3-way OS War (Linux vs Mac vs Windows)

3 way OS War (Linux vs Mac vs Windows)
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 11)
  • Άλλο λειτουργικό / Είμαι ο κουμπάκιας και τρέχω VMS για να σας τη σπάσω

    Ψήφοι: 0 0.0%

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
γιατι ειναι μοδα..
το βλεπω σε εκπομπες ελληνικες και ξενες ,ενω ειναι ενα πολυ μικρο ποσοστο παγκοσμιως..
γιατι δεν εχουν πχ linux? και εχουν macbooks?

μοδα ,cool,πανακριβο... και αυτα φτανουν για να το παρεις..και να το μοστραρεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
γιατι ειναι μοδα..
[...]
μοδα ,cool,πανακριβο... και αυτα φτανουν για να το παρεις..και να το μοστραρεις..
Σε αυτό που λες, να κάνω μια παρατήρηση.

Περνώ συχνά από μαγαζιά τύπου fnac ή Public (κυρίως fnac) όπου έχουν ένα χώρο με macbooks και τέτοια.
ΧΩΡΙΣ να βγάζω κάποιο συμπέρασμα - έτσι για να μην με λέτε προκατειλλημένο - απλά θα κάνω μια παρατήρηση: απ' αυτά που έχω δει, το μεγαλύτερο ποσοστό όσων ζαχαρώνουν τα macbooks είναι ... πιτσιρικαρία. 15-16-17 δηλαδή. Και μεγαλύτερα άτομα δηλαδή, αλλά εγώ κυρίως βλέπω σχολιαρόπαιδα.

Προσοχή, δεν εξάγω κάποιο συμπέρασμα... το αφήνω στο φιλοθεάμον κοινό να βγάλει τα δικά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Προσοχή, δεν εξάγω κάποιο συμπέρασμα... το αφήνω στο φιλοθεάμον κοινό να βγάλει τα δικά του.
τα εβγαλα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
γιατι δεν εχουν πχ linux? και εχουν macbooks?
linuxbooks ας πούμε; Γιατί το linux είναι λειτουργικό, και δεν είναι θα κάτσω να δω τι λειτουργικό τρέχει ο παρουσιαστής στο Dell/hp/Toshiba laptop του. Αφού όπως γνωρίζουμε στις εκπομπές βλέπεις την πλάτη του laptop, όχι την επιφάνεια εργασίας. Και μπορεί (χαμηλής πιθανότητας αλλά μπορεί) να τρέξεις με Windows το Macbook σου, ε και; Αυτό που θέλω να πω είναι ότι το να έχει linux είναι άσχετο με το τι laptop έχει προφανώς και εδώ δε γίνεται συζήτηση για OS αλλά για το Αντικείμενο του Πόθου αυτό καθ'αυτό.

Αυτό το μίσος πια για τους καπιταλάδες που θέλουνε Macbooks για τη μόστρα και τους μποεμοεναλλακτικάδες που παίρνουνε ένα οποιοδήποτε άλλο και βάζουνε linux και σώνουνε τον κόσμο. Δε μπορεί να επέλθει μια συμφιλίωση επιτέλους!; :eek:

υ.γ. και ναι όταν είσαι παρουσιαστής και θες κομψό ντηζάην αδιαμφισβήτητα η καλύτερη επιλογή σου είναι ένα Mac κατά τη γνώμη μου και πολλών υπεύθυνων διακόσμησης απ'ό,τι φαίνεται. Σιγά τα ωά και που έχει Macbook η Ελεονώρα Μελέτη ασπούμε δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ειναι πολλοι που εχουν φτασει στο αμην με την M$ και στρεφονται στην apple
ναι..φευγουν απο το ενα κατεστημενο και πανε στο χειροτερο ολοκληρωτικο καθεστως..:P
να πας απο win linux το καταλαβαινω καλυτερα,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
μμμ, και τα linux δεν ειναι τοσο καλα οσο πιστευουμε οτι ειναι. Καταρχην δεν μπορεις να βαλεις apps στο ipod touch (μεγαλο αγκαθι για μενα). Επισης δεν μπορεις να βαλεις το refworks στο office (επισης μεγαλο προβλημα για καποιον που γραφει research papers και χρειαζεται μεγαλη βιβλιογραφια), δεν υπαρχουν πολλα προγραμματα για επεξεργασια δεδομενων και δεν τρεχουν με το wine οσα ειναι για windows, αναγκαζεσαι να εχεις dual boot με windows, ενιοτε εχεις προβληματα με διαφορα drivers, και τελος εχει το εκνευριστικο terminal που αναγκαζεσαι να το χρησιμοποιησεις ουκ ολιγες φορες και αν εισαι ατυχος και δεν εχεις internet σπαζεις το κεφαλι σου να βρεις τo command για να διορθωσεις το προβλημα. Μη πω για τα απειρα distros που αντι να κανουν ενα καλο και αξιοπιστο λειτουργικο, κανει ο καθενας το δικο του.
Αυτο που μου αρεσει στα macbook pro ειναι το αλουμινιο, η γυαλινη οθονη και τα ζωηρα και φωτεινα χρωματα της οθονης και φυσικα η αξιοπιστια της apple :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αυτο που μου αρεσει στα macbook pro ειναι το αλουμινιο, η γυαλινη οθονη και τα ζωηρα και φωτεινα χρωματα της οθονης

με κουφανες τωρα:D

αυτο που συχαινομαι με τα μακ ειναι το δεσιμο λειτουργικου με υλικο..κατι που ειναι επιτηδες φτιαχτο για μαρκετινγκ ,σαν τις κονσολες πχ..
ενω το υλικο ειναι ουσιαστικα οτι εχουν και τα υπολοιπα pc..

αν εβγαινε λειτουργικο macos..ξεχωρο.θα τους ελεγα μπραβο.. και μηχανηματα mac σαν τους dell πχ(που να ταιριαζουν καλυτερα πχ στο λειτουργικο)..
αλλα οσο σε αναγκαζουν να φορτωθεις και πανακριβο μηχανημα θα τους συχαινομαι..

αναβαθμιζονται τα macbooks ή και στaθερα mac?

ενδιαφερον αρθρο..
https://collegetimes.us/top-10-reasons-why-mac-sucks/

3. Macs regularly ignore mainstream industry trends. Where to begin? Because of all the political (read: snobby) games that Steve Jobs gets involved with, most Macs still donʼt have HDMI ports, eSATA ports, or BluRay drives, among other mainstream technology standards. Instead of HDMI, for example, they opt for out-of-date DVI ports (but of course only on the MacBook Pro models). This attitude is best summed up by Appleʼs 2-decade-long push for world-wide FireWire data ports, which Apple finally dropped many years after its defeat to USB 2.0 was already obvious. (P.S. Apple invented FireWire…)

4. Mac OS X is merely a locked down version of open-source Linux. Its easy to assume that over 90% of Mac owners are not only unaware of this, but donʼt have a clue what Linux is. Turns out that back in 1996, after Steve Jobsʼ short-lived company NeXT stole its OS base from open-source (read: FREE) BSD Unix, it resold the now proprietary OS to Apple which then became OS X. Perhaps if OS X had the flexibility of Linux, or if Mac fanboys didnʼt use Linux concepts (i.e. Terminal) as reasons to brag about OS X, there wouldnʼt be so much smearing to do. (Warning: do NOT attempt ask any Mac fanboys about this, or they will ignore your question and start babbling about things like Firefox.)

και τα mac ειναι overprized οπως λεει και στο αρθρο..και συμφωνουν ακομα και οι χρηστες τους.
υπερεκτιμημένα...πουλανε αερα εγγυησης με την φουσκωμενη τιμη..

και γενικα το υπερβολικο φιγουρατζιδικο deisgn των mac..με απωθει..δεν τα βλεπω για σοβαρα προιοντα με τετοια σχεδιαστικα καραγκιοζιλικια..σαν να ειμαι κανας μοδιστρος με πουπουλα φτερα....

για να μην αδελφιστικα και ενοχληθουν διαφοροι..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Άγγελε κατ αρχάς να σου θυμίσω ότι γενικά είμαι μαζί σου και υπέρ του linux (όπου μπορώ να κάνω δουλειά) και του open source. Παραθέτεις όμως μερικά foul IMHO.
4. Mac OS X is merely a locked down version of open-source Linux. Its easy to assume that over 90% of Mac owners are not only unaware of this, but donʼt have a clue what Linux is. Turns out that back in 1996, after Steve Jobsʼ short-lived company NeXT stole its OS base from open-source (read: FREE) BSD Unix, it resold the now proprietary OS to Apple which then became OS X. Perhaps if OS X had the flexibility of Linux, or if Mac fanboys didnʼt use Linux concepts (i.e. Terminal) as reasons to brag about OS X, there wouldnʼt be so much smearing to do.
Ο κόσμος του UNIX είναι πολύ πιο ευρύς από το linux. Οι "κλειστές" εκδόσεις του unix υπάρχουν πριν ο Torvalds μπει τιμωρία στο νηπιαγωγείο επειδή περνούσε παραμέτρους στα jumps με λάθος registers, και περιλαμβάνουν μιάσματα του τύπου HP UNIX και ΑΙΧ (μπλιααααχχχ!!). Το mac OS είναι παράγωγο του BSD κατ ομολογία της Apple (που σημαίνει ότι δεν είναι κανένα μυστικό). Δεν έχει πάρει κώδικα από το linux, απλά μοιράζονται πρόγονο.

και γενικα το υπερβολικο φιγουρατζιδικο deisgn των mac..με απωθει..δεν τα βλεπω για σοβαρα προιοντα με τετοια σχεδιαστικα καραγκιοζιλικια..σαν να ειμαι κανας μοδιστρος με πουπουλα φτερα....
Κι εμένα με απωθεί λίγο, αλλά αυτό είναι προσωπική προτίμηση. Δεν έχουν όλοι τα ίδια γούστα, για κάποιους χρήστες είναι σημαντική η εμφάνιση (για τον ίδιο λόγο που παίρνεις ενα ωραίο αμάξι) και αντικειμενικά είναι αισθητικά ωραία. Και η καλή σχεδίαση είναι προϊόν και καταλαβαίνω κάποιους που είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν παραπάνω για να την έχουν. Η sacura λοιπόν έχει κάθε δικαίωμα να της αρέσει οπτικά το mac και να θέλει να το πάρει γι αυτο το λόγο. Μη ξεχνάς ότι υπό την ίδια λογική "δεν πρέπει να έχουμε όλοι τα ίδια μηχανήματα αλλά να δεχτούμε τη διαφορετικότητα των χρηστών" που πρεσβεύει το Linux πρέπει να δεχτούμε και αυτούς που θέλουν το μηχάνημά τους να μοιάζει με είδος υγιεινής (ωπ μου ξέφυγε, θα πάω στην κόλαση, το ξέρω:P). Μου έχει τύχει περίπτωση ατόμου που θα πάρει mac (και θα βάλει windows για δεν την παλεύει) μόνο και μόνο για τη μόστρα. Και η μόστρα είναι προϊόν, το κάνουμε με τα αμάξια και τα κινητά τόσα χρόνια και είναι απόλυτα θεμιτό να το κάνεις και με το pc.


-Ειναι πολλοι που εχουν φτασει στο αμην με την M$ και στρεφονται στην apple

-ναι..φευγουν απο το ενα κατεστημενο και πανε στο χειροτερο ολοκληρωτικο καθεστως..
να πας απο win linux το καταλαβαινω καλυτερα,,
Δεν αλλάζουν όλοι λειτουργικό για ιδεολογικούς λόγους. Αλλάζουν γιατί δεν την παλεύουν από τις μπλε οθόνες και το malware και το "παναγία βόηθα που θα βρώ driver που να παίζει" και το "τα windows νομίζουν ότι τα έχω κλέψει και με πρήζουν τζάμπα".

γιατι δεν εχουν πχ linux? και εχουν macbooks?
Γιατί τα macbooks τα προωθεί κάποιος για να βγάλει λεφτά. To όποιο Linux δεν το κάνει αυτό, λόγω του business model Που έχει. Money makes the world go round. Όταν κάποιος ξέφυγε από τον περιορισμό του open source και της ανοιχτής νοοτροπίας και προσπάθησε να βγάλει φράγκα με κάτι παραπλήσιο του Linux είδες τι έγινε; Απόλυτη επιτυχία (γι αυτόν). 3 Προσπάθειες για να βρεις ποιος το έκανε αυτό, έχει το σήμα του σατανά, ένα δαγκωμένο μήλο η εταιρία του.
Αυτό που λέω είναι ότι το open source πράγμα είναι εγγενώς δυσκολότερο να προωθηθεί στην αγορά γιατί απαγορεύει το κέρδος σε μεγάλο βαθμό.

Α και κάτι άλλο: Σταματήστε να αναφέρεστε στο Linux σαν λειτουργικό, είναι kernel. Δυστυχώς η πανσπερμία distros είναι το χειρότερο μείον του concept. Κάτι πάει να γίνει τώρα με την canonical για να μειωθεί το fragmentation. Αυτό είναι για μένα το βασικό flaw που οδηγεί σε αυτό:
μμμ, και τα linux δεν ειναι τοσο καλα οσο πιστευουμε οτι ειναι. Καταρχην δεν μπορεις να βαλεις apps στο ipod touch (μεγαλο αγκαθι για μενα). Επισης δεν μπορεις να βαλεις το refworks στο office (επισης μεγαλο προβλημα για καποιον που γραφει research papers και χρειαζεται μεγαλη βιβλιογραφια), δεν υπαρχουν πολλα προγραμματα για επεξεργασια δεδομενων

Υπό άλλες συνθήκες θα την έλεγα στη sacura τώρα. Δεν είναι ευθύνη του λειτουργικού να βγάλει εφαρμογές. Κι εγώ έχω βρεί εφαρμογές που δεν έβρισκα σε windows και έπρεπε να βάλω Linux για να τις τρέξω (cadence synthesis και routing and planning tools) έπρεπε να πω "α αίσχος τα windows Που δεν έχουν" η "αίσχος της cadence"; Ο μόνος λόγος που δεν υπάρχουν τα εργαλεία που θέλει η sacura στο linux είναι οτι δεν έχουν κάτσει να τα κάνουν compile (η δε γράφουν σε java να τελειώνουν).
Αυτό που μπορεί να κάνει το λειτουργικό είναι να βοηθά την ανάπτυξη. Δυστυχώς αν αποφασίσω να κάνω ανάπτυξη σε κάτι αύριο για linux πρέπει να αποφασίσω για ποια distro Να το κάνω και να πιάσω μόνο μέρος της ήδη μικρής αγοράς των linux distros. Η ανάπτυξη σε Linux δεν είναι cost effective. Μονο τα τελευταία χρόνια αρχίζει και καθιερώνεται το debian based distro σαν κάααπως mainstream.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως συνηθως τα πολυ μοδατα σε σχεδιο προιοντα πχ αυτοκινητα συχνα δεν ειναι τοσο καλα σε ποιοτητα και επιδοσεις..κοινως οτι ριχνεις σε λεφτα και προσοχη στη σχεδιαση και το μαρκετινγκ δεν το ριχνεις πολλες φορες στην ουσια και την αποδοση..

και οντως το linux αν δε συγκεντρωθει σε μια διανομη ή μερικες παρομοιες debian πχ σαν το ubuntu .. δεν θα παει μπροστα..

τωρα με το ubuntu ευτυχως βλεπω οτι γινεται αυτο..φτιαχνεται η μυτη του τρυπανιου που θα μπει στην αγορα..
και να δωσουμε και καποια λεφτα αν ειναι πιο συμβατο το λινουξ.(μην ειναι ταμπου,ας ειναι προαιρετικο,για να κατεβαζεις πιο συμβατο λογισμικο πχ).γιατι οχι..αν ειναι ενα λογικο ποσο...να το δωσω,,για υποστηριξη..οχι ομως τα παραλογα ποσα του win..

γιατι θελω να μπω στο ubuntu 64 τωρα να το χαρω και το σκεφτομαι....και μου κολλαει οταν μπαινω στο νετ..δεν ανοιγει βιντεκια καμια φορα,,αργουν στην κυλιση ολες οι σελιδες σχεδον..γενικα εχει ψιλοπροβληματα διαρκως(δυσκοιλιο πως να το πω..)..ουτε συγκριση με τα win που δουλευουν αψογα και γρηγορα με ολες τις σελιδες οσο γρηγορα και αν τις ανοιξεις..

και αυτο ειναι θεμα υποστηριξης,,οχι προβλημα του λειτουργικου ουσιαστικα..
γιαυτο λεω..ας αφησει το linux την υπερβολικη ποικιλια και πλουραλισμο και ας συγκεντρωθει πιο πολυ σε λιγα πραγματα,αλλιως δουλεια δεν γινεται..

γιατι να μην παιρνεις φτηνα ή και τσαμπα το λειτουργικο,,και μετα να πληρωνεις κατι λογικο για καλυτερη υποστηριξη?και για τα win θα ηταν καλη ιδεα..απο το να σκας τα λεφτα απο την αρχη..σε δυσκολευει να πρωτομπεις στο λειτουργικο με τοσα λεφτα..

εγω πχ 30-50 ευρω θα τα εδινα αν γινοταν πιο συμβατο το λινουξ..

γιατι πραγματικα η ουσια του αξιζει.και περισσοτερο και απο τα win συχνα..
και ειναι κριμα λογω προωθησης και υποστηριξης να χανει..

φανταστητε μια αγορα με 50-30 win -linux...γιατι οχι?μου φαινεται ιδανικο...
απο το δικτατορικο 90% win..

μακαρι linux και win να συναντηθουν καπου στη μεση..θα ειναι καλυτερο για ολους πιστευω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ξέρεις κάτι, κι εγώ θα έδινα λεφτά αλλά όχι για να γίνει "πιο συμβατό" αλλά για να το προωθήσει κάποιος. Θα ήθελα να πάνε στη διαφήμιση για να αποκτήσει λίγο εγκατεστημένη βάση. Θα ήθελα να πληρωθεί κάποιος που θα στείλει προσφορές σε μειοδοτικούς διαγωνισμούς.
Ο,τι ψιλά θεματάκια έχει το ubuntu θα φτιαξουν. Ξέρεις καλά οτι τα windows μεχρι να βγάλουν καλό προϊόν έχουν βγάλει εκδόσεις που ήταν για τα πανηγύρια (όσοι θυμάστε προ XP sp2 προληπτικά φορμάτ ανά εξάμηνο ξέρετε τι εννοώ). Κανείς δε βγάζει κατ ευθείαν καλό προϊόν.

Όσο για το μερίδιο αγοράς έχεις δίκιο. Ότι και να διαλέξουμε στα λειτουργικά μας αυτό που πραγματικά πρέπει να προωθήσουμε είναι τα ανοιχτά standards στα collaboration points ώστε να μπορούμε να συνεργαζόμαστε με ανθρώπους που έχουν διαφορετικά λειτουργικά. ΑΥΤΟ είναι αυτό που μας κάνει να έχουμε τόσο μίσος ο ένας για τον άλλον.
Αυτό το μίσος πια για τους καπιταλάδες που θέλουνε Macbooks για τη μόστρα και τους μποεμοεναλλακτικάδες που παίρνουνε ένα οποιοδήποτε άλλο και βάζουνε linux και σώνουνε τον κόσμο. Δε μπορεί να επέλθει μια συμφιλίωση επιτέλους!;
Αν μπορούσαμε να πούμε "εντάξει μωρέ, ότι θέλει ο καθένας" δεν θα ήμασταν τόσο ανταγωνιστικοί. Αν δεν επιρρέαζε τον Linux user το γεγονός οτι όλοι αγνοούν τι πρόβλημα έχει όταν του στέλνεις ένα .doc αρχείο. Αν ήταν πιο ισοκατανεμημένη η αγορά και υπήρχε λογισμικό για όλα θα προσέχανε και τη συμβατότητα και θα υπήρχαν εναλλακτικές. Φαντάσου κινητά όπου τα nokia δεν μπορούσαν να στείλουν sms στα ericsson για παράδειγμα.

Το γεγονός ότι δεν μπορώ σωστά να πάρω ένα φορητό δίσκο από το pc μου και να τον πάω στου κολλητού μου επειδή έχουν διαφορετικό OS είναι το τραγικό και αυτό προκαλείται από το γεγονός ότι τα windows έχουν τόσο μεγάλο μερίδιο που έχουν την ευχέρεια να αγνοούν τους άλλους.

Ευτυχώς τα web apps εχουν κάνει λίγο καλύτερα τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εχω ubuntu στα desktops και ειχα και στο ενα laptop μου, αλλα τα εβγαλα απο το laptop γιατι επρεπε να τρεξω καποια προγραμματα τα οποια δεν τα εβρισκες με καμια δυναμη για linux. Το προβλημα οπως ειπα και πριν ειναι οτι αντι να φτιαξουν ενα καλο distro για να μπουν και οι αλλες εταιριες στον κοπο να βγαζουν τα προγραμματα τους και για Linux, βλεπεις διαφορα σκορπια distro που αλλα τρεχουν πχ .deb, αλλα .rpm και παει λεγοντας. Αυτο το βρισκω παρα πολυ τραγικο γιατι μια εταιρια που βγαζει ενα προγραμμα δεν μπορει να σπαταλαει resources για να το βγαζει για 50 διαφορετικες εκδοσεις Linux. Βεβαια παιζονται και αλλα συμφεροντα και δεν θελω να επεκταθω εκει.
Οσο για το macbook δεν πιστευω οτι πολλοι το παιρνουν για να κανουν φιγουρα. Ειναι πιο γερα, εχουν καλυτερο λειτουργικο και ειναι καλυτερα για multimedia. Εγω προσωπικα βρισκω τα προιοντα της apple παρα πολυ ανθεκτικα (εχω βαλει στο πλυντηριο ενα ipod shuffle και ενα nano, μαζι με τα ακουστικα και δεν επαθαν απολυτως τιποτα, εχει εκσφεντονιστει το ipod touch μου απο τον διαδρομο γυμναστικης, στον διπλανο διαδρομο και απο εκει στο πατωμα και δεν επαθε επισης τιποτα). Συμφωνω επισης οτι ειναι υπερτιμημενα! Αν μπορουσα να εχω ενα panasonic toughbook που να ετρεχε macos x, θα επαιρνα το panasonic :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
(όσοι θυμάστε προ XP sp2 προληπτικά φορμάτ ανά εξάμηνο ξέρετε τι εννοώ)

:(:(:(:(
τοτε ειχα κολλησει εκεινο το σκουληκι που εκανε restart τον υπολογιστη καθε 60 δευτερολεπτα και δεν ειχα ιδεα απο υπολογιστες τοτε... ειχα μετρησει μαλιστα τις επανεκκινησεις... 76. Ειχα κανει 3 φορματ και το κολλησα 2 φορες. Στο 3ο φορματ σκεφτηκα να το αποσυνδεσω απο το ιντερνετ και προλαβα να κατεβασω antivirus πριν το κολλησω και κανει παλι restart. Φρικη. Καθε φορα που το σκεφτομαι ριχνω καταρες στην M$, οπως βεβαια και με αυτο που επαθα τελευταια με τα 7 που τα αγορασα και μου εβγαζε μηνυμα πως δεν δεχεται το key και επρεπε να βαλω πρωτα τα vista και μετα τα 7 για να το παρει. Αισχος. Η καλυτερη επιλογη μετα τα windows ειναι τo macosx οχι επειδη ειναι καλυτερο απο linux, αλλα επειδη τα περισσοτερα προγραμματα που βγαινουν για win βγαινουν και για mac :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Φαντάσου κινητά όπου τα nokia δεν μπορούσαν να στείλουν sms στα ericsson για παράδειγμα.
Κάποια περίοδο υπήρχε αυτό το θέμα. Κάποια κινητά είχαν υποστήριξη Ελληνικών με unicode και κάποια κινητά δεν το είχαν προβλέψει ούτε σαν ανάγνωση :P
Το γεγονός ότι δεν μπορώ σωστά να πάρω ένα φορητό δίσκο από το pc μου και να τον πάω στου κολλητού μου επειδή έχουν διαφορετικό OS είναι το τραγικό και αυτό προκαλείται από το γεγονός ότι τα windows έχουν τόσο μεγάλο μερίδιο που έχουν την ευχέρεια να αγνοούν τους άλλους.
FAT32 δεν υποστηρίζουν οι πάντες;

Πάντως και εγώ θα προτιμούσα η Microsoft να υποστηρίξει ext3 παρά να φτιάξει exfat

Y.γ.: Είμαι πεπεισμένος ότι η πληθώρα επηρεάζει το μερίδιο. Π.χ. iPhoneOS από το πουθενά ξεπετάχτηκε αλλά είχε καλό αριθμό εφαρμογών. Επί εποχής iPhone 2G που δεν είχε SDK ούτε που σκεφτόμουν να αλλάξω το pda
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
FAT32 δεν υποστηρίζουν οι πάντες;
FAT32 δεν υποστηρίζουν τα αρχεία επειδή έχουν μεγαλώσει πάνω από το όριο των 4 gb.
Πλέον και τα φλασάκια NTFS τα κάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
FAT32 δεν υποστηρίζουν τα αρχεία επειδή έχουν μεγαλώσει πάνω από το όριο των 4 gb.
σωστο...
οι 32 χοντροι δεν αρκουν πια..:D
το 4αρι φλασακι να το κανω ntfs?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μη πω για τα απειρα distros που αντι να κανουν ενα καλο και αξιοπιστο λειτουργικο, κανει ο καθενας το δικο του.
Το ότι υπάρχουν άπειρα distros είναι καλό γιατί μπορείς να βρεις πιο εύκολα κάτι που σου ταιριάζει. Αλλά ο πυρήνας είναι περίπου ο ίδιος σε όλα. Γι' αυτό ΔΕΝ χαλάνε τα distros το λειτουργικό, γιατί είναι το ίδιο πάνω κάτω.

Και γι' αυτό είναι ΤΟ linux. Μην ξανακούσω "τα" από κάποιον γιατί θα τον κάνω ban. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το ότι υπάρχουν άπειρα distros είναι καλό γιατί μπορείς να βρεις πιο εύκολα κάτι που σου ταιριάζει. Αλλά ο πυρήνας είναι περίπου ο ίδιος σε όλα.
μου θυμιζεις το Συριζα που οι 10ποσες συνιστωσες του μαζι πιανουν κανα 3 αρι % με το ζορι..:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
E open soucre, εθελοντές, δουλεύουμε τζάμπα, για το κοινό καλό.. τι νομίζεις;;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Operating Systems and Airlines


Different operating systems. Different styles. But what if the quirks and styles of the different operating systems were applied to AIRLINES?
What if airlines ran things the way operating systems do? This humorous analogy, applying operating system philosophies as if they were airlines, is a long-standing much-circulated amusing story, and we'd credit the author if we knew who wrote it!

If Operating Systems Ran The Airlines...

UNIX Airways
Everyone brings one piece of the plane along when they come to the airport. They all go out on the runway and put the plane together piece by piece, arguing non-stop about what kind of plane they are supposed to be building.

Air DOS
Everybody pushes the airplane until it glides, then they jump on and let the plane coast until it hits the ground again. Then they push again, jump on again, and so on...

Mac Airlines
All the stewards, captains, baggage handlers, and ticket agents look and act exactly the same. Every time you ask questions about details, you are gently but firmly told that you don't need to know, don't want to know, and everything will be done for you without your ever having to know, so just shut up.

Windows Air
The terminal is pretty and colourful, with friendly stewards, easy baggage check and boarding, and a smooth take-off. After about 10 minutes in the air, the plane explodes with no warning whatsoever.

Windows NT Air
Just like Windows Air, but costs more, uses much bigger planes, and takes out all the other aircraft within a 40-mile radius when it explodes.

Windows XP Air
You turn up at the airport,which is under contract to only allow XP Air planes. All the aircraft are identical, brightly coloured and three times as big as they need to be. The signs are huge and all point the same way. Whichever way you go, someone pops up dressed in a cloak and pointed hat insisting you follow him. Your luggage and clothes are taken off you and replaced with an XP Air suit and suitcase identical to everyone around you as this is included in the exorbitant ticket cost. The aircraft will not take off until you have signed a contract. The inflight entertainment promised turns out to be the same Mickey Mouse cartoon repeated over and over again. You have to phone your travel agent before you can have a meal or drink. You are searched regularly throughout the flight. If you go to the toilet twice or more you get charged for a new ticket. No matter what destination you booked you will always end up crash landing at Whistler in Canada.

OSX Air:
You enter a white terminal, and all you can see is a woman sitting in the corner behind a white desk, you walk up to get your ticket. She smiles and says "Welcome to OS X Air, please allow us to take your picture", at which point a camera in the wall you didn't notice before takes your picture. "Thank you, here is your ticket" You are handed a minimalistic ticket with your picture at the top, it already has all of your information. A door opens to your right and you walk through. You enter a wide open space with one seat in the middle, you sit, listen to music and watch movies until the end of the flight. You never see any of the other passengers. You land, get off, and you say to yourself "wow, that was really nice, but I feel like something was missing"

Windows Vista Airlines:
You enter a good looking terminal with the largest planes you have ever seen. Every 10 feet a security officer appears and asks you if you are "sure" you want to continue walking to your plane and if you would like to cancel. Not sure what cancel would do, you continue walking and ask the agent at the desk why the planes are so big. After the security officer making sure you want to ask the question and you want to hear the answer, the agent replies that they are bigger because it makes customers feel better, but the planes are designed to fly twice as slow. Adding the size helped achieve the slow fly goal.
Once on the plane, every passenger has to be asked individually by the flight attendants if they are sure they want to take this flight. Then it is company policy that the captain asks the passengers collectively the same thing. After answering yes to so many questions, you are punched in the face by some stranger who when he asked "Are you sure you want me to punch you in the face? Cancel or Allow?" you instinctively say "Allow".

After takeoff, the pilots realize that the landing gear driver wasn't updated to work with the new plane. Therefore it is always stuck in the down position. This forces the plane to fly even slower, but the pilots are used to it and continue to fly the planes, hoping that soon the landing gear manufacturer will give out a landing gear driver update.
You arrive at your destination wishing you had used your reward miles with XP airlines rather than trying out this new carrier. A close friend, after hearing your story, mentions that Linux Air is a much better alternative and helps.

Linux Air
Disgruntled employees of all the other OS airlines decide to start their own airline. They build the planes, ticket counters, and pave the runways themselves. They charge a small fee to cover the cost of printing the ticket, but you can also download and print the ticket yourself.

When you board the plane, you are given a seat, four bolts, a wrench and a copy of the seat-HOWTO.html. Once settled, the fully adjustable seat is very comfortable, the plane leaves and arrives on time without a single problem, the in-flight meal is wonderful. You try to tell customers of the other airlines about the great trip, but all they can say is, "You had to do what with the seat?"


-----------------

Ξεχάσαμε να αναφέρουμε ότι στα Windows Air μπορείς να ... φωτοτυπήσεις το εισιτήριο, οπότε σε ρωτάνε όλοι λιγότερες ερωτήσεις αλλά και έχεις πιο ευχάριστο ταξίδι. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
η ιστορια γερνει προς το λινουξ.. και ειναι κατα των win..
δεν ειναι αντικειμενικο..
για να λεμε την αληθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top