Διαταραχές Ύπνου - Αϋπνία

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Manaxos:
Όλοι γνωρίζουμε άτομα που έχουν προβλήματα με τον ύπνο. Αν και οι πιο πολλοί όταν σκεφτόμαστε "διαταραχές ύπνου" το πρώτο (κ ίσως το μόνο) πράγμα που μας έρχεται στον μυαλό είναι η αϋπνία, ωστόσο είναι καλό να γνωρίζουμε πως υπάρχουν πολλές παραλλαγές διαταραχών ύπνου, οι οποίες διαχωρίζονται κυρίως βάσει της αιτιολογίας και του μηχανισμού στον οποίο δημιουργούν πρόβλημα. Οι διαταραχές ύπνου περιλαμβάνουν οποιαδήποτε δυσκολία σχετική με τον ύπνο. Πιο συγκεκριμένα δυσκολία στο να κοιμηθεί κάποιος, να κοιμάται σε ακατάλληλες ώρες, υπερυπνία, ή και μη φυσιολογικές συμπεριφορές κατά τη διάρκεια του ύπνου.

Κάποιες πολύ γενικές κατηγορίες διαταραχών ύπνου είναι οι παρακάτω (σύμφωνα με το επίσημο εγχειρίδιο διάγνωσης ψυχικών διαταραχών)
  • Διαταραχές ύπνου σχετιζόμενες με ψυχοπαθολογία: Οι διαταραχές ύπνου έρχονται ως αποτέλεσμα της ψυχοπαθολογίας.
  • Διαταραχές ύπνου σχετιζόμενες με κλινικά προβλήματα: Οι διαταραχές ύπνου έρχονται ως αποτέλεσμα των διαταραχών στην υγεία του ατόμου, οι οποίες πιθανώς επηρεάζουν τον κύκλο ύπνου – ξύπνιου
  • Διαταραχές ύπνου σχετιζόμενες με χρήση ουσιών: Οι διαταραχές ύπνου ως αποτέλσμα χρήσης ουσιών (καφεΐνη, φάρμακα κτλ)
  • Κύριες διαταραχές ύπνου (δεν σχετίζονται με τις αιτιολογίες των υπόλοιπων 3 κατηγοριών)
    • Dysomnias: Χαρακτηρίζονται από ανωμαλίες στην χρονική διάρκεια, την ποιότητα, αλλά και την ώρα που ένα άτομο κοιμάται
    • Parasomnia: Χαρακτηρίζονται από ανώμαλες συμπεριφορές ή φυσιολογικής φύσεως γεγονότα που σχετίζονται με τον ύπνο, τα συγκεκριμένα στάδια του ύπνου και τις εναλλαγές ύπνου – ξύπνιου
ΑΫΠΝΙΑ
Η πιο συχνή διαταραχή ύπνου όμως είναι όντως η αϋπνία,η οποία συμβαίνει περιστασιακά στο 35% του πληθυσμού και χρόνια στο 15% των ενηλίκων. Οι έρευνες δείχνουν ότι οι γυναίκες παρουσιάζουν πιο συχνά αϋπνία από τους άνδρες και η συχνότητα αυξάνεται με την ηλικία. Ξεκινάει συνήθως στην ενηλικίωση ή στη μέση ηλικία, αν και αξίζει να σημειωθεί ότι μερικές έρευνες δείχνουν ότι κακές συμπεριφορές ύπνου παρουσιάζονται ήδη από την παιδική ηλικία. Σίγουρα η αϋπνία είναι ένα σημαντικό και ιδιαίτερα εκτεταμένο πρόβλημα.

Παράγοντες πρόκλησης αϋπνίας

Ψυχολογικοί παράγοντες
Στρεσογόννες καταστάσεις, όπως μια εξέταση, δυσκολίες στις σχέσεις συχνά προκαλούν διαταραχές ύπνου. Ένας άλλος παράγοντας είναι η σύνδεση του υπνοδωματίου, του κρεβατιού και της ρουτίνας που ακολουθεί κάποιος πριν πάει για ύπνο, λόγω ύπαρξης ενός στρεσογόννου παράγοντα (όπως η εξέταση). Ακόμα και αν φύγει ο στρεσογόννος παράγοντας (η εξέταση) οι δυσκολίες στον ύπνο παραμένουν, καθώς έχει γίνει ήδη η σύνδεση. Έτσι δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος. Ακόμα και σκέψεις οι οποίες δεν αφορούν τον ύπνο, όπως μελλοντικά σχέδια, “brainstorming”, ή η αναπόληση των γεγονότων της ημέρας που πέρασε είναι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να παίξουν σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη της αϋπνίας.

Ψυχοπαθολογία
Η αϋπνία συχνά σχετίζεται με κάποιο βαθμό ψυχοπαθολογίας, όπως η ύπαρξη δυσθυμίας, ή αγχωδών διαταραχών. Ακόμη οι έρευνες δεν έχουν δείξει ξεκάθαρα τη συσχέτιση μεταξύ της αϋπνίας και της ψυχοπαθολογίας.

Κακές συνθήκες ύπνου
Ο όρος αυτός αναφέρεται στις καθημερινές δραστηριότητες και συνθήκες που δεν βοηθούν την διατήρηση ενός καλού επιπέδου στον ύπνο. Παραδείγματα αποτελούν οι μικρής διάρκειας ύπνοι κατά τη διάρκεια της ημέρας, οι υπερβολικές ώρες στο κρεβάτι, ακανόνιστο ωράριο ύπνου, παθητικότητα, χρήση ουσιών που δεν βοηθούν τον ύπνο, όπως καφεϊνη, σωματική άσκηση πριν τον ύπνο, ένα κακό περιβάλλον ύπνου (π.χ. κακό κρεβάτι, άβολο μαξιλάρι, κακές συνθήκες φωτισμού κτλ)

Ηλικία
Στους μεγαλύτερους ενήλικες παρουσιάζονται πιο συχνά προβλήματα με τον ύπνο, παρά στις μικρότερες ηλικίες (οι ηλικωμένοι καταναλώνουν πολλά υπνωτικά ,4 φορές περισσότερα από τους μεσήλικες). Δεν είναι ξεκάθαρο ακόμη εάν η γήρανση σχετίζεται με την παρουσίαση διαταραχών ύπνου ή εάν η αλλαγή των συνηθειών του ύπνου είναι φυσιολογική μέσα στα πλαίσια της τρίτης ηλικίας.

Πηγή / Περισσότερες πληροφορίες: Ψυχολογείν

-------------------------------------------

Εσείς έχετε αντιμετωπίσει προβλήματα με τον ύπνο; Και αν ναι, ποια; Πως τα αντιμετωπίσατε; Ζητήσατε βοήθεια από κάποιον ειδικό, χρησιμοποιήσατε φαρμακευτικά σκευάσματα, παραδοσιακά "ροφήματα" κτλ;

Εγώ είχα κάποια προβλήματα περιστασιακά και για λίγες μόνο νύχτες (1-2) μια ή δυο φορές στην ζωή μου και πάντα πριν από σημαντικά γεγονότα (εξετάσεις, ταξίδια κτλ). Νομίζω πως οφειλόταν καθαρά στο άγχος (κ γι' αυτό άλλωστε δεν επαναλήφθηκαν) κ δεν χρειάστηκε να κάνω κάποια αγωγή ή να επισκεφθώ ειδικό, λόγω της μικρής διάρκειας των επεισοδίων αϋπνίας. Επίσης, κατά τα τελευταία χρόνια, λόγω του περίεργου ωραρίου μου, νομίζω πως έχει διαταραχτεί ο κύκλος του ύπνου μου: κοιμάμαι πολύ αργά και ξυπνάω σχετικά νωρίς τις καθημερινές. Πολύ φοβάμαι πως αν συνεχίσω έτσι, θα κάνω κακό στον εαυτό μου... Θα πρέπει να κοιμάμαι πιο πολύ τις καθημερινές!!! :P
-----
Αρχική Δημοσίευση από mania:
Πιστέυω να είμαι σε σωστό μέρος:)


Εχω ένα πρόβλημα, έχω πρόβλημα με τον ύπνο, δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα, τα νέυρα μου είναι συνεχώς πιεσμένα και όταν πάω να ξαπλώσω θυμάμε τα πάντα και προσπαθω να ηρεμήσω. Το παθένω άπο τότε που έπαθα την αγχωτική κατάθληψη, τότε κοιμώμουν μόνο 2 ώρες με διαλήματα τώρα πάλι άρχησα να κοιμάμε κάπου στα 5άωρα και άν.

Θα ήθελα να ξέρω άν αυτό είναι λογικό, ένω είμαι κουρασμένη να μην ηρεμεί το σώμα μου με αυτα που έχω στο μυαλό μου, ειναι φυσιολογικό; πώς μπορώ να το αντιμετοποισω;

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορώ να κοιμηθώ χωρίς πρόβλημα;
Ευχαριστώ εκ των προτερων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ έχω ακριβώς το αντίθετο. Οταν πέσω στι κρεβάτι, κοιμάμαι σε δευτερόλεπτα, αλλά μετά δεν μπορώ να ξυπνήσω εύκολα το πρωί. Κατά τη διάρκεια της νύχτας, ό,τι και να γίνει, δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβω τίποτα, κοιμάμαι σαν πεθαμένος.
Το πρωινό ξύπνημα όμως δεν θα το συνηθίσω ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Πιστέυω να είμαι σε σωστό μέρος:)


Εχω ένα πρόβλημα, έχω πρόβλημα με τον ύπνο, δεν μπορώ να κοιμηθώ με τίποτα, τα νέυρα μου είναι συνεχώς πιεσμένα και όταν πάω να ξαπλώσω θυμάμε τα πάντα και προσπαθω να ηρεμήσω. Το παθένω άπο τότε που έπαθα την αγχωτική κατάθληψη, τότε κοιμώμουν μόνο 2 ώρες με διαλήματα τώρα πάλι άρχησα να κοιμάμε κάπου στα 5άωρα και άν.

Θα ήθελα να ξέρω άν αυτό είναι λογικό, ένω είμαι κουρασμένη να μην ηρεμεί το σώμα μου με αυτα που έχω στο μυαλό μου, ειναι φυσιολογικό; πώς μπορώ να το αντιμετοποισω;


Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορώ να κοιμηθώ χωρίς πρόβλημα;
Ευχαριστώ εκ των προτερων:)

μπορει να ειναι τελειος ασχετο αλλα οταν σχολαω αργα κ ειμαι σε υπερενταση πινω ενα ποτηρι ζεστο γαλα κ μετα η δικια σου ειναι στο 7ο ονειρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
μπορει να ειναι τελειος ασχετο αλλα οταν σχολαω αργα κ ειμαι σε υπερενταση πινω ενα ποτηρι ζεστο γαλα κ μετα η δικια σου ειναι στο 7ο ονειρο


Το γάλα με αιδιάζει, μετά έχω τρεχάματα στο μπάνιο:( Η μάνα μου το έκανε κάποτε άλλα εγώ δεν μπορώ να πιώ γάλα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Αχ.. ωραία.. και εγώ το είχα αυτό .. και πώς το καταπολέμησα?? Δεν πέφτω για ύπνο αν δεν είμαι τελείως κουρασμένη.. ναι ακούγεται παράξενο. Φροντίζω η μέρα μου πάντα να είναι γεμάτη και όταν ξαπλώνω να ξαπλώνω για να κοιμηθώ.. Ακόμα και όταν αυτό δεν είχε αποτέλεσμα..Βρήκα τη λύση. Χαμηλή μουσική μετά από ένα ζεστό ντους, body lotion, ένα ποτάκι ή ένα πράσινο τσάι αν δεν θέλω να πιω, την αγαπημένη μου ταινία στο dvd (ποτέ μα ποτέ θρίλερ ή κάτι που με διαταράσσει) και χωρίς να το καταλάβω.. νάνι νάνι..Επίσης μία συμβουλή! Τι θα έλεγες να απαγόρευες στον εαυτό σου οποιαδήποτε αρνητική σκέψη μετά τις 23:00??;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αχ.. ωραία.. και εγώ το είχα αυτό .. και πώς το καταπολέμησα?? Δεν πέφτω για ύπνο αν δεν είμαι τελείως κουρασμένη.. ναι ακούγεται παράξενο. Φροντίζω η μέρα μου πάντα να είναι γεμάτη και όταν ξαπλώνω να ξαπλώνω για να κοιμηθώ.. Ακόμα και όταν αυτό δεν είχε αποτέλεσμα..Βρήκα τη λύση. Χαμηλή μουσική μετά από ένα ζεστό ντους, body lotion, ένα ποτάκι ή ένα πράσινο τσάι αν δεν θέλω να πιω, την αγαπημένη μου ταινία στο dvd (ποτέ μα ποτέ θρίλερ ή κάτι που με διαταράσσει) και χωρίς να το καταλάβω.. νάνι νάνι..Επίσης μία συμβουλή! Τι θα έλεγες να απαγόρευες στον εαυτό σου οποιαδήποτε αρνητική σκέψη μετά τις 23:00??;)


σχολάω πολλές φορές 10:30 μέχρι τις 11 είμαι με υπερένταση απο την δουλειά, κάνω το μπανάκι μου πάντα πρίν κοιμηθώ άλλα όσπου να στεγνώσουν τα μαλλιά μου μου φέυγει, πήνω καμια 2 μπύρες για να κοιμηθώ άλλα ούτε αυτές με πιάνουν πιά τσάι δεν έχω δοκιμάσει θα το κάνω και αυτό, dvd ειναι απαρέτητο το βράδυ βρήσκω ευκερια για άγγαλιές το βράδυ με τον άντρα:redface: :D

Θα το δοκιμάσω, ξέρεις κανένα πράσινο τσάι που να είναι ποιο χαλαρωτικό απο τα άλλα; εκτώς απο μέντα που είναι διεγερτική και κάνω αταξίες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
σχολάω πολλές φορές 10:30 μέχρι τις 11 είμαι με υπερένταση απο την δουλειά, κάνω το μπανάκι μου πάντα πρίν κοιμηθώ άλλα όσπου να στεγνώσουν τα μαλλιά μου μου φέυγει, πήνω καμια 2 μπύρες για να κοιμηθώ άλλα ούτε αυτές με πιάνουν πιά τσάι δεν έχω δοκιμάσει θα το κάνω και αυτό, dvd ειναι απαρέτητο το βράδυ βρήσκω ευκερια για άγγαλιές το βράδυ με τον άντρα:redface: :D

Θα το δοκιμάσω, ξέρεις κανένα πράσινο τσάι που να είναι ποιο χαλαρωτικό απο τα άλλα; εκτώς απο μέντα που είναι διεγερτική και κάνω αταξίες:D
μανια μου οπως βλεπεις υπαρχουν λυσεις μην απογοητευεσαι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ειμαι στο τσάκ πάλι για την αγχωτική κατάθληψη, δεν θα αντέξω τα ίδια με παλιά, γιατί ρε γμτ δεν είμαι δυνατή όπως τότε που είμουν ανήπαντρη;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
σχολάω πολλές φορές 10:30 μέχρι τις 11 είμαι με υπερένταση απο την δουλειά, κάνω το μπανάκι μου πάντα πρίν κοιμηθώ άλλα όσπου να στεγνώσουν τα μαλλιά μου μου φέυγει, πήνω καμια 2 μπύρες για να κοιμηθώ άλλα ούτε αυτές με πιάνουν πιά τσάι δεν έχω δοκιμάσει θα το κάνω και αυτό, dvd ειναι απαρέτητο το βράδυ βρήσκω ευκερια για άγγαλιές το βράδυ με τον άντρα:redface: :D

Θα το δοκιμάσω, ξέρεις κανένα πράσινο τσάι που να είναι ποιο χαλαρωτικό απο τα άλλα; εκτώς απο μέντα που είναι διεγερτική και κάνω αταξίες:D
Αν έπινες λίγη ρακί???:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Ειμαι στο τσάκ πάλι για την αγχωτική κατάθληψη, δεν θα αντέξω τα ίδια με παλιά, γιατί ρε γμτ δεν είμαι δυνατή όπως τότε που είμουν ανήπαντρη;:(


περιεργο κανονηκα θα επρεπε να εισαι ποιο δυνατη με το ετερον διπλα σου για στιριγμα ετσι δεν ειναι γλυκια μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Ειμαι στο τσάκ πάλι για την αγχωτική κατάθληψη, δεν θα αντέξω τα ίδια με παλιά, γιατί ρε γμτ δεν είμαι δυνατή όπως τότε που είμουν ανήπαντρη;:(
Πολλές φορές όταν έχω άπειρα πράγματα στο μυαλό μου (πίστεψέ με είμαι χειρότερη από pc) ξέρεις τι κάνω? Τα γράφω.. Παίρνω ένα χαρτί, μια χαρτοπετσέτα ένα στιλό και γράφω ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ τι με ενοχλεί, τι με χαλάει, τι ΘΕΛΩ επιτέλους σε οποιονδήποτε τομέα.. Ξέρεις πόσο καλά αισθάνομαι όταν το διαβάζω και βλέπω ότι τελικά τίποτα δεν είναι τόσο μα τόσο δύσκολο?? Και πόσο πιο ωραία αισθάνομαι όταν έχω εντοπίσει το πρόβλημα και το έχω λύσει κιόλας??;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αν έπινες λίγη ρακί???:P

Θα γίνω αλκοολική σε λίγο, μου φτάνει ότι πίνω μπυρίτσες κάθε βράδυ για να κοιμηθώ, άν συνεχήσω έτσι θα γίνω αλκοολική:(

περιεργο κανονηκα θα επρεπε να εισαι ποιο δυνατη με το ετερον διπλα σου για στιριγμα ετσι δεν ειναι γλυκια μου?

Εχω μάθει να λειτουργώ αυτονομα,τοτε είμουν μόνη, χωρίς παρέες φίλους κανέναν να με στηρίξει, τώρα δεν ξέρω τι γίνετε άλλα ο άντρας μου με παραστηρίζει για να είμαι δυνατη:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Θα γίνω αλκοολική σε λίγο, μου φτάνει ότι πίνω μπυρίτσες κάθε βράδυ για να κοιμηθώ, άν συνεχήσω έτσι θα γίνω αλκοολική:(



Εχω μάθει να λειτουργώ αυτονομα,τοτε είμουν μόνη, χωρίς παρέες φίλους κανέναν να με στηρίξει, τώρα δεν ξέρω τι γίνετε άλλα ο άντρας μου με παραστηρίζει για να είμαι δυνατη:(

βρε μανια μου καλο ειναι αυτο...
συνηθεια ειναι ολα δεν ειχες συνηθησει την στηριξει αλλα ολα θα πανε καλα να σκεφτεσαι θετικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εγώ έχω άλλου είδους αυπνία. Κοιμάμαι κανονικά και πανεύκολα και ξυπνάω μετά από 3 ώρες και από εκείνη την ώρα καθόλου ύπνος. Ζήτημα είναι να κοιμάμαι 5 ώρες τη μέρα, μερικές μέρες μόνο 3 ώρες, αλλά το έχω συνηθίσει. Το γάλα δεν βοηθάει, πιες κανένα κρασί να στανιάρεις, αλλά λίγο γιατί το πολύ αλκοόλ προκαλεί αυπνία μετά απο λίγο καιρό. Μην γίνεις και Ορέστης Μακρής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
βρε μανια μου καλο ειναι αυτο...
συνηθεια ειναι ολα δεν ειχες συνηθησει την στηριξει αλλα ολα θα πανε καλα να σκεφτεσαι θετικα...

Ειναι συχνό φενόμενο; λές; φοβάμε μην κάνω καμια βλακεια, έχτές είπα να μην ποιω τίποτα γιατί φοβήθηκα μην είμαι αλκοολική χωρίς να το ξέρω και δεν μπόρεσα να κλείσω μάτι:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
ούτε το σεκς σε χαλαρώνει?:P
Τι να πω έχω ακούσει ότι η βαλεριάνα είναι πολύ καλό χαλαρωτικό, που δεν έχει παρενέργειες, είναι φυτικό και δεν προκαλεί εθισμό. Αν και το καλυτερο θα είναι να πας στη ρίζα του προβλήματος (αν επισκεφτείς έναν ψυχολόγο?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ούτε το σεκς σε χαλαρώνει?:P
Τι να πω έχω ακούσει ότι η βαλεριάνα είναι πολύ καλό χαλαρωτικό, που δεν έχει παρενέργειες, είναι φυτικό και δεν προκαλεί εθισμό. Αν και το καλυτερο θα είναι να πας στη ρίζα του προβλήματος (αν επισκεφτείς έναν ψυχολόγο?)


Το σέξ μου διμηουργεί υπερένταση εξάλου εγώ έχω τον κανόνα ότι 2 δεν είναι ποτέ αρκετα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Ειναι συχνό φενόμενο; λές; φοβάμε μην κάνω καμια βλακεια, έχτές είπα να μην ποιω τίποτα γιατί φοβήθηκα μην είμαι αλκοολική χωρίς να το ξέρω και δεν μπόρεσα να κλείσω μάτι:(

το αγνο γαλατακι δεν κανει τιποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
δοκίμασε βαλεριάνα τότε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
το αγνο γαλατακι δεν κανει τιποτα?

όπως είπα μου προκαλεί εμετό:(

δοκίμασε βαλεριάνα τότε:)


Τι είναι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top