Πολυπολιτισμικό σχολείο

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Γιά να δηλωθεί αόριστα ο καθένας (δηλαδή όλοι) εκτός του -αιρετικού- συνονόματου....;)

Κάτι για γάλατα που (πρέπει) να ρέουν αφθονα μη νοιώθουν οι κορεσμένοι άχαρη - χαρά ή καπως έτσι έλεγε η στιχογραφία που διάβασα παραπάνω

Κλίνω το γόνυ στην άψογη ηθοποιία, ανυπέρβλητο ησουιτισμό, καλπουζανιά από τα γενοφάσκια που (όμως) ξεχειλίζει υπερχειλίζοντας από....γλύκα (αχ....)

Ότι στο περίπου ήταν ο έχων την...θεία έμπνευση!

Όντως έχει όλα τα "φόντα" να αντικαταστήσει επάξια, οποιαδήποτε....προσευχή που εξυπηρετεί ή ταιριάζει σε κάθε περίσταση! (άμμες δε γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες)

Πρέπει να ξεκινάει κανείς από μικρός με ότι του αρέσει, την υποκρισία εν προκειμένω, ποιητική αδεία....και δη αριστερόστροφης!

Σοβαρευτείτε επιτέλους, στο κατώφλι της (πραγματικής) ζωής βρίσκεστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
"Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών" και τα μυαλά στα κάγκελα...
=======================================================\

(Νote to self: σταμάτα να νομίζεις ότι ζεις σε πολιτισμένο κράτος που σέβεται τη διαφορετικότητα, την αποδέχεται και την ενσωματώνει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
A ρε πιτ21γρ σε συμπαθώ ρε γμτ,
και μένα μου την σπάει που άλλαξε ο αιώνας...

Ο αιώνας άλλαξε, όχι όμως οι άνθρωποι
Κι εγώ σε συμπαθώ ρεμπεσκέ παρά τα "κονταροχτυπήματά" μας...

(Νote to self: σταμάτα να νομίζεις ότι ζεις σε πολιτισμένο κράτος που σέβεται τη διαφορετικότητα, την αποδέχεται και την ενσωματώνει)

Σφάλμα λήψεως του ζητουμένου...
Και την έννοια "πολιτισμένο κράτος" πολλοί την ορίζουν διαφορετικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το σχολικό συγκρότημα της Γκράβας είχε κακή φήμη και συγκέντρωνε πολλά προβλήματα από τις αρχές της δεκαετίας του '80, όταν ακόμη όλοι είχαμε περιέργεια πώς μοιάζει ένας Αλβανός και δεν είχαμε καμμία πιθανότητα να συναντήσουμε έναν Αφγανό στο δρόμο. Βία, συμμορίες, υποβάθμιση, όπως είναι πάντοτε η μοίρα των παιδιών των εργατών ασχέτως εθνικότητας, μέσα σε ένα ταξικά διαρθρωμένο σύστημα εκμετάλλευσης, ασχέτως χρώματος. Ήταν αναμενόμενο ότι και οι μετανάστες θα στοιβάζονταν στα σχολικά γκέτο μιας κοινωνίας, η οποία το μόνο που θέλει απ' αυτούς είναι να μάθουν γραφή κι ανάγνωση, ίσα για να διαβάζουν τις διαταγές του αφεντικού στον πίνακα ανακοινώσεων του εργοστασίου. Φυσικά τα προβλήματα δεν επρόκειτο να λυθούν γιατί πάνω απ' όλα κανέναν δεν συνέφερε κάτι τέτοιο.

Ξαφνικά εμφανίζεται λοιπόν μια δασκάλα που τολμάει να ξεχάσει ότι είναι δημόσιος υπάλληλος και προτάσσει πάνω απ' όλα το καθήκον της ως εκπαιδευτικού και την υψηλή κοινωνική ευθύνη που αυτός ο κουρελιασμένος στις μέρες μας τίτλος τιμής επισύρει, γιατί ο δάσκαλος γεννιέται, δε διορίζεται. Ίσως πάλι να θυμόταν ότι ως δημόσιος υπάλληλος, πληρώνεται από τα χρήματα όλων, άρα και των μεταναστών των οποίων τα παιδιά είχε στα χέρια της και τους οποίους έπρεπε, εκτός των άλλων, να μπορεί να κοιτάξει στα μάτια.Η τελική κατάληξη τόσης ανδρείας ήταν χωρίς καμμιά αμφιβολία η δίωξη, γιατί ο δάσκαλος που τείνει να μην επιβεβαιώνει το ρητό "ουδείς μωρότερος..." είναι επικίνδυνος και πρέπει πάντοτε να πατάσσεται.

Η δίωξή της αυτή δικαιολογείται από κάποιους με το εξαίρετο επιχείρημα ότι ήταν λέει αριστερή και άρα καλά της κάνανε της παλιοκομμούνας. Δεν πρόσεξαν όμως οι επιχειρηματολόγοι, ότι όπως ο σκορπιός την ώρα του κινδύνου, έστρεψαν το δηλητηριώδες τους κεντρί εναντίον της ίδιας τους της κεφαλής, αφού για άλλη μια φορά στην αριστερά χαρίζονται τα εύσημα της κοινωνικής ευαισθησίας, ενώ αντίθετα η δεξιά δε ξεχνά ποτέ το παρελθόν της, τα ξερονήσια και τις δικτατορίες που επέβαλε στη χώρα. Κι όμως, αν το δει κανείς από την άλλη του πλευρά, η κυρία αυτή επέτυχε το να κάνουν όλοι μαζί προσευχή, στον ίδιο Θεό, αντί να νίψει τας χείρας, να καλυφθεί πίσω από το νόμο και ν' αφήσει τον καθένα στη δική του αδιαφορία και στην προσωπική του μισαλλοδοξία. Θα έπρεπε λοιπόν οι Χριστιανοί να ραίνουν το δρόμο της με κλάδους βαΐων, όσοι τουλάχιστον ο σοβινιστικός τους μύθος δεν τους έκανε να ξεχνούν, ότι η Ορθοδοξία είναι πάνω απ' όλα μια οικουμενική διδασκαλία.

Όμως ποια είναι αυτή που έχει το θράσος, τις καθιερωμένες προσευχές επίσημων ιερατείων, καθαγιασμένες με τη βούλα Βυζαντινών Αυτοκρατόρων, να τις αντικαθιστά με το ταπεινό ρίγος της ψυχής ενός ποιητή την ώρα που έστρεφε το βλέμμα του στον ουρανό, πολύ δε περισσότερο που ως γνωστόν οι προσευχές των κομμουνιστών είναι μιαρές και δεν εισακούονται; Άλλωστε όπως ειπώθηκε: "Μπορεί βέβαια οι περισσότεροι να μην καταλαβαίνουν και να μη νιώθουν ίσως τι συμβαίνει αλλά τι κακό έχει αυτό;" ή όπως είπε ο Μακιαβέλι στον Ηγεμόνα του: "Όσο λιγότερο σε καταλαβαίνουν, τόσο περισσότερο σε σέβονται". Ο Θεός είναι δικός μας αλήτες, δικός μας, our own, our precious! Δε μπορεί ο καθένας από σας να τον πιάνει στο στόμα του και να του ζητάει μάλιστα ο αιρετικός, να 'χουν όλα τα παιδιά να φάνε και να μας θυμίζει εμάς των υπολοίπων ο αναίσχυντος, ότι θα 'πρεπε να ντρεπόμαστε για τη χαρά μας όταν κάτι τέτοιο δε συμβαίνει. Στα παιδιά που δεν είναι της φυλής μας, αξίζουν ποταμοί αίματος και δακρύων και ουδέποτε ποταμοί γάλακτος κι αυτό ο Θεός το θέλησε έτσι, ο δικός μας Θεός.

Αυτό που με κάνει κι απορώ είναι ότι οι Μουσουλμάνοι κατά τα άλλα, είναι φανατικοί και μισαλλόδοξοι, ενώ εμείς σαν καλοί Χριστιανοί, έχουμε ανοιχτάς αγκάλας προς κάθε ταπεινό και κατατρεγμένο, όπως ακριβώς μας δίδαξε ο Ιησούς Χριστός.
Θα κλείσω λοιπόν κι εγώ το κείμενό μου, με τους στίχους του Μαγιακόφσκι που κάποτε κοσμούσαν την υπογραφή μου. Είναι σε μετάφραση του Ρίτσου, πράγμα που θαρρώ, με κατατάσσει αυτομάτως στα βδελύγματα, ή τουλάχιστον στα "Σύννεφα με Παντελόνια":

Τη σκέψη σας που 'νείρεται
πάνω στο πλαδαρό μυαλό σας
σάμπως ξιγκόθρεφτος λακές
σ' ένα ντιβάνι λιγδιασμένο,
εγώ θα τη τσιγκλάω
επάνω στο ματόβρεχτο κομμάτι της καρδιάς μου.
Φαρμακερός κι αγροίκος πάντα
ως να χορτάσω χλευασμό.​

Υ.γ. Αγαπητή Ρέζι, θα ήθελα να σου επιστήσω την προσοχή στο ότι εάν ως προσευχή θέταμε το "γάιδαρο με τα μεγάλα αυτιά" θα εγκαλούμασταν ως σατανιστές, αφού οι Ναΐτες ιππότες κατηγορήθηκαν ότι λάτρευαν την κεφαλή γαϊδάρου (Baphomet) και ερρίφθησαν σύσσωμοι στην πυρά, γι' αυτό να προσέχεις πολύ τα λόγια σου. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Η Γερμανία είναι ένα κατ' εξοχήν κοσμικό κράτος το οποίο δεν κατάφερε να εντάξει τους μουσουλμανικούς πληθυσμούς (αν και έγιναν προσπάθειες κυρίως από τους Σοσιαλιστές με τον Σρέντερ) αντίθετα οι Τούρκοι ήταν αυτοί οι οποίοι έκαναν το Βερολίνο αποικία τους. Πόσο μάλλον στην Ελλάδα που δεν είναι κοσμικό κράτος και παρά τη λαχτάρα όλων αυτών των «προοδευτικών» δε θα γίνει όσο ο λαός στην πλειοψηφία του ζει την παράδοση την Ελληνική (λαό δεν εννοούμε μόνο αυτόν που ζει στο Μαρούσι και το μόνο πράγμα που τον νοιάζει είναι το τρίπτυχο δουλειά-σπίτι-αμάξι,υπάρχει πολύς κόσμος ο οποίος αξιολογεί τα πράγματα πολύ διαφορετικά και αν και δεν εκφράζεται εύκολα εντούτοις δύσκολα αλλάζει. Είναι αυτοί οι οποίοι οι «προοδευτικοί» τους αποκαλούν κοροιδευτικά «συντηρητικούς»
Δηλαδή ....ποιος είναι ο συντηρητικός λαός που ζει στην Ελλάδα ?Αυτός που είναι υπέρ της πατρίδας θρησκείας και οικογένειας.....?το πουλί της χούντας κολλάει πριν ή μετά το συγκεκριμένο τρίπτυχο.... ?

Ακόμα και η «καθαρή» ποίηση είχε πολιτική μέσα της...
Πολιτική είναι τα εικαστικά το θέατρο η λογοτεχνία ο τρόπος που σκέφτεσαι που ζεις....το γεγονός ότι έχεις την υποχρέωση να σέβεσαι την διαφορετικότητα του άλλου όπως και τα δικαιώματα του.
Το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι το συγκεκριμένο ποίημα αλλά μάλλον ο φασισμός ο ρατσισμός και ότι γεννά όλα αυτά......
Γιατί είναι φασιστικό να μην μπορούμε να δεχτούμε το απόλυτα αυτονόητο δικαίωμα του Ιρανού Αφρικανού κινέζου Ινδού και όχι μόνο Τούρκου- μουσουλμάνου μαθητή, να ενταχθεί στο σχολείο το οποίο σπουδάζει.
Είναι υποχρέωση μας να σεβαστούμε τα πιστεύω του.
Όπως και να εντάξουμε στο κοινωνικό σύνολο όλους τούς μετανάστες της χώρας αυτής....ως συνανθρώπους μας με ίσα δικαιώματα.
Το αντίθετο από αυτό δημιουργεί γκέτο...το γκέτο στην συνέχεια αναπαραγάγει πόνο θύμο μίσος αδικία .....και όλα αυτά εχθρούς.
Ας μην ξεχνάμε ότι και εμείς έχουμε υπάρξει μετανάστες από την Αμερική μέχρι την Αυστραλία..
Μήπως τελικά ο καταπιεσμένος γίνετε ο μεγαλύτερος φασίστας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.


Α. Λυκουρέντζος:
"Εγώ είμαι εδώ για να τηρώ τους νόμους".
"Εγώ είμαι εδώ πέρα, για να προστατεύω τις αξίες της ελληνορθόδοξης παράδοσης".
"Ευτυχώς είμαστε εδώ για να τηρούμε τους νόμους".
"Ένα δεν πρόκειται να συζητήσω, την παράβαση των νόμων".


(EDIT: Για ολόκληρο το video δείτε εδώ: https://www.132grava.net/node/154 όπου αναφέρονται και τα παραπάνω από τον κ. Λυκουρέντζο).

Δε πιστεύω να σας πέρασε απ' το μυαλό ότι οι νόμοι υπάρχουν για την εύρυθμη λειτουργία της κοινωνίας;
Οι νόμοι υπάρχουν για να τους υπηρετούμε. ...Τυφλά.

Για να δούμε τι λέει ο περιβόητος νόμος:

Αρχική Δημοσίευση από Π.Δ. 201/1998:
Αν οι γονείς τους επιθυμούν να αναγράφεται στα επίσημα έγγραφα ή βιβλία του σχολείου ότι ακολουθούν άλλο δόγμα ή θρησκεία πρέπει να προσκομίσουν πιστοποιητικό Μητρώου ή Δημοτολογίου, στο οποίο να αναφέρεται ότι ακολουθούν το συγκεκριμένο δόγμα.

Οι παραπάνω μαθητές, εφόσον προσέρχονται στο σχολείο πριν γίνει η πρωινή προσευχή, παρευρίσκονται με το τμήμα που ανήκουν στο χώρο της συγκέντρωσης χωρίς να συμμετέχουν στην προσευχή, τηρώντας απόλυτη ησυχία, σεβόμενοι τους δασκάλους και τους συμμαθητές τους που προσεύχονται.

Δεν είδα πουθενά (και δε μιλάω μόνο για το απόσπασπα που παραθέτω) να αναγράφεται στο διάταγμα ότι η μόνη αποδεκτή προσευχή είναι η Κυριακή Προσευχή. Τυπικά οι δάσκαλοι ήταν εντός των πλαισίων του νόμου.
Το έγκλημά τους ήταν που έδωσαν φωνή σ' αυτούς που πρέπει να σκύβουν το κεφάλι και να σωπαίνουν....

Αυτή η τελευταία παράγραφος του νόμου, μου θύμισε το ποίημα του Αζιζ Νεσίν: Σώπα[FONT=&quot].
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καλά, άμα έχει βρει καλό δικηγόρο, θα αθωωθεί. Βασικά θα αθωωθεί και με κακό δικηγόρο. Κι άμα δεν αθωωθεί και δεν πάει στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου, θα κάνει βλακεία.

Δεν υπάρχει υπόθεση. Μόνο πολιτικές σκοπιμότητες και προσπάθεια τρομοκρατίας όποιου ίσως σκεπτόταν να κάνει το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Άλλη μια περίπτωση καραμπινάτης προπαγάνδας των ΜΜΕ (και ειδικά του ΣΚΑΪ) υπέρ κάθε ενός που υπερασπίζεται την "πολυπολιτισμική κοινωνία" (όρος που δεν έχει νόημα καθεαυτός: Κοινωνία->κοινές αξίες).
Για τη Χαρά Νικολοπούλου (δασκάλα στο Δέρειο Έβρου) που τρώει ξύλο γιατί δίδαξε στα μουσουλμανάκια την 25η Μαρτίου και τον Εθνικό Ύμνο ποιός νοιάστηκε; Για Πομάκους που εκβιάζονται καθημερινά με χίλιους δυο τρόπους να δηλώσουν Τούρκοι ποιός θολοκουλτουριάρης-"οικολόγος"-συριζαίος μίλησε;
Η ειρωνία είναι ότι διάφοροι "αναρχικοί","επαναστάτες" κτλ. πέφτουν πολύυυυυ εύκολα θύματα μιας προπαγάνδας των ΜΜΕ.
1.ναι ε ; εγώ δεν έχω κοινές αξίες με τον γείτονα , πόσω μάλλον με ολάκερη την κοινωνία
2.όταν αντιμετωπίζουμε την λύση ενός προβλήματος αναφέροντας άλλα άλυτα , είμαστε άξιοι της μοίρας μας
3.οι Πομάκοι που με το ζόρι δηλώνουνε Τούρκοι ; Επ , εδώ την πάτησες . Από Ξάνθη είμαι . Ξέρεις επί πόσα χρόνια οι Πομάκοι σκάγανε λεφτά για διπλώματα οδήγησης και τους κόβανε γιατί ήτανε Πομάκοι ; Εγώ στην θέση κάποιου δεν θα ένιωθα και έλληνας μετά..
Ξέρεις κάθε πότε τους θυμούνται οι έλληνες πολιτικοί ; ποτέ
ξέρεις πόσες φορές θυμούνται οι έλληνες πολιτικοί τους μουσουλμάνους τοπικούς <<ηγέτες>> ; πολύ συχνά Ξέρεις γιατί ; Για ψήφους . Ξέρεις πόσες φορές έχουνε προκαλέσει οι μουσουλμάνοι ηγέτες και άκρα του τάφου σιωπή από έλληνες πολιτικούς ; Συχνότατα . Δεν υπάρχει πολιτική φίλε - υπάρχουν ψήφοι . Εσύ τι ακριβώς θέλεις ; Να πάει ο σύριζα να πείσει τους πομάκους να νιώσουνε έλληνες ; και η κυβέρνηση τι κάνει; δειπνεί στον μπαϊρακτάρη ; τι ; φέρανε λάθος πιτόγυρα ; ο σκάι φταίει , τέλος
Ο σκάι είναι επιχείρηση και πουλάει προϊόν : οικολογία π.χ. Αν το κάνει με το χέρι στην καρδιά δεν ξέρω και ούτε με νοιάζει , αλλά σε κάθε περίπτωση είναι τόσο γελοίο να κατηγορείς μια επιχείρηση για αυτά που δεν κάνει το κράτος - όσο για την προπαγάνδα ναι , μας έπεσε βαρειά , τόσα χρόνια με τα άλλα κανάλια είχαμε ξεσυνηθίσει..

Ίσως να 'χεις δίκιο αλλά σκέψου και την άλλη άποψη: Η δασκάλα αυτή είναι δημόσιος υπάλληλος και πληρώνεται από τους φόρους ΟΛΩΝ των πολιτών. Για πολλούς (και τολμώ να πω για την πλειοψηφία) το να απαγγέλεται ένα τραγούδι του Ρίτσου σαν πρωινή προσευχή είναι απλώς εξωφρενικό.
σιγά μην τραβάνε και τα μαλλιά τους κιόλας
Προσωπικά αν υπήρχε ποίημα του χίτλερ , που πέρα από το όνομα του στην υπογραφή έλεγε <<αγαπήστε αλλήλους , κάντε παιδιά όχι πόλεμο>>
θα το δεχόμουνα ευχαρίστως για προσευχή , και άμα κανείς μου έλεγε ντροπή είναι θα απαντούσα ντροπή είναι , να κοιτάμε την υπογραφή

Έλεος πια!!! Από τη δεκαετία του '70 και μετά ο αριστερισμός έγινε στην Ελλάδα η κυρίαρχη ιδεολογία. Βαλθήκαμε να βγάλουμε τα μάτια μας μόνοι μας. Ο Ρίτσος (ο οποίος υμνούσε το Στάλιν) έγινε πρότυπο ποιητή (ήταν βέβαια πράγματι ταλαντούχος) και αντικατέστησε την Κυριακή προσευχή. Γιατί; Γιατί όλοι αυτοί οι «προοδευτικοί» οι οποίοι επέβαλαν την ιδεολογική πλατφόρμα της αριστεράς και το '80 τρομοκρατούσαν όποιον διαφωνούσε με τις ιδέες τους (και το έχω ζήσει βαθύτατα καθ' ότι μένω στην Πάτρα και τη δεκαετία του '90 αλλά και μετά το 2000), δεν ανέχονται να ακούν τίποτα το οποίο να έχει σχέση με την όρθόδοξη Εκκλησία! Πού είναι το κακό να ακούν τα παιδιά το πρωί την Κυριακή προσευχή; Μπορεί βέβαια οι περισσότεροι να μην καταλαβαίνουν και να μη νιώθουν ίσως τί συμβαίνει αλλά τί κακό έχει αυτό; Ή τί καλύτερο θα προσέφερε το αντίθετο. Και για να αποκλείσουν βέβαια ό,τι έχει σχέση με την ορθοδοξία από το δημόσιο λόγο λαχταρούν μια «πολυπολιτισμική» κοινωνία ώστε πλέον να μην μπορεί κανείς να τους πει τίποτα. Αλλά ας σκεφτούν ότι αυτοί τους οποίους θέλουν να εντάξουν στην πολυπολιτισμική κοινωνία την οποία ευαγγελίζονται είναι ως επί το πλείστον μουσουλμάνοι.
είναι τσάμπα χρόνος και ο χρόνος είναι χρήμα ; Περίμενες σοβαρή απάντηση ; Ο αριστερισμός φιλαράκο δεν ήτο ποτέ κυρίαρχη ιδεολογία στην Ελλάδα . Σιχαίνομαι όσο και τους υπόλοιπους αυτούς που ηγούνται και αυτούς που φανατικά υποστηρίζουνε τα αριστερά κόμματα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα λέμε ότι θέλουμε . Επειδή στους καλλιτεχνικούς κύκλους έγιναν κάποιες αδικίες π.χ. εμποδίσανε την άνοδο του χατσηδάκη επειδή ήτανε δεξιός ή ο θεοδωράκης έβγαλε λεφτά για την βίλα του , αυτά κάνουνε για δημοσιεύματα της εσπρέσσο όχι για πολιτικά συμπεράσματα . Επειδή βγήκε ο Παπανδρέου και μοίρασε χρήμα σαν να έρχεται η συντέλεια του κόσμου ήρθε η αριστερά στην εξουσία ; Στο πασόκ ήτανε και αριστεροί , και ; Επίσης συμμετείχανε και πρώην βασανιστές της Χούντας , μήπως επανήλθε στην εξουσία η χούντα ;Αριστεροδεξιά στο εξωτερικό είναι ολόκληρη διαδικασία και φιλοσοφία . Στην ελλάδα είμαστε ένα γαμημένο κωλοχωριό . Δεν διαφέρουνε στην οικονομική πολιτική γιατί δεν ξέρουν την τύφλα τους από οικονομία . Δεν έχουνε διαφορές γιατί θα έπρεπε πρώτα να έχουνε έργο . Αλλά δεν γίνεται να πάμε όλοι μαζί . Υπάρχει πολύ χώρος στο δημόσιο , αλλά δεν φτάνει για όλους . Αν δεν μοιραστούμε σε 2 μεγάλα κόμματα , πώς διάολο θα ξεχωρίζουμε κάθε 4 χρόνια , πλέον κάθε 3 ποιος θα παίρνει το δημόσιο ; Μισοί-μισοί και περιμέντε την σειρά σας . Οι πρωθυπουργοί δεν έχουνε οράματα δεξιά ή αριστερά , αυτά είναι για αυτούς που σκαρφίζονται τις ομιλίες . Οι πρωθυπουργοί στην ελλάδα είχανε αρχικά στόχο να διογκώσουνε το δημόσιο και μετά να το κόψουνε σε κομμάτια να το πουλήσουνε . Πού τα βρήκα αυτά ; Ξέρετε πόσες γραμμές σιδηροδρόμου στην επαρχία παρακμάζουνε κατ εντολή με σκοπό να πέσει η αξία τους και να πουληθούνε σε χαμηλή τιμή και αναίμακτα ;
Αριστεροί και δεξιοί τα ίδια θα κάνανε , απλώς παντού κάποιοι είναι γελοίοι , κάποιοι είναι πιο γελοίοι.Πάντα θα βρεθεί ο αριστερός που θα σου πει ότι ο νόμος πλαίσιο που μιλά για εκλογές με όλους τους φοιτητές και όχι μόνο με τους φοιτητοπατέρες είναι κάτι φασιστικό και ο δεξιός που θα σου πει ότι πριν 50 χρόνια μερικές χιλιάδες χωριάτες με μεγάλο ποσοστό γυναικόπαιδα που δεν ξέρουνε την τύφλα τους από πολιτική (απλά νευριάσανε που μερικοί κουστουμαρισμένοι περίμεναν κάπου ήσυχα να τελειώσει το κακό να έρθουνε πάλι να στην χώρα να κυβερνήσουν) ήτανε έτοιμοι να μας κυβερνήσουνε και τώρα θα χαμε γίνει ρωσία
Να δεις που η δασκάλα είναι πρώην ερωμένη του Στάλιν

Η Γερμανία είναι ένα κατ' εξοχήν κοσμικό κράτος το οποίο δεν κατάφερε να εντάξει τους μουσουλμανικούς πληθυσμούς (αν και έγιναν προσπάθειες κυρίως από τους Σοσιαλιστές με τον Σρέντερ) αντίθετα οι Τούρκοι ήταν αυτοί οι οποίοι έκαναν το Βερολίνο αποικία τους. Πόσο μάλλον στην Ελλάδα που δεν είναι κοσμικό κράτος και παρά τη λαχτάρα όλων αυτών των «προοδευτικών» δε θα γίνει όσο ο λαός στην πλειοψηφία του ζει την παράδοση την Ελληνική (λαό δεν εννοούμε μόνο αυτόν που ζει στο Μαρούσι και το μόνο πράγμα που τον νοιάζει είναι το τρίπτυχο δουλειά-σπίτι-αμάξι,υπάρχει πολύς κόσμος ο οποίος αξιολογεί τα πράγματα πολύ διαφορετικά και αν και δεν εκφράζεται εύκολα εντούτοις δύσκολα αλλάζει. Είναι αυτοί οι οποίοι οι «προοδευτικοί» τους αποκαλούν κοροιδευτικά «συντηρητικούς»
Η παιδεία δεν έχει ανάγκη μιας θρησκείας και θα συμφωνήσουμε σε αυτό. Η παιδεία έχει ανάγκη ενός φιλοσοφικού συστήματος αναφοράς το οποίο μπορεί να προσφέρει απαντήσεις στα καυτά ζητήματα τα οποία απασχολούν την ανθρώπινη ύπαρξη. Και φυσικά για μένα αυτό μπορεί να το προσφέρει η Ορθόδοξη Εκκλησία. Φυσικά δεν είμαι ο μόνος που το πιστεύει αυτό και δόξα τω Θεώ δεν έχουμε γίνει ακόμα μειοψηφία στην Ελλάδα...

δεν μας ενδιαφέρει τι πιστεύεις για την ορθοδοξία . Και εγώ μπορώ να σας πω για τα μήλα , αφού πρώτα ξεκαθαρίσουμε ότι μιλάμε για φρούτα . Άπαξ και η ορθοδοξία είναι θρησκεία ουδεμία σχέση έχει με τα σχολεία . Να πάνε πίσω στους ναούς τους - εγώ πήγα να λύσω φυσική σε κανένα στασίδι ;
Ο ελληνικός λαός παράδοση ; Άμα εγώ έβλεπα καμία ουσία , τώρα δεν θα ήμουνα εδώ , θα με βλεπες με ράσα . Το πρόβλημα είναι ότι το μόνο που βλέπω είναι ηδονιστικά ψώνια τα χριστούγεννα , μεθύσια την πρωτοχρονιά , θόρυβο την ανάσταση , την νέα κολεξιόν σε βαπτίσια και ένα μάτσο ενάρετους χριστιανούς στο χωριό μου όταν πέθανε η γιαγιά μου να μποικοτάρουνε την κηδεία (δεν έχουμε χώρο εδώ , να την πάτε πίσω στην αθήνα).
Δεν έχω τίποτα με τα έθιμα , μπορείνα είναι πολύ ωραία όλα αυτά - αλλά μην γινόμαστε γραφικοί με την σπουδαιότητα της παράδοσης , το μόνο πράγμα που είναι σημαντικό για τον περισσότερο κόσμο είναι ο καπιταλισμός , δεν πάει να ψηφίζει και κκε μ-λ
Ηθική έχει ; Αυτό με νοιάζει ; Ο καρατσαφεράκος προτού γίνει αυτό που μας έμελλε να γίνει ήτο της κατηγορίας τον δημοσιογράφων που είχανε κρυφά κασετοφωνάκια για να κλέψουνε συνομιλίες σε συναντήσεις πολιτικών στις οποίες δεν δικαιούνταν να παρίσταται .Εμπιστευτείτε ένα ακόμα λαμόγιο που έγινε γνωστό φωνάζοντας για άλλα λαμόγια


Κυβέρνησαν. Το ΠΑΣΟΚ είναι ένα μείγμα αριστερών και κεντρώων όπου την ιδεολογική ατζέντα την καθόριζαν (τουλάχιστον μέχρι το 1996) οι αριστερές δυνάμεις οι οποίες εντάχθηκαν σε αυτόν το χώρο. Αλλά κυρίως κυβερνούσαν και κυβερνούν μέχρι σήμερα σε ιδεολογικό πλαίσιο στα Παν/μια, στα ΜΜΕ και σε όλους τους τομείς οι οποίοι επηρεάζουν ιδεολογικά την κονωνία. Όσον αφορά τα σχολεία, εγώ δεν θέλω σε ένα Ελληνικό σχολείο η πλειοψηφία να είναι αλλοδαποί και αυτό θέλω να το σταματήσω όσο πιο νωρίς γίνεται προτού έχουμε ανεπανόρθωτα προβλήματα. Αυτό φυσικά δε θα το επιδιώξουμε με βίαιο τρόπο (όπως πολλοί θα ήθελαν προκειμένου να μας χαρακτηρίσουν «ακραίους») αλλά με πολιτικές οι οποίες θα έχουν ως κύριο στόχο τους το εθνικό συμφέρον και δε θα έιναι ουραγοί του Ηρακλείδη, του Βαλλιανάτου, του Νίκου Δήμου και όλων αυτών...
Αυτό μου θύμισε ένα εξαίρετο διήγημα του Στέφανο Μπένι : είναι και καλά οι φασίστες , πρώην βοηθοί του χίτλερ και συναντώνται για να καθορίσουνε το μέλλον τους : ένας πιο διπλωμάτης ομιλεί <<τι πρέπει να κάνουμε για να τους πείσουμε ότι έχουμε αφήσει πίσω το βίαιο παρελθόν μας?>>.Οπότε πετάγεται ένας από κάτω και λέει <<Να τους δείρουμε>>

Δηλαδή Καλυψώ, επειδή ο πολυπολιτισμός όπως πολύ σωστάς λες "επιβάλλεται" θα πρέπει κι εμείς να τον δεχτούμε!!! Κι αν δεν τον δεχτούμε είμαστε οπισθοδρομικοί! Πολύ επαναστάτρια είσαι αλήθεια!
Και κάποια άλλη εποχή ο ναζισμός "επιβλήθηκε" στην Ελλάδα, ευτυχώς όμως κάποιοι δεν τον δέχτηκαν...
δεν επιβάλλεται βρε , μόδα έγινε . Αν ήμουνα στην θέση σου δεν θα ωρυόμουνα , θα περίμενα όπως όλες οι μόδες να περάσει.Βέβαια για κάποιους δεν είναι μόδα όπως η εν λόγω δασκάλα ; Αλλά τι κατάλαβε ; θα της χρεώσουνε και τον πληθωρισμό σε λίγο..
Δυστυχώς αυτό δε γίνεται. Η ποίηση πάντοτε είχε μέσα της την πολιτική.
μου έρχεται στο μυαλό ένα ποίημα του μπωντλαίρ <<κολασμένες γυναίκες>> , σε ένα σημείο που περιγράφει με πάθος ένα λεσβιακό σύμπλεγμα τώρα που το ξανασκέφτομαι θα αναφερότανε στο φλρτ νδ - λάος . Απλά πολύ γκομενάρες τος περιέγραφε μωρέ...μπερδεύτηκα τώρα
A ρε πιτ21γρ σε συμπαθώ ρε γμτ,
και μένα μου την σπάει που άλλαξε ο αιώνας...
εμότικον που να χειροκροτάει , να γελάει και να κλαίει συγχρόνως σας βρίσκεται ;

"Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών" και τα μυαλά στα κάγκελα...
=======================================================\

(Νote to self: σταμάτα να νομίζεις ότι ζεις σε πολιτισμένο κράτος που σέβεται τη διαφορετικότητα, την αποδέχεται και την ενσωματώνει)
όχι δεν σταματάω να το νομίζω:P



Α. Λυκουρέντζος:
"Εγώ είμαι εδώ για να τηρώ τους νόμους".
"Εγώ είμαι εδώ πέρα, για να προστατεύω τις αξίες της ελληνορθόδοξης παράδοσης".
"Ευτυχώς είμαστε εδώ για να τηρούμε τους νόμους".
"Ένα δεν πρόκειται να συζητήσω, την παράβαση των νόμων".

Δε πιστεύω να σας πέρασε απ' το μυαλό ότι οι νόμοι υπάρχουν για την εύρυθμη λειτουργία της κοινωνίας;
Οι νόμοι υπάρχουν για να τους υπηρετούμε. ...Τυφλά.

Για να δούμε τι λέει ο περιβόητος νόμος:



Δεν είδα πουθενά (και δε μιλάω μόνο για το απόσπασπα που παραθέτω) να αναγράφεται στο διάταγμα ότι η μόνη αποδεκτή προσευχή είναι η Κυριακή Προσευχή. Τυπικά οι δάσκαλοι ήταν εντός των πλαισίων του νόμου.
Το έγκλημά τους ήταν που έδωσαν φωνή σ' αυτούς που πρέπει να σκύβουν το κεφάλι και να σωπαίνουν....

Αυτή η τελευταία παράγραφος του νόμου, μου θύμισε το ποίημα του Αζιζ Νεσίν: Σώπα[FONT=&quot].
[/FONT]
1.έτσι να λέμε και κάτι συγκεκριμένο
2.Αζίζ νεσίν και τα μυαλά στα κάγκελα.Σε ένα βιβλίο του έλεγε για ένα μέρος που το είχανε οι τούρκοι και δεν τους άρεσε το πρώην ελληνικό όνομα οπότε αποφασίσανε να το αλλάξουνε με ένα άλλο , το οποίο ο αζίζ επεσήμανε ότι έχει πάλι ελληνική ρίζα . Η βλακεία είναι ανίκητη - γιατί έχει από μόνη της νικηθεί

αν ισχυουν πραγματικα ολα τα παραπανω εγω αποσυρω όλα όσα είπα... και το ποιημα ειναι μια χαρα προσευχη -ίσως και ποιο ουσιαστικη και απλη απο τα δογματικα ακαταλαβιστικα των εκκλησιων-(καλα ο Ριτσος ως κομμουνιστης πώς και εγραφε για θεουληδες κλπ?;) )
και απευθυνεται σε καθε θεο...όπως και να τον λενε...Αλλαχ, Γιαχβε ή όπως αλλιως..

αν ισχυουν αυτα..το θεμα ειναι απλα θεμα κλασσικης ηλιθιας αρτηριοσκληρωμενης γραφειοκρατιας που δεν ανεχεται τιποτα διαφορετικο -δημιουργικο περα απο τα τυπικως νομιμα..
πολυ συγκινητικο ....:):clapup:
το καλυτερο θα ήταν να εβαζαν και σε άλλα δημοτικα τετοιες παιδικες προσευχες για να νιωθουν πραγματικα τα παιδια που προσευχονται..:)

φίλε , με συγκίνησες τώρα και κομμένες η ειρωνείες από πλευράς μου . Όχι γιατί συμφώνησες μαζί μου αλλά γιατί έκανες κάτι πολύ σπουδαίο και σπάνιο στις μέρες μας : διαφώνησες με το εαυτό σου . Υποκλίνομαι


Το όλο ποστ μέχρι να πάει εκτός θέματος αφιερώνεται σε 2 αλβανούς που είδα πεσμένους κάτω στην ομόνοια γιατί βγήκανε έξω την ημέρα που η ελλαδάρα νίκησε στο ποδόσφαιρο αλλά και σε έλληνες που τραβάνε αντίστοιχα. ϊσως και να μην το χα δει ποτέ αν οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί ήτανε σαν την εν λόγω ΚΥΡΙΑ . Αν τραβούσε κανένα σοσιαλιστικό ζόρι και φτιαχνότανε ακούγοντας ρίτσο μικρό το κακό . Εδώ ο πρώην διευθυντής μου πρώτα άκουγε πασόκ και του τρέχανε τα σάλια , μετά το 2004 έπαθε τυχαία το ίδιο με την νουδου και επίσης είχε την συνήθεια να παίρνει μαθητές από το μάθημα να του κάνουνε δουλειές . Λες οπι μαθητές να βγήκανε δικομματικά τέρατα ; λέτε να τον έλενξε κανένας αν δικαιούται να αποσπά έτσι μαθητές ;

Όσο για κάποιους που δεν θα καταλάβουνε ποτέ αυτά τα τελευταία , όπως είπε και ο χανς μάγκνους εντζενσμπεργκερ , <<στα χρόνια του φασισμού , δεν ήξερα πως ζούσα στα χρόνια του φασισμού>>

π.σ. μην με βγάλετε και οπαδό του σκάι ε ; μα να διαφημίζετε ως η νέα τηλεόραση και να βάζει ντοκιμαντέρ για στριπτιζέζ στις 12 ; έλεος
μην βγάλετε και σύριζ-οπαδό , μου την δινουνε . Αν ήμουνα ο τσίπρας θα πήγαινα σε καλλιστεία - για φώκιες
ο νίκος δήμου πάλι φάση έχει , αλλά αυτός και στην κηδεία του , θα θέλει να καλυφτεί και να ανεβαστεί στο utube και το χρώμα του φερέτρου να ψηφιστεί σε μπλογκ.Αμάν το ίντερνετ δεν είναι ο Θεός - απλά μπορείς να Του στείλεις κάνα μέιλ άμα λάχει.

-sid (ζήλεψα το -petros)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Βλέπω έχετε μεγάλο ζήλο να υποστηρίξετε τις «αντιρατσιστικές» σας απόψεις. Και μια σωρεία επιχειρημάτων (φαινομενολογικών και μη) στα οποία καλούμαι να απαντήσω. Αλλά δε θα απαντήσω. Ό,τι είχα να πω το είπα και νομίζω έγινε σαφής η θέση μου. Δε θα συμφωνήσουμε και αυτό το γνωρίζουμε και οι δύο πλευρές. Όσα επιχειρήματα και να ακουστούν. Ας αφήσουμε λοιπόν το χρόνο να δείξει τί τελικά θα γίνει και αν αυτό θα είναι καλό για τη χώρα.

Σ.σ.: Πάντοτε στενοχωριόμουν για το πώς ένας τόσο ταλαντούχος και ευαίσθητος ποιητής σαν το Ρίτσο περιχαρακώθηκε στα στενά όρια της Μαρξιστικής ιδεολογίας. Αν είχαμε ένα Ρίτσο απηλλαγμένο από τις ιδεολογικές αγκυλώσεις, θα μιλούσαμε ίσως και για το μεγαλύτερο ποιητή του προηγούμενου αιώνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η «ευρωπαϊκή» αριστερά και η φιλελεύθερη δεξιά όπως εκφράζεται από το Στ. Μάνο το Νίκο Δήμου και άλλους στα θέματα θρησκείας, έθνους και πολιτισμού ταυτίζονται απόλυτα οπότα γι' αυτό τους αναφέρω μαζί.

Έχεις μπλέξει αριστερά, δεξιά, φιλελευθερισμό και τα έχεις κάνει σαλάτα :P
Είμαι σίγουρη ότι αυτό που γράφεις προσβάλλει και τους αριστερούς, και τους δεξιούς, και τους φιλελεύθερους. :P
Βέβαια αυτό είναι αναπόφευκτο να συμβεί όταν προσπαθείς να "συμπιέσεις" το επίπεδο (2 διαστάσεις) σε ευθεία (1 διάσταση: αριστερά-δεξιά)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αν είχαμε ένα Ρίτσο απηλλαγμένο από τις ιδεολογικές αγκυλώσεις, θα μιλούσαμε ίσως και για το μεγαλύτερο ποιητή του προηγούμενου αιώνα...
Βάρναλης, Λειβαδίτης, Καρούζος, Πατρίκιος...
Ρίτσος...
Ελύτης...

τι στην ευχή γίνεται με τους ποιητές, όλοι αριστεροί βγήκανε... :worry:


Υγ. Μην ξεχάσουμε και τον Βίρβο.
"Μα εγώ δεν ζω γονατιστός, είμαι της Γερακίνας γιος..."


Υγ2. Αλλά η Δεξιά έχει να υπερηφανευθεί και εκείνη για μεγάλους ποιητάς, όπως τον Νόβα:
"Πανηγυρίζει ο λαός άπας διότι συντρώγει μεθ' ημών ο ...Τομ Πάππας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ο Ελύτης δεξιός ήταν πάντως...

Έχεις μπλέξει αριστερά, δεξιά, φιλελευθερισμό και τα έχεις κάνει σαλάτα :P
Είμαι σίγουρη ότι αυτό που γράφεις προσβάλλει και τους αριστερούς, και τους δεξιούς, και τους φιλελεύθερους. :P
Βέβαια αυτό είναι αναπόφευκτο να συμβεί όταν προσπαθείς να "συμπιέσεις" το επίπεδο (2 διαστάσεις) σε ευθεία (1 διάσταση: αριστερά-δεξιά)...

Πάντως η Μαριέτα Γιαννάκου με τον Αλέκο Αλαβάνο και το Στέφανο Μάνο καθώς και τους οικολόγους πρασίνους συνεννοούνται πολύ καλά όταν υπάρχουν θέματα όπως αυτό με το βιβλίο ιστορίας της Στ΄ Δημοτικού... Και αυτό είναι μια πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν είμαι τόσο σίγουρος, ο Βυρων ο Πραίτωρ-Πολύδωρας
στην πρόσφατη τιμητική εκδήλωση εις μνήνην του Ελύτη,
με τρόμο διαπίστωσε
"αυτοί (σσ. οι 'αριστεροί') είναι οι φίλοι του, και όχι εγώ!"
:P


(πα)σοκ και δεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Ο Ελύτης δεξιός ήταν πάντως...



Πάντως η Μαριέτα Γιαννάκου με τον Αλέκο Αλαβάνο και το Στέφανο Μάνο καθώς και τους οικολόγους πρασίνους συνεννοούνται πολύ καλά όταν υπάρχουν θέματα όπως αυτό με το βιβλίο ιστορίας της Στ΄ Δημοτικού... Και αυτό είναι μια πραγματικότητα.

Ναι γιατί αν και διαφωνούν σε πάρα πολλά όλοι αυτοί είναι υπέρ της ισότητας, του διαλόγου και της ανοχής στο δαφορετικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ας μην ταυτίζουμε τη διανόηση με τις πολιτικές κάστες που κυβερνούν τη χώρα... Ο Ελύτης δεν υπήρξε ποτέ αριστερός. Κι ας μελοποιήθηκε από το Μίκη Θεοδωράκη. Πράγματι όμως μετά τον εμφύλιο, οι περισσότεροι και οι πιο ταλαντούχοι ποιητές ανήκαν στον αριστερό χώρο, πρέπει να το παραδεχθώ. Η «δεξιά» μετά τον εμφύλιο έχασε τελείως την ιδεολογική μάχη. Και ξέρετες γιατί συμβαίνει αυτό; Γιατί απλούστατα περιχαρακώθηκε σε μια άκαμπτη αστική ελίτ με φοβικά σύνδρομα και δεν είχε καμία επαφή με το λαϊκό αίσθημα. Παρ' όλ' αυτά έχω σοβαρές ενστάσεις για το κατά πόσον ποιητές όπως ο Τίτος Πατρίκιος ή ο Μανώλης Αναγνωστάκης θα μείνουν διαχρονικοί... Ο Ελύτης αντίθετα αναγνωρίζεται από την πλειοψηφία του Ελληνικού λαού ανεξαρτήτως πολιτικών τοποθετήσεων και όπως λέει και ο ίδιος σε ένα πολύ όμορφο στίχο του:

«Πολλά δε θέλει ο άνθρωπος να 'ν' ήμερος να 'ν' άκακος, λίγο φαί λίγο κρασί Χριστούγεννα κι Ανάσταση»

Ναι γιατί αν και διαφωνούν σε πάρα πολλά όλοι αυτοί είναι υπέρ της ισότητας, του διαλόγου και της ανοχής στο δαφορετικό

Ενώ οι άλλοι είναι οι ρατσιστές, οι αντιδιαλεκτικοί και οι μισαλλόδοξοι... Μόλις χαρακτηρίσες έτσι το Μίκη Θεοδωράκη, το Νεοκλή Σαρρή, το Χρήστο Σαρτζετάκη, τον Κώστα Ζουράρι, το Γιώργο Καραμπελιά, τον Παναγιώτη Ήφαιστο και τόσους άλλους. Τους χαρακτηρισμούς τους επιστρέφω αυτούσιους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Ο Ελύτης δεξιός ήταν πάντως...

Μετά το πραξικόπημα της 21ης Απριλίου, απείχε από τη δημοσιότητα ασχολούμενος κυρίως με τη ζωγραφική και την τεχνική του κολάζ[5], ενώ αρνήθηκε πρόταση να απαγγείλει ποιήματά του στο Παρίσι εξαιτίας της δικτατορίας που επικρατούσε. Στις 3 Μαΐου του 1969 εγκατέλειψε την Ελλάδα και εγκαταστάθηκε στο Παρίσι, όπου ξεκίνησε τη συγγραφή της συλλογής Φωτόδεντρο. Λίγους μήνες αργότερα επισκέφτηκε για ένα διάστημα την Κύπρο, ενώ το 1971 επέστρεψε στην Ελλάδα και τον επόμενο χρόνο αρνήθηκε να παραλάβει το "Μεγάλο Βραβείο Λογοτεχνίας" που είχε θεσπίσει η δικτατορία.
https://el.wikipedia.org/wiki/Οδυσσέας_Ελύτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αυτό δεν τον κάνει αριστερό... Τον κάνει ένα δημοκρατικό άνθρωπο. Και δημοκρατικός άνθρωπος δεν είναι μόνο ο αριστερός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Τον κάνει ένα δημοκρατικό άνθρωπο.
Και γιατί δεν σου φθάνει αυτό, και τον θέλεις σώνει και καλά δεξιό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Καλά είναι τόσο τραγικό κάποιος να είναι δεξιός; Ντροπή είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Καλά είναι τόσο τραγικό κάποιος να είναι δεξιός; Ντροπή είναι;
Είπα εγώ ότι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top