• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ear Piercing: Βασικές οδηγίες και συμβουλές

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Κανεις???????????:(:(:(
αχ,σε καταλαβαινω και'γω αυτον τον καιρο το ψαχνω πολυ διοτι θελω και΄γω να κανω στο ιδιο σημειο με'σενα:). Τα μονα που καταφερα να μαθω ηταν οτι (εγω προσωπικα δεν εχω σκοπο να φοραω μπαρες κλπ) να παω σε κοσμηματοπωλειο. Αν θες μπαρες και τετοια θα πας σε τατου στουντιο. Τιποτα αλλο δεν ξερω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IwannaLoveCat

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα ΝταΦακ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
κι εγω πανω κατω αυτα ξερω αλλα θελω να μαθω κι αλλα.... για μπαρα (τις πολυ μικρες) πρεπει να παω ντε κ καλα στο ταττου στουντιο???(ελεγα αν γινετε να φοραω μια στο τοσο μπαρα ...) εκει θα μου το κανουν με βελονα??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το percing (όπως έχει χιλιοειπωθεί σε αυτό το θέμα :P) είναι καλό να γίνεται με βελόνα, για λόγους υγιεινής.
Μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανγκ βέβαια αν η βελόνα δεν είναι 1 χρήσης και μ' αυτό έχει τρυπηθεί η μισή πόλη.
Έχοντας δοκιμάσει και το πιστολάκι και τη βελόνα (σε αυτί & μύτη) μπορώ να πω ότι η βελόνα πονάει λιγότερο.

Γενικά στα tattoo studio χρησιμοποιούν βελόνα, αλλά βεβαιώσου αν πας σε τέτοιο ότι θα τηρηθούν οι κανόνες υγιεινής (όπως και στο κοσμηματοπωλείο).
Και στο κοσμηματοπωλείο βάζουν μπάρα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Κανεις???????????:(:(:(

Με βελόνα δεν πονάει στο πτερύγιο καθόλου.
Γενικά, αν διαβάσεις προηγούμενες σελίδες αυτού του thread νομίζω ότι θα κατατοπιστείς πλήρως:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Το percing (όπως έχει χιλιοειπωθεί σε αυτό το θέμα :P) είναι καλό να γίνεται με βελόνα, για λόγους υγιεινής.
Μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανγκ βέβαια αν η βελόνα δεν είναι 1 χρήσης και μ' αυτό έχει τρυπηθεί η μισή πόλη.
Έχοντας δοκιμάσει και το πιστολάκι και τη βελόνα (σε αυτί & μύτη) μπορώ να πω ότι η βελόνα πονάει λιγότερο.

Γενικά στα tattoo studio χρησιμοποιούν βελόνα, αλλά βεβαιώσου αν πας σε τέτοιο ότι θα τηρηθούν οι κανόνες υγιεινής (όπως και στο κοσμηματοπωλείο).
Και στο κοσμηματοπωλείο βάζουν μπάρα. :hmm:
Εγω παλι αντιπαθω τις βελονες τις σιχενομαι νιωθω οτι ο πονος ειναι μακροχρονος,ενω με το πιστολακι μπαμ και κατω. Μια και τελειωσες.
ασε που σιχενομαι τα επαγγελματα με βελονες,συνεπως και τους piercers:P:redface:
Οσο για μπαρα μιλαω για το σκουλαρικι που σου βαζουν στο τρυπημα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IwannaLoveCat

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα ΝταΦακ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ παιδια!! μαλλον θα παω να την κανω σε ενα κοσμηματοπολειο που ξερω και μου εχουν πει οτι ειναι πολυ καλο με αποστιρομενα,μιας χρησης και τετοια....

Με βελόνα δεν πονάει στο πτερύγιο καθόλου.
εισαι η μονη που μου το λεει αυτο ..και αλλοι φιλοι μου που εχουν κανει τρυπα στο πτερυγιο μου λενε οτι οτι ποναει πολυ με τη βελονα

Εγω παλι αντιπαθω τις βελονες τις σιχενομαι νιωθω οτι ο πονος ειναι μακροχρονος,ενω με το πιστολακι μπαμ και κατω. Μια και τελειωσες.
Εμφάνιση spoiler
αυτο ακριβως πιστευω κι εγω!μισω τον μακροχρονο πονο καλυτερα με το πιστολακι!μια και κατω!! :P

αν ειναι θα το κανω στο τελος του μηνα οποτε θα σας ενημερωσω οταν ειναι για το που/ποτε θα το κανω και τα αποτελεσματα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
εισαι η μονη που μου το λεει αυτο ..και αλλοι φιλοι μου που εχουν κανει τρυπα στο πτερυγιο μου λενε οτι οτι ποναει πολυ με τη βελονα

αν ειναι θα το κανω στο τελος του μηνα οποτε θα σας ενημερωσω οταν ειναι για το που/ποτε θα το κανω και τα αποτελεσματα !
Δεν ξέρω γιατί πόνεσαν! Εγώ έχω 6 (ή 7, σόρρυ που δεν τις μετράω τώρα αλλα δεν θυμάμαι) στο πτερύγιο κ δεν με πόνεσε καμία! Πιο πριν βέβαια ο τυπάς που μου τις έκανε έβαλε κάτι (ξυλοκαίνη?) κ το σημείο μούδιασε εντελώς, οπότε δεν ένιωσα τίποτε. Τι να πω. Δεν ξξέρω από άνθρωπο σε άνθρωπο. Όταν κάνεις πάντως ενημέρωσε σχετικά. Καλά αποτελέσματα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ παιδια!! μαλλον θα παω να την κανω σε ενα κοσμηματοπολειο που ξερω και μου εχουν πει οτι ειναι πολυ καλο με αποστιρομενα,μιας χρησης και τετοια...
αν ειναι θα το κανω στο τελος του μηνα οποτε θα σας ενημερωσω οταν ειναι για το που/ποτε θα το κανω και τα αποτελεσματα !
Μολις την κανεις γραψε μου να ξερω διοτι με βλεπω και'μενα τελη του μηνα να μην κρατηθω και να παω να την κανω:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εμένα πάλι μετά απο 3 χρόνια,μου καρφώθηκε να ανοίξω και τρίτη στο αριστερό.
Μόλις το είπα στη μάνα μου;
Θα σε κάνουμε φρικιό εσένα,τα αφτιά σουρωτήρια,μα καλά σε τι κόσμο ζεις;

Οδηγία απο εμπειρία στη δεύτερη τρύπα:
Όταν σας βάζουν το πρώτο-πρώτο σκουλαρίκι να το γυρνάτε,γιατί αν μείνει μια-δυο μέρες αγύριστο θα κάνει πύον και πολύ πιθανόν θα ματώσει κιόλας.Εγώ το αρχικό σκουλαρίκι στη δεύτερη τρύπα το απολυμαίνω μια φορά το μήνα,δεν το έχω αλλάξει,παρα μόνο μια φορά που ήθελα να βάλω μπάρα και ήταν χοντρή και με πόνεσε.

Ποτέ σας μη βάλετε στρετς όμως:
Θα σας γίνει η τρύπα δυο μέτρα,και μετά παίζει να μη κλείσει κιόλας.
Μια φίλη μου,και η αδερφή της,είχαν βάλει στρετσάκι στο 4,και εκτός απο το οτι τους περνάγαν καλαμάκια μέσα απο τα αυτιά,όταν θέλαν να κλείσουν τη τρύπα δε τους έκλεινε,ενώ σε μια γνωστή τους είχε κλείσει...

Αυτά,και ας προσπαθήσω να πείσω τη μάνα μου μέχρι τα Χριστούγεννα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δεν ξέρω γιατί πόνεσαν! Εγώ έχω 6 (ή 7, σόρρυ που δεν τις μετράω τώρα αλλα δεν θυμάμαι) στο πτερύγιο κ δεν με πόνεσε καμία! Πιο πριν βέβαια ο τυπάς που μου τις έκανε έβαλε κάτι (ξυλοκαίνη?) κ το σημείο μούδιασε εντελώς, οπότε δεν ένιωσα τίποτε. Τι να πω. Δεν ξέρω από άνθρωπο σε άνθρωπο. Όταν κάνεις πάντως ενημέρωσε σχετικά. Καλά αποτελέσματα!:)
Προφανώς ρε'συ αν σου βάλει ξυλοκαίνη δε νιώθεις τίποτα,αλλά αν δε σου βάλουν (έκανε προχθές μια φίλη μου ΧΩΡΙΣ ξυλοκαίνη)πεθαίνεις στον πόνο (και σκέψου ότι αυτή δύσκολα πονάει:P).
Εγώ πάλι τη μάνα μου την έχω πείσει εγώ είμαι το θέμα που φοβάμαι τον πόνο:redface:
Ερώτηση:Το στρετς τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ερώτηση:Το στρετς τι είναι;

Όταν τα κοινά σκουλαρίκια σου φαίνονται υπερβολικά μικρά και βάζεις πιάτα για να νοιώσεις ότι φοράς κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.

Ερώτηση:Το στρετς τι είναι;

Αυτό που δου έδειξε ο Challenger πιο πάνω:P
Ανοίγει τη τρύπα και χωράνε μεσα απο καλαμάκια μέχρι μπριζόλες και βιβλία :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouladim20

Νεοφερμένος

Η fanouladim20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας να ρωτήσω κάτι; έχω τρυπα στο άνω χείλος σε ποσο καιρό μπορεί να κλείσει; υπάρχει καμια κρέμα-αλοιφή που μπορεί να μου την καλύπτει προσωρινά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
γεια σας να ρωτήσω κάτι; έχω τρυπα στο άνω χείλος σε ποσο καιρό μπορεί να κλείσει; υπάρχει καμια κρέμα-αλοιφή που μπορεί να μου την καλύπτει προσωρινά;
Αλοιφή δε νομίζω να υπάρχει. Το πόσο καιρό θα πάρει για να κλείσει εξαρτάται από την ευκολία του οργανισμού σου να επουλώνει πληγές... Βγάλε το σκουλαρίκι και άστην θα κλείσει από μόνη της ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
γεια σας να ρωτήσω κάτι; έχω τρυπα στο άνω χείλος σε ποσο καιρό μπορεί να κλείσει; υπάρχει καμια κρέμα-αλοιφή που μπορεί να μου την καλύπτει προσωρινά;
Έχω την εντύπωση ότι δεν κλείνει. Ίσως την καλύψεις με μακιγιάζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σκέφτομαι να κάνω δεύτερη τρύπα στο ένα αυτί. Δεν ξέρω πού να πάω, μιας και το πιο βολικό είναι κάποιο κατάστημα με αξεσουάρ. Αλλά ξέρω ότι ένας επαγγελματίας ξέρει πιο καλά τη δουλειά αυτή...
Στα καταστήματα μπορούν να κάνουν μέχρι και δεύτερη τρύπα, οπότε θεωρητικά δε θα έχω πρόβλημα. Απλά τα αυτιά μου είναι μικρά, και μάλιστα είχα κάνει πλαστική επέμβαση πριν την εφαρμογή του λέιζερ, άρα έχω συρματάκι στο χόνδρο.
Ενώ η τρύπα δε θα είναι στο χόνδρο, έχω μία ανησυχία μη γίνει βλακεία.
Υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω, ή κάποια συγκεκριμένη συμβουλή; Το κλωσάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Σκέφτομαι να κάνω δεύτερη τρύπα στο ένα αυτί. Δεν ξέρω πού να πάω, μιας και το πιο βολικό είναι κάποιο κατάστημα με αξεσουάρ. Αλλά ξέρω ότι ένας επαγγελματίας ξέρει πιο καλά τη δουλειά αυτή...
Στα καταστήματα μπορούν να κάνουν μέχρι και δεύτερη τρύπα, οπότε θεωρητικά δε θα έχω πρόβλημα. Απλά τα αυτιά μου είναι μικρά, και μάλιστα είχα κάνει πλαστική επέμβαση πριν την εφαρμογή του λέιζερ, άρα έχω συρματάκι στο χόνδρο.
Ενώ η τρύπα δε θα είναι στο χόνδρο, έχω μία ανησυχία μη γίνει βλακεία.
Υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω, ή κάποια συγκεκριμένη συμβουλή; Το κλωσάω...
Σου μιλάει άτομο με 5 τρύπες στα αυτιά.:P Εγώ όλες σε κοσμηματοπωλείο τις έκανα (χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα σε καμία απ΄τις τρύπες)
Απλώς μιας και ανέφερες αυτό για την επέμβαση εγώ θα έλεγα piercer.:)
Εκτός και αν είσαι φοβιτσιάρα σαν εμένα.:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Καλύτερα να πας σε επαγγελματία.. Στον λοβό θα την κάνεις, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι ενώ το πιστολάκι δε θεωρείται "σωστή" λύση, το προτιμώ γιατί είναι μια κι έξω. Αυτό το βάλε βελόνα, βγάλε βελόνα, βάλε σκουλαρίκι, λίγο με κάνει "ικ" :eek:
Το θέμα με την επέμβαση θα'ναι μόνο πρόβλημα αν κάνω πιο ψηλά τρύπες. Λογικά κάτω στο λοβό δεν έχει πρόβλημα, απλά ανησυχώ μη δεν πετύχει το σημείο που'ναι μόνο δέρμα και πιάσει και λίγο χόνδρο...

Αλμα: ναι, λοβό, δε με βλέπω για πιο πάνω.

Αχ βελόνα ε; Πφφφφγκννννν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top