Ισότητα, πλάνη ή πραγματικότητα;

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Νομιζω οτι ο πατερας αναλαμβανει την επιμελεια των παιδιων οταν η μητερα εγκαταλειψει τη συζυγικη στεγη ή κριθει ακαταλληλη...
Και οχι δε νομιζω οτι την υποχρεωνει καποιο δικαστηριο να καταβαλλει καποιο ποσο...
Μεταξυ μας ,κατα κυριο λογο, εαν καποιος απο το ζευγαρι δεν εργαζεται και μενει σπιτι για τα παιδια, αυτη ειναι η γυναικα και οχι ο αντρας...

Αλλα το θεμα ειναι οτι τις περισσοτερες(αν οχι ολες) οταν η μητερα ζηταει χρηματα απο τον πατερα ενω εχει την επιμελεια ειναι γιατι πραγματικα δεν μπορει να τα βγαλει περα μονη της...Και δε μιλαμε τωρα για καταστασεις και συμπεριφορες οπως της περιπτωσης του Κωστη...

Η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει οτι μια γυναικα ολοκληρωνεται με τη γεννηση του παιδιου της, αλλα δεν εχω ακουσει το ιδιο να λεγεται για τον ανδρα...γιατι αραγε...? Και δεν το λεω ειρωνικα...μη βιαζεστε:P
Παντως για να ειμαι ειλικρινης, μπορει να μην εχω κανει ακομα παιδι, αλλα εαν ειχα και χωριζα δεν υπηρχε περιπτωση να μην ημουν εγω αυτη που θα ζουσε την καθημερινοτητα του....
Βεβαια γιατι και για τον ανδρα να μην ειναι το ιδιο..θα πει κανεις....Ειναι ομως?? Και εαν ηταν, γιατι σε ολα(?) τα δικαστηρια του κοσμου τον πρωτο λογο τον εχει η μητερα....?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Eiναι πολυ ασχημο...βασικα με λυπει ιδιατερα το γεγονος οτι παιρνουμε σαν σιγουρο οτι ο πατερας ειναι ο σκαρτος της υποθεσης και οτι "δεν μπορει κατι θα εχει κανει ρε παιδι μου"!
Η μητερα ολοκληρωνεται σαν ανθρωπος, η μητερα ειναι εκει για τα παιδια της, η μητερα το ενα ή μητερα το αλλο, και ο πατερας...@@ κρεμαστα.:(
Δεν υπαρχει πιο εγωιστικη θεση απο το "ΕΓΩ" ειμαι καταλληλη για τα παιδια μου γιατι ειμαι...ΜΑΝΑ!Ειμαι γυναικα!
Εαν πιστευετε οτι ο πατερας αγαπαει τα παιδια του λιγοτερο απο εσας ή οτι τα νοιαζεται λιγοτερο ή οτι ειναι προθυμος να σκιστει για παρτη τους λιγοτερο απο εσας, τοτε πλανασθε πλανη οικτραν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Παντως για να ειμαι ειλικρινης, μπορει να μην εχω κανει ακομα παιδι, αλλα εαν ειχα και χωριζα δεν υπηρχε περιπτωση να μην ημουν εγω αυτη που θα ζουσε την καθημερινοτητα του....
εγώ πάλι, αν πίστευα ότι υπήρχε σημαντική περίπτωση μετά από τυχόν διαζύγιο να πάρει ο άντρας μου τα παιδιά επειδή είναι πχ πιο πλούσιος από μένα, ή επειδή έχει καλύτερο δικηγόρο (γιατί προφανώς εκεί θα πάει το πράγμα έτσι; ;) όποιος έχει να πληρώσει τον Κούγια και τον Λυκουρέζο θα κερδίζει, όπως πάντα:whistle:) θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να μην παντρευτώ. Θα έκανα ένα σύμφωνο συμβίωσης, ελπίζοντας ότι σε τέτοια περίπτωση δεν θα μπορεί να μου πάρει τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Eiναι πολυ ασχημο...βασικα με λυπει ιδιατερα το γεγονος οτι παιρνουμε σαν σιγουρο οτι ο πατερας ειναι ο σκαρτος της υποθεσης και οτι "δεν μπορει κατι θα εχει κανει ρε παιδι μου"!
Η μητερα ολοκληρωνεται σαν ανθρωπος, η μητερα ειναι εκει για τα παιδια της, η μητερα το ενα ή μητερα το αλλο, και ο πατερας...@@ κρεμαστα.:(
Δεν υπαρχει πιο εγωιστικη θεση απο το "ΕΓΩ" ειμαι καταλληλη για τα παιδια μου γιατι ειμαι...ΜΑΝΑ!Ειμαι γυναικα!
Εαν πιστευετε οτι ο πατερας αγαπαει τα παιδια του λιγοτερο απο εσας ή οτι τα νοιαζεται λιγοτερο ή οτι ειναι προθυμος να σκιστει για παρτη τους λιγοτερο απο εσας, τοτε πλανασθε πλανη οικτραν.

Βρε συ Μαριε..εγω δεν υποστηριζω οτι ο πατερας δεν αγαπαει τα παιδια του...και αν κρινω απο το δικο μου σπιτι, εγω και η αδερφη μου ειμαστε για τον πατερα μου ολη του η ζωη...
Αλλα δεν μπορω να κλεισω τα ματια μου στο οτι οι μητερες ειναι αυτες που ειναι πιο δεμενες με τα παιδια...τλχ στις περισσοτερες οικογενειες...Και οχι δεν ειναι παντα ο αντρας σκαρτος, αλλα η εμπειρια μου μου εχει δειξει οτι τις περισσοτερες φορες ο αντρας ειναι αυτος που αδιαφορει..εχω δει και μανα που εφυγε με καποιον αλλο, παρατησε τα παιδια της (μικρα και τα δυο σε ηλικια) και ξαφνικα μετα απο ενα χρονο ηθελε να τα δει...μονο που πλεον τα ιδια τα παιδια δεν ηθελαν να τη δουν καν...ουτε καν το μικροτερο που ηταν τοτε 6 χρονων..
Τελος παντων..θεωρω οτι το ιδανικο ειναι, ασχετα με το τι εχει γινει αναμεσα στο ζευγαρι και τον τροπο που εχει χωρισει, να μπορουν να εχουν τα παιδια στη ζωη τους και τα δυο προτυπα...για τον απλουστατο λογο οτι το εχουν αναγκη...διοτι γκαις ειναι πολυ στενοχωρο να βλεπεις τον μικρο σου αδερφο 10 ετων να βλεπει και να νοιωθει τον δικο σου φιλο(οταν εσυ εισαι γυρω στα 20) σαν τον πατερα που ποτε δε σταθηκε διπλα του...
Και ακομα δεν ξερω ποιος θα επρεπε να εχει τον πρωτο λογο για την επιμελεια του παιδιου...και γιατι ο νομος ανα τον κοσμο ειναι υπερ της μητερας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Νεραιδα καλα και αγια οσα λες και εκατερθεν υπαρχουν σκαρτοι και σκαρτες, αλλα αυτο που εγω λεω τοση ωρα ειναι οτι ειναι πιστευτα αδικο μετα απο ενα διαζυγιο να πηγαινει α πριορι το παιδι στην γυναικα.
Γιατι μεταξυ μας αυτο γινεται και ο μονος τροπος να μην γινει ειναι η γυναικα να εχει τα χιλια μυρια κακα επανω της.
Αυτο προσωπικα θεωρω εντελως αδικο και αυτο με ενοχλει στο οτι ενω πηγαινε νααλλαξει κατι τετοιο συσσωμες ολες οι γυναικες (τα κινηματα σας) αντιδρασατε.
Εσυ το θεωρεις σωστο δηλαδη ο καθε πατερας να ξερει οτι αν τυχει και χωρισει αυτοματα χωριζει και απο τα παιδια του?
Ναι οι μητερες εχετε ολα τα καλα, αλλα ειναι "καπως" να μην μπορει ο εκαστοτε πατερας να διεκδικισει την επιμελεια των παιδιων του με τους ιδιους ορους και πιθανοτητες.

Προσωπικα θυμαμαι σε παλιοτερο θεμα οπου ειχε αναφερθει οτι ο αντρας λογου φυλου ειναι καλυτερος οδηγος και ειχε γινει πανικος, και τωρα οταν εμμεσως πλην σαφως αναφερετε και αναφερεται οτι οι μαναδες ειναι καλυτεροι ή πιο απαραιτητοι "γονεις" θα επρεπε να πουμε "ναι οκ, ετσι ειναι..";
Τελος παντων πιστευω να καταλαβες που ειναι η ενσταση μου επι καθ'αυτου του θεματος "Ισοτητα στην διεκδικηση των παιδιων".
Τωρα το να κανω εγω σαν Μαριος την οποιαδηποτε κοπελα να παψει να πιστευει οτι ειναι πιο σωστη/απαραιτητη/ιδανικη/οπως θες πεστο γονεας (απαξ' και το πιστευει) και οτι ετσι ειναι γενικοτερα οι γυναικες εν αντιθεση με τους αντρες, δεν προκειτε να το καταφερω και δεν ειναι και σκοπος μου βασικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ναι καταλαβαινω οσα λες...
Και εχεις δικιο οτι θα επρεπε λογικα και οι δυο γονεις να μπορουν να διεκδικησουν τα παιδια επι ισοις οροις...
Αλλα βασει ποιων κριτηριων...? Αυτο ειναι το θεμα μου...Δλδ να μη φτασουμε να θελουμε να διεκδικουν τα παιδια και οι δυο γονεις, αλλα να καταληξουμε να υπαρχει ανισοτητα λογω διαφορετικου βαλαντιου...Διοτι ξερουμε πολυ καλα τι συμβαινει στις περισσοτερες ελληνικες οικογενειες...ο πατερας βγαζει περισσοτερα και πολλες φορες η μητερα δε δουλευει για να ειναι με τα παιδια στο σπιτι....
Γι αυτο προβληματιζομαι και δεν ξερω τι ειναι σωστο και τι οχι...
Αυτο που μονο ξερω ειναι οτι το παιδι χρειαζεται και τους δυο γονεις με τον εναν ή τον αλλο τροπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
στο συναινετικό διαζύγιο κατατίθεται υποχρεωτικά ένα ιδιωτικό συμφωνητικό, εφ' όσον υπάρχουν ανήλικα τέκνα, που ρυθμίζει με κοινή συμφωνία των μερών την επιμέλεια και την επικοινωνία, ήτοι:

ο πατέρας οικοιοθελώς πολλές φορές δίνει την επιμέλεια στη μητέρα.

Επίσης η διατροφή και η επιμέλεια όταν υπάρχει ακόμα διάσταση ή μέχρι να εκδοθεί το διαζύγιο, ρυθμίζονται προσωρινά με ασφαλιστικά μέτρα, ώσπου να συζητηθούν οι αγωγές.

Πολλές φορές αυτές οι διατροφές δεν πληρώνονται από τους πατέρες, όταν ακόμα δεν έχει κριθεί οριστικά το θέμα της επιμέλειας.
Πολλοί όχι επειδή δεν έχουν αλλά επειδή θέλουν να "τσακίσουν" το άλλο μέρος,
όταν δε η μη καταβολή διατροφής σε ανήλικο διώκεται και ποινικά.
Επειδή το θέμα έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις δεν θα δίνεται φορολογική ενημερότητα στον υπόχρεο διατροφής που δεν την καταβάλλει.

Λυπάμαι για την περίπτωσή σου Χάος, κατανοώ όσο δε φαντάζεσαι τη δυσκολία της κατάστασης αλλά αποτελείς εξαίρεση.
Δεν είναι τα λεφτά, είναι ότι πάντα πρώτες έρχονται οι ανάγκες του παιδιού.-


Δεν αμφισβητώ ότι ο πατέρας παίζει τεράστιο ρόλο στη ζωή του παιδιού αλλά οι δικές μου εμπειρίες επαγγελματικές και μη μου έχουν δείξει ότι οι περισσότεροι άντρες δεν μπορούν να αναλάβουν φουλ τιμε μόνοι τους ένα ή δύο μικρά παιδιά.
Επίσης αυτό που έχω δει με μεγάλη μου λύπη είναι ότι οι περισσότεροι αρέσκονται να είναι μπαμπάδες του σκ , γιατί δεν έχουν πολλές ευθύνες και μπορούν να ζήσουν τη ζωή τους άνετα.:/:

Δε λέω ότι δεν υπάρχουν μάνες που δεν θα έπρεπε να πάρουν την επιμέλεια αλλά αυτό είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι ακόμα και αυτοί οι πατεράδες που φαίνονται ακατάλληλοι να αναλάβουν ένα παιδί full time, αν πέθαινε η γυναίκα τους μια χαρά θα τα έβγαζαν πέρα; Θα δυσκολεύονταν στην αρχή, αλλά τελικά θα τα κατάφερναν.
Βρίσκουν και τα κάνουν πιστεύω. Αν η γυναίκα προσπαθεί με κάθε τρόπο να του δείξει ότι δεν τον έχει ανάγκη, προφανώς και οι περισσότεροι θα πειστούν κάποια στιγμή και θα αρχίσουν να εκμεταλλεύονται τον επιπλέον χρόνο για να κάνουν κάτι άλλο.
Κι εγώ αν είχα κάποιον να μου βάζει πλυντήριο κάθε βδομάδα, σιγά μην το έκανα εγώ ποτέ.
Ο άνθρωπος προσαρμόζεται στην τρέχουσα κάθε φορά κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτος που βρισκει και τα κανει για μενα τοτε ειναι αξιος της τυχης του και της περαιτερω σχεσης του με το παιδι...
Γιατι το παιδι δεν ειναι ενα πλυντηριο την εβδομαδα...Και εαν το βολεμα του ειναι πιο ισχυρο απο τα συναισθηματα του και την αναγκη του να ειναι διπλα στο παιδι του..τοτε σορρυ, αλλα για μενα ειναι ακυρος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
δεν υπηρχε περιπτωση να μην ημουν εγω αυτη που θα ζουσε την καθημερινοτητα του....

Θα έκανα ένα σύμφωνο συμβίωσης, ελπίζοντας ότι σε τέτοια περίπτωση δεν θα μπορεί να μου πάρει τα παιδιά.

Κυρίες μου παραφέρεστε...Σκεφτείτε ότι αν για σας είναι αδιανόητο να ζήσετε χωρίς τα παιδιά σας, άλλο τόσο είναι και για έναν συνειδητοποιημένο πατέρα, ...σαν κι αυτόν που στοχεύετε να παντρευτείτε. ;) Γιατί μη μου πείτε πως θέλετε να παντρευτείτε κάποιον που θα αδιαφορεί για τα παιδιά του και δε θα σας βοηθάει με τις δουλειές του σπιτιού... Δε συνάδει αυτή η εικόνα με το πρότυπο του άντρα του σωστού της εποχής μας, που οι ίδιες οι γυναίκες ζητάμε!
-"Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;"
-"Μα φυσικά από κοινού. Και θα φροντίζεις και τα παιδιά σου, αλλά όταν χωρίσουμε, θα τα κρατήσω εγώ". :hmm:


Διαβάζω για ένα νέο μοντέλο "διαζευγμένων οικογενειών" που μελετάται στο εξωτερικό: Bird Nest Custody

Τα παιδιά συνεχίζουν να ζουν στο σπίτι της οικογένειας και οι διαζευγμένοι γονείς, ζουν μαζί τους ανά διαστήματα και εναλλάξ, αλλά ποτέ τις ίδιες μέρες. Έτσι κάθε γονιός έχει το δικό του σπιτικό στο οποίο πηγαίνει όταν δεν είναι η σειρά του να μείνει στην "οικογενειακή φωλιά". Ανάλογα με τη σχέση που διατηρούν μεταξύ τους οι πρώην συζυγοι μπορεί να μοιράζονται όλοι μαζί στην οικογενειακή φωλιά κάποιο γεύμα ή τα γεννέθλια του παιδιού π.χ. Είναι φυσικά μια μέθοδος που κοστίζει παραπάνω στο σύνολό της, αφού χρειάζεται να υπάρχουν τρία σπίτια, κοστίζει όμως ίσως λιγότερο σε συναισθηματικά αδιέξοδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
@prime: Εγώ αναρωτιέμαι... Αυτές τις περιπτώσεις των σωστών πατεράδων που αποτελούν την εξαίρεση που θα θέλαμε σαν γυναίκες να είναι ο κανόνας, ο νόμος, πως τις εξασφαλίζει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Θα έκανα ένα σύμφωνο συμβίωσης, ελπίζοντας ότι σε τέτοια περίπτωση δεν θα μπορεί να μου πάρει τα παιδιά.
Με πιο σκεπτικό; Αφού υποτίθεται ότι το σύμφωνο συμβίωσης είναι ισότιμο με τον κανονικό γάμο νομικά :worry:
Αλλα δεν μπορω να κλεισω τα ματια μου στο οτι οι μητερες ειναι αυτες που ειναι πιο δεμενες με τα παιδια...
Όσον αφορά αυτό το κομμάτι, θεωρώ ότι μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν και οι ίδιες οι μητέρες, όταν οι ίδιες καθιστούν τους άντρες τους ανίκανους σε κάποιες ανάγκες των παιδιών, με αποτέλεσμα να καλύπτουν οι ίδιες τις περισσότερες ανάγκες έχοντας περισσότερη επαφή με το παιδί και άρα να είναι και πιο κοντά. Οι ίδιες μάλιστα που θα πουν "άσε δεν ξέρεις να το κάνεις αυτό, θα το κάνω εγώ" θεωρώ ότι έχουν τις μεγαλύτερες πιθανότητες να πουν και στο δικαστήριο "κύριε δικαστά ο κύριος αυτός δεν άλλαξε ποτέ του ΜΙΑ πάνα και θα πάρει και τα παιδιά;" :confused:
αλλα να καταληξουμε να υπαρχει ανισοτητα λογω διαφορετικου βαλαντιου...
Ακόμα και αυτό να γινόταν, είναι καλύτερο δηλαδή να έχουμε ανισότητα λόγω "φυσικής κατάστασης" (η μάνα κατεβάζει γάλα); Γιατί μην μου πείτε ότι η θέση "η μάνα είναι που είναι καλύτερος γονέας από τη φύση της" δεν οδηγεί σε ανισότητα.
Επίσης η διατροφή και η επιμέλεια όταν υπάρχει ακόμα διάσταση ή μέχρι να εκδοθεί το διαζύγιο, ρυθμίζονται προσωρινά με ασφαλιστικά μέτρα, ώσπου να συζητηθούν οι αγωγές.
Στα οποία ασφαλιστικά μέτρα ποιος έχει την προσωρινή επιμέλεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτος που βρισκει και τα κανει για μενα τοτε ειναι αξιος της τυχης του και της περαιτερω σχεσης του με το παιδι...
Γιατι το παιδι δεν ειναι ενα πλυντηριο την εβδομαδα...Και εαν το βολεμα του ειναι πιο ισχυρο απο τα συναισθηματα του και την αναγκη του να ειναι διπλα στο παιδι του..τοτε σορρυ, αλλα για μενα ειναι ακυρος....
Ανάγκη είναι να παίζεις μαζί του, να του μαθαίνεις πράγματα, να το βοηθάς κλπ. Αυτά δηλαδή που τα κάνουν και οι γονείς του ΣΚ.
Το να το ταίζεις, να το πληρώνεις, να το καθαρίζεις, να το ξεσκ@τίζεις και όλα αυτά που ανέφερε η Palladin αρκετά παραπάνω είναι υποχρέωση, όχι ανάγκη.
Και τις υποχρεώσεις όταν τις καλύπτουν άλλοι είναι ανθρώπινο να τις αποφεύγουμε.
Προσοχή: Ανθρώπινο, όχι σωστό. Το ότι το καταλαβαίνω δεν σημαίνει ότι το δικαιολογώ! Πριν αρχίσετε τις αρνητικές, ξαναδιαβάστε το ποστ, γιατί είμαι σίγουρη ότι έτσι όπως το έγραψα είναι παρεξηγήσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κυρίες μου παραφέρεστε...Σκεφτείτε ότι αν για σας είναι αδιανόητο να ζήσετε χωρίς τα παιδιά σας, άλλο τόσο είναι και για έναν συνειδητοποιημένο πατέρα

Με τη διαφορα Δημητρα οτι αυτο που εχω δει ειναι κατι διαφορετικο..Ισως φταιει ο τροπος που εχουμε μεγαλωσει, αλλα οι περισσοτεροι αντρες θελουν και βρισκουν "φυσιολογικο" να εχει η μητερα τα παιδια....και δεν εχει να κανει νομιζω με το ποσο συνειδητοποιημενος πατερας ειναι, αλλα με το τι δεσιμο εχει ο πατερας με τα παιδια και τι δεσιμο εχει η μητερα...Και εχω δει περιπτωση, οπου μονη της η μητερα αφησε την κορη να την παρει ο πατερας λογω ακριβως του δεσιμου που ειχε μαζι του το παιδι, και εκεινη κρατησε το γιο...Τι να πω...ειναι ολα αυτα τοσο ευθραστα...μακαρι να μη χρειαζοταν κανεναν ζευγαρι να φτασει σε αυτο το σημειο...

Και ναι ειναι εγωιστικο αυτο που ειπα....αλλα θελω να ειμαι ειλικρινης και δε νοιωθω οτι παραφερομαι...

Παντως σε καμμια περιπτωση δε θα αντιδρουσα στο να βλεπει το παιδι τον πατερα του ακομα και σε καθημερινη βαση, εαν ηταν δυνατον...Βεβαια ολα αυτα ειναι θεωριες...
Ελπιζω μονο να μη χρειαστει καν να χωρισω και να μπω σε μια τετοια διαδικασια....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τι να πω...ειναι ολα αυτα τοσο ευθραστα...μακαρι να μη χρειαζοταν κανεναν ζευγαρι να φτασει σε αυτο το σημειο...

Ωραία όλα αυτά, αλλά οι νόμοι δεν συντάσσονται με ευχολόγια... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ωραία όλα αυτά, αλλά οι νόμοι δεν συντάσσονται με ευχολόγια... :)

Συμφωνω αλλα δεν εχει σχεση ο νομος με το τι εγω ευχομαι για μενα και την τυχη μου....Εγω απλα ευχηθηκα να αξιωθω να μεγαλωσω τα παιδια μου με τον πατερα τους μαζι και να μην εχω τετοιου ειδους προβληματα..
(και φαντασου λεει να μην κανω ποτε παιδια!:confused::P)

Και ελπιζω κατι να γινει και για τις εξαιρεσεις για τις οποιες αναρωτηθηκες σε καποιο ποστ λιγο παραπανω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ξέχασα να σχολιάσω αυτό:
Η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει οτι μια γυναικα ολοκληρωνεται με τη γεννηση του παιδιου της, αλλα δεν εχω ακουσει το ιδιο να λεγεται για τον ανδρα...γιατι αραγε...?
Όταν μιλάμε για ολοκλήρωση, εννοούμε το κλείσιμο του φυσικού κύκλου και ο τοκετός είναι στον φυσικό κύκλο της γυναίκας και όχι του άντρα. Ο βασικός σκοπός της σαν θηλαστικό είναι να φέρει στον κόσμο παιδιά :)

Δεν έχω πάρει απάντηση πάντως κατά πόσον μπορεί κάποιος να δεχτεί ισότητα όταν βάζει προτεραιότητα στη μητέρα για την επιμέλεια των παιδιών σε περίπτωση διαζυγίου :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Όταν μιλάμε για ολοκλήρωση, εννοούμε το κλείσιμο του φυσικού κύκλου και ο τοκετός είναι στον φυσικό κύκλο της γυναίκας και όχι του άντρα. Ο βασικός σκοπός της σαν θηλαστικό είναι να φέρει στον κόσμο παιδιά :)

"Μιλαμε"???? Εδω καλα καλα δεν εχω μιλησει εγω που ειμαι γυναικα και εσυ εχεις ηδη μιλησει?!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
"Μιλαμε"???? Εδω καλα καλα δεν εχω μιλησει εγω που ειμαι γυναικα και εσυ εχεις ηδη μιλησει?!:P
Εννοώ το προφανές (όχι για όλους όπως φαίνεται) ότι η έκφραση "κάτι/κάποιος ολοκληρώνεται" συνεπάγεται με το κλείσιμο ενός κύκλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εννοώ το προφανές (όχι για όλους όπως φαίνεται) ότι η έκφραση "κάτι ολοκληρώνεται" συνεπάγεται με το κλείσιμο ενός κύκλου.

Ελα, πλακα εκανα ντε....:P

Αν και δεν ειμαι σιγουρη οτι αυτο ετσι το αισθανονται και το εννοουν οι μητερες....
Θα το ρωτησω παντως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top