Αυτοκτονία 14χρονου στην Αργυρούπολη εξαιτίας bullying

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν ξερουμε τι έγινε αλλα αργα η γρηγορα θα το μαθουμε.

Έχουν βουήξει τα κανάλια περί σχολικού εκφοβισμού τα περισσότερα δεδομένα δείχνουν αυτό , και ακόμα λέμε ότι δεν ξέρουμε τι έχει γίνει ;; Γιατί πια να μην παραδεχόμαστε τα γεγονότα και απλά να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας, επειδή δεν θέλουμε να αποδεχτούμε την πραγματικότητα; Γιατί τόσο ευθυνοφοβία πια ; Με προβληματίζει πολύ να μην θέλουμε να δούμε κατάμουτρα μία άσχημη κατάσταση και να προσπαθήσουμε να την αλλάξουμε για τα παιδιά πάνω από όλα, αλλά αντίθετα να κρυβόμαστε πίσω από τα δάχτυλα μας και να μην κάνουμε τίποτα για αυτήν, παρά μόνο να υποβαθμίζουμε συνέχεια ένα περιστατικό bullying. Τόσοι ψυχολόγοι τα τελευταία 24ώρα βγαίνουν στα κανάλια και μιλάνε για αυτό το περιστατικό και εσύ και κάποιοι άλλοι ακόμα λες ότι δεν είναι bullying ;; Εγώ πραγματικά στην αρχή όντως συμφώνησα με την Έφη να δούμε περισσότερο τα πράγματα πριν δικάσουμε αλλά επιβεβαιώθηκα ότι όλα έδειχναν ότι γινόταν bullying . Στεναχωριέμαι και εκνευρίζομαι 4η μέρα μετά το συμβάν να κάνουμε τα στραβά τα μάτια. Η κοπέλα φίλη του όπως λέει το δήλωσε και η ίδια περί bullying αλλά και άλλα παιδιά έγραψαν σχετικό κείμενο, αυτό δεν σας λέει τίποτα ή και πάλι κρύβονται όλοι εδώ ότι δεν ήταν εκφοβισμός επειδή φοβούνται να πάρουν ευθύνες (δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα εννοείται , αλλά μιλάω γενικά).

Και σε ρωτάω ήταν ένα από κελαμπούρι ; Ένα παιδί θα αυτοκτονούσε από μία πλάκα;
Αλήθεια εσείς μπορείτε να ξεχωρίσετε τι είναι πλάκα και τι bullying και ποια τα διακριτά όρια ή όχι;


Επειδη γενικα - οχι μονο εδω- διαβαζω για το ποσο πολυ φταινε οι δασκαλοι.. τι σκ@τα να κανει ενας δασκαλος, με ενα παιδι που δεν εχει μεγαλωσει με ορια, απο την ιδια του την οικογενεια? Δεν λεω οτι ειναι ευκολο να βαλεις ορια σε ενα παιδι (εδω με τον σκυλο μου και ακομα παλευω- μην μιλησω για την ανηψια μου) αλλα ειναι το βασικο να υπαρχουν ορια.
Δουλεψα για λιγο με εφηβους πριν κατι χρονια. Ε λοιπον οτι κοπιαζα να κανω εγω μια ολοκληρη εβδομαδα, ερχοντουσαν οι γονεις και το χαλαγανε μεσα σε ενα σαββατοκυριακο. Δεν λεω οτι οι δασκαλοι δεν εχουν μεριδιο ευθυνης,αλλα τι μπορουν να καταφερουν μονοι τους?

Φταίνε και οι δάσκαλοι κατά ένα μεγάλο μέρος, μαζί με τους γονείς σε συνάρτηση με την κατάσταση της κοινωνίας. Όταν οι γονείς οι ίδιοι από την μία είναι προκαταλλειμένοι και και μεγαλώνουν τα παιδιά σε ένα αρνητικό επιθετικό περιβάλλον είναι φυσικό το παιδί να μάθει από αυτούς και να υιοθετήσει συμπεριφορές τους. Το σχολείο αν θες και οι δάσκαλοι ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ πρώτα να διαπαιδαγωγήσουν το παιδί και μετά όπως έχω ξαναπεί να βλέπουν τους μαθητές σαν μηχανές και ρομποτάκια που αποστηθίζουν γνώσεις σαν παπαγαλάκια και αυτό το λέμε εκπαίδευση. Φυσικά δεν είπα ότι μπορούν μόνοι τους αλλά πρέπει να συνεργαστούν με γονείς και ψυχολόγους. Σχολή γονέων επιβάλλεται, τουλάχιστον στο λύκειο που πήγαινα υπήρχε! Αλλά μην φοβόμαστε να αναλάβουμε την ευθύνη μας και να μην αποδεχτούμε μία κατάσταση δεν βοηθάει αντίθετα συμβάλλει στην διαιώνιση της κατάστασης. Επιτέλους πια ας σταματήσουμε δεν φταίω εγώ, δεν φταίει εκείνος, δεν φταίει ο άλλος και να δουν οι όποιοι ευθύνοντες την κατάσταση κατάμουτρα και να αναλάβουν τις ευθύνες τους. Εκτός αν θέλουν να αυτοκτονήσουν και άλλα παιδιά και να συνεχίσουν δεν φταίμε εμείς αλλά το παιδί που ήταν ψυχολογικά αδύναμο και ευαίσθητο. ΕΛΕΟΣ!

Δεν ξερω τι θεωρειται μπουλινγκ και τι οχι, εγω μεγαλωσα ριχνοντας και τρωγοντας ξυλο, κοροιδευοντας την Χ που χε μεγαλη μυτη, ενω με κοροιδευανε που ημουν αγορικοριστο, εκανα παρεα με μια κοπελα κατα κυριο λογο επειδη ηταν απο την αλβανια και επειδη με κοροιδευαν για την δικη μου καταγωγη κτλ κτλ κτλ Θελω να πω...αυτα τα θεωρουμε μπουλινγκ? αν ναι, εχω υπαρξει και θυμα και θυτης - αν υπαρχουν πραγματικοι θυτες σε αυτα. Αλλα πιστεψτε με δεν επαθα τιποτα ουτε εγω ουτε τα αλλα τα παιδια. Η μηπως θα ηταν οντως μπουλινγκ αν αφηναμε να μας επηρεασουνε σε τετοιο βαθμο που θα μας εκαναν πραγματικα κακο?


Επειδή έχω βιώσει το bullying σε υπερβολικό βαθμό και έχω δει την κατάσταση από μέσα και όχι έξω από τον χορό, και αντιδράσεις ξέρω και μπορώ να καταλάβω πολλά περισσότερα από αυτούς που έζησαν μια χαρά σχολικά χρόνια και μπλα μπλα μπλα. Μπούλινγκ είναι σωματικό οτιδήποτε ενέργεια έχει ως αποτέλεσμα την επαφή του θύτη με το σώμα του θύματος, λεκτικές που είναι βρισιές κλπ και ψυχολογικό με στόχο την υποτίμηση κλπ! Όταν κάτι επαναλαμβάνεται συνεχώς και έχουν αρνητικό αντίκτυπο στον άλλον ΝΑΙ θεωρείται σχολικός εκφοβισμός!! Συγγνώμη αλλά αυτό που έχω με υπογραμμισμένο εμένα με θίγει και προσβάλλει τα παιδιά που έχουμε βιώσει μπούλινγκ γιατί απλά υποτιμάς και το φαινόμενο και εμάς τα θύματα που βίωσαν μία δύσκολη κατάσταση!! Γιατί είναι σαν να λες δεν υπάρχει bullying αλλά υπάρχουμε εμείς που μας αφήνουν να μας επηρεάζουν και αυτό το θεωρούμε bullying. Ε δεν είναι έτσι ο σχολικός εκφοβισμός ΥΠΑΡΧΕΙ και έχει καθιερωθεί πλέον και δεν πρέπει να κρυβόμαστε πίσω από τα δάχτυλά μας! Φυσικά και έπαθαν πολλά τα παιδιά ως θύματα bullying αυτοκτόνησαν αυτό δεν είναι τίποτα; Και μην μου πεις ότι φταίνε τα ίδια ....

Δεν δικαιολογώ την αυτοκτονία αλλά βλέπω μία στάση που κατηγορείτε τα θύματα που αν αυτά δεν τα έπαιρναν όλα τόσο σοβαρά δεν θα μιλάγαμε για bullying, εμένα αυτό με εκνευρίζει :)

Και πίστεψέ με η σωματική, βία ψυχολογική, λεκτική βία δεν μπορεί να σε αφήσει ανεπηρέαστο εκτός αν κάποιος είναι αναίσθητος ... Αλλά το να υποβαθμίζετε και να λέτε ότι φταίνε τα θύματα δεν βοηθάει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Δεν ξερουμε τι έγινε αλλα αργα η γρηγορα θα το μαθουμε.
Επειδη γενικα - οχι μονο εδω- διαβαζω για το ποσο πολυ φταινε οι δασκαλοι.. τι σκ@τα να κανει ενας δασκαλος, με ενα παιδι που δεν εχει μεγαλωσει με ορια, απο την ιδια του την οικογενεια?
Δεν λεω οτι ειναι ευκολο να βαλεις ορια σε ενα παιδι (εδω με τον σκυλο μου και ακομα παλευω- μην μιλησω για την ανηψια μου) αλλα ειναι το βασικο να υπαρχουν ορια.
Δουλεψα για λιγο με εφηβους πριν κατι χρονια. Ε λοιπον οτι κοπιαζα να κανω εγω μια ολοκληρη εβδομαδα, ερχοντουσαν οι γονεις και το χαλαγανε μεσα σε ενα σαββατοκυριακο. Δεν λεω οτι οι δασκαλοι δεν εχουν μεριδιο ευθυνης,αλλα τι μπορουν να καταφερουν μονοι τους?

Δεν ξερω τι θεωρειται μπουλινγκ και τι οχι, εγω μεγαλωσα ριχνοντας και τρωγοντας ξυλο, κοροιδευοντας την Χ που χε μεγαλη μυτη, ενω με κοροιδευανε που ημουν αγορικοριστο, εκανα παρεα με μια κοπελα κατα κυριο λογο επειδη ηταν απο την αλβανια και επειδη με κοροιδευαν για την δικη μου καταγωγη κτλ κτλ κτλ Θελω να πω...αυτα τα θεωρουμε μπουλινγκ? αν ναι, εχω υπαρξει και θυμα και θυτης - αν υπαρχουν πραγματικοι θυτες σε αυτα. Αλλα πιστεψτε με δεν επαθα τιποτα ουτε εγω ουτε τα αλλα τα παιδια. Η μηπως θα ηταν οντως μπουλινγκ αν αφηναμε να μας επηρεασουνε σε τετοιο βαθμο που θα μας εκαναν πραγματικα κακο?



Αυτό. Σε οτι εχει να κανει με τα παιδια τουλαχιστον.


Πρωτον ο δασκαλος εχει την υποχρεωση να φροντιζει για την διαπαιδαγωγηση των μαθητων. Το σχολειο εκτος απο τοπος εκπαιδευσης παρεχει και την παιδεια, δηλαδη παρεχει στα παιδια την δυνατοτητα να υιοθετησουν αξιες και προτυτα για να συνυπαρχουν με τους ανθρωπους γυρω τους...
Δευτερον εσυ εκανες bullying σε αυτους που σε εκαναν bullying. Η βια φερνει βια, οποτε δεν ειναι αυτος ενας αποτελεσματικος τροπος να αντιμετωπιστει το προβλημα. Ετσι μαλιστα επιδεινωνεται η κατασταση. Δημιουργει περισσοτερα περιστατικα εκφοβισμου.
Τριτον για να μη λεμε και οτι θελουμε ο καθενας θα επηρεαζοταν απο ενα περιστατικο το οποιο αφορα αμεσα την σωματικη του ακεραιοτητα. Δεν θα αφηνε κανεναν ανεπηρεαστο εαν καποιος μια ωραια πρωια πηγαινε και του μαυριζε το ματι. Δεν θα μπορουσε να το αφησει να περασει ετσι αδιαφορωντας.
Τελος ο διαλογος ειναι το πιο αποτελεσματικο μεσο για την επιλυση διαφορών. Η βια σαν πραξη ειναι αντιθετη με τα δικαιωματα του ανθρωπου και αφηνει τοσο σωματικα οσο και ψυχικα τραυματα. Εαν το ατομο απλα αντιδρασει με βια σε μια τετοια κατασταση απλα πιστευω οτι ριχνει λαδι στη φωτια.

Υστερογραφο : Δεν εχει σημασια ποιος φταιει . Εχει σημασια οτι ενω βλεπουμε τετοια φαινομενα αντιδρουμε με λαθος τροπους. Και οποιος ασκει βια σωματικη ή καποιας αλλης μορφης με σκοπο την υποτιμηση του αλλου ειναι αυτοματα θυτης. Το θυμα μπορει να γινει και αυτο θυτης εαν ασκησει παρομοιες πραξεις σε αλλα ατομα. Ομως αυτο μονο κανει τα πραγματα χειροτερα. Θα πρεπει η κατασταση να ελεγχεται απο τον σχολικο μηχανισμο και απο την πολιτεια η οποια μπορει καλλιστα να λαβει μετρα για την αντιμετωπιση του προβληματος. Η βια σαν πραξη ειναι κατακριτεα και παραβιαζει τα ανθρωπινα δικαιωματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Να προσθέσω επίσης ότι μόλις άκουσα στην τβ, ότι περιέγραφε στο ημερολόγιό του περιστατικά bullying και τις προθέσεις του για αυτοκτονία εδώ και μέρες (με μία αναφορά μάλιστα σε σοβαρό περιστατικό). Και αυτό είναι ψέμα ή το παιδί τα ισοπέδωσε όλα και φταίει το ίδιο που επηρεάστηκε τόσο πολύ και επομένως δεν πρέπει να μιλάμε για bullying ; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Αυτοκτονία 14χρονου - Παρασκευόπουλος: Ο νόμος δεν φτάνει... - Σφακιανάκης: Πρώτη φορά παιδί γράφει ονόματα για bullying...

"Για να φτάσει το παιδί να γράψει γράμμα και να πει και ονόματα, είναι κάτι συγκλονιστικό. Στην πορεία μου εγώ το συναντώ πρώτη φορά. Να αναγκαστεί κάποιος να γράψει γράμμα. Καταλαβαίνετε τον ψυχικό πόνο του παιδιού αυτού και σε τί κατάσταση το είχαν φέρει. Στο απροχώρητο. Και το σημαντικό είναι, με βάση δικές μου πληροφορίες, ότι το παιδί αυτό δεν έδειχνε ότι υφίστατο bullying. Δηλαδή, δεν μπορούσαν οι γονείς του να διαπιστώσουν ότι αυτό το παιδάκι περνάει κάτι. Έσκασε ξαφνικά. Τα έπαιρνε μέσα του και το Σάββατο το βράδυ, μετά από ένα πάρτυ, έκανε αυτό το απονενοημένο βήμα...Αυτό που περνούσε θα φανεί σύντομα, γιατί τα κοινωνικά δίκτυα άμεσα θα συνεισφέρουν στην αστυνομική έρευνα, η οποία θα γίνει με άρση απορρήτου επικοινωνιών, διότι διερευνούμε συμμετοχή σε ανθρωποκτονία αυτή τη στιγμή", τόνισε ο πρώην αντιστράτηγος της ΕΛΑΣ Μάνος Σφακιανάκης, μιλώντας στο Ραδιόφωνο 24/7, στην εκπομπή "βρε καλώς τους" με τους Αντώνη Φουρλή και Ιορδάνη Χασαπόπουλο.

Ο ίδιος προσθέτει ότι "δεν είναι αυτοκτονία, είναι ανθρωποκτονία να σπρώχνεις έναν άνθρωπο στο θάνατο", ενώ σημειώνει ότι "θα ερευνηθούν τα μηνύματα του παιδιού παράλληλα και τα social media και τα email του - και στο κινητό του τηλέφωνο - και στη συνέχεια εφόσον βρεθούν ευθύνες σε μικρά παιδιά που ώθησαν στο θάνατο το νεαρό, τότε θα ερευνηθεί και παραμέληση ανηλίκου" για τους γονείς τους.

Παρασκευόπουλος: Ο νόμος μόνο δεν φτάνει
"Ο νόμος μόνος του δεν φτάνει", τόνισε από την μεριά του ο πρώην υπουργός Δικαιοσύνης, Νίκος Παρασκευόπουλος. Όπως ανέφερε χαρακτηριστικά το ποινικό δίκαιο είναι το τελευταίο όπλο της κοινωνίας, ενώ σε πρώτη προτεραιότητα πρέπει να είναι η πρόληψη που γίνεται κοινωνικά, παιδαγωγικά και ψυχολογικά.

Όπως είπε ο κ. Παρασκευόπουλος, ο νόμος του 2015 προσπάθησε να περιγράψει με περισσότερη ευρύτητα αποτελέσματα του εκφοβισμού καθώς ο προηγούμενος νόμος προϋπέθετε μόνο κάποιο σωματικό τραύμα προκειμένου να επιβληθεί ποινή στον δράστη. Το δεύτερο που έκανε ο νόμος ήταν να αφαιρέσει την προϋπόθεση η κίνηση να είναι κακόβουλη και να υπάρχει πρόθεση, κάτι που είναι πολύ δύσκολο να αποδειχτεί στο δικαστήριο. Όπως είπε ο νόμος καλύπτει την ευθύνη και των κηδεμόνων και των εκπαιδευτικών και η ποινή είναι βαριά, όμως το θέμα είναι η εφαρμογή του αλλά και το πώς να προλάβουμε τέτοιες συμπεριφορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Μα η φίλη του δεν είπε οτι ήξερε για το τί περνούσε το παιδί και τού έλεγε να αφήσουν αυτή την παρέα κι εκείνος έλεγε οτι δεν έχει πρόβλημα; Πώς δεν το ήξερε κανείς; Μας δουλεύουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Μα η φίλη του δεν είπε οτι ήξερε για το τί περνούσε το παιδί και τού έλεγε να αφήσουν αυτή την παρέα κι εκείνος έλεγε οτι δεν έχει πρόβλημα; Πώς δεν το ήξερε κανείς; Μας δουλεύουν;

Υποθέτω, ότι ήξερε μόνο η κοπέλα ή και κάποια παιδιά ( που έγραψαν και το κείμενο μετά την αυτοκτονία) ότι δέχονταν bullying , αλλά δεν ήξερε κάτι η οικογένεια, γιατί δεν είχε ενημέρωση :/: .Αλλά εμένα για ένα λόγο αυτή η κοπέλα μου γεμίζει υποψίες ότι κάτι δεν πάει καλά, όπως και το πάρτυ, δεν ξέρω! Μου μπαίνουν πολλά σενάρια στο μυαλό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Είναι γεγονός πως τα περιστατικά bullying δεν δηλώνονται με την συχνότητα που θα έπρεπε.

Κατά την άποψή μου βέβαια, το να οδηγηθεί ένα παιδί στην αυτοκτονία, δεν αφορά μόνο την συναισθηματική κακοποίηση που δεχόταν από το εξωτερικό περιβάλλον, αλλά και από άλλους παράγοντες.
Π.χ. μελαγχολία, κατάθλιψη, εσωστρέφεια ή προβλήματα στην οικογένεια, ενδοοικογενειακή βία κλπ.
Κατά ένα μεγάλο ποσοστό όμως οι "δράστες" που κακοποιούν συναισθηματικά το παιδί δεν τιμωρούνται δια παραδειγματισμού.
Γεγονός που αφήνει το φαινόμενο ανεξέλεγκτο.
Μην ξεχνάμε όμως ότι στην αυτοκτονία δεν έχουν οδηγηθεί μόνο παιδιά που είχαν δεχτεί bullying στο σχολείο, αλλά ακόμα και μέσω διαδικτυακού εκβιασμού.

Όπως για παράδειγμα το περιστατικό αυτής της κοπέλας ,
Έχει λοιπόν ο κάθε επιτήδειος την "δύναμη" να απειλεί ότι θα διασύρει μια κοπέλα που του εμπιστεύτηκε προσωπικές τις φωτογραφίες, βίντεο ;

Φυσικά αυτά τα κορίτσια αγνοούν την νομολογία.
Ο νόμος προβλέπει ότι εάν οποιοσδήποτε ανεβάσει μια προσωπική στιγμή δική σου , χωρίς την συγκατάθεση σου ,
τιμωρείται δια νόμου για συκοφαντική δυσφήμηση αλλά και για συναισθηματική κακοποίηση του υποκειμένου.
Γενικότερα στην Ελλάδα πρέπει να αφυπνιστούν πρώτα οι γονείς των παιδιών αυτών και έπειτα η κοινή γνώμη.

Διότι το θύμα δεν φταίει που χειραγωγήθηκε, που υπέστη bullying ή συναισθηματική κακοποίηση,
φταίει ο θύτης και κάποια στιγμή, για αυτά τα περιστατικά πρέπει η δικαιοσύνη να λαμβάνει τα απαραίτητα μέτρα προστασίας των πολιτών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
το επαναφέρω σκόπιμα γτ φαίνεται πως ξεχνάμε γρήγορα κ δεν πρέπει.
διάβασα το εξής:

φαίνεται ότι είχε σχεδιάσει το τραγικό τέλος του και χρονικά αλλά και ως προς τον τρόπο. Και ακόμη χειρότερο είναι ότι κανένας δεν είχε καταλάβει ότι μέσα στο μυαλό του κάτι είχε σπάσει, κάτι τον έσπρωξε στα άκρα».

Οι αστυνομικοί, που διενεργούν τις έρευνες, οδηγήθηκαν σε αυτή την εκτίμηση από ένα στοιχείο που έχουν στα χέρια τους. Λίγες ημέρες πριν από το τραγικό τέλος του, ο 15χρονος Νίκος ζήτησε από τον πατέρα του να σηκώσει ψηλά τις δύο αλυσίδες που κρατούσαν μία κούνια από το δοκάρι της πέργκολας, στη βεράντα του σπιτιού τους:

Ακουμπάνε τα πόδια μου όταν κάνω κούνια»
να σημειώσω ότι το παιδί δεν χρησιμοποίησε την αλυσίδα της κούνιας. αυτή είναι μόνο εικασία.

επιπλέον διαβάζω πως στα σοσιαλ και στο κινητό του φαίνεται πως δεν δεχόταν βία, και η μόνη πηγή πληροφοριών πέρα από τους γύρω του, είναι το ημερολογιο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,965 μηνύματα.
Είναι γεγονός πως τα περιστατικά bullying δεν δηλώνονται με την συχνότητα που θα έπρεπε.

Κατά την άποψή μου βέβαια, το να οδηγηθεί ένα παιδί στην αυτοκτονία, δεν αφορά μόνο την συναισθηματική κακοποίηση που δεχόταν από το εξωτερικό περιβάλλον, αλλά και από άλλους παράγοντες.
Π.χ. μελαγχολία, κατάθλιψη, εσωστρέφεια ή προβλήματα στην οικογένεια, ενδοοικογενειακή βία κλπ.
Κατά ένα μεγάλο ποσοστό όμως οι "δράστες" που κακοποιούν συναισθηματικά το παιδί δεν τιμωρούνται δια παραδειγματισμού.
Γεγονός που αφήνει το φαινόμενο ανεξέλεγκτο.
Μην ξεχνάμε όμως ότι στην αυτοκτονία δεν έχουν οδηγηθεί μόνο παιδιά που είχαν δεχτεί bullying στο σχολείο, αλλά ακόμα και μέσω διαδικτυακού εκβιασμού.

Όπως για παράδειγμα το περιστατικό αυτής της κοπέλας ,
Έχει λοιπόν ο κάθε επιτήδειος την "δύναμη" να απειλεί ότι θα διασύρει μια κοπέλα που του εμπιστεύτηκε προσωπικές τις φωτογραφίες, βίντεο ;

Φυσικά αυτά τα κορίτσια αγνοούν την νομολογία.
Ο νόμος προβλέπει ότι εάν οποιοσδήποτε ανεβάσει μια προσωπική στιγμή δική σου , χωρίς την συγκατάθεση σου ,
τιμωρείται δια νόμου για συκοφαντική δυσφήμηση αλλά και για συναισθηματική κακοποίηση του υποκειμένου.
Γενικότερα στην Ελλάδα πρέπει να αφυπνιστούν πρώτα οι γονείς των παιδιών αυτών και έπειτα η κοινή γνώμη.

Διότι το θύμα δεν φταίει που χειραγωγήθηκε, που υπέστη bullying ή συναισθηματική κακοποίηση,
φταίει ο θύτης και κάποια στιγμή, για αυτά τα περιστατικά πρέπει η δικαιοσύνη να λαμβάνει τα απαραίτητα μέτρα προστασίας των πολιτών.


Η νομολογια στην Ελλάδα ειναι πολυ μυστήρια μελλοντικέ δικηγόρε!

Το δικαστηριο κάθε φορά δικάζει ΜΙΑ υπόθεση. Οποτε στην περιπτωση της συκοφαντικής δυσφήμησης δεν θα προστατευε την κοπελα απο επαναλαμβανομενη αναπαραγωγη του βιντεο στο Ιντερνετ ουτε καν να κατέβει δεν θα τους υποχρέωναν. Εκεινο που θα έπρεπε σε πρώτη φάση να γινει ειναι ασφαλιστικά μέτρα και μετά μηνυση για οτι θα της έλεγε ο δικηγορος .... θα ξεκινουσαμε χοντρα χοντρα με ενα 1000αρικο.

Η παρέμβαση θα πρέπει να αλλάξει. Εντοπισμος του δράστη απο την διευθυνση ηλ. εγκληματος εφοδο στο σπιτι του , κατάσχεση του υπολογιστη και να οδηγηθει απευθειας στον εισαγγελέα. Επισης να βγει στην δημοσιοτητα ανακοινωση η οποια θα λέει πως ΟΣΟΙ ιστοτοποι αναπαράγωγουν αυτά έχουν κάποιες ώρες προθεσμια (48) να κατεβάσουν το εν λογω βιντεο και να το διαγράψουν ειδάλλως θα συλληφθεί ο διαχειριστης με την προηγουμενη διαδικασια... εφοδο στο σπιτι του κτλπ.

Μετά απο αυτο θα μπορουσε ο καθενας να κυνηγησει την υποθεση σε αστικο επιπεδο για την αποζημιωση λογω ηθικής βλάβης. Αυτο χρηματικά θα το αναλάμβανε αυτος την τιμωρια ομως θα έπρεπε να την αναλάβει το κράτος (το ποινικο κομμάτι).

Ειναι πραγματικά απιστευτο που για να δικαιωθει κάποιος στα ελληνικα δικαστηρια θα πρέπει να πληρώσει ενα σκασμο λεφτά και μετά απο αναβολές. Θα πρέπει να αλλάξει το συστημα. Να γινει πιο άμεσο και να κτυπήσει ακριβως τη ριζα του προβληματος.

Οσο για τα αρθρα του Συντάγματος που μπλέκονται (πχ λογω συνταγματος δεν μπορει η αστυνομια να εισβάλει σε σπιτι χωρις πιο πριν εντολή απο εισαγγλεα) θα έπρεπε σε τέτοιες περιπτώσεις να μην έχουν ισχύ για τη συγκεκριμένη περιπτωση. Απο τη στιγμή που συντελειται κάτι τοσο σοβαρο η αστυνομια έχει δικαιωμα επεμβασης χωρις την πιο πριν εντολή κ. Εισαγγελέα.


Οπως και σε πανεπιστημιο οπως και σε σχολειο. Η επεμβαση της αστυνομιας θα πρέπει να ειναι προβλεπομενη μέν άμεση δέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
το επαναφέρω σκόπιμα γτ φαίνεται πως ξεχνάμε γρήγορα κ δεν πρέπει.
διάβασα το εξής:
να σημειώσω ότι το παιδί δεν χρησιμοποίησε την αλυσίδα της κούνιας. αυτή είναι μόνο εικασία.
επιπλέον διαβάζω πως στα σοσιαλ και στο κινητό του φαίνεται πως δεν δεχόταν βία, και η μόνη πηγή πληροφοριών πέρα από τους γύρω του, είναι το ημερολογιο του.


Καλησπέρα Helium η αλήθεια είναι ότι σίγουρα δεν πρέπει να ξεχνάμε :redface:
Πω τραγική ειρωνεία, που να φαντάζονταν ο μπαμπάς του παιδιού ότι αυτό που του ζήτησε θα βοηθούσε το παιδί να κάνει το απονενοημένο διάβημα . Γιατί εάν κρεμάστηκε εκεί και δεν χρησιμοποιήσε σχοινί, ίσως κάποιο λόγο θα είχε για να το ζητήσει, δεν ξέρω. Αυτό το ημερολόγιο ίσως σίγουρα μάλλον θα δώσει πολλά στοιχεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Newton's Third law: When one body exerts a force on a second body, the second body simultaneously exerts a force equal in magnitude and opposite in direction on the first body.

Στη δραση οσων ασκουν "bullying" πρεπει να υπαρχει αντιδραση. Και αν δε δυναται για Χ,Υ λογους η αντιδραση να εχει κατευθυνση προς τον "θυτη", τουλαχιστον να υπαρχει αντιδραση. Και οχι, η αυτοκτονια δεν ειναι αντιδραση. Δε μπορεις να χτυπησεις πισω; Μιλα στους καθηγητες σου, στους γονεις σου, σε αλλους συμμαθητες σου που μπορει να εχουν τα ιδια προβληματα. Βλεπεις οτι δε συγκινουνται; Πρηξ'τους τα αρχιδια, σπρωξε οσο μπορεις. Ε δε μπορει, τι διαολο; Δε θα βρεις ενα καθηγητη να σε ακουσει και να σε υποστηριξει; Σε σχολειο στο χωριο Κορλεονε πας και ειναι τα παιδια γονοι μαφιοζων και τα τρεμνουν οι καθηγητες;

Καλο θα ειναι να καταλαβουμε οτι δε ζουμε σε κοινωνια αγγελων. Και μερικες φορες, ακομα κι απο μικρη ηλικια, πρεπει να μαθουμε να αντιμετωπιζουμε τα προβληματα που βγαινουν στο διαβα μας και να βρισκουμε λυσεις. Ωραια στο σχολειο θα πεις το παραπονο σου στους γονεις σου και στους καθηγητες και μπορει να καθαρισουν για παρτη σου. Στο στρατο τι θα κανεις; Στη δουλεια σου; Θα κλαφτεις στο διευθυντη οτι ο Γιωργος απο δυο γραφεια πιο κει σε ειπε χοντρο;

Επισης πρεπει να υπαρχει γονικος ελεγχος στο τι βλεπει ενα παιδι στο ιντερνετ. Αλλα και ορισμενοι γονεις δεν ασχολουνται. Του πετανε ενα κινητο και χαιρονται που δε τους ενοχλει. Και το παιδι μεσα στο μικροκοσμο του σχολειου και στην πιεση που του ασκειται, ωραιοποιει concepts οπως η αυτοκτονια χωρις να αντιλαμβανεται τις επιπτωσεις της πραξης αυτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα μιας και είχαμε νέα απόπειρα αυτοκτονίας λόγω bullying στο ίδιο σχολείο που ένας μαθητής έβαλε τέλος στην ζωή του για τον ίδιο λόγο, σύμφωνα με το άρθρο Εδώ

Τι θα γίνει ; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top