Δύο νεκροί σε νοσοκομείο στην Ελλάδα

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Είτε ο επιστήμων διαλογής είναι νοσηλευτής, είτε ιατρός το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Δεν υπάρχει καμία ποινική ευθύνη αν στείλεις στο νοσοκομείο αχρείαστο περιστατικό.
Η θεραπευτική αγωγή του ασθενούς είναι ιατρική πράξη, όχι νοσηλευτική. Ναι καμιά φορά θα δεις να βγαίνουν μπροστά νοσηλευτές των ΤΕΠ με 20+ χρόνια εμπειρία να πουν σε κάνεναν ψυχαναγκαστικό με βήχα να πάει σπίτι του και ότι όχι δεν έχει φυματίωση ή καρκίνο πνεύμονα. Όμως αυτό το κάνουν άτυπα και επειδή κατά τ' άλλα το πεδίο των ΤΕΠ είναι Βιετνάμ και θέλουν να κάνουν αποσυμφόρηση.
Δεν ξέρω τι ποινική ευθύνη φαντάζεσαι αλλά εδώ δεν είμαστε Γερμανία να σε υποχρεώνουν να πληρώσεις ΕΚΑΒ αν κριθεί μη επείγων ο λόγος που το κάλεσες, οπότε η παραπομπή από ιδιώτη ιατρό σε ιατρό ΕΣΥ είναι απλά ένα κερασάκι στην τούρτα.

Στατιστικά αν κάποιος ιατρός διαλογής κάνει σωστά τη δουλειά του κάποτε θα διώξει ένα σοβαρό περιστατικό και θα έχει ποινικές ευθύνες.
Το κεφάλι του στο ντορβά το έχει ούτως ή άλλως ο κάθε εφημερεύων ιατρός, πόσο μάλλον όταν επικάθεται κούραση, στρες και αϋπνία. Αν γίνεται μία στοιχειώδης διαλογή ώστε να μπορούν οι 5 ψυχές που κρατάνε τα ΤΕΠ να αντιμετωπίσουν το πραγματικά επείγον και όχι την κάθε νοσοφοβία, έχουν στατιστικά και πολύ λιγότερες πιθανότητες να τους κρεμάσουν ανάποδα.


Αλλιως πολύωρες ώρες αναμονής μέχρι να σε εξετάσει κάποιος ιατρός που πιθανό να μην ξέρει που του πάνε τα τέσσερα τυπικά, καθώς ολοι οι μεγαλοιατροί στο ΕΣΥ κοιτάζουν τους "ασθενείς" τους.
Δεν είναι όλοι οι ιατροί στο ΕΣΥ μεγαλογιατροί ούτε όλες οι ειδικότητες έχουν τα λεγόμενα πελατάκια. Ειδικά στην επαρχία που πάει στο νοσοκομείο ο κάθε καημένος ασθενής με IQ 42, και υπάρχουν και τόσες ελλείψεις, τι κι αν είσαι επικουρικός επιμελητής Β, τι κι αν είσαι ο διευθυντής της κλινικής, πάλι στα ΤΕΠ είσαι και κάνεις ταυτόχρονα τον επιμελητή, τον ειδικευόμενο, τον τραυματιοφορέα και τον νοσηλευτή άμα λάχει. Δεν ξέρω πώς είναι στα κεντρικά αλλά από την μικρή εμπειρία μου σαν φοιτήτρια είναι κι εκεί εμπόλεμη ζώνη και πάντα οι επιμελητές ήταν κάτω...

Επίσης αν κάποιος ασθενής θέλει αλλαγή καθετήρα ή κάτι άλλο και δεν μπορεί να μετακινηθεί από το σπίτι του τι προβλέπει το δημόσιο σύστημα υγείας;

Σε κάποιους κατακεκλιμένους μπορεί να γίνουν επισκέψεις κατ'οίκον από τον αγροτικό ή τον γενικό ιατρό (αν είναι μεγάλο χωριό και ο γιατρός έρχεται πιο συχνά). Αν είναι σε μεγαλύτερο μέρος με κέντρο υγείας, συνήθως καταφέρνουν και τους μετακινούν ως εκεί (πολλές φορές και με το ασθενοφόρο). Για τα μικρά χωριά ή τα άγονα πάνω στα βουνά ή στα νησιά, δυστυχώς δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω να φέρνουν γιατρό ή να βάζουν το ΕΚΑΒ. Υποθέτω ή μετακινούνται αυτοί στο κεφαλοχώρι που είναι πιο κοντά, ή φέρνουν καμιά νοσοκόμα για τις ενέσεις και τις αλλαγές (γιατί αν συνυπολογίσεις βενζίνες και κόπο, αξίζει περισσότερο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top