Η τιμωρία των πολιτικών

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Βρισκόμαστε στο σωτήριον έτος 2012. Ο Ελληνικός λαός έχει επαναστατήσει, έχει αποτινάξει τον επάρατο ζυγό των "φίλων και συμμάχων" τοκογλυφαραίων κι έχει πάρει την ελεύθερη πλέον χώρα του στα χέρια του. Τα ντόπια τσιράκια των καταπατητών της χώρας τρέχουν απεγνωσμένα να κρυφτούν, όμως οι παλιοί τους αφεντάδες τους κλείνουν κατάμουτρα τις πόρτες κι έτσι αυτοί συλλαμβάνονται μέχρις εσχάτου. Ο μόνος που θα έχει γλιτώσει είναι ο Τζέφρυ, αφού αναγκαστικά θα έπρεπε να υπάρχει ένα GAP στο σύστημα, ειδικά για έναν μαιτρ των αποδράσεων, τον οποίο θα ζήλευε και ο ίδιος ο Σκόφιλντ.

Η μεγάλη δίκη έχει αρχίσει. Το λαϊκό δικαστήριο έχει στηθεί, με κάθε νομιμότητα. Το σώμα των ενόρκων έχει ανακοινώσει την ετυμηγορία του: Ένοχοι. Φανταστείτε πως εσείς είστε ο δικαστής κι έχετε το πολυπόθητο προνόμιο ν' αποφασίσετε την ποινή και την τιμωρία των υπαιτίων. Διαμαντοπούλου, Λοβέρδος, Βενιζέλος, Καραμανλής, Σημίτης, Σαμαράς, Παπαδήμος και όλο το κακό συναπάντημα περιμένουν συντετριμένοι, με τρεμάμενα χέρια και πηγούνια τον κεραυνό που εσείς ως νέος Δίας θα τους εξαπολύσετε από στιγμή σε στιγμή. Το πανελλήνιο, στοιβαγμένο σε πλατείες με γιγαντοοθόνες να μεταδίδουν κάθε δευτερόλεπτο της "Μητέρας όλων των Δικών", κρέμεται σύσσωμο από τα χείλη σας.

Εσείς ποια ποινή θα επιβάλλατε στον εσμό του χρεοκοπημένου και ξενόδουλου πολιτικού συστήματος της δήθεν "μεταπολίτευσης";

Ελάτε, στα όνειρα δεν ζει ντροπή. Άλλωστε νέος χρόνος μπαίνει, όλοι δικαιούνται να κάνουν μια ευχή, έστω και υπεραισιόδοξη...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το θέμα απευθύνεται αποκλειστικά σ' εμάς τους λαϊκιστές και φασίστες, που θέλουμε να βγάλουμε τα φρικτά προσωπικά μας απωθημένα πάνω στους καλούς και αγαθούς πολιτικούς μας, που δεν κάνουν τίποτε άλλο από το να μας σώζουν και την απύθμενη χωριατιά μας, που δεν καταλαβαίνουμε πως οι Ευρωπαίοι φίλοι μας θέλουν μόνο το καλό μας. Κατά συνέπεια, όσοι θα αποφάσιζαν "αθώοι", καλύτερα να κάνουν πως δεν είδαν το θέμα, ειδάλλως μπορεί να καθίσουν κι αυτοί στο εδώλιο του κατηγορουμένου...:ropalo:. (Μη σας κάνει εντύπωση το ρόπαλο, μπορεί κάποια μέρα να γίνω κι εγώ υπουργός σαν τον Βορίδη:clapup:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πισσα και πουπουλα....Τελος!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
.... ...

Εσείς ποια ποινή θα επιβάλλατε στον εσμό του χρεοκοπημένου και ξενόδουλου πολιτικού συστήματος της δήθεν "μεταπολίτευσης";

...

Δεδομένου ότι ενέχονται για
- αντισυνταγματικές εκτροπές κατά συρροή,
- για έσχατη προδοσία των εθνικών συμφερόντων και
- για βάναυση καταλήστευση του υστερήματος μερικών εκατομμυρίων ελλαδιτών πολιτών
καταδικάζονται:
1.- Με ισόβια στέρηση των πολιτικών τους δικαιωμάτων εντός των ορίων της ελλαδικής επικράτειας,
2.- Με δήμευση όλων των περιουσιακών τους στοιχείων που αποκτήθηκαν, από το 1989 και μετά, και μέχρι των τρίτου βαθμου συγγενών τους(μετά από ενδελεχή εφαρμογή του πόθεν έσχες), μηδέ εξαιρουμένων και τυχόν καταθέσεών τους οπουδήποτε στον Πλανήτη,
3.- Με αφαίρεση της ελληνικής τους ιθαγένειας και
4.- Με απέλασή τους από τη χώρα (εξοστρακισμός) και απαγόρευση επανόδου των σ' αυτήν, για τα επόμενα δέκα χρόνια(τουλάχιστον!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
Εεε! Ο φίλος μας ο Χάος δεν χάθηκε, είναι εδώ! :clapup:

Εσείς ποια ποινή θα επιβάλλατε στον εσμό του χρεοκοπημένου και ξενόδουλου πολιτικού συστήματος της δήθεν "μεταπολίτευσης";

Ελάτε, στα όνειρα δεν ζει ντροπή. Άλλωστε νέος χρόνος μπαίνει, όλοι δικαιούνται να κάνουν μια ευχή, έστω και υπεραισιόδοξη...

Αληθεύει άραγε ότι το 83% πλήρωσε το χαράτσι; :hmm: Είναι μάλλον ψέμα ο τρόπος που το παρουσιάζουν αφού το πρώτο χαράτσι συμψηφίστηκε με τις επιστροφές από τις αποδείξεις. Όπως και να' χει ο κόσμος δείχνει διάθεση να αγκαλιάσει με αγάπη και στοργή τον Παπαδήμο, τον λυπάται κιόλας που οι ανίκανοι, φαύλοι πολιτικοί που του επιβάλανε τριγύρω (λες κι αυτός δεν το ήξερε) δεν δουλεύουν. Αχ Παπαδήμιε τι σου' μελε να πάθεις!

Ο αναμάρτητος λαός θα βάλει τον πρώτο λίθο! Θα σε πετύχει στο δόξα πατρί Παπαδήμε και θα πέσεις ταύλα. Και όταν σηκωθείς η Ελλάδα θα έχει γυρίσει στη δραχμή, εσύ που θα πας; Θα μεταμορφωθείς άξαφνα σε παντογνώστη της δραχμής! Σούπερ-ειδήμων! Ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στο παλιό και το νέο! Η ειρηνική μετάβαση προς την Τέταρτη Δημοκρατία! :hehe:

Η ποινή της ανυποληψίας, θα μου ήταν υπέρ αρκετή. Ένας Πάγκαλος χωρίς την κοιλιά του τι είναι; Ένα φοβισμένο τίποτα που τον μαστιγώνει η τσατσά-Μέρκελ.



Ευχή μου και ελπίδα μου, η απόλυτη δημοσιονομική ένωση της Ευρώπης. Ένα φορολογικό σύστημα copy-paste Γερμανικό. Μία τοπική αυτοδιοίκηση από την Ελβετία, μία δημόσια διοίκηση από Γαλλία. Ξέρετε πόσο τρελοί μπατζετάκηδες είναι αυτοί οι Γάλλοι; Ούτε πινέζα δεν τους ξεφεύγει. Και πάνω απ' όλα το μαστίγιο στους πισινούς των πολιτικών. Θέλεις να κυβερνήσεις ξιπνιτζή; Ξέχνα τις ασυλίες, εμείς στην Ευρώπη δεν έχουμε τέτοια....κάνε μαλακιούλες και θα σου' ρθει η δίωξη κατευθείαν απ' τις Βρυξέλλες.

Όσο στοχοποιούμε τη Μέρκελ και τους υπόλοιπους ηγέτες, άλλο τόσο δίνουμε άλλοθι στους δικούς μας ανίκανους. Όλα αυτά περί 'Γερμανικής Επαρχίας', Τέταρτου Ράιχ, κλπ. είναι εκτός πραγματικότητας. Η Ευρώπη νοσεί βαθειά, τουλάχιστον πριν διαλυθεί ας γίνουν 5 - 10 σωστές κινήσεις.

Μετά, όπου μας βγάλει. Όταν τα κράτη θα ψοφάνε ένα ένα σαν τα κοτόπουλα, ας κάνουμε πρωθυπουργό τον Καζάκη! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεδομένου ότι ενέχονται για
- αντισυνταγματικές εκτροπές κατά συρροή,
- για έσχατη προδοσία των εθνικών συμφερόντων και
- για βάναυση καταλήστευση του υστερήματος μερικών εκατομμυρίων ελλαδιτών πολιτών
καταδικάζονται:
1.- Με ισόβια στέρηση των πολιτικών τους δικαιωμάτων εντός των ορίων της ελλαδικής επικράτειας,
2.- Με δήμευση όλων των περιουσιακών τους στοιχείων που αποκτήθηκαν, από το 1989 και μετά, και μέχρι των τρίτου βαθμου συγγενών τους(μετά από ενδελεχή εφαρμογή του πόθεν έσχες), μηδέ εξαιρουμένων και τυχόν καταθέσεών τους οπουδήποτε στον Πλανήτη,
3.- Με αφαίρεση της ελληνικής τους ιθαγένειας και
4.- Με απέλασή τους από τη χώρα (εξοστρακισμός) και απαγόρευση επανόδου των σ' αυτήν, για τα επόμενα δέκα χρόνια(τουλάχιστον!)
Λάμπη μου, θα συμφωνήσω απόλυτα με τα πρώτα τρία σημεία και θα τα προσυπογράψω, ως φαντασιακός πρόεδρος του πολυπόθητου τούτου δικαστηρίου, μιας ονειρικής πολιτικής νιρβάνα την οποία θέλησα να μοιραστώ μαζί σας...:clapup: Ευλογημένη και άγια η ώρα που θα δούμε στ' αλήθεια τέτοιες στιγμές. Μια αληθινή μεταπολίτευση, που νομίζω ότι για μια φορά στην ιστορία μας τη δικαιούμαστε. Στα όνειρα δεν ζει ντροπή...

Στο τέταρτο σημείο θα σταθώ κατ' αρχάς για να σχολιάσω τον υπέρμετρο ανθρωπισμό και τη βαθιά ελληνική κουλτούρα που διαθέτεις, αφού το χειρότερο που μπορούσες να σκεφτείς γι' αυτούς ήταν το καλύτερο δυνατό που θα περίμεναν. Όχι καλέ μου φίλε. Εγώ ως Χάουλας, κουμουνιστής, φασίστας και μαλάκας, με πανθομολογούμενες απ' όσους με γνωρίζουν, αλλά κυρίως απ' όσους δεν με γνωρίζουν, κανιβαλικές, σαδιστικές και σατανιστικές τάσεις, δεν μπορώ να είμαι τόσο επιεικής μαζί τους. Ο Κατσούλας ήταν όπως καλά γνωρίζεις το τσιράκι μου που θυσιάστηκε για να με σώσει. :devil: :hehe: :crazy:


Θα επανέλθω... δημήτριος επί του τέταρτου σημείου (σχίζω στο ελλήνικος don't I?):hehe:

Εεε! Ο φίλος μας ο Χάος δεν χάθηκε, είναι εδώ! :clapup:
Εδώ είμαι ρε φίλε, πού θα βρω καλύτερα, τέτοιος φασίστας κομμουνιστής και μαλάκας που είμαι;:clapup: Απλά έχουν πέσει πολλές υποχρεώσεις τελευταία, όμως όποτε ξεκλέβω λίγο χρόνο εδώ γύρω τριγυρνώ...


Αληθεύει άραγε ότι το 83% πλήρωσε το χαράτσι; :hmm: Είναι μάλλον ψέμα ο τρόπος που το παρουσιάζουν αφού το πρώτο χαράτσι συμψηφίστηκε με τις επιστροφές από τις αποδείξεις. Όπως και να' χει ο κόσμος δείχνει διάθεση να αγκαλιάσει με αγάπη και στοργή τον Παπαδήμο, τον λυπάται κιόλας που οι ανίκανοι, φαύλοι πολιτικοί που του επιβάλανε τριγύρω (λες κι αυτός δεν το ήξερε) δεν δουλεύουν. Αχ Παπαδήμιε τι σου' μελε να πάθεις!
Τι έγινε μεγάλε; Όσο έλειπα μου έγινες λιβανιστήρι του Παπαδήμιου; Ε να λείψω ένα μηνάκι ακόμη και να σε βρω να υποστηρίζεις τον αγωνιστή Χρυσοχοΐδη και τι άλλο στον κόσμο. :crazy: :loltooth:

Ο αναμάρτητος λαός θα βάλει τον πρώτο λίθο! Θα σε πετύχει στο δόξα πατρί Παπαδήμε και θα πέσεις ταύλα. Και όταν σηκωθείς η Ελλάδα θα έχει γυρίσει στη δραχμή, εσύ που θα πας; Θα μεταμορφωθείς άξαφνα σε παντογνώστη της δραχμής! Σούπερ-ειδήμων! Ο συνδετικός κρίκος ανάμεσα στο παλιό και το νέο! Η ειρηνική μετάβαση προς την Τέταρτη Δημοκρατία! :hehe:
Αααα, πλάκα κάνεις, είπα κι εγώ...:clapup:

Η ποινή της ανυποληψίας, θα μου ήταν υπέρ αρκετή. Ένας Πάγκαλος χωρίς την κοιλιά του τι είναι; Ένα φοβισμένο τίποτα που τον μαστιγώνει η τσατσά-Μέρκελ.
Εδώ φαίνεται ο πραγματικός χαρακτήρας του ανθρώπου βρε. Ένα μικρό ψυχογράφημα τούτο το θέμα. :P Υπεράνω άνθρωπος ο Νικόλας, θεωρεί πως αρκεί η περιφρόνηση για να τιμωρήσει αρκετά τούτους τους ...[ας μην παραβιάσω άλλους κανόνες, δεν αντέχω πια]. Ξεχνάς φίλε μου όμως την απύθμενη περιφρόνηση που τρέφουν εκείνοι προς εσένα, εμένα και όλους εμάς τους... ποπολάρους. Εάν λοιπόν ακούσουμε εσένα και τον Λάμπη, θα τη βγάλουν καθαρή και αβρόχοις ποσίν και θα βρεθούν να κάνουν "αντίσταση" στην "ελληνική χούντα" όπως θα την ονομάσουν, μέσα στα σαλόνια των Παρισίων και των Βρυξελλών. Τους δημεύσαμε λέει την περιουσία; Ε και λοιπόν; Τέτοια αδίστακτα λαμόγια είναι πάντοτε πολύτιμα για το σύστημα. Θα τριγυρνούν σε συνέδρια, θα χειροκροτούνται ως "αντιστασιακοί" σε διεθνή φόρα, θα γράφουν βιβλία για το πόσο άξιος περιφρόνησης είναι ο λαός μας και θα λαμβάνουν τις καλύτερες κριτικές από τον αστικό τύπο.

Όχι φίλοι μου, τέτοιες αβρότητες τις κάναμε και με τον έκπτωτο Κοκό μας κι ήρθε μια μέρα το θρασίμι να διεκδικήσει και να μας πάρει πίσω την περιουσία ΤΟΥ (!!!). Να μου το θυμηθείτε, ότι εάν κάνουμε αυτό, κάποια μέρα θα μας τα πάρουν οι λεγάμενοι. Σε τι θα τιμωρηθούν δηλαδή; :mad::hmm:


Ευχή μου και ελπίδα μου, η απόλυτη δημοσιονομική ένωση της Ευρώπης. Ένα φορολογικό σύστημα copy-paste Γερμανικό. Μία τοπική αυτοδιοίκηση από την Ελβετία, μία δημόσια διοίκηση από Γαλλία. Ξέρετε πόσο τρελοί μπατζετάκηδες είναι αυτοί οι Γάλλοι; Ούτε πινέζα δεν τους ξεφεύγει. Και πάνω απ' όλα το μαστίγιο στους πισινούς των πολιτικών. Θέλεις να κυβερνήσεις ξιπνιτζή; Ξέχνα τις ασυλίες, εμείς στην Ευρώπη δεν έχουμε τέτοια....κάνε μαλακιούλες και θα σου' ρθει η δίωξη κατευθείαν απ' τις Βρυξέλλες.
Μα τι λες αδελφέ; Ειδικά στην Ευρώπη είναι που έχουν τις ασυλίες. Όλοι αυτοί, η κάστα των κυβερνητών μας στην ΕΕ και την Ευρωζώνη, όπως και στην ΕΚΤ, απολαμβάνουν πλήρους ασυλίας, ακόμη και για εγκλήματα όπως παιδεραστία (Μπαρόζο) ή καταχρήσεις κλπ. Ακόμη και ο Παπαδήμιος απολαμβάνει ασυλίας για τις ευθύνες που φέρει για το όργιο της φούσκας του ΧΑΑ κατά τη δεκαετία του '90.

Σημαντικό είναι να επανέλθει η δημοκρατία στην Ευρώπη και κυρίως η Ελλάδα να επανακτήσει την κυριαρχία της και την παραγωγικότητά της. Σε περίπτωση που και οι άλλοι λαοί επιλέξουν ν' αποτινάξουν το ζυγό της Χρεωτραπεζοκρατίας και ν' αποφασίσουν δημοκρατικά για το δρόμο που θα τραβήξουν, μόνοι ή όλοι μαζί, τότε εγώ θα διαπραγματευόμουν ευχαρίστως την ένταξή μας σε μια ευρύτερη κοινότητα. Όμως αυτή τη φορά θα το έκανα από πραγματική θέση ισότιμου διαπραγματευτή, όχι του ραγιά τον οποίο έχουν τόσα χρόνια συνηθίσει ν' ακουμπάει τα πατώματα με το μέτωπο απ' τις βαθιές υποκλίσεις. :sly:

Το ποιο σύστημα είναι από εκεί και πέρα αποδοτικό και λειτουργεί καλά, μπορούμε να το δούμε. Ας βρούμε πρώτα όμως ένα ισότιμο και δημοκρατικό modus vivendi, ειδάλλως ο καθένας θα πρέπει υποχρεωτικά να τραβήξει το δρόμο του...

Όσο στοχοποιούμε τη Μέρκελ και τους υπόλοιπους ηγέτες, άλλο τόσο δίνουμε άλλοθι στους δικούς μας ανίκανους. Όλα αυτά περί 'Γερμανικής Επαρχίας', Τέταρτου Ράιχ, κλπ. είναι εκτός πραγματικότητας. Η Ευρώπη νοσεί βαθειά, τουλάχιστον πριν διαλυθεί ας γίνουν 5 - 10 σωστές κινήσεις.
Η Μέρκελ και οι λοιποί, είναι μέρος του ίδιου υπηρετικού προσωπικού, τμήμα του εσμού των καλοθρεμμένων δούλων των μεγαλοτοκογλύφων. Αποτελούν πρόβλημα για όλους τους ευρωπαϊκούς λαούς, όσο αποτελούν πρόβλημα για εμάς τα εντόπια αρπακτικά. Εμάς χρέος μας ως πατριώτες, είναι να ελευθερώσουμε τη χώρα μας από όλους αυτούς κι εδώ συζητάμε ποια τιμωρία θα επιβάλαμε στα "ημέτερα" τσιράκια τους. Εάν οι υπόλοιποι Ευρωπαϊκοί λαοί έχουν το σθένος να τους διώξουν, ας το κάνουν, δεν θα μας χαλούσε καθόλου στην πραγματικότητα. Ο Τρίτος Παγκόσμιος Πόλεμος θα είναι πρωτοφανής όσο και κατακλυσμιαίος. Οι λαοί εναντίον των τοκογλύφων Φαραώ των αγορών. Όσο για τη Γερμανική Αποικία, μάθε ότι ο διορισμός υφυπουργού για θέματα της Ελλάδας, είναι πάγια και ιστορικά κατοχυρωμένη τακτική των αποικιοκρατικών δυνάμεων έναντι των αποικιών τους. Η ιστορία λοιπόν σε διαψεύδει και ψάξε το εάν θέλεις...

Μετά, όπου μας βγάλει. Όταν τα κράτη θα ψοφάνε ένα ένα σαν τα κοτόπουλα, ας κάνουμε πρωθυπουργό τον Καζάκη! :D
Από το στόμα σου και στου Χάους το μεγάλο αυτί. :whistle:Αμήν και πότε αδελφέ, θα σημάνουν οι καμπάνες (στο εξωτικό Παπουνάνε νομίζω ότι τις χτυπούν κάθε μέρα...:hehe:). Να ξέρεις όμως, ότι εάν σωθεί κι ελευθερωθεί η Ελλάδα, θα σωθεί και η υπόλοιπη Ευρώπη, γιατί είναι η μοίρα της περιοχής μας να οδηγεί πνευματικά και πολιτικά τις εξελίξεις σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη. Εδώ είναι η Μέση Γη, μην το ξεχνάς. :P Η νέα δημοκρατική Ευρώπη θα ξεπηδήσει από το ελληνικό πνεύμα ή θα πεθάνει πριν τη γέννησή της. Εδώ θα δοθεί λοιπόν The battle of evermore ;)

Άντε, τα υπόλοιπα θα τα πούμε άλλη στιγμή. Ακόμη το διεστραμμένο μου μυαλό επεξεργάζεται το σχέδιο παραδειγματικής τιμωρίας των ενόχων...:devil: Μου πέρασε συχνά και το "Πίσσα και Πούπουλα" απ' το μυαλό, όμως φίλε Mercury (οπαδός των Queen ή των Πίσσα και Πούπουλα άραγε??:hehe:) δεν είναι αρκετά σαδιστικό για τα γούστα μου. Εάν με πίεζαν οι συνθήκες και δεν είχα κάτι άλλο προσφορότερο, σίγουρα θα υπερψήφιζα κι εγώ την πρότασή σου. Αλλά..., πίσω έχει ο Χάος την ουρά...:sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
........................................
Χαιρετίζω την Αυτού μάχιμη Χαοτικότητα!!!!!!!!!

Περνώντας στο κυρίως θέμα, έχω μοναχά μια λύση για τους ως σήμερα πολιτικούς μας.

Κατάργηση όλων των προνομίων που απολαμβάνουν και πρόσληψη τους σε συσσίτια, ανέργων – αστέγων και γενικά σε κοινωφελή αποκλειστικά έργα.
Μισθός, είναι και αυτό κάτι που απαιτεί την λύση του. Εξ’ άλλου, εδώ δεν είναι ο τόπος που γεννήθηκε η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ;;;;;;;;;;;;
Ανάλογος λοιπόν ο μισθός τους να είναι με το έργο τους.
Με την εξής διαφορά. Αφού θα σιτίζονται μόνο από αυτό που θα φτιάχνουν το οποίο και θα πληρώνουν, όσα περισσεύουν να παρακρατούνται για την αποπληρωμή του δανεισμού της χώρας.
Αν, λέω αν κάποια στιγμή που δεν το πιστεύω καταφέρει η χώρα να αποτινάξει αυτόν τον βραχνά που λέγεται χρέος, τότε τα χρήματα που θα περισσεύουν να πηγαίνουν όλα για έργα στα οποία πάλι οι πολιτικοί μας θα δουλεύουν ως: μπετατζήδες – ως υδραυλικοί και σε όποια άλλη κενή θέση θα προκύπτει.
Ποτέ όμως σε θέση με καρέκλα. ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πάντα κάποιος άλλος να δίνει τις εντολές. ΠΑΝΤΑ!!!!!!!!!!!!!!

Αφού δε θα έχουν εργασθεί σε ολόκληρη την ζωή τους, τότε να καταγραφούν όλοι τους σε μια ιστορία που θα διδάσκεται εσαεί.
Η δε ονομασία της ιστορίας αυτής : ΟΙ ΝΤΡΟΠΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Χαιρετίζω την Αυτού μάχιμη Χαοτικότητα!!!!!!!!!
Αντιχαιρετώ με τη σειρά μου τον αρχικαμηλιέρη του στεκιού...:clapup:

Περνώντας στο κυρίως θέμα, έχω μοναχά μια λύση για τους ως σήμερα πολιτικούς μας.

Κατάργηση όλων των προνομίων που απολαμβάνουν και πρόσληψη τους σε συσσίτια, ανέργων – αστέγων και γενικά σε κοινωφελή αποκλειστικά έργα.
Να και κάποιος με αρκετά διεστραμμένο μυαλό που αρχίζει να πλησιάζει επικίνδυνα τον μοχθηρό χαοτικό σκοταδισμό του απεχθούς και γλοιώδους πνεύματός μου. :sly: :devil: :hehe: Μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι αδελφέ ταξιδευτή. Ελπίζω η λύση που μέσα στην απέραντη κακία μου σχεδιάζω να προτείνω, να σε καλύψει απόλυτα...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αντιχαιρετώ με τη σειρά μου τον αρχικαμηλιέρη του στεκιού...:clapup:
.........
Είμαι ένας φτωχός και μόνος καμηλιέρης.........
που προσπαθεί να βάλει στη σειρά τους κόκκους της άμμου...:/:
ακόμα δεν έχω βρει τον τρόπο, ακόμα...
πού θα μου πάει όμως, πού θα μου πάει:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Χαιρετίζω την Αυτού μάχιμη Χαοτικότητα!!!!!!!!!
Χαιρετίζω κι εγώ με τη σειρά μου, και χαίρομαι που ξαναβλέπω μήνυμά σου αγαπητέ φίλε και συμφορουμίτη !!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πιστεύω ότι δεν έχει τόση σημασία να τιμωρήσουμε όλους τους υπευθύνους, αλλά επιτέλους να βρούμε το θάρρος και το θράσος να τους πετάξουμε από την πολιτική.

Ακόμη και τα πιο σκληρά βασανιστήρια και αν επιλέξουμε, αν την επόμενη μέρα θα συνεχίσουνε να έχουν ρόλους κλειδιά στην κοινωνία δεν θα έχουμε καταφέρουμε κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
Από το στόμα σου και στου Χάους το μεγάλο αυτί. :whistle:Αμήν και πότε αδελφέ, θα σημάνουν οι καμπάνες (στο εξωτικό Παπουνάνε νομίζω ότι τις χτυπούν κάθε μέρα...:hehe:). Να ξέρεις όμως, ότι εάν σωθεί κι ελευθερωθεί η Ελλάδα, θα σωθεί και η υπόλοιπη Ευρώπη, γιατί είναι η μοίρα της περιοχής μας να οδηγεί πνευματικά και πολιτικά τις εξελίξεις σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη. Εδώ είναι η Μέση Γη, μην το ξεχνάς. :P Η νέα δημοκρατική Ευρώπη θα ξεπηδήσει από το ελληνικό πνεύμα ή θα πεθάνει πριν τη γέννησή της. Εδώ θα δοθεί λοιπόν The battle of evermore ;)

Ρίξε και μια ματιά εδώ, όποτε βρεις χρόνο να δεις μια λυρική αφήγηση για τον κάτοικο της Μέσης Γης. :P

Άκουγα σήμερα τον Καζάκη στο Ράδιο 9 να καλεί ανοιχτά τους δημοσίους υπαλλήλους να μπαχαλέψουν το κράτος ως αντίσταση στην Κατοχική κυβέρνηση. Έλεγε μάλιστα ότι τώρα που φέρνει ο Ράιχενμπαχ το καινούργιο πρόγραμμα για τη καταπολέμηση της φοροδιαφυγής, θα βρει μπροστά του τον Έλληνα χάκερ! :pc: :hehe:

Ο μηδενισμός σε όλο του το μεγαλείο. Λες και ο Βενιζέλος, ο κάτοχος 2,7 εκ. ευρώ σε δηλωμένες καταθέσεις, θα παρουσιαστεί ποτέ σε λαϊκό δικαστήριο. Όπλα έχετε για να τον πάτε με το ζόρι; :hmm: :ropalo:

Θα προτιμούσα ένα κίνημα που έβαζε τις βάσεις για μια πανευρωπαϊκή εξέγερση των λαών, παρά ένα εκτονωτήρι ενός καταπιεσμένου ελληναριού. Εν πάση περιπτώσει, αναγνωρίζω το δικαίωμα στον κολασμένο να χαμογελάει χαιρέκακα με την μπουρδελοποίηση της χώρας. Όταν κοιμάσαι στο παγκάκι σαν το αγρίμι, κανείς δεν μπορεί να σε κρίνει.

Αν είναι να βγούμε όλοι στο κουρμπέτι, ας γίνει με "στυλ" επαναστατικό! :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Πιστεύω ότι δεν έχει τόση σημασία να τιμωρήσουμε όλους τους υπευθύνους, αλλά επιτέλους να βρούμε το θάρρος και το θράσος να τους πετάξουμε από την πολιτική.

Ακόμη και τα πιο σκληρά βασανιστήρια και αν επιλέξουμε, αν την επόμενη μέρα θα συνεχίσουνε να έχουν ρόλους κλειδιά στην κοινωνία δεν θα έχουμε καταφέρουμε κάτι

...και τότε θα βρεθούμε μπροστά στο απειλητικό για την ησυχία μας ερώτημα: άντε και τους πετάξαμε από την πολιτική. Ποιους θα αναδείξουμε?:P

Σοβαρά τώρα, η λήθη είναι όντως η καλύτερη τιμωρία, ωστόσο, όταν κάποιοι άνθρωποι έχουν αποδεδειγμένα ζημιώσει το Κράτος προς ίδιον όφελος, τότε επιβάλλεται τουλάχιστον για την αποκατάσταση της έννοιας του δικαίου α. η δήμευση των περιουσιακών στοιχείων που προέρχονται από αυτές τις δραστηριότητες και β. η τιμωρία σε προσωπικό επίπεδο έστω και όχι ισόβια όπως π.χ. φυλάκιση (σε αγροτικές φυλακές για να κάνουμε και καμιά δουλειά)

Κι αυτό γιατί, τώρα που το ξανασκέφτομαι, υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο, ένας π.χ. τέως υπουργός που έχει πλουτίσει αθέμιτα να μην επανεκλεγεί, αλλά έχοντας τους κατάλληλους φίλους να βρεθεί ξανά σε δημόσιο αξίωμα...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
εγω τους λυπάμαι τους καημενους....καθε πρωι να πρεπει να ξυπνανε και να τους φερνει η φιλιπινεζα το φαι στο κραβατι...τι κουραστικο να τρως?? μετα να κανουν 5 βηματα και να μπαινουν στην μερσεντες...τι κουραστικο να βλεπουν καποιον αλλον να οδηγαει? μα αυτοι οι ανθρωποι περνανε μια ζωη μεσα στην κακουχια...ποια αλλη τιμωρια ειναι χειροτερη απο αυτη?? πεστε μου! υπαρχει χειροτερο απο το να καθεσαι στα νησια φιτζι και αλλοι 10 απο πανω να σου κανουν αερα? ΚΑΚΟΥΧΙΕΣ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
...και τότε θα βρεθούμε μπροστά στο απειλητικό για την ησυχία μας ερώτημα: άντε και τους πετάξαμε από την πολιτική. Ποιους θα αναδείξουμε?:P
Έλα τώρα. Δεν δέχομαι ότι δεν υπάρχουν πολιτικοί. Εξάλλου κάθε Έλληνας θα ήθελε να γίνει πρωθυπουργός. Σημασία έχει ότι υπάρχει η ανάγκη, από τον άνεργο μέχρι και το πιο υψηλόβαθμο στέλεχος ή τον πιο μεγαλοδικηγόρο, για αλλαγή στην νοοτροπία. Ίσως είναι η πρώτη φορά που θα πρέπει να ψηφίσουμε ούτε με κομματικές, ούτε με πολιτικές πεποιθήσεις. Αυτή την φορά έχει σημασία η νοοτροπία.

Τι θέλεις να πιστέψω ότι δεν υπάρχει ένας Έλληνας με "υγιής" νοοτροπίας; Αν είναι έτσι όλοι είμαστε διεφθαρμένοι και στην ουσία τσακωνόμαστε επειδή αυτή την φορά δεν πέσαν πολλά ψίχουλα σε εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Εξάλλου κάθε Έλληνας θα ήθελε να γίνει πρωθυπουργός. Σημασία έχει ...

...:redface::redface::redface:, πόσοι Έλληνες υπάρχουν, σ' αυτόν τον τόπο!:worry::worry::worry:

Τι θέλεις να πιστέψω ότι δεν υπάρχει ένας Έλληνας με "υγιής" νοοτροπίας;...
Ε, όχι και μόνον ένας! Αλλά το πολύ "τρεις κι ο κούκος"...όπως δείχνουν τα φαινόμενα!:whistle:

Αν είναι έτσι όλοι είμαστε διεφθαρμένοι και στην ουσία τσακωνόμαστε επειδή αυτή την φορά δεν πέσαν πολλά ψίχουλα σε εμάς.
Έτσι είναι, γιατί " ανακατωθήκαμε με τα πίτουρα" και τώρα, "μας τρώνε οι κόττες"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Έλα τώρα. Δεν δέχομαι ότι δεν υπάρχουν πολιτικοί. Εξάλλου κάθε Έλληνας θα ήθελε να γίνει πρωθυπουργός. Σημασία έχει ότι υπάρχει η ανάγκη, από τον άνεργο μέχρι και το πιο υψηλόβαθμο στέλεχος ή τον πιο μεγαλοδικηγόρο, για αλλαγή στην νοοτροπία. Ίσως είναι η πρώτη φορά που θα πρέπει να ψηφίσουμε ούτε με κομματικές, ούτε με πολιτικές πεποιθήσεις. Αυτή την φορά έχει σημασία η νοοτροπία.

Τι θέλεις να πιστέψω ότι δεν υπάρχει ένας Έλληνας με "υγιής" νοοτροπίας; Αν είναι έτσι όλοι είμαστε διεφθαρμένοι και στην ουσία τσακωνόμαστε επειδή αυτή την φορά δεν πέσαν πολλά ψίχουλα σε εμάς.

Απλά δεν είμαι σίγουρη ότι υπάρχει ικανός αριθμός ανθρώπων οι οποίοι να διαθέτουν τις γνώσεις, την εμπειρία και γιατί όχι και τις διασυνδέσεις που απαιτούνται για να αναλάβουν κυβερνητικές και λοιπές υψηλές δημόσιες θέσεις και οι οποίοι ταυτόχρονα να έχουν το ηθικό ανάστημα που θα τους κάνει να λειτουργήσουν με απόλυτο γνώμονα το εθνικό συμφέρον, ασχέτως πολιτικού και λοιπού κόστους, αγνοώντας τις σειρήνες του εύκολου πλουτισμού και του βολέματος των ημέτερων... γιατί δεν χρειαζόμαστε 1-2 άτομα χρειαζόμαστε ένα σημαντικό αριθμό πολιτικού-τεχνοκρατικού προσωπικού.

Όσο για την αναγκαιότητα αλλαγής νοοτροπίας, σαφώς και μας αφορά όλους. Ακόμα κι αν δεν πρόκειται για διαφθορά, είναι η μικρή προσωπική εξυπηρέτηση...
Ποιος είναι ο γονιός που θα πει "μη διορίσεις το παιδί μου γιατί δεν έχει τα προσόντα, βρες έναν άλλο"?
Ποιος είναι ο φορολογούμενος που θα δηλώσει "πρέπει να πληρώσω γιατί είχα αυτά τα εισοδήματα"?

Οπότε ποιος είναι αυτός που θα αναλάβει μια κρατική θέση και θα ξεκινήσει με δυσάρεστα μέτρα, που θα τον φέρουν αντιμέτωπο με κομμάτια της κοινωνίας, θα καταφέρει να στήσει τους απαιτούμενους μηχανισμούς για να πιάσει τα μεγάλα ψάρια και να διορθώσει τις αδικίες και όλα αυτά τηρώντας "όρκο αγνότητας"?


Προσθήκη:
Επειδή κάπου εδώ μπορεί να τεθούν ζητήματα που αφορούν και στο διαβόητο "ελληνικό δημόσιο", ας ξέρουμε ότι έχει ανοίξει μια σχετική συζήτηση και εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ε, όχι και μόνον ένας! Αλλά το πολύ "τρεις κι ο κούκος"...όπως δείχνουν τα φαινόμενα!:whistle:
Υπονοείς ότι θεωρείς ότι είσαι διεφθαρμένος; :P
Όπως και να έχει 1) οι πολιτικοί είναι άνθρωποι, εμείς είμαστε άνθρωποι άρα μπορούμε να είμαστε πολιτικοί 2) δεν χρειαζόμαστε στρατό πολιτικών. Έτσι και αλλιώς οι βουλή 300 χωράει και ο Λεωνίδας με τους 300 του, έκανε θαύματα.

Έτσι είναι, γιατί " ανακατωθήκαμε με τα πίτουρα" και τώρα, "μας τρώνε οι κόττες"!
Κάθε μέρα ερχόμαστε αντιμέτωποι με πίτουρα. Δεν είναι δικαιολογία αυτό. Στην τελική, ας παραδεχτούμε ότι είμαστε διεφθαρμένοι και το δηλώσουμε. Θα είμαστε και το πρώτο κράτος μαφιόζων. Θα τους σοκάρουμε :P

Τελικά κάθε μέρα επιβεβαιώνομαι όλο και πιο πολύ ότι η Ελλάδα πρέπει να βρει την ταυτότητα της, να ακούσουμε λίγο τα συναισθήματα μας και να πάψουμε να ντρεπόμαστε για αυτά. Είμαστε καλοί ή "κακοί"; Είμαστε "διεφθαρμένοι" ή νομοταγής; Είμαστε Δύση ή Ανατολή; Γιατί ντρεπόμαστε;

Απλά δεν είμαι σίγουρη ότι υπάρχει ικανός αριθμός ανθρώπων
Επιμένω ο Λεωνίδας με τους 300 του, %$%$#%$^# και έδερνε. Στην τελική είμαστε μικρό κράτος, η αναλογία μετράει.
Και στην τελική οκ, έστω δεν υπάρχει ικανός αριθμός και δεν είναι η λύση αυτή. Ας σκεφτούμε κάποια άλλη λύση.

οι οποίοι [...] να έχουν το ηθικό ανάστημα που θα τους κάνει να λειτουργήσουν με απόλυτο γνώμονα το εθνικό συμφέρον, ασχέτως πολιτικού και λοιπού κόστους
Μην χρησιμοποιούμε καραμέλες. Εδώ δεν υπάρχει πολιτικό κόστος. Αναζητούμε πολιτικούς που λειτουργούν έτσι, αλλιώς και αλλιώτικα. Ποίο είναι το πολιτικό κόστος; Αφού "εμείς" τους αναζητούμε και τους προτρέπουμε.

αγνοώντας τις σειρήνες του εύκολου πλουτισμού

Στις μέρες μας, ο μισθός των πολιτικών αποτελεί για πολλούς ουτοπικός μισθός. Στην τελική ας τους δώσουμε πρώτα σε αυτούς αύξηση :P
Ποιος είναι ο γονιός που θα πει "μη διορίσεις το παιδί μου γιατί δεν έχει τα προσόντα, βρες έναν άλλο"?
Ποιος είναι ο φορολογούμενος που θα δηλώσει "πρέπει να πληρώσω γιατί είχα αυτά τα εισοδήματα"?

Κανένας γονιός και φορολογούμενος δεν θα πει πότε τέτοια ατάκα. Το θέμα είναι το "σύστημα" να λέει σε αυτούς "σύνελθε"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Υπονοείς ότι θεωρείς ότι είσαι διεφθαρμένος; :P
Όπως και να έχει 1) οι πολιτικοί είναι άνθρωποι, εμείς είμαστε άνθρωποι άρα μπορούμε να είμαστε πολιτικοί 2) δεν χρειαζόμαστε στρατό πολιτικών. Έτσι και αλλιώς οι βουλή 300 χωράει και ο Λεωνίδας με τους 300 του, έκανε θαύματα.
Αρχικά χρόνια πολλά Παναγιώτη. Κατά δεύτερο εκείνο που θέλω να τονίσω, είναι πως η Βουλή μου μοιάζει με τον μύθο του σπηλαίου. Και ενώ οι βουλευόμενοι εντός της είναι κάτω από την ισχυρότατη επίδραση των δεσμωτών, εμείς οι απ’έξω τα βάζουμε μεταξύ μας, ψάχνουμε ποιος φταίει, παλεύουμε με ανύπαρκτες ιδέες γιατι αυτές οι ιδέες που διαμορφώνουμε αφορούν εμάς και έχουν την ισχύ των προϊόντων μιας εστίας στον ουρανό.
Κάθε μέρα ερχόμαστε αντιμέτωποι με πίτουρα. Δεν είναι δικαιολογία αυτό. Στην τελική, ας παραδεχτούμε ότι είμαστε διεφθαρμένοι και το δηλώσουμε. Θα είμαστε και το πρώτο κράτος μαφιόζων. Θα τους σοκάρουμε
Θα συμφωνήσω εδώ στο ότι είμαστε η coza nostra στον ελληνικό χώρο. Η μοναδική διαφορά είναι ότι ο δικός μας ρόλος περιορίζεται σε αυτόν του εθελοντού θύματος κατ’ εξακολούθηση. Διαφορετικά μαζόχες.
Τελικά κάθε μέρα επιβεβαιώνομαι όλο και πιο πολύ ότι η Ελλάδα πρέπει να βρει την ταυτότητα της, να ακούσουμε λίγο τα συναισθήματα μας και να πάψουμε να ντρεπόμαστε για αυτά. Είμαστε καλοί ή "κακοί"; Είμαστε "διεφθαρμένοι" ή νομοταγής; Είμαστε Δύση ή Ανατολή; Γιατί ντρεπόμαστε;
Ναι, μία ταυτότητα που να μην έχει επάνω της το 666. Γιατι οποιαδήποτε άλλη θα είναι άλλη μια επανέκδοση του ίδιου ανέκδοτου που από το 1821 και εδώ δεν έχει αλλάξει την ουσία του.
Επιμένω ο Λεωνίδας με τους 300 του, %$%$#%$^# και έδερνε. Στην τελική είμαστε μικρό κράτος, η αναλογία μετράει.
Και στην τελική οκ, έστω δεν υπάρχει ικανός αριθμός και δεν είναι η λύση αυτή. Ας σκεφτούμε κάποια άλλη λύση.
Ισως θα πρέπει να επιλέξουμε αντί για τον ρόλο του Λεωνίδα που όπως λες %$%$#%$^# και έδερνε, τον ρόλο του Καζανόβα, γιατι αυτός έκανε έρωτα και όπως αυτός χάριζε την χαρά σε κάθε πικραμένη, έτσι και εμείς να δείξουμε άλλα πράγματα….
Επίσης και οι Ιταλοί πρέπει να πάρουν τον ρόλο του Ρωμαίο, όχι μόνο εμείς να επωμισθούμε τα βάρη της ανάκαμψης της φτωχής Νότιας Ευρώπης. Οι δε Ισπανοί και Πορτογάλοι, να ψάξουν να βρουν ρόλους.:)
Μην χρησιμοποιούμε καραμέλες. Εδώ δεν υπάρχει πολιτικό κόστος. Αναζητούμε πολιτικούς που λειτουργούν έτσι, αλλιώς και αλλιώτικα. Ποίο είναι το πολιτικό κόστος; Αφού "εμείς" τους αναζητούμε και τους προτρέπουμε.
Μια μικρή διόρθωση. Δεν είμαστε σε θέση να αναζητήσουμε τους πολιτικούς:/: και αυτό γιατι ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια.:) Μόνοι τους, εθελοντικά. Ούτε Μ.Κ.Ο. να ήτανε. Ούτε Μ.Κ.Ο..
Εδώ παραδέχομαι ότι, ίσως χωρεί μια μικρούλα ένσταση και αυτό γιατι υπάρχει η εκδοχή να τους κατεβάζουν στον στοίβο της πολιτικής, top managers…:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πιστεύω ότι δεν έχει τόση σημασία να τιμωρήσουμε όλους τους υπευθύνους, αλλά επιτέλους να βρούμε το θάρρος και το θράσος να τους πετάξουμε από την πολιτική.
Αυτό θα ίσχυε εφόσον αποδεικνυόταν ότι δεν έκαναν όσα έκαναν με σκοπό την καταστροφή και την υποδούλωση της χώρας, αλλά από απλή ανικανότητα, προσπάθησαν για το καλύτερο κι απέτυχαν. Τότε θα δεχόμουν απολύτως αυτό που λες. Όμως, επειδή γνωρίζω ότι υπάρχουν ατράνταχτες αποδείξεις, οι οποίες υποστηρίζονται από πλήθος αποχρωσών ενδείξεων, ότι η σημερινή κατάντια της χώρας υπήρξε αποτέλεσμα προδοσίας και προσεκτικού σχεδιασμού, τις οποίες πρόκειται να παρουσιάσουμε στο δικαστήριο, η τιμωρία θα πρέπει να είναι τέτοια που αρμόζει όχι σε ανίκανους αλλά σε Εφιάλτες και δοσίλογους. Σε άλλες εποχές, η μόνη δυνατή ποινή θα ήταν ο θάνατος. Σήμερα όμως θεωρώ ότι αυτή η τιμωρία θα ήταν πολύ πολύ επιεικής...

Ακόμη και τα πιο σκληρά βασανιστήρια και αν επιλέξουμε, αν την επόμενη μέρα θα συνεχίσουνε να έχουν ρόλους κλειδιά στην κοινωνία δεν θα έχουμε καταφέρουμε κάτι
Πώς βρε Τζώννυ μου από τη μια πλευρά θα τους βασανίζουμε, ενώ από την άλλη θα έχουν ρόλους κλειδιά;:confused:
Βλέπω ότι μας έχουν επιβάλλει τόσο ισχυρά το Εγώ τους αυτοί οι άνθρωποι, που ακόμη και υποθετικά δυσκολευόμαστε να ονειρευτούμε ότι θα ζήσουμε χωρίς τα βρωμερά τους χνώτα στο σβέρκο μας. Ενδεικτικό του σοκ που έχουν προκαλέσει οι κανάγιες στον ελληνικό λαό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όλες αυτές τις ημέρες φίλοι και φίλες, από τότε που άνοιξα το παρόν θέμα, βασανίζομαι να βρω την ταιριαστή τιμωρία για τα ξενόδουλα λαμόγια που έχουμε μάθει ν' αποκαλούμε "πολιτικούς", για το ξεπούλημα της χώρας, την παράδοσή της σε ξένες δυνάμεις και τον πλήρη εξευτελισμό του ελληνικού λαού στα πέρατα της οικουμένης, αλλά κυρίως για το μεγαλύτερο έγκλημα όλων: Την καλλιέργεια στην κοινή γνώμη της υποτέλειας, της ηττοπάθειας και πάνω απ' όλα της πεποίθησης ότι ο λαός μας είναι εντελώς άχρηστος και η χώρα μας ανίκανη να παράγει το παραμικρό, εκτός από οσφυοκάμπτες, ρουφιάνους, γκαρσόνια και πουτάνες.

Προσπαθώντας να είμαι ακριβοδίκαιος λοιπόν, ώστε ν' αποδώσω πραγματική δικαιοσύνη για τα παθήματα και τον εκμαυλισμό του συνόλου του ελληνικού λαού, για τις "θεραπείες σοκ" και το αυτομαστίγωμα τα οποία μας επέβαλαν ή μας υπέβαλαν, κατέβασα από τα αραχνιασμένα ράφια της σκοτεινής μου βιβλιοθήκης τα άπαντα του θείου Μαρκήσιου, του θείου Αδόλφου και του πατερούλη Ιωσήφ, όλες τις αρχαίες κινέζικες πραγματείες περί προχωρημένων μεθόδων βασανισμού και γενικά όλα τα βιβλία που διαμόρφωσαν στην πορεία των χρόνων τον αβρό και συμπαθή μου χαρακτήρα που όλοι γνωρίζετε (:whistle:), όμως δυστυχώς καμμία τιμωρία απ' όσες οι δάσκαλοί μου πρότειναν δεν μου φαινόταν αρκετή για τα απεχθή εγκλήματα για τα οποία πρόκειται να καταδικαστούν όσοι έφεραν τη χώρα και το λαό στην παρούσα κατάσταση (μη σας φαίνεται τόσο μακρινό αυτό που λέω, σκεφτείτε πόσο απίθανο φαινόταν το 1941 ή το '42 ότι θα καταδικάζονταν ο Ράλλης και ο Τσολάκογλου σε θάνατο, ενώ οι Ναζί θα εγκατέλειπαν εσπευσμένα τη χώρα με την ουρά στα σκέλια).

Τελικά κατέληξα ότι η τιμωρία θα πρέπει να είναι παραδειγματική, λυτρωτική και να έχει εκπαιδευτικό χαρακτήρα, δηλαδή να ικανοποιεί το δημοκρατικό αίτημα του σωφρονισμού, ή έστω να δίνει την ευκαιρία στους ενόχους να αναθεωρήσουν τα όσα δεινά επέφεραν στον ελληνικό λαό και να μετανοήσουν γι' αυτά. Πάνω απ' όλα, οι ένοχοι θα πρέπει να συνειδητοποιήσουν πόσο κακό μας έκαναν και να το βιώσουν στο πετσί τους, the hard way όπως έλεγαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι...:P:D

Έτσι, ως φασιστοκομμουνιστής μαλάκας πρόεδρος του φαντασιακού Υπέρτατου Πολιτειακού Δικαστηρίου, αποφασίζω και διατάσσω τα ακόλουθα:

1. Οι ένοχοι θα τεθούν σε περιορισμό σε ειδικά διαμορφωμένη για την περίπτωση περιοχή. Συγκεκριμένα αυτή θα μπορούσε να είναι ένα εγκαταλειμμένο χωριό ή ένα ξερονήσι. Η περιοχή θα περιφραχτεί σε περίμετρο μερικών χιλιομέτρων και στρατιωτικές δυνάμεις θα παραταχθούν, φυλάσσοντας σκοπιές ανά είκοσι μέτρα, με εντολή να πυροβολούν όποιον επιχειρήσει να δραπετεύσει, χωρίς δεύτερη κουβέντα. Στην περίπτωση της βραχονησίδας, θα επιστρατευτούν και ειδικοί βατραχάνθρωποι με εκπαιδευμένους καρχαρίες, ειδικούς να οσμίζονται το χοιρινό κρέας. Μάλιστα αυτή η νησίδα θ' ανήκει σε κάποια από τις "γκρίζες ζώνες", έτσι ώστε να μπορούμε να επικαλούμαστε διαρκώς τον τουρκικό κίνδυνο, πράγμα που όπως θα δείτε παρακάτω μπορεί να φανεί χρήσιμο.

2. Μέσα λοιπόν σε τούτη την περίμετρο, οι κρατούμενοί μας θα είναι απολύτως ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ, όσο ελεύθεροι δηλαδή ήταν οι Έλληνες επί της βασιλείας των εν λόγω κακοποιών στοιχείων. Κανείς δεσμοφύλακας δεν πρόκειται να ταράξει τη γαλήνη τους, κανένα βασανιστήριο δεν πρόκειται να τους επιβληθεί, καμμία καταπίεση. Δεν πρόκειται δηλαδή για φυλάκιση, ούτε για εξορία, απλά για καραντίνα, όπως έχει το δικαίωμα κάθε ευνομούμενη κοινωνία να θέσει υπό περιορισμό όσους διακινδυνεύουν να τη μολύνουν με κάποια μεταδοτική ασθένεια, στην περίπτωσή μας το λαμογισμό και την προδοσία.

3. Επειδή ωστόσο ο ελληνικός λαός δεν χρωστά τίποτε ώστε να πληρώνει για τη διατροφή των πρώην καταπιεστών του, δεν πρόκειται να ληφθεί καμμία μέριμνα για τη στέγαση ή τη σίτισή τους. Αυτό είναι κάτι για το οποίο θα πρέπει να φροντίσουν οι ίδιοι, δουλεύοντας με τα χέρια τους, χτίζοντας κατοικίες, καλλιεργώντας τη γη ή εκτρέφοντας ζώα (από αυτό τουλάχιστον έχουν εμπειρία, ολόκληρους κομματικούς μηχανισμούς με αγέλες κρατικοδίαιτων κοπρόσκυλων εξέτρεφαν τόσα χρόνια).

4. Επειδή είναι βέβαιο ότι στην περιοχή δεν θα υπάρχουν τα απαιτούμενα υλικά για να κάνουν την αρχή τουλάχιστον για όσα χρειάζονται να χτίσουν, καθώς θα είναι από καιρό εγκαταλειμμένη λόγω της φτώχειας και της διάλυσης της αγροτικής παραγωγής της χώρας που οι ίδιοι επέφεραν, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Στην ίδια ακριβώς θέση βρίσκονταν και οι Έλληνες μετά τον Β' ΠΠ, αφού οι αγαπημένοι μας φίλοι Γερμανοί είχαν λεηλατήσει το χρυσάφι της χώρας κι είχαν καταστρέψει πόλεις και χωριά σαν το λίβα που καίει τα σπαρτά. Εφόσον οι πρώην πολιτικοί μας δεν διεκδίκησαν τα κατοχικά δάνεια, ούτε τις πολεμικές αποζημιώσεις, προφανώς θεώρησαν ότι η ανοικοδόμηση της χώρας μετά από την καταστροφή που μας επέφεραν οι αφεντάδες τους είναι κάτι το απλό. Ας το δουν λοιπόν στην πράξη για να καταλάβουν τι εστί βερίκοκο. Ας μην ανησυχούν, εμείς οι Έλληνες είμαστε πονόψυχοι και ανεξίκακοι. Θα τους ΔΑΝΕΙΣΟΥΜΕ λοιπόν τα ποσά που τους είναι αναγκαία για την οικοδόμηση της αυτόνομης κοινότητάς τους. Μετά θα τους πουλάμε τα υλικά σε ό,τι τιμές γουστάρουμε εμείς. Έτσι, θ' αναπαράγουμε το καθεστώς αποικιοκρατίας στο οποίο αυτοί καταδίκασαν τη χώρα επί τόσες δεκαετίες.

5. Τα δάνεια θα πρέπει να πληρώνονται τακτικά, ειδάλλως θα σταματάει η προμήθεια υλικών και τροφίμων. Οι ελεύθεροι κι αυτόνομοι πρώην πολιτικοί μας θα πρέπει να δουλεύουν εντατικά ώστε να ανταποκρίνονται στις υποχρεώσεις τους, απολύτως νόμιμες εφόσον θα φέρουν και τις υπογραφές τους. Οι τιμές στις οποίες θ' αγοράζονται όμως τα προϊόντα τους θα καθορίζονται από εμάς και θα φροντίσουμε να είναι ιδιαίτερα χαμηλές, έως εξευτελιστικές, επικαλούμενοι την "ανταγωνιστικότητα".

6. Εάν κάποιος δεν είναι ικανοποιημένος από τη διατροφική επάρκεια ή επιθυμεί περισσότερη πολυτέλεια, ευχαρίστως θα του δανείσουμε τα ποσά που χρειάζεται. Ωστόσο το δάνειο θα χρεώνεται σε όλη την κοινότητα και θα πρέπει όλοι μαζί να δουλέψουν για να το ξεπληρώσουν. Φυσικά, τα εν λόγω δάνεια θα είναι δομημένα με τέτοιο τρόπο, ώστε να μην μπορούν να ξεπληρωθούν, όπως περίπου τα διάσημα "Δάνεια της Αγγλίας". Έτσι θα αναπαράγουμε τη σχέση "φίλων και συμμάχων" με τις μεγάλες δυνάμεις, στην οποία είχε καταδικάσει επί έναν και πλέον αιώνα τη χώρα το απερχόμενο πολιτικό σκυλολόι...γκχ γκχ... σύστημα ήθελα να πω.

7. Σε τακτά χρονικά διαστήματα θα επικαλούμαστε την δύσκολη παγκόσμια οικονομική κατάσταση ή/και την τουρκική απειλή και θα τους επιβάλλουμε σκληρή λιτότητα, βάσει της οποίας οι μερίδες του φαγητού τους θα μειώνονται καθημερινά όλο και περισσότερο. "Τι να κάνουμε ρε παιδιά, δεν βγαίνουμε, πρέπει να δουλέψετε περισσότερο και να τρώτε λιγότερο, αυτό ορίζει η κοινή λογική, όπως μας έλεγε και ο αγαπητός μας Μπενίτο όταν ήταν ακόμη υπουργός και αντιπρόεδρος. Σε περίπου είκοσι με τριάντα χρόνια θα ισιώσει η κατάσταση και θα μπορείτε κι εσείς να τρώτε ό,τι σας επιτρέπουμε εμείς...γκχ γκχ... ό,τι θέλετε δηλαδή". Αυτή θα είναι η απάντησή μας στις παράλογες διαμαρτυρίες τους. Προσωπικά μάλιστα σκέφτομαι να πληρώνω τον Μανδραβέλη (επίσης κρατούμενο αλλά ευνοούμενο) να γράφει στην τοπική εφημερίδα λαύρα άρθρα για το πόσο δίκαιο είναι αυτό και πόσο λαϊκιστές είναι όσοι από τους ελεύθερους κρατούμενους εναντιωθούν σε τέτοιες μεθοδεύσεις. Λέτε να μην δεχτεί ο θείος Πάσχος να παίξει αυτόν το ρόλο; Ε τότε θα πληρώσω τον Πρετεντέρη ή την Τρέμη...:whistle:

8. Επειδή είναι γνωστό ότι εμείς είμαστε φασίστες και αντιδημοκράτες, ενώ εκείνοι υπήρξαν πάντοτε υποδείγματα δημοκρατικότητας και χρηστής διαχείρισης, μέσα στην απροσμέτρητη καλοσύνη μας κι ανεκτικότητά μας τους παρέχουμε μια μοναδική δυνατότητα: να δημιουργήσουν μια δημοκρατία, πλήρως αυτοδιαχειριζόμενη, πρότυπη και ιδεατή. Μάλιστα, για να τους δώσουμε την ευκαιρία να αποδείξουν πόσο ικανοί και δημοκράτες είναι, η περιοχή θα βιντεοσκοπείται σε 24ωρη βάση και το "Democracy Survivor" που θα προκύψει θα πωλείται σε όλες τις χώρες του κόσμου. Έτσι, όλοι θα δουν με ικανοποίηση τους πρώην πολιτικούς μας να σφάζονται για την εξουσία και να κατηγορούν ο ένας τον άλλον για τα χάλια τους, ενώ τα έσοδα από την πώληση των δικαιωμάτων του ρε-αλήτη show θα ξεπληρώσουν ένα μέρος από όσα μας έφαγαν όλοι μαζί τόσες δεκαετίες. Ας αποδείξουν λοιπόν πόσο δημοκράτες είναι και πόσο φασίστες εμείς. Ας φτιάξουν μια καλύτερη κοινωνία μεταξύ τους ή ας αποδείξουν πόσο άχρηστοι κι αρπακτικοί είναι. Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα...

9. Στο τέλος κάθε χρονιάς, την παραμονή της επόμενης πρωτοχρονιάς, το φιλοθεάμον κοινό θα ψηφίζει έναν από τους κατοίκους της αυτόνομης δημοκρατικής κοινότητας των πρώην πολιτικών μας, ο οποίος θα είναι ο νικητής. Το βραβείο του θα είναι ένα καλό κελί στον Κορυδαλλό, από εκείνα όπου κατοικούσε ο Γεώργιος Παπαδόπουλος ή ο Γεώργιος Κοσκωτάς, γνωστοί αγωνιστές του έθνους και της δημοκρατίας. Στο βραβείο θα συμπεριλαμβάνεται και πλήρης σίτιση.:clapup:

Είμαι βέβαιος ότι η παραπάνω τιμωρία είναι ήπια, δημοκρατική, δίκαιη, ανταποδοτική (σε αντίθεση με το χαράτσι του Μπενίτο) και κυρίως διδακτική και ιδιαιτέρως σωφρονιστικού χαρακτήρα. Είναι μάλιστα απολύτως παραδειγματική για όσους επόμενους διανοηθούν να προδώσουν τη χώρα και το λαό που τους εκλέγει. Πάνω απ' όλα όμως η παραπάνω τιμωρία είναι σαδιστική σε έσχατο βαθμό, ώσπου κλείνει κύκλο και φτάνει να φαίνεται ως σπλαχνική και επιεικής. Σίγουρα δηλαδή έχει τα χαρακτηριστικά "Θείας Δίκης"!!

Ελπίζω να ικανοποίησα το κοινό περί δικαιοσύνης αίσθημα. Εάν κάποιος έχει να συμπληρώσει κάτι στο παραπάνω σενάριο τιμωρίας, το οποίο μου έχει διαφύγει, σας παρακαλώ να το γράψετε στα παρακάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top