Θανατική ποινή για τους παιδόφιλους: συμφωνείτε;

Θανατική ποινή για τους παιδόφιλους. Συμφωνείτε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 126)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Συνεπώς, οι αληθινοί χριστιανοί ως άτομα με καταπιεσμένη τη διάθεση για σεξ, είναι τα ιδανικά άτομα για να προσέχουν μικρά παιδιά. Τα παιδιά είναι ιδιαίτερα ασφαλή στα χέρια κληρικών.

Δεν έχω ασχοληθεί μαζί σου γιατί δε με ενδιαφέρεις. Αλλά θέλω να σε ευχαριστήσω για το γέλιο που έριξα με αυτήν την πρόταση.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worshipperjesus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο worshipperjesus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Οκ... Αντε για τις γυναικες το καταλαβαινω πως τις κρατανε μακρια... Τα θηληκα ζωα??? Πως??? Τι λες ρε ανθρωπε??? Επικοινωνεις με τον πλανητη Γη??

https://greekorthodoxia.blogspot.com/2007/04/blog-post_14.html
Έτσι, με τον «Νόμο και Τύπο» ή «Τόμο και Τύπο του Αγίου Όρους και του Πρωτάτου» του Αυτοκράτορα Μανουήλ Β´ Παλαιολόγου (1394) που, κατά πολλούς, θεωρείται το Γ´ Τυπικό του Αγίου Όρους, απαγορεύεται να δέχονται στο Όρος παιδιά αγένεια και θηλυκά ζώα

Να εισαχθούν θηλυκά ζώα(π.χ. πρόβατα) απαγορεύεται. Δυστυχώς στα ελευθέρα ζώα θα υπάρχουν και θηλυκά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το θέμα κλειδώνεται προσωρινά ώστε να δημιουργηθούν νέα θέματα για συζητήσεις που έχουν προκύψει και να αφαιρεθούν μηνύματα εκτός θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μετά το πέρας των εργασιών καθαρισμού του, το θέμα είναι και πάλι στη διάθεσή σας.

Να έχετε μια καλή, αποδοτική και γόνιμη συζήτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Τα παιδιά είναι ιδιαίτερα ασφαλή στα χέρια κληρικών.
Συγγνώμη, αλλά δεν κρατήθηκα... Για πάρτε εδώ να δείτε...
Βέλγιο: Τουλάχιστον 13 θύματα παιδεραστίας από κληρικούς έχουν αυτοκτονήσει εδώ
"Ιεροί" βιασμοί ανηλίκων στη Γερμανία εδώ
Κάθειρξη 11 ετών σε ιερέα για βιασμό 2 αγοριών 11 χρόνια πριν εδώ

Και πόσα παρόμοια περιστατικά δεν έχουν βγει ποτέ στην δημοσιότητα... Να μην λέμε και ό,τι θέλουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • imgC5.jpg
    imgC5.jpg
    24 KB · Εμφανίσεις: 131

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
εγώ αν είχα τη δύναμη, θα τους αντιμετώπιζα όπως τους κλέφτες στην Ανατολή....
πεινάει χέρι..., κόψει χέρι....
πεινάει πόδι..., κόψει πόδι....
πεινάει πάλι..., κόψει πάλι....
ή θα τους πέταγα σε φούρνους ειδικά φτιαγμένους για πάρτι τους....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά δεν κρατήθηκα... Για πάρτε εδώ να δείτε...
Βέλγιο: Τουλάχιστον 13 θύματα παιδεραστίας από κληρικούς έχουν αυτοκτονήσει εδώ
"Ιεροί" βιασμοί ανηλίκων στη Γερμανία εδώ
Κάθειρξη 11 ετών σε ιερέα για βιασμό 2 αγοριών 11 χρόνια πριν εδώ

Και πόσα παρόμοια περιστατικά δεν έχουν βγει ποτέ στην δημοσιότητα... Να μην λέμε και ό,τι θέλουμε...

ελενη 10000000000000000000000000 τις 100 μαζι σου...δεν καταλαβα δηλαδη?θα κρυφτουμε ολοι οι αλλοι για να μην τους συνατησουμε στο δρομο...τοση δημοκρατια απ την χουντα εχουμε να δουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
και ενα ερωτημα..γιατι ειναι τοσο περισσοτεροι οι παιδοφιλοι ανδρες απο τις παιδοφιλες γυναικες?

Γενικος οι αντρες ειναι πιο επιρεπεις στο βιαιο εγγλημα. Τεστοστερονη βασικα, ειναι ο ιδιος λογος που υπαρχουν περισοτεροι πετυχημενοι αντρες (σε οποιοδηποτε τομεα) απο οτι γυναικες. Οι αντρες με τις γυναικες εχουν ΚΑΤΑ ΜΕΣΩ ΟΡΟ την ιδια εφυια και την ιδια παραβατικοτητα ΑΛΛΑ οι αντρες στην κατανομη τους παρουσιαζουν μεγαλυτερη διασπορα. Ητοι οι γυναικες ειναι ολες περιπου το ιδιο εξυπνες, δεν υπαρχουν πολυ εξυπνες και πολυ χαζες γυναικες (ΚΑΤΑ ΜΕΣΩ ΟΡΟ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΗΝ ΚΙΟΥΡΙ!!) ενω οι αντρες φτανουν τον ιδιο μεσω ορο αλλα με εντονα ακρα, πολυ εξυπνοι αντρες και πολυ χαζοι αντρες.

Το ιδιο και στην παραβατηκοτητα. Οι γυναικες εχουν μικροτερη διασπορα στη κατανομη τους, δεν εχουν εντονα ακρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Οι γυναικες εχουν μικροτερη διασπορα στη κατανομη τους, δεν εχουν εντονα ακρα.



Δεν μπορώ να μην χαμογελάσω με την δεύτερη, πιο... σεξουαλική, ανάγνωση αυτής της πρότασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά δεν κρατήθηκα... Για πάρτε εδώ να δείτε...
Βέλγιο: Τουλάχιστον 13 θύματα παιδεραστίας από κληρικούς έχουν αυτοκτονήσει εδώ
"Ιεροί" βιασμοί ανηλίκων στη Γερμανία εδώ
Κάθειρξη 11 ετών σε ιερέα για βιασμό 2 αγοριών 11 χρόνια πριν εδώ

Και πόσα παρόμοια περιστατικά δεν έχουν βγει ποτέ στην δημοσιότητα... Να μην λέμε και ό,τι θέλουμε...

Καιρος ηταν να ειπωθει και αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ητοι οι γυναικες ειναι ολες περιπου το ιδιο εξυπνες, δεν υπαρχουν πολυ εξυπνες και πολυ χαζες γυναικες (ΚΑΤΑ ΜΕΣΩ ΟΡΟ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΗΝ ΚΙΟΥΡΙ!!) ενω οι αντρες φτανουν τον ιδιο μεσω ορο αλλα με εντονα ακρα, πολυ εξυπνοι αντρες και πολυ χαζοι αντρες.
συμφωνω...οι περισσοτερες ερευνες αυτο δειχνουν πια..


αλλα στο εγκλημα ειναι αλλιως,οι ανδρες ειναι πολυ περισσοτεροι..απλα τα εκγληματα των γυναικων δεν φαινονται,,κοινως δημιουργουν φονιαδες ,ηθικοι αυτουργοι κλπ..αλλα το χερι ειναι ανδρικο..

οι φυλακες γεματες ανδρες ειναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Οι αντρες με τις γυναικες εχουν ΚΑΤΑ ΜΕΣΩ ΟΡΟ την ιδια εφυια και την ιδια παραβατικοτητα ΑΛΛΑ οι αντρες στην κατανομη τους παρουσιαζουν μεγαλυτερη διασπορα. Ητοι οι γυναικες ειναι ολες περιπου το ιδιο εξυπνες, δεν υπαρχουν πολυ εξυπνες και πολυ χαζες γυναικες (ΚΑΤΑ ΜΕΣΩ ΟΡΟ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΗΝ ΚΙΟΥΡΙ!!) ενω οι αντρες φτανουν τον ιδιο μεσω ορο αλλα με εντονα ακρα, πολυ εξυπνοι αντρες και πολυ χαζοι αντρες.
Η ευφυία έχει να κάνει με τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά. Διαφώνω σε αυτά που λες αλλά δεν είναι επί της παρούσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά δεν κρατήθηκα... Για πάρτε εδώ να δείτε...
Βέλγιο: Τουλάχιστον 13 θύματα παιδεραστίας από κληρικούς έχουν αυτοκτονήσει εδώ
"Ιεροί" βιασμοί ανηλίκων στη Γερμανία εδώ
Κάθειρξη 11 ετών σε ιερέα για βιασμό 2 αγοριών 11 χρόνια πριν εδώ

Και πόσα παρόμοια περιστατικά δεν έχουν βγει ποτέ στην δημοσιότητα... Να μην λέμε και ό,τι θέλουμε...

Κρίνουμε πράξεις και όχι μέσω αυτών κατηγορίες ανθρώπων ειδικά αν αυτές αφορούν λειτουργήματα. Αυτό το θεωρώ την χειρότερη μορφή προπαγάνδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Κρίνουμε πράξεις και όχι μέσω αυτών κατηγορίες ανθρώπων ειδικά αν αυτά αφορούν λειτουργήματα. Την θεωρώ την χειρότερη μορφής προπαγάνδας.
Πονάει η αλήθεια, έτσι;; Γιατί όπως είδες εγώ δεν είπα τίποτα, τα γεγονότα μιλάν από μόνα τους... Δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω. Δικαίωμα σου να εθελοτυφλείς.
Νομίζω ότι σε αυτό το φόρουμ, οι περισσότεροι έχουν την ωριμότητα να καταλάβουν ποιος προπαγανδίζει και ποιος όχι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πονάει η αλήθεια, έτσι;; Γιατί όπως είδες εγώ δεν είπα τίποτα, τα γεγονότα μιλάν από μόνα τους... Δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω. Δικαίωμα σου να εθελοτυφλείς.
Νομίζω ότι σε αυτό το φόρουμ, οι περισσότεροι έχουν την ωριμότητα να καταλάβουν ποιος προπαγανδίζει και ποιος όχι. ;)
H παρουσίαση μεμονομένων γεγονότων με κοινά χαρακτηριστικά στοιχεία που έχουν ως σκοπό την καθοδήγηση της κοινής γνώμης αποτελεί μια μορφή προπαγάνδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
H παρουσίαση μεμονομένων γεγονότων με κοινά χαρακτηριστικά στοιχεία που έχουν ως σκοπό την καθοδήγηση της κοινής γνώμης αποτελεί μια μορφή προπαγάνδας.
Για μαζέψου σε παρακαλώ. Θα μου πεις τώρα ότι σκοπεύω και να κατευθύνω την κοινή γνώμη. Δεν μπορεί ο καθένας να λέει ό,τι θέλει εδώ μέσα κι εγώ θα τον αφήνω να παραπληροφορεί. Τα άπλυτα της εκκλησίας έχουν βγει στη φόρα προ πολλού. Τώρα αν δεν θες να το παραδεχτείς, είναι δικό σου πρόβλημα. Από τη στιγμή που τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα λέει, έχω δικαίωμα να δώσω τεκμήρια που δείχνουν την αντίθετη πλευρά.

Υ.Γ Αν είχες μπει στον κόπο να ρίξεις μια ματιά στα περιστατικά, θα έβλεπες ότι δεν είναι και τόσο "μεμονομένα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Για μαζέψου σε παρακαλώ. Θα μου πεις τώρα ότι σκοπεύω και να κατευθύνω την κοινή γνώμη. Δεν μπορεί ο καθένας να λέει ό,τι θέλει εδώ μέσα κι εγώ θα τον αφήνω να παραπληροφορεί. Τα άπλυτα της εκκλησίας έχουν βγει στη φόρα προ πολλού. Τώρα αν δεν θες να το παραδεχτείς, είναι δικό σου πρόβλημα. Από τη στιγμή που τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα λέει, έχω δικαίωμα να δώσω τεκμήρια που δείχνουν την αντίθετη πλευρά.

Υ.Γ Αν είχες μπει στον κόπο να ρίξεις μια ματιά στα περιστατικά, θα έβλεπες ότι δεν είναι και τόσο "μεμονομένα"...

Αυτό κάνεις αλλά άθελα σου γιατί πιστεύεις αυτά που γράφεις. Οι περισσότερες καταγγελίες που γίνονται προς ιερείς για παιδεραστρία/βιασμούς είναι ψεύτικοι και κερδοσκοπικοί. Προφανώς υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά σίγουρα είναι ελάχιστες και δεν αποτελούν τον κανόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Αυτό κάνεις αλλά άθελα σου γιατί πιστεύεις αυτά που γράφεις. Οι περισσότερες καταγγελίες που γίνονται προς ιερείς για παιδεραστρία/βιασμοί είναι ψεύτικοι και κερδοσκοπικοί. Προφανώς υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά σίγουρα είναι ελάχιστες και δεν αποτελούν τον κανόνα.
Είπαμε ρε φίλε, δικαίωμα σου να εθελοτυφλείς. Εγώ έδωσα κάποια τεκμήρια, από κει και πέρα ο καθένας ανάλογα με τις εμπειρίες του, τα "πιστεύω" του, τις γνώσεις του πάνω στο θέμα, τα κρίνει και βγάζει τα συμπεράσματά του. Ούτε καν είπα τίποτα, έδωσα τις πηγές μου να ψάξουν όσοι θέλουνε για να μην μου λέει ο κύριος από πάνω ότι τα παιδιά "είναι ιδιαίτερα ασφαλή" με τους κληρικούς. Εσύ κάνε ό,τι καταλαβαίνεις.

...Γιατί και γω με τη δική σου λογική μπορώ να θεωρήσω ότι και ο κύριος Αποστολόπουλος προπαγανδίζει, και συ που λες ότι οι καταγγελίες είναι ψεύτικες και μάλιστα χωρίς αποδείξεις.
Τέλος πάντων, δημοκρατία υποτίθεται ότι έχουμε, δικαίωμα σου να πιστεύεις ό,τι θέλεις και άσε και τους άλλους να κάνουν το ίδιο. Εγώ όφειλα να ενημερώσω ότι συμβαίνουν αυτά τα περιστατικά. Εσείς ψάξτε και τα συμπεράσματα δικά σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αποδείξεις πρέπει να βρει αυτός που καταγγέλει και όχι ο καταγγελόμενος. Και τι αποδείξεις θέλεις να βρει :/:

Ψευδείς καταγγελίες βιασμού

.....Αρκετές «άπιστες» γυναίκες ισχυρίζονται ότι έχουν πέσει θύματα βιασμού όταν συλλαμβάνονται επʼαυτοφώρω από το σύζυγό τους. Άλλες γυναίκες παρακινούνται σε ψευδείς καταγγελίες από λόγους εκδίκησης ή εκβιασμού. Η μεγάλη εκπροσώπηση των αλλοδαπών θυμάτων στο συνολικό δείγμα των υποθέσεων βιασμού που φτάνουν στη γνώση της Αστυνομίας, έχει αποδοθεί στις ψευδείς καταγγελίες στις οποίες προβαίνουν τα θύματα της παραπάνω κατηγορίας, προκειμένου να εισπράξουν την αποζημίωση από την ασφαλιστική εταιρεία που κάλυψε τον συγκεκριμένο κίνδυνο στο κράτος καταγωγής τους.

Μια νευρωτική ή συναισθηματικά ταραγμένη γυναίκα μπορεί σκόπιμα να προβεί σε μια ψευδή καταγγελία προκειμένου να ξεπεράσει τα ψυχολογικά της προβλήματα. Έχει παρατηρηθεί ότι οι γυναίκες που κάνουν τις περισσότερες ψευδείς καταγγελίες είναι ψυχωτικές, νευρωτικές, ή παρουσιάζουν έντονα συναισθηματικά προβλήματα. Οι ερωτικές φαντασιώσεις ορισμένων γυναικών μπορεί να αναφερθούν στην Αστυνομία ως πραγματικά περιστατικά βιασμού. Οι δάσκαλοι, οι γιατροί, οι δικηγόροι, οι ιερείς καθώς και άλλοι κάτοχοι θέσεων εξουσίας, είναι ιδιαίτερα ευάλωτοι ως υποτιθέμενοι «δράστες» βιασμού. Κάτω από την επίδραση της νάρκωσης μερικές γυναίκες βιώνουν έντονες παραισθήσεις και πιστεύουν ότι είναι αληθινές, με αποτέλεσμα να κατηγορούν τον γιατρό ή τον οδοντίατρό τους για σεξουαλική επίθεση.......
Aρχικά δεν καταλαβαίνω γιατί το παίρνεις προσωπικά. Αυτά που διαφωνώ είναι ότι συνδέεις έναν κλάδο με τον βιασμό. Με αυτόν τον τρόπο καταδικάζεις τον κλάδο και όχι την πράξη.

Δες το και αλλιώς. Γράφω π.χ. "Οι Αλβανοί κλέβουν" και παρουσιάζω μεμονομένα περιστατικά αλβανών που κλέβουν και ως τελικό συμπέρασμα καταδικάζω όλους τους Αλβανούς. Το να βρω τέτοια περιστατικά δεν είναι δύσκολο καθώς οι Αλβανοί όπως και οι ιερείς (πλέον) είναι οι εύκολη στόχοι στην Ελληνική κοινωνία. Όταν κλέψει κάποιος Έλληνας κάποιοι θα το δικαιολογήσουν ότι αναγκάστηκε και θα μπει στο απυρόβλητο, όταν την ίδια πράξη την κάνει κάποιος Αλβανός θα τον κατηγορήσουν οι περισσότεροι.

Έτσι και με το βιασμό. Αν βιάσει κάποιος πολίτης δεν θα γίνει θέμα από τα ΜΜΕ και πιθανόν να μην μαθευτεί καν στην τοπική κοινωνία, όταν βιασει ένας ιερέας θα το βγάλουν πρωτοσέλιδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Αποδείξεις πρέπει να βρει αυτός που καταγγέλει και όχι ο καταγγελόμενος. Και τι αποδείξεις θέλεις να βρει :/:
Ναι. Εσύ κατήγγειλες εμένα για προπαγάνδα. Και υποστήριξες ότι οι βιασμοί παιδιών από ιερείς είναι ψεύτικες καταγγελίες. Οπότε κι εγώ σου ζητώ κάποιες αποδείξεις. Είναι λογικό, νομίζω.
Aρχικά δεν καταλαβαίνω γιατί το παίρνεις προσωπικά. Αυτά που διαφωνώ είναι ότι συνδέεις έναν κλάδο με τον βιασμό. Με αυτόν τον τρόπο καταδικάζεις τον κλάδο και όχι την πράξη.

Δες το και αλλιώς. Γράφω π.χ. "Οι Αλβανοί κλέβουν" και παρουσιάζω μεμονομένα περιστατικά αλβανών που κλέβουν και ως τελικό συμπέρασμα καταδικάζω όλους τους Αλβανούς. Το να βρω τέτοια περιστατικά δεν είναι δύσκολο καθώς οι Αλβανοί όπως και οι ιερείς (πλέον) είναι οι εύκολη στόχοι στην Ελληνική κοινωνία. Όταν κλέψει κάποιος Έλληνας κάποιοι θα το δικαιολογήσουν ότι αναγκάστηκε και θα μπει στο απυρόβλητο, όταν την ίδια πράξη την κάνει κάποιος Αλβανός θα τον κατηγορήσουν οι περισσότεροι.

Έτσι και με το βιασμό. Αν βιάσει κάποιος πολίτης δεν θα γίνει θέμα από τα ΜΜΕ και πιθανόν να μην μαθευτεί καν στην τοπική κοινωνία, όταν βιασει ένας ιερέας θα το βγάλουν πρωτοσέλιδα.
Δεν το παίρνω προσωπικά αλλά όταν αδίκως με κατηγορείς σε ένα δημόσιο φόρουμ ότι κάνω προπαγάνδα, δεν θα το αφήσω να περάσει έτσι. Το έχουμε κάνει σύστημα δηλαδή, κάθε φορά που κάποιος λέει κάτι με το οποίο διαφωνούμε να αρχίσουμε να κατηγορούμε για προπαγάνδα.

Φαίνεται πως δεν κατάλαβες τι σου είπα και με αναγκάζεις να επαναληφθώ. Το ότι συνδέω τον κλάδο με την πράξη είναι δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα επειδή έχεις ακούσει που συχνά κατηγορείται η εκκλησία για τέτοια περιστατικά διαφθοράς και είπες να την "πεις" σε μένα που με βρήκες εύκαιρη. Στο ξανάπα. Δεν εξέφερα καμία άποψη για την εκκλησία. Παρέθεσα τεκμήρια που δείχνουν ότι η σιγουριά του προλαλήσαντα δεν ήταν και τόσο "έγκυρη".
Τα υπόλοιπα που μου γράφεις περί Αλβανών και ρατσισμού δεν είναι εντός θέματος, πέρα του ότι εγώ δεν υποστήριξα τίποτα απ' αυτά που λες.

Επί του θέματος. Μου παρέθεσες ένα κείμενο και μία πηγή την οποία κοίταξα για να μου πεις ότι κάποιες γυναίκες με ψυχιατρικά προβλήματα έχουν κάνει ψευδείς μαρτυρίες βιασμού. Έχεις υπογραμμίσει και ένα κομμάτι που λέει ότι κάποιες αλλοδαπές γυναίκες έχουν κάνει ψευδείς μαρτυρίες βιασμού για να εισπράξουν αποζημίωση (off topic αλλά αμφιβάλλω αν παίρνουν αποζημίωση αλλοδαπές γυναίκες). Και σε ρωτάω: Αντιλαμβάνεσαι ότι μου δίνεις πληροφορίες που ουδεμία σχέση έχουν με τα περιστατικά παιδεραστίας από ιερείς;
Θέλεις να μου πεις, τι; Ότι το ίδιο συμβαίνει και σ' αυτήν την περίπτωση; Λες και οι ψυχίατροι και οι άλλοι ειδικοί που επιστρατεύονται σε τέτοιες περιπτώσεις δεν μπορούν να ξεχωρίσουν μετά από τις εξετάσεις που γίνονται αν τελικά ο βιασμός είναι αληθής ή ψευδής. Δηλαδή τόσα περιστατικά είναι όλα ψευδή, θέλεις να μου πεις. Ρίξε και δω μια ματιά αν θέλεις. Κακοποίηση παιδιών από Χριστιανούς ιερείς

Σε κάποιο σημείο λέει ότι περισσότερα από 2.000 παιδιά δήλωσαν ότι έπεσαν θύματα ξυλοδαρμών και σεξουαλικής κακοποίησης. Και εντάξει, ας δεχτώ ότι κάποια από αυτά μπορεί να λένε και ψέματα. Λένε ψέματα και τα 2.000; Ή μήπως δεν εξετάστηκε από την επιτροπή που ασχολήθηκε με την έρευνα η ευστάθεια των ισχυρισμών τους; Προφανώς η αλήθεια είναι πικρή...:(

Και μιας και μίλησες για γενικεύσεις, ας το δούμε τώρα αν πρέπει να γενικεύσουμε λιγάκι για την διαφθορά στην εκκλησία χωρίς βέβαια να ισοπεδώσουμε τα πάντα. Εξέτασε πόσο "μεμονομένα" είναι τα περιστατικά. Γιατί μεμονομένο + μεμονομένο + μεμονομένο +... κλπ μας κάνουν πολλά μεμονομένα, μία διαπίστωση που μας αδηγεί να προβληματιστούμε τι δεν πάει καλά...
Καλό βράδυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top