Τι προτιμάτε: Καρτοκινητό ή Συμβόλαιο;

Τι προτιμάτε: Καρτοκινητό ή Συμβόλαιο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Καρτοκινητό

    Ψήφοι: 35 64.8%
  • Συμβόλαιο

    Ψήφοι: 19 35.2%
  • Καρτοσυμβόλαιο

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κανονικά δεν υπάρχει λόγος κανείς να μιλάει στα τηλέφωνα πια εφόσον υπάρχουν skype, viber, ventrillo, discord κλπ. Εγώ έχω κάρτα και ανανεώνω κάθε δυο μήνες, στέλνω τα λεφτά στον άντρα μου (που έχει καρτοκινητό και λόγω της δουλειάς του χρειάζεται χρόνο ομιλίας και ίντερνετ), του βάζω πακέτο κάθε μήνα και τέλος. Μόνο σε τίποτα γιορτές ή αν θα λείψουμε θα βάλω ένα πακέτο για σαββατοκύριακο ή μια βδομάδα των 3 ευρώ. Επίσης έχω σταθερό με απεριόριστα προς σταθερά και κινητά οπότε από το σπίτι παίρνω έτσι σε κινητά. Ουσιαστικά με 8,5 ευρώ έχεις χρόνο ομιλίας και ίντερνετ. Το συμβόλαιο είναι για μένα κοροϊδία.

Το τηλεφωνο ειναι απαραιτητο οπως και τα μηνυματα γιατι δεν εχουν ολοι skype, messenger, etc. Σε καποιες περιοχες μπορει το σημα να ειναι χαλια και να μην πιανεις καλες ταχυτητες και η ομιλια μεσω data να ειναι χαλια. Επισης γιατι εχεις ακομα σταθερο; Αυτο ειναι το πιο αχρηστο απο ολα. Εγω το εχω καταργησει χρονια τωρα και πληρωνω μονο $45 για κινητο το οποιο ειναι ολα απεριοριστα και δεν εχω να αγχωνομαι για λεπτα, για data ή για το αν ξεχασα να κανω ανενεωση της καρτας.
 

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Επίσης αν δηλωθείς φοιτητής στη vodafone, δεν σου απενεργοποιεί ποτέ τη φοιτητική ιδιότητα ακόμα κι αν λήξει το πάσο!


Τόσο στο φοιτητικό CU όσο και στο φοιτητικό What's Up συνήθως κάνουν τα στραβά μάτια για αρκετά χρόνια μετά τη λήξη της φοιτητικής ιδιότητας, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις και έχουν αναφερθεί αλλού, όπου τους το έκοψαν. Απλά στη Vodafone όοοοταν έρθει η στιγμή που θα κοπεί το φοιτητικό, σε εντάσσουν για 2 χρόνια στο CU SPECIAL όπου παρέχεται ειδικό πακέτο (600' προς όλους, 600 SMS προς όλους, 1,2 GB internet) με 10€.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,024 μηνύματα.
Το τηλεφωνο ειναι απαραιτητο οπως και τα μηνυματα γιατι δεν εχουν ολοι skype, messenger, etc. Σε καποιες περιοχες μπορει το σημα να ειναι χαλια και να μην πιανεις καλες ταχυτητες και η ομιλια μεσω data να ειναι χαλια. Επισης γιατι εχεις ακομα σταθερο; Αυτο ειναι το πιο αχρηστο απο ολα. Εγω το εχω καταργησει χρονια τωρα και πληρωνω μονο $45 για κινητο το οποιο ειναι ολα απεριοριστα και δεν εχω να αγχωνομαι για λεπτα, για data ή για το αν ξεχασα να κανω ανενεωση της καρτας.
Το σταθερό υπάρχει μαζί με το ίντερνετ στο σπίτι οπότε αφού δίνει και απεριόριστα προς σταθερά και κινητά γιατί να μην το έχω; Εγώ προσωπικά βάζω στο calendar του κινητού να κάνω ανανέωση πακέτου ή να βάλω νέα κάρτα οπότε δεν το ξεχνάω ούτε αγχώνομαι. Απλά υπάρχουν μήνες που δε θα χρειαστώ καθόλου ούτε χρόνο ομιλίας, ούτε μηνύματα ούτε ίντερνετ στο κινητό οπότε το θεωρώ χασούρα να δώσω ένα ποσό κάθε μήνα είτε χρειαστώ όλα αυτά είτε όχι.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Προσωπικό θέμα του καθενός. Εγώ ας πούμε 30+€ για απεριόριστα data και λεπτά δεν τα έδινα με τίποτα. Με κάρτα και φοιτητικό είμαι τώρα που μου δίνει παραπάνω από όσο χρειάζονται. Με 8.5€ έχω 1200' που ποτέ δεν τα έχω ξοδέψει όλα και μαζί με κάτι αλλά μου βάζει και 2-2.5 gb τον μήνα
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
SMS/MMS δεν ανταλλασετε; Μου κανει εντυπωση, γιατι τα 600 που προαναφερθηκαν ειναι πολυ λιγα. Εγω κατα μεσω ορο στελνω γυρω στα 2000/μηνα (και περιπου 100MMS). Τα 1200' ειναι επισης οριακα για εμενα γιατι ουσιαστικα ειναι μονο 40 λεπτα την μερα. Χθες πχ ημουν στο τηλεφωνο για 75' με μια εταιρια για να λυσω ενα προβλημα. Επισης το χρησιμοποιω πολυ στην δουλεια και τα λεπτα/μυνηματα συσσωρευονται. Ηδη απο τις 25 Δεκ που ξεκινησε ο μηνας μεχρι τωρα ειμαι στα 400' ομιλια. Τα εξτρα, οπως voicemail και call forwarding δεν τα χρησιμοποιειτε; Εμενα μου φαινονται πολυ χρησιμα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.


:( Τα Χριστούγεννα τελειώνουν μαζι με τα απεριόριστα data.

Τώρα που διπλασιάστηκαν τα data ίσως μου φτάνει το καρτοκινητό


Αν μου στείλουν sms δεν απαντάω καν εκτός αν είναι κατι σημαντικό που συνήθως παίρνω τηλεφωνο.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,800 μηνύματα.
Και τα δικά μου για να ζηλέψετε :P
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
SMS/MMS δεν ανταλλασετε; Μου κανει εντυπωση, γιατι τα 600 που προαναφερθηκαν ειναι πολυ λιγα. Εγω κατα μεσω ορο στελνω γυρω στα 2000/μηνα (και περιπου 100MMS). Τα 1200' ειναι επισης οριακα για εμενα γιατι ουσιαστικα ειναι μονο 40 λεπτα την μερα. Χθες πχ ημουν στο τηλεφωνο για 75' με μια εταιρια για να λυσω ενα προβλημα. Επισης το χρησιμοποιω πολυ στην δουλεια και τα λεπτα/μυνηματα συσσωρευονται. Ηδη απο τις 25 Δεκ που ξεκινησε ο μηνας μεχρι τωρα ειμαι στα 400' ομιλια. Τα εξτρα, οπως voicemail και call forwarding δεν τα χρησιμοποιειτε; Εμενα μου φαινονται πολυ χρησιμα.
Sms στέλναμε προ Χριστού που δεν είχαν τα κινητά μας ίντερνετ. :look: Για το φοιτητικό της cosmote που δίνει 600 λεπτά προς γουατς απ εγώ ας πούμε χρησιμοποιώ ελάχιστα ως καθόλου. Αν βάλω πακέτο που να με βολεύει με το ίντερνετ και έχει μαζί sms μπαίνουν και αυτά αλλά αχρησιμοποίητα πάνε. Αν τα θες για τη δουλειά σου είναι τελείως διαφορετικό.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Sms στέλναμε προ Χριστού που δεν είχαν τα κινητά μας ίντερνετ. :look: Για το φοιτητικό της cosmote που δίνει 600 λεπτά προς γουατς απ εγώ ας πούμε χρησιμοποιώ ελάχιστα ως καθόλου. Αν βάλω πακέτο που να με βολεύει με το ίντερνετ και έχει μαζί sms μπαίνουν και αυτά αλλά αχρησιμοποίητα πάνε. Αν τα θες για τη δουλειά σου είναι τελείως διαφορετικό.
Δεν ειναι προ χριστου το sms, ειδικα τωρα με το RCS. Στελνω το ιδιο συχνα μηνυματα οπως και με messenger, whatsapp, instagram (αυτο σπανια, ευτυχως). Αλλα τα sms ειναι πιο γρηγορα γιατι πολλες φορες ειμαι στον δρομο και απλα ενεργοποιω google assistant και λεω στειλε το ταδε μηνυμα στον ταδε και η δουλεια γινεται αστραπιαια και δεν χρειαζεται να διευκρινιζω αν θελω messenger, whatsapp, κτλ. Δεν διαφερει πλεον το sms (RCS) απο τα αλλα apps.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν ειναι προ χριστου το sms, ειδικα τωρα με το RCS. Στελνω το ιδιο συχνα μηνυματα οπως και με messenger, whatsapp, instagram (αυτο σπανια, ευτυχως). Αλλα τα sms ειναι πιο γρηγορα γιατι πολλες φορες ειμαι στον δρομο και απλα ενεργοποιω google assistant και λεω στειλε το ταδε μηνυμα στον ταδε και η δουλεια γινεται αστραπιαια και δεν χρειαζεται να διευκρινιζω αν θελω messenger, whatsapp, κτλ. Δεν διαφερει πλεον το sms (RCS) απο τα αλλα apps.
Ναι εσύ τα θες για τη δουλειά ή γιατί σε βολεύουν για κάποιο λόγο περισσότερο απλώς εξηγώ ότι όσο κόσμο ξέρω να χρησιμοποιεί κινητό έχει αντικαταστήσει μερικώς την ομιλία και σχεδόν εξολοκλήρου τα sms με ότι του προσφέρουν οι αντίστοιχες εφαρμογές μέσω ίντερνετ. Εγώ για παράδειγμα μπορεί να μη στείλω ούτε ένα sms τον μήνα ενώ αντίθετα χωρίς ίντερνετ το κινητό το θεωρώ απλώς άχρηστο. Είναι ανάλογα τι ανάγκες έχει ο καθένας.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Εγώ το έχω πάει στο άλλο άκρο, δεν βάζω τίποτα. Παλιά παλιά έβαζα κάθε μήνα φοιτητικό cu με 4 ευρώ περίπου (πριν το αλλάξουν) μόνο και μόνο για να παραγγέλνω. Μετά έμαθα το efood και σταμάτησα να βάζω κάθε μήνα.

Τώρα το τετράμηνο έβαλα 1 φορά και αυτό γιατί θα ταξίδευα σε μέρος άγνωστο και επειδή έχω την τάση να χανομαι γενικώς, το ίντερνετ θα χρειαζόταν (και ας είχα κατεβάσει τον χάρτη).

Και μου έμειναν και τα sms από πριν 2 μήνες και μπόρεσα και έστειλα 5 ολόκληρα SMS για χρόνια πολλά για το νέο έτος. Άντε του χρόνου πάλι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top