Μήπως ξέρετε; - Διάφορες, σκόρπιες απορίες

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
απο τα popcorn μπορουμε να βγαλουμε τη φλουδα;
 

Ιωάννης1234

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιο σαιτ που μπορούμε να αγοράζουμε προϊόντα απο το υπόλοιπο του τηλεφώνου;
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,087 μηνύματα.
Γνωρίζει κανεις κάποια εταιρεία που να στέλνει στο εξωτερικό δέματα σε χαμηλές τιμές; Όταν λέω δέματα εννοώ μικρά πακετάκια, ίσως ούτε καν πάνω από ένα κιλό. Στις μεγάλες εταιρίες που έχω ψάξει αλλά και στα ΕΛΤΑ που υποτίθεται είναι τα πιο φθηνά, τα μεταφορικά είναι πάνω από 20€ για αποστολές στην Ευρώπη :/ Γνωρίζετε μήπως τίποτα φθηνότερο;
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Γνωρίζει κανεις κάποια εταιρεία που να στέλνει στο εξωτερικό δέματα σε χαμηλές τιμές; Όταν λέω δέματα εννοώ μικρά πακετάκια, ίσως ούτε καν πάνω από ένα κιλό. Στις μεγάλες εταιρίες που έχω ψάξει αλλά και στα ΕΛΤΑ που υποτίθεται είναι τα πιο φθηνά, τα μεταφορικά είναι πάνω από 20€ για αποστολές στην Ευρώπη :/ Γνωρίζετε μήπως τίποτα φθηνότερο;
Ασυνόδευτο δέμα με πλοίο συνηθίζεται αλλά παίρνει αρκετό καιρό να πάει οπότε δεν ξέρω αν σε συμφέρει χρονικά για να γλυτώσεις π.χ 5 ευρώ ξέρω γω.
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πού πουλάνε τέτοια?
_KSN F60 Xromio1  [800x800]_1-640x640.jpg
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πού πουλάνε τέτοια?View attachment 70715
Στα Leroy Merlin και τα ΙΚΕΑ.

Και στο Skroutz
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Πού πουλάνε τέτοια?View attachment 70715
Έχω πάρει κι εγώ τέτοια από το ΙΚΕΑ. Έχουν και μεταλλικά με ρυθμιζόμενο ύψος σε διάφορα χρώματα! Αν θυμάμαι καλά ξεκινάνε από 4 ευρώ τα απλά και μη ρυθμιζόμενα, ενώ αυτά με τα 9 ευρώ είναι πιο στιβαρά και καλά :)
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.
Εδώ θα λέμε άκυρες απορίες , αν έχει κανείς .

Πιστεύετε ότι η αίσθηση της όσφρησης και η διάκριση μιας οσμής σε καλή και κακή , είναι επίκτητη από τον πολιτισμό μας ή από ένστικτο ; Γιατί ας πούμε αν μυρίσουμε σάπιο κρέας μας προκαλείται αναγούλα ;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ θα λέμε άκυρες απορίες , αν έχει κανείς .

Πιστεύετε ότι η αίσθηση της όσφρησης και η διάκριση μιας οσμής σε καλή και κακή , είναι επίκτητη από τον πολιτισμό μας ή από ένστικτο ; Γιατί ας πούμε αν μυρίσουμε σάπιο κρέας μας προκαλείται αναγούλα ;

Είναι καθαρά γενετική εξελικτική. Σου αρέσει το ψημένο κρέας γιατι οι άνθρωποι που τρώγανε ψημένο κρέας είχαν μικρότερη πιθανότητα θανάτου από μικρόβια και άρα κάναν περισσότερους απογόνους ένας από τους οποίους είσαι και εσύ. Σιχαίνεσαι το σάπιο κρέας για τους αντίστοιχους λόγους.
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι καθαρά γενετική εξελικτική. Σου αρέσει το ψημένο κρέας γιατι οι άνθρωποι που τρώγανε ψημένο κρέας είχαν μικρότερη πιθανότητα θανάτου από μικρόβια και άρα κάναν περισσότερους απογόνους ένας από τους οποίους είσαι και εσύ. Σιχαίνεσαι το σάπιο κρέας για τους αντίστοιχους λόγους.
Καθαρά βιωματικό θα έλεγα.βλέπε vegan
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εδώ θα λέμε άκυρες απορίες , αν έχει κανείς .

Πιστεύετε ότι η αίσθηση της όσφρησης και η διάκριση μιας οσμής σε καλή και κακή , είναι επίκτητη από τον πολιτισμό μας ή από ένστικτο ; Γιατί ας πούμε αν μυρίσουμε σάπιο κρέας μας προκαλείται αναγούλα ;
Σου προκαλείται αηδία ώστε να μην το φας διότι η αλληλεπίδραση των προγόνων μας με το περιβάλλον τους δίδαξε πως σάποιο κρέας= κίνδυνος. Άρα, ένστικτο.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.
Για το φαγητό έχουν ένστικτο σίγουρα να πάνε στο καλό κρέας από ότι στο σάπιο όπως και ένα ζώο . Αν όμως δώσουμε ένα κλούβιο αβγό και ένα λουλούδι το μωρό θα νιώσει αποστροφή με το αβγό και θα θέλει να παίζει με το λουλούδι ; αν δώσουμε ένα φύλλο βασιλικού και ένα φύλλο ελιάς θα προτιμήσει τον βασιλικό που μοσχομυρίζει ; ή δεν θα του έκανε αίσθηση; Με τα κόπρανα ας πούμε το μωρό δεν νιώθει αηδία, άσχετα αν δεν τα θέλει πάνω του πασαλειμμένα όπως και ένα σκυλί κάνει το ίδιο , αυτό είναι αποτέλεσμα του πολιτισμού του δικού μας που λέει ότι τα κόπρανα έχουν βακτήρια και μαθαίνουμε να τα σιχαινόμαστε.

Όλα αυτά στο μεταξύ γιατί άφησα ένα διήμερο κοτόπουλο στο ψυγείο και πότισε το ψυγείο μπόχα . Ποιος ξέρει πόσες μέρες το είχε και ο κρεοπώλης . Είχα και χοιρινό μαζί που το κατέψυξα ο Θεός βοηθός πάθω καμιά δηλητηρίαση ..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.
Αυτό είπα, ότι όπως ένα μωρό δεν τα θέλει πάνω του έτσι και ένα σκυλί , αλλά δεν τα συχαίνονται κιόλας
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.
Εγώ :rolleyes:
Δεν ξέρω μπορεί και να νιώθει οι μαμάδες θα ξέρουν .
Το σκυλί δεν νιώθει πάντως
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.
Βλέπουμε τα σκυλιά πως τα μυρίζουν και γλείφουν άλλους λερωμένους σκύλους ή έχουν και θέματα με κοπροφαγία.. Δεν θέλει πολλή φαντασία για να το καταλάβουμε!
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top