• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

H δωρεά οργάνων θα έπρεπε να είναι opt-in ή opt-out διαδικασία;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
δεν θα δινες καποια εσωτερικα οργανα σου για να σωσεις τη ζωη καποιων προκειμενου να δειχνεις πιο..."ομορφη" μετα θανατον!

Δεν το είπα ποτέ αυτό, άλλοι το προσθέσανε για να διαστρεβλώσουν τα λόγια μου και να με δείξουν πιο bitch απ' όσο δείχνω:P. Είπα:

Δηλαδή οι συγγενείς μου θα είχαν τον πόνο οτι με έχασαν (φτου φτου μακριά!), θα πρέπει να ξέρουν οτι θα υποβληθώ και σε πειραματισμό - εγχείριση - πετσόκομα; Απαιτώ αν μη τι άλλο μια αξιοπρεπή ταφή, κι αυτή δε θα γίνει αν είμαι πετσοκομμένη με ένα νεφτό-συκώτι μπλα μπλα λιγότερα.

Πού σε αυτό φαίνεται οτι θέλω να είμαι όμορφη...θαμμένη; (ελεος, τι συζήτηση κι αυτή!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Πού σε αυτό φαίνεται οτι θέλω να είμαι όμορφη...θαμμένη; (ελεος, τι συζήτηση κι αυτή!).

επειδη προσωπικα δεν το πολυκαταλαβαινω αυτο, μπορεις να μου εξηγησεις ποιο το κακο σε αυτο που αναφερεις; Δηλαδη:

πειραματισμος δεν ειναι. Οι γιατροι ξερουν τι κανουν κ ειναι μια πολυ συγκεκριμενη διαδικασια.
εγχείριση προφανως ειναι. Αλλα για να εισαι κλινικα νεκρος, κατα πασα πιθανοτητα θα εχεις υποστει σοβαρη εγχειρηση ηδη. Η μια ακομα (μετα θανατον!) θα τους πειραξει;
πετσόκομα...δεν το συζηταω καν. Οπως εχω ξανααναφερει, δεν ειναι χασαπηδες.

Οποτε το μονο που μενει (νομιζω) ειναι το ζητημα της αξιοπρεπειας. Λες: "Απαιτώ αν μη τι άλλο μια αξιοπρεπή ταφήκι αυτή δε θα γίνει αν είμαι πετσοκομμένη με ένα νεφτό-συκώτι μπλα μπλα λιγότερα". Γιατι να μην εισαι αξιοπρεπης εχοντας λιγοτερα εσωτερικα οργανα, το οποιο δεν θα ειναι εμφανες εξωτερικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Δηλαδή οι συγγενείς μου θα είχαν τον πόνο οτι με έχασαν (φτου φτου μακριά!), θα πρέπει να ξέρουν οτι θα υποβληθώ και σε πειραματισμό - εγχείριση - πετσόκομα; Απαιτώ αν μη τι άλλο μια αξιοπρεπή ταφή, κι αυτή δε θα γίνει αν είμαι πετσοκομμένη με ένα νεφρό-συκώτι μπλα μπλα λιγότερα.

Τι το αναξιοπρεπές έχει η ταφή κάποιου που δώρισε όργανα?

Και με ποια λογική θεωρείς ότι θα αυξήσει τον πόνο των οικείων αυτή η διαδικασία? Εγώ αντίθετα πάντα φανταζόμουν ότι θα ήταν στοιχειο παρηγοριάς για αυτούς το να ξέρουν ότι από την τραγωδία αυτή βγήκε και κάτι καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Σκέφτομαι το ανάποδο βασικά, δηλαδή να πεθάνει ένας αγαπημένος μου άνθρωπος (τι τα κακομελετάω;:() μετά από εγχειρίσεις κλπ που λέτε, να έχει υποφέρει, να έχει πονέσει και μόλις πεθάνει να τον βουτήξουν, να τον πάνε πάλι στο χειρουργείο, να τον κόψουν (μιλάμε για εγχείριση οπότε είναι πετσόκομμα καλώς ή κακώς) και να τον ράψουν μετά να μου τον φέρουν να τον κλάψω και να τον θάψω. Ε δε θέλω να τον υποβάλλω σε αυτή τη διαδικασία. Δεν μπορώ να το εξηγήσω τόσο καλά με λόγια, απλά δε μου αρέσει η ιδέα αυτή. Να του φερθούν δηλαδή σαν ένα κομμάτι κρέας που παίρνουμε αυτό που χρειαζόμαστε και το υπόλοιπο το πετάμε. Ακούγομαι τελείως κυνική αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω γραπτώς με πιο ωραία λόγια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Απορία: όσοι είναι κατά του θεσμού δωρεά οργάνων, είναι κατά και στην λήψη οργάνων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Σκέφτομαι το ανάποδο βασικά, δηλαδή να πεθάνει ένας αγαπημένος μου άνθρωπος (τι τα κακομελετάω;:() μετά από εγχειρίσεις κλπ που λέτε, να έχει υποφέρει, να έχει πονέσει και μόλις πεθάνει να τον βουτήξουν, να τον πάνε πάλι στο χειρουργείο, να τον κόψουν (μιλάμε για εγχείριση οπότε είναι πετσόκομμα καλώς ή κακώς) και να τον ράψουν μετά να μου τον φέρουν να τον κλάψω και να τον θάψω. Ε δε θέλω να τον υποβάλλω σε αυτή τη διαδικασία. Δεν μπορώ να το εξηγήσω τόσο καλά με λόγια, απλά δε μου αρέσει η ιδέα αυτή. Να του φερθούν δηλαδή σαν ένα κομμάτι κρέας που παίρνουμε αυτό που χρειαζόμαστε και το υπόλοιπο το πετάμε. Ακούγομαι τελείως κυνική αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω γραπτώς με πιο ωραία λόγια...

Τι να πω, το βλέπουμε τελείως διαφορετικά το όλο θέμα.

Δε μου φαίνεται ούτε ότι θα υποβάλλω σε ταλαιπωρία (ποιον? τον νεκρο? αν υπάρχει κάποιος που σίγουρα ΔΕΝ θα ταλαιπωρηθεί αυτός είναι ο νεκρός!) ούτε ότι τον υποβιβάζει σε ένα κομμάτι κρέας (αντίθετα, η διαδικασία αυτή κατά κάποιο τρόπο του δίνει τη δυνατότητα να διατηρήσει κάτι σαν ανθρωπιά και αλληλεγγύη παρόλο που δεν είναι παρα ένα άψυχο σώμα!)

Πραγματικά σε αντίστοιχη περίπτωση εμενα νομίζω ότι θα με ανακούφιζε η ιδέα ότι έσωσε κάποιον με το θάνατο του. Όπως πχ αν κάποιος δικός μου έχανε τη ζωή του στην προσπάθεια να σώσει κάποιους από μια πυρκαγιά ή ένα ναυάγιο. Η ίδια η απώλεια πονάει πάντα το ίδιο, όμως σίγουρα θα έχει διαφορα να ξέρεις ότι είχε κάποιο νόημα και δεν ήταν απλώς το τέρμα του κύκλου μιας ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να κατακρίνεται κάποιος που έχει μια διαφορετική γνώμη. Υπάρχει κανένας νόμος που να υποχρεώνει τη δωρεά οργάνων; Όχι. Οπότε αυτό είναι στη δικαιοδοσία του καθενός έτσι; Οπότε γιατί πρέπει να κατηγορούμαι που έχω μια άλλη γνώμη από τη δική σας; Πολιτισμικό σοκ Λία; Γιατί; Δεν είναι επιλογή μου;
Το ότι είναι επιλογή σου συνεπάγεται ότι είναι υπεράνω κριτικής;
Άλλωστε, μόνη σου παραδέχτηκες ότι "το σωστό" είναι η δωρεά οργάνων σε προηγούμενο ποστ, αλλά "δεν είσαι αρκετά αλτρουίστρια" για να το κάνεις. Όταν δεν κάνουμε το κοινώς παραδεκτό ως σωστό, άλλος θα πει "δε βαριέσαι, ντάξει, ποιός το κάνει", άλλος θα σοκαριστεί, αναλόγως πως βλέπει ο καθένας το θέμα. Πχ μπορεί κάποιος να σοκαριστεί που ουδέποτε έχω δώσει χρήματα στη unicef ή σε κάτι παρόμοιο ή που το μόνο πράγμα που έχω κάνει ποτέ μου για το περιβάλλον είναι ότι ανακυκλώνω τα χαρτιά μου. Δεν θα εκπλαγώ ούτε θα στεναχωρηθώ που θα σοκαριστεί αν τα έχω εγώ καλά με τη συνείδηση μου. :)

Και για όσους έδωσαν τις αρνητικές ψήφους (που δε με πειράζει, καταλαβαίνω οτι ακούγεται άσχημο αυτό που λέω) να σκεφτείτε και να απαντήσετε ειλικρινά τι θα κάνατε αν στη μέση του δρόμου επιτεθόταν κάποιος με μαχαίρι σε κάποιον κι αυτός φώναζε βοήθεια. Θα πηγαίνατε να βοηθήσετε; Αν ναι, μπράβο σας. Εμένα ούτε που θα μου περνούσε από το μυαλό. Θα έπαιρνα τηλέφωνο το 100 ναι, θα καλούσα ασθενοφόρο ναι, αλλά μέχρι εκεί.
Δεν είμαι ιδιαίτερα αλτρουίστρια, αν έπρεπε να χάσω κάτι για να βοηθήσω, δύσκολα θα βοηθούσα. Εν προκειμένω, στη δωρέα οργάνων απλά δεν θεωρώ ότι χάνω κάτι, αφού θα είμαι νεκρή, οπότε ας μου πάρουν ο,τι θέλουν αν θα βοηθήσει κάποιον (ακόμα και το δέρμα, στάχτη και μπούρμπερη θα γίνει όπως και να χει).
Με την αξία / μετοχή της ανθρώπινης ζωής να εχει - παρ'όλο το αξιακο σύστημα που υποτιθεται την προστατεύει ως ύψιστη αξία - παρει την (απαξιωτική) κατιουσα,με το να ζυγίζεται / σχετιζεται / συγκρινεται σχεδόν με οικονομικούς όρους,με το να πεθαινουν ανα τον κοσμο αναιτια χιλιάδες ζωές,το να μιλάμε αν θα σωθουν τελικά καποιες μεσω της δωρεας οργανων ειναι (υποκριτική σχεδον) σταγονα στον ωκεανο.

Αν η ανθρώπινη ζωη γενικα αξιζε (στις συνειδησεις μας) ως υπερτατη αξια και δεν την αφαιρουσαμε ελαφρα τη καρδία,αν δεν την αποτιμουσαμε / εκμεταλλευομασταν με οικονομικους όρους,αν τη σεβομασταν περισσότερο και δεν τη βλεπαμε ως στειρο κρεας πρς εκμεταλλευση,θα ειχαν και καθολικό νοημα αυτες οι διαδικασιες.

Με την παρουσα κατασταση ομως,απλά αποτελει ενα ακομη εν δυναμει πεδιο εμπορευματοποιησης και εκμεταλλευσης με οτι αυτο συνεπαγεται. Γιατι σιγουρα θα υπαρξει εκμεταλλευση,απο την εγωιστική / κερδοσκοπικη ανθρώπινη φύση.

Και φυσικά και φακέλλωσης - μην ξεχναμε πως οι εξουσιες απεργαζονται συνεχώς τετοιες πρακτικές.

Οσο λιγοτερες τετοιες ευκαιρίες μας (αυτο)παρεχουμε - ακόμα..... - ,τόσο καλύτερα!



Καποιοι - πιο πραγματιστές - δεν εχουν (τυφλή) εμπιστοσύνη στο ανθρώπινο ειδος!

Και καλα κανουν,ετσι οπως ειναι,έτσι οπως εξελίσσεται!:)

Καποιοι,(επιλέγουν προς ιδία δικαιολόγηση να) παρακάμπτουν αυτο το "σκοπελο" με ουμανισμό και αφέλεια.

Παιδαριώδες ή μή,sei dahingestellt!:)
Δηλαδή το επιχείρημα σου είναι "μην κάνετε τίποτα, αφού ούτως ή άλλως χάνονται πολύ περισσότερες ζωές και δεν νοιάζεστε";;
Ενώ με το να μην δώσεις τα όργανα σου τι ακριβώς πετυχαίνεις; Πάλι θα χάνονται ζωές, και μάλιστα 5-10 περισσότερες και δεν θα έχεις κάνει τίποτα γι'αυτό. Τώρα αν έχεις κάνει κάτι άλλο για να βοηθήσεις, πάει στο διάολο, αλλά εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω.

Δεν το είπα ποτέ αυτό, άλλοι το προσθέσανε για να διαστρεβλώσουν τα λόγια μου και να με δείξουν πιο bitch απ' όσο δείχνω:P. Είπα:



Πού σε αυτό φαίνεται οτι θέλω να είμαι όμορφη...θαμμένη; (ελεος, τι συζήτηση κι αυτή!).
Το ίδιο πράγμα είναι ουσιαστικά... Ή τουλάχιστον εγώ δεν βλέπω ουσιαστική διαφορά...

Αυτό μου κάνει σαν, " εντάξει δεν είσαι αριστερός αλλά κάνε και μια δήλωση να είμαστε σίγουροι "
Doing! Ποιόν ακριβώς βοηθάει να ζήσει το να κάνεις μια τέτοια δήλωση;

Όπως είδες το πολιτισμικό σοκ δημιουργείτε και σε συνθήκες εθελοντισμού
φαντάζεσαι τι έχει να γίνει σε συνθήκες εξ-αναγκασμού;
Είχα την εντύπωση ότι από τα πρώτα πράγματα που συνειδητοποιεί κανείς μεγαλώνοντας είναι ότι δεν γίνεται να συμφωνούν όλοι μαζί μας, να μας καταλαβαίνουν όλοι, να μας συμπαθούν όλοι. Είναι FOL. Είμαι βέβαιη ότι και οι δικές μου απόψεις προκαλούν "πολιτισμικό σοκ" σε κάποιους, I've learned to live with that.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Το ότι είναι επιλογή σου συνεπάγεται ότι είναι υπεράνω κριτικής;

Όχι βρε μάτια μου αλλά έτσι όπως το είπες είναι σαν να κατακρίνεις την άποψή μου. Δηλαδή μου φάνηκε πολύ αρνητικό. Τέλος πάντων, οι απόψεις μου είναι αυτές και δεν έχω πρόβλημα να το πω, αλλιώς θα έλεγα αυτό που θέλετε να ακούσετε, δηλαδή "ναι είμαι υπέρ των δωρεών οργάνων" και δε θα έπαιρνα και τόσες αρνητικές. Το να πω την άποψή μου από μόνο του δείχνει οτι δεν ντρέπομαι για τη γνώμη μου, right?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Δεν το πιασα αυτο! :redface:


Το να δηλώσεις κάτι που δεν είσαι ή κάτι που δεν κάνεις.



Ναι, κανεις λαθος! :)


Οκ.


Μα δεν θα ειναι εξαναγκασμος. Εθελοντικα δεν θα γινονται δωρητες, οπως τωρα εθελοντικα γινομαστε. Και το πολισμικο σοκ (σε οσους συμβαινει) προκαλειται απο τα επιχειρηματα αυτων που δεν θελουν να γινουν δωρητες, οχι απο την "παρανομια" ή οχι του ζητηματος.



Εγώ ως τώρα ήξερα, εθελοντισμός = αν θες,
όχι,
εθελοντισμός = αν δεν θες!


Εθελοντικά μη αιμοδότες,
εθελοντικά μη δασοπυροσβέστες,
εθελοντικά μη διασώστες,
εθελοντικά μη δώτες μυελού των οστών
εθελοντικά μη συμμετέχοντες σε δημόσιες αγαθοεργίες
κοκ..

..Πως σου φαίνεται;



Εν κατακλείδι,
είμαι υπέρ του εθελοντισμού σε οποιαδήποτε μορφή και για οποιοδήποτε λόγο.
Εθελοντής όμως, όχι κριτής των μη εθελοντών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Καλά κάνεις και δεν ντρέπεσαι αλλά θυμάμαι μια παλιά διαφήμιση

Γιατρός: τι γνώμη έχετε για την δωρεά οργάνων;
Ασθενής: Κοιτάξτε σέβομαι την επιλογή αυτών που δωρίζουν αλλά εγώ δεν θα το έκανα, δεν συμφωνώ με την ιδέα, δεν μου αρέσει...
Γιατρός: Χμμ, είναι απολύτως αναγκαίο να σας μεταμοσχεύσουν ένα νεφρό* (δεν θυμάμαι το όργανο)

Τι θέλω να πω. Μπορεί να σέβομαι την άποψη σου αλλά θεωρώ ότι απλώς δεν το έχεις σκεφτεί καλά. Ποιο είναι το πρόβλημα με τα "πετσοκοψίματα" και γενικότερα με την αυτοδιάθεση του σώματος; Ποια αυτοδιάθεση;;; Σε πολλά πτώματα γίνονται ιατροδικαστικές εξετάσεις χωρίς να χρειαστεί να ρωτήσουν τον ασθενή ή τους συγγενείς του γιατί πολύ απλά είναι dead, game over, good game, this the end και το απαιτούν οι περιστάσεις. Ναι είναι συναισθηματικά σκληρό να συμφωνήσεις σε μια αφαίρεση των οργάνων του νεκρού, αλλά νομίζω όταν πεθαίνει κάποιος περνά από μια σειρά διαδικασιών από τον νεκροθάφτη οι οποίες μόνο ευχάριστες δεν είναι. Απλώς νομίζω αρνούνται την δωρεα γιατί αρνούνται να πιστέψουν ότι το πρόσωπο πέθανε και θεωρούν ότι βασανίζεται το πτώμα από την αφαίρεση. Μόνο αυτή την εξήγηση μπορώ να δώσω. Θεωρώ ότι καλύτερο είναι η default δωρεά, πιστεύω ότι το πρόβλημα προκύπτει επειδή τίθεται σαν ερώτημα, αν ήταν status quo δεν θα μας πολυένοιαζε

Το μόνο λογικό επιχείρημα που ευσταθεί είναι η παραβίαση των στοιχείων από λεφτάδες και κυκλώματα (σε χώρες όπως σε Βραζιλία, Ινδία γίνονται απαγωγές για όργανα) με σκοπό να βρουν τους συμβατούς δότες.

Πάντως δεν είναι τυχαίο που δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο (νομίζω) τελικά πρέπει τα προβλήματα και οι προκαταλήψεις να υπερβαίνουν του ανθρωπισμού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsakiris

Νεοφερμένος

Ο tsakiris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου αλλά δυστυχώς υπάρχει ένας σοβαρός λόγος για να μην γίνει κάποιος δωρητής οργάνων.

Το πρόβλημα είναι ότι ούτε τα νοσοκομεία, ούτε οι γιατροί είναι ιδανικά και έτσι δεν θα διστάσουν αν έχεις μικρές πιθανότητες επιβίωσης να μην προσπαθήσουν σε κρατήσουν στη ζωή ώστε να χρησιμοποιήσουν τα όργανα σου για να σώσουν άλλους.
What she said. Αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω γίνει δωρητής οργάνων. Αλλά έχω ξεκαθαρίσει στους δικούς μου πως αν μου συμβεί κάτι, να δωρήσουν τα όργανά μου. Win - Win situation.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Doing! Ποιόν ακριβώς βοηθάει να ζήσει το να κάνεις μια τέτοια δήλωση;


Έχει μεταφορική έννοια. Να δηλώσεις κάτι που δεν είσαι ή δεν κάνεις,
προς τέρψην των ακουόντων.


Είχα την εντύπωση ότι από τα πρώτα πράγματα που συνειδητοποιεί κανείς μεγαλώνοντας είναι ότι δεν γίνεται να συμφωνούν όλοι μαζί μας, να μας καταλαβαίνουν όλοι, να μας συμπαθούν όλοι. Είναι FOL. Είμαι βέβαιη ότι και οι δικές μου απόψεις προκαλούν "πολιτισμικό σοκ" σε κάποιους, I've learned to live with that.



Εγώ μεγαλώνοντας κατάλαβα πως ο κάθε άνθρωπος
είναι μια ξεχωριστή οντότητα.

Ξεχωριστές οντότητες, διαφορετικές ιδέες.

Διαφορετικές ιδέες; σεβαστές πάντα.

Διαφορετικές ιδέες η οποίες τείνουν να γίνουν πράξη
και με βλάπτουν με οοιοδήποτε τρόπο, απέναντι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Καλά κάνεις και δεν ντρέπεσαι αλλά θυμάμαι μια παλιά διαφήμιση

Γιατρός: τι γνώμη έχετε για την δωρεά οργάνων;
Ασθενής: Κοιτάξτε σέβομαι την επιλογή αυτών που δωρίζουν αλλά εγώ δεν θα το έκανα, δεν συμφωνώ με την ιδέα, δεν μου αρέσει...
Γιατρός: Χμμ, είναι απολύτως αναγκαίο να σας μεταμοσχεύσουν ένα νεφρό* (δεν θυμάμαι το όργανο).

Την ανεφερα κ εγω τη διαφημιση. Πραγματικα πολυ ευστοχη :)

Το μόνο λογικό επιχείρημα που ευσταθεί είναι η παραβίαση των στοιχείων από λεφτάδες και κυκλώματα (σε χώρες όπως σε Βραζιλία, Ινδία γίνονται απαγωγές για όργανα) με σκοπό να βρουν τους συμβατούς δότες.

Οχι γιατι η ιστοσυμβατοτητα σου δεν ειναι εκ των προτερων γνωστη. Οποτε δεν θα μπορουν να δουν κ τπτ.

What she said. Αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω γίνει δωρητής οργάνων. Αλλά έχω ξεκαθαρίσει στους δικούς μου πως αν μου συμβεί κάτι, να δωρήσουν τα όργανά μου. Win - Win situation.

Ακριβως το ιδιο εχει αναφερει κ πριν ο Great Chaos νομιζω και συζητηθηκε σχετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unknown

Νεοφερμένος

Ο unknown αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Απορία: όσοι είναι κατά του θεσμού δωρεά οργάνων, είναι κατά και στην λήψη οργάνων;
χεχ,ελα ντε..

__________________________________
προσωπικα θα ηθελα διευκρινισεις+ς περαιτερω περαιτερω απο οποιον ξερει πανω στο ζητημα.Links επισημα αμα υπαρχουν.
( που απευθυνομαστε για τις αιτησεις δωρητων οργανων κτλπ
και διευκρινισεις οσο αναφορα το εγκεφαλικα νεκρος --και κυριως την διαφοροποιση απο το κωμα/vegetable state/εγκεφαλικα νεκρος στην Ελλαδα)
Ειναι ο φοβος οτι δεν θα το πολυπαλεψουν/περιμενουν αμα εχεις χαρτι βασιμος?Η λογικη απαντηση ειναι φυσικα οχι.Για αυτο θα ηθελα να ηξερα πως το οριζουν αυτην την κατασταση και τι αυτη σημαινει..

Στο συγκεκριμενο ζητημα --opt-out-- θα ελεγα πως δεν ειμαστε ακομα ωριμη κοινωνια(πουθενα οχι μονο εδω),οι ιδιες οι μεταμοσχευσεις δεν εχουν κλεισει 100 χρονια υπαρξης.Καποια στιγμη θα γινει πιστευω.
Εδω καλα καλα δεν εχει γινει opt-out η αιμοδοσια για τους πληρως υγιεις..Και το αιμα χρειαζεται πολυ πολυ πιο συχνα.

Καθαρα πανω στην μεταμοσχευση
*Αμα πω πως θα θελα να μπορουσα να διαλεγα ποια μερη μου ειμαι προθυμος να υπαρξουν σε αλλο σωμα μετα θααντον μου θα ακουγοταν υπερβολικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Σχετικά με τη δωρεάν οργάνων, δεν έχω ακόμα άποψη και ψάχνομαι και ακούω διάφορες γνώμες, συμφωνώ με τις σκέψεις του Great Chaos, είχα ακούσει μάλιστα πριν χρόνια την άποψη ότι πολλά από τα όργανα που πρέπει να μεταμοσχευθούν πρέπει να αφαιρεθούν όσο ειναι ζωντανός ο άνθρωπος και όχι αφού πεθάνει, οπότε είμαι σκεπτικιστής ακόμα ως προς αυτό το θέμα.

Επίσης είμαι σκεπτικιστής όπως στην άποψη της Angie Ann "Το πρόβλημα είναι ότι ούτε τα νοσοκομεία, ούτε οι γιατροί είναι ιδανικά και έτσι δεν θα διστάσουν αν έχεις μικρές πιθανότητες επιβίωσης να μην προσπαθήσουν σε κρατήσουν στη ζωή ώστε να χρησιμοποιήσουν τα όργανα σου για να σώσουν άλλους.", που με απασχολεί το συγκεκριμένο που έγραψε και εμένα.

Οπότε είμαι στο "ναι μεν... αλλά"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
προσωπικα θα ηθελα διευκρινισεις+ς περαιτερω περαιτερω απο οποιον ξερει πανω στο ζητημα.Links επισημα αμα υπαρχουν.
( που απευθυνομαστε για τις αιτησεις δωρητων οργανων κτλπ
και διευκρινισεις οσο αναφορα το εγκεφαλικα νεκρος --και κυριως την διαφοροποιση απο το κωμα/vegetable state/εγκεφαλικα νεκρος στην Ελλαδα)
Καθαρα πανω στην μεταμοσχευση
*Αμα πω πως θα θελα να μπορουσα να διαλεγα ποια μερη μου ειμαι προθυμος να υπαρξουν σε αλλο σωμα μετα θααντον μου θα ακουγοταν υπερβολικο?

Ερωτήσεις και Απαντήσεις: https://www.eom.gr/article_detail.asp?e_cat_serial=001001005&e_cat_id=7&e_article_id=20
Πως μπορεις να γινεις δωρητης (εγω εκανα online την αιτηση κ μου ρθε στο σπιτι η καρτα): https://www.eom.gr/article_detail.asp?e_cat_serial=001001011&e_cat_id=13&e_article_id=32

EDIT: Βλεπω οτι πλεον την ηλεκτρονικη και μονο αιτηση δεν τη δεχονται, βασει οδηγιας της Αρχης προστασιας δεδομενων. :)

Στο κωμα εχεις καποια εγκεφαλικη δραστηριοτητα. Οταν εισαι εγκεφαλικα νεκρος, κανουν δυο ελεγχους με αποσταση αρκετων ωρων και επιβεβαιωνουν οτι δεν εχεις καμια και οτι δεν προκειται να συνελθεις. Εισαι ουσιαστικα νεκρος.

Φυσικα και μπορεις να δηλωσεις ποια οργανα σου μπορουν να δωρηθουν και ποια οχι (πχ πολλοι δεν θελουν για λογους αισθητικης να δωρισουν το δερμα τους)

Σχετικά με τη δωρεάν οργάνων, δεν έχω ακόμα άποψη και ψάχνομαι και ακούω διάφορες γνώμες, συμφωνώ με τις σκέψεις του Great Chaos, είχα ακούσει μάλιστα πριν χρόνια την άποψη ότι πολλά από τα όργανα που πρέπει να μεταμοσχευθούν πρέπει να αφαιρεθούν όσο ειναι ζωντανός ο άνθρωπος και όχι αφού πεθάνει, οπότε είμαι σκεπτικιστής ακόμα ως προς αυτό το θέμα.

Επίσης είμαι σκεπτικιστής όπως στην άποψη της Angie Ann "Το πρόβλημα είναι ότι ούτε τα νοσοκομεία, ούτε οι γιατροί είναι ιδανικά και έτσι δεν θα διστάσουν αν έχεις μικρές πιθανότητες επιβίωσης να μην προσπαθήσουν σε κρατήσουν στη ζωή ώστε να χρησιμοποιήσουν τα όργανα σου για να σώσουν άλλους.", που με απασχολεί το συγκεκριμένο που έγραψε και εμένα.

Οπότε είμαι στο "ναι μεν... αλλά"...

Για το πρωτο, φυσικα και δεν ισχυει! Τι εννοεις, θα ειχαν ζωντανο ανθρωπο και θα του αφαιρουσαν τα οργανα ουσιαστικα δολοφονωντας τον;! Αυτο που μπορει να ισχυει (και υποθετω οτι ισχυει) ειναι οτι τα περισσοτερα οργανα ειναι μεταμοσχευσιμα μονο λιγη ωρα αφου εχει σταματησει να χτυπα η καρδια σου. Απλα αυτο μπορει να γινει και τεχνητα (το να λειτουργει η καρδια σου) ακομα και αν δεν εχεις εγκεφαλικη δραστηριοτητα.

Οπου κανω λαθος ας με διορθωσει καποιοα γιατρος.

Το δευτερο εχει συζητηθει εκτενως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
EDIT: Βλεπω οτι πλεον την ηλεκτρονικη και μονο αιτηση δεν τη δεχονται, βασει οδηγιας της Αρχης προστασιας δεδομενων. :)

Εγώ την αίτηση την έκανα πρόσφατα από ΚΕΠ πάντως. Η υπάλληλος μάλιστα μου είπε ότι πρώτη φορά της έρχεται κάποιος για αυτό το σκοπό (ντροπή μας!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν πεθανω αν κανουν οτι θελουν τα οργανα μου...
το ολο θεμα ομως ειναι οτι απο ενα πτωμα τα οργανα ειναι αχρηστα..οποτε δεν ειναι απλα τα πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Άγγελε, did you actually read the damn topic? Έχει συζητηθεί πολλάκις αυτό που αναφέρεις.

Πάντως κάτι που σκέφτηκα τώρα. Όσοι απλώς έχετε ενημερώσει τους συγγενείς σας και έχετε το κεφάλι σας ήσυχο κατ'αυτόν τον τρόπο, έχετε σκεφτεί ποτέ σε τι μαρτύριο τους βάζετε; Μόλις θα τους ανακοινώσουν ότι πεθάνατε, αντί να τους αφήσουν στην ησυχία τους να θρηνήσουν, θα πρέπει να συμπληρώνουν φόρμες για τα όργανα σας (και αυτό αν δεν στείλουν τους γιατρούς στο διάολο που "τόλμησαν να σκεφτούν κάτι τέτοιο ενώ ο αγαπημένος μου Μήτσος είναι νεκρός, μπούχουχου").
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbow Blues

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rainbow Blues αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Άγγελε, did you actually read the damn topic? Έχει συζητηθεί πολλάκις αυτό που αναφέρεις.

Πάντως κάτι που σκέφτηκα τώρα. Όσοι απλώς έχετε ενημερώσει τους συγγενείς σας και έχετε το κεφάλι σας ήσυχο κατ'αυτόν τον τρόπο, έχετε σκεφτεί ποτέ σε τι μαρτύριο τους βάζετε; Μόλις θα τους ανακοινώσουν ότι πεθάνατε, αντί να τους αφήσουν στην ησυχία τους να θρηνήσουν, θα πρέπει να συμπληρώνουν φόρμες για τα όργανα σας (και αυτό αν δεν στείλουν τους γιατρούς στο διάολο που "τόλμησαν να σκεφτούν κάτι τέτοιο ενώ ο αγαπημένος μου Μήτσος είναι νεκρός, μπούχουχου").

Η αλήθεια είναι πως η πρώτη αντίδραση της μάνας μου όταν της ζήτησα να δωρήσει τα όργανα μου αν μου συμβεί το μοιραίο ήταν να φτύσει τον κόρφο της και να μου πεί "Είσαι καλά παιδί μου? Να πάθεις κάτι και να απλώσουν τα χέρια τους στο κορμάκι του παιδιού μου!?..." και άλλα τέτοια σχετικά... Της εξήγησα όμως πόσο μεγάλη σημασία θα είχε για εμένα αυτό και την έκανα να το δει σαν "τελευταία επιθυμία μου". Επείδη όμως στο τέλος της συζήτησης την είδα πάλι λίγο σκεπτική την απείλησα ότι αν δε το κάνει θα την στοιχειώσω (ξέρω, παρατραβηγμένο αλλά πρέπει να δούλεψε). Για παν ενδεχόμενο όμως έχω ενημερώσει και τον αδερφό μου, αυτός ξέρω οτι θα την βάλει στη θέση της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 31 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top