Από πού αντλείτε δύναμη - ιστορίες ζωής που εμπνέουν

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Πού στρέφετε τη σκέψη σας για να πάρετε δύναμη όταν σας καταβάλλει η δίνη της ματαιότητας ή όταν οι συγκυρίες είναι δυσβάσταχτες; Πώς καθησυχάζετε και ενθαρρύνετε τον εαυτό σας; 'Εχετε ιστορίες/παραδείγματα ανθρώπων που σας εμπνέουν και σας δίνουν το κουράγιο να συνεχίσετε;

Ένα παράδειγμα μπορεί να αποτελέσει η ιστορία της Κακής Επιρροής εδώ:
https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=127320&postcount=1 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γενικά μου αρέσει να διαβάζω βιογραφίες επιτυχημένων ανθρώπων στον τομέα μου ή σε παρεμφερείς τομείς. Με εμπνέει, με γεμίζει αισιοδοξία και μου δίνει κουράγιο να προσπεράσω τις όποιες δυσκολίες, αφού βλέπω ότι ακόμα και οι πιο επιτυχημένοι άνθρωποι συνάντησαν δυσκολίες, πολλές φορές δε πολύ μεγαλύτερες από αυτές που αντιμετωπίζω κι εγώ την εκάστοτε στιγμή.
Ιδιαίτερα inspiring θεωρώ τη βιογραφία του Howard Schultz (ξεκίνησε από πάμφτωχος και κάτοικος ιδιαίτερα υποβαθμισμένης περιοχής) και του Steve Jobs (παράτησε το πανεπιστήμιο, τον πέταξαν έξω από την δική του εταιρεία, έπαιρνε ναρκωτικά, έπαθε καρκίνο...). :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Και εγώ προτιμώ τις βιογραφίες ανθρώπων, νιώθω ότι δεν είμαι μόνος σε αυτά που έχω επιλέξει να κάνω. Ωστόσο δύναμη αντλώ και όταν κάποια σκέψη μου την βρίσκω και σε κάποιο επιστημονικό βιβλίο.

Όμως την κυριότερη δύναμη την αντλώ όταν καταφέρνω να φτάσω σε κάποιον στόχο/milestone που έχω θέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σε δύσκολες στιγμές προσπαθώ να βρω τα καλά που έχω. Να δω για πόσα ευγνωμονώ.. και συνήθως καταλήγω να ευγνωμονώ περισσότερο γι' αυτά που θεωρώ πιο δεδομένα απ' όλα: για το ότι έχω σπίτι, φαγητό, σχετική οικονομική άνεση, φίλους, μαμά, ανθρώπους να με νοιάζονται, υλικά αγαθά πολλά.. Που έχω την υγεία μου και που μπορώ μέσω αυτής να κάνω χιλιάδες πράγματα αν θέλω, άσχετα με το αν είμαι εκείνη τη στιγμή θλιμμένη/πιεσμένη και δεν θέλω να κάνω τίποτα..

Και μετά θυμάμαι όλους αυτούς που ξεπέρασαν καρκίνους, σοβαρές ασθένειες, τα παιδάκια που έχουν κάποιο τραγικό πρόβλημα, θυμάμαι πόσο θνητοί είμαστε και τότε, ως δια μαγείας, τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό από το ότι απλά υπάρχω ακόμα και είμαι σωματικά καλά.. Πόσο μικρά μοιάζουν όλα αν σκεφτείς πως άλλοι δεν έχουν να φάνε, είναι ηλικιωμένοι και μόνοι, είναι κατάκοιτοι σε ένα κρεβάτι και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα..

Η ζωή είναι πολύ μικρή. Κρίμα να είναι και θλιβερή.
Κι άλλωστε όλες οι κρίσεις βασικά σε βοηθάνε, άλλο αν σε πιέζουν. Σε βοηθάνε να γίνεις καλύτερος άνθρωπος, να βρεις τι πραγματικά θες, σε οδηγούν σε αλλαγές που ακόμα κι αν φαίνονται κακές, μακροπρόθεσμα οπωσδήποτε σου βγαίνουν σε καλό, γιατί πολύ απλά ό,τι δεν αλλάζει, λιμνάζει και τελικά πεθαίνει.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Πολύ όμορφη η δημοσίευσή σου Kajira, ιδιαίτερα η τελευταία σου πρόταση. Η στασιμότητα είναι θάνατος και 'γω το πιστεύω. :)

Και μετά θυμάμαι όλους αυτούς που ξεπέρασαν καρκίνους, σοβαρές ασθένειες, τα παιδάκια που έχουν κάποιο τραγικό πρόβλημα, θυμάμαι πόσο θνητοί είμαστε και τότε, ως δια μαγείας, τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό από το ότι απλά υπάρχω ακόμα και είμαι σωματικά καλά.. Πόσο μικρά μοιάζουν όλα αν σκεφτείς πως άλλοι δεν έχουν να φάνε, είναι ηλικιωμένοι και μόνοι, είναι κατάκοιτοι σε ένα κρεβάτι και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα..

Φαίνεται πως πολλοί παρηγορούνται από αυτήν την προσέγγιση. Δυστυχώς σε μένα φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Αρχίζω να έχω τρομερές ενοχές ("μα τι στο διάλο πάει στραβά με μένα) και μπλέκομαι σε ένα φαύλο κύκλο...

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ωστόσο δύναμη αντλώ και όταν κάποια σκέψη μου την βρίσκω και σε κάποιο επιστημονικό βιβλίο.

Παράδειγμα σκέψης σου που πρόσφατα βρήκες σε επιστημονικό βιβλίο; Μονάχα επιστημονικό ή και φιλοσοφικό; :)

///

Για εσάς που παίρνετε θάρρος από τις βιογραφίες επιτυχημένων ανθρώπων... Κάτι τέτοιο δε σας προϊδεάζει για τη δική σας επιτυχία; Δηλαδή, δε σας δημιουργεί ενδόμυχα την ιδέα ότι στο τέλος όλα θα πάνε καλά; Και αν τελικά ΔΕΝ πάνε καλά; :(

Η υπογραφή μου έναν καιρό ήταν η εξής:

"to have faith. it may impede any faith
therefore not to expect, secures no disappointment."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για εσάς που παίρνετε θάρρος από τις βιογραφίες επιτυχημένων ανθρώπων... Κάτι τέτοιο δε σας προϊδεάζει για τη δική σας επιτυχία; Δηλαδή, δε σας δημιουργεί ενδόμυχα την ιδέα ότι στο τέλος όλα θα πάνε καλά; Και αν τελικά ΔΕΝ πάνε καλά; :(

Από τη στιγμή που κάνω ο,τι μπορώ για να πάνε, δεν νομίζω ότι θα με βοηθούσε σε κάτι να σκέφτομαι τι θα γίνει αν ΔΕΝ πάνε. Ο,τι είναι να γίνει θα γινει, και θα το αντιμετωπίσω όταν έρθει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Φαίνεται πως πολλοί παρηγορούνται από αυτήν την προσέγγιση. Δυστυχώς σε μένα φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα. Αρχίζω να έχω τρομερές ενοχές ("μα τι στο διάλο πάει στραβά με μένα) και μπλέκομαι σε ένα φαύλο κύκλο...

Απλά δεν πάει τίποτα στραβά και ενδόμυχα προφανώς θεωρείς πως ποτέ δεν θα πάει. Δεν είναι κακό, είσαι νέα, είναι άκρως φυσιολογικό, μην νιώθεις τύψεις. Και μένα τώρα λειτούργησε στην ουσία του αυτό, πιο πριν δεν με άγγιζε τόσο. :)

Σε νιώθω αγχωμένη. Χαλάρωσε. Και βασικά σκέψου το πολύ απλό: ό,τι και να κάνεις, ό,τι είναι να γίνει θα γίνει, που να σκάσεις κάτω. Οπότε.. ψυχραιμία και όλα θα αντιμετωπιστούν αν και όποτε χρειαστεί. Προσπάθησε να βρεις όσα καλά έχεις ΤΩΡΑ και μη βιάζεσαι να αλλάξεις οτιδήποτε. Βάλε στόχους και κάνε ό,τι μπορείς να τους πραγματοποιήσεις. Και να θυμάσαι: έχουμε βροχές για να εκτιμάμε τον ήλιο.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παράδειγμα σκέψης σου που πρόσφατα βρήκες σε επιστημονικό βιβλίο; Μονάχα επιστημονικό ή και φιλοσοφικό; :)
Αν και είναι επιστημονικό, προσωπικά την λογιστική δεν την θεωρώ επιστημονικό, θεωρούσα παράλογο/ηλίθιο που στο Ελληνικό λογιστικό σχέδιο δεν έχουν σκεφτεί την ιδιοπαραγωγή ασώματων στοιχείων αλλά τελικά σύμφωνα με το βιβλίο που συμβουλεύομαι ισχύει. Τελικά είναι προτιμότερο να συμβουλεύεσαι βιβλία παρά ανθρώπους. (j/κ)

(Ξέρω ξενέρωτη απάντηση, αλλά δεν ρωτάμε τέτοιες ερωτήσεις κάποιον που ασχολείται με οικονομικά :P)


Για εσάς που παίρνετε θάρρος από τις βιογραφίες επιτυχημένων ανθρώπων... Κάτι τέτοιο δε σας προϊδεάζει για τη δική σας επιτυχία; Δηλαδή, δε σας δημιουργεί ενδόμυχα την ιδέα ότι στο τέλος όλα θα πάνε καλά; Και αν τελικά ΔΕΝ πάνε καλά; :(
Και τελικά δεν πάνε καλά, τότε είτε δεν άξιζα είτε δεν έκανα κάτι σωστά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Καλά και ωραία όσα γράφετε, και παρηγοριτικά, αλλά στις οριακές μου καταστάσεις- και δεν ήταν λίγες μέχρι σήμερα!- πάντα θυμάμαι: " Ιδού, εγώ είμαι μεθ΄υμών πάσας τας ημέρας, έως της συντελείας του αιώνος, Αμήν" και ποτέ δεν προδόθηκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΙΛ

Νεοφερμένος

Ο ΜΠΙΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παρά την πείνα και δυστυχία που υπάρχει γύρο μας, για τα οποία έχουν γνώση οι φύλακες(θεός-Αλλάχ-Βούδας-χρόνος )ο οποίος αποτελεί κάθαρση για όλα τα προβλήματα,επειδή η ζώη είναι πάρα πολλή μικρή σε σχέση με τα μυστήρια που πρέπει να ανακαλύψει ο ανθρωπος και για να γίνω πιο κατανοητός η ζωή έχει και κρύβει πάρα πολλές χαρές π.χ (δάσος,νερό,γυναίκες,θάλλασα,βουνό,κατασκεύες,εφευρέσεις,σκοτεινή-υλη-σωματιδια αγνωστα και αορατα με ενεργεια και για να μην σας κουραζω και η γνωση-ερευνα εχει χαρες) εως οτου να γινουμε και εμεις σωματηδια-ανακυκλωση εως τοτε ομως κανε οτι σου αρεσει αν προσπαθησεις θα βγει μονο του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Ωραίο θέμα... Από αυτόν που με δημιούργησε παίρνω δύναμη στις δυσκολίες μου,γιατί αυτός μου δίνει και τις λύσεις. Δεν έχω πουθενά αλλού εμπιστοσύνη. Μόνο που είναι λίγο επώδυνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Δεν έχω πουθενά αλλού εμπιστοσύνη. Μόνο που είναι λίγο επώδυνο.

Προσωπικά, και ενσυνείδητα, θεωρώ ότι αξίζουν εμπιστοσύνης μόνον, τα παιδιά, οι τρελοί κι ο Θεός. Αλλά αντιλαμβάνομαι ταυτόχρονα, ότι όποιος μπορεί και αγαπάει, παιδιά, τρελούς και Θεό, βρίσκει τη δύναμη να αγαπάει κι όλους τους υπόλοιπους, αρχής γενομένης απ' τον εαυτό του, την πηγή της κάθε πιθανής του δύναμης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Ωραίο θέμα... Από αυτόν που με δημιούργησε παίρνω δύναμη στις δυσκολίες μου,γιατί αυτός μου δίνει και τις λύσεις. Δεν έχω πουθενά αλλού εμπιστοσύνη. Μόνο που είναι λίγο επώδυνο.

Γιατί;

Προσωπικά, και ενσυνείδητα, θεωρώ ότι αξίζουν εμπιστοσύνης μόνον, τα παιδιά, οι τρελοί κι ο Θεός. Αλλά αντιλαμβάνομαι ταυτόχρονα, ότι όποιος μπορεί και αγαπάει, παιδιά, τρελούς και Θεό, βρίσκει τη δύναμη να αγαπάει κι όλους τους υπόλοιπους, αρχής γενομένης απ' τον εαυτό του, την πηγή της κάθε πιθανής του δύναμης!

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής όσον αφορά τους "τρελούς";

///

Κάτι όμορφο που ανακάλυψα ότι μου δίνει δύναμη είναι να ξυπνάω το παιδί μέσα μου. Προσπαθώ δηλαδή να προσεγγίσω όσο το δυνατόν ακριβέστερα τον τρόπο σκέψης που είχα ως παιδί και να εντοπίσω πόσα παιδικά μου όνειρα πραγματοποιήθηκαν -κι ας φαίνονται τώρα αυτονόητα, τότε ήταν όνειρα!- Από το ότι μπορώ να ταξιδέψω με αληθινό τρένο μέχρι το ότι μπορώ να κοιμάμαι ό,τι ώρα θέλω χωρίς να χρειάζεται να πηγαίνω σχολείο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skeptomeni

Νεοφερμένος

Η skeptomeni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Οι Κινέζοι λένε οτι στη ζωή δεν μετράει πόσες φορές θα γονατίσεις αλλά πόσες φορές θα ξανασταθείς στα πόδια σου... Πιστεύω οτι μόνο εάν αντλούμε δύναμη απο τον εσωτερικό μας εαυτό που ίσως είναι ο δυσκολότερος τρόπος μας κάνει αυτόφωτους αστέρες δύναμης και όχι ετερόφωτους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WildCherry

Νεοφερμένος

Η WildCherry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Γενικά μου αρέσει να διαβάζω βιογραφίες επιτυχημένων ανθρώπων στον τομέα μου ή σε παρεμφερείς τομείς. Με εμπνέει, με γεμίζει αισιοδοξία και μου δίνει κουράγιο να προσπεράσω τις όποιες δυσκολίες, αφού βλέπω ότι ακόμα και οι πιο επιτυχημένοι άνθρωποι συνάντησαν δυσκολίες, πολλές φορές δε πολύ μεγαλύτερες από αυτές που αντιμετωπίζω κι εγώ την εκάστοτε στιγμή.
Ιδιαίτερα inspiring θεωρώ τη βιογραφία του Howard Schultz (ξεκίνησε από πάμφτωχος και κάτοικος ιδιαίτερα υποβαθμισμένης περιοχής) και του Steve Jobs (παράτησε το πανεπιστήμιο, τον πέταξαν έξω από την δική του εταιρεία, έπαιρνε ναρκωτικά, έπαθε καρκίνο...). :redface:


Συμφωνώ απόλυτα! Υπάρχουνε μέρες που φτάνουμε στα όριά μας! Που όλα γύρω μας είναι αδιέξοδα και ό,τι και αν σου λένε οι άλλοι είναι λίγο....(δεν ξέρω αν έχει συμβεί και σε εσάς αλλά όταν περνάς μια δύσκολη φάση,σου πέφτουνε όλες οι αναποδιές μαζί...και δεν έχεις κάπου να στηριχτείς και να πεις ότι τουλάχιστον ο τάδε τομέας της ζωής μου πάει καλά :mad::mad:) Αυτές λοιπόν τις μέρες (τις οξω από'δω!!!:D) και εγώ καταφεύγω σε βιογραφίες ανθρώπων καταξιωμένων με αγωνιστικό πνεύμα, που με βοηθούν να αντιμετωπίσω με δύναμη και θάρρος τις αναποδιές, να γίνω μέσα από αυτές πιο δυνατή και να δω με αισιοδοξία τα πράγματα!
Γιατί εξάλλου....ό,τι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό!!!!;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Σε δύσκολες στιγμές αντλώ δύναμη από διάφορα πρόσωπα που σημαίνουν πολλά για μένα ή από μικροχαρές και απολαύσεις της ζωής. Σκέφτομαι τους φίλους μου, την οικογένεια μου και θέλω να συνεχίσω να προσπαθώ και να παλεύω για αυτούς και για τον εαυτό μου βέβαια. Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις γίνομαι πολύ εγωίστρια. Βοηθάει πάντως. Και νομίζω έχω μερικές τάσεις μαζοχισμού γιατί κάποιες φορές μου αρέσουν οι δυσκολίες. Τις απολαμβάνω. Βέβαια κάποιες άλλες απελπίζομαι και με παίρνει πολύ από κάτω, οπότε στρέφομαι σε αυτές τις πηγές άντλησης δύναμης. Πάντως η ικανοποίηση όταν ξεπερνώ τις δυσκολίες είναι μεγάλη - το ίδιο και η ανακούφιση. Μερικές φορές λοιπόν σκέφτομαι αυτή ακριβώς την ικανοποίηση που θα επέλθει όταν περάσει η δυσκολία, και έτσι παίρνω δύναμη να συνεχίσω.

Μην το βάζουμε κάτω, παιδιά. Από όπου και αν εμπνεόμαστε ας μην αφήνουμε την απελπισία να μας κυριεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.




Απ'τον εαυτό μου.

Στόχος μου, κάθε επόμενη μέρα
να είναι καλλίτερη γι'αυτόν.

και μέσω αυτού
να είναι καλλίτερη και για τους γύρω του.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Αυτόν τον καιρό, επειδή πέρασα μια πολύ άσχημη φάση σε νοσοκομείο, θυμάμαι τους ανθρώπους αυτούς που ήταν γύρω μου, κάνω το σταυρό μου και λέω, και μη χειρότερα...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι όλα είναι μια απλή ιδέα.Είναι οι σκέψεις μας που γίνονται ύλη και καταστάσεις.Απλά πρέπει να σκέφτεσε ξεκάθαρα τον στοχο σου χωρίς αρνητικές παρεμβολές του τυπου "αν γινει αυτο δεν θα πετυχει" ή "μπορεί να μην τα καταφέρω" και άλλα τέτοια.Στην συνεχεια πρέπει να πιστέψεις ΑΛΗΘΙΝΑ σε αυτό που θες να πετυχεις και να νιώσεις την απέραντη ικανοποίηση όταν αυτό τελικά θα γίνει.Αυτο είναι το μυστικο της ζωής.Πρέπει συνέχεια να κάνεις ξεκάθαρες σκέψεις του πράγματος που θες(υλικό αγαθό η να ανναρώσεις ή να ξεπεράσεις μια δύσκολη κατάσταση κτλ)και πρέπει να πιστέψεις ότι θα γίνει!ΤΕΛΟΣ!Και το σύμπαν ΠΑΝΤΑ συνομωτεί να σου κάνει αυτο που θες ειτε σκέφτεσε κατι αρνητικο είτε κάτι θετικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top