• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Εγχείριση στο κότσι (βλαισός μέγας δάκτυλος)

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Γεια σας! Έχω έντονο κότσι, δηλαδή το κόκαλο κάτω από το μεγάλο δάχτυλο και το μεγάλο δάχτυλο είναι στραβό και έχει κλίση προς τα μέσα, δηλαδή προς τα άλλα δάχτυλα. Είναι αντιαισθητικό και με πονάει αρκετά συχνά. Επίσης, δυσκολεύομαι πολύ να βρω παπούτσι να με βολεύει και συνήθως δεν βρίσκω, με αποτέλεσμα να φοράω παπούτσια που με στενεύουν και με χτυπάν σε εκείνο το σημείο και επιδεινώνουν το πρόβλημα. Είναι κληρονομικό αφού το ίδιο έχει και η μαμά και η αδερφή μου. Το είχα από μικρή αλλά τα τελευταία χρόνια που δουλεύω και φοράω παπούτσια στενά με λίγο τακούνι έχει επιδεινωθεί και με πονάει μερικές φορές.

Πήγα σε χειρουργό ορθοπεδικό και μου είπε ότι για την ηλικία μου είναι πολύ και ότι εφόσον με πονάει σημαίνει ότι ο οργανισμός μου χτυπάει καμπανάκι ότι είναι στα όρια του και πρέπει να το προσέξω. Σαν αγωγή συντήρησης πρότεινε να φοράω άνετα, πλατιά παπούτσια χωρίς τακούνι και να βάζω κάτι σιλικονούχα εξαρτήματα που κρατάνε το δάχτυλο στη σωστή θέση. Όμως μου τόνισε πως αυτά τα μέσα δεν πρόκειται να βελτιώσουν ή να σταματήσουν το πρόβλημα γιατι είναι γενετικά προδιαγεγραμμένο. Απλά θα μειώσουν τη φλεγμονή και τον πόνο. Σαν καλή λύση μου πρότεινε την εγχείριση που θα με απαλλάξει από το πρόβλημα μια για πάντα όπως μου είπε και το αποτέλεσμα θα είναι μόνιμο και δεν θα ξαναστραβώσει το πόδι μου αν γίνει προσεγμένη δουλειά. Έχει κάνει κανείς τέτοια επέμβαση και πως ήταν? Έχει πολύ πόνο και σε πόσο διάστημα αναρρώνεις??? Το αποτέλεσμα ικανοποιητικό??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αντίστοιχο πρόβλημα έχει και η κόρη μου, όμως ίσως επειδή είναι πιο μικρή, ο γιατρός συνέστησε να φοράει ειδικούς νάρθηκες την ώρα του ύπνου που θα βοηθήσει το κόκκαλο να έρθει στη σωστή του θέση. Δεν μιλήσαμε για χειρουργείο, αλλά όπως είπα, είναι πολύ πιο μικρή από σένα και ίσως δεν το έκρινε σκόπιμο ακόμα.

Μιλάω γι' αυτά εδώ:



Τα δικά σου εξαρτήματα φοριούνται όλες τις ώρες; Μπορείς να βρεις εικόνα τους στο διαδίκτυο; Θα ήθελα πολύ να τα δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Τα δικά μου εξαρτήματα είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που έχεις στη φωτογραφία σου και τα είχα πάρει πριν από χρόνια μόνη μου. Γρήγορα τα παράτησα γιατί με κούρασε να κοιμάμαι με αυτά στα πόδια μου. Ο γιατρός μου πρότεινε σιλικονούχα προθέματα που είναι πιο μικρά και βολικά.

Υποθέτω πως εννοεί αυτό:




Δεν έχω ιδέα βέβαια πιο είναι πιο αποτελεσματικό. Στην περίπτωση της κόρης σου ίσως κάνουν κάτι γιατί τα οστά είναι πιο εύπλαστα. Στη δική μου λίγο δύσκολο, μόνο προσωρινή ανακούφιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τουλάχιστον το σιλικονάτο μπορείς να το φοράς όλη μέρα μέσα από το παπούτσι. :hmm:
Θα κάνω μια ολίγον άκυρη σύγκριση για όποιον γιατρό μας διαβάζει, αλλά και με τα σιδεράκια στα δόντια το ίδιο περίπου δε συμβαίνει;
Οδηγούνται τα δόντια στη σωστή θέση και παραμένουν εκεί για ικανό χρονικό διάστημα.
Όπως είπαμε βέβαια και παραπάνω, όσο πιο μικρός, τόσο καλύτερα, διότι από μια ηλικία και μετά το σώμα δεν είναι το ίδιο εύπλαστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως η μαμά μου που έχει το ίδιο πρόβλημα, φορούσε το μεγάλο εξάρτημα κάθε βράδυ για περίπου ένα χρόνο και το πόδι της επανήλθε σχεδόν εντελώς. Προσπαθώ κι εγώ να το φοράω γιατί έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα στο δεξί πόδι, αλλά δεν έχω δει ιδιαίτερη βελτίωση (μάλλον επειδή δεν το φοράω συστηματικά :redface:). Αν πάντως μάθεις για το χειρουργείο ενημέρωσέ, γιατί το σκεφτόμουν κι εγώ, αφού το κότσι μου έχει επιδεινωθεί κάπως μετά από ένα χειρουργείο που έκανα στον μηρό και δεν μπορούσα να περπατήσω καλά για κάνα τρίμηνο, με αποτέλεσμα να το πατάω κάπως άτσαλα. Τον ιατρό δεν τον ρώτησες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εχω ακουσει πως ειναι επικινδυνη η εγχειρηση κι αν δε παει καλα να σου γυρισει το δαχτυλο.
Τι να πω, δεν εχω και δεν ξερω και πολλα. Παντως, ρωτα κανα δυο τρεις γιατρους ακομα καλυτερα και ψαξου γυρω γυρω πριν το κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Eιχε κανει η μητερα μου πριν 2 χρονια, το κοκκαλο αυτο ηταν μυτερο, της γυρνουσε το δαχτυλο και της δημιουργουσε συνεχεια καλους και πολυ πονο. Η εγχειρηση πρεπει να την πονεσε πολυ γιατι γενικα δεν εχει θεμα με τον πονο και με τα χειρουργεια, σε αυτο ομως γκρινιαζε ιδιαιτερως. Δεν εφτιαξε 100% το ποδι της, αλλα ειδε βελτιωση. Κι αυτη φορουσε και νομιζω φοραει ακομα αυτα τα τζελς για να της διαχωριζουν τα δαχτυλα και εχει μαθει να φορα σπανια τακουνι πια, και αυτο για λιγες ωρες. Ειναι τοσο απαραιτητο στη δουλεια σου; Ξερω οτι δεν ειναι και οτι πιο θηλυκο το παπουτσι που προτεινει ο γιατρος αλλα καλυτερα να το προσεξεις, ουτε τα 30 δεν εχεις κλεισει, φανταζεσαι τι πονους θα σου κανει αργοτερα αν δεν το προσεξεις τωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στη θέση σου, θα δοκίμαζα για ένα εύλογο χρονικό διάστημα τους "αποστάτες δακτύλων από σιλικόνη" (έτσι λέγονται έμαθα :P) και αν δεν έβλεπα βελτίωση θα κατέφευγα στη χειρουργική λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Ο γιατρός μου είπε για την εγχείριση ότι δεν έχει νόημα να την αναβάλλω για μετά από χρόνια και να αφήσω το πόδι μου να παραμορφώνεται. Λέει να την κάνω τώρα για να ξεμπερδεύω για μια ζωή. Θα μπω λέει σε κλινική τη μια μέρα, θα κάνω την εγχειριση με ολική αναισθησία και θα βγω από την κλινική την επομένη. Μετά θα πονάω για 2 μέρες και θα παίρνω παυσίπονα και από εκει και πέρα δεν θα πονάω :hmm:. Για τις δυο αυτές μέρες δεν θα σηκωθώ καθόλου και μετά ως την 6η θα πηγαίνω μόνο τουαλέτα με κατι ειδικές παντόφλες τις οποίες θα φοράω για όλο το μετεγχειρητικό διάστημα (υπκαθιστώντας ουσιαστικά το νάρθηκα και τις πατερίτσες). Αυτές οι παντόφλες ρίχνουν το όλο το βάρος στις φτέρνες όταν περπατάς και το μπροστά μέρος του ποδιού το αφήνουν ακάλυπτο ώστε να μη δέχεται καμία πίεση. Πρέπει να λείψω από τη δουλειά κανά δίμηνο.

Επίσης αυτός ο γιατρός μου είπε να κάνω και τα δυο πόδια μάζι ενώ ένας άλλος είπε μόνο το ένα γιατί δεν θ'αντέξω και τα δύο.
Ναι, αλλά εγώ αναρωτιέμαι χειρουργός είναι, δεν θα μου έλεγε να την κάνω την εγχείριση για να βγάλει τα λεφτάκια του? (θα μου κοστίσει συνολικα για κλινική, αναισθησιολόγο, χειρουργό 1.800 ? και για τα δυο πόδια)
Δεν ξέρω, πολύ ανώδυνο μου το παρουσίασε το μετεγχειρητικό διάστημα ενώ από άλλους, όπως εδώ η woochoogirl, ακούω ότι έχει πολύ πόνο. Αυτός μου είπε ότι πονάς τις δυο πρώτες μέρες, παίρνεις παυσίπονα και μετά είσαι εντάξει.

Ρε παιδιά θέλω να ξεμπερδέψω με αυτό το πράγμα αλλά αν είναι να πεθάνω στον πόνο δεν θέλω να το κάνω.
Αφήστε που φοβάμαι και μήπως κάτι δεν πάει καλά με την εγχείριση και μου μείνει κανένα πρόβλημα. Γιατί το σημείο είναι στο πέλμα που το πέλμα στηρίζει και παίρνει το βάρος όλου του σώματος. Δεν θέλω για την υπόλοιπη ζωή μου να με ενοχλεί πχ όταν τρέχω ή να έχω πχ πόνο στο πόδι ορισμένες φορές και να μην είναι εξίσου λειτουργικό όπως πριν και να λέω τι πήγα κι έκανα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Κανε στο ενα ποδι, αυτο που εχει το μεγαλυτερο προβλημα και δες πως παει. Ποναει αλλα θα σου λυσει συνεχη και μακροχρονιο πονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κάθε επέμβαση πονάει, αλλά δεν πονάει για πάντα όπως ένα παραμορφωμένο κότσι.
Ο γιατρός σου λέει να τα κάνεις μαζί ώστε να περάσεις την ταλαιπωρία μια και καλή. Εάν τα κάνεις χωριστά θα πρέπει να λείψεις από τη δουλειά σου και να μείνεις στο κρεβάτι δυο φορές. Καθένας έχει διαφορετική αντοχή στον πόνο, έτσι μόνο εσύ ξέρεις αν θα το αντέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Αχ πιδουλια μ, εγω από αντοχή στον πόνο είμαι αστα να πάνε!!! Πάντως αν το αποφασίσω, θα τα κάνω και τα 2 μια κι έξω.
Ο μεγάλος μου φόβος είναι μη μου αφήσει κανένα κουσούρι η εγχείριση και το μετανιώσω.

Μα, να φανταστείτε αποφάσισα να φοράω πλατιά παπούτσια με λίγο τακούνι και πήγα σήμερα να δω κάτι camper που είναι στρόγυλλα και μαλακά και ακόμα και αυτά με χτυπάνε...........:mad::devil::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάριλυ

Δραστήριο μέλος

Η Μάριλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Μπα, τελικά δεν νομίζω ότι θα το αποφύγω τελικά. Πήγα σήμερα σε γιατρό για τρίτη γνώμη και μου φάνηκε ο σοβαρότερος εξ αυτων που είδα. Είναι γιατρός του Διαβαλκανικού και χρεώνει στο ιατρείο του 100 ? την επίσκεψη και απ'ό,τι είδα έχει πάρα πολύ κόσμο. Μου είπε ότι πρέπει να το εγχειρήσω γιατί αν το αφήσω θα παραμορφωθούν και τα άλλα δάχτυλα. :no:

Γενικότερα, μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη με αυτά που μου είπε. Το μόνο κακό είναι ότι είναι πολύ πιο ακριβός από τον άλλο και ότι ξέρει τον υποδιευθυντή μου και δεν θα μπορώ να τον πιέσω να μου γράψει παραπάνω άδεια. :devil:

Πάντως, με καθυσήχασε αρκετά όσον αφορά το διάστημα μετά την εγχείριση...και νομίζω είναι σημαντικό όταν πρόκειται για θέμα υγείας να δίνεις κάτι παραπάνω αλλά να ξέρεις ότι είσαι σε καλα χέρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erouki

Νεοφερμένος

Η erouki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Έχω έντονο κότσι, δηλαδή το κόκαλο κάτω από το μεγάλο δάχτυλο και το μεγάλο δάχτυλο είναι στραβό και έχει κλίση προς τα μέσα.Με πονάει αρκετά συχνά. Επίσης, δυσκολεύομαι πολύ να βρω παπούτσι να με βολεύει και συνήθως δεν βρίσκω, με αποτέλεσμα να φοράω παπούτσια που με στενεύουν και με χτυπάν σε εκείνο το σημείο και επιδεινώνουν το πρόβλημα. Το είχα από μικρή αλλά τα τελευταία χρόνια που δουλεύω και φοράω παπούτσια στενά με λίγο τακούνι έχει επιδεινωθεί και με πονάει μερικές φορές.
θα ήθελα να ξέρω περίπου και το κόστος της εγχείρησης και αν υπάρχει αποτέλεσμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top