Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
ναι αλλα εγω ειμαι αγορακι:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
θελω πολλααααααααααααα παιδια!! πολλα ομως! 3-4 αν εχω την οικονομικη δυνατοτητα να τα συντηρησω χωρις να τους λειψει τιποτα, θα ηταν το τελειο για μενα. κοριτσακια θελω κυριως! να τα ντυνω να τα χτενιω να μου κανου ναζακια! αχου τα!! :P

θελω να εχω τουλαχιστον ενα παιδι πριν απο τα 30 παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Turok

Νεοφερμένος

Ο Turok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ναι δεν ειμαι αρνητικος στην ιδεα αν και καποιες φορες σκεφτομαι σε τι κοσμο θα ερθουν και αν αξιζει ολο αυτο. Σκεφτομαι και τους τοσους κινδυνους που παραμονευουν. Ειναι μεγαλη ευθυνη αλλα θα ελεγα ναι "υπο προυποθεσεις". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Καλημερούδια!!!!

Όποιος είδε πριν από λίγο mega θα μπορούσε να καταλάβει γιατί δεν μπορώ τα παιδάκια...:P
(αναφορά σε όσα λέγαμε χτες!)
:whistle:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.

τα παιδια ειναι ευτυχια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Ναι αμα γελανε...Αλλα αν κλαινε?Πεινανε?Γκρινιαζουν?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
η ξαδερφουλα μου οταν γκρινιαζει νιαουριζει και το κανει με τετοιο τροπο που θελω να τη ζουληξωωω!! τρελαινομαι!

γενικα μαρω μου ολα τα πραγματα στη ζωη εχουν καλες και κακες στιγμες.

και με το συντροφο σου δεν ειναι παντα ολα μελι γαλα. υπαρχουν και δυσκολες στιγμες. με τη μητροτητα και με τη πατροτητα υπαρχει η εξης διαφορα. οτι και να συμβει το παιδι θα ναι παιδι σου. θα σαι παντα διπλα του και θα σαγαπαει παντα. ενας γκομενος χελοο σημερα ειναι αυριο δεν ειναι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Ναι αμα γελανε...Αλλα αν κλαινε?Πεινανε?Γκρινιαζουν?:P

Μάρω μου... εσύ αν έχεις κάποια ανάγκη μπορείς και αυτοεξυπηρετείσαι (ή όπως τεσπα γράφεται). Εκείνα που δεν μπορούν, δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να το δείξουν; Το κλάμμα δεν είναι τίποτε άλλο από μια ένδειξη ότι το παιδί κάτι χρειάζεται εκείνη τη στιγμή: φαγητό, νερό, μια αγκαλιά, οτιδήποτε!

Και προς Θεού αυτό δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας απο το να κάνες παιδί! Έτσι δεν είναι; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μάρω μου... εσύ αν έχεις κάποια ανάγκη μπορείς και αυτοεξυπηρετείσαι (ή όπως τεσπα γράφεται). Εκείνα που δεν μπορούν, δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να το δείξουν; Το κλάμμα δεν είναι τίποτε άλλο από μια ένδειξη ότι το παιδί κάτι χρειάζεται εκείνη τη στιγμή: φαγητό, νερό, μια αγκαλιά, οτιδήποτε!

Και προς Θεού αυτό δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας απο το να κάνες παιδί! Έτσι δεν είναι; :)
Ισως να ειναι αλλα σε μικροτερο βαθμο...αλλα παιζουν ρολο...πιο σημαντικα!

η ξαδερφουλα μου οταν γκρινιαζει νιαουριζει και το κανει με τετοιο τροπο που θελω να τη ζουληξωωω!! τρελαινομαι!

γενικα μαρω μου ολα τα πραγματα στη ζωη εχουν καλες και κακες στιγμες.

και με το συντροφο σου δεν ειναι παντα ολα μελι γαλα. υπαρχουν και δυσκολες στιγμες. με τη μητροτητα και με τη πατροτητα υπαρχει η εξης διαφορα. οτι και να συμβει το παιδι θα ναι παιδι σου. θα σαι παντα διπλα του και θα σαγαπαει παντα. ενας γκομενος χελοο σημερα ειναι αυριο δεν ειναι. :)

Συμφωνώ σε ολα οσα ειπες εκτος απο το τελευταιο...Δεν ειναι γκομενος αυτος που εχεις επιλεξει να ειναι ο ανθρωπος σου και ακομα να κανεις ενα παιδι μαζι του!!!!Δεν θα το κανεις με τον πρωτο που θα τυχει...μονο και μονο για να γινεις μανα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Ισως να ειναι αλλα σε μικροτερο βαθμο...αλλα παιζουν ρολο...πιο σημαντικα!

Κοίτα! Το να τα αποφεύγεις μέχρι κάποια ηλικία έως ότου να είσαι έτοιμη να τα αναθρέψεις σωστά σε όλους τους τομείς συμφωνώ! Αλλά να τα αποφεύγεις γενικώς επειδή κλαίνε (ή οτιδήποτε άλλο έχεις στο μυαλό σου) είναι λίγο κάπως...

Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολη η ανατροφή τους αλλά ποια πράγματα που αξίζουν στη ζωή είναι εύκολα; Εμένα πάντως δεν μου έρχεται κανένα στο μυαλό αυτή τη στιγμή!

Συμφωνώ σε ολα οσα ειπες εκτος απο το τελευταιο...Δεν ειναι γκομενος αυτος που εχεις επιλεξει να ειναι ο ανθρωπος σου και ακομα να κανεις ενα παιδι μαζι του!!!!Δεν θα το κανεις με τον πρωτο που θα τυχει...μονο και μονο για να γινεις μανα!:)

Αν κατάλαβα καλά δεν κάνει σύγκριση ανάμεσα στον άντρα-σύζυγο και στο παιδί... Αλλά ανάμεσα σε μια οποιαδήποτε σχέση και στη σχέση μάνας-παιδιού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ισως να ειναι αλλα σε μικροτερο βαθμο...αλλα παιζουν ρολο...πιο σημαντικα!



Συμφωνώ σε ολα οσα ειπες εκτος απο το τελευταιο...Δεν ειναι γκομενος αυτος που εχεις επιλεξει να ειναι ο ανθρωπος σου και ακομα να κανεις ενα παιδι μαζι του!!!!Δεν θα το κανεις με τον πρωτο που θα τυχει...μονο και μονο για να γινεις μανα!:)


γιατι αλλοιωνεις αυτο που ειπα??
δεν ειπα οτι θα κανω παιδι με τον οποιοδηποτε. :confused:
η τελευταια προταση πηγαινε σε σενα που δες να κανεις παιδια. ακομα και συντροφος να ναι κανεις δε σου υπογραφει οτι δε θα χορισετε. ισα ισα, θεωρω οτι χωρις παιδι πιο δυσκολα δενεται το ζευγαρι φιλη μου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Κοίτα! Το να τα αποφεύγεις μέχρι κάποια ηλικία έως ότου να είσαι έτοιμη να τα αναθρέψεις σωστά σε όλους τους τομείς συμφωνώ! Αλλά να τα αποφεύγεις γενικώς επειδή κλαίνε (ή οτιδήποτε άλλο έχεις στο μυαλό σου) είναι λίγο κάπως...

Κανείς δεν είπε ότι είναι εύκολη η ανατροφή τους αλλά ποια πράγματα που αξίζουν στη ζωή είναι εύκολα; Εμένα πάντως δεν μου έρχεται κανένα στο μυαλό αυτή τη στιγμή!



Αν κατάλαβα καλά δεν κάνει σύγκριση ανάμεσα στον άντρα-σύζυγο και στο παιδί... Αλλά ανάμεσα σε μια οποιαδήποτε σχέση και στη σχέση μάνας-παιδιού...

Αναφέρεται στον συντροφο. Δεν αναφερεται στην οποιαδηποτε σχεση.

Φυσικα και δεν ειναι τιποτα ευκολο στην ζωη...αλλα ειναι ο λιγοτερος παραγοντας αυτος.Υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα που συμβαλλουν στην γνωμη που εχω σχηματισει και δεν ειναι η παρουσα στιγμη καταλληλη για να αναλυθουν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Θέλω σαν τρελή να κάνω παιδιά και να τα μεγαλώσω. Είναι ο σκοπός της ζωής μου...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ισως να ειναι αλλα σε μικροτερο βαθμο...αλλα παιζουν ρολο...πιο σημαντικα!



πιο σημαντικο απο το παιδιιιιι σου?? τι θα μπορουσε να ναι πιο σημαντικο??
για μενα η ευκαιρια να αποκτησει καποιος παιδι ειναι το μεγαλυτερο αγαθο στην ανθρωποτητα.

εδιτ: εχει δικιο η μανιατοπουλα μου. αναφερομαι στις σχεσεις γενικοτερα.

Υ.Γ.:μετεφερα τα μηνυματα στο καταλληλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Αναφέρεται στον συντροφο. Δεν αναφερεται στην οποιαδηποτε σχεση.

Φυσικα και δεν ειναι τιποτα ευκολο στην ζωη...αλλα ειναι ο λιγοτερος παραγοντας αυτος.Υπαρχουν πολλα αλλα πραγματα που συμβαλλουν στην γνωμη που εχω σχηματισει και δεν ειναι η παρουσα στιγμη καταλληλη για να αναλυθουν.:)

Έστω... και στον σύντροφο να αναφέρεται δεν έχει άδικο έτσι που το θέτει! Λίγα είναι τα ζευγάρια που παρόλο που ήταν πολύ αγαπημένα αρχικά καταλήγουν στον χωρισμό; Ενώ η μάνα με το παιδί δεν χωρίζει ποτέ (εκτός κι αν η ίδια η μάνα το θελήσει... ναι γίνεται κι αυτό)!

Από την άλλη, καλά κάνεις κι έχεις αυτή την άποψη στην ηλικία που είσαι τουλάχιστον! Με τον καιρό πιστεύω ότι θα αρχίσεις να έχεις διαφορετικές ανάγκες και ίσως και να αλλάξεις γνώμη επί του θέματος!

Μην ξεχνάμε και το βιολογικό ρολόι που κάποια στιγμή χτυπάει σε όλες μας (σε άλλες νωρίς, σε άλλες αργά...) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εγώ κατηγορηματικά όχι, και καμμία γυναίκα που γνώρισα και είχα κάτι, από λίγο έως πολύ, δεν ονειρευόταν παιδιά, αλλά ούτε και γάμο, και το είχαν πει δημόσια ότι δεν θα παντρεύονταν κι ούτε θα ήθελαν παιδιά με οποιονδήποτε άντρα κι αν είχαν σχέση κι ήταν ένας από τους λόγους που μου άρεσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Μπορείς να εξηγήσεις το λόγο που δε θες παιδιά και σου άρεσαν αυτές που δεν ήθελαν παιδιά; Αν θες βέβαια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
πιο σημαντικο απο το παιδιιιιι σου?? τι θα μπορουσε να ναι πιο σημαντικο??
για μενα η ευκαιρια να αποκτησει καποιος παιδι ειναι το μεγαλυτερο αγαθο στην ανθρωποτητα.

εδιτ: εχει δικιο η μανιατοπουλα μου. αναφερομαι στις σχεσεις γενικοτερα.

Υ.Γ.:μετεφερα τα μηνυματα στο καταλληλο θεμα.

Δεν υπάρχει λόγος να αναφέρεσαι στις σχεσεις γενικοτερα την στιγμη που μιλαμε για τον συντροφο(οπως τον χαρακτηρισες) με τον οποιο κανεις παιδι...το παιδι σου μενει...ενω μετα οπως ειπες "χελοου ο γκομενος φευγει"....τι να συμπερανει κανεις?
Τελος παντων....


Έστω... και στον σύντροφο να αναφέρεται δεν έχει άδικο έτσι που το θέτει! Λίγα είναι τα ζευγάρια που παρόλο που ήταν πολύ αγαπημένα αρχικά καταλήγουν στον χωρισμό; Ενώ η μάνα με το παιδί δεν χωρίζει ποτέ (εκτός κι αν η ίδια η μάνα το θελήσει... ναι γίνεται κι αυτό)!

Από την άλλη, καλά κάνεις κι έχεις αυτή την άποψη στην ηλικία που είσαι τουλάχιστον! Με τον καιρό πιστεύω ότι θα αρχίσεις να έχεις διαφορετικές ανάγκες και ίσως και να αλλάξεις γνώμη επί του θέματος!

Μην ξεχνάμε και το βιολογικό ρολόι που κάποια στιγμή χτυπάει σε όλες μας (σε άλλες νωρίς, σε άλλες αργά...) :)
Και επειδη ειναι λιγα τα ζευγαρια που μενουν μαζι μετα απο πολλα χρονια αυτο σημαινει οτι πρεπει να κανουμε παιδι ωστε να εχουμε καποιον να μας αγαπαει για ολη μας την ζωη??Και μετα λετε εμενα εγωιστρια....:eek:

Υπο πολυ συγκεκριμενες συνθηκες θα τολμουσα να εκανα παιδι...και επειδη αυτες ειναι καπως δυσκολες στην πραγματοποίηση μαλλον δεν θα διαιωνήσω το είδος μου:P


Εγώ κατηγορηματικά όχι, και καμμία γυναίκα που γνώρισα και είχα κάτι, από λίγο έως πολύ, δεν ονειρευόταν παιδιά, αλλά ούτε και γάμο, και το είχαν πει δημόσια ότι δεν θα παντρεύονταν κι ούτε θα ήθελαν παιδιά με οποιονδήποτε άντρα κι αν είχαν σχέση κι ήταν ένας από τους λόγους που μου άρεσαν.

Επιτέλους και ενας ανθρωπος που εχει και μια διαφορετικη αποψη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μπορείς να εξηγήσεις το λόγο που δε θες παιδιά και σου άρεσαν αυτές που δεν ήθελαν παιδιά; Αν θες βέβαια.:)

Δεν ξέρω, απλά δεν είμαι ο τύπος του πατέρα. 'Εχω κρατήσει στην αγκαλιά μου μωρά και δεν έχω νοιώσει το παραμικρό. Βλέπω μωρά και δεν λέω ποτέ "θα ήθελα κι εγώ ένα". Εκείνες δεν θέλουν επίσης για τους ίδιους λόγους, δεν το έχουν ονειρευτεί ποτέ αυτό μου έχουν εξομολογηθεί, νοιώθουν ότι θα περιορίσει την ανεξαρτησία τους, εξάλου ο τρόπος της ζωής τους είναι πολύ έντονος που τους το απαγορεύει. Ούτε με τους γονείς μας δεν έχουμε πολλές επαφές, δηλαδή συγγενείς, γονείς κλπ μακρυά κι αγαπημένοι. Τα βαριόμαστε όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Περίεργο αλλά σεβαστό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top