• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
ramblade ευχαριστούμε πολύ που εξιστόρησες την ιστορία σου, είμαι σίγουρη ότι θα βοηθήσει πολλά άτομα να πάρουν μια σωστότερη απόφαση για το θέμα (κι εμένα σίγουρα). :)
Πολύ χαίρομαι που τελικά όλα τελείωσαν καλά. :)

Εσένα Μισέλ μια χαρά είναι η μύτη σου ... τι τρώγεσαι;;;;;;

ramblade .... έπαθα πλάκα με αυτά που έχεις περάσει. Ειλικρινά χαρά στο κουράγιο σου, μετά από τόση ταλαιπωρία να ξαναμπείς στη διαδικασία να κάνεις ξανά ρινοπλαστική.
Πρέπει πραγματικά να είναι φρικτό συναίσθημα, να συνειδητοποιείς ότι έχεις κάνει επέμβαση για να διορθώσεις κάτι και αντ' αυτού το αποτέλεσμα όχι μόνο δεν σε ικανοποιεί, όχι μόνο είναι αφύσικο, αλλά σου δημιουργεί και περαιτέρω προβλήματα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ramblade

Νεοφερμένος

Ο ramblade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
ramblade, γέλασα πολύ με τα posts σου. Είναι τραγικοί οι άνθρωποι. Τα μετέφερες κι εσύ πολύ ρεαλιστικά! Ευτυχώς εγώ αν και οικονομικός, έπεσα σε νορμαλ γιατρό που μέχρι στιγμής είμαι εντάξει με το αποτέλεσμα.

Ήθελα όμως να σε ρωτήσω, σε πόσο καιρό από το χειρουργείο εμφανίστηκαν αυτά τα προβλήματα. Άμεσα; Τον πρώτο μήνα ή αργότερα;
Φιλε τα αναπνευστικα προβληματα δεν εγιναν αντιληπτα αμεσως. Ξερεις κ συ οτι η μυτη τις πρωτες 3-4 βδομαδες ειναι πρησμενη κ δεν μπορεις να ανασανεις φυσιολογικα. Επισης η μυτη θελει το χρονο τις για να προσαρμοστει στο νεο της οστεο-χονδρινο σκελετο, κ λενε οτι τα τελικα αποτελεσματα ειναι εμφανη πλεον στον 1 χρονο. Εμενα μου ειχανε σπασει παραπανω το δεξι τμημα του κοκκαλου της γεφυρας, συν την σμικρυνση που εκαναν στη μυτη συνολικα, με αποτελεσμα το δεξι ρουθουνι να εχει κλεισει(οχι τελειως φυσικα) κ να μην αναπνεω καλα απ'αυτη τη πλευρα. Καπου ειχα γραψει collapsed left nostril απο βιασυνη, ητανε το δεξι. Κ οπως καταλαβαινεις επειδη η ανατομια της μυτης αλλαζει σταδιακα μετα την επεμβαση δεν το παρατηρησα αμεσως. Το καταλαβα πλεον οτι κατι ετρεχε οταν διαπιστωσα οτι ροχαλιζα στον υπνο μου, προβλημα το οποιο ποτε δεν ειχα (δεν καπνιζα κ γυμναζομουν πολυ τοτε). Μαλιστα αυτο που εκανε εντυπωση ειναι οτι τη 2η βδομαδα μετα την επανορθωτικη, που καλα καλα ακομα δεν ειχα βγαλει τις σιλικονες απο μεσα, την ωρα που ακουγα μουσικη μου'ρθε σε καποια φαση να τραγουδησω κ επιανα παλι τις ψηλες νοτες οπως παλια! :D
Ακομα δεν μπορω να αισθανθω τη διαφορα πληρως γιατι η μυτη βουλωνει πολυ συχνα κ την καθαριζω με ενα sinus irrigation solution. Δεν φανταζεσαι τι βγαζω καμια φορα οταν την φυσαω μετα...

Τέλος θέλω να διαφωνίσω λιγάκι σε αυτό το concept, όσο πιο ακριβός τόσο καλύτερος. Δεν ισχύει πάντα. Μερικοί γιατροί τύπου Celebrity χρεώνουν πολλά λόγω των εμφανίσεων τους στην TV αλλά από αποτέλεσμα, "γειά σας..."

Εγώ έχω βρει άλλη φόρμουλα. Καλός γιατρός = σοβαρός, που δε λέει πολλά, που πέρνει καλά λεφτά και το ιατρείο του είναι παλαιομοδήτικο χωρίς φρου φρου και αρώματα. Γνωρίζω δηλαδή γιατρούς κορυφαίους καθηγητές που τα ιατρεία τους είναι πολύ απλά (ή και τραγικά), δεν έχουν καν γραμματέα... αλλα στο χειρουργείο κάνουν πραγματικά θαύματα.
Συμφωνω κι επαυξανω. Δεν θυμαμαι που ακριβως το επισημανα κι εγω, αλλα στην περιπτωση μου ολοι οι γιατροι που επισκεφθηκα θεωρουνταν εξειδικευμενοι στη ρινοπλαστικη. Τους φελους ξερω να τους ξεχωριζω πλεον γιατι δεν ειμαι παιδακι πια.
Αλλα να ξερεις ο χειρουργος που κανει διεξοδικη δουλεια αμοιβεται κ παραπανω. Ευτυχως η επιλογη μου δεν με διεψευσε αυτη τη φορα.

ramblade .... έπαθα πλάκα με αυτά που έχεις περάσει. Ειλικρινά χαρά στο κουράγιο σου, μετά από τόση ταλαιπωρία να ξαναμπείς στη διαδικασία να κάνεις ξανά ρινοπλαστική.
Πρέπει πραγματικά να είναι φρικτό συναίσθημα, να συνειδητοποιείς ότι έχεις κάνει επέμβαση για να διορθώσεις κάτι και αντ' αυτού το αποτέλεσμα όχι μόνο δεν σε ικανοποιεί, όχι μόνο είναι αφύσικο, αλλά σου δημιουργεί και περαιτέρω προβλήματα. :/:
Οχι αγαπητη μου, κουραγιο ειναι να ζεις τοσα χρονια με τετοια μυτη στα μουτρα σου. Η ταλαιπωρια του χειρουργειου κ η αναρρωση (αν κ διαρκουν πολυ περισσοτερο απ'οτι φανταζομουν) δεν ειναι τιποτα μπροστα στη χαρα του αποτελεσματος. Η επιλογη μου την 1η φορα ηταν εντελως επιπολαιη, αυτη την φορα το εψαξα οσο δεν πηγαινε αλλο.

Στο γιατρειο με φωναζουν "ασθενη της χρονιας" γιατι απ'την ωρα που πατησα το ποδι μου δεν παραπονεθηκα για τιποτα ουτε μια φορα. Μου λεγανε οτι αμεσως πριν το χειρουργειο περναγανε τα νυστερια κ τα χασαπομαχαιρα απο διπλα μου κ γω κοιταζα στο κενο...το τελευταιο πραγμα που μ'ενοιαζε μπροστα στο αποτελεσμα. Μαλιστα ειχα ζητησει κ απ'το γιατρο σαν χαρη να βγαλει τη μυτη μου φωτογραφια κατα τη διαρκεια κ μετα το χειρουργειο για να μην με φαει η αγωνια. Την επομενη μερα μαλιστα με πηγε στο γραφειο με τη μανα μου να μας τις δειξει κ κοντεψε να ξερασει η κακομοιρα. Εγω παλι στον κοσμο μου, εβλεπα τι μοσχευματα ειχε βαλει κ πως τα ειχε τοποθετησει για να φανταστω πως θα δειχνει η μυτη στο τελος.

Κ επειδη καποιος εξυπνος πεταχτηκε παλιοτερα κ ειπε οτι δεν ειχε προβλημα η μυτη μου κ σε μερικα χρονια θα πλακωθω στα λιφτινγκ, τις βλεφαροπλαστικες, τα botox κ δεν ξερω τι αλλο, σας πληροφορω οτι ουτε να ακουω δεν θελω για αισθητικες επεμβασεις μετα απ'αυτα που περασα!!! Στο γιατρο μου με το ζορι παω για να δει την πορεια μου καθε μηνα. Βλεπω aesthetic surgery στις ταμπελες κ με πιανει ναυτια!

Θα κλεισω με μια παραγραφο στο περιοδικο της ωτορινολαρυγγολογιας που μου εμεινε:

Επισης, το ατομο που προερχεται για ρινοπλαστικη μπορει να κρυβει πισω απ'αυτη του την επιθυμια ψυχολογικα προβληματα. Αν αυτο δεν ληφθει υποψην, ειναι δυνατον, προσπαθωντας να απαλλαξουμε εναν ανθρωπο απ'την προεγχειρητικη του δυστυχια να τον ριξουμε σε μετεγχειρητικη αθλιοτητα με μια κακη ρινοπλαστικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Κοίτα εγώ έτσι όπως το βλέπω, θεωρώ ότι αν κάποιον τον ενοχλεί κάτι στην εμφάνισή του, δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην το διορθώσει... οπότε τα περί ματαιοδοξίας τα ακούω ολίγον βερεσέ.
Εννοείται βέβαια ότι μιλάμε για πραγματικό και όχι κατά φαντασία πρόβλημα. Η μύτη σου ram .. αυτή που είχες μετά την πρώτη επέμβαση (δεν ξέρω πως ήταν πριν) κατά τη γνώμη μου, δεν ήταν καλή, οπότε πολύ καλά έκανες και τη διόρθωσες.
Γενικά τώρα, μπορεί κάποιος να μην έχει την τέλεια μύτη (να είναι λίγο μεγάλη ή να έχει κάποια καμπουρίτσα ή ακόμα να είναι και λίγο στραβή) αλλά να του ταιριάζει και να μην χαλάει την εμφάνισή του. Νομίζω όλοι έχουμε δει τέτοιες περιπτώσεις.
Υπάρχουν όμως και οι περιπτώσεις, που λες "Θέε μου, μα γιατί δεν κάνει κάτι;" ... ε νομίζω ότι σε αυτές πρέπει κανείς να διορθώνει το πρόβλημα, πολλώ δε μάλλον όταν ενοχλεί και τον ίδιο.
Πάντως εγώ, αν με ενοχλούσε η μύτη μου ή τ' αυτιά μου ή τέλος πάντων κάτι στην εμφάνισή μου, σε βαθμό που να μου δημιουργούσε πρόβλημα ψυχολογικό, θα το άλλαζα. Αν αυτό θεωρείται ματαιοδοξία ... τότε οκ, είμαι ματαιόδοξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εσένα Μισέλ μια χαρά είναι η μύτη σου ... τι τρώγεσαι;;;;;;

Άκου τα, άκου τα, να μην τα λέω μόνον εγώ και γίνομαι γραφικός...

Κοίτα εγώ έτσι όπως το βλέπω, θεωρώ ότι αν κάποιον τον ενοχλεί κάτι στην εμφάνισή του, δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην το διορθώσει... οπότε τα περί ματαιοδοξίας τα ακούω ολίγον βερεσέ.

Να το διορθώσει επιλέγοντας να ρισκάρει την πλήρη καταστροφή; Αυτός δεν είναι λόγος για να είναι κανείς πολύ φειδωλός στο να πάρει μια τέτοια απόφαση; Όπως είπες κι εσύ, μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις. Αλήθεια, εάν κάποιον τον ενοχλεί που είναι κοντός, θα του συνιστούσατε να σπάσει τα οστά των ποδιών του, να βάλει ειδικούς μεταλλικούς νάρθηκες, να υποφέρει για ένα και πλέον χρόνο, να κάνει και πλαστική μετά για να φύγουν τα σημάδια των εγχειρήσεων και να αποδεχτεί, όχι μόνο το να είναι σακάτης για ένα χρόνο αλλά και την πιθανότητα να μείνει σακάτης για πάντα;

Εγώ τ' ακούω όλα όσα λέτε βερεσέ, θύματα της καταναλωτικής κοινωνίας...:clapup:


Πάντως εγώ, αν με ενοχλούσε η μύτη μου ή τ' αυτιά μου ή τέλος πάντων κάτι στην εμφάνισή μου, σε βαθμό που να μου δημιουργούσε πρόβλημα ψυχολογικό, θα το άλλαζα. Αν αυτό θεωρείται ματαιοδοξία ... τότε οκ, είμαι ματαιόδοξη.

Πράγμα που υπονοεί πως τα έχεις όλα τέλεια ή μήπως πως έχεις την ψυχολογική ωριμότητα να αποδεχτείς τον εαυτό σου με τις ατέλειές του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να το διορθώσει επιλέγοντας να ρισκάρει την πλήρη καταστροφή; Αυτός δεν είναι λόγος για να είναι κανείς πολύ φειδωλός στο να πάρει μια τέτοια απόφαση; Όπως είπες κι εσύ, μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις. Αλήθεια, εάν κάποιον τον ενοχλεί που είναι κοντός, θα του συνιστούσατε να σπάσει τα οστά των ποδιών του, να βάλει ειδικούς μεταλλικούς νάρθηκες, να υποφέρει για ένα και πλέον χρόνο, να κάνει και πλαστική μετά για να φύγουν τα σημάδια των εγχειρήσεων και να αποδεχτεί, όχι μόνο το να είναι σακάτης για ένα χρόνο αλλά και την πιθανότητα να μείνει σακάτης για πάντα;
Πεστα. Ο κοσμος δεν αντεχει να εναρμονιστει με την πραγματικοτητα μαλλον. Οταν βεβαια τον ποτιζουν τελειοτητα απο παντου και του λενε "μονο αν εισαι ετσι εχεις ευκαιριες", τον δυσκολευουν...

Πράγμα που υπονοεί πως τα έχεις όλα τέλεια ή μήπως πως έχεις την ψυχολογική ωριμότητα να αποδεχτείς τον εαυτό σου με τις ατέλειές του;
Ψαρευουμε, ψαρευουμε ; :D Προφανως το 2ο θα εννοει, αφου το 1ο ειναι οσο σπανιο οσο το 5φυλλο τρυφυλλι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Τι λετε ωρε παιδια...?!

Δηλαδη μπορει να συγκριθει μια επεμβαση σε αυτακια αλα Νταμπο το ελαφαντακι, που ειναι ρουτινας, με αυτην που περιεγραψε το Μεγαλο Χαος?

Δεχομαι για λογους εμφασης να δοθει ενα τετοιο παραδειγμα, παραυτα η τακτικη του τσουβαλιασματος δεν εχει να προσφερει κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.


Λύση όχι μόνιμη,διαρκει 3 χρόνια. Ενέσεις που γεμίζουν κάποια κενά και δεν φαινεται η καμπούρα. Όμως δεν είναι η κατάλληλη διαδικασία για όλους,και ειδικά για αυτούς που γερνει η μύτη τους η για αυτούς που θέλουν λεπτότερη η μικρότερη μύτη. Είναι μόνο καμπούρα.Ο γιατρός πρέπει να γνωρίζει καλά την συγκεκριμένη μέθοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Η Jennifer Connelly ήταν μια πανέμορφη γυναίκα.Όταν την είδα στην ταινία Ματωμένο Διαμάντι με τον di caprio αναρωτιόμουν τι άλλαξε επάνω της και έχασε κάτι απο την ομορφιά της. Τελευταία έμαθα οτι έκανε ρινοπλαστική για να λεπτύνει την μύτη της.Η μύτη δεν είναι άσχημη ούτε πολύ διαφορετική απο την προηγούμενη, απλά έχει χάσει αυτή την όμορφη έκφραση που είχε.
Πριν


Μετά

Πρίν


πριν


μετά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα καλά είμαστε σοβαροί; Αυτή η κοπέλα είχε την ωραιότερη μύτη που έχω δει! (τλχ στο A beautiful mind)
Πάντως στις φώτος δεν βλέπω και ιδιαίτερη διαφορά, ίσως φταίει ότι είναι αμφας :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Μα καλά είμαστε σοβαροί; Αυτή η κοπέλα είχε την ωραιότερη μύτη που έχω δει! (τλχ στο A beautiful mind)



Η συγκεκριμένη κοπέλα δεν έχει μόνο μύτη τέλεια ΑΛΛΑ όλα είναι τέλεια πάνω της. Άλλωστε μια ωραία μύτη μόνο η ενα μονο χαρακτηριστικό δεν κάνει τον άνθρωπο όμορφο αλλα το σύνολο του.
Εσύ και εγώ μπορεί να βλέπουμε την μύτη αυτή τέλεια και αυτη η οι άνθρωποι του hollywood να μην το βλέπουν έτσι.Η Michelle Pfeiffer είχε σοβαρό πρόβλημα και πήγε και την άγγιξε? Όχι!
Και όμως την συμβούλεψαν να το κάνει διότι οι σταρ συμβουλεύονται αντζέντηδες και διάφορους άλλους οι οποίοι προωθούν την καριέρα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Να το διορθώσει επιλέγοντας να ρισκάρει την πλήρη καταστροφή; Αυτός δεν είναι λόγος για να είναι κανείς πολύ φειδωλός στο να πάρει μια τέτοια απόφαση; Όπως είπες κι εσύ, μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις. Αλήθεια, εάν κάποιον τον ενοχλεί που είναι κοντός, θα του συνιστούσατε να σπάσει τα οστά των ποδιών του, να βάλει ειδικούς μεταλλικούς νάρθηκες, να υποφέρει για ένα και πλέον χρόνο, να κάνει και πλαστική μετά για να φύγουν τα σημάδια των εγχειρήσεων και να αποδεχτεί, όχι μόνο το να είναι σακάτης για ένα χρόνο αλλά και την πιθανότητα να μείνει σακάτης για πάντα;

Εγώ τ' ακούω όλα όσα λέτε βερεσέ, θύματα της καταναλωτικής κοινωνίας...:clapup:

Αν πρέπει να εξηγούμε τα αυτονόητα εδώ μέσα ....τι ναπω; Εννοείται πως δεν θα έκανα ποτέ κάτι που να έθετε σε κίνδυνο την υγεία μου, όπως η αύξηση οστών για λόγους ύψους, παρ' ότι δεν είμαι και το πρώτο μπόι.
Επίσης δεν θα έκανα ποτέ πλαστική αν η μύτη μου ήταν λίγο μεγαλύτερη. Αν όμως ήταν σαν μελιτζάνα και μου δημιουργούσε πρόβλημα στην κοινωνική μου ζωή επειδή θα αισθανόμουν άσχημα ... τότε ναι θα την άλλαζα.
Θεωρώ ότι το να μπαίνω σε άπειρες διευκρινίσεις περιπτώσεων και υποπεριπτώσεων δεν προάγει τον διάλογο ... εμένα τουλάχιστον με κουράζει και προτιμώ,- αν είναι ένα ποστ μου να το εξηγώ με χιλιάδες άλλα, τα οποία θα αποτελούν υποσημειώσεις, - να μην το γράψω καθόλου.




Πράγμα που υπονοεί πως τα έχεις όλα τέλεια ή μήπως πως έχεις την ψυχολογική ωριμότητα να αποδεχτείς τον εαυτό σου με τις ατέλειές του;
Κανείς δεν είναι τέλειος ... αλλά μια και ρωτάς η μύτη μου είναι εξαιρετική ... τόσο εξαιρετική που πολλοί νομίζουν ότι είναι αποτέλεσμα πλαστικής.
Τώρα από ατέλειες άλλες ένα σωρό ... δεν είμαι ψηλή (θα ήθελα να είχα 5-6 πόντους παραπάνω), έχω μεγάλα φρύδια, τα οποία αναγκάζομαι να συμμαζεύω κάθε 2-3 μέρες (μαρτύριο πίστεψέ με), τα μαλλιά μου είναι τόσο ατίθασα που πολλές φορές χρειάζομαι τσουγκράνα για να τα βάλω στη θέση τους και βέβαια όπως όλες οι γυναίκες σε αυτή τη χώρα, αν με ψάξεις θα βρεις κυτταρίτιδα κάπου στα πόδια μου .... τι να κάνουμε κανείς δεν είναι τέλειος. Όμως για να είμαι ειλικρινής, καμία από τις ατέλειές μου δεν είναι σε τέτοιο βαθμό, που να μου δημιούργησε πρόβλημα ψυχολογικό. Ποτέ δεν είπα ... "αχ έχω αυτό και λόγω αυτού δεν με πλησιάζουν, ή με κοιτάζουν περίεργα".
Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο ... τότε ναι θα έκανα πλαστική. Θα έκανα, όπως κάνω και ότι μπορώ για να είμαι περιποιημένη. Τώρα να διευκρινίσω ότι πάλι δεν μιλώ για υπερβολές ή είναι περιττό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Απο οτι ξέρω το θέμα αυτό έχει τίτλο ΡΙΝΟΠΛΑΣΤΙΚΗ και οχι ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΡΙΝΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ.
Κάποιοι χαλάνε τον κόσμο εδω μέσα οταν αναφέρονται τα μειονεκτήματα μιας τέτοιας επέμβασης η όταν κάποιος είναι αντίθετος σε αυτό.Ο καθένας έχει άποψη και μπορεί να την εκφράσει ελευθερα νομίζω, άσχετα αν δεν συμφωνεί με την άποψη κάποιων άλλων.Αυτοί που θέλουν να κάνουν ρινοπλαστική η οτιδήποτε άλλο ας κάνουν οτι νομίζουν και να μην κατηγορούν τους άλλους οτι επεμβαίνουν σκόπιμα στο θέμα και αντι να βοηθούν τους μπερδεύουν.Αυτό υποδηλώνει οτι οι ίδιοι δεν είναι κάν αποφασισμένοι όσον αφορά τη συγκεκριμένη επέμβαση και ακούγοντας μια δευτερη γνωμη αντίθετη απο τη δική τους αμφιταλαντεύονται.Ένας αποφασισμενός και ώριμος άνθρωπος ακούει και τα θετικά αλλα και αρνητικά χωρίς να ωρύεται και να χαλάει τον κόσμο επειδή φοβάται οτι τον μπερδεύουν οι άλλοι και οτι θα αλλάξει γνώμη.
Ο λόγος που παραθέτω φωτογραφίες διαφορων σταρ δεν είναι για να πείσω κάποιους οτι έχω δίκιο, απλά το κάνω για να αποδείξω αυτό που έχω ξαναπει οτι αν επέμβουμε σε μια μύτη και ειδικά μικρή η μέτρια σε μέγεθος χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα μπορεί να αλλάξει το πρόσωπο και η έκφραση και να μην μας αρέσει, (και δεν αναφέρομαι μόνο στην περίπτωση conelly της οποίας η αλλαγή μπορεί να οφείλεται σε άλλους λόγους όπως αδυνάτισμα, αν και σε περίπτωση αδυνατίσματος φάινεται μεγαλύτερη η μύτη αφου το πρόσωπο είναι πιο αδύνατο άρα δεν συμβαίνει αυτό.
Ο κίνδυνος βέβαια αυτός(αλλαγή έκφρασης) είναι κάπως μειωμένος σε περιπτώσεις μεγαλης μύτης.


P.S Επίσης θέλω να σχολιάσω κατι που είπε κάποιος φίλος σε προηγούμενα ποστ, ότι πρέπει να σκάμε ενα δυο χιλιαρικά παραπάνω στον ρινοπλαστικό για να εχουμε το κεφάλι μας ήσυχο οτι θα μας προσέξει. Αν φίλε μου η τιμή μιας ρινοπλαστικής είναι λογική περίπου στα 3000 με 4000 χιλιάδες ευρω(τόσο θεωρείται λογικό για την συγκεκριμένη επέμβαση) οκ να δώσεις αλλα δυο χιλιαρικα παει πχ 5000, 6000 που δεν είναι και λίγα λεφτα εδώ που τα λέμε. Αλλά να πει ο άλλος μια τιμή 6000 και να δώσεις αλλα δυο να παει οκτώ, ε δεν ειναι και ο άλλος Ωνασης να καθεται να δίνει 8000 για μια μύτη.Εσύ μπορεί να είχες την οικονομική ευχέρεια να δώσεις 30.000 για τη μύτη σου και καλά έκανες είναι δικαίωμα σου, αλλα όλοι δεν έχουν την δυνατότητα αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αν πρέπει να εξηγούμε τα αυτονόητα εδώ μέσα ....τι ναπω; Εννοείται πως δεν θα έκανα ποτέ κάτι που να έθετε σε κίνδυνο την υγεία μου, όπως η αύξηση οστών για λόγους ύψους, παρ' ότι δεν είμαι και το πρώτο μπόι.
Επίσης δεν θα έκανα ποτέ πλαστική αν η μύτη μου ήταν λίγο μεγαλύτερη. Αν όμως ήταν σαν μελιτζάνα και μου δημιουργούσε πρόβλημα στην κοινωνική μου ζωή επειδή θα αισθανόμουν άσχημα ... τότε ναι θα την άλλαζα.
Θεωρώ ότι το να μπαίνω σε άπειρες διευκρινίσεις περιπτώσεων και υποπεριπτώσεων δεν προάγει τον διάλογο ... εμένα τουλάχιστον με κουράζει και προτιμώ,- αν είναι ένα ποστ μου να το εξηγώ με χιλιάδες άλλα, τα οποία θα αποτελούν υποσημειώσεις, - να μην το γράψω καθόλου.


Με συγχωρείς που σε κούρασα. Δεν είχα τέτοια πρόθεση. Εγώ διάβασα κατά γράμμα τη φράση σου "αν κάποιον τον ενοχλεί κάτι στην εμφάνισή του", χωρίς μελιτζάνες και κολοκύθια κι επίσης διάβασα την οδύσσεια ενός ταλαιπωρημένου ανθρώπου που τράβηξε τα μύρια όσα για μια εγχείρηση. Διάβασα ακόμη, το πόσο δύσκολο είναι να βρει κανείς το σωστό γιατρό και να τον εμπιστευτεί, ότι κανείς δεν ξέρει εάν θα πέσει σε κομπογιαννίτη ή όχι, να δώσει και κανά δυο χιλιάρικα παραπάνω για να τον προσέξει (δηλαδή εάν δεν δώσει, θα του κάνει επίτηδες τη μύτη κρέας?) κλπ. Επίσης, προηγουμένως είχα σημειώσει: "Όπως είπες κι εσύ, μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις (πρέπει να γίνεται)".

Λυπάμαι που το να κάνω παράθεση τα κείμενά σου και να θέτω ερωτήσεις δεν προάγει το διάλογο και μάλιστα είναι ικανό να σε κάνει να μετανιώσεις που έγραψες. Πίστεψέ με δεν θα το επιχειρήσω ξανά.


Κανείς δεν είναι τέλειος ... αλλά μια και ρωτάς η μύτη μου είναι εξαιρετική ... τόσο εξαιρετική που πολλοί νομίζουν ότι είναι αποτέλεσμα πλαστικής.
Τώρα από ατέλειες άλλες ένα σωρό ... δεν είμαι ψηλή (θα ήθελα να είχα 5-6 πόντους παραπάνω), έχω μεγάλα φρύδια, τα οποία αναγκάζομαι να συμμαζεύω κάθε 2-3 μέρες (μαρτύριο πίστεψέ με), τα μαλλιά μου είναι τόσο ατίθασα που πολλές φορές χρειάζομαι τσουγκράνα για να τα βάλω στη θέση τους και βέβαια όπως όλες οι γυναίκες σε αυτή τη χώρα, αν με ψάξεις θα βρεις κυτταρίτιδα κάπου στα πόδια μου .... τι να κάνουμε κανείς δεν είναι τέλειος. Όμως για να είμαι ειλικρινής, καμία από τις ατέλειές μου δεν είναι σε τέτοιο βαθμό, που να μου δημιούργησε πρόβλημα ψυχολογικό. Ποτέ δεν είπα ... "αχ έχω αυτό και λόγω αυτού δεν με πλησιάζουν, ή με κοιτάζουν περίεργα".
Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο ... τότε ναι θα έκανα πλαστική. Θα έκανα, όπως κάνω και ότι μπορώ για να είμαι περιποιημένη. Τώρα να διευκρινίσω ότι πάλι δεν μιλώ για υπερβολές ή είναι περιττό;
Σε καμμία περίπτωση δεν σου ζήτησα, ούτε καν είχα κάτι τέτοιο στο μυαλό μου, να μας απαριθμήσεις τις ατέλειές σου. Η ερώτηση είχε άλλη στόχευση και την απάντησε ο Λόρυ με μια γραμμή. Ήθελα πιθανώς να προάγω το διάλογο, όμως και πάλι δεν τα κατάφερα.

Πράγματι είναι περιττό να διευκρινίσεις κάτι που έχεις διευκρινίσει αμέσως παραπάνω, όταν δεν απευθύνεσαι σε μαθητές δημοτικού. Ζητώ και πάλι συγνώμη για την ενόχληση...

.......................

Το παράδειγμα με το σπάσιμο των οστών είχε στόχο να μου δώσει στη συνέχεια την ευκαιρία να θίξω κάτι που είδα σ' ένα ντοκυμανταίρ του National Geographic: Εδώ και λίγα χρόνια, στην Κίνα, με την επιβολή των δυτικότροπων προτύπων ομορφιάς, έχει γίνει πολύ must το να είναι κανείς ψηλός. Τον βοηθάει ακόμη και στο να βρει δουλειά, εκτός από φιλενάδα. Είδα με τα μάτια μου ανθρώπους, οι οποίοι είχαν το φυσιολογικό για τους Κινέζους ύψος, να καταφεύγουν σε αυτήν τη βάναυση και αποτρόπαιη "θεραπεία", έτσι ώστε μετά από ενός και πλέον έτους αναπηρίας, να βγουν στον κόσμο κατά 5 πόντους ψηλότεροι.

Εάν τους ρωτούσες αυτούς τους ανθρώπους, θα σου απαντούσαν με κάθε βεβαιότητα ότι το ύψος τους "τους ενοχλεί" και ότι το πρόβλημα και ο πυρήνας της δυστυχίας τους είναι ακριβώς αυτό. Θα θεωρούσαν μάλιστα εντελώς δικαιολογημένη αυτήν την επέμβαση και θα σου θύμωναν με περιφρόνηση εάν τολμούσες να τους πεις ότι "είναι μια χαρά Κινεζόπουλα".

Σε εκπομπή της Όπρα, είδα πως επίσης είναι τελευταία πολύ διαδεδομένη στην ίδια χώρα η μόδα της πλαστικής εγχείρησης, με σκοπό να μετατρέψουν τα χαρακτηριστικά τους, όσο το δυνατόν σε πιο "δυτικά". Πέραν του ειρωνικού "αυτορατσιμού" που μπορεί κανείς να σημειώσει γελώντας στην συγκεκριμένη περίπτωση, αφού οι ίδιοι οι κινέζοι δεν γουστάρουν πια να είναι "κιτρινιάρηδες-σχιστομάτηδες", όπως ακριβώς τους αποκαλούν οι Αμερικάνοι, τίθενται και στις δύο περιπτώσεις σημαντικά ερωτήματα:

Ποιος καθορίζει ποιο είναι το πρότυπο ομορφιάς;
Είναι σωστό για μια φυλή να θέλει να μοιάζει σε μιαν άλλη;
Τι θυσίες μπορεί να κάνει κανείς για να είναι συμβατός με τα πρότυπα;
Πού σταματά αυτό τελικά;
Μόνο ο Λόρυ καταλαβαίνει τι λέω εδώ μέσα;:clapup::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Ποιος καθορίζει ποιο είναι το πρότυπο ομορφιάς;

Ο πλαστικός χειρουργός. Για ποιόν λόγο? Χμμμ :hmm:



Ποιο από αυτά τα πρόσωπα είναι το ομορφότερο; Μπορεί η ομορφιά να εξαρτάται από αναλογίες; Είναι η αισθητική τελειότητα υπόθεση «απλής αριθμητικής»; Ενας αμερικανός πλαστικός χειρουργός απάντησε καταφατικά και δημιούργησε μια μάσκα με τις γραμμές του τέλειου προσώπου. Μπορεί όμως η ομορφιά να είναι «μετρήσιμη»;
«Η ομορφιά είναι θέμα χαρακτήρα» υποστηρίζουν αρκετοί. «Δεν έχει την παραμικρή σχέση με την εξωτερική εμφάνιση». Εν τούτοις γιατί θεωρούμε για παράδειγμα την Ελένη Πετρουλάκη ομορφότερη από την Μπέτι Μίντλερ; Μήπως λόγω χαρακτήρα; Για πολλά χρόνια ανθρωπολόγοι, ψυχολόγοι και βιολόγοι έχουν απασχοληθεί με την εύρεση επιστημονικών απαντήσεων σε τέτοιου είδους ερωτήματα. Υπάρχει απόλυτος ορισμός της ομορφιάς; Αρκετά συχνά όλο και κάποιος ανακοινώνει ένα «συμπέρασμα» σε κάποιο συνέδριο. Συμπέρασμα που όμως είναι σε κάθε περίπτωση αυστηρά θεωρητικό και άρα επιδέχεται αμφισβήτηση. Ακριβώς όπως θεωρητικές και υποκειμενικές είναι όλες οι «προσεγγίσεις» της ομορφιάς, που επί αιώνες γίνονται από ζωγράφους, γλύπτες, συγγραφείς, ποιητές και φιλοσόφους. Ας μην ξεχνούμε πως μια εύσωμη νεαρά θα ήταν πρότυπο ομορφιάς, τέσσερις αιώνες πριν. Ακριβώς γιατί το πάχος ήταν ένδειξη καλοζωίας και πλούτου και γιατί οι ζωγράφοι, τρόφιμοι οι ίδιοι των βασιλικών αυλών, απαθανάτιζαν την «εύσωμη θηλυκότητα» της αριστοκρατίας και όχι τα εξαθλιωμένα κορίτσια του κάμπου. Σήμερα, υπό εντελώς άλλες κοινωνικές συνθήκες, η προσέγγιση της ομορφιάς έχει φυσικά μετατοπιστεί εντυπωσιακά! Τελικά η ομορφιά βρίσκεται στο μάτι αυτού που παρατηρεί ένα πρόσωπο ή στο ίδιο το πρόσωπο;
Η γνώμη της μάσκας
«Υπάρχει ένα αρχετυπικό πρότυπο προσώπου το οποίο όλοι βρίσκουμε ελκυστικό» υποστηρίζει ο δρ Στίβεν Μάρκιουαρντ, πλαστικός χειρουργός και δημιουργός της ιδιότυπης «μάσκας» σε συνέντευξη που παραχώρησε στο περιοδικό των «Sunday Times». «Φυσικά όλοι οι άνθρωποι έχουμε τις προσωπικές μας προτιμήσεις, αλλά σχεδόν κανένας στον κόσμο δεν βρίσκει τη Σίντι Κρόφορντ άσχημη ενώ την ίδια στιγμή σχεδόν όλοι συμφωνούν πως ο "άνθρωπος ελέφαντας" σαφώς και είναι άσχημος». Εκείνο που πέτυχε ο δρ Μάρκιουαρντ ήταν να «ανακαλύψει» μια πρακτική μέθοδο αξιολόγησης της ομορφιάς. Και αν η ομορφιά μπορεί να αξιολογηθεί, τότε μπορεί και να επιτευχθεί. Η πρόοδος της πλαστικής χειρουργικής επιτρέπει κάθε είδους «ανακατατάξεις» στον καμβά του προσώπου. Εκείνο το οποίο οι πλαστικοί χειρουργοί ελάχιστα έχουν ερευνήσει είναι η κατεύθυνση στην οποία πρέπει να στρέψουν αυτές τις ανακατατάξεις. Δηλαδή με δυο λόγια δεν υπάρχει το πρότυπο μοντέλο, δεν έχει καθοριστεί το «καλούπι» της απόλυτης ομορφιάς ενώ την ίδια στιγμή υπάρχουν όλες οι δυνατότητες για την «αναπαραγωγή» του πάνω σε πρόσωπα ανδρών και γυναικών.
Ο δρ Μάρκιουαρντ απλώς έκανε μια πρώτη ολοκληρωμένη προσπάθεια για την κατασκευή αυτού του πρότυπου μοντέλου. Και αυτό δεν είναι παρά η «μάσκα». Η συγκεκριμένη μάσκα φιλοδοξεί να αποτελέσει το μοναδικό ακριβές διαφυλετικό πρότυπο ομορφιάς. Οταν εφαρμόζεται επάνω σε ένα πρόσωπο εμφανίζεται η απόκλιση που το πρόσωπο αυτό ενδεχομένως έχει από την «απόλυτη ομορφιά». Ως εκ τούτου τα επώνυμα ελληνικά πρόσωπα των σελίδων αυτών μπορεί να διαπιστώσουν στιγμιαία πόσο όμορφα είναι! Αρα, σύμφωνα με τον καλιφορνέζο πλαστικό χειρουργό, η ομορφιά βρίσκεται στο ίδιο το πρόσωπο και όχι στα μάτια εκείνου που το παρατηρεί. Κάτι το οποίο δεν είναι ο μόνος επιστήμονας που το πιστεύει.
Πίσω από τη μάσκα
Ο δρ Μάρκιουαρντ κατέληξε στο «μασκέ» επίτευγμά του έπειτα από αρκετά έτη μελέτης των ανάλογων προσπαθειών που έχουν γίνει από άλλους. Ο καθορισμός άλλωστε της ιδανικής ομορφιάς και της τελειότητας ήταν και παραμένει ένα κεντρικό ζήτημα στην ιστορία της αισθητικής. Οι αρχαίοι Ελληνες πίστευαν πως το ορθογώνιο του οποίου η σχέση ανάμεσα στο μήκος και στο πλάτος είναι 1 προς 1,618 αποτελεί το ιδανικότερο και πιο ευχάριστο στο μάτι από όλα τα πιθανά τετράπλευρα. Η αναλογία 1 προς 1,618 χαρακτηρίζεται ως «χρυσή αναλογία». Ο Παρθενώνας οικοδομήθηκε βάσει αυτής και έκτοτε η τήρησή της επαναλήφθηκε κατά τον σχεδιασμό δεκάδων άλλων ναών και κτιρίων.
Πιστεύεται μάλιστα πως το ανθρώπινο σώμα αγγίζει την τελειότητα όταν παρατηρείται η συγκεκριμένη «χρυσή αναλογία» ανάμεσα στα διάφορα τμήματά του. Για παράδειγμα, η ιδανική απόσταση από τα πέλματα ως τον ομφαλό είναι περίπου 1,618 φορές μεγαλύτερη από την απόσταση ανάμεσα στον ομφαλό και στο ψηλότερο σημείο του κρανίου. Κατά καιρούς κάποιοι έχουν καταθέσει την άποψη πως το τέλειο στόμα έχει μήκος 1,618 φορές μεγαλύτερο από το πλάτος της μύτης! Οι ίδιοι πιστεύουν πως η «χρυσή αναλογία» είναι εν δυνάμει ενσωματωμένη στο μέγεθος και στο σχήμα της οδοντοστοιχίας.
Ο καλιφορνέζος χειρουργός προσπάθησε να αποδείξει ότι η εν λόγω αναλογία εκφράζει το ίδιο καλά το πρόσωπο ως συνολική εικόνα. Διαπίστωσε ότι κάτι τέτοιο δεν συνέβαινε. Κατάλαβε όμως σύντομα πως ακολουθούσε λάθος τακτική. Η «χρυσή αναλογία» σαφώς και δεν επαληθεύεται στο πρόσωπο όταν εκλαμβάνεται ως ορθογώνιο ή ως ένα σετ από ευθείες γραμμές. Οταν όμως ένα πρόσωπο διαχωριστεί σε μια σειρά από διαδοχικά πεντάγωνα, το 1 προς 1,618 επαληθεύεται. Αυτό ακριβώς είναι η μάσκα: Ενα πρότυπο πρόσωπο που συγκροτείται από καταλλήλως σχεδιασμένα πεντάγωνα. Ο δρ Μάρκιουαρντ εφάρμοσε τη μάσκα επάνω σε πρόσωπα που χαρακτηρίστηκαν ως πρότυπα ομορφιάς ή απλώς ως «όμορφα». Η μάσκα σχεδόν ταιριάζει στα πρόσωπα του Μάρλον Μπράντο, του Τζέιμς Ντιν, του Γουόρεν Μπίτι, της Οντρεϊ Χέπμπορν, της Ελίζαμπεθ Τέιλορ, της Πάμελα Αντερσον και του Τομ Κρουζ. Επίσης ταιριάζει κατά προσέγγιση σε πρόσωπα που κατά καιρούς έχουν εικονογραφήσει αφιερώματα όπως «Οι 100 ωραιότεροι των ΗΠΑ». Και φυσικά σχεδόν συμπίπτει με τις γραμμές του προσώπου διάσημων μοντέλων όπως η Ιμάν, η Ναόμι Κάμπελ, η Κλόντια Σίφερ, η Λίντα Εβαντζελίστα και η Σίντι Κρόφορντ. Ενώ δεν ταιριάζει με το πρόσωπο του Μάικλ Τζάκσον, αλλά και με αυτό της Μέριλιν Μονρόε.
Ο δρ Μάρκιουαρντ ξεκαθάρισε πως η μάσκα είναι αδύνατον να ταιριάζει απόλυτα σε κάποιο πρόσωπο. Σύμφωνα με τον γιατρό το μοναδικό πρόσωπο το οποίο αγγίζει τη «μασκέ» τελειότητα είναι αυτό του μοντέλου της δεκαετίας του '70 Κάρεν Γκράχαμ. Θα μπορούσε να ισχυριστεί κάποιος πως είναι αδύνατον το εν λόγω μοντέλο να είναι η ομορφότερη γυναίκα στον κόσμο. Και θα έχει δίκιο. Γιατί οι απολύτως «σωστές» αναλογίες δεν συνοδεύονται πάντα από απολύτως «μοναδικά» χαρακτηριστικά. Ομως οι ιδανικές αναλογίες αποκλείεται να συνοδεύονται από αντιαισθητικά χαρακτηριστικά. Η Κάρεν Γκράχαμ ίσως δεν είναι η ωραιότερη γυναίκα στον κόσμο όμως κανείς δεν αμφισβητεί ότι είναι * ή τουλάχιστον υπήρξε * από τις ωραιότερες. Αρα η ίδια η μάσκα ως ένα βαθμό επαληθεύει την αξιοπιστία της.
Το αίνιγμα της ομορφιάς
«Η ομορφιά είναι η μαθηματική εξίσωση στο μηδέν» είπε κάποτε ο συγγραφέας Τσαρλς Μπουκόφσκι, σε μια συνέντευξη που παραχώρησε στον ηθοποιό και πρώην σύζυγο της Μαντόνα, Σον Πεν, κατά τη διάρκεια της οποίας θα πρέπει να ήταν και οι δύο ελαφρώς μεθυσμένοι και θα καταλάβετε το γιατί: «Η ομορφιά είναι θέμα χαρακτήρα. Ακουγα να μιλούν για πολλές πανέμορφες γυναίκες. Οταν τις συνάντησα ήταν σαν να κοιτάζω μέσα σε ένα πιάτο σούπα». Καλώς ή κακώς η άποψη για την «πανέμορφη σούπα» δεν βρίσκει ανταπόκριση στην πλειοψηφία του πληθυσμού. Οπως επίσης δεν αποτελεί μια γνώμη που συμμερίζονται οι επί σειρά ετών «μελετητές της ομορφιάς». «Η ομορφιά δεν μοιάζει να είναι σχετική» υποστηρίζει ο Βίκτορ Τζόνστον, καθηγητής της Ψυχολογίας στο Πανεπιστημίου της Πολιτείας του Νέου Μεξικού. «Υπάρχει ένα είδος διεθνούς σύγκλισης ως προς το τι είναι πραγματικά ωραίο και τι όχι».
Ο Ράντι Θόρνχιλ, καθηγητής της Εξελικτικής Βιολογίας, ο οποίος πριν από έξι μήνες κέρδισε αρκετή δημοσιότητα όταν ανακοίνωσε σε ένα συνέδριο πως υπάρχει άμεση σχέση ανάμεσα στη συμμετρία σώματος και προσώπου και τη νοημοσύνη, συμφωνεί. Οι μελέτες του έδειξαν πως οι «συμμετρικοί» άνθρωποι είναι ευνοημένοι από τη φυσική επιλογή. Πολλαπλασιάζονται και υπερτερούν των όχι και τόσο συμμετρικών. Ακριβώς γιατί ένας «συμμετρικός» άνδρας σε σχέση με έναν «μη συμμετρικό» αρχίζει νωρίτερα τη σεξουαλική του ζωή, έλκει ενστικτωδώς την προτίμηση των γυναικών και τις οδηγεί σε περισσότερους οργασμούς. Ετσι η ομάδα των «συμμετρικών» ευνοείται, αφού έχει περισσότερες πιθανότητες να αναπαραχθεί. Η ίδια η ανθρωπότητα βελτιώνεται από γενιά σε γενιά. Αρκετοί άλλωστε έχουμε παρατηρήσει και υποστηρίξει σε συζητήσεις πως η νέα γενιά των Ελλήνων δείχνει καλύτερη από την προηγούμενη. Ψηλότερη, δυνατότερη και ομορφότερη. Σύμφωνα με τον καθηγητή Θόρνχιλ, οι «συμμετρικοί» άνθρωποι δεν έχουν μόνο καλύτερα φυσιογνωμικά χαρακτηριστικά, αλλά και συγκριτικά αυξημένη νοημοσύνη. διαθέτουν τα περισσότερο βελτιωμένα γονίδια, τα οποία μεταξύ άλλων συνεργάζονται για τη δημιουργία μιας υπολογίσιμης νοητικής βάσης. Αν η βάση θα «ανθίσει» στο μέλλον ξεδιπλώνοντας τις δυνατότητές της είναι μια εντελώς άλλη υπόθεση, που καθορίζεται από το περιβάλλον, τις επιλογές και τις συμπτώσεις που τα δύο τελευταία «προκαλούν».
Και σε αυτό το σημείο θα πρέπει να υπενθυμίσουμε πως η μάσκα του δρος Μάρκιουαρντ δεν είναι παρά μια άσκηση συμμετρίας. Ο εφευρέτης της μάσκας υποστηρίζει ακόμη πως η ίδια η «χρυσή αναλογία» της ομορφιάς βρίσκεται στα βάθη της έλικας του DNA. Πως η «συμμετρία» ακόμη και αν δεν τη βλέπουμε ξεκάθαρα στον καθρέφτη μας, υπάρχει σίγουρα στον πυρήνα των κυττάρων μας. Αυτό ακούγεται καθησυχαστικό, αφού προσωπικά δεν βλέπω στον καθρέφτη μου μια συμμετρία που να παραπέμπει έστω και λίγο σε Τομ Κρουζ. Και είμαι σίγουρος πως η μάσκα δεν συμπίπτει με το δικό μου «νούμερο προσώπου»* ειδικά ως προς τις διαστάσεις της μύτης. Ωστόσο, αν η ομορφιά είναι «μετρήσιμη» και συγκεκριμένη και αν επιπλέον είναι αυτό που όλοι επιδιώκουμε, τότε μήπως θέλουμε έναν κόσμο όπου όλοι θα μοιάζουμε μεταξύ μας; Ηδη οι πλαστικοί χειρουργοί αναπαράγουν τα χαρακτηριστικά γνωστών σταρ, φωτογραφίες των οποίων τους δείχνουν οι ίδιες οι πελάτισσές τους. Μήπως λοιπόν η επιθυμία της ομοιομορφίας είναι εκείνη που πραγματικά κρύβεται «στον πυρήνα των κυττάρων μας»; Και αν ναι, τότε γιατί αντιδράσαμε τόσο έντονα στην Ντόλι και στην κλωνοποίηση;
Η μάσκα του δρος Μάρκιουαρντ ίσως αποτελέσει κάτι σαν το «γοβάκι της Σταχτοπούτας». Ποιος και ποια έχει την τύχη να του ταιριάζει περισσότερο; Εκείνοι που θα ανακαλύψουν ότι η μάσκα τους «υποβλέπει», καλό θα ήταν να μην απογοητευθούν. Αν κάποιοι πιστέψουν πως η ομορφιά τους καθορίζεται απόλυτα από μια μάσκα, τότε ενδεχομένως θα πιστέψουν πως η νοημοσύνη τους ελέγχεται από τα άστρα! Ενας φίλος μου με πληροφόρησε πως η νοημοσύνη δεν υπολογίζεται μόνο με τεστ αλλά εξαρτάται κι από τους πλανήτες: «Η νοημοσύνη», μου είπε, «καθορίζεται από τη γωνία που δημιουργεί κατά την ημερομηνία της γεννήσεως η Αφροδίτη με τον Ερμή, σε σχέση φυσικά με τη Γη. Οσο πιο αμβλεία είναι αυτή η γωνία τόσο πιο υψηλό IQ έχει ο άνθρωπος». Ας ελπίσουμε λοιπόν πως για τους δυσαρεστημένους του αφιερώματος οι πλανήτες θα σταθούν περισσότερο ευγενικοί μαζί τους και δεν θα «συμμαχήσουν» με τη δαιμόνια μάσκα!




Γιώργος Κιμούλης: Το πρόσωπο του γνωστού ηθοποιού σχεδόν ταιριάζει με τις αναλογίες ομορφιάς της περίφημης μάσκας, αν εξαιρέσουμε τα φρύδια του τα οποία βρίσκονται εμφανώς λίγο πιο κάτω σε σχέση με το πρότυπο
Αλίκη Βουγιουκλάκη: Η σταρ που περισσότερο αγαπήθηκε από τους Ελληνες τεσσάρων γενεών απέκλινε από το πρότυπο ομορφιάς. Τα χείλη της βρίσκονταν πιο κοντά στη μύτη απ' όσο θα έπρεπε
Ρούλα Κορομηλά: Η επιτυχημένη τηλεπαρουσιάστρια δεν χρωστά τη δημοτικότητά της στις τέλειες αισθητικές αναλογίες. Οπως και στην περίπτωση της Αλίκης Βουγιουκλάκη, τα χείλη της βρίσκονται πιο κοντά στη μύτη απ' όσο θα έπρεπε
Γιάννα Αγγελοπούλου: Η γυναίκα που εντυπωσίασε τους «αθανάτους» αποδεικνύει ότι η γοητεία δεν εξαρτάται πάντα από έναν τέλειο «καμβά προσώπου»




Γιώργος Νταλάρας: Ο μεγάλος τραγουδιστής είναι ίσως ένας από τους ελάχιστους επώνυμους Ελληνες των οποίων οι αναλογίες προσώπου παρουσιάζονται σχεδόν ταυτόσημες με αυτές της προτύπου μάσκας
Κώστας Καραμανλής: Ο πρόεδρος της ΝΔ είναι ένας από τους λιγότερο ευνοημένους της προτύπου μάσκας
Κώστας Σημίτης: Ο Πρωθυπουργός της χώρας δεν αποτελεί πρότυπο ομορφιάς, ωστόσο το πρόσωπό του δεν απομακρύνεται υπερβολικά από τις ενδεδειγμένες συντεταγμένες
Μιμή Ντενίση: Η δημοφιλής ηθοποιός αποδεικνύει ότι η απομάκρυνση από το πρότυπο ομορφιάς δεν επηρεάζει την επιτυχία στο θέατρο




Αλκις Κούρκουλος: Οσοι και όσες τον θεωρούν ενδιαφέροντα ηθοποιό σίγουρα δεν θα επηρεασθούν από τον «σκεπτικισμό» με τον οποίο τον αντιμετωπίζει η μάσκα
Σάκης Ρουβάς: Ο νεαρός τραγουδιστής είναι σύμφωνα με τη μάσκα ένα από τα σχεδόν τέλεια πρόσωπα της ελληνικής σόουμπιζ (εχετε δει τη μύτη του?)δικό μου σχόλιο
Καρυοφυλλιά Καραμπέτη: Η επιτυχημένη ηθοποιός απέχει ελάχιστα από το πρότυπο ομορφιάς
Νίκος Κούρκουλος: Ο επικεφαλής του Εθνικού Θεάτρου υπήρξε ένας από τους ωραιότερους άνδρες του ελληνικού κινηματογράφου και η μάσκα επικυρώνει σήμερα τον εν λόγω χαρακτηρισμό




Δημήτρης Χορν: Το πρόσωπο του μεγάλου ηθοποιού απέχει απειροελάχιστα από τις πρότυπες συντεταγμένες
Ειρήνη Σκλήβα: Η Μις Κόσμος απέχει κι αυτή απειροελάχιστα από τον «μασκέ» ορισμό της ομορφιάς και, αν δεν χαμογελούσε τόσο συχνά, αυτό θα φαινόταν καθαρότερα
Βίκυ Κουλιανού: Το γνωστό μοντέλο δεν είναι η πιο όμορφη Ελληνίδα· όπως βλέπουμε, όμως, οι μικρές αποκλίσεις της από το πρότυπο δεν την εμποδίζουν να είναι μία από τις ομορφότερες
Μαρία Κάλλας: Η θρυλική Κυρία της όπερας ήταν σαφώς όμορφη και θα ήταν τέλεια αν είχε λίγο μικρότερη μύτη




Δήμητρα Λιάνη: Μία από τις πιο πολυσυζητημένες γυναίκες της χώρας σε μία από τις πιο αντιπροσωπευτικές φωτογραφίες της. Η σχετικά μικρή μύτη της είναι το στοιχείο εκείνο που περισσότερο την απομακρύνει από το πρότυπο της μάσκας
Τζένη Μπαλατσινού: Γνωστό μοντέλο και τηλεπαρουσιάστρια, είναι σύμφωνα με τη μάσκα μία από τις δύο πιο όμορφες επώνυμες Ελληνίδες
Μπίλυ Μπο: Ο επιτυχημένος έλληνας σχεδιαστής μόδας κατά τη διάρκεια της ζωής του χαρακτηριζόταν «Απόλλωνας». Η μάσκα δεν έφερε την παραμικρή αντίρρηση
Στράτος Τζώρτζογλου: Ο γνωστός ζεν-πρεμιέ σαφώς δεν συγκαταλέγεται ανάμεσα στα πρόσωπα που διαθέτουν τέλειες αισθητικές αναλογίες




Βάνα Μπάρμπα: Η «ωραιότερη» επώνυμη Ελληνίδα. Η μάσκα ταιριάζει με εντυπωσιακή ακρίβεια στο πρόσωπό της αποδεικνύοντας ότι η αισθητική όλων μας δεν είναι καθόλου τυχαία!
https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=34&artid=92490
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Με συγχωρείς που σε κούρασα. Δεν είχα τέτοια πρόθεση. Εγώ διάβασα κατά γράμμα τη φράση σου "αν κάποιον τον ενοχλεί κάτι στην εμφάνισή του", χωρίς μελιτζάνες και κολοκύθια κι επίσης διάβασα την οδύσσεια ενός ταλαιπωρημένου ανθρώπου που τράβηξε τα μύρια όσα για μια εγχείρηση. Διάβασα ακόμη, το πόσο δύσκολο είναι να βρει κανείς το σωστό γιατρό και να τον εμπιστευτεί, ότι κανείς δεν ξέρει εάν θα πέσει σε κομπογιαννίτη ή όχι, να δώσει και κανά δυο χιλιάρικα παραπάνω για να τον προσέξει (δηλαδή εάν δεν δώσει, θα του κάνει επίτηδες τη μύτη κρέας?) κλπ. Επίσης, προηγουμένως είχα σημειώσει: "Όπως είπες κι εσύ, μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις (πρέπει να γίνεται)".

Λυπάμαι που το να κάνω παράθεση τα κείμενά σου και να θέτω ερωτήσεις δεν προάγει το διάλογο και μάλιστα είναι ικανό να σε κάνει να μετανιώσεις που έγραψες. Πίστεψέ με δεν θα το επιχειρήσω ξανά.

Με το να ειρωνευόμαστε ο ένας τον άλλο δε νομίζω ότι θα βγάλουμε άκρη... Θεωρώ ότι κανένας σώφρων άνθρωπος δεν θα έκανε πλαστική χωρίς λόγο. Γενικά δεν είμαι υπέρ του νυστεριού, διότι πολύ απλά όπου μπει αυτό, θεωρώ ότι τίποτα πια δεν είναι όπως πριν. Για να σου πω και την αλήθεια, έχω θέμα με το διάφραγμα της μύτης μου ... αλλά δεν πάω να το χειρουργήσω κι ας είναι θέμα υγείας.
Δεν μπορώ όμως να πω ότι δεν δικαιολογώ έναν άνθρωπο, ο οποίος ενοχλείται από κάτι απλό στην εμφάνισή του και πάει και το αλλάζει.
Να σε ρωτήσω κάτι ... αν έπεφτε πάνω στο μπράτσο σου καυτό λάδι και από το έγκαυμα σου έμενε ένα αποκρουστικό μεγάλο σημάδι και σου έλεγαν ότι με πλαστική θα έφτιαχνε ... θα το έκανες ή όχι;
Αν ήσουν υπέρβαρος και δεν μπορούσες με δίαιτα να αδυνατίσεις θα έκανες δακτύλιο ή όχι;
Αν τα αυτιά σου πετάγαν τόσο που το μόνο που θα άκουγες θα ήταν "Ντάμπο" θα ήθελες ή όχι να το αλλάξεις;



Σε καμμία περίπτωση δεν σου ζήτησα, ούτε καν είχα κάτι τέτοιο στο μυαλό μου, να μας απαριθμήσεις τις ατέλειές σου. Η ερώτηση είχε άλλη στόχευση και την απάντησε ο Λόρυ με μια γραμμή. Ήθελα πιθανώς να προάγω το διάλογο, όμως και πάλι δεν τα κατάφερα.

Μα χρειαζόταν να απαντήσει ο Λόρυ αγαπητέ μου; Είναι δυνατόν αν είναι κανείς τέλειος ... υπάρχει άλλωστε το τέλειο πουθενά;
Θεωρείς ότι δεν κατάλαβα πως δεν είχες πρόθεση να ακούσεις τις ατέλειες μου;
Χωρίς διάθεση επίθεσης (και το εννοώ) σου λέω το εξής: Εξέλαβα το ύφος σου ως περιπαικτικό ... ίσως να ήταν δικό μου το λάθος...Όμως και πάλι σε αυτό το ποστ, αυτό το ύφος αντιλαμβάνομαι.
Πες μου αν κάνω λάθος;

]Πράγματι είναι περιττό να διευκρινίσεις κάτι που έχεις διευκρινίσει αμέσως παραπάνω, όταν δεν απευθύνεσαι σε μαθητές δημοτικού. Ζητώ και πάλι συγνώμη για την ενόχληση...

.......................
:hmm: Η αλήθεια είναι ότι μικροδείχνω .... αλλά όχι και δημοτικού. Πες καλύτερα Λυκείου ... είναι πιο πιστευτό :P

Το παράδειγμα με το σπάσιμο των οστών είχε στόχο να μου δώσει στη συνέχεια την ευκαιρία να θίξω κάτι που είδα σ' ένα ντοκυμανταίρ του National Geographic: Εδώ και λίγα χρόνια, στην Κίνα, με την επιβολή των δυτικότροπων προτύπων ομορφιάς, έχει γίνει πολύ must το να είναι κανείς ψηλός. Τον βοηθάει ακόμη και στο να βρει δουλειά, εκτός από φιλενάδα. Είδα με τα μάτια μου ανθρώπους, οι οποίοι είχαν το φυσιολογικό για τους Κινέζους ύψος, να καταφεύγουν σε αυτήν τη βάναυση και αποτρόπαιη "θεραπεία", έτσι ώστε μετά από ενός και πλέον έτους αναπηρίας, να βγουν στον κόσμο κατά 5 πόντους ψηλότεροι.

Εάν τους ρωτούσες αυτούς τους ανθρώπους, θα σου απαντούσαν με κάθε βεβαιότητα ότι το ύψος τους "τους ενοχλεί" και ότι το πρόβλημα και ο πυρήνας της δυστυχίας τους είναι ακριβώς αυτό. Θα θεωρούσαν μάλιστα εντελώς δικαιολογημένη αυτήν την επέμβαση και θα σου θύμωναν με περιφρόνηση εάν τολμούσες να τους πεις ότι "είναι μια χαρά Κινεζόπουλα".

Σε εκπομπή της Όπρα, είδα πως επίσης είναι τελευταία πολύ διαδεδομένη στην ίδια χώρα η μόδα της πλαστικής εγχείρησης, με σκοπό να μετατρέψουν τα χαρακτηριστικά τους, όσο το δυνατόν σε πιο "δυτικά". Πέραν του ειρωνικού "αυτορατσιμού" που μπορεί κανείς να σημειώσει γελώντας στην συγκεκριμένη περίπτωση, αφού οι ίδιοι οι κινέζοι δεν γουστάρουν πια να είναι "κιτρινιάρηδες-σχιστομάτηδες", όπως ακριβώς τους αποκαλούν οι Αμερικάνοι, τίθενται και στις δύο περιπτώσεις σημαντικά ερωτήματα:

Ποιος καθορίζει ποιο είναι το πρότυπο ομορφιάς;
Είναι σωστό για μια φυλή να θέλει να μοιάζει σε μιαν άλλη;
Τι θυσίες μπορεί να κάνει κανείς για να είναι συμβατός με τα πρότυπα;
Πού σταματά αυτό τελικά;
Μόνο ο Λόρυ καταλαβαίνει τι λέω εδώ μέσα;:clapup::D

Το να αλλάξεις τελείως αυτό που είσαι, δηλ. από Κινέζος, μαύρος, Εσκιμώος να γίνεις δυτικός είναι κάτι τελείως διαφορετικό από το να αλλάξεις μια μύτη σαν του γύπα ή αυτιά σαν του ελέφαντα.
Νομίζω ότι όλοι καταλαβαίνουν ότι είναι διαφορετικό πράγμα.
Αν κάποιος όμως έχει μια μύτη χοντρή ή θεόστραβη ή δεν ξέρω γω τι ... αλλά νοιώθει μια χαρά ο άνθρωπος με αυτή τη μύτη ... μπράβο του και καλά θα κάνει να μην την αλλάξει ποτέ του.
Αν όμως εξαιτίας αυτής, στεναχωριέται γιατί τον κοροϊδεύουν, δεν μπορεί να κάνει σχέση γιατί αισθάνεται χάλια και δεν πλησιάζει τους άλλους ... τότε γιατί να ταλαιπωρείται;
Άν το σου έλεγε ο οδοντίατρος ότι το παιδί σου θα είχε μεγαλώνοντας πεταχτά δόντια σαν κάστορας ... δεν θα του έκανες ορθοδοντική;
Δεν θα πονούσε λες; Εκεί να δεις πόνους.... αλλά γίνεται να μην το κάνεις;
Τώρα αν κάποιος θέλει να γίνει από μαύρος άσπρος (βλ. γνωστό παράδειγμα) ε .. εκεί έχει ξεφύγει το πράγμα πολύ... νομίζω ότι κανένας δεν θα διαφωνήσει.

Για να μην πολυλογώ ... δεν έχω καμία διάθεση να μπω σε διαμάχη επεξηγήσεων ποστ. Αν θες να μιλάμε σοβαρά- ως ενήλικες που είμαστε και οι δύο- να αναλύσουμε θετικά και αρνητικά της ρινοπλαστικής, να μιλήσουμε για τους κινδύνους, τα υπέρ και τα κατά ... αλλά πάντα βλέποντας το θέμα με λογική και προσπαθώντας να δούμε και τις δύο πλευρές ... πολύ ευχαρίστως, εδώ είμαι.
Οι ακρότητες δεν νομίζω ότι βοηθάνε ... το να είσαι κατά της ρινοπλαστικής ή της αισθητικής ιατρικής είναι δικαίωμα σου. Το να τα εξισώνεις όμως με την παράνοια κάποιων να αλλάξουν φυλή ... δεν νομίζω ότι οφελεί σε κάτι. Ούτε και το να αντιμετωπίζεις όποιον έχει αντίθετη άποψη, με ύφος απαξιωτικό.

Όσον αφορά τώρα την ερώτησή σου "που σταματάει αυτό;" ... Θα σου πω τι νομίζω εγώ. Αρχίζει εκεί που η ατέλεια σου δημιουργεί μεγαλύτερα προβλήματα από την ταλαιπωρία που θα τραβήξεις για να το διορθώσεις και σταματάει εκεί που η ατέλεια σου δημιουργεί σαφώς λιγότερα προβλήματα από αυτά που θα τραβήξεις ή τον κίνδυνο στον οποίο θα βάλεις την υγεία σου.
Και ένα παράδειγμα ... αν τα αυτιά μου πετάνε πολύ και λόγω αυτού δεν μπορώ να σηκώσω ποτέ τα μαλλιά μου ψηλά, γιατί ντρέπομαι πολύ, αν έχω αποκτήσει κόμπλεξ επειδή όλοι με φωνάζουν ντάμπο και δεν μπορώ να βάλω ένα ζευγάρι σκουλαρίκια γιατί δεν θέλω με τίποτα να εστιάζουν εκεί όσοι με βλέπουν ... τότε αν μπορώ θα κάνω πλαστική.
Αντίθετα αν τα χείλια μου είναι λεπτά και εγώ θα ήθελα να είχα τα χείλια της Αντζελίνα Ζολί ... ε αυτό είναι υπερβολή για μένα. Δεν αξίζει τον κόπο. Ελπίζω να είμαι σαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Αγαπητή φίλη που σε παλαιότερο ποστ σου ζητησες πληροφορίες για το καπνισμα, αν μπορείς να καπνίζεις δηλαδη μετα την ρινοπλαστική σου παραθέτω το εξής απόσπασμα.
5. Ποια είναι η σχέση του καπνίσματος με την πλαστική χειρουργική;
Το κάπνισμα είναι ο χειρώτερος εχθρός της πλαστικής χειρουργικής. Η νικοτίνη προκαλεί σπασμό σε όλα τα περιφερικά αγγεία που τροφοδοτούν με αίμα τους ιστούς μας. Όταν λοιπόν κυκλοφορεί στα αγγεία, αυτά στενεύουν αυτομάτως και η ποσότητα του αίματος το οποίο μεταφέρει θρεπτικές ουσίες, βιταμίνες, πρωτείνες και κυρίως οξυγόνο στη θέση που έχει γίνει η πλαστική επέμβαση, μειώνεται σημαντικά, με αποτέλεσμα να καθυστερεί πάρα πολύ να κλείσει η ουλή και η ποιότητα της είναι χειρότερη. Το χειρώτερο όμως είναι ότι δημιουργούνται πολύ συχνά επιμολύνσεις στο σημείο που έχει γίνει η επέμβαση γιατί δεν πηγαίνει οξυγόνο. Ενας μανιώδης καπνιστής, λοιπόν, θα πρέπει να σκεφθεί διπλά το αν θα κάνει μια πλαστική επέμβαση γιατί το ποσοστό των επιπλοκών που μπορούν να παρουσιαστούν αυξάνει ανάλογα με την ποσότητα των τσιγάρων που καπνίζει. Όσοι πρόκειται να χειρουργηθούν πάντως θα πρέπει, να μετριάζουν το κάπνισμα δέκα ημέρες πριν από την επέμβαση και τουλάχιστον ένα μήνα μετά. Με πέντε -το πολύ- τσιγάρα ημερησίως, τα επίπεδα της νικοτίνης είναι πάρα πολύ χαμηλά και δεν προκαλούν κανένα πρόβλημα.

Το καλύτερο σε αυτή την περίπτωση θα ήταν να κοπεί τουλάχιστον το τσιγάρο για ενα χρόνο αλλα επειδή καταλαβαίνω οτι δεν είναι ευκολο τουλάχιστον μεχρι 5 την ημέρα τσιγαρα καλα είναι.Το καπνισμα καθυστερεί την αναρρωση αρκετά, πράγμα που σημαίνει οτι δεν ξεπρήζεσαι και γρήγορα.
https://kikitriantafylli.wordpress.com/2008/05/29/θεοδωροσ-βουκιδησ-αισθητικη/ - 52k -
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω κάτι ... αν έπεφτε πάνω στο μπράτσο σου καυτό λάδι και από το έγκαυμα σου έμενε ένα αποκρουστικό μεγάλο σημάδι και σου έλεγαν ότι με πλαστική θα έφτιαχνε ... θα το έκανες ή όχι;

Ναι, απερίφραστα! Είμαι της γνώμης πως η κυριότερη ιατρική λειτουργία της πλαστικής ιατρικής, είναι ακριβώς η αποκατάσταση τέτοιων περιπτώσεων. Το θεωρώ απολύτως θεμιτό.

Αν ήσουν υπέρβαρος και δεν μπορούσες με δίαιτα να αδυνατίσεις θα έκανες δακτύλιο ή όχι;
Κάποτε ο παππούς μου, σε ηλικία 87 ετών, έκανε μια εγχείρηση κοίλης. Δίπλα του, στο ίδιο δωμάτιο βρισκόταν κι ένας υπέρβαρος νέος, ο οποίος είχε κάνει αυτήν την εγχείρηση. Θυμάμαι πως μου φάνηκε πολύ ειρωνικό ότι ο γέροντας ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση και μας μιλούσε άνετα και χαλαρά, ενώ ο νέος έφτυνε στην κυριολεξία αίμα. Άραγε δεν μπορούσε να έχει κάνει κάτι νωρίτερα, πριν φτάσει μέχρι εκεί;

Είμαι κατά αυτής της επέμβασης, χωρίς να παραγνωρίζω το γεγονός ότι σε ακραίες καταστάσεις η μείωση του βάρους είναι στην πραγματικότητα θέμα υγείας κι όχι αισθητικής. Μάλιστα κάποτε ο Ευαγγελάτος έκανε και μια έρευνα που έδειχνε κατά πόσο κομπογιαννίτες γιατροί ήταν έτοιμοι να κάνουν την επέμβαση σε κάποιον που ήταν αντικειμενικά αδύνατος και μάλλον χρειαζόταν να πάρει μερικά κιλά, επειδή απλά εκείνος το ζητούσε. Η ωραιότερη δικαιολογία που έχω ακούσει, ήταν "δεν είσαι πολύ παχύς, όμως στο μέλλον μπορεί να παχύνεις, οπότε κάνε το για προληπτικούς λόγους"!!!

Αν τα αυτιά σου πετάγαν τόσο που το μόνο που θα άκουγες θα ήταν "Ντάμπο" θα ήθελες ή όχι να το αλλάξεις;
Όχι. Θα έβρισκα ευκολότερο και ψυχικά υγιεινότερο να διακωμωδώ από μόνος μου το παρατσούκλι μου και να το μετατρέψω σε περσόννα. Μάλιστα, αυτό θα ήταν το νικ μου και στο στέκι: Ντάμπο!!


Μα χρειαζόταν να απαντήσει ο Λόρυ αγαπητέ μου; Είναι δυνατόν αν είναι κανείς τέλειος ... υπάρχει άλλωστε το τέλειο πουθενά;
Άρα, my point was ότι, όπως έγραψα αμέσως παραπάνω, είναι προτιμότερο να ωριμάσεις συναισθηματικά και να δεχτείς τον εαυτό σου με τις ατέλειές του, όπως έγραψα για σένα πχ, παρά ν' αρχίσεις να καταφεύγεις σε διάφορες επεμβάσεις με αβέβαια αποτελέσματα και συζητήσιμο δείχτη ικανοποίησης. Φυσικά, όπως είδες συμφώνησα με τις ακραίες περιπτώσεις, όπως συμφωνείς κι εσύ, ωστόσο διαφωνώ με την έκφραση "τον ενοχλεί", που παραπέμπει όχι σε τέτοιες ακραίες περιπτώσεις, αλλά σε απλή φιλαρέσκεια.

Το ζήτημα είναι ότι ακούω και βλέπω ανθρώπους που δεν έχουν το ακραίο πρόβλημα στο οποίο αναφερόμαστε, να θεωρούν ότι η ζωή τους θα σωθεί από μια τέτοια επέμβαση, ενώ ανθρώπους που έχουν όντως κάτι που...προεξέχει ιδιαίτερα στο πρόσωπό τους, να μη δίνουν καμμία σημασία και να συνεχίζουν τη ζωή τους φυσιολογικά.


Χωρίς διάθεση επίθεσης (και το εννοώ) σου λέω το εξής: Εξέλαβα το ύφος σου ως περιπαικτικό ... ίσως να ήταν δικό μου το λάθος...Όμως και πάλι σε αυτό το ποστ, αυτό το ύφος αντιλαμβάνομαι.
Πες μου αν κάνω λάθος;
Λάθος κάνεις!!

Αν πω κι εγώ ότι διακρίνω μια κάποια προκατάληψη έναντι του ύφους μου, θα κάνω λάθος με τη σειρά μου;


Αν κάποιος όμως έχει μια μύτη χοντρή ή θεόστραβη ή δεν ξέρω γω τι ... αλλά νοιώθει μια χαρά ο άνθρωπος με αυτή τη μύτη ... μπράβο του και καλά θα κάνει να μην την αλλάξει ποτέ του.
Αν όμως εξαιτίας αυτής, στεναχωριέται γιατί τον κοροϊδεύουν, δεν μπορεί να κάνει σχέση γιατί αισθάνεται χάλια και δεν πλησιάζει τους άλλους ... τότε γιατί να ταλαιπωρείται;
Εάν η ιατρική συνέχιζε να είναι ανθρωπιστική επιστήμη και το επάγγελμα του ιατρού λειτούργημα κι όχι κακούργημα, θα φρόντιζε να θεραπεύσει με ηπιότερες, ψυχολογικής βάσης μεθόδους τους υποτιθέμενους "ασθενείς" της περίπτωσης που εξετάζουμε, πριν καταφύγει σε βάναυσες και παρεμβατικές μεθόδους. Είναι πολύ πιο υγιές, ο άνθρωπος της δεύτερης περίπτωσης από το παραπάνω απόσπασμα, να καθοδηγηθεί στο να μάθει να βλέπει τα πράγματα όπως ο άνθρωπος της πρώτης περίπτωσης. Η επέμβαση θα έπρεπε να είναι το τελευταίο οχυρό. Όμως είπαμε: Στις μέρες μας βάζουν δακτυλίους και στους ελλιποβαρείς, απλά επειδή είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν γι' αυτό...

Άν το σου έλεγε ο οδοντίατρος ότι το παιδί σου θα είχε μεγαλώνοντας πεταχτά δόντια σαν κάστορας ... δεν θα του έκανες ορθοδοντική; Δεν θα πονούσε λες; Εκεί να δεις πόνους.... αλλά γίνεται να μην το κάνεις;
Θα το έκανα, όμως αυτό δεν έχει άλλες παρενέργειες εκτός από τον πόνο. Δεν κινδυνεύει για παράδειγμα το παιδί να μείνει χωρίς δόντια ή τα δόντια του να γίνουν πιο πεταχτά από πριν, χωρίς δυνατότητα επανόρθωσης. Επίσης τα ποσοστά επιτυχίας είναι κατά πολύ υψηλότερα και οι ορθοδοντικοί δεν είναι συνήθως κομπογιαννίτες.

Οι ακρότητες δεν νομίζω ότι βοηθάνε ... το να είσαι κατά της ρινοπλαστικής ή της αισθητικής ιατρικής είναι δικαίωμα σου. Το να τα εξισώνεις όμως με την παράνοια κάποιων να αλλάξουν φυλή ... δεν νομίζω ότι οφελεί σε κάτι. Ούτε και το να αντιμετωπίζεις όποιον έχει αντίθετη άποψη, με ύφος απαξιωτικό.
Εάν δεν κάνω λάθος, το απαξιωτικό ύφος μέσα σε τούτο το θέμα (και δεν αναφέρομαι σε σένα) έχει στραφεί εναντίον εκείνων που έχουν αντίθετη άποψη με τη ρινοπλαστική και την πλαστική χειρουργική γενικότερα και όχι το αντίστροφο. Η ιστορία του θρεντ δεν σε δικαιώνει σε αυτό που λες. Μέχρι κακομούτσουνους και κομπλεξικούς μας έβγαλαν κάποιοι.

Όσο για τις...φυλετικές ακρότητες, αυτό που ήθελα να θίξω είναι πως τούτες οφείλονται ξεκάθαρα σε πρότυπα που επιβάλλονται στις καταναλωτικές ή νεοκαταναλωτικές κοινωνίες. Ας μην ξεχνάμε, ότι η "Μάσκα" για την οποία πολύ ωραία μας παρέθεσε άρθρο η Swamps παραπάνω, "φιλοδοξεί να αποτελέσει το μοναδικό ακριβές διαφυλετικό πρότυπο ομορφιάς". Βλέπεις πως δεν καταφεύγω σε ακρότητες από προσωπική διαστροφή...

Όσον αφορά τώρα την ερώτησή σου "που σταματάει αυτό;" ... Θα σου πω τι νομίζω εγώ. Αρχίζει εκεί που η ατέλεια σου δημιουργεί μεγαλύτερα προβλήματα από την ταλαιπωρία που θα τραβήξεις για να το διορθώσεις και σταματάει εκεί που η ατέλεια σου δημιουργεί σαφώς λιγότερα προβλήματα από αυτά που θα τραβήξεις ή τον κίνδυνο στον οποίο θα βάλεις την υγεία σου.
Συμφωνώ! Το μόνο πρόβλημα, όπως επισήμανα και σε προηγούμενο ποστ μου, είναι πως κανείς δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει το πόσα ακριβώς θα είναι η ταλαιπωρία και ο κίνδυνος και σε ποιον αλμπάνη γιατρό θα πέσεις. Από τις προηγούμενες σελίδες του θέματος είδα πως αυτό αποτελεί κυριολεκτικά "λαχείο".

Είδες λοιπόν που οι φαινομενικά "κουτές" μου ερωτήσεις, τελικά καταφέρνουν να προάγουν το διάλογο, όταν υπάρχει διάθεση γι' αυτόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
https://www.e-tipos.com/content/staticfiles/pdf/other/maska_zwi.pdf :thumbup:

Αυτή είναι η περίφημη μάσκα Μαρκιουάρντ λοιπον. Όποιος έχει υπομονή ας βάλει μια φωτο του εκει μέσα και ας μας πει τα αποτελέσματα.Εγω δεν θα το κάνω διότι δεν με απασχολεί αν έχει το πρόσωπο μου τις τέλειες αναλογίες η αν ταιριάζει με την μάσκα αλλα και για τον λόγο οτι η ατέλεια η η ατέλειες μου θεωρώ οτι είναι κατι σαν την υπογραφή μου που είναι μοναδική και ανεπανάληπτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ναι, απερίφραστα! Είμαι της γνώμης πως η κυριότερη ιατρική λειτουργία της πλαστικής ιατρικής, είναι ακριβώς η αποκατάσταση τέτοιων περιπτώσεων. Το θεωρώ απολύτως θεμιτό.

Τι σε κάνει να θεωρείς λοιπόν μια τερατώδη μύτη λιγότερο προβληματική από ένα σημάδι καψίματος;
Θα μου πεις το κάψιμο ήταν ατύχημα, ενώ με τη μύτη γεννήθηκες. Μπορεί, αλλά η φύση δεν κάνει ποτέ λάθος; :hmm:

Κάποτε ο παππούς μου, σε ηλικία 87 ετών, έκανε μια εγχείρηση κοίλης. Δίπλα του, στο ίδιο δωμάτιο βρισκόταν κι ένας υπέρβαρος νέος, ο οποίος είχε κάνει αυτήν την εγχείρηση. Θυμάμαι πως μου φάνηκε πολύ ειρωνικό ότι ο γέροντας ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση και μας μιλούσε άνετα και χαλαρά, ενώ ο νέος έφτυνε στην κυριολεξία αίμα. Άραγε δεν μπορούσε να έχει κάνει κάτι νωρίτερα, πριν φτάσει μέχρι εκεί;

Είμαι κατά αυτής της επέμβασης, χωρίς να παραγνωρίζω το γεγονός ότι σε ακραίες καταστάσεις η μείωση του βάρους είναι στην πραγματικότητα θέμα υγείας κι όχι αισθητικής. Μάλιστα κάποτε ο Ευαγγελάτος έκανε και μια έρευνα που έδειχνε κατά πόσο κομπογιαννίτες γιατροί ήταν έτοιμοι να κάνουν την επέμβαση σε κάποιον που ήταν αντικειμενικά αδύνατος και μάλλον χρειαζόταν να πάρει μερικά κιλά, επειδή απλά εκείνος το ζητούσε. Η ωραιότερη δικαιολογία που έχω ακούσει, ήταν "δεν είσαι πολύ παχύς, όμως στο μέλλον μπορεί να παχύνεις, οπότε κάνε το για προληπτικούς λόγους"!!!

1. Στο ερώτημα "αν θα μπορούσε να κάνει κάτι νωρίτερα" ... ίσως, αν το πάχος οφείλεται σε καθαρά δική του απόφαση- λαιμαργία ... όμως σκέφτηκες ποτέ ότι μπορεί ένας άνθρωπος από παιδί να ήταν παχύσαρκο και πλέον από μια ηλικία και μετά να μην μπορεί να κάνει τίποτα; Σε αυτές τις περιπτώσεις φταίει η οικογένεια συνήθως που μπουκώνει τα παιδάκια, βέβαια ... αλλά δυστυχώς αν το πάχος το κουβαλάς από παιδί, δύσκολα το χάνεις μετά. Έχω μια φίλη που είναι τέτοια περίπτωση ... όσες δίαιτες και να έκανε δεν μπορούσε να χάσει πάνω από 5-6 κιλά, έκανε δακτύλιο και έχει χάσει 25.:)

Όχι. Θα έβρισκα ευκολότερο και ψυχικά υγιεινότερο να διακωμωδώ από μόνος μου το παρατσούκλι μου και να το μετατρέψω σε περσόννα. Μάλιστα, αυτό θα ήταν το νικ μου και στο στέκι: Ντάμπο!!
Το να πεις κάτι τέτοιο είναι εύκολο όταν δεν κουβαλάς το βίωμα της κοροϊδίας από μικρός. Για σκέψου όμως από μικρό να σε κορόιδευαν γι' αυτό; Νομίζεις ότι θα είχες την ίδια ψυχοσύνθεση, ώστε με ευκολία να πεις ότι θα αυτοσαρκαζόσουν;


Άρα, my point was ότι, όπως έγραψα αμέσως παραπάνω, είναι προτιμότερο να ωριμάσεις συναισθηματικά και να δεχτείς τον εαυτό σου με τις ατέλειές του, όπως έγραψα για σένα πχ, παρά ν' αρχίσεις να καταφεύγεις σε διάφορες επεμβάσεις με αβέβαια αποτελέσματα και συζητήσιμο δείχτη ικανοποίησης. Φυσικά, όπως είδες συμφώνησα με τις ακραίες περιπτώσεις, όπως συμφωνείς κι εσύ, ωστόσο διαφωνώ με την έκφραση "τον ενοχλεί", που παραπέμπει όχι σε τέτοιες ακραίες περιπτώσεις, αλλά σε απλή φιλαρέσκεια.

Το ζήτημα είναι ότι ακούω και βλέπω ανθρώπους που δεν έχουν το ακραίο πρόβλημα στο οποίο αναφερόμαστε, να θεωρούν ότι η ζωή τους θα σωθεί από μια τέτοια επέμβαση, ενώ ανθρώπους που έχουν όντως κάτι που...προεξέχει ιδιαίτερα στο πρόσωπό τους, να μη δίνουν καμμία σημασία και να συνεχίζουν τη ζωή τους φυσιολογικά.

Υπάρχουν ατέλειες που αντέχονται και άλλες που δεν αντέχονται ... π.χ. μια μικρή κρεατοελιά μπορεί να θεωρηθεί σέξυ αν είναι πάνω από το χείλος , ενώ η ίδια είναι αποκρουστική αν είναι πάνω στο κέντρο της μύτης. Στη μια περίπτωση την κάνεις σήμα κατατεθέν και στην άλλη πας για καυτηριασμό.
Όσον αφορά στο "τον ενοχλεί" ... θα ξαναπώ ότι μιλάω για περιπτώσεις που το πρόβλημα είναι αντικειμενικά υπαρκτό. Αν βλέπει κάποιος φαντάσματα, αυτό είναι άλλη υπόθεση. Είναι όπως με τη δίαιτα ... το να έχεις 2-3 κιλά παραπάνω δεν έγινε και τίποτα, αν είσαι αντικειμενικά παχύσαρκος τότε θες δίαιτα, αν είσαι αδύνατος και θες να κάνεις δίαιτα τότε θες ψυχίατρο.

Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό, σε αυτό το θρεντ ... νομίζω


Λάθος κάνεις!!

Αν πω κι εγώ ότι διακρίνω μια κάποια προκατάληψη έναντι του ύφους μου, θα κάνω λάθος με τη σειρά μου;
Δεν έχω προκαταλήψεις με ανθρώπους που δεν γνωρίζω. Αν είχα ύφος απέναντί σου να είσαι σίγουρος ότι θα το είχες καταλάβει!!!!


Εάν η ιατρική συνέχιζε να είναι ανθρωπιστική επιστήμη και το επάγγελμα του ιατρού λειτούργημα κι όχι κακούργημα, θα φρόντιζε να θεραπεύσει με ηπιότερες, ψυχολογικής βάσης μεθόδους τους υποτιθέμενους "ασθενείς" της περίπτωσης που εξετάζουμε, πριν καταφύγει σε βάναυσες και παρεμβατικές μεθόδους. Είναι πολύ πιο υγιές, ο άνθρωπος της δεύτερης περίπτωσης από το παραπάνω απόσπασμα, να καθοδηγηθεί στο να μάθει να βλέπει τα πράγματα όπως ο άνθρωπος της πρώτης περίπτωσης. Η επέμβαση θα έπρεπε να είναι το τελευταίο οχυρό. Όμως είπαμε: Στις μέρες μας βάζουν δακτυλίους και στους ελλιποβαρείς, απλά επειδή είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν γι' αυτό...

Εντάξει, πάμε πάλι σε άλλο θέμα .. το ότι υπάρχουν κομπογιαννίτες που κουράρουν κατά φαντασίαν ασθενείς, δε σημαίνει ότι αυτοί που κάνουν σωστά τη δουλειά τους, θα μπουν στο ίδιο σακούλι.
Αν όπως λες, κάποιος ελλιποβαρής καταφύγει σε γιατρό για να βάλει δακτύλιο, νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να εστιάσουμε στα προβλήματα που θα του φέρει η επέμβαση, αλλά στα νοητικά προβλήματα που έχει για να κάνει κάτι τέτοιο, ... αν γίνεται κατανοητό τι θέλω να πω.

Θα το έκανα, όμως αυτό δεν έχει άλλες παρενέργειες εκτός από τον πόνο. Δεν κινδυνεύει για παράδειγμα το παιδί να μείνει χωρίς δόντια ή τα δόντια του να γίνουν πιο πεταχτά από πριν, χωρίς δυνατότητα επανόρθωσης. Επίσης τα ποσοστά επιτυχίας είναι κατά πολύ υψηλότερα και οι ορθοδοντικοί δεν είναι συνήθως κομπογιαννίτες.

Μην το λες ... μην το λες. Είναι πολύ της μόδας να βάζουν σιδεράκια για να ισιώσουν ακόμα και 1 ολίγον στραβό δοντάκι, που σίγουρα δεν είναι πρόβλημα.
Όσο για το αν είναι ή όχι κομπογιαννίτες ... εμένα τα δόντια μου οδοντίατρος μου τα κατέστρεψε ... και μάλιστα πανεπιστημιακός... θεώρησε ότι είχα βαθιά σφραγίσματα :D ... το περίεργο είναι ότι σε όσους πήγα μετά, τραβούσαν τα μαλλιά τους, διότι εμένα τα δόντια μου δεν χαλάνε εύκολα και από τότε (16 χρόνια μετά) δεν έχω κάνει ούτε ένα σφράγισμα... πως αυτή είδε τόσα χαλασμένα δόντια, ακόμα ψάχνουμε... το ίδιο όμως έκανε και σε άλλους, που έτρεχαν να μαζέψουν συρίγγια από κακές απονευρώσεις... γι' αυτό μην παίρνεις όρκο. Παντού υπάρχουν ηλίθιοι και πολλοί από αυτούς είναι αναγνωρισμένοι.

Εάν δεν κάνω λάθος, το απαξιωτικό ύφος μέσα σε τούτο το θέμα (και δεν αναφέρομαι σε σένα) έχει στραφεί εναντίον εκείνων που έχουν αντίθετη άποψη με τη ρινοπλαστική και την πλαστική χειρουργική γενικότερα και όχι το αντίστροφο. Η ιστορία του θρεντ δεν σε δικαιώνει σε αυτό που λες. Μέχρι κακομούτσουνους και κομπλεξικούς μας έβγαλαν κάποιοι.

Όσο για τις...φυλετικές ακρότητες, αυτό που ήθελα να θίξω είναι πως τούτες οφείλονται ξεκάθαρα σε πρότυπα που επιβάλλονται στις καταναλωτικές ή νεοκαταναλωτικές κοινωνίες. Ας μην ξεχνάμε, ότι η "Μάσκα" για την οποία πολύ ωραία μας παρέθεσε άρθρο η Swamps παραπάνω, "φιλοδοξεί να αποτελέσει το μοναδικό ακριβές διαφυλετικό πρότυπο ομορφιάς". Βλέπεις πως δεν καταφεύγω σε ακρότητες από προσωπική διαστροφή...

Το θέμα του θρεντ είναι η ρινοπλαστική, τα υπέρ, τα κατά, οι απόψεις και οι κίνδυνοι .... δεν είναι τα πρότυπα ομορφιάς. Το να καταδικάζεις την οποιαδήποτε πλαστική επέμβαση επειδή θεωρείς ότι σε αυτό οδηγεί η καταναλωτική κοινωνία και τα πρότυπα που επιβάλει, είναι το ίδιο ακραίο με το να λες ότι θα κάνω πλαστική, ενώ δεν χρειάζεται, απλά και μόνο επειδή θέλω η μύτη που να είναι σούπερ τέλεια.
Βάλε λίγο νερό στο κρασί σου ... υπάρχουν και άνθρωποι που πρέπει να την κάνουν, είτε τη ρινοπλαστική είτε κάποια άλλη πλαστική.


Συμφωνώ! Το μόνο πρόβλημα, όπως επισήμανα και σε προηγούμενο ποστ μου, είναι πως κανείς δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει το πόσα ακριβώς θα είναι η ταλαιπωρία και ο κίνδυνος και σε ποιον αλμπάνη γιατρό θα πέσεις. Από τις προηγούμενες σελίδες του θέματος είδα πως αυτό αποτελεί κυριολεκτικά "λαχείο".

Σε αλμπάνη γιατρό μπορεί να πέσεις και για μια επέμβαση υγείας και όχι αισθητικής. Τι να κάνουμε, να μην πηγαίνουμε καθόλου ... είναι να μη σου τύχει, αγαπητέ μου.

Είδες λοιπόν που οι φαινομενικά "κουτές" μου ερωτήσεις, τελικά καταφέρνουν να προάγουν το διάλογο, όταν υπάρχει διάθεση γι' αυτόν;

Δεν είπα ότι είναι "κουτές" ... και δε θυμάμαι να μίλησα για ερωτήσεις. Μάλλον στις ακραίες θέσεις αναφερόμουν. Οι οποίες εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν κάνουν καλό στο διάλογο. Όταν κάνεις διάλογο μπορείς να διαφωνείς με τους άλλους, μπορείς να σχολιάζεις, αλλά νομίζω ότι δεν μπορείς να καταδικάζεις απόλυτα κάτι, διότι τότε δεν έχει και νόημα να μπεις στη διαδικασία του διαλόγου ... απλά λες ότι το καταδικάζω και δεν το συζητώ. Όταν μπαίνεις όμως στη διαδικασία του διαλόγου, οφείλεις να δεις και τη θέση του άλλου, τις παραμέτρους και τους παράγοντες που την διαμορφώνουν και όλα αυτά να τα κάνεις όσο το δυνατόν χωρίς να επηρεάζεσαι από τη δική σου θέση. "Ακουσον μεν, πάταξον δε!!!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τι σε κάνει να θεωρείς λοιπόν μια τερατώδη μύτη λιγότερο προβληματική από ένα σημάδι καψίματος;
Όσον αφορά στο "τον ενοχλεί" ... θα ξαναπώ ότι μιλάω για περιπτώσεις που το πρόβλημα είναι αντικειμενικά υπαρκτό. Αν βλέπει κάποιος φαντάσματα, αυτό είναι άλλη υπόθεση. Είναι όπως με τη δίαιτα ... το να έχεις 2-3 κιλά παραπάνω δεν έγινε και τίποτα, αν είσαι αντικειμενικά παχύσαρκος τότε θες δίαιτα, αν είσαι αδύνατος και θες να κάνεις δίαιτα τότε θες ψυχίατρο.

Συγγνώμη που πετάγομαι σαν τη μύτη...εεε σαν τη σφήνα ήθελα να πω, αλλά θα ήθελα να σχολιάσω τα παραπάνω.

Το πρόβλημα βρίσκεται στο πώς, γιατί και από ποιον ορίζεται μια μύτη ως "τερατώδης".
Η εύκολη απάντηση είναι από αυτόν που την έχει επάνω του και δεν του αρέσει θα μου πεις.

Θυμάμαι στην εφηβεία μου πόσα πράγματα με ενοχλούσαν επάνω μου και πόσο παράλογα έκρινα την εμφάνισή μου καθώς και πώς με τα χρόνια εκτίμησα πολλά από αυτά που κάποτε θεωρούσα ελαττώματα, κι αναρωτιέμαι σε πόσες περιπτώσεις, αυτός που βλέπει μια τερατώδη μύτη, έχει στ' αλήθεια δίκιο. Αντικειμενικά υπαρκτό πρόβλημα έχει μια μύτη που δυσλειτουργεί. Που δε μπορείς μ' αυτή να πάρεις ανάσα. Αλλά σε θέμα καλαισθησίας τα πράγματα περιπλέκονται.

Το μυαλό μας, μας παίζει συχνά παιχνίδια. Ας μην ξεχνάμε πως οι αποστεωμένοι ανορεξικοί, κοιτούν τον εαυτό τους στον καθρέφτη και τον βλέπουν υπέρβαρο!!!

Είναι θολά τα όρια του "αντικειμενικά υπαρκτού προβλήματος" και ένας πλαστικός χειρουργός πιθανότατα έχει κέρδος να τα θολώσει περισσότερο...


Αυτές οι συζητήσεις μου θυμίζουν πάντα μια γελοιογραφία που είχα διαβάσει κάποτε στη Βαβέλ.
Ένας άνθρωπος με φανερά τερατώδη μύτη, κοιτάζει από το παράθυρο μαζί με την γυναίκα του το φούρνο απέναντι.
"Εντάξει" του λέει εκείνη, "δεν έχει κίνηση αυτή τη στιγμή ο φούρνος, μπορείς να πας να αγοράσεις ψωμί". Εκείνος διστάζει αλλά τελικά ανοίγει την πόρτα και φεύγει για το φούρνο.
Η γυναίκα του τότε μονολογεί:
"Μεγάλο πρόβλημα αυτό το κόμπλεξ που έχει με τα μικρά του αυτιά"

...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top