Κατοικίδια

Τί ζωάκι έχετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Γάτα

    Ψήφοι: 46 33.1%
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 60 43.2%
  • Ψάρι

    Ψήφοι: 11 7.9%
  • Παπαγάλος

    Ψήφοι: 6 4.3%
  • Άλλο είδος πτηνού

    Ψήφοι: 8 5.8%
  • Χάμστερ

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Κουνέλι

    Ψήφοι: 9 6.5%
  • Ινδικό χοιρίδιο

    Ψήφοι: 3 2.2%
  • Χελώνα

    Ψήφοι: 4 2.9%
  • Ιγκουάνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φίδι

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος ερπετού

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αράχνη

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος εντόμου

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δεν έχω κατοικίδιο

    Ψήφοι: 26 18.7%

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,424 μηνύματα.
Δυστυχώς μέχρι στιγμής μόνο με ρολό παλεύεται. Αλλά όχι οποιοδήποτε, τα περισσότερα είναι άχρηστα.
Μέχρι πρόσφατα, χρησιμοποιούσα αυτό:

μα πλέον δεν βρίσκω αυτή τη μάρκα.



Εγω χρησιμοποιω αυτα και ειμαι ευχαριστημενη. Συνηθως 1-2 αυτοκολλητα αρκουν καθε φορα που βγαινω εξω. Με τα σκεπασματα εχω προβλημα και το ρολο δεν ειναι λυση. Τι κανω; Τα βαζω καθε εβδομαδα για πλυσιμο αλλα πριν τα ριξω στο πλυντηριο τα πιανω με 4 χοντρα μανταλακια απο καθε γωνια και τα τεντωνω στο κρεβατι και τα περναω ενα χερι με την ηλεκτρικη σκουπα (dyson v11)


Αυτά τα ρολλά έχω κι εγω κορίτσια και τρωω λίγο πίκρα επειδή είναι πολλές οι τρίχες.

Ειδικά το 2ο της Νελιέλ, στριφογυρίζει πολύ σφιχτά στον άξονα και κολλάει και θυμώνω.


Ωραία ιδέα αυτή με τα μανταλάκια και τη σκούπα. Το κανα για το κάλυμμα του καναπέ με το ειδικό εξάρτημα της Hoover, και θα το δοκιμάσω άμεσα και στο φλις να δουμε τι θα γίνει.

Πως δε μου κοψε να το κάνω και στο ρούχο; Nice, very nice indeed.

Σας ευχαριστώ θερμά!
@Aleksa Δίπλα στο Barcode γράφει το όνομα της εταιρίας, το σάιτ και το τηλ τους. Αν σε βολεύουν τόσο γιατί δεν επικοινωνείς μαζί τους;


"TEST" ΣΦΗΚΑΣ Α.Ε - www.testhouseware.gr
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ χρησιμοποιώ το Pet Hair Remover που είναι εξάρτημα για την ηλεκτρική - πιθανόν να έχουμε το ίδιο με τον Valder. Δε τρελάθηκα με το αποτέλεσμα, αφαιρεί τις τρίχες αλλά όχι όλες και είναι εκνευριστικό :P
Δε μπορώ μισές δουλειές - ή όλα ή τίποτα...

Αυτές τις μέρες, δε κάνω τίποτα, και απλά συμβιβάζομαι με τις τρίχες της στα ρούχα μου :P
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,570 μηνύματα.
@Aleksa Δίπλα στο Barcode γράφει το όνομα της εταιρίας, το σάιτ και το τηλ τους. Αν σε βολεύουν τόσο γιατί δεν επικοινωνείς μαζί τους;


"TEST" ΣΦΗΚΑΣ Α.Ε - www.testhouseware.gr


Στο μεταξύ, βρήκα και άλλης μάρκας ισάξια. ;)

Τα κριτήρια για την επιλογή μου είναι αφ'ενός μεν να έχουν έντονη κόλλα,
κι αφ'ετέρου (σημαντικό για μένα) τα φύλλα να είναι σε τριγωνική μορφή, έτσι ώστε να αποσπώνται εύκολα, κι όχι να πάω να αφαιρέσω ένα και να φεύγουν 2-3 μαζί όπως είναι με τα περισσότερα που κυκλοφορούν.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εγω δεν μπορω καθολου τα τριγωνικα. Τα scotch με εχουν βολεψει παρα πολυ και εχουν παρα πολλα φυλλα και αργει να τελειωσει το ρολο. Η καλυτερη λυση ειναι η ηλεκτρικη σκουπα. Εγω σωθηκα με την ασυρματη και καθαριζω κρεβατι, καναπε, καρεκλες πιο τακτικα οποτε το σπιτι δεν ειναι μεσα στην τριχα και τα ρουχα μου διατηρουνται πιο καθαρα.
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Για τις τρίχες των κατοικίδιων, το πρώτο βήμα είναι η αποδοχή ότι ό.τι και να κάνεις, δε γλιτώνεις από αυτές ποτέ εντελώς. Έχω βρει μέχρι και στο εσώρουχό μου. Του ενός που το τρίχωμα είναι σκληρό και κοντό μπαίνουν σαν βελόνες στα καλσόν μου και δεν βγαίνουν, του άλλου που είναι μακρύ και μαλακό μπαίνουν στα μάτια μου και κάνω ώρες να καταλάβω ότι υπάρχει τρίχα μέσα (και άλλο τόσο για να τη βγάλω).

Μετά την αποδοχή του πρώτου, έρχεται το δεύτερο βήμα που είναι η πρόληψη. Αυτό χωρίζεται στις υποκατηγορίες (α) χτενίζω/κουρεύοω το ζωάκι μου μπας και γλιτώσω την πολύ μαλλούρα, και (β) δεν φοράω στο σπίτι ρούχα που μαζεύουν τρίχα σαν τον διάολο, π.χ. όταν φοράω τη φλις ζακέτα κατευθείαν τη βγάζω και την αποθηκεύω αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να καθαρίσει ποτέ. edit: Μάλλον εδώ κολλάει και η πιο συχνή σκούπα, αλλιώς οι τρίχες πετάνε εδώ και εκεί μες στο σπίτι

Το τρίτο είναι ότι προσπαθώ να διώξω τις περισσότερες τρίχες πριν το βάλω πλυντήριο, γιατί αλλιώς ανακυκλώνονται.

ΤΙΠ: Εγώ χρησιμοποιώ είτε ένα αυτοκόλλητο ρολό από τα λίντλ (τίμια επιλογή για την τιμή του), είτε πλαστικό γαντάκι -μερικές φορές βρεγμένο με λίγο νερό (αυτό λειτουργεί καλά στα φλις).

Και το τέταρτο είναι ξανά η αποδοχή ότι ό.τι και να κάνω και πάλι θα έχω κάποιες τρίχες πάνω μου. :P
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,424 μηνύματα.
Για τις τρίχες των κατοικίδιων, το πρώτο βήμα είναι η αποδοχή ότι ό.τι και να κάνεις, δε γλιτώνεις από αυτές ποτέ εντελώς. Έχω βρει μέχρι και στο εσώρουχό μου.


Δεν είσαι η μόνη...:hehe:

Έχω φάει αρκετή τρίχα για να πλέξω κουβερτάκι για δεκα χειμώνες.

Αλλά τι να κάνω που τον αγαπάω...:)
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Δεν είσαι η μόνη...:hehe:

Έχω φάει αρκετή τρίχα για να πλέξω κουβερτάκι για δεκα χειμώνες.

Αλλά τι να κάνω που τον αγαπάω...:)


Δοκίμασε στο φλις σου το πλαστικό λευκό γαντάκι μιας χρήσης, "σκούπισε" το ρούχο σου και επειδή οι τρίχες θα ηλεκτριστούν θα μαζευτούν σε τουφίτσες στο τέλος.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,424 μηνύματα.
Δοκίμασε στο φλις σου το πλαστικό λευκό γαντάκι μιας χρήσης, "σκούπισε" το ρούχο σου και επειδή οι τρίχες θα ηλεκτριστούν θα μαζευτούν σε τουφίτσες στο τέλος.


Φιλαράκι σε αγαπώ, μόνο αυτό, τέλος.-

Ενα φλις πουκάμισο, μια φλις κουβέρτα-κρεβατάκι του γατούλη με ψαράκια και μια καρέκλα με "κοτλέ" ύφασμα πάτου, έγιναν γυαλί.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Αυτή είναι η Στέλλα, με κοίταξε όπως βλέπετε λοξά όπως περνούσα χθες το πρωί μπροστά από το πετ σοπ στην Αιόλου και πλέον είναι μαζί μας στο σπίτι :D
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.

Τα κατοικίδια τα τελευταία 2 χρόνια έχουν γίνει της μόδας. Πρέπει να περιοριστεί αυτή η "μόδα" για λόγους υγιηνής και για φιλοζωικούς λόγους. Περπατάς σε ένα πεζοδρόμιο και σε κάθε τετράγωνο σου γαυγίσουν 2 σκύλοι, τα πεζοδρόμιο είναι γεμάτα ακαθαρσίες κ.λπ.

Στις πόλεις δεν υπάρχουν χώροι για να εκτονωθεί ο σκύλος αλλά ακόμα και να υπάρχει ούτε το 5% των ιδιοκτητών δεν βγάζει το σκύλο 3 φορές τη μέρα έξω που είναι το ελάχιστο όριο και να τον αφήνουν ελεύθερο.

Η στήρωση στα ζώα είναι άμεση επέμβαση στη φύση. Μικροσκοπικά κάνει κακό στο ζώο αλλά μακροσποπικά κάνει πολύ κακό στο είδος. Η επιβίωση και η αναπαραγωγή είναι ένα απο τα πρωταρχικά ένστικτά κάθε ζώου. Ο άνθρωπος εξασφαλίζει και συγχρόνως απαγορεύει και τα δύο στο ζώο άρα αυτό δεν έχει νόημα να ζει.

Είναι βιολογικό λάθος η ελεγχόμενη αναπαραγωγή από εκτροφείς κάτι που προωθούν οι φιλοζωικές οργανώσεις. Τα ζώα θα καταντήσουν σαν τους ανθρώπους στο κόσμο του wallie.

Στη φύση και στη βιολογία επιβιώνει ο ισχυρότερος.

Ο καναρινάκιας τα λέει πολυ καλά:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Παιδιά, εδώ στο Περιστέρι - Λόφο Αξιωματικών που μένω, κάποιος γέμισε την περιοχή φόλες :(
Μιλάμε για μεγάλη έκταση, όχι μόνο στην τοπική πλατεία που είναι το κολυμβητήριο!

Ήδη έμαθα ότι σε μια απομακρυσμένη, από εδώ, πλατεία, ο ανιψιός μου είδε πεθαμένα γατάκια από φόλα...
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Εμείς έχουμε την σκυλίτσα την Εβίτα με ψευδοκύηση.
Δεν έχει αλλάξει κάτι φοβερό στη συμπεριφορά της, απλά κατεβάζει γάλα και την πήγα στη γιατρό χθες.
Το καταλάβαμε από έναν πρησμένο μαστό (που φοβήθηκα μην και είναι καρκίνος).

@Pak σε προετοιμάζω με οπτικοακουστικό υλικό :P
20220801_163404.jpg
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,732 μηνύματα.
Εμείς έχουμε την σκυλίτσα την Εβίτα με ψευδοκύηση.
Δεν έχει αλλάξει κάτι φοβερό στη συμπεριφορά της, απλά κατεβάζει γάλα και την πήγα στη γιατρό χθες.
Το καταλάβαμε από έναν πρησμένο μαστό (που φοβήθηκα μην και είναι καρκίνος).

@Pak σε προετοιμάζω με οπτικοακουστικό υλικό :P
View attachment 106209
Κοιλίτσα ☺️☺️☺️
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,761 μηνύματα.
Εγώ έχω την Κοσίμα μου, μια γλυκύτατη γάτα που έχει σταθεί στο πλευρό μου στις πιο σκοτεινές αλλά και στις χαρούμενες στιγμές των early 20's μου.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,661 μηνύματα.
Πάντως εγώ δάκρυσα :cry_x:
FB_IMG_1659797587277.jpg
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,761 μηνύματα.
Πάντως εγώ δάκρυσα :cry_x:
View attachment 106214
Σόρρυ αν βγαίνω σχετικά οφφ, αλλά αυτή η φωτό μου θύμισε το Σχήμα της απουσίας, του Ρίτσου. Κατά κάποιο τρόπο, είναι κι τα κατοικίδια παιδιά μας.

Ποτέ δε φεύγουν τα νεκρά παιδιά απ’ τα σπίτια τους,
τριγυρίζουν εκεί, μπλέκονται στα φουστάνια τής μητέρας τους
την ώρα που εκείνη ετοιμάζει το φαΐ κι ακούει το νερό να κοχλάζει
σα να σπουδάζει τον ατμό και το χρόνο. Πάντα εκεί –
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,057 μηνύματα.
Σόρρυ αν βγαίνω σχετικά οφφ, αλλά αυτή η φωτό μου θύμισε το Σχήμα της απουσίας, του Ρίτσου. Κατά κάποιο τρόπο, είναι κι τα κατοικίδια παιδιά μας.
ΜΑ ΕΙΝΑΙ.
Το οτι δηποτε αλλο δεν ειναι αγαπη προς κατοικιδια.Ειναι απλα μοδα,γουστο,ψωνιο.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,761 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,057 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,761 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top