Η Τούρκικη γλώσσα στα Ελληνικά σχολεία;

Συμφωνείτε με την εκμάθηση της Τούρκικης Γλώσσας στους μαθητές γυμνασίου;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και τι σχεση εχει αυτο?Με την λογικη σου,να μη μαθαιναμε αρχαια ελληνικα επειδη δεν ειναι απο τις πιο ομιλουμενες στον κοσμο. :)
Έχω πει την γνώμη μου στο αντίστοιχο τόπικ, και αυτή είναι να μην μαθαίνουμε αρχαία. Εδώ νέα ελληνικά δεν ξέρουμε, οι μισοί κάνουν ορθογραφικά λάθη, και οι άλλοι μισοί χρησιμοποιούν την λέξη μαλάκας δυο φορές ανά πρόταση.
Ελατε τωρα,η αρνηση προς τα τουρκικα ,προερχεται απο την αιρετικη αρνηση προς καθε τι Τουρκικο.Φυσικα αυτα παθαινει καποιος οταν διαβαζει διαστρεβλωμενη ιστορια.
Πσιτ, ελπίζω να μην εννοείς την ιστορία του υπουργείου... παιδείας!

Και νορβηγικά να μου έλεγες την ίδια άποψη θα είχα. Απλώς στα τούρκικα θα μπορούσε να παιχτεί και τεράστιο πολιτικό συμφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Και τι σχεση εχει αυτο?Με την λογικη σου,να μη μαθαιναμε αρχαια ελληνικα επειδη δεν ειναι απο τις πιο ομιλουμενες στον κοσμο. :)

Ελατε τωρα,η αρνηση προς τα τουρκικα ,προερχεται απο την αιρετικη αρνηση προς καθε τι Τουρκικο.Φυσικα αυτα παθαινει καποιος οταν διαβαζει διαστρεβλωμενη ιστορια.
Φανταζομαι οταν λες διαστρεβλωμενη εννοεις το σχολιο της Ρεπουση (στο σχολικο που ειχε γινει τοσος ντορος) για "απλο" συνωστισμο στο λιμανι της Σμυρνης το 1922....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Έχω πει την γνώμη μου στο αντίστοιχο τόπικ, και αυτή είναι να μην μαθαίνουμε αρχαία. Εδώ νέα ελληνικά δεν ξέρουμε, οι μισοί κάνουν ορθογραφικά λάθη, και οι άλλοι μισοί χρησιμοποιούν την λέξη μαλάκας δυο φορές ανά πρόταση.

Συμφωνω.

Πσιτ, ελπίζω να μην εννοείς την ιστορία του υπουργείου... παιδείας!

Και νορβηγικά να μου έλεγες την ίδια άποψη θα είχα. Απλώς στα τούρκικα θα μπορούσε να παιχτεί και τεράστιο πολιτικό συμφέρον.

Ωραια!Με την προυποθεση ομως να μην διδασκομασταν αναγκαια αυτη την γλωσσα,αλλα κατ'επιλογη,ποιο το προβλημα σου? :hmm:

Φανταζομαι οταν λες διαστρεβλωμενη εννοεις το σχολιο της Ρεπουση (στο σχολικο που ειχε γινει τοσος ντορος) για "απλο" συνωστισμο στο λιμανι της Σμυρνης το 1922....

Και το σχολικο βιβλιο των Τουρκων,που αυτο εχει ξεφυγει πιστευω,βαζει μεσα και γεγονοτα που δεν υπηρξαν καν,και το δικο μας που τα υπερ-τονιζει και τα κανει μακαβρια,τα διαστρεβλωνουν.Τωρα συγκεκριμενα παραδειγματα ειναι παρα πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Δηλαδη οτι ολα τα μαθηματα διδασκονται αψογα στο ελληνικο σχολειο κ καθισαμε κ ειπαμε: Δεν εμπλουτιζουμε το προγραμμα κ με λιγα τουρκικα?
Ας αποκτησουμε κανα εργαστηριο της προκοπης,ας διδαχθουμε τα αρχαια ελληνικα οπως πρεπει κ μετα συζηταμε αν θα βαλουμε τουρκικα,μογγολικα ή σουαχιλι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Αναμφισβητητα ισχυει το κλισε οτι οι λαοι δεν φταινε για τα πολιτικα παιχνιδια που παιζονται απο τις κυβερνησεις...
Ναι οκ!
Ομως τι σας λεει οτι οι Τουρκοι απαγορεψαν τις μεταγλωττισεις στα σιριαλ τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ωραια!Με την προυποθεση ομως να μην διδασκομασταν αναγκαια αυτη την γλωσσα,αλλα κατ'επιλογη,ποιο το προβλημα σου? :hmm:

Το πρόβλημα μου είναι πως η Τουρκία δεν θα το έκανε ποτέ αυτό, ειδικά με την τωρινή της πολιτική -τέρμα θρησκευτική- ηγεσία. Και υπάρχει λόγος, ο οποίος είναι να ξεχωρίζουμε σαν λαοί οπότε και να είμαστε Τούρκοι-Έλληνες πρόβατα των παιχνιδιών των πολιτικών. Ποιοι σφάζονται και πεθαίνουν σε πολέμους? Οι απλοί άνθρωποι. Ποιοι γεννούν το μίσος? Οι πολιτικοί.

Μια μονόπλευρη αλλαγή όπως η εκμάθηση της Τούρκικης γλώσσας στην Ελλάδα θα σήμαινε πιθανότατα πως η πολιτική ηγεσία της Ελλάδας χρησιμοποιεί φιλοτουρκικές πολιτικές, δεν θέλω να σκέφτομαι πως μια τέτοια κυβέρνηση θα έδινε αυτονομία στους Τούρκους στην Θράκη.

Μπορεί να το πήγα λίγο υπερβολικά, όμως η εκμάθηση της τούρκικης γλώσσας θα μπορούσε να χρησιμεύσει σε πολιτικά παιχνίδια, και αυτό είναι που δεν θέλω. Μένοντας στην Θράκη έχω φίλους μουσουλμάνους οι οποίοι δεν ξεχωρίζουν σε τίποτα από εμάς, όμως το πολιτικό παιχνίδι θα μπορούσε να είναι μεγάλο. Δεν έχω προκατάληψη εναντίων τους αλλά εναντίων των πολιτικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δηλαδη οτι ολα τα μαθηματα διδασκονται αψογα στο ελληνικο σχολειο κ καθισαμε κ ειπαμε: Δεν εμπλουτιζουμε το προγραμμα κ με λιγα τουρκικα?
Ας αποκτησουμε κανα εργαστηριο της προκοπης,ας διδαχθουμε τα αρχαια ελληνικα οπως πρεπει κ μετα συζηταμε αν θα βαλουμε τουρκικα,μογγολικα ή σουαχιλι....

Καταρχην γιατι μπλεκεις το προβλημα της μη σωστης εκμαθησης,με την προσθηκη ενος νεου μαθηματος?Προβλημα στο συστημα παιδειας στην ελλαδα υπαρχει σε ολες τις βαθμιδες.Αυτο δεν εχει καμια σχεση,με την προσθηκη νεου μαθηματος.

Εγω προσωπικα δεν θα τα μαιθαινα,αφου δεν μαρεσουν ως γλωσσα.Μονο 3-4 γλωσσες μαρεσουν σε παγκοσμιο επιπεδο.


Το πρόβλημα μου είναι πως η Τουρκία δεν θα το έκανε ποτέ αυτό, ειδικά με την τωρινή της πολιτική -τέρμα θρησκευτική- ηγεσία. Και υπάρχει λόγος, ο οποίος είναι να ξεχωρίζουμε σαν λαοί οπότε και να είμαστε Τούρκοι-Έλληνες πρόβατα των παιχνιδιών των πολιτικών. Ποιοι σφάζονται και πεθαίνουν σε πολέμους? Οι απλοί άνθρωποι. Ποιοι γεννούν το μίσος? Οι πολιτικοί.

Μια μονόπλευρη αλλαγή όπως η εκμάθηση της Τούρκικης γλώσσας στην Ελλάδα θα σήμαινε πιθανότατα πως η πολιτική ηγεσία της Ελλάδας χρησιμοποιεί φιλοτουρκικές πολιτικές, δεν θέλω να σκέφτομαι πως μια τέτοια κυβέρνηση θα έδινε αυτονομία στους Τούρκους στην Θράκη.

Μπορεί να το πήγα λίγο υπερβολικά, όμως η εκμάθηση της τούρκικης γλώσσας θα μπορούσε να χρησιμεύσει σε πολιτικά παιχνίδια, και αυτό είναι που δεν θέλω. Μένοντας στην Θράκη έχω φίλους μουσουλμάνους οι οποίοι δεν ξεχωρίζουν σε τίποτα από εμάς, όμως το πολιτικό παιχνίδι θα μπορούσε να είναι μεγάλο. Δεν έχω προκατάληψη εναντίων τους αλλά εναντίων των πολιτικών.

Μαλλον το πηγες πολυ μακρια.Δηλαδη εγω στο γυμνασιο θυμαμαι καναμε γερμανικα.Σκετη αηδια για μενα ως γλωσσα.Αλλα αυτο εστι οτι η ελλαδα τοτε ειχε φιλογερμανικη πολιτικη?

Δηλαδη αυτα τα συμπερασματα ειναι επικινδυνες γενικευσεις:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ο Κεμαλ συνεχιζει το εγο του κ μετα θανατον..
Αλλα στην τελικη μαγκια τους που επιβαλλουν τη γλωσσα τους..
Ας ημασταν αξιοι κ εμεις να προαγουμε τον πολιτισμο μος κ οχι σαν τους χαζους να παρακολουθουμε καθε χαζοβιολια που μας παρουσιαζουν τα ΜΜΕ...
Εχω βαρεθει να βλεπω τουρκικα.....Ας δειξουν ενε ντοκιμαντερ εκεινη την ωρα....Ας βαλουν τη Λαμψη σε επαναληψη τελος παντων....Ιδιες π@π@ριες ειναι...

Καταρχην γιατι μπλεκεις το προβλημα της μη σωστης εκμαθησης,με την προσθηκη ενος νεου μαθηματος?Προβλημα στο συστημα παιδειας στην ελλαδα υπαρχει σε ολες τις βαθμιδες.Αυτο δεν εχει καμια σχεση,με την προσθηκη νεου μαθηματος.

Εγω προσωπικα δεν θα τα μαιθαινα,αφου δεν μαρεσουν ως γλωσσα.Μονο 3-4 γλωσσες μαρεσουν σε παγκοσμιο επιπεδο.
Αυτο λεω ρε φιλε....Εδω αυτα που εχουμε ειναι αστα να πανε θα βαλουμε κ αλλα?Ας βελτιωσουμε τα ηδη υπαρχοντα κ βλεπουμε μετα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Ναι, με την προϋπόθεση να διδάσκεται σωστά, πράγμα που πρέπει να γίνεται με όλες τις γλώσσες, και να είναι στο χέρι του μαθητή να την επιλέξει από την υπόλοιπη «γκάμα» γλωσσών.

Υγ. ΟΧΙ* στα οπισθοδρομικά ρατσιστόσκυλα.

* Το όχι αντικαθιστά μια λέξη που ξεκινάει από «Ψό...», και τελειώνει σε «...φος».:)
ΌΧΙ γιατί γιατί έβαλαν τα Τούρκικα με εισήγηση του Παιδαγωγικού Ινστιτιούτου (αυτό που λέει τώρα για τα 5 φωνήεντα!!) ορίστε το ΦΕΚ 867/10-7-2006 (απο εδώ κατεβάστε το:) ... ρωτάω, ποιές ανάγκες την προϋπόθέτουν;; Απο κάτω, ένα μικρό δείγμα...
Καθορίζουμε το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών για τη διδασκαλία Τουρκικής Γλώσσας στην Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη του Γυμνασίου ως εξής: ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΡΧΑΡΙΩΝ
1. Ειδικοί Σκοποί
Με τη διδασκαλία της τουρκικής γλώσσας στο Γυμνάσιο επιδιώκεται οι μαθητές να αναπτύξουν την επικοινωνιακή ικανότητα προκειμένου να έρθουν σε επαφή με την επίσημη γλώσσα μιας γειτονικής χώρας, της Τουρκίας. Συγκεκριμένα:
• Να κατανοούν και να παράγουν προφορικό και γραπτό λόγο.
• Να αναπτύσσουν γλωσσολογική και κοινωνιογλωσσική ικανότητα. Η εκμάθηση της τουρκικής γλώσσας θα συμβάλλει στην ενεργό συμμετοχή σε μια πολυπολιτισμική κοινωνία και την κατανόηση της διαφορετικότητας.
• Να εξοικειώνονται με διαφορετικά επίπεδα και είδη λόγου.
• Να αναπτύσσουν πραγματολογική ικανότητα, δηλαδή να αναπτύσσουν λειτουργικές δεξιότητες λόγου.
• Να χρησιμοποιούν την τουρκική γλώσσα ως μέσο απόκτησης νέων γνώσεων και πολιτισμικών εμπειριών.
....Στο Portfolio Γλωσσών καταγράφονται δεξιότητες− κλειδιά που θα πρέπει να κατέχουν οι μαθητές για να
επικοινωνήσουν και να συνδιαλλάσσονται σε μια πολυπολιτισμική και πολυγλωσσική Ενωμένη Ευρώπη.
Επειδή η αξιολόγηση του μαθητή αποτελεί συνεχή διαδικασία και οργανικό στοιχείο της διδακτικής πρά−
ξης, ο διδάσκων οφείλει να εντάσσει σε αυτή τρόπους ετεροαξιολόγησης και συναξιολόγησης ανά ζεύγη ή
ομάδες που βοηθούν το μαθητή να αναπτύξει τρόπους αυτοαξιολόγησης με απώτερο στόχο την αυτόνομη μάθηση.
Η ισχύς της παρούσης αρχίζει από το σχολικό έτος 2006 − 2007.
Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
Αθήνα 20 Ιουνίου 2006 O YΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΛΟΣ
1ον. Δεν έχει αντίστοιχη αμοιβαιότητα για τα Ελληνικά στην Τουρκία.!! Επομένως γιατί;;
2ον. Αν είχαν βάλει ταυτόχρονα και τις γειτονικές Βουλγάρικα-Αλβανικά-(Σκοπιανά)-Αιγυπτιακά κλπ τότε ΟΚ αλλά να διδάσκεται σωστά, πράγμα που πρέπει να γίνεται με όλες τις γλώσσες και να είναι στο χέρι του μαθητή να την επιλέξει από την υπόλοιπη «γκάμα» γλωσσών.

ΥΓ1.
ΟΧΙ
* στούς Γενίτσαρους, δλδ στα οπισθοδρομικά Διεθνιστόκαυλα ανθελληνικά ρατσιστόσκυλα, της κάθε λογής και απόχρωσης "αριστεράς". Που όταν ακούν Ελλάδα και Πατρίδα, βγάζουν αφρούς και υιοθετούν άμεσα ότιδήποτε αντ-Εθνικό ως ρατσιστικό, αυτούς θα περιποιηθούν πρώτους οι "γείτονες".
Κι όταν λέω γείτονες, εννοώ τους Μέχρι πρίν 20 χρόνια διεθνιστές Σκοπιανούς και νύν άκραίους υπερεθνικιστές.
Που όταν πάς Τουρκία ότι είναι Ελληνικό και με κείμενο ελληνικό δλδ αρχαίο, το ονομάζουν Πρό-Τουρκικό!!
Επίσης τους Τούρκους, αφού αφανίσαν ότιδήποτε ελληνικό με βίαιο εκτουρκισμό,ακόμη και στην Ιμβρο-Τένεδο που προστατεύονταν ειδικότερα, ζητούν αμοιβαιότητα στη Θράκη που εφαρμόζεται ακόμη η Συνθήκη της Λωζάνης περισσότερο κι ότι θάθελαν οι Τούρκοι!! Αποτέλεσμα είναι να πατρονάρει π.χ ο ΣΥΡΙΖΑ και την αυτοδιάθεση.
ΟΚ τότε άμα βγούν κάποιοι Κερκυραίοι και ζητούν π.χ Ιταλία ή Αλβανία να κάνουμε "Διεθνιστικά" κι αυτό!!

Ας μην μιλήσω για τους καραεγκληματίες Βουλγάρους.... γιατί απλά είναι τώρα στην ΕΕ, οπότε δεν τους παίρνει...

ΥΓ2*
Το όχι* αντικαθιστά μια λέξη που ξεκινάει από «Ψό...», και τελειώνει σε «...φος».:)
(κατ' αντιστοιχία στον Γενίτσαρο που τόγραψε και που τρώει τα απόβλητά του):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εσείς γιατί έχετε κολλήσει τόσο στο να διδάσκεται η τούρκικη γλώσσα στα ελληνικά σχολεία? Εμείς λέμε όχι για τους χ,ψ τρελούς για εσάς λόγους. Εσείς τι κόλλημα έχετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Παναγια μου τι ακουω.

Ρε ειστε σοβαροι; Θα βαλουμε στα παιδια του γυμνασιου να μαθουν μια παπαρογλωσσα κλασσεις κατωτερη απο την ελληνική που στην τελική δεν προσφέρει τίποτις; :|

Αν ειναι δυναμον δηλαδη, μονο ως αστειο μπορω να το εκλαβω. Ας μαθουμε καλα καλα τα αγγλικα που ειναι χρησιμη γλωσσα και μετα το συζηταμε για μια εξευγενισμενη γλωσσα.

Χωρις να τρεφω κανενα μισος προς τους τουρκους αλλα ειναι γελοιο. Η γλωσσα τους ειναι ΟΥΓΚ ΟΥΓΚ, και ΤΙΠΟΤΙΣ δεν επροκειτο να προσεφερει εις τα ελληνοπουλα.

Χαριν ψευτοφιλελευθερισμου και προοδευτικοτητας αρνουμαι να μαθω μια ΠΑΠΑΡΟΓΛΩΣΣΑ

Για να σοβαρευτουμε και να διδαξουμε στα παιδια μας κατι χρησιμον για την ζωη τους, και οχι την καθεν παπαριαν που θα γεμισειν την κεφαλην του παιδιου με περισσοτερα σκουπιδια.

Ντε και καλα πρεπειν να παιδιαν να βασανιζονται με μαθήματα σκουπίδια για να φαινεται το ελληνικο σχολειο χρησιμο πολυπλευρο και πολυδιαστατο.
Ισα ισα. Εγω θα ελεγα αχρησταν μαθηματα να καταργηθουν. Θαρρεις πως μαθαινουν και τιποτις τα ελληνοπουλα εις την τελικην [edit σσ(απο αυτά)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Η Θράκη δεν είναι Ελλάδα; 7 Μαΐου 2012
Κύριε διευθυντά,
Με την επιστολή μου που ακολουθεί θέλω να σας γράψω με τον πιο αληθινό τρόπο τις απόψεις μου σχετικά με τη μουσουλμανική μειονότητα της Θράκης. Ζώντας στο νομό Ξάνθης,.........

Δείτε το, διαβάστε την επιστολή και συνδέστε το νοηματικά :eek: με τωρινό νήμα "Συμφωνείτε με την εκμάθηση της Τούρκικης Γλώσσας στους μαθητές γυμνασίου;" που αφορά στο ΦΕΚ 867.
Τελικά τίποτε δεν είναι τυχαίο!! Κάποιοι δρομολογούν κάτι.. τί είναι αυτό, όμως;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ ζω στην Ξάνθη και τα βλέπω, και όταν λέω ότι η εκμάθηση της τούρκικης γλώσσας στα σχολεία μπορεί να είναι πολιτικό παιχνίδι, κάποιοι μιλάνε για συνωμοσίες :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klara!!

Νεοφερμένος

Η klara!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Η "έμμεση" οδός συνεννόησης,:hmm: ήρθε και παίζει σε πολλά κανάλια.... τα τούρκικα σήριαλ..;)
Στη Μέση Ανατολή αντιδρούν στα τούρκικα σήριαλ - Εμείς;
15-07-2012 23:10:24
Έχει γίνει αντιληπτό ότι οι Τούρκοι εξαπλώνονται στη γειτονιά τους ακόμα και με την βοήθεια των τουρκικών σήριαλ. Η δε κατάσταση στην Ελλάδα είναι τουλάχιστον τραγική αφού ανοίγοντας την τηλεόραση νομίζει κάποιος ότι βλέπει το ankara tv. Φυσικά έχει δημιουργηθεί μια επίπλαστη εικόνα ότι οι Τούρκοι είναι ρομαντικοί και κομψοί με μεσογειακά χαρακτηριστικά τύπου Έλληνα και Ιταλού, ανοίγει την πόρτα στις γυναίκες, και είναι πλούσιος σαν τον Μπλέικ Κάρινγκτον (Για τους παλιούς που έβλεπαν Δυναστεία). Οι δε γυναίκες είναι όλες εξωτικής ομορφιάς, μοιραίες και μοντελάκια στην τρίχα. Κοινώς η εικόνα της Τουρκίας είναι σαν ένα Ανατολίτικο Μπεβερι Χιλς κατά τα εικονιζόμενα.

Όμως δεν κάθονται όλοι αδιαμαρτύρητα να δέχονται αυτή την εισβολή στα σπίτια τους έτσι σύμφωνα με την εφημερίδα Ραντικάλ κάποιοι διαμαρτύρονται στη Μέση Ανατολή, εμείς πότε θα ακολουθήσουμε το παράδειγμά τους; Γνωρίζουμε σπίτια που οικογενειακώς περιμένουν στον καναπ΄ε το βράδι για να δουν "τούρκικα", ενώ στο μεταξύ η τρόικα σχεδιάζει πως θα τους πάρει και ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ.Αν αυτό δεν είναι κατάντια τότε τι είναι;

Το τηλεοπτικό κανάλι Ελ Αραμπίγια κατηγόρησε τα τουρκικά σίριαλ που μεταδίδονται στην Μέση Ανατολή. Ισχυρίστηκε πως ιδιαίτερα τα σίριαλ ¨Κοιλάδα Λύκων¨ και ¨Ασημένια φεγγάρια¨ άνοιξαν τον δρόμο για διαζύγια και δολοφονίες.

Το τηλεοπτικό κανάλι Ελ Αραμπίγια διατύπωσε εντυπωσιακό ισχυρισμό για τα τουρκικά σίριαλ που σπάνε ρεκόρ τηλεθέασης στην Μέση Ανατολή. Το κανάλι ισχυρίστηκε πως τα σίριαλ προκαλούνε διαζύγια και δολοφονίες. Με βάση την είδηση του Ελ Αραμπίγια οι Άραβες άντρες βλέποντας τα τουρκικά σίριαλ στρέφονται στην βία, ενώ οι γυναίκες ζητάν από τους άντρες τους να είναι ¨ρομαντικοί και σικ¨ σαν τους πρωταγωνιστές των σίριαλ, και όταν βλέπουν πως δεν καλύπτονται οι προσδοκίες τους…υποβάλλουν αίτημα διαζυγίου

Το σίριαλ που προκάλεσε μάλιστα την μεγαλύτερη επίδραση στις γυναίκες είναι το ¨Ασημένια Φεγγάρια¨ με πρωταγωνιστή τον Κιβάντς Τατλιτούγ.

Σύμφωνα με την είδηση του Ελ Αραμπίγια ο 31 ετών καταγόμενος από την Υεμένη Μουχάμετ Αλ Αλή, παρατηρώντας τον χαρακτήρα Πολάτ που παίζει στο σίριαλ ¨Κοιλάδα Λύκων¨, σκότωσε αργότερα πέντε άτομα. Σύμφωνα με το κανάλι, το σίριαλ αυτό έφερε επίσης μια οικογένεια στα πρόθυρα της διάλυσης. Ένα μήνα πριν 20χρονη γυναίκα από την πόλη Αλ Χουνταϊντάχ της Υεμένης ζήτησε διαζύγιο από τον άντρα της επειδή δεν ήταν κομψός όπως οι πρωταγωνιστές του σίριαλ και δεν φορούσε τζιν παντελόνι.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr
καλα αυτο με τις τουρκικες σειρες ειναι γελοιο που γινεται και κατηγορειτε. απορω γιατι δε λεμε τα ιδια για τα αμερικανικα σιριαλ που προβαλονται εδω και χρονια αλλα βεβαια η τουρκια μας πειραξε αφου μαυτην εχουμε κοντρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
καλα αυτο με τις τουρκικες σειρες ειναι γελοιο που γινεται και κατηγορειτε. απορω γιατι δε λεμε τα ιδια για τα αμερικανικα σιριαλ που προβαλονται εδω και χρονια αλλα βεβαια η τουρκια μας πειραξε αφου μαυτην εχουμε κοντρα
Οταν λέμε για τα αμερικάνικα, "μας" λέτε ελληναράδες,συντηρητικούς,καθυστερημένους,δεξιάντζες κλπ κλπ
Για τα τούρκικα υπάρχει λόγος.... και μάλιστα πολλοί περισσότεροι απο 1.000
Μόλις πρίν 100 χρόνια το 1912 η ελλάδα ήταν μέχρι τη Λάρισα!!
Απ' το 1912 εώς το '22 έγιναν σφαγές και διωγμοί αβέρτα εναντίον των ελλήνων, που πολεμούσαν να ελευθερώσουν τα απο χιλιάδες χρόνια με τεράστιους ελληνικούς πληθυσμούς, εδάφη της Οθωμανίας.
Το 1936 επιβάλλανε τον τεράστιο φόρο "ΒΑΡΛΙΚ" σε όσους Ελληνες είχαν ακίνητα, τέτοιο μέγεθος φόρου που δεν μπορούσε να πληρωθεί, οπότε δημευόταν. Κάπως με το σημερινό χαράτσι, αλλά σε γιγάντιο μέγεθος, μόνο για Ελληνες.
Απ' το 1955 'εως 1965 εξαναγκάσαν τους Ελληνες της Κωνσταντινούπολης να φύγουν σε ότι χωρούσε σε (1) μιά βαλίτσα, τα δε ακίνητα που αφήναν πίσω τα διαχειριζόταν κρατική επιτροπή ως έρημα και άνευ ιδιοκτήτη.
Το '74 σαν σήμερα έκαναν "ειρηνευτική" εισβολή στην Κύπρο κι ακόμα να φύγουν....απο τότε ζητάνε το μισό Αιγαίο και μας παραβιάζουν καθημερινώς απο τη θάλασσα και τον αέρα, ξοδεύουμε εκατομύρια για αναχαιτίσεις και όπλα.
Το 1996 εισβάλανε στα Ιμια..... Η εθνοσυνέλευσή τους ψήφισε το Casus belli (κάζους μπέλι) δλδ αφορμή πολέμου, αν εφαρμόσουμε το Νόμιμο δικαίωμά μας για τα 12 ΝΜίλια στη θάλασσα.
Πώς θα βγάλουμε τα Πετρέλαια του Αιγαίου;; Αν τους δώσουμε παράνομα το 1/2 του Αιγαίου, εκβιαστικά δηλαδή.
Την Κύπρο την απαξιώνουν όπως κι εμάς κάθε μέρα!! Στη Θράκη αλωνίζει το "Προξενείο" τους..!!
Ακόμη ρωτάς γιατί.... ή να σχολιάσω το περιεχόμενο των σήριάλ τους;; Οπως τα ελληνικά ασπρόμαυρα του 1960-70!!
Με τους Αγάδες, τους Τσιφλικάδες, τους υποτακτικούς και την μιζέρια με μοιρολατρία όλων των ανθρώπων, τους απο κάτω απο, τους πρωταγωνιστές;;
Με τις "φυλές" τις "παραδόσεις" και το εθιμικό δίκαιο της Ανατολίας;;
Νομίζω ότι κάλυψα τυχόν αντιρρήσεις απο λογικά σκεπτόμενα άτομα..., οι γνωστοί ανεγκέφαλοι "ΟΥΓΚ" διεθνιστές μπορούν να πούν τις γνωστές @@ριές, το Αιγαίο ανήκει στα ψάρια του, αλληλεγγύη στους Κούρδους.... κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top