Περιοδικά που διαβάζαμε μικροί

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαινουν οι νέοι :D
Διαβαζα Μπλεκ, Ζαγκόρ, Όμπραξ, Τζιμ Άνταμς (Μικρό Καουμπόυ, Μικρό Αρχηγό, Μικρό Σερίφη), Σεραφίνο και σπανια εβρισκα και Μικρό Ήρωα. Αντιπαθούσα Ποπάυ, Μικυ Μάους και Τιραμόλα. Τα λέγαμε όλα «παραμύθια» και τα αλλάζαμε μεταξυ μας.
Εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Απο περιοδικα μονο το National Geographic διαβαζα ανελιπως. Το διαβαζω ακομα και τωρα. Ενιοτε αγοραζα και ενα περιοδικο για την formula 1 ή για υπολογιστες (συνηθως οταν εδιναν δωρεαν προγραμματα). Γενικα προτιμουσα τα βιβλια και τις εγκυκλοπαιδειες απο τα περιοδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα Σαΐνια. Είχαν και δώρο μικρά βιβλιαράκια με ανέκδοτα. Επίσης, είχαν αφιερώματα σε ταινίες και βιβλία, αλλά και φοβερά κόμικ. :happy:
Στο Γυμνάσιο είχα πάρει 2-3 φορές το Ποπ και Ροκ. Α, πρέπει να είχα πάρει 1-2 φορές το Αφισόραμα για (τι άλλο; ) 1-2 αφίσες που ήθελα, μόνο που μέσα είχε καμιά 10αριά, οπότε τις υπόλοιπες τις μοίραζα στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
"Κλασσικά Εικονογραφημένα", Μίκυ Μάους (η οικογένεια Ντακ καλύτερη από Μίκυ), Αστερίξ, Λούκι Λουκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
λουκυ λουκ,bugs bunny,ρανταπλαν,τα σαϊνια,Αλμανακο,"Κλασσικα Εικονογραφημένα"&Γέλιο και χαρά ( τα οποια πρώτα ήταν του πατέρα μου),Αιγυπτιομανία ( μόνο εγώ έκανα συλλογή κάθε αγαλματάκι; :P )σίγουρα ξεχνάω μερικά βέβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
"Κλασσικά Εικονογραφημένα",
Για explain, τι θεματολογια ειχαν; ηταν αυτα που παρουσιαζαν την ιστορια με εικονες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Α!!!! Θυμηθηκα ενα απο τα αγαπημενα μου! Ενα περιοδικο με δεινοσαυρους. Δεν θυμαμαι πως λεγονταν, αλλα θυμαμαι οτι σε καθε τευχος ειχε κομματια απο σκελετο δεινοσαυρου που φωσφοριζε. Ακομα θυμαμαι τον τυραννοσαυρο ρεξ που φωσφοριζε τα βραδια στο γραφειο μου!

Αν θυμαμαι καλα ειχε και εικονες 3D!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Για explain, τι θεματολογια ειχαν; ηταν αυτα που παρουσιαζαν την ιστορια με εικονες;
Ναι, από κλασσικά μυθιστορήματα (Ιουλίου Βέρν, Αλεξ.Δουμά, Β.Ουγκώ κλπ) σε συνοπτική βέβαια εξιστόριση σε μορφή κόμικ (αν μπορώ να το περιγράψω έτσι).
Και παιδούλα διάβαζα τα "Μικρά κλασσικά" που ήταν απλά παραμυθάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ναι, από κλασσικά μυθιστορήματα (Ιουλίου Βέρν, Αλεξ.Δουμά, Β.Ουγκώ κλπ) σε συνοπτική βέβαια εξιστόριση σε μορφή κόμικ (αν μπορώ να το περιγράψω έτσι).
Το εψαξα και στη Βικιπαίδεια. https://el.wikipedia.org/wiki/Κλασσικά_Εικονογραφημένα
Στην ουσία μιλάμε για πολιτιστικό θησαυρο (παρολη την αμερικανική του προελευση). Τωρα θυμαμαι οτι ειχα διαβασει μερικα απο αυτα. Τι κριμα που δεν τα ειχα εκτιμησει αρκετα τοτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Το εψαξα και στη Βικιπαίδεια. https://el.wikipedia.org/wiki/Κλασσικά_Εικονογραφημένα
Στην ουσία μιλάμε για πολιτιστικό θησαυρο (παρολη την αμερικανική του προελευση). Τωρα θυμαμαι οτι ειχα διαβασει μερικα απο αυτα. Τι κριμα που δεν τα ειχα εκτιμησει αρκετα τοτε...

Υπάρχουν ακόμα σε βιβλιοπωλεία που πουλάνε "vintage" περιοδικά (συγκεκριμένα ένα τέτοιο στο Παγκράτι), ενώ πριν κάτι μήνες κάποια εφημερίδα είχε ένθετα και μάλιστα αγόρασα εφημερίδες μόνο και μόνο για τα "Κλασσικά εικονογραφημένα" που διέθετε σε επανέκδοση (δυστυχώς δεν φρόντισα να φυλάξω τα "original" του τότε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Θα το ψαξω στην ελληνικη βιβλιοθηκη Desmos στο Παρισι που ανεβαινω πότε πότε. https://www.desmos-grece.com/
Ελλαδα δεν ερχομαι τοσο συχνα πια. Σε ευχαριστω παντως για την πληροφορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Για πόσο μικροί μιλάμε; περιοδικά όπως playstation 2, Stuff και Drive πιάνονται; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.


:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Λάτρευα το Κομιξ :inlove: Δεν εχανα τεύχος ούτε από αυτό, ούτε από Μικυ Μάους. Έχω ακομα μια κουτα γεματη από αυτά τα περιοδικα και δεν προκειται να την αποχωριστω ποτε :hehe: Διαβαζα και εγώ Σαινια φυσικα, διαφορα περιοδικά που κυκλοφορουσαν σχετικά με ταινιες κινουμενων σχεδιων,Αλμανακο, ενα αλλο με τη Μινυ Μαους (γενικά, οπου εβλεπα ηρωες της Disney, ημουν πρωτη )...
Διαβαζα και Witch, τα κοριτσια ισως τις θυμουνται. (Αργοτερα εγινε μια κακή απομιμηση τους, οι Winx :pfff: ).Moυ άρεσαν τόσο πολύ,και η ιστορία και η εικονογράφηση (ήταν σαν μάνγκα) και εξαιτίας τους άρχισα να σχεδιάζω και εγώ ανθρώπους, να κάνω δικά μου κομικς,να φτιάχνω ιστορίες...
Και φυσικά διαβαζα και Αφισοραμα αργοτερα, κυριως για τους στιχους που τους ειχε και μεταφρασμενους στα ελληνικα τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Στο δημοτικό και στις αρχές του γυμνασίου ήμουν φανατικός αναγνώστης κόμικ (σε φάση να δίνω λόουερ και να σκέφτομαι πότε θα τελειώσει η εξέταση να πάω να πάρω το καινούριο Ντόναλντ ή όταν ήμασταν εκδρομή στην Αθήνα,εγώ έψαχνα περίπτερο να βρω τα Μίκυ Μυστήριο,γιατί εκεί κυκλοφορούσαν ένα μήνα πιο νωρίς και αυτό που θα έβρισκα εκεί δεν υπήρχε στη Θεσσαλονίκη :mad:).Δεν έχανα ποτέ τα Μίκυ Μυστήριο και τα Ντόναλντ. :inlove:
Καμιά φορά έπαιρνα και Μίκυ Μάους ή Κόμιξ.Γενικά λάτρευα την οικογένεια Duck.Επίσης σε κάποια φάση είχα ξοδέψει όλα τα λεφτά του κουμπαρά μου (πάνω από 100Ε) για να πάρω κάτι παλιά συλλεκτικά κόμικ,το Βίος και Πολιτεία του Σκρουτζ μακ Ντακ (η βιογραφία του Σκρουτζ σε κόμικ,πώς από φτωχό παιδί που γυάλιζε παπούτσια στη Γλασκώβη έγινε ο πλουσιότερος μεγιστάνας του κόσμου) και τα πρώτα κόμικ του αγαπημένου μου Carl Barcs (αυτός που επινόησε όλους τους χαρακτήρες mcDuck).
Από εκεί και πέρα,καμιά φορά έπαιρνα Τομ κ Τζέρυ ή τύχαινε να διαβάζω κανένα Λούκυ Λουκ,αλλά σπάνια.
Στο γυμνάσιο διάβαζα ένα γαλλικό περιοδικό,το Okapi και τώρα διαβάζω Phosphore :inlove:
Αλλά παρ'όλα αυτά,πού και πού παίρνω κανένα κόμικ (βασικά κυρίως μου τα φέρνει η νονά μου,που ξέρει ότι τα αγαπάω πάρα πολύ,ενώ η μαμά μου επέμενε στο γυμνάσιο να σταματήσω να τα διαβάζω :mad: -ε καλά η αλήθεια είναι ότι κ εγώ ψιλοντρέπομαι να τα ζητάω στο περίπτερο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Τεντεν διαβαζε κανενας; Εκανε παγκοσμια επιτυχια κι εχουν γυριστει και τεσσερις ταινιες με αυτον. Εχω δει μια. Οι δημιουργοι του αφησαν αινιγματικη την ηλικια του ήρωα τους, αλλα πρεπει να ειναι το λιγοτερο 16, αφου εχει και επαγγελμα (δημοσιογραφος).Δεν μπορω να πω οτι τον συμπαθω και ιδιαιτερα, γιατι βγαζει κατι το φλωρικο.Σε αυτην την ηλικια δεν θα επρεπε να εχει αισθηματικες ιστοριες; Αυτες λειπουν απο τη σειρα, καθιστωντας την τελειως γλυκαναλατη, σχεδον παιδικη. https://el.wikipedia.org/wiki/Τεντέν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

einhell

Νεοφερμένος

Ο einhell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Ειχε οραμα ο δημιουργος του αφου τοτε δεν υπηρχε ο Τσιπρας. :lol:

Το δικο μου κολλημα ηταν με τους 4Τ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
διάβαζα Κατερίνα και Σούπερ Κατερίνα.. ποτέ ξανά στη ζωή μου δεν θέλησα να αγοράζω συστηματικά περιοδικό ή εφημερίδα..
και ο κύριος λόγος που έπαιρνα αυτό το περιοδικό στην ηλικία των..... χμμ.. 11-12.. ήταν οι τρομακτικές ιστορίες που μου κρατούσαν την ανυπομονησία για το επόμενο τεύχος.. καλά και τα δωράκια βέβαια ήταν νοστιμούλικα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Maniac με ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ κυρίως, αλλά και με όλες τις εκδόσεις Disney του Τερζόπουλου. Με διαπερνάει κάτι, με όλο αυτό, με όλη αυτήν την σχέση που αναπτύσσεις με ένα περιοδικό. Και που περιμένεις να έρθει η μέρα να το πάρεις, να το ανοίξεις, να ταξιδέψεις! Δεν είχα την τύχη ενός παιδιού που μεγαλώνει στην πόλη.. Κι οι δικοί μου, δεν μου τα έπαιρναν πάντα.. Ίσως κι εγώ να μην τα ζητούσα, όπως θα ήθελα σήμερα να τα έχω ζητήσει.. Όμως τώρα τα συλλέγω και δεν ντρέπομαι καθόλου στο περίπτερο που τα αγοράζω. Δεν ξέρω αν το αισθάνομαι μόνο εγώ, αλλά όσο χαρούμενο με έκαναν (και με κάνουν ακόμα), είχαν την ίδια στιγμή μια μελαγχολία μέσα στις σελίδες τους.. Είναι κάτι.. Δικό τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Σουπερ Κατερινα
Κατερινα
Αφισοραμα

Μαλιστα επαιρνα και τηλ. στην 'Κατερινα'' για να πω ποιο ειναι το αγαπημενο μου τραγουδι καθε εβδομαδα (ειχαν μια στηλη με τα αγαπημενα τραγουδια των αναγνωστριων:cool: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top