Macbook ή όχι;

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πλέον με 1000 ευρώ παίρνεις ένα φυσιολογικό pc όχι διαστημόπλοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Πολλά είναι και πάλι με τόσα λεφτά φτιάχνεις ένα πολύ καλό PC.
Υπάρχουν laptop στην αγορά και με 400 - 500 ευρώ που κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Πεταμένα λεφτά είναι τα iPhone, Mac, Macbooks κλπ... Κάνουν κάτι, αλλά δεν τους αξίζει τέτοια τιμή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Άσχετα με την τιμή. Αν δεν έχει το pc τουλάχιστον 8 gb RAM και κατά τη γνώμη μου SSD δεν αξίζει η αγορά του και 100 ευρώ να κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Για εμένα εκτός την 8άρα Ram, εάν είναι παιχνιδομηχανή πρέπει να έχει AMD, όχι Intel Core... !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν έχεiς κανένα λόγο αυτή τη στιγμή να πας σε AMD μόνο αν είσια σε στενό budget και ψαχνεσαι για OC.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για εμένα εκτός την 8άρα Ram, εάν είναι παιχνιδομηχανή πρέπει να έχει AMD, όχι Intel Core... !

Αν δεν κάνω λάθος οι AMD επεξεργαστές δεν υποστηρίζουν hardware acceleration στα γραφικά, οπότε γιατί να βάλει AMD και όχι Intel?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Mac δεν θα επαιρνα λογω που ειμαι ευχαριστημενος με το λινουξ, αλλά προκειμενου να χρησιμοποιειες windows καλυτερα mac για την ασφαλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CharaDes

Νεοφερμένος

Η CharaDes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ενταξει ας μην υπερβαλουμε! Τα mac ειναι παρα πολυ καλα. Αν οντως εχεις χρημα να διαθεσεις και να διαθετεις καθε φορα που υπαρχει καποιο τεχνικο προβλημα αλλα και γενικα, γιατι να μην παρεις? Εγω πηρα dell για επαγγελματικη χρηση (photoshop κλπ) και ειμαι πολυ ευχαριστημενη! Μην ξεχναμε οτι με ενα απλο pc βρισκεις ευκολα ''σπασμενα'' τα προγραμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος οι AMD επεξεργαστές δεν υποστηρίζουν hardware acceleration στα γραφικά, οπότε γιατί να βάλει AMD και όχι Intel?

Οι Intel είναι για υπολογιστές γραφείου, όχι για παιχνιδομηχανές.
Οι AMD μπορούν να δουλέψουν και χωρίς κάρτα γραφικών, το οποίο σε βοηθά και σε οικονομικό επίπεδο. Μπορείς αργότερα να βάλεις για παράδειγμα δύο κάρτες γραφικών, εάν έχεις και το χρήμα φυσικά! Για αυτό το λόγο δημιουργήθηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giouvarlaki

Νεοφερμένος

Ο giouvarlaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπερα,
Σκεφτομαι εντοντα τις τελευταιες μερες για το αν τελικα αξιζει να παρω ενα Μακ.
Απο τα χερια μου περασαν και dell και toshiba και hp και lenovo..
Μιας και φυλαξα χρηματα για να αγορασω ενα καλο λαπτοπ πλεον ,αναρωτιομουν εαν αξιζει να δωσω τοσα χρηματα απο τη στιγμη που μπορω με ενα φτηνοτερο λαπτοπ να κανω την δουλεια μου.
Το λαπτοπ το χρησιμοποιω πανω κατω για ιντερνετ, μουσικη, ταινιες, να επεξεργαζομαι φωτογραφιες, να φτιαχνω κανα βιντεακι και καποτε κανενα game γενικα απλα πραγματα που δεν χρειαζονται κανα διαστημοπλοιο λαπτοπ.
Το θεμα ειναι οτι προσφατα αγορασα το πρωτο μου iphone και εχω εκπλαγει με το ποσο ευκολα στη χρηση ειναι και ποσο ευκολη σου κανει τη ζωη μεσω των i-tunes.
Παρ'ολα αυτα δεν ξερω εαν ειναι αυτοι αρκετοι λογοι για να παρω Μακ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι Intel είναι για υπολογιστές γραφείου, όχι για παιχνιδομηχανές.
Οι AMD μπορούν να δουλέψουν και χωρίς κάρτα γραφικών, το οποίο σε βοηθά και σε οικονομικό επίπεδο. Μπορείς αργότερα να βάλεις για παράδειγμα δύο κάρτες γραφικών, εάν έχεις και το χρήμα φυσικά! Για αυτό το λόγο δημιουργήθηκαν.

Δηλαδή μου λες ότι ένας i7, είναι επεξεργαστής γραφείου και δεν κάνει να μπει να παιχνιδομηχανές? Έχω χρόνια να ασχοληθώ με hardware και δεν ξέρω τι παίζει αυτή τη στιγμή στην αγορά, αλλά αυτό που λες μου φαίνεται τελείως παράλογο. Όλοι οι επεξεργαστές πλέον μπορούν να δουλέψουν και χωρίς κάρτα γραφικών διότι μέσα στο τσιπάκι υπάρχει πλέον χώρος που υποστηρίζεις γραφικά και hd αναλύσεις, αλλά καλή τύχη αν προσπαθήσεις να τρέξεις ένα σύγχρονο game σε AMD δίχως κάρτα γραφικών.

Καλησπερα,
Σκεφτομαι εντοντα τις τελευταιες μερες για το αν τελικα αξιζει να παρω ενα Μακ.
Απο τα χερια μου περασαν και dell και toshiba και hp και lenovo..
Μιας και φυλαξα χρηματα για να αγορασω ενα καλο λαπτοπ πλεον ,αναρωτιομουν εαν αξιζει να δωσω τοσα χρηματα απο τη στιγμη που μπορω με ενα φτηνοτερο λαπτοπ να κανω την δουλεια μου.
Το λαπτοπ το χρησιμοποιω πανω κατω για ιντερνετ, μουσικη, ταινιες, να επεξεργαζομαι φωτογραφιες, να φτιαχνω κανα βιντεακι και καποτε κανενα game γενικα απλα πραγματα που δεν χρειαζονται κανα διαστημοπλοιο λαπτοπ.
Το θεμα ειναι οτι προσφατα αγορασα το πρωτο μου iphone και εχω εκπλαγει με το ποσο ευκολα στη χρηση ειναι και ποσο ευκολη σου κανει τη ζωη μεσω των i-tunes.
Παρ'ολα αυτα δεν ξερω εαν ειναι αυτοι αρκετοι λογοι για να παρω Μακ :P

Ένα laptop με Windows που κάνει 800 ευρώ έχει ακριβώς τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά με ένα Μακ που κάνει 3.000 ευρώ. Η μόνη διαφορά είναι πως το Μακ θα είναι πιο μικρό και ελαφρύ και πιο ντιζαινάτο. Αν αυτό δικαιολογεί τα έξτρα 2.200 ευρώ για εσένα τόπε αγόρασε το και μεγιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Οι intel δεν είναι για παιχνιδομηχανές?? Κυρίως οι intel είναι για gaming PCs.. ειδικά οι core i5 είναι ότι καλύτερο (οι i7 δεν αξίζουν για pc gaming, υπερτερούν σε σχέση με τους i5 λόγω των παραπάνω πυρήνων αλλά τα σύγχρονα παιχνίδια δεν εκμεταλεύονται ακόμα τόσους πυρήνες).
Με amd και τα ενσωματωμένα γραφικά εννοείται ότι δεν τρέχεις αξιοπρεπώς κανένα σύγχρονο τίτλο όπως ειπώθηκε και παραπάνω.

Εγώ από λάπτοπ θα έπαιρνα dell. Η αντιπροσωπεία της dell στην Ελλάδα παρέχει πολύ καλή υποστήριξη, ενώ μου αρέσουν πολύ και σαν κατασκεύη. Apple δεν θα παιρνα με τίποτα, οποιαδήποτε συσκευή, ο μόνος λόγος που βρίσκω για να πάρει κάποιος οποιοδήποτε apple προϊόν είναι για να πουλάει μούρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι ότι η Apple αξίζει μόνο αν ασχολείσαι επαγγελματικά για κάτι και χρειάζεσαι το mac πχ προγραμματισμός σε iOS ή κάτι καλλιτεχνικά εργαλεία που έχουν. Αν δεν το θες για δουλειά, πήγαινε σε απλό pc με windows/linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giouvarlaki

Νεοφερμένος

Ο giouvarlaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις με βοηθησατε αρκετα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εχτές παρουσιάστηκαν τα νέα macbook.
H προσθήκη touchbar είναι κάτι το νέο που δεν έχουμε ξαναδει μέχρι σήμερα. Θα βοηθήσει πολύ στην παραγωγικότητα. Περιμένω και το keyboard για imac να το ενσωματώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πόσο κάνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πόσο κάνουν;

Δυστυχώς η τιμή έχει ξεφύγει. Πλέον το χαμηλότερο μοντέλο θα κάτι παραπάνω από 1500 ευρώ αλλά μιλάμε για macbook pro που απευθύνεται για επαγγελματίες. Ίσως βγουμε και άλλα πιο φθηνά σκέτα macbook.

Κατά τη γνώμη μου ότι τα laptop αυτής της κατηγορίας είναι λογικό οι τιμές να αυξάνονται. Δεν είναι όπως παλιά που έπαιρνες laptop και μετά από τρία χρόνια ήθελες αλλαγή. Πλέον παίρνεις ένα και μπορούν να αντέξουν εφταετία και βάλε. Οι εταιρείες για να μην παρουσιάζουν ζημιές ακριβαίνουν την τιμή πώλησης των προιόντων τους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αυτό πως ξέρεις ότι ισχύει; Παρατήρησα αύξηση τιμών και σε κινητά αυτή τη χρονιά. Πλέον τα 400-500 ευρώ θεωρούνται mid range κινητά, πιστεύω παλιά ήταν άνετα high range.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αυτό πως ξέρεις ότι ισχύει; Παρατήρησα αύξηση τιμών και σε κινητά αυτή τη χρονιά. Πλέον τα 400-500 ευρώ θεωρούνται mid range κινητά, πιστεύω παλιά ήταν άνετα high range.

Παρακολουθω τη αγορά εδώ και χρόνια και βγάζω συμπεράσματα. Παλιά αν έπαιρνες μια ναυαρχίδα κινητό μια εταιρείας κρατούσε X χρόνια. Σήμερα κρατάει 2*Χ χρόνια τουλάχιστον. Οι εταιρίες σταμάτησαν να ασχολούνται τόσο πολύ με επιδόσεις και προσπαθούν με τις ίδιες επιδόσεις να πετύχουν καλύτερη ενεργειακή οικονομία. Αφού οι χρήστες κρατάνε περισσότερο τις συσκευές σε σύγκριση με παλαιότερα αναγκαστικά αυξάνεται η τιμή για να ισοσταθμιστούν τα κέρδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΑνδρέαςΚανακάρη

Νεοφερμένος

Ο ΑνδρέαςΚανακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η απάντηση εξαρτάται και από την οικονομική σου άνεση. Τα Mac είναι πολύ καλά μηχανήματα αλλά εν γένει ακριβά, όπως και τα προγράμματά τους. Αν το οικονομικό δεν σε ενοχλεί θα πρότεινα Mac
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top