• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Για να αγοράσω φακούς επαφής πρέπει να πάω οφθαλμίατρο να τον ρωτήσω ή μπορώ να πάω σε κατάστημα με οπτικά και να πάρω κατευθείαν?
Στην Ελλάδα για τους φακούς επαφής δεν είναι απαραίτητη η συνταγή γιατρού. Μπορείς πολύ απλά να πας σε ένα κατάστημα οπτικών, να πεις βαθμούς και τύπο, να πληρώσεις και να τους πάρεις. Αυτό είναι καρατσεκαρισμένο, πολλές φορές έχω αγοράσει φακούς για άλλο άτομο και δεν μου ζήτησαν ποτέ τίποτα. Όμως, αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος, έχει δίκιο η Βάσια και το μαγαζί που δεν της έδωσε. Το σωστό είναι πριν βάλεις φακούς επαφής πρώτη φορά, να έχεις πάρει τη γνώμη του οφθαλμίατρου.
Αυτά για την Ελλάδα. Όταν βρέθηκα στη Μ. Βρετανία και μια κοπέλα είχε ξεχάσει να πάρει μαζί της φακούς, στα καταστήματα δεν υπήρχε περίπτωση να μας δώσουν χωρίς εξέταση από γιατρό. Έτσι, η κοπέλα πέρασε τις μέρες εκεί φορώντας τα γυαλιά της.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ο οφθαλμίατρος ελέγχει αν τα μάτια έχουν την κατάλληλη υγρασία (παράγουν αρκετό δάκρυ), προκειμένου να μπορούν να συντηρήσουν την ελαστικότητα του φακού. Αν πάσχεις από ξηροφθαλμία πχ, θα σου πει ότι δεν κάνει να φοράς φακούς και, ακόμα και αν το προσπαθήσεις, θα σε ενοχλούν στα μάτια και θα τους βγάζεις.

Εγώ το είχα συνδυάσει με το ετήσιο τσεκαπ μου, οπότε μου έκανε έλεγχο δακρύων και μου είπε ότι είμαι οκ να φοράω. Τα περισσότερα καταστήματα δεν θέλουν συνταγή για να σου δώσουν φακούς επαφής. Βασικά, δεν νομίζω καν να σε συνταγογραφεί ο οφθαλμίατρος για κάτι τέτοιο, απλώς σου δίνει ένα χαρτί που λέει τι φακούς χρειάζεσαι. Την πρώτη φορά το είχα δείξει στον οπτικό μου, στη συνέχεια πήγαινα και του έλεγα "Φακούς για μυωπία 1.75" ή "Φακούς -1.75".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις :)
θα πάω οφθαλμίατρο για πιο σίγουρα και ότι μου πει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Στην Ελλάδα για τους φακούς επαφής δεν είναι απαραίτητη η συνταγή γιατρού. Μπορείς πολύ απλά να πας σε ένα κατάστημα οπτικών, να πεις βαθμούς και τύπο, να πληρώσεις και να τους πάρεις. Αυτό είναι καρατσεκαρισμένο, πολλές φορές έχω αγοράσει φακούς για άλλο άτομο και δεν μου ζήτησαν ποτέ τίποτα. Όμως, αυτός δεν είναι ο σωστός τρόπος, έχει δίκιο η Βάσια και το μαγαζί που δεν της έδωσε. Το σωστό είναι πριν βάλεις φακούς επαφής πρώτη φορά, να έχεις πάρει τη γνώμη του οφθαλμίατρου.
Αυτά για την Ελλάδα. Όταν βρέθηκα στη Μ. Βρετανία και μια κοπέλα είχε ξεχάσει να πάρει μαζί της φακούς, στα καταστήματα δεν υπήρχε περίπτωση να μας δώσουν χωρίς εξέταση από γιατρό. Έτσι, η κοπέλα πέρασε τις μέρες εκεί φορώντας τα γυαλιά της.


Όντως; Κάτσε ρε συ δηλαδή κάθε μήνα που πρέπει να αλάζω φακούς θεωρητικά θα έπρεπε να πηγαίνω στον γιατρό; Τραβηγμένο. :worry:. Επίσης εγώ όταν πήγα να πάρω φακούς δεν με είχε δει κανένας οφθαλμίατρος για καμπυλότητα και τέτοια, είχα το χαρτί που έλεγε τη μυωπία μου και με τους έδωσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
Όντως; Κάτσε ρε συ δηλαδή κάθε μήνα που πρέπει να αλ²άζω φακούς θεωρητικά θα έπρεπε να πηγαίνω στον γιατρό; Τραβηγμένο. :worry:. Επίσης εγώ όταν πήγα να πάρω φακούς δεν με είχε δει κανένας οφθαλμίατρος για καμπυλότητα και τέτοια, είχα το χαρτί που έλεγε τη μυωπία μου και με τους έδωσαν.
Για την πρώτη φορά έγραψα ότι το σωστό είναι να έχουμε πάρει τη γνώμη του οφθαλμίατρου. Και στο εξωτερικό (φαντάζομαι) το χαρτί του γιατρού δεν θα είναι για μια μόνο φορά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ira1123

Νεοφερμένος

Η Ira1123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγώ φοράω μηνιαίους φακούς εδώ και ένα χρόνο και δεν είχα ποτέ ιδιαίτερα προβλήματα.
Απλά έχω παρατηρήσει ότι μετά από πολλές ώρες (ειδικά όταν δεν έχω ευκαιρία να τους βγάλω το μεσημέρι και τους φοράω όλη μέρα) αρχίζουν να ενοχλούν και θολώνουν λίγο στις άκρες. Η "θολούρα" αυτή φεύγει όταν ανοιγοκλείνω τα μάτια αλλά επανέρχεται σύντομα. Αυτό οφείλεται στις πρωτεϊνες και τις αλλες ουσίες των δακρύων που κολλάνε πάνω στους φακούς κατά τη διάρκεια της ημέρας, ή οφείλεται σε άλλο λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να ανησυχήσω ;
Επίσης.. πως καθαρίζετε τους φακούς σας; Εγώ πχ θεωρώ υπερβολική την διαδικασία που περιγράφεται πάνω στις συσκευασίες των υγρών και δεν τους καθαρίζω καθημεριά έτσι. Τις πιο πολλές φορές τους βάζω απλά στην θήκη, από πάνω "φρέσκο" υγρό, κλείνω τα καπάκια και ανακινώ καλά... :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Εγώ φοράω μηνιαίους φακούς εδώ και ένα χρόνο και δεν είχα ποτέ ιδιαίτερα προβλήματα.
Απλά έχω παρατηρήσει ότι μετά από πολλές ώρες (ειδικά όταν δεν έχω ευκαιρία να τους βγάλω το μεσημέρι και τους φοράω όλη μέρα) αρχίζουν να ενοχλούν και θολώνουν λίγο στις άκρες. Η "θολούρα" αυτή φεύγει όταν ανοιγοκλείνω τα μάτια αλλά επανέρχεται σύντομα. Αυτό οφείλεται στις πρωτεϊνες και τις αλλες ουσίες των δακρύων που κολλάνε πάνω στους φακούς κατά τη διάρκεια της ημέρας, ή οφείλεται σε άλλο λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να ανησυχήσω ;
Επίσης.. πως καθαρίζετε τους φακούς σας; Εγώ πχ θεωρώ υπερβολική την διαδικασία που περιγράφεται πάνω στις συσκευασίες των υγρών και δεν τους καθαρίζω καθημεριά έτσι. Τις πιο πολλές φορές τους βάζω απλά στην θήκη, από πάνω "φρέσκο" υγρό, κλείνω τα καπάκια και ανακινώ καλά... :Ρ

Κι εγώ το παθαίνω αυτό που λες με τη θολούρα.Ειδικά όταν έρχεται η ώρα να πάρω καινούριο ζευγάρι.Και μερικές φορές, κυρίως βραδινές ώρες με πιάνει πονοκέφαλος...
Τώρα για το καθάρισμα ούτε κι εγώ κάνω αυτά που λέει στο κουτάκι του υγρού! Δεν θα κάτσω να φάω τον πολύτιμο χρόνο μου για να καθαρίζω τους φακούς!:P Απλά τους βαζω στο κουτάκι, ρίχνω υγρό και τέλος.Αν όμως όταν πάω να τους βάλω νιώσω ενόχληση, τότε βάζω λίγο υγρό στο χέρι μου και τους καθαρίζω έτσι.
Η αλήθεια είναι ότι με έχουν κουράσει αρκετά οι φακοί...Ξεκίνησα να τους φοράω επειδή δεν έβλεπα καλά στον πίνακα στο σχολείο και δεν ένιωθα άνετα με τα γυαλιά μου.Αλλά πλέον το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τους εγκαταλείψω και να κυκλοφορώ με τα γυαλιά.Άντε που και που σε καμιά επίσημη έξοδο μπορεί να τους φοράω.Θα αλλάξω σκελετό γιατί τα έχω από την τρίτη γυμνασίου και πλεον δεν με εμπνέουν , και θα το καθιερώσω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ανοίγω τη θήκη, φοράω τους φακούς και χύνω το περιέχομενο. Όταν επιστρέφω, βάζω καινούργιο υγρό στη θήκη, βγάζω τους φακούς και το αφήνω μέχρι να χρειαστεί να το ξαναχρησιμοποιήσω.

Αυτό μου είπε να κάνω και 1 χρόνο τώρα δεν έχω παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανοίγω τη θήκη, φοράω τους φακούς και χύνω το περιέχομενο. Όταν επιστρέφω, βάζω καινούργιο υγρό στη θήκη, βγάζω τους φακούς και το αφήνω μέχρι να χρειαστεί να το ξαναχρησιμοποιήσω.

Αυτό μου είπε να κάνω και 1 χρόνο τώρα δεν έχω παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα...

και εγω το ιδιο κανω τρια χρονια τωρα...ειναι λιγο υπερβολικες οι οδηγιες πανω στο υγρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Φοράω φακούς επαφής εδώ και 4-5 χρόνια...Συχνά όμως με ενοχλούν. Και κυρίως βράδυ όταν είμαι έξω μέχρι αργά. Πρόσφατα συζητούσα με μία γνωστή(που φοράει και αυτή χρόνια φακούς) γι αυτό το θέμα και μου είπε ότι μπορεί να μην τους καθαρίζω σωστά. Αυτή λέει παίρνει υγρό καθαρισμού, απ'αυτά που έχουν και το ειδικό δοχείο για να βάζεις τους φακούς (σε κάποια υγρά βάζεις και ένα χαπάκι σαν αναβράζον στο δοχείο) , τους αφήνει όλη νύχτα μέσα σε αυτό το υγρό και όταν θέλει να τους φορέσει τους ξεπλένει με αυτό το διάλυμα που είναι σαν ορός. Έτσι δεν την ενοχλούν ποτέ.
Εγώ το μόνο που κάνω όταν τους βγάζω είναι να τους βάλω στην κλασσική θηκούλα με καθαρό διάλυμα καθαρισμού. Οι περισσότεροι άνθρωποι που ξέρω και φοράνε φακούς, τους καθαρίζουν όπως και εγώ.
Εσείς πως τους καθαρίζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μήπως όταν τους πιάνεις δεν έχεις πολύ καθαρά χέρια ή έχεις ακουμπήσει κανένα χνούδι και γι αυτό σε ενοχλούν; Και γω όταν φόραγα όπως λες εσύ τους καθάριζα, και παρεκτός και αν τους φόραγα για πάνω από την μισή μέρα ή έφτανε η ώρα να τους αλλάξω (ήταν μηνιαίοι), δεν με ενόχλησαν ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Φοράω φακούς επαφής εδώ και 4-5 χρόνια...Συχνά όμως με ενοχλούν. Και κυρίως βράδυ όταν είμαι έξω μέχρι αργά. Πρόσφατα συζητούσα με μία γνωστή(που φοράει και αυτή χρόνια φακούς) γι αυτό το θέμα και μου είπε ότι μπορεί να μην τους καθαρίζω σωστά. Αυτή λέει παίρνει υγρό καθαρισμού, απ'αυτά που έχουν και το ειδικό δοχείο για να βάζεις τους φακούς (σε κάποια υγρά βάζεις και ένα χαπάκι σαν αναβράζον στο δοχείο) , τους αφήνει όλη νύχτα μέσα σε αυτό το υγρό και όταν θέλει να τους φορέσει τους ξεπλένει με αυτό το διάλυμα που είναι σαν ορός. Έτσι δεν την ενοχλούν ποτέ.
Εγώ το μόνο που κάνω όταν τους βγάζω είναι να τους βάλω στην κλασσική θηκούλα με καθαρό διάλυμα καθαρισμού. Οι περισσότεροι άνθρωποι που ξέρω και φοράνε φακούς, τους καθαρίζουν όπως και εγώ.
Εσείς πως τους καθαρίζετε;

Έχω την εντύπωση ότι η θήκη που λέει η φίλη σου είναι για τους ετησιους. Αν ξέρει κάποιος σίγουρα, ας μας πει. Οι μηνιαιοι μπαίνουν στην απλή θηκουλα. Εσύ ετησιους χρησιμοποιεις ή μηνιαιους? Ξερω οτι οσο πιο μικρό το χρονικό διαστημα που αλλάζεις, τοσο καλυτερα. Η ενοχληση, σε εμένα τουλάχιστον, είναι επειδή τα μάτια μου είναι ευαίσθητα. Αν τα χέρια σου δεν είναι καθαρά, ή δεν χρησιμοποιεις το σωστό υγρό, θα τσουξουν και την ώρα που τους βάζεις. Επίσης, χρησιμοποιεις το σωστό σχήμα φακών? Γιατί μου εχουν πει οτι ανάλογα το μάτι, έχει διάφορους τύπους φακών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Φοράω φακούς επαφής εδώ και 4-5 χρόνια...Συχνά όμως με ενοχλούν. Και κυρίως βράδυ όταν είμαι έξω μέχρι αργά. Πρόσφατα συζητούσα με μία γνωστή(που φοράει και αυτή χρόνια φακούς) γι αυτό το θέμα και μου είπε ότι μπορεί να μην τους καθαρίζω σωστά. Αυτή λέει παίρνει υγρό καθαρισμού, απ'αυτά που έχουν και το ειδικό δοχείο για να βάζεις τους φακούς (σε κάποια υγρά βάζεις και ένα χαπάκι σαν αναβράζον στο δοχείο) , τους αφήνει όλη νύχτα μέσα σε αυτό το υγρό και όταν θέλει να τους φορέσει τους ξεπλένει με αυτό το διάλυμα που είναι σαν ορός. Έτσι δεν την ενοχλούν ποτέ.
Εγώ το μόνο που κάνω όταν τους βγάζω είναι να τους βάλω στην κλασσική θηκούλα με καθαρό διάλυμα καθαρισμού. Οι περισσότεροι άνθρωποι που ξέρω και φοράνε φακούς, τους καθαρίζουν όπως και εγώ.
Εσείς πως τους καθαρίζετε;

Και εγώ τους μηνιαίους μου όπως και εσύ τους καθαρίζω. Με πολύ καθαρά χέρια τους βάζω στο δοχειάκι και όταν τους βγάζω για να τους βάλω τους ξεπλένω και πάλι με το υγρό.
Απλά, επειδή και εμένα με ενοχλούσαν πέρσυ πάρα πολύ λόγω αιρ κοντίσιον, που τους φορούσα πολλές ώρες την ημέρα (οπότε τσεκαρέ το και εσύ αυτο) κτλ κτλ το γύρισα σε γυαλιά για τις καθημερινές μου γιατί υπέφερα, κολλάγανε τα μάτια μου, θολώνανε. Πήγα σε γιατρό και μου είπε ότι είναι η φτιάξη των ματιών μου τέτοια που έχω αλλεργική επιπεφυκίτιδα και οι φακοί σε καθημερινή & συχνή βάση πάντα θα με ενοχλούνε πλέον.
Επίσης, δοκίμασε και φακούς σιλικόνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Παίζει ρόλο και η μάσκαρα, όσο περίεργο κι αν ακούγεται. Εγώ φοράω μηνιαίους και παρατηρώ συχνά ότι με ενοχλούν κατά την διάρκεια της μέρας -ντάξει, τους φοράω και σχεδόν όοοοολη μέρα- από την μάσκαρα όπως και από την κούραση. Γενικά, θέλουν αλλαγή νερού στην θηκούλα κάθε μέρα και να μην αφήνουμε να περνά ο μήνας για να τους αλλάξουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuspiciousMinds

Νεοφερμένος

Η SuspiciousMinds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Πάντα με καθαρά χέρια του βάζω και τους βγάζω!Ίσως να φταίνε και τα υγρά που χρησιμοποιώ γιατί συνέχεια αλλάζω μάρκα...Τώρα θα δοκιμάσω να πάρω ένα που νομίζω με είχε βολέψει περισσότερο απ'όλα!Όσο για τη μάσκαρα κι εγώ το έχω παρατηρήσει ότι επηρεάζει γι αυτό έχω σταματήσει να φοράω!Ξερενει απίστευτα τα μάτια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,435 μηνύματα.
Αυτό που εννοούσε λέγεται AOSEPT ή κάποιο αντίστοιχο διάλυμα, το οποίο είναι υγρό φακών (εγώ μηνιαίους έχω) με υπεροξείδιο του υδρογόνου για πλήρη απολύμανση. Έχει δικιά του θήκη και θέλει να το αφήσεις τουλάχιστον 6 ώρες να δράσει ο καταλύτης για να εξουδετερωθεί η ουσία, αλλιώς θα σου κάνει έγκαυμα στο μάτι. Είναι ό,τι πιο αποτελεσματικό για την καθαριότητα των φακών, απλά θέλει σωστή μεταχείριση... Κάνει κοντά στα 10-12 € από οπτικά/φαρμακεία.
Όσον αφορά την ενόχληση στο μάτι, μπορεί είτε να έχει μολυνθεί ο φακός και τα κοινά υγρά να μην κάνουν δουλειά (ακόμα και το aosept μπορεί να μην το απολυμάνει σε περίπτωση που ο φακός έχει συσσωρεύσει πρωτεϊνη οπότε αλλάζεις ζευγάρι φακών άμεσα, θήκη και παράλληλα θεραπεία για την μόλυνση με tobradex πχ και δεν φοράς φακούς μια βδομάδα) είτε όπως είπαν και τα παιδιά να μαζεύει σκουπιδάκια πάνω κατά την εφαρμογή είτε να μην οξυγονώνεται επαρκώς ο φακός και να στεγνώνει το μάτι, οπότε καλό θα ήταν να βάζεις τεχνητά δάκρυα κάπου κάπου. Σαν τελευταία λύση θα σου πρότεινα να αλλάξεις μάρκα φακών (προσωπικά οι acuvue με έχουν λύσει τα χέρια). Αυτάααα!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
έχω κερατόκωνο και πρέπει να βάλω φακούς επαφής γιατί με αυτούς θα βλέπω καλά. Τους έχω πάρει εδώ και 2 μήνες αλλά φοβάμαι να τους βάλω για αυτό θέλω την βοήθεια σας ώστε τη επόμενη βδομάδα να τους βάλω. Την Τετάρτη θα επχειρήσω να τους βάλω μετά από πολύ καιρό αποτυχημένων προσπαθειών..

Προσπαθώ να τους βάλω αλλά κλείνει το βλεφαρο και πεφτουν. Κοιτάω πάνω πάνω προσπαθώ να τους βάλω και πέφτουν κάτω. Τους έβαλα μια φορά και δε μπορούσα να τους βγάλω και απελπίστηκα. Αυτή την βδομάδα θα ξαναπροσπαθήσω :/
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έχω κερατόκωνο και πρέπει να βάλω φακούς επαφής γιατί με αυτούς θα βλέπω καλά. Τους έχω πάρει εδώ και 2 μήνες αλλά φοβάμαι να τους βάλω για αυτό θέλω την βοήθεια σας ώστε τη επόμενη βδομάδα να τους βάλω. Την Τετάρτη θα επχειρήσω να τους βάλω μετά από πολύ καιρό αποτυχημένων προσπαθειών..

Προσπαθώ να τους βάλω αλλά κλείνει το βλεφαρο και πεφτουν. Κοιτάω πάνω πάνω προσπαθώ να τους βάλω και πέφτουν κάτω. Τους έβαλα μια φορά και δε μπορούσα να τους βγάλω και απελπίστηκα. Αυτή την βδομάδα θα ξαναπροσπαθήσω :/

Νομίζω πως, για αρχή, θα ήταν καλύτερα να σου έδιναν δωρεάν δείγμα, για να Α) μην καταστρέψεις αυτούς που αγόρασες (δεν τους λες και φθηνούς) και β) να μην περνάει ο χρόνος άδικα έχοντάς τους κλεισμένους στις ειδικές θήκες με το υγρό.

Από εκεί και πέρα, τις πρώτες φορές θα σου είναι κάπως αγχωτικό και άβολο, αλλά εν συνεχεία θα σου γίνει ευκολότερο. Θα τους βάζεις-βγάζεις γρήγορα και δεν θα "κλαις" μπροστά στον καθρέφτη. Υπάρχουν βιντεάκια που μπορείς να δεις, μα και μόνος σου μπορείς να βρεις τον τρόπο που σε βολεύει καλύτερα. Για παράδειγμα, εμένα με βόλευε να κοιτάω στην αρχή φέρνοντας κοντά το δάχτυλο με τον φακό και μετά να στρέφω τα μάτια μου προς άλλη κατεύθυνση. Είναι πιο δύσκολο να κοιτάς κατευθείαν και να προσπαθείς να βάλεις τον φακό, θα σου κλείνει το μάτι. Οπότε με το ένα σου χέρι ανοίγεις το μάτι, φέρνεις κοντά το δάχτυλο με τον φακό, στρέφεις τη ματιά σου αλλού και κολλάς τον φακό στο μάτι. Δεν ακουμπάς τον φακό και τραβάς το δάχτυλο, επειδή μπορεί να σου ξεκολλήσει. Κράτα την επαφή και κούνα το δάχτυλο σα να προσπαθείς να κολλήσεις την επιφάνεια ενός αυτοκόλλητου, ένα ανεπαίσθητο δεξιά-αριστερά. Άμα μείνει στο μάτι, κοίτα προς διάφορες κατευθύνσεις και ο φακός θα έρθει εκεί που πρέπει. Στο βγάλσιμο είναι πιο εύκολα τα πράματα. Κρατάς με το ένα σου χέρι το μάτι ανοιχτό και τσιμπάς με τα δυο σου δάχτυλα τον φακό.

Θέλει πολλή προσοχή στην καθαριότητα, να ξέρεις. Πριν τους βάλεις και πριν τους βγάλεις, θα πλένεις πολύ καλά τα χέρια σου και θα τα στεγνώνεις με πετσέτα που δεν αφήνει χνούδια. Βάζε μια καθαρή πετσέτα από κάτω, ώστε να μην χρειαστεί να τους αφήσεις να μουλιάσουν στο υγρό τους για ν' απολυμανθούν (αυτό είναι το βέλτιστο, και όχι να τους ξεπλύνεις απλά με το υγρό). Επίσης, πολύ καλό καθάρισμα μόλις τους βγάζεις και τους βάζεις στο θηκάκι τους. Και εννοείται πως σε αποτυχημένες προσπάθειες, ξεπλένεις τυχόν σκόνη που μπορεί να κάτσει στους φακούς.

Δεν ξέρω εάν παραλείπω κάτι, δεν μου 'ρχεται κάτι άλλο. Αν έχεις κάποια άλλη απορία, πες μου.

Πολύ καλό μαγαζί είναι το alensa.gr
Σε φυσικά καταστήματα, θα τους πληρώνεις αρκετά παραπάνω.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έχω κερατόκωνο και πρέπει να βάλω φακούς επαφής γιατί με αυτούς θα βλέπω καλά. Τους έχω πάρει εδώ και 2 μήνες αλλά φοβάμαι να τους βάλω για αυτό θέλω την βοήθεια σας ώστε τη επόμενη βδομάδα να τους βάλω. Την Τετάρτη θα επχειρήσω να τους βάλω μετά από πολύ καιρό αποτυχημένων προσπαθειών..

Προσπαθώ να τους βάλω αλλά κλείνει το βλεφαρο και πεφτουν. Κοιτάω πάνω πάνω προσπαθώ να τους βάλω και πέφτουν κάτω. Τους έβαλα μια φορά και δε μπορούσα να τους βγάλω και απελπίστηκα. Αυτή την βδομάδα θα ξαναπροσπαθήσω :/
Μπορείς να πας σε ένα κατάστημα με οπτικά και να τους ζητήσεις να σου δείξουν. Πάρε και κανά ζευγάρι για ξεκάρφωμα. :P
Βοηθάει να κοιτάς το μάτι σου μέσα από καθρέφτη και όχι το χέρι σου που πλησιάζει. Εμένα πχ δεν με βολεύει να κοιτάω πάνω όπως λες και τους τοποθετώ κατευθείαν πάνω στην ίριδα(; ) γιατί όταν ανοιγοκλείνω μετά τα βλέφαρα πέφτουν. Αν δεν μπορείς να τους βγάλεις βοηθάει να ρίξεις λίγα "δάκρυα" να υγρανθεί το μάτι και να μπορείς να τους πιάσεις πιο εύκολα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top