθω υπέροχα, η γλώσσα μου είναι συνέχεια ροζ, τα δόντια μου άσπρισαν, νιώθω πιο ελαφριά, το φαγητό έχει τέλεια γεύση, δεν λαχανιάζω με την μία.. να συνεχίσω; :clapup:


μπραβοοοοοοο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ευχαριστώ! :clapup:

Είναι πολύ πιο εύκολο απ' όσο φαίνεται. Κάπνιζα τουλάχιστον πακέτο καθημερινά και το δύσκολο ήταν τις 3 πρώτες ημέρες - μετά ηρέμησα!

Τώρα μένει να πείσω και το μωρό μου να κάνει το ίδιο, γιατί όταν τον φιλάω μου μυρίζει τσιγάρο και δεν αντέχω καθόλου! (πω πω πως μύριζα λέμε! :worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ευχαριστώ! :clapup:

Είναι πολύ πιο εύκολο απ' όσο φαίνεται. Κάπνιζα τουλάχιστον πακέτο καθημερινά και το δύσκολο ήταν τις 3 πρώτες ημέρες - μετά ηρέμησα!

Τώρα μένει να πείσω και το μωρό μου να κάνει το ίδιο, γιατί όταν τον φιλάω μου μυρίζει τσιγάρο και δεν αντέχω καθόλου! (πω πω πως μύριζα λέμε! :worry:)

μπραβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
όντως οι 3 μέρες είναι δύσκολες!!!!
έτσι ένιωθα κι εγω!!!!
κι αν ολα αυτα τα βλεπεις σε 8 μέρες... ελα ξανα πες μου σε μερικους μήνες.... εκει να δεις πως μύριζες (μύριζες = βρωμαγες :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ξεθαβω αυτο το θεμα με αφορμη την πανευρωπαικη απαγορευση του καπνισματος στους δημοσιους χωρους,που ξαναεφερε στο προσκηνιο η Ευρωπαικη Επιτροπη.
Απο σημερα μαλιστα και η Γαλλια ξεχνανε αυτη τους την συνηθεια στους δημοσιους χωρους.
Και μαλιστα οι Γαλλοι ειναι και ενας απο τους λαους που καπνιζουν φανατικα.
σκοπος την Ευρωπαικης Επιτροπης ειναι να καταργηθει το καπνισμα στους δημοσιους χωρους, σε ολες τις χωρες που ειναι και μελη της Ε.Ε.

Πιστευετε πως οοοταν με το καλο ισχυσει και αυτο το μετρο στην χωρα μας,θα εχει αποτελεσμα.
Θα το σεβαστει ο μεσος Ελληνας;(Η ερωτηση μου αυτη γινεται λογο συγκρισης που κανω Ελλαδα με Ιταλια, και δυστυχως απογοητευομαι απο την σταση πολλων Ελληνων. Κατι που στην Ιταλια δεν συμβαινει.)

Τι ωραίο που είναι το πρώτο πράγμα που βλέπεις το πρωί πίνοντας τον καφέ σου να είναι : ʽΤο κάπνισμα μπορεί να σκοτώσειʼ , ʽΟι καπνιστές πεθαίνουν πρόωραʼ και άλλα χαριτωμένα. Πολλοί από τους γνωστούς μου επηρεάστηκαν αρνητικά από την συγκεκριμένη κίνηση του υπουργείου υγείας, μια μάλιστα έκοψε και το κάπνισμα. Γεγονός: Τα έξοδα νοσηλείας για τους καπνιστές υπερβαίνουν το κέρδος της φορολόγησης του καπνού.Kάπου εκεί βρίσκεται και το πραγματικό αίτιο της συγκεκριμένης κίνησης θαμμένο καλά κάτω από τόνους παραμυθοσκονης.
Ένας ψυχρός πόλεμος χωρίς προηγούμενο που δίνει την αφορμή στην μειονότητα των αντικαπνιστών να μας τα πρήζουν ακόμα περισσότερο.Η ιερή αρχή της πλειοψηφίας δεινοπαθεί κάτω από την μπότα του φασισμού τους.Όπως και να το κάνουμε οι καπνιστές αποτελούν την πλειοψηφία στην Ελλάδα τουλάχιστον.Δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ τους καπνιστές , άλλωστε δε νομίζω να έχουν ανάγκη υπεράσπισης .Απλά πιστεύω ότι η κοροϊδία του υπουργείου υγείας υποτιμά την νοημοσύνη και την αισθητική μας .Είμαι σίγουρος ότι νοιάζονται για την υγειά του καθενός από εμάς τόσο όσο εμείς νοιαζόμαστε για το τι θερμοκρασία έχει στο Βλαδιβοστόκ.
Ας μπούμε στο ψητό τώρα .Η ουσία λοιπόν είναι ότι δεν με ενδιαφέρει και πολύ η υγειά του παθητικού καπνιστή ούτε και η δικιά μου. Άλλωστε πιστεύω ότι η ζωή ως άξια έχει υπερτιμηθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό.Περαν της απόλαυσης του καπνίσματος, ο καπνιστής δηλώνει έμμεσα ότι αψηφά τον θάνατο.Αυτό βέβαια δεν τον κάνει ήρωα , ούτε θα του δώσει έναν ηρωικό και τιμημένο θάνατο(who cares?) .Απλά θα πεθάνει όπως όλοι μας κάποια στιγμή.Δεν είμαι ματαιόδοξος ,πιστεύω ότι η ζωή έχει και χαρές και απολαύσεις .Μια από τις απολαύσεις αυτές είναι και το κάπνισμα,με το ανάλογο αντίτιμο βέβαια .Είναι όλα θέμα επιλογών.
Παρόλο που το συγκεκριμένο θέμα δεν με αγγίζει και πολύ(οι δημόσιες υπηρεσίες εννοώ) πιστεύω ότι δεν πρέπει να τα περνάμε όλα στο ντούκου γιατί θα έρθει η στιγμή που θα θες να φωνάξεις και δεν θα μπορείς.Το άρθρο γράφτηκε με αφορμή τον φανατικά αντικαπνιστή φίλο...ξέρει αυτός!:D
Δεν υπάρχουν ΠΑΘΗΤΙΚΟΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ...μόνο ΑΝΤΙΠΑΘΗΤΙΚΟΙ ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΕΣ!:P
ΟΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΟΥΝ :
ʽΟι αντικαπνιστές πεθαίνουν πρόωραʼ (γιατί θα τους σκοτώσουμε εμείς)
ʽΟι αντικαπνιστές βλάπτουν σοβαρά εσάς και τους γύρω σαςʼ
Συστατικά αντικαπνιστών:
Μαλάκυνση :12mg Παστρικοτητα : 23mg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε τώρα βρε Ειλικρινή μου, φαντάζομαι πως γράφεις και λίγες υπερβολές για να κάνεις το κείμενο πιο ..πιπεράτο! Ε; :D

Υπήρξα καπνίστρια και ποτέ δεν κάπνισα μπροστά σε κάποιον που δεν άντεχε τον καπνό- και ρωτούσα πάντα για να το μάθω αν υπάρχει πρόβλημα, πριν ανάψω το τσιγάρο! Φυσικά το κάπνισμα είναι χοντρή εξάρτηση και υπάρχουν και άνθρωποι που πραγματικά δεν αντέχουν καθόλου να μην καπνίσουν (πχ ο πατέρας μου.. κάθε φορά που ταξιδεύει με αεροπλάνο παθαίνει τρέλα και μόλις φτάσει όπου είναι να φτάσει, καπνίζει δέκα τσιγάρα καπάκι για να έρθει στα ίσα του!), αλλά αυτό δεν σημαίνει πως εγώ που δεν καπνίζω πια πρέπει να ανεχτώ τον καπνό του οποιοδήποτε, τη στιγμή μάλιστα που μου κάνει και κακό.. ειδικά σε χώρους όπως οι δημόσιες υπηρεσίες και μέρη γενικά που είναι δημόσιας χρήσης! (πχ σε ένα μπαρ ή μια καφετέρια, φυσικά δεν έχω αντίστοιχη απαίτηση, αν και πιθανόν να έπρεπε.. αλλά τέλος πάντων, εκεί μπορώ να το παραβλέψω..ακριβώς γιατί όπως θεωρητικά είναι δικαίωμά μου να μη καπνίζω, έτσι είναι δικαίωμα και του άλλου να θέλει να καπνίσει!)

Και τέλος πάντων, το να επιβάλλεις τον καπνό σου στους άλλους είναι περίπου σαν να κρυώνει κάποιος κι εσύ να αρνείσαι να κλείσεις το παράθυρο που μπάζει.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Τι ωραίο που είναι το πρώτο πράγμα που βλέπεις το πρωί πίνοντας τον καφέ σου να είναι : ʽΤο κάπνισμα μπορεί να σκοτώσειʼ , ʽΟι καπνιστές πεθαίνουν πρόωραʼ και άλλα χαριτωμένα. Πολλοί από τους γνωστούς μου επηρεάστηκαν αρνητικά από την συγκεκριμένη κίνηση του υπουργείου υγείας, μια μάλιστα έκοψε και το κάπνισμα. Γεγονός: Τα έξοδα νοσηλείας για τους καπνιστές υπερβαίνουν το κέρδος της φορολόγησης του καπνού.Kάπου εκεί βρίσκεται και το πραγματικό αίτιο της συγκεκριμένης κίνησης θαμμένο καλά κάτω από τόνους παραμυθοσκονης.
Ένας ψυχρός πόλεμος χωρίς προηγούμενο που δίνει την αφορμή στην μειονότητα των αντικαπνιστών να μας τα πρήζουν ακόμα περισσότερο.Η ιερή αρχή της πλειοψηφίας δεινοπαθεί κάτω από την μπότα του φασισμού τους.Όπως και να το κάνουμε οι καπνιστές αποτελούν την πλειοψηφία στην Ελλάδα τουλάχιστον.Δεν προσπαθώ να υπερασπιστώ τους καπνιστές , άλλωστε δε νομίζω να έχουν ανάγκη υπεράσπισης .Απλά πιστεύω ότι η κοροϊδία του υπουργείου υγείας υποτιμά την νοημοσύνη και την αισθητική μας .Είμαι σίγουρος ότι νοιάζονται για την υγειά του καθενός από εμάς τόσο όσο εμείς νοιαζόμαστε για το τι θερμοκρασία έχει στο Βλαδιβοστόκ.
Ας μπούμε στο ψητό τώρα .Η ουσία λοιπόν είναι ότι δεν με ενδιαφέρει και πολύ η υγειά του παθητικού καπνιστή ούτε και η δικιά μου. Άλλωστε πιστεύω ότι η ζωή ως άξια έχει υπερτιμηθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό.Περαν της απόλαυσης του καπνίσματος, ο καπνιστής δηλώνει έμμεσα ότι αψηφά τον θάνατο.Αυτό βέβαια δεν τον κάνει ήρωα , ούτε θα του δώσει έναν ηρωικό και τιμημένο θάνατο(who cares?) .Απλά θα πεθάνει όπως όλοι μας κάποια στιγμή.Δεν είμαι ματαιόδοξος ,πιστεύω ότι η ζωή έχει και χαρές και απολαύσεις .Μια από τις απολαύσεις αυτές είναι και το κάπνισμα,με το ανάλογο αντίτιμο βέβαια .Είναι όλα θέμα επιλογών.
Παρόλο που το συγκεκριμένο θέμα δεν με αγγίζει και πολύ(οι δημόσιες υπηρεσίες εννοώ) πιστεύω ότι δεν πρέπει να τα περνάμε όλα στο ντούκου γιατί θα έρθει η στιγμή που θα θες να φωνάξεις και δεν θα μπορείς.Το άρθρο γράφτηκε με αφορμή τον φανατικά αντικαπνιστή φίλο...ξέρει αυτός!:D
Δεν υπάρχουν ΠΑΘΗΤΙΚΟΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ...μόνο ΑΝΤΙΠΑΘΗΤΙΚΟΙ ΑΝΤΙΚΑΠΝΙΣΤΕΣ!:P
ΟΙ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΟΥΝ :
ʽΟι αντικαπνιστές πεθαίνουν πρόωραʼ (γιατί θα τους σκοτώσουμε εμείς)
ʽΟι αντικαπνιστές βλάπτουν σοβαρά εσάς και τους γύρω σαςʼ
Συστατικά αντικαπνιστών:
Μαλάκυνση :12mg Παστρικοτητα : 23mg

Πω πωω!!Αυτό είναι το άλλο άκρο.Τελειώς ισοπεδωτικό.Ο φασισμός της νικοτίνης από τη μία και ο φασισμός της αποστείρωσης από την άλλη.:ermm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Για να ξεκαθαρήσουμε κάτι με τους καπνηστές δεν ειναι καπνηστές και μή υπάρχει και η τρήτη κατηγορεία μουλάρια καπνηστές και δεν ανήκω σε αυτή:)

Δεν έχω πρόβλημα με τον καπνηστή εξάλου ειμαι και εγώ άλλα με εκείνους που δεν σέβοντε τίποτα, συχαίνομαι να βλέπω ένα μωρό στο δωμάτειο π.χ σε μια γιορτή και να καπνήζει κάποιος χωρίς κάν να φυσάει ο άλλος τον καπνό άλλου ένω οι υπόλοιποι βγαίνουμε έξω ή πετάνε τσιγάρα απο τα παράθηρα αναμένα και πολλά άλλα που βλέπουμε καθημερινά, εγώ σέβομαι όποιον δεν καπνήζει και άν δώ ότι δεν πρέπει να ανάψω δεν ανάβω. Δρν θα πάθω τίποτα άν πάω έξω ή δεν καπνήσω αντίθετα για τους άλλους άν νοιώσουν τον καπνό θα τους νοιάξει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αν δεν ήμουν admin, θα χειροκροτούσα, κι ας είναι υπερβολικό το κείμενο.
Τώρα που είμαι θα σου πω να μην γίνεσαι υπερβολικός γιατί ίσως προσβάλλεις κάποια μέλη του e-steki, κι ας γουστάρω το κείμενο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
να κάνω μια ερώτηση, και να μου απαντήσει ο ειλικρινής, ειλικρινά:P
αν τα παιδάκια σου σου έλεγαν "μπαμπά, μας ενοχλεί το τσιγάρο σου", και όταν μεγάλωναν και σε έβλεπαν να υποφέρεις από βήχα, ο γιατρός να σου λέει "κόψτο γιατί αλλιώς πας για καρδιακό επεισόδιο", τα παιδιά σου να έχουν πάρει το μέρος του γιατρού, ποια στάση θα κρατούσες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top