Πού θα πάτε φέτος διακοπές;

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Σε εμένα. Τσιμπούρι μου έγινε.!


Οκ μάλλον δεν είχες καλή ημέρα,γιατί δεν βγάζουν και πολύ νόημα αυτά που λες τώρα (χωρις παρεξήγηση)Και βασικά δεν έχουν σχέση με το θέμα μας.Αλλα εντάξει δεν σε παρεξηγώ!Καλη καρδιά!

Εσυ που θα πας;Θα πας εξωτερικό η θα μείνεις Ελλάδα;
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ότι θέλουμε θα κάνουμε
Θα χάσετε λεφτά για το τπτ :/


να κάνετε ότι θέλετε αλλά δικαιολογώ τις διακοπές μόνο αν έχετε:
1) Συγγενικό ή φιλικό πρόσωπο σε άλλη περιοχή ή χώρα και θέλετε να τους δείτε
2) Να πάτε σε ένα μέρος που θέλετε να εγκατασταθείτε στο μέλλον (επαγγελματικά)
3) Είστε μουσουλμάνος και θέλετε να πάτε στην Μέκκα.
4) Για επαγγελματικούς λόγους (πχ αθλητές για προπόνηση,ιατρούς σε συνέδρια.).
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Θα χάσετε λεφτά για το τπτ :/


να κάνετε ότι θέλετε αλλά δικαιολογώ τις διακοπές μόνο αν έχετε:
1) Συγγενικό ή φιλικό πρόσωπο σε άλλη περιοχή ή χώρα και θέλετε να τους δείτε
2) Να πάτε σε ένα μέρος που θέλετε να εγκατασταθείτε στο μέλλον (επαγγελματικά)
3) Είστε μουσουλμάνος και θέλετε να πάτε στην Μέκκα.
4) Για επαγγελματικούς λόγους (πχ αθλητές για προπόνηση).


Εγώ είμαι στην 2η κατηγορία.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε, αφήστε τον κόσμο να κάνει ό,τι γουστάρει. Τζίζους, το λέτε και το ξαναλέτε ότι δεν σας προσφέρει τίποτα το να ταξιδέψετε, οκ, αν δεν θέλετε απλά μη ταξιδέψετε, τόσο απλό. :crazy:

Προσωπικά δεν θα πάω τώρα κάπου, κανά 2ήμερο σε σπίτια φίλων θα κάνω όταν συντονιστούμε, αλλά δεν με πειράζει. Έχω κανονίσει αξιοπρεπές ταξιδάκι τον χειμώνα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Ρε, αφήστε τον κόσμο να κάνει ό,τι γουστάρει. Τζίζους, το λέτε και το ξαναλέτε ότι δεν σας προσφέρει τίποτα το να ταξιδέψετε, οκ, αν δεν θέλετε απλά μη ταξιδέψετε, τόσο απλό. :crazy:

Προσωπικά δεν θα πάω τώρα κάπου, κανά 2ήμερο σε σπίτια φίλων θα κάνω όταν συντονιστούμε, αλλά δεν με πειράζει. Έχω κανονίσει αξιοπρεπές ταξιδάκι τον χειμώνα.


Καλά να περάσεις!Αν επιτρέπεται που θα πας το χειμώνα;Εξωτερικό;
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Οι δυτικοευρωπαϊκές χώρες έχουν παρόμοια αρχιτεκτονική και αισθητική, αλλά αυτό δεν αποτελεί λόγο να μην ταξιδέψεις. Κάθε ταξίδι, αν υπάρχει και η κατάλληλη παρέα, είναι μια συναρπαστική εμπειρία, γνωρίζεις καινούργια άτομα, βλέπεις όμορφα μέρη.

Πάντως κι εγώ έχω κουραστεί λίγο με την πανομοιοτυπία της Ευρώπης και θα ήθελα να δω κάτι διαφορετικό. Θέλω να πάω Περού(ελπίζω μέχρι το 2021), μετά Ρωσία, Κίνα-Θιβέτ και Μαρόκο. Το οικονομικό κόστος μεγάλο, αλλά σαν εμπειρίες ζωής σίγουρα αξίζουν. Καλύτερα να πάνε εκεί τα λεφτά μου παρά στο νέο άιφον κάθε χρόνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι στα σχέδια ταξίδι στο Clisson της Γαλλίας το επόμενο καλοκαίρι για Hellfest. My flex ain't much but it's honest work.
Φέτο Νέα Στύρα Ευβοίας :woohoo
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ έχω ξεκινήσει να σχεδιάζω σιγά σιγά ένα ταξίδι στη Σεούλ :redface:

Όχι για φέτος, ούτε καν, αν όλα πάνε καλά το επόμενο καλοκαίρι! ^^
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Οι δυτικοευρωπαϊκές χώρες έχουν παρόμοια αρχιτεκτονική και αισθητική, αλλά αυτό δεν αποτελεί λόγο να μην ταξιδέψεις. Κάθε ταξίδι, αν υπάρχει και η κατάλληλη παρέα, είναι μια συναρπαστική εμπειρία, γνωρίζεις καινούργια άτομα, βλέπεις όμορφα μέρη.

Πάντως κι εγώ έχω κουραστεί λίγο με την πανομοιοτυπία της Ευρώπης και θα ήθελα να δω κάτι διαφορετικό. Θέλω να πάω Περού(ελπίζω μέχρι το 2021), μετά Ρωσία, Κίνα-Θιβέτ και Μαρόκο. Το οικονομικό κόστος μεγάλο, αλλά σαν εμπειρίες ζωής σίγουρα αξίζουν. Καλύτερα να πάνε εκεί τα λεφτά μου παρά στο νέο άιφον κάθε χρόνο.


Εμείς θα πάμε τα Χριστούγεννα Καναδά λογικά!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.


Τα νησιά μας έχουν μειωμένο τουρισμό φέτος. Οι Έλληνες προτιμούν εξωτερικό καθώς πολλές φορές τους βγαίνει πολύ πιο φθηνά (δείτε πόσο κάνουν διακοπές στο Καστελόριζο βλέποντας το παραπάνω βίντεο). Επειδή δεν μπορούμε να ανταγωνιστούμε τις τιμές στο εξωτερικό, η προσθήκη φόρου στα αεροπορικά εισητήρια αργά ή γρήγορα είναι αναγκαίο κακό.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.


Τα νησιά μας έχουν μειωμένο τουρισμό φέτος. Οι Έλληνες προτιμούν εξωτερικό καθώς πολλές φορές τους βγαίνει πολύ πιο φθηνά (δείτε πόσο κάνουν διακοπές στο Καστελόριζο βλέποντας το παραπάνω βίντεο). Επειδή δεν μπορούμε να ανταγωνιστούμε τις τιμές στο εξωτερικό, η προσθήκη φόρου στα αεροπορικά εισητήρια αργά ή γρήγορα είναι αναγκαίο κακό.


Πολύ σωστό αυτό που λες Ανδρέα.Εγω όπως ξέρεις είμαι από την Χίο και κάθε πάω εκεί.Η κατάσταση με τις τιμές είναι τραγική.Ενα μπουκαλάκι νερό 0.90- 1.20€!Ενα σουβλάκι 3-4€ κτλ.
Τα ξενοδοχεία πανάκριβα χωρίς να προσφερουν τίποτα!Βεβαια δεν καταλαβαίνουν καθώς η Χιος δέχεται πολλούς επισκέπτες από Αμερική και Τουρκία που ξοδεύουν αρκετά.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ελβετία που;
Ζυριχη
Εγώ έχω ξεκινήσει να σχεδιάζω σιγά σιγά ένα ταξίδι στη Σεούλ :redface:

Όχι για φέτος, ούτε καν, αν όλα πάνε καλά το επόμενο καλοκαίρι! ^^
Ειναι και στο δικο μου προγραμμα για του χρονου, αλλα σκεφτομαι μαλλον για ανοιξη για να πετυχω και ανθισμενες κερασιες. Θα επιχειρησω να παω με φιλη κορεατισα γιατι ειμαι σιγουρη οτι θα δω πολλα περισσοτερα και θα παω σε καλυτερα μερη απο οτι να παω ετσι. Μονο Σεουλ σκεφτεσαι; Εγω θελω να παω και προς τα κατω, Busan.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πολύ σωστό αυτό που λες Ανδρέα.Εγω όπως ξέρεις είμαι από την Χίο και κάθε πάω εκεί.Η κατάσταση με τις τιμές είναι τραγική.Ενα μπουκαλάκι νερό 0.90- 1.20€!Ενα σουβλάκι 3-4€ κτλ.
Τα ξενοδοχεία πανάκριβα χωρίς να προσφερουν τίποτα!Βεβαια δεν καταλαβαίνουν καθώς η Χιος δέχεται πολλούς επισκέπτες από Αμερική και Τουρκία που ξοδεύουν αρκετά.
Ο τουρισμός είναι κάτι εθραυστο. Πιστεύω ότι η Ελλάδα είναι μια υπερτιμημένη χώρα για διακοπές ως προς τα facilities και σιγά σιγά το καταλαβαίνουν όλο και περισσότεροι. Δεν σεβόμαστε τον τουριστά από τη στιγμή που έρχεται σε ένα νησί μέχρι τι στιγμή που φεύγει. Για παράδειγμα όχι δεν υπάρχει 24ωρη σοβαρή συγκοινωνία και καλό οδικό δίκτυο ακόμα και σε δημοφιλή νησιά όπως τη Μύκονο, αλλά αν πέσουν σε ημέρα απεργίας των λιμενικών δεν θα μπορούν να φτάσουν ή να φύγουν από το νησί.

Χρόνο με το χρόνο λόγω της οικονομικής στενότητα των νέων υπάρχει αύξηση του εναλλακτικού τουρισμού τύπου camping (Σαμοθράκη, Ικαρία) και μείωση του κλασσικού που δίνει εισόδημα στους νησιώτες. Αυτό το γεγονός όπως και το γεγονός ότι όλοι οι γείτονες προσπαθούν να "κλέψουν" τον τουρισμό από τους Έλληνες δίνει κακές προοπτικές για το νησιωτικό πληθυσμο καθώς χρόνο με το χρόνο το εισόδημά τους θα μειώνεται. Αν εξαιρέσεις τα μεγάλα νησιά τα υπόλοιπα θα έχουν σοβαρό πρόβλημα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Ο τουρισμός είναι κάτι εθραυστο. Πιστεύω ότι η Ελλάδα είναι μια υπερτιμημένη χώρα για διακοπές ως προς τα facilities και σιγά σιγά το καταλαβαίνουν όλο και περισσότεροι. Δεν σεβόμαστε τον τουριστά από τη στιγμή που έρχεται σε ένα νησί μέχρι τι στιγμή που φεύγει. Για παράδειγμα όχι δεν υπάρχει 24ωρη σοβαρή συγκοινωνία και καλό οδικό δίκτυο ακόμα και σε δημοφιλή νησιά όπως τη Μύκονο, αλλά αν πέσουν σε ημέρα απεργίας των λιμενικών δεν θα μπορούν να φτάσουν ή να φύγουν από το νησί.

Χρόνο με το χρόνο λόγω της οικονομικής στενότητα των νέων υπάρχει αύξηση του εναλλακτικού τουρισμού τύπου camping (Σαμοθράκη, Ικαρία) και μείωση του κλασσικού που δίνει εισόδημα στους νησιώτες. Αυτό το γεγονός όπως και το γεγονός ότι όλοι οι γείτονες προσπαθούν να "κλέψουν" τον τουρισμό από τους Έλληνες δίνει κακές προοπτικές για το νησιωτικό πληθυσμο καθώς χρόνο με το χρόνο το εισόδημά τους θα μειώνεται. Αν εξαιρέσεις τα μεγάλα νησιά τα υπόλοιπα θα έχουν σοβαρό πρόβλημα.


Συν ότι οι ταξιτζήδες και πολλοί άλλοι κλέβουν τους τουρίστες.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδιά λίγες χώρες προσφέρουν διαφορετική εμπειρία. Δυστυχώς καμία από αυτές τις χώρες που θέλετε να πάτε για διακοπές δεν την προσφέρουν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top