Κατάργηση υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας

White_Spirit

Νεοφερμένος

Ο White_Spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.Είμαι 18 ετών και μόλις πέρασα σε μια αρκετά καλή σχολή,γεγονός που σημαίνει πως παίρνω αναβολή στρατού μέχρι τα 28 μου.Το ερώτημα μου είναι το εξής: Πότε θεωρείτε πως θα καταργηθεί η επιβολή υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας;Σε 5 χρόνια,10 ή ποτέ;Τώρα τελευταία η Τουρκία έχει κάνει αρκετές υποχωρήσεις στο θέμα της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας και όπως φαίνεται σε λίγα χρόνια θα έχει πλήρως επαγγελματικό στρατό(νομίζω αυτήν την στιγμή ο στρατός της είναι 40% επαγγελματικός).Αναφέρω την Τουρκία διότι πολλοί την χρησιμοποιούνε ως αιτία ύπαρξης της υποχρεωτικής θητείας στην Ελλάδα.Ρωτάω διότι αν είναι να μην καταργηθεί στα επομένα 10 χρόνια(προτού λήξει η αναβολή μου δηλαδή),καλύτερα να πάω τώρα παρότι είμαι ιδεολογικά αντίθετος με το "υποχρεωτικό" της όλης υπόθεσης.

Επομένως το ερώτημα μου όπως προείπα(σε περίπτωση που το ξεχάσατε) είναι : Πότε θεωρείτε πως θα καταργηθεί η επιβολή υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας;
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,512 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.Είμαι 18 ετών και μόλις πέρασα σε μια αρκετά καλή σχολή,γεγονός που σημαίνει πως παίρνω αναβολή στρατού μέχρι τα 28 μου.Το ερώτημα μου είναι το εξής: Πότε θεωρείτε πως θα καταργηθεί η επιβολή υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας;Σε 5 χρόνια,10 ή ποτέ;Τώρα τελευταία η Τουρκία έχει κάνει αρκετές υποχωρήσεις στο θέμα της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας και όπως φαίνεται σε λίγα χρόνια θα έχει πλήρως επαγγελματικό στρατό(νομίζω αυτήν την στιγμή ο στρατός της είναι 40% επαγγελματικός).Αναφέρω την Τουρκία διότι πολλοί την χρησιμοποιούνε ως αιτία ύπαρξης της υποχρεωτικής θητείας στην Ελλάδα.Ρωτάω διότι αν είναι να μην καταργηθεί στα επομένα 10 χρόνια(προτού λήξει η αναβολή μου δηλαδή),καλύτερα να πάω τώρα παρότι είμαι ιδεολογικά αντίθετος με το "υποχρεωτικό" της όλης υπόθεσης.

Επομένως το ερώτημα μου όπως προείπα(σε περίπτωση που το ξεχάσατε) είναι : Πότε θεωρείτε πως θα καταργηθεί η επιβολή υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας;

Δυσκολα να καταργηθεί στην Ελλάδα...η οποια τιμωρει και τους αντιρρησιες συνειδησης

Αν φυγεις εξω και ζησεις κάποια χρονια μπορεις να την εξαγορασεις
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.Είμαι 18 ετών και μόλις πέρασα σε μια αρκετά καλή σχολή,γεγονός που σημαίνει πως παίρνω αναβολή στρατού μέχρι τα 28 μου.Το ερώτημα μου είναι το εξής: Πότε θεωρείτε πως θα καταργηθεί η επιβολή υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας;Σε 5 χρόνια,10 ή ποτέ;Τώρα τελευταία η Τουρκία έχει κάνει αρκετές υποχωρήσεις στο θέμα της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας και όπως φαίνεται σε λίγα χρόνια θα έχει πλήρως επαγγελματικό στρατό(νομίζω αυτήν την στιγμή ο στρατός της είναι 40% επαγγελματικός).Αναφέρω την Τουρκία διότι πολλοί την χρησιμοποιούνε ως αιτία ύπαρξης της υποχρεωτικής θητείας στην Ελλάδα.Ρωτάω διότι αν είναι να μην καταργηθεί στα επομένα 10 χρόνια(προτού λήξει η αναβολή μου δηλαδή),καλύτερα να πάω τώρα παρότι είμαι ιδεολογικά αντίθετος με το "υποχρεωτικό" της όλης υπόθεσης.

Επομένως το ερώτημα μου όπως προείπα(σε περίπτωση που το ξεχάσατε) είναι : Πότε θεωρείτε πως θα καταργηθεί η επιβολή υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας;


Νομίζω ότι η μεγάλη πλειοψηφία των νέων που υπηρέτησαν ή θα υπηρετήσουν, είναι ιδεολογικά αντίθετη και αρκεί να το διαπιστώσεις, αν μείνεις για λίγο καιρό μέσα σε ένα στρατόπεδο. Η μαλακία βαράει κόκκινο, η βλακεία, η ανία και όλοι το βλέπουν αυτό ακόμη και κάποιοι αξιωματικοί που είναι αρκετά λογικοί και βλέπουν το παράλογο της υπόθεσης να τρέχουν τον άλλο με καλές σπουδές ή/και οικογένεια να κάνει γόπινγκ ή να μαζεύει τις κάλτσες από το διάδρομο έξω από το θάλαμο. Αν με ρωτήσεις αν έμεινα ευχαριστημένος θα σου πω το εξής: Την περίοδο που υπηρέτησα όχι. Τώρα κάποιες φορές αναπολώ κάποιες καλές στιγμές, όπως:

  • όταν έκανα κάποιες καλές γνωριμίες που μιλάμε ακόμη (είναι γνωριμίες ψυχής)

  • τις πλάκες και τα νεανικά καφριλίκια που δεν θα τα κάνεις στην πολιτική ζωή ούτε στο σχολείο

  • ο στρατός αποτέλεσε ένα άτυπο διδακτορικό ψυχανάλυσης καθώς μου δόθηκε η ευκαιρία να κοιμηθώ σε διπλανό κρεβάτι με κατάδικο χρήστη (την επόμενη τον πήγαν στο στρατοδικείο κλπ) και κάθε λογής προσωπικότητα της Ελληνικής κοινωνίας (εκεί είδα την έννοια ψέμα με μανδύα αλήθειας)

  • έμαθα να προσαρμόζομαι στη βρωμιά και γενικά σε συνθήκες έξω από την αγκαλιά του πατρικού σπιτιού

  • έμαθα να μοιράζομαι ανθρώπινες στιγμές π.χ. όταν κάναμε 8 km πορεία με τον ειδικό εξοπλισμό, μοιραζόμασταν νερό από το ίδιο παγούρι


Προσπάθησα εν τέλει, να μάθω ότι στη ζωή πρέπει να βλέπεις τα πράγματα πολλές φορές υπό άλλη σκοπιά. Δεν έχει και τόσο νόημα, ο τόσος υπερρεαλισμός. Ναι η Τουρκία θα είναι ο αιώνιος αντίπαλός μας γιατί είναι μια χώρα των 82.003.882 κατοίκων και εμείς μια επαρχία της. Μέχρι και η Κωνσταντινούπολη είναι πληθυσμιακά μεγαλύτερη της Ελλάδας. Διαφωνώ μόνο με την χρονική περίοδο των 9 μηνών. Σαν εμπειρία νομίζω ότι δίνει πολλές cognitive δεξιότητες για έναν νέο με μελλοντική εφαρμογή.
 

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@npb

Από απορία ρωτάω και μόνο: Ποια χρονική διάρκεια είναι για σένα η ιδανική;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Υπάρχουν τρόποι να μην υπηρετήσεις. Ένας από αυτούς είναι "για λόγους υγείας" και πιο συγκεκριμένα "τρελόχαρτο". Δεν νομίζω ότι στο Εlladistan είναι και τόσο δύσκολο. Και μην ανησυχείτε, δεν υπάρχει περίπτωση "στιγματισμού" όπως παλιά, καθώς σύμφωνα με το νόμο "περί προστασίας προσωπικών δεδομένων" το "τρελόχαρτο" είναι απόρρητο.

 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
είμαι υπέρ της κατάργησης της στρατιωτικής θητείας και υπερ στη καθιέρωση ενος μισθοφορικού ευρωπαικού στρατού.
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η υποχρεωτική στρατιωτική θητεία είναι ένας πολύ καλός λόγος για να φύγει κάποιος από τη χώρα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας.Είμαι 18 ετών και μόλις πέρασα σε μια αρκετά καλή σχολή,γεγονός που σημαίνει πως παίρνω αναβολή στρατού μέχρι τα 28 μου.Το ερώτημα μου είναι το εξής: Πότε θεωρείτε πως θα καταργηθεί η επιβολή υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας;Σε 5 χρόνια,10 ή ποτέ;Τώρα τελευταία η Τουρκία έχει κάνει αρκετές υποχωρήσεις στο θέμα της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας και όπως φαίνεται σε λίγα χρόνια θα έχει πλήρως επαγγελματικό στρατό(νομίζω αυτήν την στιγμή ο στρατός της είναι 40% επαγγελματικός).Αναφέρω την Τουρκία διότι πολλοί την χρησιμοποιούνε ως αιτία ύπαρξης της υποχρεωτικής θητείας στην Ελλάδα.Ρωτάω διότι αν είναι να μην καταργηθεί στα επομένα 10 χρόνια(προτού λήξει η αναβολή μου δηλαδή),καλύτερα να πάω τώρα παρότι είμαι ιδεολογικά αντίθετος με το "υποχρεωτικό" της όλης υπόθεσης.

Επομένως το ερώτημα μου όπως προείπα(σε περίπτωση που το ξεχάσατε) είναι : Πότε θεωρείτε πως θα καταργηθεί η επιβολή υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας;


Ποτέ. Η θητεία δεν πρόκειται να καταργηθεί ποτέ γιατί επιτελεί συγκεκριμένους σκοπούς. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας τώρα και όχι στα 28, τώρα που είναι μικρός και πριν μπλέξεις με σχολές να τελειώνει αυτη η υποχρέωση.


Σε περιπτώση εμπλοκής τι λέει η ιδεολογία σου btw; Γιατί κι εκεί ξέρεις η επιστράτευση υποχρεωτική θα είναι.

Οταν ακούω πείσεις από δέκαχταχρονα ότι δε θέλουν να παν γιατί χάνουν χρόνο από τη ζωή τους γελάω πραγματικά, λες και έξω όλη τη μέρα δουλεύουν για τη θεραπεία του καρκίνου αντί να καίγονται στο lol.
 

White_Spirit

Νεοφερμένος

Ο White_Spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πρώτα απ'όλα,hack3r δεν καίγομαι στο λολ και θα σε παρακαλούσα να μην κάνεις τυχαίες υποθέσεις για την ζωή μου.Τώρα γενικότερα,αφού θεωρείτε πως δεν πρόκειται να καταργηθεί(τουλάχιστον όχι σε 10 χρόνια),προτείνετε να πάω τώρα;Αν ναι,θα με δεχόντουσαν για Αύγουστο ή είναι αργά;Αν όχι,πότε προτείνετε;

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,997 μηνύματα.
Ποτέ. Η θητεία δεν πρόκειται να καταργηθεί ποτέ γιατί επιτελεί συγκεκριμένους σκοπούς. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας τώρα και όχι στα 28, τώρα που είναι μικρός και πριν μπλέξεις με σχολές να τελειώνει αυτη η υποχρέωση.


Σε περιπτώση εμπλοκής τι λέει η ιδεολογία σου btw; Γιατί κι εκεί ξέρεις η επιστράτευση υποχρεωτική θα είναι.

Οταν ακούω πείσεις από δέκαχταχρονα ότι δε θέλουν να παν γιατί χάνουν χρόνο από τη ζωή τους γελάω πραγματικά, λες και έξω όλη τη μέρα δουλεύουν για τη θεραπεία του καρκίνου αντί να καίγονται στο lol.
Εγω δεν διαφωνώ με τον στρατό ,αλλα εφόσον δεν πέφτει το χρήμα για όσο καιρό υπηρετείς το βλέπω ως εκμετάλλευση για να καλύπτει τις ανάγκες του . Ο λόγος που έχουμε υποχρεωτική στράτευση λοιπόν είναι οτι έχουμε τόσο χαμηλό budget που χωρίς αυτήν ο στρατός δεν θα έτρεχε .

Τεσπα εγώ φίλε θα σου πρότεινα να πας τώρα να ξεμπερδεύεις . Μετά πιθανών να βαριέσαι . Θεωρώ οτι θα συνεισφέρει θετικά στην ψυχοσύνθεση σου για τα χρόνια φοίτησης που θα έρθουν αργότερα.
 

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσο πιο μετά ο σταρτός τόσο το καλύτερο.Πιο εύκολο να υπηρετήσεις λιγότερο και πιο στην λούφα.Αυτά.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω δεν διαφωνώ με τον στρατό ,αλλα εφόσον δεν πέφτει το χρήμα για όσο καιρό υπηρετείς το βλέπω ως εκμετάλλευση για να καλύπτει τις ανάγκες του . Ο λόγος που έχουμε υποχρεωτική στράτευση λοιπόν είναι οτι έχουμε τόσο χαμηλό budget που χωρίς αυτήν ο στρατός δεν θα έτρεχε .

Τεσπα εγώ φίλε θα σου πρότεινα να πας τώρα να ξεμπερδεύεις . Μετά πιθανών να βαριέσαι . Θεωρώ οτι θα συνεισφέρει θετικά στην ψυχοσύνθεση σου για τα χρόνια φοίτησης που θα έρθουν αργότερα.


Δεν είναι εκμετάλλευση φίλε, είναι υποχρέωση. Πληρώνεσαι με βασικό μισθό στον οποίο έχεις κρατήσεις για σίτιση και στέγαση. Η έννοια του στρατό είναι να εκπεδευτεις ώστε η χώρα να έχει μάχιμο εφεδρο προσωπικό. Έχουμε 180.000 ενεργούς φαντάρους αυτοί για να γίνουν ΕΠΟΠ θέλουν 2 δις το χρόνο μόνο για μισθούς. Δεν βγαίνει. Και έχουμε και άλλους 280.000 σε εφεδρεία. Άλλα 4 δις. Η εφεδρεία όταν έχεις απέναντι χώρα με εφεδρεία συμφέρει διότι αν εμείς δώσουμε 6 δις σε μισθούς ΕΠΟΠ η Τουρκία θα τα δώσει σε εξοπλισμό και θα πάρει έφεδρους.

Οι μόνες χώρες χωρίς εφεδρεία είναι οι χώρες μακριά από κάθε κυνδινο και φυσικά οι ΗΠΑ που έχουν λεφτά να φάνε και κότες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,997 μηνύματα.
Δεν είναι εκμετάλλευση φίλε, είναι υποχρέωση. Πληρώνεσαι με βασικό μισθό στον οποίο έχεις κρατήσεις για σίτιση και στέγαση. Η έννοια του στρατό είναι να εκπεδευτεις ώστε η χώρα να έχει μάχιμο εφεδρο προσωπικό. Έχουμε 180.000 ενεργούς φαντάρους αυτοί για να γίνουν ΕΠΟΠ θέλουν 2 δις το χρόνο μόνο για μισθούς. Δεν βγαίνει. Και έχουμε και άλλους 280.000 σε εφεδρεία. Άλλα 4 δις. Η εφεδρεία όταν έχεις απέναντι χώρα με εφεδρεία συμφέρει διότι αν εμείς δώσουμε 6 δις σε μισθούς ΕΠΟΠ η Τουρκία θα τα δώσει σε εξοπλισμό και θα πάρει έφεδρους.

Οι μόνες χώρες χωρίς εφεδρεία είναι οι χώρες μακριά από κάθε κυνδινο και φυσικά οι ΗΠΑ που έχουν λεφτά να φάνε και κότες.
Δεν διαφωνώ έτσι είναι . Στο πλαίσιο του νόμου και όσα σέρνει ο τίτλος του πολίτη κράτους αποτελεί πράγματι υποχρέωση και όχι εκμετάλλευση . Νομίζω ότι εάν η πλειοψηφία εξαγόραζε την θητεία της,ο στρατός θα ήταν σε πολύ καλύτερη θέση .Αλλα προφανώς αυτό δεν είναι κάτι που μπορούν να κάνουν όλοι .

Οι ΗΠΑ με τόσο εξελιγμένα συστήματα που έχουν χρειάζονται καμία ντουζίνα άτομα και μερικούς χειριστές και έχουν ανατινάξει την μισή Ευρώπη . Δεν είμαστε ΗΠΑ δυστυχώς σε αυτά τα θέματα . Εκτός αυτού οι προτεραιότητες Ελλάδας και Τουρκίας είναι πολύ διαφορετικές σε στρατιωτικό επίπεδο,οπότε δεν καταλαβαίνω πλήρως γιατί κάνουμε σαν τρελοί να εκπαιδεύσουμε άκυρους πολίτες να χειρίζονται ενα G3. Δεν έχουν να προσφέρουν πολλά σε πρακτικό επίπεδο...αλλά κάνουν άλλες δουλειές για να τρέχει ο στρατός για τους υπόλοιπους . Δεδομένου οτι πληρώνουμε φόρους θα έπρεπε να τα είχαν κάνει figure out αυτά αλλά τέσπα:P.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top