Ισότητα, πλάνη ή πραγματικότητα;

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Κοίτα να δεις Palladin, δεν διαφωνώ ότι αν είναι να διαλέξουν μεταξύ των γονιών όταν το παιδί θηλάζει ακόμα, προτεραιότητα μπορεί να έχει η μητέρα (εκτός υπερβολικών καταστάσεων που είναι ανίκανη). Όταν μιλάμε όμως για παιδιά άνω των 3 ετών, τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει η μάνα καλύτερα από τον πατέρα, που να μην μπορεί και ο ίδιος να το κάνει; Δηλαδή επειδή η μάνα πέρασε τον τοκετό και τον θηλασμό, αυτομάτως έχει περισσότερα δικαιώματα;

Και καλά να ισχύουν αυτά, αμέσως δεν καταργείται η ισότητα αν τα δεχτείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
εσείς έχετε δει μπαμπάδες να ταΐζουν με το μπιμπερό βρέφος? Να του βράζουν το κρέας με την πατάτα και το καρότο μόλις μεγαλώσει λίγο και να το αλέθουν και να το ταΐζουν; Να του πλένουν και να του σιδερώνουν τα ρούχα; Να ξενυχτάνε μαζί του όταν κλαίει τη νύχτα; Να του ετοιμάζουν το πρωινό που θα πάρει στο σχολείο; και το μεσημεριανό και το βραδινό; να διαβάζουν μαζί τα μαθήματα του;

Palladin sorry αλλά ναι έχω δει. Μου κάνει εντύπωση πως γίνεται εσύ να μην έχεις δει.:worry:
Μάλιστα σε περισσότερα από ένα ζευγάρια, λόγω υποχρεώσεων της γυναίκας.

Να κατεβάσει γάλα ξαφνικά όχι δεν μπορεί ο άντρας, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να κάνει όλα τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αν θέλουμε να μεγαλώνουμε τα παιδιά μας μαζί πρέπει αυτό να γίνεται και μετά από ένα πιθανό διαζύγιο.
Φαντάσου τώρα εμένα που ο άντρας μου κράταγε τα παιδιά μέχρι τα 3 τους τα πρωινά να χώριζα και να του έλεγα "και τώρα τζους, δεν έχεις λόγο για τα παιδιά". Πόσο βλαμμένη θα ήμουν?
Μπορεί στατιστικά να είναι για την ώρα περισσότεροι οι άντρες που δεν ενδιαφέρονται για την ανατροφή των παιδιών τους αλλά αν θέλουμε αυτό να αλλάξει πρέπει να τους εμπλέκουμε στη διαδικασία όχι να τους απομακρύνουμε με τα ίδια μας τα χέρια, εγώ θα έλεγα ακόμα και να το απαιτούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Να κατεβάσει γάλα ξαφνικά όχι δεν μπορεί ο άντρας, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να κάνει όλα τα υπόλοιπα.

Άσχετα με το αν είναι σωστή ή όχι η πάγια τακτική των ελληνικών δικαστηρίων να δίνουν την επιμέλεια των ανήλικων τέκνων στη μητέρα..

οκ, μπορεί να μπορούν να κάνουν όλα τα υπόλοιπα αλλά ας ξεκινήσουν να πληρώνουν τις επιδικασμένες διατροφές προς τα παιδιά τους.

Δηλαδή διεκδικείς την επιμέλεια θεωρώντας -και σωστά- ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα σχετικά με την ανατροφή του παιδιού αλλά όταν το παιδί πηγαίνει στη μητέρα δεν πληρώνεις καν το ποσό της διατροφής που σου αναλογεί?

Πείθεις έτσι ότι μπορείς να αναλάβεις και την πρακτική ευθύνη που δεν είναι καθόλου μα καθόλου μικρή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Γιατι τα δικαστηρια ξερουν απο πριν οτι επειδη μερικοι δεν δινουν οταν πρεπει την διατροφη και σου λενε, γι' αυτο τον λογο δεν θα δινω σε κανενα την επιμελεια ε?
Αρα να παω στα δικαστηρια να μου πουν και 6 αριθμους λοτο να μην βασανιζομαι αδικα.
Και για να μιλησουμε σοβαρα τι σχεση εχει με το οτι ενα ποσοστο δεν ειναι τακτικοι στην διατροφη με το γεγονος οτι συντρηπτικα δεν κερδιζει την επιμελεια ο αντρας;
Γιατι υπαρχουν και περιπτωσεις οπου η μαμα για το..."καλο" του παιδιου ζηταει υπερογκη διατροφη και υπαρχουν και ποσες πειρπτωσεις που ο ανδρας ειναι οχι απλα τακτικος αλλα περναει και τσιμα τσιμα για να δινει την απαιτουμενη διατροφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
παιδιά, δηλαδή εκτός από τον θηλασμό που είναι ΠΕΡΙΤΡΑΝΗ απόδειξη για το πόσο απαραίτητη η μάνα στα δύο πρώτα χρόνια, εσείς έχετε δει μπαμπάδες να ταΐζουν με το μπιμπερό βρέφος? Να του βράζουν το κρέας με την πατάτα και το καρότο μόλις μεγαλώσει λίγο και να το αλέθουν και να το ταΐζουν; Να του πλένουν και να του σιδερώνουν τα ρούχα; Να ξενυχτάνε μαζί του όταν κλαίει τη νύχτα; Να του ετοιμάζουν το πρωινό που θα πάρει στο σχολείο; και το μεσημεριανό και το βραδινό; να διαβάζουν μαζί τα μαθήματα του;

Τι στο καλό σε άλλο πλανήτη ζω?
Και συγγνώμη που θα γίνω λίγο bitch, αλλά το μοναδικό άτομο που γνωρίζω και το μεγαλώνει ο πατέρας του, στην πραξη η γιαγια του τον φροντίζει, μέ ό,τι αυτό συνεπάγεται, και κάνει όοοοοολα αυτά που προανέφερα. Πάλι δηλαδή η γυναίκα είναι απαραίτητη, αλλιώς δεν θα υπήρχε καν φαγητό στο σπίτι.

Και στο κάτω κάτω, το παιδί χρειάζεται και τους δύο γονείς, αλλά εδώ μιλάμε για την περίπτωση που πρέπει να επιλέξουμε ΕΝΑΝ. Και αυτός είναι η μάνα, ακόμα κι αν δεν θέλετε να το δείτε
Συγγνώμη τώρα αλλά εγώ δεν θήλασα γιατί δεν είχα γάλα, ο άντρας μου έδινε μπιμπερό και κράταγε τα παιδιά μέχρι να γίνουν 3 χρονών τα πρωινά γιατί η δουλειά του είναι απογευματινή. Ξέρει να μαγειρεύει κάποια φαγητά και το να βράσεις λαχανικά και κρέας δεν θεωρείται υψηλή μαγειρική. Το να βάλεις πλυντήριο και να απλώσεις δεν θεωρείται και δύσκολο. Και πολλοί μπαμπάδες που ξέρω ξενυχτάνε μισό μισό με τις γυναίκες τους. Και επίσης παίζει κάτι που εμένα δεν με τρελλαίνει. Με ποιό δικαίωμα ένα δικαστήριο θα του αφαιρούσε το δικαίωμα να πάρει μέρος στην ανατροφή των παιδιών του αν εγώ κατά το χωρισμό γινόμουν μια κακιασμένη σκύλα και ήθελα να ορίζω καταστάσεις?
Εγώ θέλω τον άντρα μου δίπλα μου και δόξα τω Θεώ τον έχω (γιατί δεν είμαι αρκετά μαχητική για να το απαιτήσω αν δεν ήταν έτσι από μόνος του). Κι αν όλα πάνε στραβά μεταξύ μας και πάλι θα ήθελα να είναι δίπλα μου στο μεγάλωμα των παιδιών ΜΑΣ. Και το να'ναι κατοχυρωμένο αυτό νομικά μόνο σαν κέρδος θα 'επρεπε να το δουν οι γυναίκες.
Μπορεί στατιστικά σήμερα να είναι λιγότεροι οι άντρες που ενδιαφέρονται για την ανατροφή των παιδιών τους αλλά τα πράγματα αλλάζουν κι ίσως είναι καλύτερο να την βοηθήσουμε αυτή την αλλάγη παρά να την κόψουμε.
Ξέρω κι εγώ πολλούς μ@λ@κες άντρες που όχι μόνο δεν βοηθάνε αλλά προσπαθούν να κάνουν και κακό αλλά ξέρω και γυναίκες που χρησιμοποιούν τα παιδιά τους εναντίον του αντρός τους. Αν είναι να κοιτάξουμε τις υστερικές καταστάσεις δεν θα βγάλουμε άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ψάχνω από χτες να διαβάσω τις περιβόητες αλλαγές με περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μόνο γενικόλογα άρθρα στα ψιλά των εφημερίδων...

Συμφωνώ, ιδιαίτερα με τη διατύπωση της lugar, πως πρέπει να συμμετέχουν και οι δύο γονείς ακόμα και έπειτα από ένα διαζύγιο στην ανατροφή των παιδιών τους.
Συμφωνώ πως οι εκδικάσεις (και όχι ο ίδιος ο νόμος) ευνοούν περισσότερο της γυναίκες αφού στις περισσότερες των περιπτώσεων, τα παιδιά παραμένουν μαζί τους ενώ πολλές φορές οι άνδρες εκβιάζονται με ποικίλους τρόπους...

Ωστόσο δε μπορεί παρά να με προβληματίζει όλη αυτή η κίνηση κατά των αλλαγών.
Όoooλες αυτές είναι οργισμένες φεμινίστριες με το μυαλό πάνω απ' το κεφάλι; :hmm:
Μακάρι να είχαμε στα χέρια μας την ίδια τη τροποποιημένη νομοθετική ρύθμιση.

Νεότερο άρθρο από τα Νέα:

Ζητούν να αποσυρθεί το σχέδιο νόμου για την οικογένεια

9 Οκτωβρίου 2008

Την πλήρη απόσυρση του νομοσχεδίου του υπουργείου Δικαιοσύνης «Μεταρρυθμίσεις για την οικογένεια, το παιδί και την κοινωνία», ζητούν γυναικείες οργανώσεις, υποστηρίζοντας ότι το ισχύον οικογενειακό δίκαιο είναι από τα πιο προοδευτικά και επιτυχή σε ευρωπαϊκό και διεθνές επίπεδο.

Σε ψήφισμά τους οι οργανώσεις γυναικών σημειώνουν ότι πρέπει να γίνουν νομοθετικές συμπληρώσεις και ζητούν να συσταθεί νομοπαρασκευαστική επιτροπή, στην οποία να μετέχουν η Γενική Γραμματεία Ισότητας, νομικοί ειδικοί επιστήμονες και εκπρόσωποι των γυναικείων οργανώσεων.

Το ψήφισμα υπογράφουν το Ίδρυμα Μαραγκοπούλου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου, ο Σύνδεσμος για τα Δικαιώματα της Γυναίκας, η Ένωση Ελληνίδων Νομικών, το Εθνικό Συμβούλιο Ελληνίδων, η Ένωση Γυναικών Ελλάδος, το Λύκειο Ελληνίδων, ο Σύνδεσμος Ελληνίδων Επιστημόνων, η Ένωση Γυναικών Κρήτης, η Αδέσμευτη Κίνηση Γυναικών, η Προοδευτική Ένωση Μητέρων Ελλάδος, η Σοροπτιμιστική Ένωση Ελλάδας, η ΟΤΟΕ Γραμματεία Ισότητας, το Ευρωπαϊκό Λόμπυ Γυναικών – Ελληνικό Τμήμα, ο Σύλλογος Εργαζόμενης Νοικοκυράς, ο Πολιτικός Σύνδεσμος Γυναικών, το Κέντρο Μέριμνας Οικογένειας και Παιδιού, το Κέντρο Γυναικών Υπαίθρου «ΚΕΓΥ», η Κοινωνική Αρωγή Ελλάδος και η Ελληνική Ομοσπονδία Επαγγελματιών και Επιχειρηματιών Γυναικών

Η γενική γραμματέας Ισότητας, κ. Ε.Τσουμάνη, σε επιστολή της προς τον υπουργό Σ.Χατζηγάκη διατυπώνει απόψεις και παρατηρήσεις της που αφορούν στην θέση των γυναικών στο σύγχρονο οικογενειακό περιβάλλον.

Σχετικά με το επώνυμο, η κ. Τσουμάνη σημειώνει ότι παρά τη βελτίωση της σχετικής ρύθμισης (οι σύζυγοι, εφόσον το επιθυμούν μπορούν να προσθέτουν στο επώνυμο τους και το επώνυμο του συζύγου τους ), η Γενική Γραμματεία Ισότητας διατηρεί τις επιφυλάξεις της. Η προτεινόμενη αλλαγή στη διάταξη περί του επωνύμου, αποκλίνει από τις Εθνικές Προτεραιότητες Πολιτικής (2004-2008) για την Ισότητα των Φύλων καθώς και από τις πολιτικές κατευθύνσεις της Ευρωπαικής Ένωσης και τις διεθνείς δεσμεύσεις της χώρας μας στην κατοχύρωση της ουσιαστικής ισότητας και της αυτοτέλειας της προσωπικότητας των γυναικών

Ως προς την διάταξη που αφορά στη γονική μέριμνα των παιδιών με συμβολαιογραφική πράξη για τους διαζευγμένους γονείς, κατά την άποψη της Γενικής Γραμματείας Ισότητας θα προκαλέσει πρόσθετα γραφειοκρατικά βάρη στις σχέσεις μεταξύ των συζύγων. Εξάλλου σύμφωνα με το υφιστάμενο νομοθετικό πλαίσιο, η γονική μέριμνα ανατίθεται από κοινού και στους δύο συζύγους εκτός αν υπάρξει προσφυγή στη δικαιοσύνη. Η συμβολαιογραφική πράξη που προτείνεται με τη νέα διάταξη, εκτιμάται πως θα επιβαρύνει τις σχέσεις μεταξύ των συζύγων, με άμεσες αρνητικές επιπτώσεις στα παιδιά.

@Palladin: Έχω πει επανειλλημένα ότι γνωρίζω άνδρα που θήλαζε το βρέφος του κάθε βράδυ, βάζοντάς το στο στήθος της γυναίκας του και προτρέποντάς την να συνεχίσει τον ύπνο της.
Μια χαρά τα καταφέρνει ένας πατέρας στην ανατροφή των παιδιών, αρκεί να ενδιαφέρεται...

Ο δικός μου ο πρώην σύζυγος, από την πρώτη στιγμή που χωρίσαμε,(όταν ακόμα μπορούσε διότι πλέον δεν είναι σε θέση), έριξε μαύρη πέτρα πίσω του και εξαφανίστηκε. Ούτε λόγος για διατροφή (την οποία ποτέ δε ζήτησα).
Όσο ζούσαμε μαζί όμως τα καταφερνε μια χαρά με τις ανάγκες του παιδιού. Από το μαγείρεμα του παιδικού γεύματος, μέχρι να της κόψει τα νυχάκια και να την κάνει μπάνιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Συγγνώμη τώρα αλλά εγώ δεν θήλασα γιατί δεν είχα γάλα, ο άντρας μου έδινε μπιμπερό και κράταγε τα παιδιά μέχρι να γίνουν 3 χρονών τα πρωινά γιατί η δουλειά του είναι απογευματινή. Ξέρει να μαγειρεύει κάποια φαγητά και το να βράσεις λαχανικά και κρέας δεν θεωρείται υψηλή μαγειρική. Το να βάλεις πλυντήριο και να απλώσεις δεν θεωρείται και δύσκολο. Και πολλοί μπαμπάδες που ξέρω ξενυχτάνε μισό μισό με τις γυναίκες τους. Και επίσης παίζει κάτι που εμένα δεν με τρελλαίνει. Με ποιό δικαίωμα ένα δικαστήριο θα του αφαιρούσε το δικαίωμα να πάρει μέρος στην ανατροφή των παιδιών του αν εγώ κατά το χωρισμό γινόμουν μια κακιασμένη σκύλα και ήθελα να ορίζω καταστάσεις?
Εγώ θέλω τον άντρα μου δίπλα μου και δόξα τω Θεώ τον έχω (γιατί δεν είμαι αρκετά μαχητική για να το απαιτήσω αν δεν ήταν έτσι από μόνος του). Κι αν όλα πάνε στραβά μεταξύ μας και πάλι θα ήθελα να είναι δίπλα μου στο μεγάλωμα των παιδιών ΜΑΣ. Και το να'ναι κατοχυρωμένο αυτό νομικά μόνο σαν κέρδος θα 'επρεπε να το δουν οι γυναίκες.
Μπορεί στατιστικά σήμερα να είναι λιγότεροι οι άντρες που ενδιαφέρονται για την ανατροφή των παιδιών τους αλλά τα πράγματα αλλάζουν κι ίσως είναι καλύτερο να την βοηθήσουμε αυτή την αλλάγη παρά να την κόψουμε.
Ξέρω κι εγώ πολλούς μ@λ@κες άντρες που όχι μόνο δεν βοηθάνε αλλά προσπαθούν να κάνουν και κακό αλλά ξέρω και γυναίκες που χρησιμοποιούν τα παιδιά τους εναντίον του αντρός τους. Αν είναι να κοιτάξουμε τις υστερικές καταστάσεις δεν θα βγάλουμε άκρη.

lugar, αρχικά τα συγχαρητηριά μου στον άντρα σου:)

αυτό που δεν έχει απαντήσει κανείς όμως, και ήθελα να μου πεις είναι το τι προτείνεις να γίνει στην πράξη σε περίπτωση (χτύπα ξύλο) διαζυγίου. Δηλαδή τα παιδιά με ποιον θα ζουν? Προφανώς δεν γίνεται μέρα παρά μέρα να κοιμούνται αλλού, ούτε βδομάδα παρά βδομάδα (έτσι πιστεύω δηλαδή). Θα δεχόσουν λοιπόν να ζουν με τον σύζυγό σου? Αυτό προσπαθώ να καταλάβω.

Προφανώς η ερώτηση απευθύνεται σε όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
αυτό που δεν έχει απαντήσει κανείς όμως, και ήθελα να μου πεις είναι το τι προτείνεις να γίνει στην πράξη σε περίπτωση (χτύπα ξύλο) διαζυγίου. Δηλαδή τα παιδιά με ποιον θα ζουν? Προφανώς δεν γίνεται μέρα παρά μέρα να κοιμούνται αλλού, ούτε βδομάδα παρά βδομάδα (έτσι πιστεύω δηλαδή). Θα δεχόσουν λοιπόν να ζουν με τον σύζυγό σου? Αυτό προσπαθώ να καταλάβω.

Προφανώς η ερώτηση απευθύνεται σε όλους

Αρχικά να πω ότι γνωρίζω μία περίπτωση διαζυγίου στην οποία υπάρχουνε στη μέση τρία παιδιά...Το ένα μάλιστα είναι πολύ μικρό και δεν πηγαίνει καν σχολείο...Η επιμέλεια, λοιπόν, έχει ανατεθεί στη μητέρα...Σε μία μητέρα η οποία σχεδόν κατα τα δύο τρίτα της ημέρας απουσιάζει από το σπίτι της διότι η γυναίκα θέλει να κάνει και τη ζωή της... :confused: Θέλει τον πατέρα των παιδιών να μη βλέπει ποτέ τα παιδιά του και μόνο να παίρνει κάθε μήνα μία διατροφή από αυτόν...Να πω ότι είναι ακόμα νέα και μπορεί να εργαστεί αλλά δεν εργάζεται και ζητά να υπάρχει διατροφή και για αυτήν... :confused: !!! Ο πατέρας πληρώνει κανονικά κάθε μήνα τη διατροφή...Είναι σε όλα σωστός και το μόνο που θέλει είναι να βλέπει τα παιδιά του τις ώρες και ημέρες που έχουνε οριστεί...Μαντέψτε...Η μητέρα των παιδιών δεν επιτρέπει στα παιδιά κάτι τέτοιο...

Προσωπικά Palladin εάν έκανα παιδιά θα το έκανα αφού πρώτα συνειδητοποιούσα με τι θα είχα να κάνω, δηλαδή με την ανάπτυξη παιδιών...Εάν έπαιρνα διαζύγιο θα διεκδικούσα μέχρις εσχάτων την επιμέλεια των παιδιών μου...Θα προσάρμοζα τη ζωή μου στη δική τους και στις αποφάσεις του δικαστηρίου (χρόνος με τη μητέρα κ.τ.λ.)...Ακούγεται περίεργο ε;;;Και σε εμένα ασυνήθιστο ακούγεται αλλά είμαι βέβαιος ότι κάτι τέτοιο θα έκανα...Είναι πολύ ενοχλητικό πάντως για έναν άνδρα να ακούει ότι "τα παιδιά είναι της γυναίκας του"...
Και νομίζω ότι είναι ένα πολύ καλό σημείο για να πω ότι σύμφωνα με μία έρευνα που έχει γίνει όταν ένα παιδί φεύγει από το σπίτι του για να ζήσει μόνο του να σπουδάσει κ.τ.λ. εκείνος που στεναχωριέται περισσότερο και ας μην το δείχνει είναι ο πατέρας του...Κάπου το είχα διαβάσει αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Palladin μου σε αυτο που λες οτι "δεν εχει απαντηθει", αυτο που τουλαχιστον εγω λεω, ειναι οτι σε περιπτωση διαζυγιου και οπου ο πατερας ενος παιδιου θελει να εχει την επιλεια των παιδιων να ξερει οτι πηγαινει στο δικαστηριο με ισους ορους και πιθανοτητες να την αποκτησει.
Και οχι να πηγαινει εκει γνωριζοντας εκ των προτερων πως οτι το μονο που "παιζει" σε πιθανοτητες θα ειναι το ποσο της διατροφης.
Η Σολομωντια λυση -να παρει κανεις απο μισο παιδι- δεν γινεται να εφαρμοστει ποτε, οποτε αυτο που λεμε ειναι οτι ειναι αδικο και εκτος συζητησης περι ισοτητας των φιυλων το να μην μπορει ενας πατερας να διεκδικησει το μεγαλωμα των παιδιων του.

Και οι περιπτωσεις που αναφερει ο Κωστας πιο πανω με τις γυναικες να μην αφηνουν τον πατερα να βλεπει εστω και καθε Σαβ/Κο τα παιδια τους ειναι δυστυχως παρα πολλες.
Και δεν ασχολουμαι καν με το θεμα "καλης" διατροφης.
Εαν αυτο για την οποιαδηποτε γυναικα/μητερα -επιμελεια παιδιου- φαινεται φυσιολογικο και σωστο, εμενα σαν ανδρα/πατερα μου φαινεται απιστευτα αδικο.
Και εχοντας διαβασει -και συμφωνησει- με πολλα σας ποστ γυρω απο την ισοτητα που πρεπει πλεον να "καθιερωθε"ι πιστευω πως μπορειτε να καταλαβετε οτι για να επελθει ισοτητα δεν αρκει μονο να "ζηταει" καποιο φυλο.
Αλλα και στα θεματα που ευνοειται καταφορα απεναντι στο αλλο φυλο, να μπορει να κανει και παραχωρησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
αυτό που δεν έχει απαντήσει κανείς όμως, και ήθελα να μου πεις είναι το τι προτείνεις να γίνει στην πράξη σε περίπτωση (χτύπα ξύλο) διαζυγίου. Δηλαδή τα παιδιά με ποιον θα ζουν? Προφανώς δεν γίνεται μέρα παρά μέρα να κοιμούνται αλλού, ούτε βδομάδα παρά βδομάδα (έτσι πιστεύω δηλαδή). Θα δεχόσουν λοιπόν να ζουν με τον σύζυγό σου? Αυτό προσπαθώ να καταλάβω.
Επειδή όπως καταλαβαίνω η ερώτηση είναι "αν πρέπει οπωσδήποτε να διαλέξω τον έναν, ποιος θα είναι αυτός;", τότε η απάντηση είναι απλή: "αυτόν που μπορεί να εξασφαλίσει τα περισσότερα για το παιδί του". Δηλαδή το να τα πάρει η μάνα ή ο πατέρας ο οποίος δεν έχει καν δουλειά και ευελπιστεί στην διατροφή του άλλου, το θεωρώ απαράδεκτο. Ποσώς με ενδιαφέρει αν η μάνα ήταν που το γέννησε, από τη στιγμή που όπως έδωσε και παράδειγμα η lugar, ο πατέρας μπορεί να ήταν αυτός που λόγω συνθηκών ασχολιόταν περισσότερο με το παιδί πχ.

Φυσικά το ποιος εξασφαλίζει περισσότερα δεν εξαρτάται μόνο από τον οικονομικό τομέα. Εννοείται ότι θα προτιμούσα κάποιον που μπορεί να εξασφαλίσει τα βασικά (οικονομικά) για το παιδί, αλλά θα μπορεί να εξασκήσει και τα υπόλοιπα καθήκοντα του σαν γονιός, από κάποιον που βγάζει πολλά περισσότερα, αλλά πρέπει να δουλεύει 12 ώρες τη μέρα να κοιμάται 8 και να μένουν 4 για τις διαδρομές, με αποτέλεσμα να μην έχει χρόνο καθόλου για τα παιδιά, τα οποία θα μεγαλώνουν με μία νταντά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
παιδιά, δηλαδή εκτός από τον θηλασμό που είναι ΠΕΡΙΤΡΑΝΗ απόδειξη για το πόσο απαραίτητη η μάνα στα δύο πρώτα χρόνια, εσείς έχετε δει μπαμπάδες να ταΐζουν με το μπιμπερό βρέφος? Να του βράζουν το κρέας με την πατάτα και το καρότο μόλις μεγαλώσει λίγο και να το αλέθουν και να το ταΐζουν; Να του πλένουν και να του σιδερώνουν τα ρούχα; Να ξενυχτάνε μαζί του όταν κλαίει τη νύχτα; Να του ετοιμάζουν το πρωινό που θα πάρει στο σχολείο; και το μεσημεριανό και το βραδινό; να διαβάζουν μαζί τα μαθήματα του;

Εγώ έχω δει. Τον φοβερό και τρομερό Χάουλα.
Θεωρώ ότι στα πρώτα χρόνια της ζωής της κόρης μου, υπήρξα καλύτερος γονιός απ' ότι η πρώην μου. Άσε που μαγειρεύω πολύ καλύτερα από εκείνην γενικώς. Αν ακούγατε τη γκρίνια της, όλα τα χρόνια που το παιδί ήταν μικρό και την ενοχλούσε από το να γράψει το διδακτορικό της (το οποίο έγραψα εγώ πάνω από το μισό), θα καταλαβαίνατε τι εστί μάνα και τι πατέρας.


Τι στο καλό σε άλλο πλανήτη ζω?
Ακριβώς αγαπητή μου, σε άλλο πλανήτη ζεις. Σ' έναν πλανήτη που, όπως στη Φάρμα των Ζώων του Όργουελ, κάποιοι ζητούν την ισότητα, για να είναι οι ίδιοι πιο ίσοι. Το είχα γράψει και στο πρώτο μου ποστ στο θέμα...

Και συγγνώμη που θα γίνω λίγο bitch, αλλά το μοναδικό άτομο που γνωρίζω και το μεγαλώνει ο πατέρας του, στην πραξη η γιαγια του τον φροντίζει, μέ ό,τι αυτό συνεπάγεται, και κάνει όοοοοολα αυτά που προανέφερα. Πάλι δηλαδή η γυναίκα είναι απαραίτητη, αλλιώς δεν θα υπήρχε καν φαγητό στο σπίτι.
Λίγο; Ε όχι και λίγο...
Δεν έχω τίποτε άλλο να κάνω από το να δηλώσω την έντονη ενόχλησή μου για τον κατακλυσμό στερεοτύπων που διαβάζω. Υποτίθεται ότι οι ρατσιστικές και φασιστικές απόψεις απαγορεύονται στο στέκι. Αααα, ξέχασα, ο αιδιοκρατισμός δεν είναι φασισμός, ρατσισμός ή σωβινισμός...Αντίθετα είναι προοδευτικότητα, ρωτήστε και την αριστερά του κυρίου Τσίπρα. Χωρίς τσίπα!!!

Και στο κάτω κάτω, το παιδί χρειάζεται και τους δύο γονείς, αλλά εδώ μιλάμε για την περίπτωση που πρέπει να επιλέξουμε ΕΝΑΝ. Και αυτός είναι η μάνα, ακόμα κι αν δεν θέλετε να το δείτε
:sick: :wall::verymad::verymad::beating::mpinelik: :rant: :sick: :sick: :pfff:

Τα smilies μου προς απάντησή σου, γιατί αν μιλήσω το μπαν δεν το γλιτώνω...Ισότητα και κουραφέξαλα, κατά τα καλά και συμφέροντα, όπως λέει και το ευαγγέλιο.

Άσχετα με το αν είναι σωστή ή όχι η πάγια τακτική των ελληνικών δικαστηρίων να δίνουν την επιμέλεια των ανήλικων τέκνων στη μητέρα..

οκ, μπορεί να μπορούν να κάνουν όλα τα υπόλοιπα αλλά ας ξεκινήσουν να πληρώνουν τις επιδικασμένες διατροφές προς τα παιδιά τους.

Δηλαδή διεκδικείς την επιμέλεια θεωρώντας -και σωστά- ότι μπορείς να κάνεις τα πάντα σχετικά με την ανατροφή του παιδιού αλλά όταν το παιδί πηγαίνει στη μητέρα δεν πληρώνεις καν το ποσό της διατροφής που σου αναλογεί?

Πείθεις έτσι ότι μπορείς να αναλάβεις και την πρακτική ευθύνη που δεν είναι καθόλου μα καθόλου μικρή?

Φυσικά, μόνο τα φράγκα μετράνε. Το κλασικό στερεότυπο των αιδιοκρατισσών. Ο άντρας είναι μόνο για να μας γ...ονιμοποιεί (άντε μην πω καμιά χοντράδα γιατί τα έχω πάρει άσχημα μιλάμε) και για να κουβαλάει στο σπίτι, να πληρώνει και να το βουλώνει. Αν δεν έχεις λεφτά, δεν έχεις δικαίωμα στα παιδιά σου. "Κουνήσου μάγκα και ριξ' τα φράγκα τα κάνω όλα εγώ...".

Η πρώην μου βγάζει τα τετραπλάσια λεφτά από εμένα, ενώ εγώ παίρνω έναν μισθό της πείνας, της γενιάς των 800 ευρώ που λέμε. Μου ζητάει λοιπόν 300 ευρώ το μήνα για διατροφή, αλλιώς με απειλεί με δικαστήρια, όπου έχω μάθει ότι μαζεύει ψευδομάρτυρες (κάποιος από αυτούς αρνήθηκε να το κάνει και μου το είπε...ευτυχώς υπάρχουν και φίλοι ακόμη). Λεφτά έχει, ισχύ έχει, εγώ είμαι ένα ρεμάλι και μισό εξ ορισμού, αφού έτσι με θέλει το στερεότυπο, τα δικαστήρια δίνουν αβλεπί το δίκιο στη μάνα...
Με λίγα λόγια είμαι χαμένος από χέρι. Δεν έχει ανάγκη τα λεφτά. Το κάνει για να με εξαθλιώσει, από εκδίκηση και μόνο. Ξέρει πως δεν θα μπορώ να τα πληρώσω και φυσικά στο τέλος το παιδί μου δεν θα το ξαναδώ. Θα μεγαλώσει ακούγοντας "Ο αδιάφορος ο πατέρας σου, που σημασία δεν σου έδινε και δεν πλήρωνε και του τα έτρωγε η γκόμενα...".
Όταν μου κουνούσε τα φράγκα της στη μούρη για να ξαναγυρίσω και αρνήθηκα, μάλλον έκανα το πιο θανάσιμο λάθος της ζωής μου...:(:(

Αρχική Δημοσίευση από Michelle:
Το ότι ορισμένες αχαρακτήριστες χρησιμοποιούν το φεμινισμό για να δικαιολογήσουν τον αχταρμά που επικρατεί μέσα στο κεφάλι τους, δεν σημαίνει ότι ο φεμινισμός πρέπει να γίνει συνώνυμος της αιδοιοκρατίας.

Ναι ε; Για να το ξαναδούμε...

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Το ψήφισμα υπογράφουν το Ίδρυμα Μαραγκοπούλου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου, ο Σύνδεσμος για τα Δικαιώματα της Γυναίκας, η Ένωση Ελληνίδων Νομικών, το Εθνικό Συμβούλιο Ελληνίδων, η Ένωση Γυναικών Ελλάδος, το Λύκειο Ελληνίδων, ο Σύνδεσμος Ελληνίδων Επιστημόνων, η Ένωση Γυναικών Κρήτης, η Αδέσμευτη Κίνηση Γυναικών, η Προοδευτική Ένωση Μητέρων Ελλάδος, η Σοροπτιμιστική Ένωση Ελλάδας, η ΟΤΟΕ Γραμματεία Ισότητας, το Ευρωπαϊκό Λόμπυ Γυναικών – Ελληνικό Τμήμα, ο Σύλλογος Εργαζόμενης Νοικοκυράς, ο Πολιτικός Σύνδεσμος Γυναικών, το Κέντρο Μέριμνας Οικογένειας και Παιδιού, το Κέντρο Γυναικών Υπαίθρου «ΚΕΓΥ», η Κοινωνική Αρωγή Ελλάδος και η Ελληνική Ομοσπονδία Επαγγελματιών και Επιχειρηματιών Γυναικών

Η γενική γραμματέας Ισότητας, κ. Ε.Τσουμάνη, σε επιστολή της προς τον υπουργό Σ.Χατζηγάκη διατυπώνει απόψεις και παρατηρήσεις της που αφορούν στην θέση των γυναικών στο σύγχρονο οικογενειακό περιβάλλον.

Ορισμένες αχαρακτήριστες Μισέλ μου; Σύσσωμο το γυναικείο κίνημα. Δυστυχώς, εσύ κρίνεις από τον εαυτό σου και νομίζεις πως ο φεμινισμός είναι αυτό που έχεις εσύ μέσα στο κεφάλι σου. Απ' ό,τι βλέπεις όμως, αποτελείς φαιδρή μειοψηφία. Αν σε άκουγαν οι φεμινίστριες μέχρι και "γλύφτρα των αντρών" θα σε έλεγαν...

Αυτό που μου άρεσε, είναι το "Ίδρυμα για τα δικαιώματα του Ανθρώπου". Φαίνεται πως οι άντρες είναι σκύλοι κι όχι άνθρωποι.

Να με πάρει ο γερο διάολος και να με σηκώσει, χαλάστηκα νυχτιάτικα...:mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη από τους συμφορουμίτες για την οργισμένη μου συναιθηματική αντίδραση, μέσα σ' αυτό το θέμα. Υπάρχουν όμως πράγματα που πονάνε. Υπάρχουν και κάποια άλλα, που πάνε και πατάνε πάνω εκεί. Πέραν του ύφους του προηγούμενου ποστ, οι απόψεις που εκφράζονται σ' αυτό, συνεχίζουν να με εκπροσωπούν, στην ουσία τους.

Να με συμπαθάτε φίλοι μου. Όταν μπορέσω ν' αποστασιοποιηθώ αρκετά, θα ξαναγράψω στο θέμα. Στο μεταξύ θα σας διαβάζω. Ευχαριστώ για την κατανόηση...:(:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σορρυ ρε παιδια.....αλλα καθε διαζυγιο δεν ειναι το ιδιο με το αλλο...
Οταν μια μητερα εκβιαζει τον αντρα με απαγορευση συναντησης με τα παιδια κ.ο.κ τις περισσοτερες φορες εχει δικιο και ξερω πολλες απο αυτες..Οπως επισης γνωριζω και περιπτωσεις οπου θα ηταν καλυτερα τα παιδια με τον πατερα παρα με τη μητερα....
Αλλα διαβασα και μια θεση επι του θεματος που με εξεπληξε....ειλικρινα...
τότε η απάντηση είναι απλή: "αυτόν που μπορεί να εξασφαλίσει τα περισσότερα για το παιδί του".
Δηλαδη, περισσοτερα τι..? Υλικα αγαθα..? Αυτος που δουλευει ή εχει τη δυνατοτητα να παρεχει στα παιδια τα περισσοτερα ειναι και ο καταλληλοτερος?
Εαν στην περιπτωση μας για τους χ λογους η μητερα δε δουλευει και εναι και σε μια ηλικια τετοια που δεν μπορει να ξεκινησει μια καριερα και να εχει καλυτερες αποδοχες απο τον πατερα..τοτε το παιδι ή τα παιδια πανε στον πατερα?! Τζισους...
Ενιγουει...ειμαι υπερ της απο κοινου επιμελειας των παιδιων, ασχετα με το εαν το ζευγαρι χωρισε ομορφα ή οχι, διοτι αυτο ειναι και το ορθοτερο σχετικα με το μεγαλωμα τους και την ψυχικη τους υγεια...
Αλλα η Παλλαντιν εχει ενα δικιο...Ποιος θα ειναι αυτος που θα εχει το παιδι καθημερινα? Βασει ποιων κριτιριων θα γινεται αυτη η επιλογη..Γιατι ειτε μας αρεσει ειτε οχι, η επιλογη αυτη ειναι πολυ δυσκολη...και σε καμμια περιπτωση δε θα δεχομουν ενα κριτηριο οπως το ανωθεν...
Γι αυτο και λογικα καποιος απο τους δυο γονεις εχει τον πρωτο λογο....Για πειτε λοιπον, ποιος και γιατι....Διοτι εγω δυσκολευομαι παρα πολυ να καταληξω καπου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Σορρυ ρε παιδια.....αλλα καθε διαζυγιο δεν ειναι το ιδιο με το αλλο...
Οταν μια μητερα εκβιαζει τον αντρα με απαγορευση συναντησης με τα παιδια κ.ο.κ τις περισσοτερες φορες εχει δικιο και ξερω πολλες απο αυτες..
:confused:
Κανένας δεν έχει δίκιο όταν εκβιάζει! Πόσο μάλλον τις περισσότερες φορές...
Αλλα διαβασα και μια θεση επι του θεματος που με εξεπληξε....ειλικρινα...
Δηλαδη, περισσοτερα τι..? Υλικα αγαθα..? Αυτος που δουλευει ή εχει τη δυνατοτητα να παρεχει στα παιδια τα περισσοτερα ειναι και ο καταλληλοτερος?
Εαν στην περιπτωση μας για τους χ λογους η μητερα δε δουλευει και εναι και σε μια ηλικια τετοια που δεν μπορει να ξεκινησει μια καριερα και να εχει καλυτερες αποδοχες απο τον πατερα..τοτε το παιδι ή τα παιδια πανε στον πατερα?! Τζισους...
:confused:
Άραγε διάβασες πέρα από την πρώτη μου παράγραφο; Για δες πάλι:
η ερώτηση είναι "αν πρέπει οπωσδήποτε να διαλέξω τον έναν, ποιος θα είναι αυτός;" τότε η απάντηση είναι απλή: "αυτόν που μπορεί να εξασφαλίσει τα περισσότερα για το παιδί του".
[...]
Φυσικά το ποιος εξασφαλίζει περισσότερα δεν εξαρτάται μόνο από τον οικονομικό τομέα. Εννοείται ότι θα προτιμούσα κάποιον που μπορεί να εξασφαλίσει τα βασικά (οικονομικά) για το παιδί, αλλά θα μπορεί να εξασκήσει και τα υπόλοιπα καθήκοντα του σαν γονιός, από κάποιον που βγάζει πολλά περισσότερα, αλλά πρέπει να δουλεύει 12 ώρες τη μέρα να κοιμάται 8 και να μένουν 4 για τις διαδρομές, με αποτέλεσμα να μην έχει χρόνο καθόλου για τα παιδιά, τα οποία θα μεγαλώνουν με μία νταντά.
Αν η μητέρα (που λες εσύ) δεν έχει εισόδημα πως ακριβώς θα θρέφει τα παιδιά της, πως θα εξασφαλίσει την παιδεία τους και όλα όσα χρειάζονται; Ζητώντας διατροφή από τον πατέρα και αποκλείοντας του να τα βλέπει; Αν ο πατέρας συμφωνεί να δίνει διατροφή αλλά να τα βλέπει και αυτός, τότε fine by me. Αλλά αν είναι να διαλέξω ΕΝΑΝ από τους δύο είπα ότι η απάντηση είναι απλή... Τζίσους! (sic)
Αλλα η Παλλαντιν εχει ενα δικιο...Ποιος θα ειναι αυτος που θα εχει το παιδι καθημερινα? Βασει ποιων κριτιριων θα γινεται αυτη η επιλογη..Γιατι ειτε μας αρεσει ειτε οχι, η επιλογη αυτη ειναι πολυ δυσκολη...και σε καμμια περιπτωση δε θα δεχομουν ενα κριτηριο οπως το ανωθεν...
Γι αυτο και λογικα καποιος απο τους δυο γονεις εχει τον πρωτο λογο....Για πειτε λοιπον, ποιος και γιατι....Διοτι εγω δυσκολευομαι παρα πολυ να καταληξω καπου....
Το άνωθεν είναι λογικό κριτήριο νομίζω και σίγουρα καλύτερο από το "η γυναίκα είχε τον τοκετό, αυτή έχει προτεραιότητα" :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η μητέρα εξ αιτίας των ορμονών κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και αργότερα και του θηλασμού, αποκτά μια φυσική επαφή με το παιδί που είναι σχεδόν "καταναγκαστική" εκ φύσεως.
Ο πατέρας δημιουργεί τη σχέση του με το παιδί κυρίως από επιλογή κι αυτό θα πρέπει να ενθαρρύνεται αλλά και να είναι σεβαστό όπου υπάρχει.

Είδαμε και πάθαμε να φτάσουμε στο σημείο όπου ο πατέρας δε θα ντρέπεται να εκδηλώνει την αγάπη του προς το παιδί και θα αποζητά να το φροντίσει και τώρα που συμβαίνει στην εποχή μας, θέλουμε να το περιορίσουμε;

Αρχική Δημοσίευση από Νεράϊδα:
Οταν μια μητερα εκβιαζει τον αντρα με απαγορευση συναντησης με τα παιδια κ.ο.κ τις περισσοτερες φορες εχει δικιο και ξερω πολλες απο αυτες

Με δεδομένο ότι μιλάμε για πατεράδες που ενδιαφέρονται για τα παιδιά τους, ξωφρενικό μου ακούγεται αυτό, ειδικά χωρίς αιτιολόγηση.

Πέραν από περιπτώσεις πνευματικής υγείας και ψυχολογικών προβλημάτων, (οι οποίες μπορούν να καταστήσουν τον πατέρα -ή τη μητέρα σε αντίστοιχα- βίαιο και ακατάλληλο) σε ποια άλλη περίπτωση μπορεί να είναι θεμιτό ένας γονιός να στερείται το παιδί του επειδή του το επιβάλλει αυτή που τον επέλεξε πρωταρχικά για πατέρα;

Μάλιστα, η λέξη "εκβιασμός" που χρησιμοποίησες, παραπέμπει σε κάποιου είδους όφελος στο οποίο προσβλέπει αυτός που ασκεί τον εκβιασμό!
Θέλεις να μας πεις πως είναι θεμιτό μια μητέρα να χρησιμοποιεί το παιδί της (ή την αγάπη του πατέρα προς αυτό) για να επιτύχει τους όποιους σκοπούς της; :worry:
Με ποιο τρόπο θα μπορούσε να είναι αυτό για το συμφέρον του παιδιού; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
:confused:
Κανένας δεν έχει δίκιο όταν εκβιάζει! Πόσο μάλλον τις περισσότερες φορές...

Οταν ο πατερας τα τρωει με τις γκομενες και δε δινει μια, η μανα ξεστραβωνεται για να μεγαλωσει 3 παιδια και να φτασει μια μερα να τα σπουδασει με μια βελονα (μοδιστρα), ε τοτε τι λεμε?! Να του πει μαλλον και ευχαριστω που δε συνεβαλε στο μεγαλωμα τους...
Ενιγουει, οι καταστασεις αυτες δε μου αρεσουν ουτως ή αλλως και εχω εκφρασει την αποψη μου επ αυτου...Οταν μιλησα για εκβιασμο, μιλησα για εκεινα τα οντως ρεμαλια που δεν ενδιαφερονται και δε σεβονται την οικογενεια που δημιουργησαν...

Αν η μητέρα δεν έχει εισόδημα πως ακριβώς θα θρέφει τα παιδιά της, πως θα εξασφαλίσει την παιδεία τους και όλα όσα χρειάζονται; Ζητώντας διατροφή από τον πατέρα και αποκλείοντας του να τα βλέπει; Αν ο πατέρας συμφωνεί να δίνει διατροφή αλλά να τα βλέπει και αυτός, τότε fine by me. Αλλά αν είναι να διαλέξω ΕΝΑΝ από τους δύο είπα ότι η απάντηση είναι απλή... Τζίσους! (sic)

Ποτε δε μιλησα για αρνηση της μητερας περι επαφης των παιδιων με τον πατερα...ειδικα οταν ειναι σωστος και στις οικονομικες του υποχρεωσεις απεναντι τους...
Και τι παει να πει "αν συμφωνει" να δωσει διατροφη...Υποχρεωση του ειναι..για τα παιδια θα τη δωσει...
Τελος παντων...δεν ξερω ποιος θα πρεπει να εχει τον πρωτο λογο...αυτο που ξερω ειναι οτι οι περισσοτεροι αντρες θελουν να εχει η γυναικα τους τα παιδια και καποιοι ειναι τοσο αδιαφοροι που δεν τους νοιαζει τιποτα αλλο απο το τομαρι τους....
Οπως εχω δει επισης και μανες να ειναι εξισου απαραδεκτες, με τη διαφορα οτι το ποσοστο αυτων ειναι μικροτερο συγκριτικα με αυτο των ανδρων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Με δεδομένο ότι μιλάμε για πατεράδες που ενδιαφέρονται για τα παιδιά τους, ξωφρενικό μου ακούγεται αυτό, ειδικά χωρίς αιτιολόγηση.

Δε αναφερομουν σε αυτες τις περιπτωσεις...
Αναφερομαι σε κεινες τις περιπτωσεις που "δε θελω να βαλω το χερι στην τσεπη", η γυναικα κανει δυο δουλειες να μεγαλωσει το παιδι και να μην του λειψει τπτ και ο πατερας κανει τη ζωη του με ενα ταιμ-αουτ καποιο Σ/Κ για να δει το παιδι του....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Και τι παει να πει "αν συμφωνει" να δωσει διατροφη...Υποχρεωση του ειναι..για τα παιδια θα τη δωσει...
Όταν αυτός έχει όλες τις προϋποθέσεις για να έχει αυτός τα παιδιά και η γυναίκα του όχι, αλλά προτιμάει να τα δώσει στη γυναίκα και να δίνει διατροφή, τότε συμφωνεί σε αυτό, δεν είναι υποχρέωση του να το κάνει, αφού μπορεί κάλλιστα να πάρει αυτός τα παιδιά και να μη δώσει στη γυναίκα τίποτα...
Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω περισσότερο απ' το να πω ότι τα βλέπεις τελείως μονόπλευρα, συν του ότι ακόμα και οι περιπτώσεις που περιγράφεις καλύπτονται από το "αυτός που εξασφαλίζει περισσότερα" και είναι προφανές ποιος είναι κάθε φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Τώρα αν πω, πως κλείνουμε τα μάτια και δε βλέπουμε την άλλη πλευρά, θα είναι μόνο η ιδέα μου;
Λες και δεν υπάρχουν μάνες που παρατάνε τα παιδιά τους, τα φορτώνουν στο σύζυγο και κάνουν τη ζωή τους. :worry:

Αυτοί οι άνθρωποι (και από τις 2 πλευρές) δεν ενδιαφέρονται απλά για τα παιδιά τους. Αμφιβάλλω αν πάλεψαν ποτέ για αυτά γενικότερα στη ζωή τους, πόσο μάλλον σε ένα δικαστήριο.

Ερώτηση: Αν για χ,ψ λόγους αναλάβει την επιμέλεια ο πατέρας (ή δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση; ) η μητέρα είναι υποχρεωμένη να συμβάλλει ένα ποσό (διατροφή) για την ανατροφή των παιδιών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top