Γιατί τόσο κράξιμο στην Apple;

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
οι τιμές έχουν πέσει αρκεί να μην παίρνεις κινητό day one.


Αν αντί για το galaxy a3 έδινες λίγα παραπάνω λεφτά (το πολύ καμιά 400αρα να έκανε) και έπαιρνες το iPhone 5s (2013) που επίσης είναι μικρό και γλυκούλι, το κινητό σου θα έπαιρνε αναβαθμίσεις ακόμα και θα ήταν απόλυτα λειτουργικό λόγω της πολιτικής της apple να σταματήσει να επιβαρύνει τα παλιά της κινητά από πέρσυ.
Καταρχάς είναι απόλυτα λειτουργικό για τη χρήση που του κάνω, δεν θεωρώ ότι χάνω σε κάτι δηλαδή. Επίσης δεν έχω συνηθίσει στην ιδέα να αγοράζω κάτι παλιό.Το 5s τότε ήταν 2 χρονών δεν θα το επέλεγα όπως και κανένα άλλο πιο παλιό. Στο μέλλον ίσως έκανα την παραχώρηση για να πάρω κανένα σε ανθρώπινες διαστάσεις γιατί τα μεγάλα απλά δεν τα μπορώ.

Το Android λόγω της ελευθερίας που παρέχει (και σιγά σιγά τη περιορίζει στα πρότυπα του iOS) είναι ένα από τα πιο ευάλωτα λειτουργικά που υπάρχουν, που χωρίς τα security update είναι επικίνδυνο. Δεν μπορείς καν να χρησιμοποιήσεις apps τραπεζών καθώς απαιτούν Android 7 και πάνω.

Αυτό που λες για τις τράπεζες είναι σίγουρα σημαντικό, αλλά από την άλλη δεν το έχω χρειαστεί ως τώρα και δε με κόβω να το κάνω άμεσα τουλάχιστον.

Το point μου είναι ότι πιο παλιά υπήρχαν περισσότερες επιλογές κατά τη γνώμη μου. Μπορούσα να βρω κάτι ικανοποιητικό και σε εμφάνιση και σε τιμή και μου έχει κρατήσει 4 χρόνια σχεδόν (εύχομαι να πάει 5+). Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και αν δώσω έστω 350 και κρατήσει 4 χρόνια πάλι λιγότερο v4m θα είναι ότι πάρω. Νιώθω ότι γίνεται μια "μάχη" ανάμεσα στις τεράστιες εταιρίες για το ποια θα βγάλει το πιο ουαου μοντέλο κάθε χρόνο. Ο κόσμος εντυπωσιάζεται και δίνει πολλά περισσότερα λεφτά από ότι κάποια χρόνια πριν αλλά εν τέλει θεωρώ ότι οι περισσότεροι μια χαρά θα την έβγαζαν και με ένα απλό, ταπεινό τύπου a3/ 5s τηλέφωνο.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Άρα καταλήγουμε πως το αιφον το χρειάζεται κάποιος για επαγγελματική κυρίως χρήση. Άρα εμενα που θέλω κινητό για λίγο σερφάρισμα, γιουτιουμπ, μεσεντζερ,φβ και ινστα και κάνα παιχνιδάκι για να περνάει η ωρα και έχω και την dslr μου δεν θα με συνέφερε πότε η αγορά ενος αιφον σωστά;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Με 2 γιγα μνήμη δ κολλάει στα βασικά. Για τα μη βασικά έχουμε τους υπολογιστές. Για αυτό λέω ψεύτικες αναγκες
Εχεις σκεφτει οτι ισως περνας περισσοτερη ωρα στο κινητο απο οτι στον υπολογιστη; Ο μεσος χρηστης το πολυ πολυ να γραψει καποιο κειμενο στον υπολογιστη. Κατα τα αλλα δεν τον χρειαζεται αν εχει καλο κινητο. Ο υπολογιστης επισης δεν ειναι τοσο portable οσο ενα καλο κινητο.
Πήγα προχθές στην κοσμοτε να πληρώσω έναν λογαριασμό και χάζεψα λίγο. ΟΛΑ τα κινητά κακάσχημα, μαύρα και τεράστια σαν μελιτζάνες και δεν πρόσεξα κάτι κάτω από 300Ε αλλά μπορεί και να μου διέφυγε. Δε μπορεί να με πείσει κάποιος ότι θα κερδίσω κάτι συγκλονιστικό αν όταν "πεθάνει" το δικό μου δώσω τα διπλάσια λεφτά ξέρω γω. Επειδή απεχθάνομαι τα τηλέφωνα παντόφλες, μάλιστα ή θα έπαιρνα ότι αξιόλογο έβρισκα κοντά στις διαστάσεις του a3 ή ότι πιο value for money και κομψό έβρισκα. Όταν βγάλει η apple ένα μικρούλι με συμπαθητική εμφάνιση και τιμή ίσως πάρω iphone. :P
Μια καλη αρχη θα ηταν με το ακριβο κινητο να πληρωνεις τους λογαριασμους σου online αντι να χανεις χρονο στα καταστηματα. Εγω δεν πληρωνω τιποτα σε καταστημα, ολα πληρωνονται αυτοματα. Με ενα καλο κινητο ελεγχεις συχνα τον τραπεζικο σου λογαριασμο και κανεις και τις πληρωμες σου αντι να χανεις χρονο τρεχοντας απο την ΔΕΗ στην κοσμοτε. Εμενα μου αρεσουν τα μεγαλα κινητα. Απεχθανομαι επισης τα μαυρα για αυτο και πηρα το λευκο pixel 3 XL. Το περιμενα πιο μεγαλο αλλα δεν ειναι. Με τα μικρα κινητα νιωθω περιορισμενη. Ουτε μηνυματα δεν μπορεις να στειλεις με ανεση. Στραβωνεσαι. Για εμαιλ, ουτε λογος.

Βασικα καποιος που το θελει για να σερφαρει και να βλεπει βιντεο και εχει καλη φωτογραφικη μηχανη, μπορει να την βγαλει με φτηνο. Αυτο ναι. Αλλα να μη λεμε οτι το φτηνο ειναι ιδιο με μια ναυαρχιδα.

Εγω που δεν κουβαλαω λεφτα και ζω με καρτες, το google pay με εχει διευκολυνει αφανταστα. Εχω βαλει μεσα ολα τα rewards & gift cards οπως επισης και τις πιστωτικες. Οπου δεχονται tapping χρησιμοποιω το κινητο και ετσι δεν χρειαζεται να βγαζω πορτοφολι. Ευτυχως δεχονται παντου tapping, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων, οποτε γλυτωνω απειρο χρονο στα ταμεια και αν επιλεξω self serve ταμειο, η διαδικασια ειναι απειρες φορες πιο γρηγορη. Πιστευω οτι στην σημερινη εποχη δεν πρεπει να παιρνει κανεις κινητο που δεν εχει NFC. Το NFC επιβαλλεται.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με 2 γιγα μνήμη δ κολλάει στα βασικά. Για τα μη βασικά έχουμε τους υπολογιστές. Για αυτό λέω ψεύτικες αναγκες

Βασική χρήση εννοώντας τηλέφωνα και μηνύματα, αλλιώς μιλάμε -τουλάχιστον- για διπλάσια μνήμη. Οι εφαρμογές γίνονται πιο απαιτητικές, τα updates δεσμεύουν περισσότερο χώρο κλπ κλπ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί κράζουν την Apple για τις τιμές.Αν δεν θέλετε μην αγοράζετε Apple devices απλό.Εμενα μπορεί μου αρέσει μα σκάω 1.100€ στην Apple.Ε και;Ενας φίλος μου έσκασε 900€ για Galaxy s9 και καλά έκανε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μια καλη αρχη θα ηταν με το ακριβο κινητο να πληρωνεις τους λογαριασμους σου online αντι να χανεις χρονο στα καταστηματα. Εγω δεν πληρωνω τιποτα σε καταστημα, ολα πληρωνονται αυτοματα. Με ενα καλο κινητο ελεγχεις συχνα τον τραπεζικο σου λογαριασμο και κανεις και τις πληρωμες σου αντι να χανεις χρονο τρεχοντας απο την ΔΕΗ στην κοσμοτε. Εμενα μου αρεσουν τα μεγαλα κινητα. Απεχθανομαι επισης τα μαυρα για αυτο και πηρα το λευκο pixel 3 XL. Το περιμενα πιο μεγαλο αλλα δεν ειναι. Με τα μικρα κινητα νιωθω περιορισμενη. Ουτε μηνυματα δεν μπορεις να στειλεις με ανεση. Στραβωνεσαι. Για εμαιλ, ουτε λογος.

Βασικα καποιος που το θελει για να σερφαρει και να βλεπει βιντεο και εχει καλη φωτογραφικη μηχανη, μπορει να την βγαλει με φτηνο. Αυτο ναι. Αλλα να μη λεμε οτι το φτηνο ειναι ιδιο με μια ναυαρχιδα.

Εγω που δεν κουβαλαω λεφτα και ζω με καρτες, το google pay με εχει διευκολυνει αφανταστα. Εχω βαλει μεσα ολα τα rewards & gift cards οπως επισης και τις πιστωτικες. Οπου δεχονται tapping χρησιμοποιω το κινητο και ετσι δεν χρειαζεται να βγαζω πορτοφολι. Ευτυχως δεχονται παντου tapping, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων, οποτε γλυτωνω απειρο χρονο στα ταμεια και αν επιλεξω self serve ταμειο, η διαδικασια ειναι απειρες φορες πιο γρηγορη. Πιστευω οτι στην σημερινη εποχη δεν πρεπει να παιρνει κανεις κινητο που δεν εχει NFC. Το NFC επιβαλλεται.


Είναι μεγάλη ευκολία να πληρώνεις τους λογαριασμούς αυτόματα αλλά αυτό δεν ρυθμίζεται και μέσω υπολογιστή?

Δε νομίζω ότι μόνο εγώ αποζητάω μικρότερες διαστάσεις πάντως και θα έπρεπε να είναι πιο εύκολο να βρεις ότι θες. Λάπτοπ βρίσκεις σε αρκετά διαφορετικά μεγέθη, χαρακτηριστικά και τιμές. Προφανώς και δεν είναι το ίδιο πράγμα ένα ακριβό με ένα φτηνό κινητό από άποψη χαρακτηριστικών και τιμής αλλά ο μέσος χρήστης όπως εγώ δε νομίζω ότι χρειάζεται άμεσα ναυαρχίδα ή μη ναυαρχίδα με εξίσου τιμή στο θεό. Από τη στιγμή που κάνω τη δουλειά μου εδώ και 4 χρόνια με 250Ε δεν πείθομαι ότι με παραπάνω λεφτά θα συγκλονιστώ με ό,τι πάρω. Αναφέρομαι στις ανάγκες μου αυτή τη στιγμή. Το εάν στο μέλλον χρειάζομαι πράγματα που προσφέρει ένα πιο ακριβό μοντέλο δεν το αποκλείω. Έψαξα το NFC και αν και δεν κατάλαβα πολύ τι είναι, το κινητό μου έχει και απ'αυτόν btw. :P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Καταρχάς είναι απόλυτα λειτουργικό για τη χρήση που του κάνω, δεν θεωρώ ότι χάνω σε κάτι δηλαδή. Επίσης δεν έχω συνηθίσει στην ιδέα να αγοράζω κάτι παλιό.Το 5s τότε ήταν 2 χρονών δεν θα το επέλεγα όπως και κανένα άλλο πιο παλιό. Στο μέλλον ίσως έκανα την παραχώρηση για να πάρω κανένα σε ανθρώπινες διαστάσεις γιατί τα μεγάλα απλά δεν τα μπορώ.



Αυτό που λες για τις τράπεζες είναι σίγουρα σημαντικό, αλλά από την άλλη δεν το έχω χρειαστεί ως τώρα και δε με κόβω να το κάνω άμεσα τουλάχιστον.

Το point μου είναι ότι πιο παλιά υπήρχαν περισσότερες επιλογές κατά τη γνώμη μου. Μπορούσα να βρω κάτι ικανοποιητικό και σε εμφάνιση και σε τιμή και μου έχει κρατήσει 4 χρόνια σχεδόν (εύχομαι να πάει 5+). Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και αν δώσω έστω 350 και κρατήσει 4 χρόνια πάλι λιγότερο v4m θα είναι ότι πάρω. Νιώθω ότι γίνεται μια "μάχη" ανάμεσα στις τεράστιες εταιρίες για το ποια θα βγάλει το πιο ουαου μοντέλο κάθε χρόνο. Ο κόσμος εντυπωσιάζεται και δίνει πολλά περισσότερα λεφτά από ότι κάποια χρόνια πριν αλλά εν τέλει θεωρώ ότι οι περισσότεροι μια χαρά θα την έβγαζαν και με ένα απλό, ταπεινό τύπου a3/ 5s τηλέφωνο.

Άρα καταλήγουμε πως το αιφον το χρειάζεται κάποιος για επαγγελματική κυρίως χρήση. Άρα εμενα που θέλω κινητό για λίγο σερφάρισμα, γιουτιουμπ, μεσεντζερ,φβ και ινστα και κάνα παιχνιδάκι για να περνάει η ωρα και έχω και την dslr μου δεν θα με συνέφερε πότε η αγορά ενος αιφον σωστά;
Η λέξη κλειδί είναι τα security updates. Χωρίς αυτά είναι σαν να κλειδώνεις το σπίτι σου με αλυσίδα
ποδηλάτου.

Δείτε εδώ καθημερίνα τι προβλήματα ασφαλείας ανακαλύπτονται
https://www.cvedetails.com/vulnerability-list/vendor_id-1224/product_id-19997/Google-Android.html

Η Serena αν έπαιρνε το παλιό iPhone 5s του 2013 θα έπαιρνε το κινητό της security update ακόμα (μέχρι το Σεπτεμβρη του 2019). Το Samsung a3 του 2015 σταμάτησε να παίρνει από το 2017. Αυτό και μόνο το κάνει επικίνδυνο στη χρήση και για επαγγελματίες και για ερασιτέχνες που χρησιμοποιούν το κινητό για social media και κλήσεις και ταυτόχρονα την αγορά του iPhone 5s πιο value4money


Δεν μιλάμε για updates στο Android αλλά Security Updates που βγαίνουν ακόμα και όταν δημιουργηθεί μια μεταγενέστερη έκδοση android για κάποιο χρονικο διάστημα.

Και σκεφτείται ότι το Samsung a3 ανήκει στη mid κατηγορία. Τα πιο χαμηλής κατηγορίας δεν υποστηρίζεται το λογισμικό τους από το καλημέρα.

Είναι μεγάλη ευκολία να πληρώνεις τους λογαριασμούς αυτόματα αλλά αυτό δεν ρυθμίζεται και μέσω υπολογιστή?

Δε νομίζω ότι μόνο εγώ αποζητάω μικρότερες διαστάσεις πάντως και θα έπρεπε να είναι πιο εύκολο να βρεις ότι θες. Λάπτοπ βρίσκεις σε αρκετά διαφορετικά μεγέθη, χαρακτηριστικά και τιμές. Προφανώς και δεν είναι το ίδιο πράγμα ένα ακριβό με ένα φτηνό κινητό από άποψη χαρακτηριστικών και τιμής αλλά ο μέσος χρήστης όπως εγώ δε νομίζω ότι χρειάζεται άμεσα ναυαρχίδα ή μη ναυαρχίδα με εξίσου τιμή στο θεό. Από τη στιγμή που κάνω τη δουλειά μου εδώ και 4 χρόνια με 250Ε δεν πείθομαι ότι με παραπάνω λεφτά θα συγκλονιστώ με ό,τι πάρω. Αναφέρομαι στις ανάγκες μου αυτή τη στιγμή. Το εάν στο μέλλον χρειάζομαι πράγματα που προσφέρει ένα πιο ακριβό μοντέλο δεν το αποκλείω. Έψαξα το NFC και αν και δεν κατάλαβα πολύ τι είναι, το κινητό μου έχει και απ'αυτόν btw. :P

Στις μικρές διαστάσεις η apple παίζει μπάλα μόνη της. Οι άλλοι δεν ασχολούνται για τον απλούστατο λόγω ότι δεν μπορούν να έχουν καλή αυτονομία με μικρή μπαταρία.
https://www.skroutz.gr/s/11504255/Apple-iPhone-SE-32GB.html
Παρόλα αυτα επειδή πιστεύω ότι θα κυκλοφορήσει SE2 του χρόνου δεν την θεωρώ καλή αγορά τώρα, έχοντας υπόψιν ότι βρίσκεται τελευταία στη λίστα με τα iPhone που παίρνουν αναβαθμίσεις.

NFC είναι ασύρματος τρόπος επικοινωνίας. Στην Αθήνα μπορείς να φορτίζεις την athens card μέσω android με υποστήριξη nfcκαι να γλυτώνεις τις ουρές. Επίσης NFC έχουν και οι κάρτες και σε σύντομο χρονικό διάστημα θα μπορείς (και στην Ελλάδα) να πληρώνεις τα POS από το κινητό σου.

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί κράζουν την Apple για τις τιμές.Αν δεν θέλετε μην αγοράζετε Apple devices απλό.Εμενα μπορεί μου αρέσει μα σκάω 1.100€ στην Apple.Ε και;Ενας φίλος μου έσκασε 900€ για Galaxy s9 και καλά έκανε.
Ο φίλος με το s9 κλαίει τα λεφτά του καθώς οι συσκευή του δεν αξίζει ούτε μισά.

Αντίθετα Φώτη έσυ έκανες σωστό Deal. iPhone X έχει ρίξει ελάχιστα τη τιμή του. Ευτυχώς που δεν πήρες το Χr γιατί θα έκλαιγες και εσύ τα λεφτά σου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ο φίλος με το s9 κλαίει τα λεφτά του καθώς οι συσκευή του δεν αξίζει ούτε μισά.

Αντίθετα Φώτη έσυ έκανες σωστό Deal. iPhone X έχει ρίξει ελάχιστα τη τιμή του. Ευτυχώς που δεν πήρες το Χr γιατί θα έκλαιγες και εσύ τα λεφτά σου.


Φίλε όταν πήγα στο istore για να δω το XR δεν μου άρεσε.Σαν να μην ήταν iPhone.Απο την άλλη θεωρούσα βλακεία να δώσω 1.200€ για 64αρι XS.Ετσι πήγα σε 256GB X και είμαι ευχαριστημένος.
3 χρόνια είχα το 6s και το χάρηκα,ούτε ένα πρόβλημα!Ειναι το δεύτερο iPhone που έχω (είχα το 6s και τώρα το Χ) και δεν φεύγω από την Apple.


Μια ερώτηση έχω IPad 6th gen θα πάρει το ενώ iPad OS η όχι;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Το αν έκανε σωστό deal ο Φώτης εξαρτάται από τις προτεραιότητες του καθενός. Εγώ ας πούμε φέτος έσκασα 330€ για την nikon d3500 όταν την βρήκα σε προσφορά, 300€ για ps4+παιχνίδια στο black friday, 5ημερο Ιταλία όλα τα έξοδα γύρω στα 340€ και 4ημερο Πολωνία γύρω στα 250€. Αυτά τα λεφτά Εγώ προσωπικά δεν τα έδινα σε αιφον που να με ανάγκαζαν οι γονείς μου. Ο καθένας λοιπόν διαθέτει τα χρήματα του όπως επιθυμεί. Δεν με έχεις πείσει akiko όμως να διαθέσω ένα τέτοιο ποσό για ένα κινητό όταν μπορώ να κάνω τοσα αλλα πράγματα
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Στις μικρές διαστάσεις η apple παίζει μπάλα μόνη της. Οι άλλοι δεν ασχολούνται για τον απλούστατο λόγω ότι δεν μπορούν να έχουν καλή αυτονομία με μικρή μπαταρία.
https://www.skroutz.gr/s/11504255/Apple-iPhone-SE-32GB.html
Παρόλα αυτα επειδή πιστεύω ότι θα κυκλοφορήσει SE2 του χρόνου δεν την θεωρώ καλή αγορά τώρα, έχοντας υπόψιν ότι βρίσκεται τελευταία στη λίστα με τα iPhone που παίρνουν αναβαθμίσεις.


Θα έπαιζε μπάλα μόνη της αν έβγαζε ένα κάθε χρόνο, με αξιοπρεπή χαρακτηριστικά και τιμή ανάλογη του μεγέθους του, σε σύγκριση με τα υπόλοιπα. Αυτό είναι 3 χρονών. Το δικό μου με τη χιλιοφορτισμένη μπαταρία αν δεν το λιώσω βγάζει άνετα 24 ώρες και παραπάνω. Σίγουρα εκεί έξω παίζουν και χειρότερες και καλύτερες αποδόσεις, φυσικά.

Anyway, θα ήθελα τώρα και στο άμεσο μέλλον να μην απεύχομαι με πάθος το να χαλάσει το κινητό μου και να υπάρχει κάτι διαθέσιμο σε αντίστοιχα επίπεδα v4m που επίσης δεν θα τρέμω μην πετάξω μια μικρή περιουσία στα σκουπίδια καθεμία από τις 10000 φορές που θα μου πέφτει κάτω. :P

Κράξιμο over.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Όταν παίρνεις IPhone δεν φεύγεις!Καμια εταιρια δεν προσφέρει την εμπειρία χρήσης της Apple.
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η επιλογή πάει βάσει προτιμήσεων και αναγκών, βρε παιδιά. Έχω πάρει iPhone και δεν ξαναπήρα, βλέποντας πως κάνω μια χαρά την δουλειά μου και μ' ένα mid-range. Σαφώς, όταν αυτά που κάνεις και θες είναι απαιτητικά, θα πας σε ναυαρχίδα, αλλά η εμπειρία χρήσης κι ό,τι άλλο, δεν είναι λόγοι για τον μέσο χρήστη να ξοδέψει τόσα χρήματα, τη στιγμή που οι ανάγκες του καλύπτονται από κάποιο φθηνότερο. Υπάρχουμε κι εμείς που βρίσκουμε ουσιαστικότερο το να τα ξοδέψουμε κάπου αλλού, όπως είπε κι ο Unseen skygge πιο πάνω. Εκτός εάν μιλάμε για τέτοια οικονομική άνεση, που, ναι, τότε σαφώς δεν θα μας ένοιαζε ξέρω 'γω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Η επιλογή πάει βάσει προτιμήσεων και αναγκών, βρε παιδιά. Έχω πάρει iPhone και δεν ξαναπήρα, βλέποντας πως κάνω μια χαρά την δουλειά μου και μ' ένα mid-range. Σαφώς, όταν αυτά που κάνεις και θες είναι απαιτητικά, θα πας σε ναυαρχίδα, αλλά η εμπειρία χρήσης κι ό,τι άλλο, δεν είναι λόγοι για τον μέσο χρήστη να ξοδέψει τόσα χρήματα, τη στιγμή που οι ανάγκες του καλύπτονται από κάποιο φθηνότερο. Υπάρχουμε κι εμείς που βρίσκουμε ουσιαστικότερο το να τα ξοδέψουμε κάπου αλλού, όπως είπε κι ο Unseen skygge πιο πάνω. Εκτός εάν μιλάμε για τέτοια οικονομική άνεση, που, ναι, τότε σαφώς δεν θα μας ένοιαζε ξέρω 'γω.


Ποιο iPhone είχες;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, ήταν μια χαρά για την εποχή του. Για την τιμή, θα σε γελάσω. Πρέπει να 'ταν σίγουρα 300+ αλλά, πάλι, φθηνότερα απ' όσο το πουλούσαν στα καταστήματα. Το 'χα πάρει σφραγισμένο από τρίτο, οπότε το έδινε φθηνότερα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Ναι, ήταν μια χαρά για την εποχή του. Για την τιμή, θα σε γελάσω. Πρέπει να 'ταν σίγουρα 300+ αλλά, πάλι, φθηνότερα απ' όσο το πουλούσαν στα καταστήματα. Το 'χα πάρει σφραγισμένο από τρίτο, οπότε το έδινε φθηνότερα.


Κοιτά μέχρι το 2011 η Apple έπαιζε μόνη της.Μετρ ήρθαν οι Samsung και Huawei.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκτός εάν μιλάμε για τέτοια οικονομική άνεση, που, ναι, τότε σαφώς δεν θα μας ένοιαζε ξέρω 'γω.

Δεν είναι θέμα τόσο οικονομικής άνεσης όσο θέμα λογικής ή τσιγκουνιάς αν θέλει να γίνει κάποιος πιο κακοπροαίρετος :hehe:
Εάν θεωρεί κάποιος πως δεν του χρησιμεύει το αιφονε στα 1200 ευρώ (χρησιμότητα δλδ,όχι τιμή),θα εξακολουθεί να μην του είναι χρήσιμο ακόμα και αν σε μια νύχτα πιάσει το τζόκερ.Στην προκειμένη περίπτωση που η αγορά δεν βασίζεται στην χρησιμότητα,το μήλο είναι ουσιαστικά status symbol
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι θέμα τόσο οικονομικής άνεσης όσο θέμα λογικής ή τσιγκουνιάς αν θέλει να γίνει κάποιος πιο κακοπροαίρετος :hehe:
Εάν θεωρεί κάποιος πως δεν του χρησιμεύει το αιφονε στα 1200 ευρώ (χρησιμότητα δλδ,όχι τιμή),θα εξακολουθεί να μην του είναι χρήσιμο ακόμα και αν σε μια νύχτα πιάσει το τζόκερ.Στην προκειμένη περίπτωση που η αγορά δεν βασίζεται στην χρησιμότητα,το μήλο είναι ουσιαστικά status symbol

Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο, φυσικά. Plus, εμπειρία χρήσης, ασφάλεια κλπ που προείπαν ο Φώτης με τον Ανδρέα. Καίτοι, και να τα είχα, πάλι δεν ξέρω εάν θα τα ξόδευα στα gadgets της Apple, για να 'μαι ειλικρινής.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
To iPhone 3GS το χα και εγώ. Αν και θεωρείται από τα καλύτερα iPhone, δεν μου άρεσε.

Ασφάλεια παρέχουν και τα Android που ο κατασκευάστής έχει φροντίσει να ενημερώνει το λογισμικό με security updates. Διαφορετικά και δωρεάν να μου το δίνανε δεν θα το χρησιμοποιούσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top