To φαινόμενο Herbalife και άλλες πυραμίδες: Απάτη;

Τι πιστεύετε; Αληθεύει ότι βγάζεις πολλά χρήματα από αυτά;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 69)

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
πριν μερικούς μήνες είχα παρακολουθήσει την εκπομπή σε ένα κανάλι που έκανε ο Ευαγγελάτος για αυτό το φαινόμενο που λέγετε Herbalife.

ποια η γνώμη σας; στέκουν αυτά που λένε ότι μπορείς να βγάλεις τα άντερα σου σε χρήματα; η μουφα το καρπούζι;

εμένα με απασχολεί το θέμα και προσωπικά διότι ασχολείται η αδελφή μου με αυτό, αλλά δεν βλέπω (εγώ τουλάχιστον) προοπτικές. :hmm:

Τα προϊόντα που βγάζουν τα έχετε δοκιμάσει; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
για τις γνωστές "αλυσίδες" μιλάς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Λυπάμαι που απαντάω ξερά με ένα link, αλλά θυμάμαι ότι παλαιότερα που με είχε απασχολήσει το θέμα, βρήκα αρκετές πληροφορίες στο site αυτό:

https://www.geocities.com/apatesgr/ :)

Μιλάει και για το Herbalife συγκεκριμένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Δημητρη το εχω δει αυτο το λινκ που δινεις, και αυτο σταθηκε αφορμη να ανοιξω το θεμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ολα αυτα που κανουν chain (αλυσιδωτο) μαρκετινκ ειναι επικερδη για οσους ειναι στην κορυφη της πυραμιδας...και μονο για αυτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
ολα αυτα που κανουν chain (αλυσιδωτο) μαρκετινκ ειναι επικερδη για οσους ειναι στην κορυφη της πυραμιδας...και μονο για αυτους.
ακριβώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βασικά συμφωνώ ότι κέρδος βγάζεις μονο αν ανεβείς ψιλά. Ναι, βγάζεις, αλλα είναι ένα περίεργο σύστημα.
Όσο για τα αλλα, ένας φίλος μου είναι/ήταν μέσα σε αυτά, του έστειλα email και θα επανέλθω...
Γενικά έχω πολύ αρνητική εικόνα, for the record.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ειχα πάει σε σεμηνάριο όταν δεν είχα δουλειά, είμαι άνθρωπος που κάνω τα παντα για το χαρτζιλίκι όταν δεν έχω άλλους πόρους, πήγα λοιπόν με τον άντρα και κουφάθηκα.

Ηταν όλα τόσο ψέυτικα, τόσο ίδια, τόσο δασκαλεμένα, όλοι τους ήξεραν τι έλεγαν για να τραβήξουν την περιέργια, η αγορά των προιόντων μας είπαν είναι υποχρεωτική και μόνο έτσι μπορούσες να δοκιμάσεις κάτι σαν γέυση.

Προσωπικά δεν δέχτικα και δεν πίστεψα κάτι πάνω σε αυτό, δεν πιστέυω ότι έχει κάποια διαφορά το δικό του τσάι με το τσάι που μαζέυει η γιαγιά μου απο το βουνό, ούτε το κακάο με όποια γνωστή μάρκα.

Πιστέυω ότι είναι καραπατάτα, είχε πεί για αδυνάτισμα π.χ. και έλεγε τα εξείς

-πίνοντας αυτό το ιδικό ρόφιμα, με καλή διατροφή και λίγη άσκηση θα έχει φανταστικά αποτελέσματα...

Μα καλά ρε φίλε, άν είχα υγειηνή διατροφή και άσκηση ποιός ο λόγος να πάρω το κοριοζούμι που με ταίζεις;

Πιστέυω ότι έτσι λειτουργεί, δεν μπορείς να λές ότι κάνουν θάυματα και να ζητάς να κάνει κάποιος εξτρά γυμναστικές διατροφές, δεν γίνετε, ο απελπισμένος δεν το καταλαβένει αλλα ένας νορμάλ μπορεί να σκευτεί μια χαρά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, αυτό με το τουπέ το έχω αντιληφθεί κι εγώ. Μου έλεγε αυτό το παιδί, που γενικά είχε μια megalomania, ότι "ρε συ, ο άλλος ήταν 35 και είχε πάρει μέσα σε 5 μήνες δουλειάς για τη Herbalife BMW X5! Και μιλάμε είχαν όλοι τέλεια σώματα. Και πολύ ευγενικοί ." Μεταφράστε μονοι σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ναι, αυτό με το τουπέ το έχω αντιληφθεί κι εγώ. Μου έλεγε αυτό το παιδί, που γενικά είχε μια megalomania, ότι "ρε συ, ο άλλος ήταν 35 και είχε πάρει μέσα σε 5 μήνες δουλειάς για τη Herbalife BMW X5! Και μιλάμε είχαν όλοι τέλεια σώματα. Και πολύ ευγενικοί ." Μεταφράστε μονοι σας...

Οταν πάς είναι σαν γκρούπ θέραπει.

-γεια σας είμαι η Μαρία, είμαι 25 χρονών και είμαι κομμώτρια
-Τι κάνεις εδώ Μαρία;Ρωτάει ο μεγάλος..
-Η κομμωτική δεν μου έδεινε αρκετά χρήματα και αποφάσισα να δώ πώς λειτουργεί το πρόγραμμα.
-Πόσα έπαιρνες πρίν Μαρία; ξαναρωτάει
-Επαιρνα πολλύ λίγα και αυτό επειδή όταν ήθελαν με φώναζαν, τώρα πιά δεν έχω πρόβλημα όσο δουλέψω τόσα θα πάρω..
-Και δουλέυεις πολλύ;
-Οχι, μόνο με 4 ώρες την ημέρα βγάζω και 1000 ευρώ με μεγάλη ευκολία...

Και μετά χειροκροτούν οι άλλες καρακάξες και η κάθε μία λέει την εργασία της και πόσα πέρνει..

Η φάση είναι ότι καμία δεν λέει ότι πέρνει κάτω απο 1000 ευρώ και καμία ότι δουλέυει πάνω απο 6 ώρες:hmm:


Γίνετε να βάλετε άλλο στην δημοσκόπηση; υπάρχουν και άλλες γνώμες δεν είναι δύο άκρα μόνο καλέ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Γιατί τόσο αρνητικοί βρε παιδιά;

Προσωπικά πάντως πιστεύω ότι μπορείς να κερδίσεις λεφτά αν το κυνηγήσεις! Βέβαια δεν ξέρω αν Herbalife είναι σαν την Oriflame. Για την ακρίβεια είμαι στην Oriflame εδώ και 2 μήνες και χωρίς να έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου (ποια συνέδρια μου λέτε δηλαδή; )ήδη από τον δεύτερο μήνα (που είναι και μόνο 10 του μηνός ακόμη) έχω αρχίσει να κερδίζω λεφτά! Μέχρι το τέλος του Δεκεμβρίου ελπίζω να έχω κερδίσει ένα μικροποσό. (όχι τίποτε σπουδαίο αλλά χαμένη δεν θα βγω) :) Kαι όλα αυτά από τα ελάχιστα μέλη που έκανα. Βασικά το καλύτερο είνaι να πείσεις τα μέλη σου να το κυνηγήσουν οπότε κάνουν αυτοί τη δουλειά για σένα :hehe:

Πιστεύω ότι αν το κυνηγήσει κανείς μπορεί να κερδίσει κάποια ποσά ή τουλάχιστον να παίρνει τα καλλυντικά του δωρεάν :)

Δεν ξέρω βέβαια αν η Herballife είναι η ίδια περίπτωση. Γιατί η Oriflame έχει τόσο χαμηλές τιμές που όντως συμφέρει πολύ στον καταναλωτή είτε την έχει για προσωπικές του αγορές είτε για να βγάλει λεφτά!







Πω πω, ζωντανή διαφήμιση είμαι! Όποιος θέλει να γίνει μέλος ας μου στείλει πμ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πρόκειται για σύστημα "πυραμίδας", όπου όσους περισσότερους γράψεις εσύ και όσους περισσότερους γράψουν αυτοί που έγραψες, τόσα περισσότερα κερδίζεις; Έτσι είχε καταρεύσει η οικονομία της Αλβανίας και οι Αλβανοί άρπαξαν τα Καλασνίκωφ.:kill::P Δεν έχω εμπιστοσύνη σε τέτοιες δουλειές, συνήθως αποδεικνύονται πατάτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οι πυραμίδες είναι μια ερασιτεχνική μορφή διάδοσης μιας εταιρίας. Το θέμα είναι για να εξελιχθεί κάποιος σε ένα τέτοιο παιχνίδι πρέπει να αναπτύξει μόνος του το Marketing. Αλλά από την στιγμή που μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο για ποίο λόγο να μην δοκιμάσει μόνος του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Πανο, δεν καταλαβα τιποτα απο ολα αυτα που ειπες, η ειμαι πολυ γκαου η γερασα υπερβολικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το "πολυεπίπεδο" σύστημα, κοινώς Πυραμίδα, είναι ένα είδος marketing. Έχει εχθρούς και φίλους. Θα επανέλθω με κάτι άρθρα που βρήκα, αφού τα μεταφράσω... Κάτι ελληνικά είναι εδώ:

https://herbalifegr.blogspot.com/
https://hellastv.blogspot.com/2007/03/herbalife.html
https://www.geocities.com/apatesgr/interview.htm
https://www.forums.gr/archive/index.php/t-8037.html
(see "Trifyllenia" user)
https://www.insomnia.gr/vb3/archive/index.php/t-112122.html
https://insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=38782

(sorry για τα τεραστια links)
Hunter, μονο για το οικονομικό ρωτάς?

Οι παραπάνω πηγες είναι μονο εμπειρίες και τίποτα επιστημονικό, απλά είπα να τις βάλω.

https://www.ftc.gov/bcp/conline/pubs/alerts/pyrdalrt.shtm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πανο, δεν καταλαβα τιποτα απο ολα αυτα που ειπες, η ειμαι πολυ γκαου η γερασα υπερβολικα.
Στην πυραμίδα σου δίνουν κάποια προϊόντα για να τα πουλήσεις. Ωστόσο εσύ πρέπει να σκεφτείς τον τρόπο που θα έχεις ικανοποιητικές πωλήσεις. Αν έχει κάποιος την δυνατότητα να σκεφτεί τέτοιους τρόπους γιατί να μην δοκιμάσει μόνος του να πουλήσει κάτι χωρίς πυραμίδες κτλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Στην πυραμίδα σου δίνουν κάποια προϊόντα για να τα πουλήσεις. Ωστόσο εσύ πρέπει να σκεφτείς τον τρόπο που θα έχεις ικανοποιητικές πωλήσεις. Αν έχει κάποιος την δυνατότητα να σκεφτεί τέτοιους τρόπους γιατί να μην δοκιμάσει μόνος του να πουλήσει κάτι χωρίς πυραμίδες κτλ;
α γεια σου , τωρα σε καταλαβα :)

τα προιοντα ομως που θα τα βρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για εμενα που δεν εχω καταλαβει τπτ θα μου εξηγισετε; Δλδ τι δουλεια υποτιθετε οτι κανει ο αλλος τοσο λιγες ωρες και βγαζει αυτα τα λευτα; Και αν δεν στεκι αυτο τοτε που βρησκωνται ολοι αυτοι να πουνε οτι βγαζουν τοσα με τοση λιγη δουλεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Για εμενα που δεν εχω καταλαβει τπτ θα μου εξηγισετε; Δλδ τι δουλεια υποτιθετε οτι κανει ο αλλος τοσο λιγες ωρες και βγαζει αυτα τα λευτα; Και αν δεν στεκι αυτο τοτε που βρησκωνται ολοι αυτοι να πουνε οτι βγαζουν τοσα με τοση λιγη δουλεια;
Τασο, στα λενε ολα ωραια και ομορφα, στο ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ευκολο αλλα δεν ειναι, στην ουσια δουλευεις για αυτον που σε εγραψε στο προγραμμα αυτο, εαν δεν γραψεις εσυ κανεναν την πατησες, μενεις στασιμος και μετα λογωδοτεις στον αποπανω σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top