Το thread της Nokia!

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Αν και λάτρης της Apple δεν μπορώ να κρύψω ότι από πολύ μικρός είχα μια αγάπη για την Nokia!Η Φινλανδική εταιρία που ουσιαστικά έκανε τα κινητά τηλέφωνα αυτό που είναι σήμερα έχει προσφέρει παρά πολλά στην τεχνολογία.Η εταιρία την εφταετία 2000-2007 δεν είχε αντίπαλο στα κινητά τηλέφωνα και στα Smartphones κάτι που γίνεται εύκολα αντιληπτό αν δούμε το μερίδιο αγοράς της το οποίο κυμαινόταν σταθερά σε ένα εύρος του 37-43%,όταν η δεύτερη εταιρία είχε κάτω από το 20%.Το 2007 όμως με την έλευση του IPhone τα πράγματα άλλαξαν,οι καταναλωτές στράφηκαν μαζικά στα IPhone (κυρίως με την έλευση του iPhone 4) και η εταιρία άρχισε να μπαίνει στο περιθώριο.Η χαριστική βολή ήρθε όταν η εταιρία αποφάσισε να μην βάλει android στα κινητά της αλλά Windows.Το 2013 το Smartphone division της εταιρίας εξαγοράστηκε από την Microsoft για 7 δις ευρώ.Τελικα η εταιρία επέστρεψε στην αγορά το 2017 (καμία σχέση με την Microsoft πλέον) όμως τα μερίδια αγοράς της είναι μόλις στο 1-1.5%.

Το μερίδιο αγοράς της Nokia στην αγορά των Smartphones.
2005: 43.7% (1η)
2010: 27.7% (1η)
2011: 20% (2η)
2012: 7% (3η)
2013: 2.5% (7η)
2018: 1.5% (9η)

Πωλήσεις Smartphones (όχι απλών κινητών).
2005:127 εκατομμύρια συσκευές (300 εκ μαζί με τα απλά κινητά)
2010: 137 εκατομμύρια συσκευές (277 μαζί με τα απλά κινητά).
2011: 100 εκατομμύρια συσκευές (- 27%)
2012: 40 εκατομμύρια συσκευές (-60%)
2013: 25 εκατομμύρια συσκευές (- 37%)
2017: 10 εκατομμύρια συσκευές
2018: 17.7 εκατομμύρια συσκευές (+ 77%)

Έσοδα (από όλες της δραστηριότητες)
2005: 61 δις ευρώ
2010: 57 δις ευρώ
2011: 52 δις ευρώ
2012: 41 δις ευρώ
2013: 34 δις ευρώ
2018: 25 δις ευρώ

Εδώ είναι κάποιες αγαπημένες συσκευές της Nokia!

Nokia E7 2009




Nokia E5 2010




Nokia n9 2010.Το είχε ο πατέρας μου και ήταν ότι καλύτερο.



Η εταιρία από όταν επέστρεψε το 2017 έχει ανοδική πορεία.

Εσείς τι άποψη έχετε για την Nokia και ποια η αγάπημενη συσκευή της;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εγώ είχα ξετρελαθεί με το Nokia 7650 που ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του. Αν δεχόταν και κάρτα μνήμης, μπορούσες να το μετατρέψεις σε κανονικό mp3 player!


Μετά η Nokia έβγαλε το 3650 που ήταν στην ουσία ίδιο σαν λειτουργικό με το 7650 με δυνατότητα κάρτας μνήμης. :)



Είχα σε όλη μου τη ζωή Nokia, με τελευταίο το Lumia 930. Μετά πήγα στο Samsung Galaxy Note 9 και είδα το φως το αληθινό :P


Είχα διαβάσει σε βιβλίο του πανεπιστημίου, ότι η Nokia, προτού ασχοληθεί με τα προιόντα ψηφιακής τεχνολογίας (γιατί πριν 10ετίες έβγαζε κι άλλα, όπως οθόνες υπολογιστή κτλ), παρήγαγε ζάντες για αυτοκίνητα. :)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
I
Εγώ είχα ξετρελαθεί με το Nokia 7650 που ήταν πολύ μπροστά για την εποχή του. Αν δεχόταν και κάρτα μνήμης, μπορούσες να το μετατρέψεις σε κανονικό mp3 player!


Μετά η Nokia έβγαλε το 3650 που ήταν στην ουσία ίδιο σαν λειτουργικό με το 7650 με δυνατότητα κάρτας μνήμης. :)



Είχα σε όλη μου τη ζωή Nokia, με τελευταίο το Lumia 930. Μετά πήγα στο Samsung Galaxy Note 9 και είδα το φως το αληθινό :P


Από τα καινουρια Νοκια το μόνο που θα αγόραζα είναι το Nokia 7.2.


 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εγώ ψηνόμουν για Nokia 8 Sirocco (προτού βγει το Nokia 9 που θεωρείται το καλύτερό της), αλλά είδα σε κατάστημα Media Markt από κοντά το Samsung που είπα και μου άρεσε πολύ. Φαντάσου ότι παρότι το Nokia 8 Sirocco υπήρχε στην αγορά, κανένα μεγάλο κατάστημα με προιόντα εκθεσιακά δεν το είχε για να το δεις από κοντά. Πως να πάει μετά μπροστά η εταιρία και πως να αγοράσει κανείς έτσι ένα κινητό που δεν έχει δει ποτέ από κοντά, εν έτη 2019 και στην τιμή που το έδινε τότε η Nokia (500 - 600 ευρώ) ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Εγώ ψηνόμουν για Nokia 8 Sirocco (προτού βγει το Nokia 9 που θεωρείται το καλύτερό της), αλλά είδα σε κατάστημα Media Markt από κοντά το Samsung που είπα και μου άρεσε πολύ. Φαντάσου ότι παρότι το Nokia 8 Sirocco υπήρχε στην αγορά, κανένα μεγάλο κατάστημα με προιόντα εκθεσιακά δεν το είχε για να το δεις από κοντά. Πως να πάει μετά μπροστά η εταιρία και πως να αγοράσει κανείς έτσι ένα κινητό που δεν έχει δει ποτέ από κοντά, εν έτη 2019 και στην τιμή που το έδινε τότε η Nokia (500 - 600 ευρώ) ;


Η Nokia φίλε Πέτρο καταστράφηκε μόνη της.Δεν μπορεί το 2010 ενώ έβλεπε ότι το Android είχε τεράστιο μέλλον να επιλέγει να χρησιμοποιεί Windows που δεν είχαν καμία τύχη.Βεβαια δεν έβρισκα τον λόγο που σταμάτησε το δικό της λειτουργικό,δηλαδή το Symbian OS.
Πάντως στεναχωριέμαι καθώς με την Nokia η Ευρώπη ήταν το κέντρο της τεχνολογίας.Αν βγάλει μια καταπληκτική συσκευή θα είμαι ο πρωτος που θα την αγοράσω.

Θυμάμαι όταν ήμουν 7-8 ετών που ο παππούς μου είχε το Nokia 6600 και μου το έδινε και έπαιζα.Ωραια παιδικά χρόνια που τα νοσταλγώ.

 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Το πρώτο κινητό μου ήταν ένα Nokia Lumia 800 του 2012 το οποίο το κράτησα μόνο 7 μήνες λόγω του λειτουργικού.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Και το Nokia 9 pureview είναι ωραίο!!!


 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το θετικο με τα nokia τωρα ειναι οτι τρεχουν android one. Αν ειχα μονο την επιλογη nokia vs samsung θα επελεγα nokia για καλυτερη εμπειρια χρησης. Μονο τα apps που εχει το samsung και δεν μπορεις να διαγραψεις, σε απωθουν απο τα κινητα της.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Τα windows phone ήταν πολύ μπροστά από την εποχή τους. Η grid αισθητική και το dark mode είναι πράγματα που κυριαρχούν στα UI σήμερα. Τα universal apps που οι mobile εφαρμογές μπορούσαν να τρέξουν ως desktop είναι feature που στην apple μπήκαν φέτος.

Παρόλα αυτά εξαιτίας της πολιτικής της Microsoft καταστράφηκαν. Είχαν το πλεονέκτημα αλλά περίμεναν από την intel ενα μη ενεργοβόρο x86 επεξεργαστή. Mπορούσαν να πείσουν Samsung λοιπούς μεγάλους κατασκευαστές να χρησιμοποιήσουν το λειτουργικό τους αλλά τους αγνόησαν. Η Νοkia από μόνη της δεν ήταν αρκετή.

Δυστυχώς για την ανθρωπότητα το android επικράτησε και έχει γεμίσει ο τόπος με κινέζικα κακόγουστα σαβουροκινητά. Η apple καθυστερεί εσκεμένα την εξέλιξη της καθώς δεν έχει κάποιο σοβαρό αντίπαλο απέναντι της. Λογικό γιατί αυτό που μετρά μακροπρόθεσμα είναι είναι η διάρκεια και όχι οι παροδικές πωλήσεις.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Τα windows phone ήταν πολύ μπροστά από την εποχή τους. Η grid αισθητική και το dark mode είναι πράγματα που κυριαρχούν στα UI σήμερα. Τα universal apps που οι mobile εφαρμογές μπορούσαν να τρέξουν ως desktop είναι feature που στην apple μπήκαν φέτος.

Παρόλα αυτά εξαιτίας της πολιτικής της Microsoft καταστράφηκαν. Είχαν το πλεονέκτημα αλλά περίμεναν από την intel ενα μη ενεργοβόρο x86 επεξεργαστή. Mπορούσαν να πείσουν Samsung λοιπούς μεγάλους κατασκευαστές να χρησιμοποιήσουν το λειτουργικό τους αλλά τους αγνόησαν. Η Νοkia από μόνη της δεν ήταν αρκετή.

Δυστυχώς για την ανθρωπότητα το android επικράτησε και έχει γεμίσει ο τόπος με κινέζικα κακόγουστα σαβουροκινητά. Η apple καθυστερεί εσκεμένα την εξέλιξη της καθώς δεν έχει κάποιο σοβαρό αντίπαλο απέναντι της. Λογικό γιατί αυτό που μετρά μακροπρόθεσμα είναι είναι η διάρκεια και όχι οι παροδικές πωλήσεις.


Η Nokia το 2009-2011 είχε το MeeGo που ήταν για εμένα ισάξιο με το IOS.Εκανε το λάθος και το σταμάτησε και έτσι πήρε την κάτω βόλτα.

Δείτε τι ωραία δουλεύω το MeeGo στο Nokia N9 του 2011

https://m.youtube.com/watch?v=ihNsW7Lm4G0&t=131s


https://m.youtube.com/watch?v=uKLiv9ldvaM
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Δυστυχώς για την ανθρωπότητα το android επικράτησε και έχει γεμίσει ο τόπος με κινέζικα κακόγουστα σαβουροκινητά. Η apple καθυστερεί εσκεμένα την εξέλιξη της καθώς δεν έχει κάποιο σοβαρό αντίπαλο απέναντι της. Λογικό γιατί αυτό που μετρά μακροπρόθεσμα είναι είναι η διάρκεια και όχι οι παροδικές πωλήσεις.
Κι εγώ τα φθηνά Androiιδή, ακόμα και τα φθηνά Samsung, όχι μόνο τα κινέζικα, τα θεωρώ τεχνολογική σαβούρα / άχρηστα.
Δεν θα μπορούσα ποτέ να περνάω αυτό που περνάνε οι χρήστες τέτοιων κινητών. Πάνε αργά, κολλάνε, δεν μπορείς να συγχρονίσεις το μυαλό σου και αυτά που πατάς, με αυτά που συμβαίνουν στην οθόνη του κινητού κτλ.

Εγώ όπως έχω πει, έχω το Samsung Note 9, αλλά δεν θα πάω στο Note 10. Θα περιμένω το Note 11 γιατί εντάξει, δεν είμαι άτομο που αλλάζει συνέχεια κινητό.


ΥΓ: Το έχω χωρίς προστατευτικά καλύμματα και δεν μου έχει πέσει ποτέ κάτω!
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Το πρώτο μου nokia ηταν η θρυλική "μπανάνα" κάπου στα 14 μου, το τλφ του...Μορφέα στο matrix :D

Mερικά χρόνια μετά το έπαιζα μάγκας με το 8910 :happy:



Το Ε90 το έχω ακόμα σε άριστη κατάσταση :)


Και το Ε7 ήταν η τελευταία nokia συσκευή που κράτησα στα χέρια μου, μετά πέρασα στα Σαμσούνγκ note κι έφυγα...βιαστικά :P

 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top