Να μένουν οι ενήλικοι με τους γονείς τους;

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρώτα από όλα Φαστ δεν είπα πως κάνω εγώ αυτό το πράγμα. Αυτήν την ηλιθιότητα που με το που πει κάποιος μια άποψη η κουβέντα πάει κατευθείαν στο προσωπικό θέλω να δω πότε θα σταματήσει.
Εχ το β' ενικό χρησιμοποιείται και όταν μιλάμε γενικά. Δεν αναφέρθηκα σε σένα προσωπικά κι ούτε είχα λόγο να το κάνω. Αυτή η μεγάλη "παρεξήγηση" δείχνει πόσο προσωπικά το πήρες εσύ και πόσο - και το λέω δίχως έπαρση - αβάσιμα είναι αυτά που λες.

Δεύτερον μπορώ πολύ εύκολα να σου απαντησω και επί προσωπικού καθώς είμαι 100% σίγουρος πως έχω αρκετά περισσότερες επιτυχίες και αποτυχίες στο ιστορικό μου και έχω κάνει αρκετά πιο εξτριμ πράγματα, αλλά όπως έγραψα και πιο πάνω εδώ κανουμε κουβέντα και όχι και φλεξινγκ.
Δε νομίζω και ούτε με νοιάζει.

Τρίτων ναι φίλος, θα μένεις με τους δικούς. Και όχι δεν είναι μιζέρια η ότι άλλη βλακεια υποθηκε παραπάνω διότι δεν μένεις για να ξυνεις το πουτσο σου, μένεις γιατί να φτιάξεις κάτι στη ζωή σου που θα βοηθήσει και αυτούς εν τέλει, εκτός και αν εσύ το βρίσκεις ηθικό να τους πεις φεύγω και να πάτε να γαμηθειτε. Ξέρεις, είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα με το να σε πληρώνει ο μπαμπάς για να σπουδάσεις και να ταξιδεύεις, απλά αρκετά πιο φτηνό. In fact ειναι πολυ πιο τίμιο να πεις στους γονείς θέλω να μείνω σπίτι για να μαζέψω λεφτά και να κάνω το χ ψ από vague υποσχέσεις σπουδών...
Όπως είπα και αγνόησες παντελώς, δε θεωρώ πως αυτός είανι καλός ή αξιότιμος τρόπος να φτιάξεις τη ζωή σου, ιδίως αν πάρει πάνω από ένα χρόνο. Εσύ μπορεί να έχεις διαφορετική άποψη, αλλά δεν είμαστε λίγοι όσοι πιστεύουμε ότι είανι αυταπατικό και οδηγεί σε μιζέρια. Ξέρεις όλοι όσοι υποστηρίζουμε την ανεξαρτητοποίηση και την ωριμότητα, δεν είμαστε "άπειροι" ή κάτι τέτοιο.

Τώρα τα πράγματα πραγματικά γίνονται παράλογα.

Τέταρτον ξεχνάς η σε βολεύει να ξεχνάς πως δεν μπορούν όλοι η άνθρωποι να επενδύσουν στον εαυτό τους και τις επαγγελματικές τους δεξιότητες. Δεν γίνεται να γίνουν όλοι CEO, ούτε προγραμματιστες, ούτε Don draper. Οι περισσότεροι θα γίνουν αγρότες, μπογιατζιδες, υδραυλικοί, η θα δουλεύουν σε dead end δουλειές. Η στρατηγική που έγραψα πιο πάνω είναι applicable σε όλους. Ολοι μπορούν να κάνουν οικονομίες και να πάρουν κάποιο μικρό asset που θα τους επιφέρει ενα παραπάνω παθητικό εισοδημα, είτε αυτό είναι ενα κτήριο, ένα χωράφι, ένα πάρκινγκ η οτιδήποτε. Και για αυτά τα άτομα, αυτό που έγραψα είναι πολύ πιο σημαντικό ακριβώς επειδή δεν είναι Don draper και η ανεργία και η έλλειψη εισοδήματος τους χτυπά την πόρτα πολύ πιο συχνά και σκληρά.
Irrelevant. Μπορούν να βρουν πιο υγιείς τρόπους να αποταμιεύσουν χρήματα. Και, πέρα απ' αυτό, διαφωνώ ότι αυτό είναι το "πεπρομένο των πολλών ανθρώπων".

Επίσης είμαι 200% σίγουρος πως δεν έχεις μείνει νηστικός η ασπιτος ούτε μια μέρα. Αν είχες μείνει θα έδινες πολύ μεγαλύτερη σημασία στο να έχεις ένα δικό σου σπίτι έστω και αν αυτό είναι μια τρύπα 20τετραγωνικα.

Υπάρχουν άτομα και οικογένειες που εχουν βρεθεί στο δρόμο από τη μια μέρα στην άλλη.
Συναισθηαμτισμός στην καλύτερη. Εσύ μίλησες για άτομα που βγάζουν περισσότερα χρήματα από το μέσο και αποταμιεύουν 1000ε το μήνα. Τι σχέση έχει αυτό με άτομα που δυσκολεύονται να τα βγάλουν πέρα; Ποιος είπε και που πως αυτοί οι άνθρωποι "πρέπει" να βρουν οπωσδήποτε δικό τους σπίτι;

Αυτήν την απαράδεκτη κατηγορία, λες και ξέχασες τελείως τι έγραψες στο μήνυμα που έκανα παράθεση, την ξαναεφαρμόζεις μετά και δείχνει πόσο προσωπικά το πήρες.

Πεμπτον αν όντως έχεις κάποιο skill που θες να εξασκήσεις, αλλά μιλάμε για σοβαρά πράγματα τώρα, όχι για κατά φαντασίαν εξάσκηση και procrastination, ο καλύτερος χρόνος για να το κάνεις είναι όταν είσαι σε μια τέτοια φάση αποταμιευσης καθώς αν αποφασίσεις να μην ξοδεύεις φτάνεις σε ένα σημείο που έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο. Οπότε τον γεμίζεις έτσι και πετυχαίνεις με ένα σπαρο δύο τρυγονια.
Πολύ θεωρητικό επιχείρημα που, μεταξύ πολλών άλλων, αγνοεί πόσο συχνά κάποιος πρέπει να επενδύσει χρήματα στο να μάθει κάποια επαγγελματική ικανότητα ή να μετακομίσει κάπου που μπορεί να τη μάθει. Με όλο το σεβασμό, συνήθως όταν κάποιος κάθεται σπίτι του και νομίζει ότι μαθαίνει graphic design ή marketing ή web design ή οτιδήποτε συνήθως κατά κόρον χαλάει την ώρα του στο ίντερνετ.

Εκτον, δεν ξέρω πως ακριβως έχεις τις επιχειρήσεις στο νου σου, (καθως αυτός είναι ο εναλλακτικός καλύτερος τρόπος που λες παραπάνω) αλλά σου λέω από προσωπική πείρα πως οι επιχειρήσεις θέλουν 15ωρακι δουλειάς κάθε μέρα, ιδιαίτερα στο ξεκίνημα, αιματηρές θυσίες, πεισμα,γερα νεύρα και την ικανότητα να αντέχεις να δεις τους κόπους σου να χάνονται εν μια νυκτί για κάποιο random λόγο. Εκτός κι αν νομίζεις πως υπάρχει κάποιος αυτοδημιουργητος επιτυχημένος επιχειρηματίας που δεν έφτυσε αίμα και δεν στερήθηκε τρελά στη ζωή του κάποια στιγμή.
Πέρα απ' το ότι ξέρω πολλούς επιχειρηματίες που πέτυχαν ενώ κάποιος θα έλεγε ότι ανοίκουν στην πλειοψηφία που δεν θα κάνει πότε τίποτα πέρα από μια dead end job στη ζωή της γιατί δεν της κόβει, αυτό που λες δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που είπα. Πολύ απλά, ο επιχειρηματικός δρόμος, που η δυσκολία του δεν τον κάνει απαγορευτικό για τη πλειοψηφία όπως λες εσύ, είναι ανοικτός, απλά. Δεν είναι ούτε "προτεινόμενος" ούτε "σίγουρος" και πάνω απ' όλα ούτε ο μοναδικός.

Για να κλείσω και για να καταλάβεις ότι πραγματικά λες χαζομάρες αλλά δε σε κατηγορώ γιατί είμαι σίγουρος πως οφείλονται σε έλλειψη εμπειριών, θα σου πω πως έχω στο προσωπικό μου κύκλο ατόμα που από τα 20 τους ζουνε ολόκληρες οικογένειες γιατί οι δικοί τους μείνανε χωρίς δουλειά. Σκέψου λοιπόν πως είναι να είσαι στα 20 σου και να είσαι αναγκασμένος να δουλεύεις μια dead end δουλειά για να συντηρείς τον άρρωστο πατέρα σου και την άνεργη μάνα σου και μετά έλα πες μου αν αυτό το παιδί έχει μεγαλώσει η όχι, επειδή δεν έφυγε απτό σπίτι.
Όπως είπα πάνω, το πήρες πάρα πολύ προσωπικά.

'Εγραψες για κάποιον που βγάζει πολλά χρήματ ακαι ζει μαζί με τους γονείς τους που τον συντηρούν. Όλοι απαντήσαμε πως ΑΥΤΉ η συμπεριφορά είναι μίζερη. Και είναι. Μην βάζεις λόγια ενώ μιλάς για φίλους σου στη βιοπάλη, που δεν έχουν καμία απολύτως σχέση, γιατί νομίζω ξέρεις πως σε κάνει να φαίνεσαι.

Whether you like it or not, η ωριμανση ερχεται μέσα από τις προσωπικές δυσκολίες που περνάς στη ζωή σου, είτε αυτές που επέλεξες, είτε αυτές που φορτώθηκες και όχι από το να τρως πίτσα στο Μιλάνο και να πιες καφές με θέα τον πύργο του Αιφελ.



Τέλος, δεν είπα πουθενα ότι έχω κάτι με τα ταξίδια. Αντιθέτως είπα πως μου αρέσουν κι εμένα. Ούτε επίσης εκρινα και χαρακτήρισα κανέναν. Το αντίθετο έγινε αρκετές φορές. Περιέγραψα μια άλλη οπτική της κατάστασης και υπέδειξα και μια στρατηγική που θα μπορούσε να επιλέξει κάποιος για να πετύχει κάποια πράγματα που εγώ προσωπικά θεωρώ αρκετά σημαντικά.
Αναρωτιέμαι ποιος είπε ότι η ωρίμανση έρχεται μόνο από τα ταξίδια ή κάτι τέτοιο. Ναι, προφανώς, οι δυσκολίες στη ζωή μας διαμορφώνουν...

Απ' τις οποίες κρύβεσαι(γενικό, όπως το πρώτο) όταν μένεις με τους γονείς σου μακροπρόθεσμα μόνο και μόνο για να κάνεις αποταμίευση.

Κάποιοι αυτό το πράγμα το εκλαμβανουν ως αδυναμία απογαλακτισμου, ενώ το να σε σπουδάζουν οι γονείς ας πούμε μέχρι τα 26 και τα 28 θεωρείται ανεξαρτησία.

Πλέον οι περισσότεροι φοιτητές δουλεύουν part/full time μετά τα πρώτα χρόνια, π.χ. απ τα 20 και επίσης αν μη τι άλλο οι περισσότεροι 25+ άνθρωποι τουλάχιστον εδώ στην Αθήνα που τα πάνε καλά στη ζωή τους το κάναν έχοντας σπουδάσει. Με άλλα λόγια, άλλο ένα ακόμα strawman.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,140 μηνύματα.


Εχμ, για μένα ,το να μένουν ενήλικες στους γονείς τους ,εστω μετά τα 25 να βάλω,το λέω ανωμαλία της φύσης.Με την έννοια ότι δεν είναι φυσιολογικό ,νομίζω καταλαβαίνετε τι εννοώ .
Ούτε κατά διάννοια.Εκτός απο περιπτώσεις αναπηρίας.Είτε σωματικής ,είτε πνευματικής.Τίποτε άλλο.
Και οι συνέπειες είναι πολύ άσχημες.
Απο την ανωριμότητα που δεν θα γίνει ποτέ ωριμότητα,μέχρι συνεχόμενους τσακωμούς,καταπίεση και καταστροφή βασικά της ζωής μας.Η προσωπικότητα στανταρ χαλασμένη.Ανώμαλα πράγματα.Θα σοκάρω κάποιους λέγοντας το ανωμαλία; Ε τι να κάνουμε η αλήθεια πονάει όταν δεν θέλουμε να την δούμε.Γνώμη μου .:)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Θέλω να γνωρίσω κάποιον που μένει μόνος (σε ικανοποιητικό σπίτι ) από τα 18-19 , είναι φοιτητής, δουλεύει , είναι νόμιμος πολίτης, δεν έχει βοήθεια των γονέων .

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να κρίνω κάποιον που μένει με τους γονείς του , να το θεωρήσω σωστό ή λάθος .
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλω να γνωρίσω κάποιον που μένει μόνος (σε ικανοποιητικό σπίτι ) από τα 18-19 , είναι φοιτητής, δουλεύει , είναι νόμιμος πολίτης, δεν έχει βοήθεια των γονέων .

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να κρίνω κάποιον που μένει με τους γονείς του , να το θεωρήσω σωστό ή λάθος .


Με ξένα κόλλυβα,κηδεία σαν να λέμε!
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,140 μηνύματα.
Θέλω να γνωρίσω κάποιον που μένει μόνος (σε ικανοποιητικό σπίτι ) από τα 18-19 , είναι φοιτητής, δουλεύει , είναι νόμιμος πολίτης, δεν έχει βοήθεια των γονέων .

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να κρίνω κάποιον που μένει με τους γονείς του , να το θεωρήσω σωστό ή λάθος .


Μα δεν μιλάω για αυτή την ηλικία.Μιλάω για πάνω απο 25,βασικά να έχει ολοκληρώσει και σπουδές.
Έχω παραδείγματα συναδέλφων ,έχουν δουλειά δηλαδή και καλή,γαιδούρια 35 χρονών + που μένουν με γονείς ,ενώ τσακώνονται συνέχεια ακριβώς για αποταμίευση,τσιγκουνιά το λέω εγώ.Προσωπική ζωή μηδέν και προσωπικότητα πλέον μαμάκιας.Αντίστοιχα και για γυναίκες.Ναι,είναι αρρωστημένο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Μα δεν μιλάω για αυτή την ηλικία.Μιλάω για πάνω απο 25,βασικά να έχει ολοκληρώσει και σπουδές.
Έχω παραδείγματα συναδέλφων ,έχουν δουλειά δηλαδή και καλή,γαιδούρια 35 χρονών + που μένουν με γονείς ,ενώ τσακώνονται συνέχεια ακριβώς για αποταμίευση,τσιγκουνιά το λέω εγώ.Προσωπική ζωή μηδέν και προσωπικότητα πλέον μαμάκιας.Αντίστοιχα και για γυναίκες.Ναι,είναι αρρωστημένο.


Άλλο αυτό και άλλο στα 20 ή στα 25 να φύγεις από το σπίτι έχοντας μια δουλειά της <<πλάκας>> (συγχωρέστε με για την έκφραση) ήτοι 600-800 ευρώ , να νοικιάζεις σπίτι μόνος και να είσαι νόμιμο(το τονίζω το τελευταίο) .



ΥΓ : Ανεξάρτητος δεν σημαίνει φεύγω μόνο από το σπίτι , αλλά και το γεγονός ότι επωμίζομαι τις οικονομικές υποχρεώσεις στο κράτος
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλω να γνωρίσω κάποιον που μένει μόνος (σε ικανοποιητικό σπίτι ) από τα 18-19 , είναι φοιτητής, δουλεύει , είναι νόμιμος πολίτης, δεν έχει βοήθεια των γονέων .

Γιατί δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι ακόμα και αυτό υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν; Η πλειονότητα; Ούτε κατά διάνοια. Αλλά υπάρχουν.

Και ακόμα και το να μένεις σε σπίτι που σου πληρώνουν οι γονείς σου δεν είναι το ίδιο με το να μένεις στους γονείς σου: θέλοντας και μη αναλαμβάνεις κάποιες υποχρεώσεις, από το τι θα φας για να μην πεθάνεις από την πείνα ή το τζανκ φούντ μέχρι το να μάθεις να βάζεις πλυντήριο να πλένεις τις κάλτσες σου. Δεν είναι το ιδανικό, σαφώς, αλλά έχει διαφορά.

Γενικά μερικοί προσπαθείτε να εκτροχιάσετε την συζήτηση χωρίς κανέναν λόγο. Έγινε αναφορά σε ένα πολύ συγκεκριμένο τύπο ενήλικα που μένει με τους γονείς του: εκείνον που μπορεί να φύγει και δεν θέλει. Κανείς δεν μίλησε για αυτόν που έχει να φροντίσει τα ανάπηρα αδέλφια του ή για αυτόν που θέλει να μαζέψει ένα πολύ συγκεκριμένο ποσό και έχει πει εξαρχής ότι θα μείνει 1, 2, 3 χρόνια.
Μιλάμε για αυτόν που έχει την δυνατότητα και επιλέγει να μην το κάνει. Επιλέγει, δεν αναγκάζεται.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Γιατί δεν μπορούμε να δεχτούμε ότι ακόμα και αυτό υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν; Η πλειονότητα; Ούτε κατά διάνοια. Αλλά υπάρχουν.

Και ακόμα και το να μένεις σε σπίτι που σου πληρώνουν οι γονείς σου δεν είναι το ίδιο με το να μένεις στους γονείς σου: θέλοντας και μη αναλαμβάνεις κάποιες υποχρεώσεις, από το τι θα φας για να μην πεθάνεις από την πείνα ή το τζανκ φούντ μέχρι το να μάθεις να βάζεις πλυντήριο να πλένεις τις κάλτσες σου. Δεν είναι το ιδανικό, σαφώς, αλλά έχει διαφορά.

Γενικά μερικοί προσπαθείτε να εκτροχιάσετε την συζήτηση χωρίς κανέναν λόγο. Έγινε αναφορά σε ένα πολύ συγκεκριμένο τύπο ενήλικα που μένει με τους γονείς του: εκείνον που μπορεί να φύγει και δεν θέλει. Κανείς δεν μίλησε για αυτόν που έχει να φροντίσει τα ανάπηρα αδέλφια του ή για αυτόν που θέλει να μαζέψει ένα πολύ συγκεκριμένο ποσό και έχει πει εξαρχής ότι θα μείνει 1, 2, 3 χρόνια.
Μιλάμε για αυτόν που έχει την δυνατότητα και επιλέγει να μην το κάνει. Επιλέγει, δεν αναγκάζεται.


Διότι δεν υπάρχουν. Και αν υπάρχουν ζουν εις βάρος άλλον ( μαύρα, μη εκπλήρωση οικονομικών υποχρεώσεων στο κράτος κλπ κλπ).
Αφορά την ψυχοσύνθεση του καθενός. Μπορεί να αισθάνεται άνετα, ασφάλεια κοντά στους δικούς του. Έντονοι συναισθηματικοί δεσμοί κλπ κλπ. Απόλυτα δεκτό , όχι κατακριτέο.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διότι δεν υπάρχουν. Και αν υπάρχουν ζουν εις βάρος άλλον ( μαύρα, μη εκπλήρωση οικονομικών υποχρεώσεων στο κράτος κλπ κλπ).
Αφορά την ψυχοσύνθεση του καθενός. Μπορεί να αισθάνεται άνετα, ασφάλεια κοντά στους δικούς του. Έντονοι συναισθηματικοί δεσμοί κλπ κλπ. Απόλυτα δεκτό , όχι κατακριτέο.

Μπούρδες λες τώρα. Υπάρχουν και κάνουν κάτι πολύ δύσκολο. Δεν πειράζει που δεν το κάνουμε εμείς αλλά μην αρνούμαστε ότι όντως το κάνουν άλλοι.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διότι δεν υπάρχουν. Και αν υπάρχουν ζουν εις βάρος άλλον ( μαύρα, μη εκπλήρωση οικονομικών υποχρεώσεων στο κράτος κλπ κλπ).
Αφορά την ψυχοσύνθεση του καθενός. Μπορεί να αισθάνεται άνετα, ασφάλεια κοντά στους δικούς του. Έντονοι συναισθηματικοί δεσμοί κλπ κλπ. Απόλυτα δεκτό , όχι κατακριτέο.


Δεν υπάρχουν γιατί δε σε βολεύει να υπάρχουν. Κάλλιστα βρίσκουμε τέτοια παραδείγματα, αποτελούν πολύ μεγάλη μεοψηφία. Όλοι αισθάνονται άνετα με τους δικούς τους, αλλά πρέπει να φύγουν από το καβούκι, λολ.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Μπούρδες λες τώρα. Υπάρχουν και κάνουν κάτι πολύ δύσκολο. Δεν πειράζει που δεν το κάνουμε εμείς αλλά μην αρνούμαστε ότι όντως το κάνουν άλλοι.


Δεν υπάρχουν και το ξέρεις πολύ καλά.
Το να παίρνει 800 ευρώ μαύρα ή το να μην κάνεις δήλωση στην εφορία σημαίνει ότι δεν είσαι ανεξάρτητος.

Δεν υπάρχουν γιατί δε σε βολεύει να υπάρχουν. Κάλλιστα βρίσκουμε τέτοια παραδείγματα, αποτελούν πολύ μεγάλη μεοψηφία. Όλοι αισθάνονται άνετα με τους δικούς τους, αλλά πρέπει να φύγουν από το καβούκι, λολ.


Δεν θα λέτε ανυπόστατα πράγματα. Άλλο το ζω εις βάρος των άλλον πολιτών και άλλο το είμαι ΣΩΣΤΟΣ νομοταγής ανεξάρτητος πολίτης.
Διότι η μερίδα νεαρών που αναφέρετε ζει εις βάρος των άλλων πολιτών.

Περιμένω με αγωνία να μου δείξεις ένα παράδειγμα ενός νεαρού που ζει μόνος (19-25) και είναι νομοταγής πολίτης.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαν είναι φανερό πως φοβάσαι τόσο πολύ το γεγονός που υπάρχουν άτομα που τα πάνε τόσο καλύτερα από σένα που αγνοείς πράγματα που είναι (σχετικά) συχνότατα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Δεν θα λέτε ανυπόστατα πράγματα. Άλλο το ζω εις βάρος των άλλον πολιτών και άλλο το είμαι ΣΩΣΤΟΣ νομοταγής ανεξάρτητος πολίτης.
Διότι η μερίδα νεαρών που αναφέρετε ζει εις βάρος των άλλων πολιτών.

Περιμένω με αγωνία να μου δείξεις ένα παράδειγμα ενός νεαρού που ζει μόνος (19-25) και είναι νομοταγής πολίτης.
O φοιτητής που σπουδάζει στοιχίζονταν χιλιάδες ευρώ στους φορολογούμενους, ζει εις βάρος των άλλων πολιτών...

Ο νέος εργαζόμενος ακόμα και αδήλωτος συνεισφέρει στην οικονομία (διακίνηση χρήματος).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Μαν είναι φανερό πως φοβάσαι τόσο πολύ το γεγονός που υπάρχουν άτομα που τα πάνε τόσο καλύτερα από σένα που αγνοείς πράγματα που είναι (σχετικά) συχνότατα.


Τρέμω από τον φόβο . Αν έχεις να παραθέσεις κάτι περιμένω , αλλιώς στην φάπα μια ζωή.


Περιμένω τα στοιχεία για να δω ΠΟΣΟ ΔΙΚΑΙΟ ΕΧΩ.

Ή είσαι μάυρος ή δεν δηλώνεις εισοδήματα ή δεν κάνεις δήλωση. Αν αυτό θεωρείται ανεξαρτησία για εσένα και την @olivia. Πάω πάσο. Αν μάλιστα σας επικροτούν οι γονείς σας για κάτι παράνομο είναι ανησυχητικό .
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν θα λέτε ανυπόστατα πράγματα. Άλλο το ζω εις βάρος των άλλον πολιτών και άλλο το είμαι ΣΩΣΤΟΣ νομοταγής ανεξάρτητος πολίτης.
Διότι η μερίδα νεαρών που αναφέρετε ζει εις βάρος των άλλων πολιτών.

Περιμένω με αγωνία να μου δείξεις ένα παράδειγμα ενός νεαρού που ζει μόνος (19-25) και είναι νομοταγής πολίτης.

Να παραθέσουμε τι ακριβώς; Να σου πω ότι το κάνει ο φίλος μου ο Κώστας; Ε, ο φίλος μου ο Κώστας το κάνει: είναι 22, σπουδάζει, δουλεύει, συντηρεί σπίτι μόνος. Σου λέει κάτι παραπάνω αυτό;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι ακριβώς θες βρε; Ινσταγραμ και να σου κανουν δμ τη φορολογικη δηλωση;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Να παραθέσουμε τι ακριβώς; Να σου πω ότι το κάνει ο φίλος μου ο Κώστας; Ε, ο φίλος μου ο Κώστας το κάνει: είναι 22, σπουδάζει, δουλεύει, συντηρεί σπίτι μόνος. Σου λέει κάτι παραπάνω αυτό;

Τι ακριβώς θες βρε; Ινσταγραμ και να σου κανουν δμ τη φορολογικη δηλωση;


Στην ειρωνεία πρώτη όπως πάντα , στο να παραθέσετε χειροπιαστά στοιχεία δεν έχετε .
Το παράδειγμα που μου παρέθεσες olivia δεν μου λέει κάτι . Άν είχες έστω λίγο ιδέα για την αγορά εργασίας, για την νομιμότητα των πολιτών θα μπορούσες να απαντήσεις στο ερώτημα. Από ότι βλέπω δεν έχεις , αλλά παρόλα αυτά συνεχίζεις την υπεράσπιση ενός πλασματικού κόσμου.
Για ρώτα τον φίλο σου τον Κώστα, κάνει φορολογική δήλωση(διότι αν είναι φοιτητής είναι προστατευμένο μέλος , αν όμως εμφανίζει εισοδήματα δεν είναι); δηλώνει τα πραγματικά στοιχεία ; είναι μήπως μαύρος ; ασφαλισμένος ή όχι ; έχει κεφάλαια στην τράπεζα ; τα δηλώνει ή όχι

Πόσοι από τα 18-25 που δουλεύουν μαύρα , κάνουν φορολογική δήλωση ; Πόσοι δηλώνουν τα πραγματικά εισοδήματα ; Πόσοι είναι ασφαλισμένοι ; Πόσοι νοικιάζουν σπίτι στο όνομά τους ; Πόσοι υπογράφουν συμβόλαια στο όνομά τους ;
Αν όμως θεωρείται ανεξαρτησία τον 19αρη σερβιτόρο, μπάρμαν, πωλητή ή οτιδήποτε άλλο που διατηρεί την ταυτότητα του φοιτητή (και άρα προστατευόμενο μέλος) είστε σε λάθος δρόμο.
Ανεξαρτησία από την οικογένεια σημαίνει ότι αναλαμβάνεις ΠΛΗΡΩΣ όλες τις ατομικές , οικονομικές υποχρεώσεις προς εσένα, προς το κράτος και σε τρίτους .
Όλοι αυτοί που δεν τα κάνουν αυτά , ζουν εις βάρος των νομοταγών πολιτών.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχουν και το ξέρεις πολύ καλά.
Το να παίρνει 800 ευρώ μαύρα ή το να μην κάνεις δήλωση στην εφορία σημαίνει ότι δεν είσαι ανεξάρτητος.




Δεν θα λέτε ανυπόστατα πράγματα. Άλλο το ζω εις βάρος των άλλον πολιτών και άλλο το είμαι ΣΩΣΤΟΣ νομοταγής ανεξάρτητος πολίτης.
Διότι η μερίδα νεαρών που αναφέρετε ζει εις βάρος των άλλων πολιτών.

Περιμένω με αγωνία να μου δείξεις ένα παράδειγμα ενός νεαρού που ζει μόνος (19-25) και είναι νομοταγής πολίτης.


Ανεξάρτητος σημαινει να επομιζεσαι αποκλειστικά εσύ το οικονομικό βάρος της συντήρησης σου, δηλαδή να ζεις με τα δικά σου λεφτά. Το αν πληρώνεις η όχι φόρο δεν παίζει κανένα ρόλο.


Μερικές φορές νομίζω πως εγώ γράφω τρολιστικες απόψεις αλλά εσύ το τερμάτισες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top