Θρησκεία και ιερείς: Εκπροσωπούν στ' αλήθεια το Θεό;

Turok

Νεοφερμένος

Ο Turok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ουδέποτε έχουν διαπραχθεί εγκλήματα στο όνομα του Ανατολικού Ορθόδοξου Χριστιανισμού.:)

Ο Κομης Δρακουλας πως πηρε το ονομα του ξερεις? ;) Για να μην αναφερω τη Τσαρικη Ρωσια ειδικα το 1914-17 στον Αππ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Περιμένω να μου πείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Turok

Νεοφερμένος

Ο Turok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
google it...

Εντιτ: Ξέχασα να αναφερω τη φασιστικη Βουλγαρία του Βππ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν καταλαβαίνω το λόγο ύπαρξης των διαφόρων τελετουργικών π.χ θεία ευχαριστία , τρισάγια , εξομολογήσεις κ.τ.λ Δηλαδή κάποιος που έχει ζήσει όλη τη ζωή του ενάρετα και σύμφωνα με τις πραγματικές αλήθειες του χριστιανισμού θα θεωρηθεί 'λίγος' επειδή δεν πάει στην εκκλησία και δεν κοινωνεί? Το όλο θέμα της τελετουργίας είναι κοινό σε όλες τις θρησκείες και υπάρχει απλώς και μόνο για να δικαιολογεί την ύπαρξη του κλήρου. Δεν πιστεύω στον κλήρο και γενικώς στο δημιούργημα αυτού την εκκλησία. Κατ' εμέ η επαφή του κάθε ανθρώπου με το Θεό είναι προσωπική και δε χωράνε 'μεσάζοντες' και 'προμήθειες'. Άλλωστε και ο Χριστός έιπε στους μαθητές του (απλούς ανθρώπους ψαράδες) να συνεχίσουνε το έργο του δεν έδωσε σε κανένα το ράσο. Ο κλήρος ήταν αυτός που πάντα αλλοίωνε το νόημα του χριστιανισμού. Ενώ μιλούσε για λιτότητα ζούσε πλουσιοπάροχα , ενώ μιλούσε για αλήθεια έλεγε πάντα ψέματα στον κόσμο, ενώ μιλούσε για αγάπη και αδελφοσύνη κατέκρινε πάντα και συνεχίζει να κατακρίνει το διαφορετικό. Πως γίνετε π.χ απ'τη μία να λένε ότι είμαστε όλοι παιδιά του Θεού και να μην αποδέχονται τους αλλόθρησκους, τους ομοφοιλλόφυλλους , τους μετανάστες κ.τ.λ? Δεν λέω πως όλοι οι κληρικοί είναι διεφθαρμένοι αλλά οι πιο πολλοί είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
[FONT=&quot]O[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]X[/FONT][FONT=&quot]ριστιανισμός δεν είναι κάτι που πιστεύουμε με τον τρόπο μας εγώ και εσύ. Αυτό είναι μονάχα μια προσωπική , βολική και υποκειμενική αντίληψη περί χριστιανικής αλήθειας που μπορεί ίσως να αναχθεί σε φιλοσοφία ή σε ιδεολογία. Για αυτό η εκκλησία προυποθέτει πάνω από όλα τάπεινο φρόνημα να δεχτούμε, να αγωνιστούμε, να πιστεύσουμε και να εργαστούμε τις εντολές του Θεού για να συντρίψουμε την κατεξοχήν αμαρτία και πηγή του κακού, την υπερηφάνεια. Αν όλοι μας μέναμε στο κατάντημα του κλήρου και δεν παραδειγματιζόμασταν από την ανά τους αιώνες ακτινοβολία της αγιότητας θα μέναμε σε στάσιμα νερά και ακόμα χειρότερα. Η λειτουργική ζωή της εκκλησίας που υποβοηθάται και με όλα τα υλικά μέσα είναι εξίσου σημαντική με τις ποικίλες δραστηριότητες γιατί παρέχει όλα εκείνα τα πνευματικά εφόδια και την ζωογόνο πνοή για την εκπλήρωση του χριστιανικού σκοπού της ζωής και της αληθινής βίωσης του. Με λίγα λόγια ορθόδοξος χριστιανισμός και εκκλησία είναι αλληλένδετα και δεν νοείται ούτε το ένα ούτε το άλλο από μόνο του ενώ στην αντίθετη περίπτωση μιλάμε για κάτι ίσως φαντασιώδες και εγκεφαλικό. Τέλος η εκκλησία δέχεται κάθε άνθρωπο οποιασδήποτε προέλευσης ως εικόνα του Θεού με την διαφορά ότι δεν αναλώνεται σε κολακευτικούς καλλωπισμούς αλλά υποδεικνύει με αγάπη την αλήθεια, την πνευματική αρρώστια και την αμαρτία θεραπευοντάς τα. Ευχαριστώ:)[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
[FONT=&quot]O[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]X[/FONT][FONT=&quot]ριστιανισμός δεν είναι κάτι που πιστεύουμε με τον τρόπο μας εγώ και εσύ. Αυτό είναι μονάχα μια προσωπική , βολική και υποκειμενική αντίληψη περί χριστιανικής αλήθειας που μπορεί ίσως να αναχθεί σε φιλοσοφία ή σε ιδεολογία. Για αυτό η εκκλησία προυποθέτει πάνω από όλα τάπεινο φρόνημα να δεχτούμε, να αγωνιστούμε, να πιστεύσουμε και να εργαστούμε τις εντολές του Θεού για να συντρίψουμε την κατεξοχήν αμαρτία και πηγή του κακού, την υπερηφάνεια. [/FONT]

Η υπερηφάνεια είναι όντος η πηγή πολλών κακών αλλά δεν θα πρέπει να την μπερδεύουμε με την πνευματική υποδούλωση. Διότι όταν κάποιος δέχεται ότι του λέει η εκκλησία (και οποιοσδήποτε άλλος πέραν αυτής) ως σωστό, χωρίς να το περνάει από το φίλτρο που λέγεται κριτική σκέψη τότε αυτομάτως μετατρέπεται σε άβουλο και καθοδηγούμενο (και όχι πάντα προς το σωστό δρόμο) ον. Λες πως αυτό που είπα είναι μια βολική και υποκειμενική αντίληψη. Μα όλο το θέμα της θρησκείας δεν είναι μία υποκειμενική έννοια ? Υπάρχει κάτι το αντικειμενικό σε οποιαδήποτε θρησκεία? Φυσικά και όχι γιατί τότε πολύ απλά δεν θα μιλούσαμε για θρησκεία αλλά για επιστήμη. Όσο για το βολική δεν ξέρω τι εννοείς. Δηλαδή δεν είναι βολικό το να πηγαίνεις και να ανάβεις ένα κερί στο ναό και να βάζεις λεφτά στο πανέρι αγοράζοντας έτσι credit για το παράδεισο?



[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]

Αν όλοι μας μέναμε στο κατάντημα του κλήρου και δεν παραδειγματιζόμασταν από την ανά τους αιώνες ακτινοβολία της αγιότητας θα μέναμε σε στάσιμα νερά και ακόμα χειρότερα. Η λειτουργική ζωή της εκκλησίας που υποβοηθάται και με όλα τα υλικά μέσα είναι εξίσου σημαντική με τις ποικίλες δραστηριότητες γιατί παρέχει όλα εκείνα τα πνευματικά εφόδια και την ζωογόνο πνοή για την εκπλήρωση του χριστιανικού σκοπού της ζωής και της αληθινής βίωσης του.

[/FONT]

Για ποιούς αγίους μιλάς? Εγώ δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να γνωρίσω κανέναν μέχρι στιγμής. Όσο για τους αγίους που αναφέρονται στην παράδοση της εκκλησίας δεν έζησα τότε οπότε κρατώ κάποιες επιφυλάξεις. Δεν λέω πως δεν υπήρξαν ποτέ, τουλάχιστο η πλειοψηφία τους. Σίγουρα κάποιοι από αυτούς ήταν φωτισμένοι και ανώτεροι άνθρωποι. Απ'την άλλη πάλι κάτι δε μου κάθετε καλά όταν μπαίνω σε μία εκκλησία και βλέπω 'αγίους' στους τοίχους να κρατάνε σπαθιά και ακόντια εκτός και αν τα κουβαλάνε για ψάρεμα μαζί με την πανοπλία τους. Επίσης βλέπω πάρα πολλούς άγιους που μαρτύρησαν για την εκκλησία , αλλά δε βλέπω καμία τοιχογραφία με όσους μαρτύρησαν στα χέρια της εκκλησίας. Και ναι υπήρχε ιερά εξέταση και στην ορθόδοξη εκκλησία και αν πιστεύεις το αντίθετο είσαι πολύ γελασμένος. Η εκκλησία μας λέει πόσους διωγμούς έκαναν εναντίον της οι 'κακοί' Ρωμαίοι αυτοκράτορες αλλά τους διωγμούς που έκανε εκείνη ενάντια στους αλλόθρησκους και αιρετικούς όταν κατάφερε να γίνει το κυρίαρχο δόγμα μα τους αναφέρει απλώς ως πολιτισμένες διαδικασίες: "Η Τάδε οικουμενική σύνοδος καταδίκασε τον Αρειανισμό" έτσι τα μάθαμε εμείς στο σχολειό, τα βασανιστήρια και τις πυρκαγιές μάλλον ξεχάσανε να τα γράψουν.


[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot] Η λειτουργική ζωή της εκκλησίας που υποβοηθάται και με όλα τα υλικά μέσα είναι εξίσου σημαντική με τις ποικίλες δραστηριότητες γιατί παρέχει όλα εκείνα τα πνευματικά εφόδια και την ζωογόνο πνοή για την εκπλήρωση του χριστιανικού σκοπού της ζωής και της αληθινής βίωσης του. Με λίγα λόγια ορθόδοξος χριστιανισμός και εκκλησία είναι αλληλένδετα και δεν νοείται ούτε το ένα ούτε το άλλο από μόνο του ενώ στην αντίθετη περίπτωση μιλάμε για κάτι ίσως φαντασιώδες και εγκεφαλικό. [/FONT]

Δηλαδή με άλλα λόγια ο πραγματικός Χριστιανισμός βιώνεται κατά τη διάρκεια μιας λειτουργίας στο ναό? Ε λοιπόν φίλε μου το ευχαριστώ που θα σου πει ένας ζητιάνος την ώρα που του δίνεις ένα ευρώ είναι ένα συναίσθημα που δεν πρόκειται να το ζήσεις στην εκκλησία και ας είσαι κάθε μέρα εκεί απίκο. Και τι το σημαντικό έχει η λειτουργική ζωή της εκκλησίας? Δηλαδή τη διαφορά έχει άμα κάνεις 15 μνημόσυνα στον πεθαμένο με το να μην κάνεις κανένα? Για το Θεό δεν πιστεύω να έχει καμία διαφορά. Για τον παπά από την άλλη η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη ίσα με 200 ευρώ.

[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]

Τέλος η εκκλησία δέχεται κάθε άνθρωπο οποιασδήποτε προέλευσης ως εικόνα του Θεού με την διαφορά ότι δεν αναλώνεται σε κολακευτικούς καλλωπισμούς αλλά υποδεικνύει με αγάπη την αλήθεια, την πνευματική αρρώστια και την αμαρτία θεραπευοντάς τα. Ευχαριστώ:)[/FONT]

Χα χα εδώ γελάμε. Για άκου τις δηλώσεις του Ιερώνυμου για τους μετανάστες και τα ξαναλέμε, και μην μου πεις ότι αυτές δεν είναι οι απόψεις της εκκλησίας διότι υποτίθεται πως μιλάει εκ μέρους της αλλιώς τι κάνει σε ένα τέτοιο αξίωμα? Εξάλλου η λέξη ελληνοχριστιανισμός τα λέει όλα. Όσο για τους γκέι η εκκλησία τους θεωρεί ως αρρώστια που πρέπει να θεραπεύσει ασχέτως εάν έχει αποδιχθεί επιστημονικά πως δεν πρόκειται για αρρώστια. Αλλά πάλι η εκκλησία δεν φημίζεται για την καλή σχέση της με την επιστήμη, θυμάσαι το Γαλιλαίο?

Εν τέλι έχεις δίκιο όταν λες πως Χριστιανισμός και εκκλησία πάνε μαζί, αυτό είναι και το κακό της υπόθεσης. Γιαυτό επιλέγω να ακολουθώ το Χριστιανισμό ως φιλοσοφία και όχι ως θρησκεία γιατί μόνο έτσι έχει νόημα για μένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Χα χα εδώ γελάμε. Για άκου τις δηλώσεις του Ιερώνυμου για τους μετανάστες και τα ξαναλέμε, και μην μου πεις ότι αυτές δεν είναι οι απόψεις της εκκλησίας διότι υποτίθεται πως μιλάει εκ μέρους της αλλιώς τι κάνει σε ένα τέτοιο αξίωμα?
Βάζεις μια παράθεση? Γιατί εγώ πάλι έχω διαβάσει άλλα και μάλιστα είδα και τα "εθνικά" site να του λένε ότι φταίνε τα φάρμακα που παίρνει για τις απόψεις του.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Θα ήθελα να σταθώ σ'αυτό το "η εκκλησία δεν είναι ιδέα" που αναφέρθηκε στο προηγούμενο ποστ του Lupo.

Όντως, η εκκλησία δεν είναι ιδέα, η θρησκεία όμως ως σύνολο δογμάτων και συστημα αξιών/ηθικής είναι, και το πρόβλημα με την εκκλησία είναι ότι αξιώνει να δεχτεί καθένας που θέλει να λέγεται πιστός την ίδια θεώρηση που έχει ορίσει εκείνη ως απόλυτη αλήθεια, κολλώντας αμέσως τη ρετσινιά του αιρετικού σε οποιονδήποτε βλέπει κάτι έστω και λίγο διαφορετικά.

Απόλυτες αλήθειες όμως σε θέματα μεταφυσικά δε νομίζω ότι μπορούν να υπάρξουν, δεν είναι φυσικοί νόμοι για να αποδειχτούν μαθηματικά και να γίνουν κοινώς αποδεκτές αλήθειες σαν τη βαρύτητα ή τη σχετικότητα. Δεν αντιλαμβάνονται όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο την έννοια της πίστης, της μετάνοιας, της ευλάβειας, και με το να προσπαθεί η εκκλησία να τις βάζει σε καλούπια, είναι φανερό ότι αποξενώνει ακόμα και ανθρώπους που έρχονται σε αυτή με καλή διάθεση, πόσο μάλλον αυτούς που έχουν αμφιβολίες.

Νομίζω λοιπόν ότι ο ρόλος της εκκλησίας θα είχε πολύ περισσότερο νόημα αν έθετε ως βασικό της στόχο να βοηθήσει κάθε άνθρωπο ξεχωριστά να χτίσει τη δική του προσωπική σχέση με το Θεό, παρά αυτή η πεισματική της εμμονή εδώ και δύο χιλιάδες χρόνια να κάνει τους πάντες να πιστεύουν με τον ίδιο τρόπο, νε επικοινωνούν όλοι τους με το Θεό λέγοντας τις ίδιες μηχανικά επαναλαμβανόμενες προσευχές και να καταδικάζουν όλοι τους σαν αμαρτία τις ίδιες πράξεις (σε αρκετές περιπτώσεις μάλιστα χωρίς καν να εξηγούν το γιατί...). Η μαζοποίηση αυτή σε καμία περίπτωση δεν θα πείσει ένα ανήσυχο πνεύμα ότι μέσα στην εκκλησία θα βρει τις απαντήσεις που ψάχνει.

Δε θα μπω στη διαδικασία να κρίνω τη ζωή εκπροσώπων της εκκλησίας, θα τους κρίνει μια και καλή ο Θεός για τις πράξεις τους. Το παράπονο που έχω όμως εδώ και χρόνια απο τη εκκλησία γενικά, είναι η εμμονή της σε αυτό που έχει θεσπίσει (η ίδια φυσικά!) ως αλήθεια, και η πεισματική άρνησή της να συμβαδίσει με τις αλλαγές στην κοινωνία, η οποία αν μη τι άλλο αποτελεί το ποίμνιό της. Η αποξένωση στην οποία οδήγησε η στάση αυτή νομίζω ότι είναι ίσως πιο σοβαρό παράπτωμα από όλα τα βατοπέδια και όλα τα σκάνδαλα της ιστορίας της.

Σημείωση editor: Το παρόν ποστ έχει μεταφερθεί από το θέμα "Πιστεύετε στο Θεό;[ΙΙ]"
H θέση σου οτι δεν υπάρχει απόλυτη αλήθεια είναι και η πίστη σου. Η εκκλησία κατέχει την απόλυτη αλήθεια με τα αδύναμα ανθρώπινα μέλη της και αποτελεί αλλοίωση του χαρακτήρα της και της σωτήριας αποστολής της, η συμπόρευση της με σύγχρονες τάσεις μηδενιστικής σχετικοποίησης της αλήθειας που δεν είναι αφηρημένη ιδέα αλλά πραγματικό πρόσωπο. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Η εκκλησία κατέχει την απόλυτη αλήθεια με τα αδύναμα ανθρώπινα μέλη της και αποτελεί αλλοίωση του χαρακτήρα της και της σωτήριας αποστολής της, η συμπόρευση της με σύγχρονες τάσεις μηδενιστικής σχετικοποίησης της αλήθειας που δεν είναι αφηρημένη ιδέα αλλά πραγματικό πρόσωπο. Ευχαριστώ.

Να της πεις να μας τη πει σύντομα και εμάς διότι προσωπικά δε τη παλεύω άλλο.:blink:

Εγώ και η αυτοχειρία έχουμε έρθει πολύ κοντά και το λιβάνι δε με πολυβοηθάει.:mad:


Ευχαριστώ και εγώ.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ειδα πριν λιγες μερες εναν τυπο με ενα πανώ που ελεγε "religion is mind fraud". Εννοειται πως θα συμφωνησω μαζι του γιατι η εκκλησια και η θρησκεια ειναι οι μεγαλυτεροι απατεωνες που υπηρξαν ποτε. Αν καποιος θελει να πιστευει σε καποιον θεο ειναι δικαιωμα του. Δεν χρειαζεται ομως κανεναν μεσολαβητη για να ερθει σε επαφη με το θειο. Η θρησκεια και οι ιερεις της δεν ειναι τιποτα παραπανω απο οργανωμενη απατη. Απο την μια κυρηττουν τον λογο του θεου και απο την αλλη δεν βλεπω να μοιραζονται την περιουσια τους με καποιον που πραγματικα εχει αναγκη μια στεγη. Αυτες οι αντιφασεις ειναι που με εξοργιζουν. Δεν διαφωνω πως υπαρχουν πραγματικοι ιερεις που βοηθουν τον συνανθρωπο τους, αλλα δυστυχως αυτοι ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα. Ειναι πολλα πραγματα στην οργανωμενη θρησκεια που με εκνευριζουν, αλλα προτιμω να μην επεκταθω αλλο. Επιπλεον μη μου πειτε για τους καλοκαγαθους και αρετους χριστιανους που εκκλησιαζονται καθε κυριακη, μου φερνουν ναυτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Σέβομαι όλες τις θρησκείες,δεν ασπάζομαι καμία, σέβομαι τον Χριστιανισμό όπως-όσο και οποιαδήποτε θρησκεία,
η εκκλησία όμως μου προκαλλεί δυσφορία σε πολλά...
Αυτός ο προκλητικός πλούτος, οι υπέρβαροι παπάδες με τα φολκλόρ,πανάκριβα και φορτωμένα άμφια,φορτωμένοι με χρυσό, πηγαινοερχόμενοι με τις γυαλιστερές αμαξάρες ...;) καμία σχέση με τη λιτή φυσιογνωμία του Χριστού...
Ναι, ξέρω, θα μου πείτε ότι γενικεύω... Ναι. Θα συμφωνήσω. Γενικεύω.
Πιστεύω σε ελάχιστες εξαιρέσεις σε αυτόν τον χώρο. Τους θεωρώ τόσο διεφθαρμένους , όσο τους πολιτικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Οι ιερείς αν εκπροσωπούν το Θεό;;; :rofl::rofl::rofl:
Ναι τον εκπροσωπούν!!!!!!!! :mpinelik::mpinelik::knife:
Ποιόν Θεό απλά δεν ξέρω..... :sly: :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Οι ιερείς αν εκπροσωπούν το Θεό;;; :rofl::rofl::rofl:
Ναι τον εκπροσωπούν!!!!!!!! :mpinelik::mpinelik::knife:
Ποιόν Θεό απλά δεν ξέρω..... :sly: :devil:

Να σου πω; ...Τον κερδώο Ερμή, νομίζω:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Υπάρχουν και καλοί παππάδες. Ένας είναι ο πάτερ Αντώνιος που είχε μιλήσει στο TED και έχει την Κιβωτό του Κόσμου. :)

Ένας και από εκεί και πέρα το χάος! :P

Ότι η θρησκεία είναι "η απάτη του μυαλού" είναι νομοτελειακά σωστό αφού οι θρησκείες - ειδικότερα οι εξ' Αποκαλύψεως - διαπράττουν το λογικό σφάλμα της "προϋπόθεσης του ζητουμένου". Προυποθέτουν δηλαδή τη "σχεδίαση" για να αποδείξουν την ύπαρξη του Σχεδιαστή. Ακόμα χειρότερη συνθήκη αποτελεί το δόγμα - το δικό μου είναι λυτρωτικό, το δικό σου όχι - που αν μη τι άλλο δεν δύναται να αποδειχθεί.

Βέβαια οι θρησκείες ως κατασκεύασμα χιλιάδων χρόνων, είναι λογικό να έχουν επινοήσει και τα "παραθυράκια" τους. ;) Μεγάλο φιλοσοφικό παραθύρι είναι η "ενόραση". Ισχυρίζονται πως "αποκαλύπτεται" θείο νόημα σε μερικούς από το πουθενά (ή μήπως από την 5η διάσταση; :worry: ), με την προϋπόθεση ότι είναι καλοί άνθρωποι και εκτελούν το "σχέδιο" του Θεού. :rolleyes: :hehe: Ισχυρίζονται μάλιστα ότι η θρησκεία δεν είναι αντίπαλος της επιστήμης και ότι μπορούν να συνυπάρχουν μαζί! :crazy:

Στην πράξη όμως οι θρησκείες εχθρεύονται τη λογική. Για να πετύχουν την διάδοσή τους χρησιμοποιούν την Πίστη πολύ περισσότερο από το κεντρικό νόημα της διδασκαλίας τους (π.χ. την Αγάπη). Δεν χρειάζεται να ενδιαφέρεσαι για αποδείξεις, πίστευε αυτό που λένε οι γραφές και μη σε νοιάζει! Πρέπει να ψυχαναγκάσεις τον εαυτό σου για να είσαι σε θέση να δεχτείς τη βουλή του ιερατείου και δυστυχώς ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι πολύ ευαίσθητος σε τέτοιου είδους ψευδαισθήσεις.

Αφήνω ανοιχτά στο μυαλό μου κάποια μεταφυσικά ζητήματα όπως η αθανασία της ψυχής, η ενόραση, η ύπαρξη ανώτερης νοημοσύνης γιατί η ίδια η επιστήμη το επιτρέπει. Υπάρχουν πολλά που δεν ξέρουμε και τα ερευνάμε. Είναι όμως τραγικό σφάλμα να γεμίζουμε τα "κενά" γνώσης με @@. :(

Το ερώτημα που με απασχολεί τελευταία είναι για πόσο ακόμα όλοι εμείς οι άθεοι, σκεπτικιστές, αγνωστικιστές, προβληματισμένοι είμαστε υποχρεωμένοι να ανεχόμαστε τους κοιλαράδες με τα άμφια να δηλητηριάζουν τις συνειδήσεις των ανθρώπων. Δεν χάνεται μετά το "σημείο επαφής"; Πως μπορείς να επικοινωνήσεις με τύπους που σου λένε..."πίστευε και μη ερεύνα"; (χωρίς κόμμα) :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Το ερώτημα που με απασχολεί τελευταία είναι για πόσο ακόμα όλοι εμείς οι άθεοι, σκεπτικιστές, αγνωστικιστές, προβληματισμένοι είμαστε υποχρεωμένοι να ανεχόμαστε τους κοιλαράδες με τα άμφια να δηλητηριάζουν τις συνειδήσεις των ανθρώπων. Δεν χάνεται μετά το "σημείο επαφής"; Πως μπορείς να επικοινωνήσεις με τύπους που σου λένε..."πίστευε και μη ερεύνα"; (χωρίς κόμμα) :hmm:

Για όσο θα υπάγονται στο Δημόσιο, άμα τους αφήσουν ιδιώτες ξεμπερδέψαμε....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Υπάρχουν και καλοί παππάδες. Ένας είναι ο πάτερ Αντώνιος που είχε μιλήσει στο TED και έχει την Κιβωτό του Κόσμου. :)

Ένας και από εκεί και πέρα το χάος! :P

Ότι η θρησκεία είναι "η απάτη του μυαλού" είναι νομοτελειακά σωστό αφού οι θρησκείες - ειδικότερα οι εξ' Αποκαλύψεως - διαπράττουν το λογικό σφάλμα της "προϋπόθεσης του ζητουμένου". Προυποθέτουν δηλαδή τη "σχεδίαση" για να αποδείξουν την ύπαρξη του Σχεδιαστή. Ακόμα χειρότερη συνθήκη αποτελεί το δόγμα - το δικό μου είναι λυτρωτικό, το δικό σου όχι - που αν μη τι άλλο δεν δύναται να αποδειχθεί.

Βέβαια οι θρησκείες ως κατασκεύασμα χιλιάδων χρόνων, είναι λογικό να έχουν επινοήσει και τα "παραθυράκια" τους. ;) Μεγάλο φιλοσοφικό παραθύρι είναι η "ενόραση". Ισχυρίζονται πως "αποκαλύπτεται" θείο νόημα σε μερικούς από το πουθενά (ή μήπως από την 5η διάσταση; :worry: ), με την προϋπόθεση ότι είναι καλοί άνθρωποι και εκτελούν το "σχέδιο" του Θεού. :rolleyes: :hehe: Ισχυρίζονται μάλιστα ότι η θρησκεία δεν είναι αντίπαλος της επιστήμης και ότι μπορούν να συνυπάρχουν μαζί! :crazy:

Στην πράξη όμως οι θρησκείες εχθρεύονται τη λογική. Για να πετύχουν την διάδοσή τους χρησιμοποιούν την Πίστη πολύ περισσότερο από το κεντρικό νόημα της διδασκαλίας τους (π.χ. την Αγάπη). Δεν χρειάζεται να ενδιαφέρεσαι για αποδείξεις, πίστευε αυτό που λένε οι γραφές και μη σε νοιάζει! Πρέπει να ψυχαναγκάσεις τον εαυτό σου για να είσαι σε θέση να δεχτείς τη βουλή του ιερατείου και δυστυχώς ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι πολύ ευαίσθητος σε τέτοιου είδους ψευδαισθήσεις.

Αφήνω ανοιχτά στο μυαλό μου κάποια μεταφυσικά ζητήματα όπως η αθανασία της ψυχής, η ενόραση, η ύπαρξη ανώτερης νοημοσύνης γιατί η ίδια η επιστήμη το επιτρέπει. Υπάρχουν πολλά που δεν ξέρουμε και τα ερευνάμε. Είναι όμως τραγικό σφάλμα να γεμίζουμε τα "κενά" γνώσης με @@. :(

Το ερώτημα που με απασχολεί τελευταία είναι για πόσο ακόμα όλοι εμείς οι άθεοι, σκεπτικιστές, αγνωστικιστές, προβληματισμένοι είμαστε υποχρεωμένοι να ανεχόμαστε τους κοιλαράδες με τα άμφια να δηλητηριάζουν τις συνειδήσεις των ανθρώπων. Δεν χάνεται μετά το "σημείο επαφής"; Πως μπορείς να επικοινωνήσεις με τύπους που σου λένε..."πίστευε και μη ερεύνα"; (χωρίς κόμμα) :hmm:
Συμφωνω πολυ με αυτα που λες.
Και εγω αφηνω ανοιχτο το μυαλο μου.Σε θρησκειες δεν πιστευω,το αν υπαρχει καποια ανωτερη δυναμη,νοηση..κατι τελοσπαντων...δεν μπορω να το αποδειξω,ουτε ομως μπορω να αποδειξω οτι δεν υπαρχει.Θεωρω βασικα ανοητο,να εισαι καθετος σε αυτο..ειτε να λες σιγουρα υπαρχει κατι,ειτε σιγουρα δεν υπαρχει κατι.Ειναι δυνατον να το ξερουμε;Το σκουλικι..σαφεστατα και δεν γνωριζει το συμπαν,αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.:)
Για τους ιερεις τι να πω;Τα βλεπουμε ολοι.Εννοειται οτι υπαρχουν φωτεινες εξαιρεσεις,αλλα δυστυχως ειναι εξαιρεσεις.
Παντως οι περισσοτεροι...μαλλον την τσεπουλα τους εκπροσωπουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Για όσο θα υπάγονται στο Δημόσιο, άμα τους αφήσουν ιδιώτες ξεμπερδέψαμε....;)

Μπα δεν σωνόμαστε τόσο εύκολα από δαύτους. Η κρίση αυξάνει τα "κεριά". :P Πάντως είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση αν και χρειάζεται αναθεώρηση του Συντάγματος και ποιος θα την κάνει; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Μπα δεν σωνόμαστε τόσο εύκολα από δαύτους. Η κρίση αυξάνει τα "κεριά". :P Πάντως είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση αν και χρειάζεται αναθεώρηση του Συντάγματος και ποιος θα την κάνει; :hmm:
Να σου πω... αν ζούσε ο Χριστόδουλος θα την έκανε αυτός (όσοι ενθυμείστε, του άρεσε να μπαίνει στην πολιτική) τώρα δεν βρίσκω άξιο παπά για αναθεωρήσεις....μήπως ο Άνθιμος;;:worship: (συγχωρείστε με οι Θεσσαλονικείς) :sorry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Οι ιερείς αν εκπροσωπούν το Θεό;;;
μαλλον μεσαζοντες ειναι,,που τρωνε τα περισσοτερα ως συνηθως..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Σιγα που εκπροσωπουν το Θεο...:sly: Το συμφερον τους κοιτανε παντα και πως θα πλουτισουν με τα λεφτα των πιστων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top