Γάμος με άτομο άλλης θρησκείας/δόγματος + παιδιά

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
η απλά όπως έχω "ξαναχιλιοπεί" μπορεί να το θέλει ο άντρας μου και είμαι σε θέση να "θυσιαστώ"..

(το τελευταίο σου ποστ το εκλαμβάνω σαν ένα άκομψο αστειάκι.. δεν μπορώ να πιστέψω οτι μετά απο τόσες απαντήσεις μου έβγαλες αυτό το συμπέρασμα..και προτιμώ να μην το συνεχίσω άλλο.. :/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
εγώ βλέπω τεράστια διαφορά σε αυτό.. με ενδιαφέρει η πίστη του παιδιού μου και θέλω να την επιλέξει μόνο του. όπως θεωρώ προσωπικό το ποιόν/ποιά θα παντρευτεί, έστι θεωρώ προσωπικό το σε τι θα πιστέψει.. δεν καταλαβαίνω τι σου φαίνεται περίεργο.. κολλάω στην τελετή γιατι θέλω οταν και αν γίνει το παιδί μου να την βιώσει επειδή το θέλει και να αισθανθεί όλα αυτά που πρέπει να αισθανθεί.
επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να βρω κάποιον που να μοιράζεται τα δικά μου πιστεύω..
Αν ο σύζυγός σου (και η οικογένειά του) δεν συμμερίζεται τις απόψεις σου και θέλει να βαπτιστεί το παιδί σας όσο είναι βρέφος, θα υπάρχει μια διάσταση απόψεων την οποία δεν μας είπες πως θα γεφυρώσεις.
Είτε το βαπτίσεις, είτε όχι, πάλι μόνο του θα επιλέξει την πίστη του, όπως έκανες κι εσύ, κι εγώ και η κόρη μου και άλλοι.
Αντίθετα θα επιλέξετε τόσα άλλα -πολύ σημαντικότερα- ερήμην του εκ των πραγμάτων, που η βάπτιση μπροστά τους ωχριά.
Η Όλγα απ' ό,τι κατάλαβα έχει παιδί και ξέρει. :D
Ωστόσο δεν υπάρχει λόγος να σε φέρνουμε σε δύσκολη θέση. Όοοοταν έρθει εκείνη η ώρα, δεν ξέρουμε καν αν θα είσαι εδώ να μας πεις τελικά τι έκανες.
Παρατηρώ πάντως ότι είχε δίκιο ο πατέρας μου που έλεγε πως οι άνθρωποι μαλακώνουν μεγαλώνοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Αν ο σύζυγός σου (και η οικογένειά του) δεν συμμερίζεται τις απόψεις σου και θέλει να βαπτιστεί το παιδί σας όσο είναι βρέφος, θα υπάρχει μια διάσταση απόψεων την οποία δεν μας είπες πως θα γεφυρώσεις.
Είτε το βαπτίσεις, είτε όχι, πάλι μόνο του θα επιλέξει την πίστη του, όπως έκανες κι εσύ, κι εγώ και η κόρη μου και άλλοι.
Αντίθετα θα επιλέξετε τόσα άλλα -πολύ σημαντικότερα- ερήμην του εκ των πραγμάτων, που η βάπτιση μπροστά τους ωχριά.
Η Όλγα απ' ό,τι κατάλαβα έχει παιδί και ξέρει. :D
Ωστόσο δεν υπάρχει λόγος να σε φέρνουμε σε δύσκολη θέση. Όοοοταν έρθει εκείνη η ώρα, δεν ξέρουμε καν αν θα είσαι εδώ να μας πεις τελικά τι έκανες.
Παρατηρώ πάντως ότι είχε δίκιο ο πατέρας μου που έλεγε πως οι άνθρωποι μαλακώνουν μεγαλώνοντας.

Όπως έχω ξαναπεί...δεν είμαι χριστιανή.. αυτό πιστεύω οτι αρκεί.
είναι ακριβώς αυτό που είπε και η yperoxi ..

Συμφωνώ απόλυτα και ως εκ τούτου και ούσα ούτε χριστιανή ούτε ορθόδοξη δεν θα δεχόμουν σε καμία περίπτωση τόσο τον θρησκευτικό γάμο όσο και τη βάφτιση του παιδιού μου.

Δεν μπορώ να σου πω πως θα γεφυρώσω την διάσταση απόψεων που ενδέχεται να προκύψει, για τι μπορεί απλά να μην καταφέρω να κάνω παιδί, η να παντρευτώ άθεο, η και εγώ δεν ξέρω τι άλλο.
Οι άνθρωποι όντως μαλακώνουν μεγαλώνοντας, αλλά τα πιστεύω μας καλώς η κακως σε οτι έχει ν κάνει μη την θρησκεία δύσκολα αλλάζουν απο μια ηλικία και μετά.
Προσπάθησε να το σεβαστείς σε παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
... τα πιστεύω μας καλώς η κακως σε οτι έχει ν κάνει μη την θρησκεία δύσκολα αλλάζουν απο μια ηλικία και μετά.
Αυτό κι αν δεν είναι λάθος. ΕΙΔΙΚΑ τα θρησκευτικά πιστεύω μπορεί ν' αλλάξουν με την ηλικία και έχω αρκετά παραδείγματα από το περιβάλλον μου. Όσο πλησιάζει ο θάνατος βλέπεις, κάποιοι άνθρωποι αναθεωρούν...

Προσπάθησε να το σεβαστείς σε παρακαλώ.
:confused: Κι εσύ προσπάθησε -αν μπορείς- να σεβαστείς το διάλογο. Δεν σε υποχρέωσε κανείς να συμμετέχεις στη συζήτηση, ούτε σου επέβαλε κανείς τις απόψεις του. Αν δεν ξέρεις να συζητάς, πρόβλημά σου, αλλά τέτοιου είδους παραινέσεις αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Συζητάω τόση ώρα, λέω όλη την ώρα τα ίδια και τα ίδια..
Φαίνεται καθαρά ποιά προσπαθεί να επιβληθεί.
Έκανες αυτό που θεώρησες καλυτερο για το παιδί σου, άσε με να κάνω και εγώ αυτό που πιστεύω για το δικό μου παιδί.
προσπάθησε να το σεβαστείς σε παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Girls..:redface: Eμένα με βάπτισαν Χ.Ο. και δεν έχω περάσει, ούτε απ' έξω από εκκλησία. :D
Μάλλον δεν μου έκανε και "τραγικό" κακό η βάπτιση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Συζητάω τόση ώρα, λέω όλη την ώρα τα ίδια και τα ίδια..
Φαίνεται καθαρά ποιά προσπαθεί να επιβληθεί.
Έκανες αυτό που θεώρησες καλυτερο για το παιδί σου, άσε με να κάνω και εγώ αυτό που πιστεύω για το δικό μου παιδί.
προσπάθησε να το σεβαστείς σε παρακαλώ.

Μονο που δεν θα ειναι μονο δικο σου....Θα σεβαστείς τον συζυγο σου, αν πιστευει πως καλυτερο για το παιδί σας να βαπτιστει παραδοσιακά σε βρεφικη ηλικια? :hmm:
Εγω και η Isiliel εχουμε την ιδια ηλικια, οικογενεια, παιδι..... - κατι παραπανω ξερουμε (χωρις παρεξηγηση). Στην ηλικια σου, ημουν κατηγορηματικη σε πολλά. Βιώνοντας καποια πραγματα, δινεις και αξία σε αλλα πραγματα.
Εσυ νομιζεις οτι κανεις θυσια συμμετέχοντας σε ενα θρησκευτικο γαμο ως νυφη....:blink:
Από την άλλη, λες οτι δεν εισαι χριστιανη... - Διλαδι, θα βαφτιστείς, για να παντρευτεις στην εκλησσιά? ...εχω μπερδευτει... Τελος παντων....
Μη προσβάλεσαι από σχόλια. Γιατι, ξερεις, εχει μια παροιμία: “Όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται”;)
Κανεις δεν θα εχει βαλει μαζι σου, ουτε επιβαλετε...Ενα forum με ψευδωνυμους ειναι... - ο καθενας λεει τη γνωμη του.:flowers::hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
για να σε ξεμπερδέψω- έχουν γίνει ορθόδοξοι γάμοι με τον έναν απο τους δύο να μην είναι χριστιανός. Σε έναν απο αυτούς που ξέρω,πήγα τον ιούνιο. Ο παππάς δεν ρώτησε καν αν είναι και οι δυο ορθόδοξοι. Αν είναι να αποφύγω την βάφτιση,ναι,θα το κάνω. Αν θέλω απλά να ντυθώ νυφούλα,μπορώ να πάω να το κάνω στο δημαρχείο ;)
Άσε που αν βαφτίσω το παιδί μου για χάρη του άντρα μου,μπορεί να δημιουργήσω πρόβλημα με τους δικούς μου γονείς και τα δικά τους "πιστεύω"..

Μπορεί στα 40 μου να σκεφτώ και να φερθώ διαφορετικά-μπορεί μεχρι τότε να πιστέψω στο Θεό και να βαφτιστώ μόνη μου..μπορεί..μπορεί..
Στα 25 μου αυτό πιστεύω,αυτό λέω. Αν και δεν πιστεύω οτι είναι θέμα ηλικίας αλλά θέμα χαρακτήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Άσε που αν βαφτίσω το παιδί μου για χάρη του άντρα μου,μπορεί να δημιουργήσω πρόβλημα με τους δικούς μου γονείς και τα δικά τους "πιστεύω"..
Στα 25 μου αυτό πιστεύω,αυτό λέω. Αν και δεν πιστεύω οτι είναι θέμα ηλικίας αλλά θέμα χαρακτήρα.
Και γω δεν νομίζω ότι είναι θέμα ηλικίας. Είναι θέμα χαρακτήρα, βιωμάτων, κοινωνικοποίησης, αντιλήψεων, νοοτροπίας κλπ . Γι' αυτό κ πιστεύω ότι πολύ δύσκολα αλλάζουν τέτοιες απόψεις.

Επίσης, ναι όντως, 'συγκρούσεις' κάλλιστα μπορεί να δημιουργηθούν και από την άλλη πλευρά, και όχι μόνο από την πλευρά του θρησκευόμενουν ατόμου. Η άλλη πλευρά συνήθως ξεχνιέται και σωστά την ανέφετες skylofili. Ξεχνιέται το γεγονός ότι κ εκεί μπορεί να υπάρξουν άσχημες εντάσεις.
Το καλύτερο, κατά τη γνώμη μου, είναι το θέμα να επιλύεται αποκλειστικά μέσα στο ζευγάρι (δηλ 2 άτομα) και όχι να επεμβαίνουν οι οικογένειες χρησιμοποιώντας ψυχολογικούς κλπ εκβιασμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Μπορει να βγουν τα παιδια χριστιανα ορθοδοξα καθολικα διαμαρτυρομενα...:devil::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
γιατι να καθορισουν οι γονεις τη θρησκεια των παιδιων? ειμαι της αποψης οτι πρεπει τα παιδια να αποφασιζουν μονα τους σε τετοια θεματα(οσο χρονο και να παρει αυτο). και το να εχουν γονεις με διαφορετικες θρησκευτικες πεποιθησεις πιστευω ειναι το καλυτερο, αφου δε θα εχουν μονο μια θρησκεια και θα εχουν το περιθωριο επιλογης. εμενα η μανα μου ειναι ορθοδοξη και ο πατερας μου αθεος. τετοιου ειδους συζητησεις γινονται πολλες φορες στο σπιτι κι εγω ειμαι ορθοδοξη, καθαρα απο επιλογη, καθως κανενας δε με πιεσε και μαλιστα ηταν μια περιοδος που ψαχνομουν και κανενας απ τους γονεις μου δεν προσπαθησε να με επηρεασει. τωρα οσον αφορα τη βαπτιση, το οτι θα βαπτισεις ενα παιδι, δε σημαινει οτι αυτη θα ειναι η θρησκεια που θα ακολουθησει ντε και καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεωρητικά η κάθε θρησκεία απαργορεύει το γάμο με αλλόθρησκο οπότε δύο άτομα βαθειά δρησκευόμενα που άσπαζοντε διαφορετικές θρησκείες δεν είναι δυνατόν να παντρευτούν καθώς το θεωρούν αμαρτία. Αν το κάνουν σημαίνει πως δεν είναι τόσο κολημένοι άρα δεν θα υπάρξει πρόβλημα και με τα παιδιά τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Πολιτικός + δεν βαφτίζεις παιδί, επιλέγει μόνο του. Απλούστατο.

(έτσι κι αλλιώς δηλαδή αυτό πιστεύω ότι πρέπει να γίνεται, πόσο μάλλον αν είναι αλλόθρησκοι οι γονείς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top