Vodafone ή Cosmote;

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Δε νομιζω να εφαγε κολλημα το κινητο μου. Δεν μου το εκανε αλλη φορα και δεν ειχα ποτε προβληματα σε αλλες χωρες. Η δε λυση ειναι αμφιλεγομενη. Γιατι να συνδεθει στο 3G και μετα στο 4G σαν να μη συνεβη τιποτα; Υποψιαζομαι οτι δεν ειχε ενεργοποιηθει απο την πλευρα τους και απλα μου ειπαν να αλλαξω την ρυθμιση για να κερδισουν χρονο και να μη φανει οτι εκαναν πατατα.
Από τη στιγμή που το κινητό δεν έπαιρνε δεδομένα με το 4g και ήταν ενεργοποιημένη η επιλογή auto, έπρεπε αυτόματα το κινητό να το γυρίσει σε 3g. Ο υπάλληλος έπρεπε να κάνει μόνο ένα πράγμα. Να πάρει τη sim σου και να τσεκάρει αν στέλνει δεδομένα από άλλη συσκευή. Αν έστελνε σημαίνει ότι δεν ήταν θέμα του δικτύου.

Πάντως αντικειμενικά η cosmote έχει καλύτερο support απο vodafone και από wind. Η Vodafone είναι απλώς η παλιά panafon που έχει πάρει τα δικαιώματα να χρησιμοποιεί το όνομα vodafone. Δεν είναι η μητρική εταιρεία.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Ανδρεα, θα διαφωνησω με το σκεπτικο σου. Οταν παρεχεις μια υπηρεσια πρεπει να την υποστηριζεις. Δεν μιλαμε για αγορα προιοντος αλλα για αγορα υπηρεσιας η οποια πρεπει να λειτουργει 24/7 για οσο διαστημα εισαι συνδρομητης. Σε εμενα δεν λειτουργουσε το ιντερνετ, σε αλλον μπορει να μην λειτουργει το τηλεφωνο και να μην μπορει καν να τους καλεσει. Θα χρεωνεσαι καθε φορα που εχει προβλημα η γραμμη; Θα το καταλαβαινα αν χρεωναν σε περιπτωση που οι κλησεις αφορουσαν υπηρεσιες που μπορεις να κανεις μονος σου σε καταστημα ή online, πχ να πληρωσεις λογαριασμο ή να αλλαξεις κωδικο στο voicemail σου, αλλα και παλι αυτο θα ηταν λογικο σε εταιριες low cost, οχι σε εταιριες τυπου cosmote.
Αυτό που λέω συμβαίνει σε πολλά προιόντα που πληρώνεις ΕΦΑΠΑΞ. Για παράδειγμα όταν σε αυτό το site https://themeforest.net/category/wordpress?utf8=✓&referrer=search&view=grid&sort=sales&gclid=Cj0KCQjwpavpBRDQARIsAPfTwiyUiigtAtVVZ46fMU6OnGPH8G_29eFsFh03mIShf9tmm2co2JMpgH4aAhFmEALw_wcB που αγοράζεις templates για websites, μπορείς να στέλεις στο developer ερωτήσεις μέχρι 1 χρόνο μετά την αγορά του template. Μετά ενώ μπορείς να κατεβάσεις τα template αυτόματα πρέπει να ξαναπληρώσεις αν θέλεις υποστήριξη

Η microsoft τα ίδια:
Microsoft also offers paid plans that are more comprehensive or allow you to stay at home to get help. A one-hour, one-time support session via chat or phone call will cost you $99.
https://www.cnet.com/how-to/how-to-get-free-help-from-microsoft-on-windows-10-and-more/

Το apple developer support: Σου δίνει δικαίωμα μέχρι 2 ερωτήσεις το χρόνο. Αν θέλεις άλλες πληρώνεις.
Receiving and Managing TSIs
Apple Developer Program and Apple Developer Enterprise Program
Included with each enrollment are two Technical Support Incidents, which will expire at the end of your membership year. You will receive two new TSIs when you renew your membership. Additional TSIs are available for purchase in either a 2-pack for $99 USD or 5-Pack for $249 USD in the Code-level Support section in your account. TSIs purchased separately expire one year from the date of activation.
MFi Program
Included with each enrollment are eight Technical Support Incidents per membership year.
https://developer.apple.com/support/technical/

Εγώ τόσα χρόνια στη cosmote στο μαγαζί πήγα προχθές μετά από χρόνια γιατί μου ζήτησε η τράπεζα πιστοποιητικό ότι το νούμερο ανήκει σε μένα. Αντίθετα υπάρχουν τεχνολογικά αναλφάβητοι που απασχολούν υπαλλήλους για να τους βάλουν τη κάρτα και να αγοράσουν δωρεάν χρόνο ομιλίας, να καθαρίσουν το κινητό γιατί βγάζει μηνύματα ότι γέμισε ο χώρος, να πληρώσουν τους λογαριασμούς τους, να μεταφέρουν τις επαφές από το ένα κινητό στο άλλο. Όλα αυτές τις υπηρεσίες κοστίζουν και τις πληρώνουμε όλοι μας κι ας μην τις χρησιμοποιούμε όλοι εξίσου. Δεν θα ήταν καλύτερα αυτές οι υπηρεσίες να ήταν επί πληρωμή προεραιτικά και να μας ερχόταντουσαν φθηνότερα ή άμεσες υπηρεσίες που πάιρνουμε από τους παρόχους.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα sms μειώθηκαν στα πακέτα γιατί δεν έχουν τόση ζήτηση εφόσον όλοι χρησιμοποιούν το ίντερνετ για αυτόν τον σκοπό. Με τα δεδομένα λογικά έκαναν πακέτα για τα σόσιαλ πάλι λόγω ζήτησης και μεγαλύτερης χρήσης.
Δηλαδή και γω που τα λιώνω πάνω από 5 μηνύματα τα τελευταία 2-3 χρόνια μπορεί να μην έστειλα.
Κριμα γιατι εμενα με βολευουν περισσοτερο τα μηνυματα και στελνω κατα μεσο ορο 2000/μηνα. Δεν χρησιμοποιουν ολοι whatsapp ή messenger....
Αυτό που λέω συμβαίνει σε πολλά προιόντα που πληρώνεις ΕΦΑΠΑΞ. Για παράδειγμα όταν σε αυτό το site https://themeforest.net/category/wordpress?utf8=✓&referrer=search&view=grid&sort=sales&gclid=Cj0KCQjwpavpBRDQARIsAPfTwiyUiigtAtVVZ46fMU6OnGPH8G_29eFsFh03mIShf9tmm2co2JMpgH4aAhFmEALw_wcB που αγοράζεις templates για websites, μπορείς να στέλεις στο developer ερωτήσεις μέχρι 1 χρόνο μετά την αγορά του template. Μετά ενώ μπορείς να κατεβάσεις τα template αυτόματα πρέπει να ξαναπληρώσεις αν θέλεις υποστήριξη

Η microsoft τα ίδια:

https://www.cnet.com/how-to/how-to-get-free-help-from-microsoft-on-windows-10-and-more/

Το apple developer support: Σου δίνει δικαίωμα μέχρι 2 ερωτήσεις το χρόνο. Αν θέλεις άλλες πληρώνεις.

https://developer.apple.com/support/technical/

Εγώ τόσα χρόνια στη cosmote στο μαγαζί πήγα προχθές μετά από χρόνια γιατί μου ζήτησε η τράπεζα πιστοποιητικό ότι το νούμερο ανήκει σε μένα. Αντίθετα υπάρχουν τεχνολογικά αναλφάβητοι που απασχολούν υπαλλήλους για να τους βάλουν τη κάρτα και να αγοράσουν δωρεάν χρόνο ομιλίας, να καθαρίσουν το κινητό γιατί βγάζει μηνύματα ότι γέμισε ο χώρος, να πληρώσουν τους λογαριασμούς τους, να μεταφέρουν τις επαφές από το ένα κινητό στο άλλο. Όλα αυτές τις υπηρεσίες κοστίζουν και τις πληρώνουμε όλοι μας κι ας μην τις χρησιμοποιούμε όλοι εξίσου. Δεν θα ήταν καλύτερα αυτές οι υπηρεσίες να ήταν επί πληρωμή προεραιτικά και να μας ερχόταντουσαν φθηνότερα ή άμεσες υπηρεσίες που πάιρνουμε από τους παρόχους.
Αλλο το να εκπαιδευσεις καποιον να μαθει να χρησιμοποιει το προιον/υπηρεσια που παρεχεις και αλλο να εχεις τεχνικα προβληματα. Σαφως και συμφωνω οτι πρεπει να πληρωσεις στο 1ο οταν καλεις γιατι ηδη αυτες οι πληροφοριες σου παρεχονται online. Αλλα οταν πχ η sim σου εχει προβληματα, τοτε γιατι να πληρωσεις; Δεν ειναι κατι που μπορεις να αντιμετωπισεις μονος σου, και η εταιρια οφειλει να σου παρεχει δωρεαν υποστηριξη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Δε νομιζω να εφαγε κολλημα το κινητο μου. Δεν μου το εκανε αλλη φορα και δεν ειχα ποτε προβληματα σε αλλες χωρες. Η δε λυση ειναι αμφιλεγομενη. Γιατι να συνδεθει στο 3G και μετα στο 4G σαν να μη συνεβη τιποτα; Υποψιαζομαι οτι δεν ειχε ενεργοποιηθει απο την πλευρα τους και απλα μου ειπαν να αλλαξω την ρυθμιση για να κερδισουν χρονο και να μη φανει οτι εκαναν πατατα.
Για τις κλησεις δεν γκρινιαζω. Γκρινιαζω για τα μηνυματα που στελνουν οταν ανανεωνεις τον χρονο ομιλιας. Δεν σου στελνουν 1 μηνυμα αλλα καμποσα, το ενα πισω απο το αλλο απο διαφορετικους αριθμους και σπαταλαω χρονο να τα διαγραφω. Στο ενα σου λενε ποσα χρηματα εβαλες στην καρτα, στο αλλο να μπεις να κερδισεις μια μλκια, στο αλλο τι υπολοιπο εχεις και δεν ξερω και εγω τι αλλες σαχλαμαρες στελνουν. Θα προτιμουσα να μη μου εστελναν.

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει πακετο με απεριοριστα μηνυματα προς εσωτερικο ΚΑΙ εξωτερικο; Επισης δεν καταλαβαινω την ηλιθιοτητα στα sites της vodafone και της cosmote που ξεχωριζουν τα data σε κατηγοριες. Wtf? Τι θα πει surf & email vs social media? Αν επιλεξω surf & email δεν θα εχω data για social media; Και το αντιστροφο; Γιατι δεν βρισκω στην vodafone πακετο με πανω απο 300 sms? Τα 300 δεν φτανουν ουτε για ενα τριημερο!


Εισαι πολυ των sms ε;;;

viberaki. Μεγάλη ευκολια.

Και εγω στέλνω συνηθως κλιπάκια ήχου.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
sms/mms και συντομα RCS. Αν μου ερχονταν ο λογαριασμος σε χαρτι θα ηταν απειρες σελιδες:rofl:
Στον προηγουμενο λογαριασμο εκανα:
sms: 3048
ομιλια (local): 348 λεπτα
ομιλια (long distance): 109 λεπτα
mms:86 (τα περισσοτερα ειναι gifs)
data: 2.82GB

Το whatsapp το χρησιμοποιω σπανια, σε group chat συνηθως ή οταν ταξιδευω και δεν εχω συνδεση ή ειμαι στο αεροπλανο. Το messenger του fb το χρησιμοποιω πιο συχνα, αλλα οχι καθημερινα. Το sms το βρισκω πιο γρηγορο, προσβασιμο και φιλικο.

Οποτε με βαση τα παραπανω θα χρειαστω αρκετα sms. Στις διακοπες δε νομιζω να φτασω τα 3000, αλλα πιστευω καλα ειναι να εχω τουλαχιστον 1000.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
sms/mms και συντομα RCS. Αν μου ερχονταν ο λογαριασμος σε χαρτι θα ηταν απειρες σελιδες:rofl:
Στον προηγουμενο λογαριασμο εκανα:
sms: 3048
ομιλια (local): 348 λεπτα
ομιλια (long distance): 109 λεπτα
mms:86 (τα περισσοτερα ειναι gifs)
data: 2.82GB

Το whatsapp το χρησιμοποιω σπανια, σε group chat συνηθως ή οταν ταξιδευω και δεν εχω συνδεση ή ειμαι στο αεροπλανο. Το messenger του fb το χρησιμοποιω πιο συχνα, αλλα οχι καθημερινα. Το sms το βρισκω πιο γρηγορο, προσβασιμο και φιλικο.

Οποτε με βαση τα παραπανω θα χρειαστω αρκετα sms. Στις διακοπες δε νομιζω να φτασω τα 3000, αλλα πιστευω καλα ειναι να εχω τουλαχιστον 1000.


Νέλλη πολυ γράψιμο στα sms δεν βαριέσαι; :D

Εγω παιζω μπαλιτσα με κλιπάκια ηχου απο viber! Και πιο πολυ τηλ-ομιλια.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Βασικα μολις θυμηθηκα οτι τα μισα περιπου ειναι εισερχομενα. Αλλα γενικα προτιμω να γραφω παρα να με πρηζουν με κλησεις. Τα μηνυματα τα αγνοεις πιο ευκολα απο οτι τις κλησεις
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,817 μηνύματα.
Βασικα μολις θυμηθηκα οτι τα μισα περιπου ειναι εισερχομενα. Αλλα γενικα προτιμω να γραφω παρα να με πρηζουν με κλησεις. Τα μηνυματα τα αγνοεις πιο ευκολα απο οτι τις κλησεις


Eμενα με πρηζανε μέχρι και στην άδεια μέχρι που ανακαλυψα την λειτουργια πτήσης. Γιατι δεν αξιζει , τους βοηθάς και απο τον χρονο σου τον προσωπικο και μετά τα ξεχνάνε. Μερικοι ειναι απιστευτοι ο άλλος έπαιρνε τηλεφωνο στις 9 το πρωι.... ΣΤΙΣ 9 ΤΟ ΠΡΩΙ! ΟΤΑΝ ειμαι σε άδεια. Τρελος ειναι ο άνθρωπος. Πλέον τέλος η άδεια ειναι άδεια. Πρηξτε τον αντικαταστατη ειμαι στην Αθηνα , φιλάκια.

Δοκιμασε στο viber το κλιπ ηχου. Πατας λιγα δευτερολεπτα την ηχογράφηση και απλα το στέλνεις. Μηνυματα δεν στέλνω σχεδον ποτέ δεν τα έχω στο προγραμμα. Έχω συνδεση στη βονταφον με 300 λεπτά προς ολους καθε μηνα , 1500 προς σταθερά (αυτα δεν τα εξαντλω ποτέ) και 1GB ιντερνετ το οποιο επισης δεν χαλάω ποτέ.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα.

Είμαι σε Vodafone CU, όπου η Vodafone ως γνωστών δεν υποστηρίζει παράλληλη SIM και eSIM.

Έχω ας πούμε το smartphone (βασικά tablet είναι) με φυσική SIM και θέλω να πάρω κι ένα smartwatch 4G/LTE (Samsung Watch 5) με σκοπό κάποιες φορές που φεύγω από το σπίτι να παίρνω μόνο το smartwatch και να έχω κλήσεις/ sms/ 4G data με τον αριθμό μου. Δε με ενδιαφέρει να τρέχουν παράλληλα, πχ μπορώ να σβήνω το smartphone πριν ανοίξω το smartwatch.

Παρέχει κάτι σαν το παραπάνω η cosmote ώστε να φύγω από Vodafone και αν ναι με τι κόστος;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top