Δώρο κουμπάρων/νονών

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Τι δώρο κάνατε / θα κάνατε στον κουμπάρο σας ή στον νονό του παιδιού σας;
Τι δώρο σας έκαναν / θα θέλατε να σας κάνουν όταν γίνατε / αν γίνετε κουμπάρος ή νονός;
Πόσα χρήματα πιστεύετε ότι πρέπει να κοστίζει το δώρο του κουμπάρου ή του νονού;

Επ' ευκαιρίας της βάφτισης στην οποία πρόκειται να είμαι η νονά σε λίγους μήνες ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητάμε το δώρο του κουμπάρου/νονού.

Λοιπόν; Τι θεωρείτε εσείς ως χρήσιμο και όμορφο δώρο για αυτές τις περιπτώσεις; Κάποιο καλό κόσμημα; Κάποια ηλεκτρονική συσκευή; Κάποιο διακοσμητικό για το σπίτι; Κάτι άλλο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Από όσο ξέρω, συνήθως στους κουμπάρους αγοράζουν ρολόι! Εγώ ρολόι θα προτιμούσα πάντως!
Εφόσον έχεις καλές σχέσεις με τους γονείς ή με το ζευγάρι και έχεις πολλά ρολόγια :ρ, μπορείς να τους πεις να σου πάρουν κάποιο κόσμημα!
Το διακοσμητικό για το σπίτι δεν μου αρέσει τόσο, εώς καθόλου, σαν ιδέα, μου φαίνεται πολύ απρόσωπο και τυπικό. Αν δηλαδή σε τέτοιο γεγονός σου πάρουν κάποιο διακοσμητικό, όταν έρθουν σπίτι σου, τι θα σου πάρουν; :P
Η ηλεκτρονική συσκευή, από την άλλη, μου φαίνεται λιγάκι αδιάφορο δώρο για την περίσταση! Άσε που θα δυσκολευτούν να το παρουσιάσουν, γιατί δεν θα στο δώσουν σαν κλασσικό δώρο με χαρτί περιτυλίγματος και τα σχετικά!

Όσον αφορά τα χρήματα, εξαρτάται και την οικονομική κατάσταση του καθενός! Πιστεύω οτι γύρω στα 100 με 200 ευρώ είναι μια χαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Τι δώρο κάνατε / θα κάνατε στον κουμπάρο σας ή στον νονό του παιδιού σας;
Τι δώρο σας έκαναν / θα θέλατε να σας κάνουν όταν γίνατε / αν γίνετε κουμπάρος ή νονός;
Πόσα χρήματα πιστεύετε ότι πρέπει να κοστίζει το δώρο του κουμπάρου ή του νονού;

Επ' ευκαιρίας της βάφτισης στην οποία πρόκειται να είμαι η νονά σε λίγους μήνες ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητάμε το δώρο του κουμπάρου/νονού.

Λοιπόν; Τι θεωρείτε εσείς ως χρήσιμο και όμορφο δώρο για αυτές τις περιπτώσεις; Κάποιο καλό κόσμημα; Κάποια ηλεκτρονική συσκευή; Κάποιο διακοσμητικό για το σπίτι; Κάτι άλλο; :hmm:


Γειά σου Μαράκι. Όπως ήδη γνωρίζεις, πλησιάζει η βάπτιση. Προσωπικά ζήτησα από τις κουμπάρες μου, να μου πουν τι ακριβώς θέλουν, ώστε να μην τους πάρω από μόνη μου κάτι, που δεν θα το χρησιμοποίησουν καθόλου. Βασικά έχει να κάνει με το τι αρέσει στον καθένα. Π.χ. εσύ τι θεωρείς ότι σου χρειάζεται αυτό τον καιρό (βέβαια δεν μιλάω για κουζίνα και πλυντήριο, καθώς θα πρέπει να παρουσιαστεί στην εκκλησία και δεν μπορεί να υποστηριχτεί) αλλά δεν σου λείπει κάτι ηλεκτρονικό; Μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή ας πούμε. Το κόστος του δώρου έχει να κάνει με την οικονομική άνεση των γονιών. Εγώ πιστεύω 500 με 600 είναι το ανώτερο για τον καθε νονό –ά. Μην ξεχνούμε πως κι εκείνος κάνει πολλά έξοδα. Πληρώνει τα βαπτιστικά (διόλου ευκαταφρόνητο ποσό αν υπολογίσεις και λαμπάδες, λαδόπανα ,κλπ.), μέρος του στολισμού, τον σταυρό (και μάλιστα τώρα που κοιτούσα, έχουν φθάσει στα ύψη), την εκκλησία, τους παπάδες (που θα ζητηθούν εκτός του ναού) και δεν ξέρω τι άλλο ισχύει σε κάθε περιοχή. Η μία κουμπάρα μου, είναι των ηλεκτρονικών και μου ζήτησε μια hd handycam της sony. Μπορεί και να παρουσιαστεί ωραία, αυτές οι βιντεοκάμερες είναι όσο η παλάμη. Η άλλη που είναι πιο παραδοσιακή και δεν ασχολείται με τεχνολογία, μου ζήτησε ένα κλασσικό ρολόι με δερμάτινο λουρί (δεν το έχουμε δει ακόμη, δεν ξέρω τι μάρκα θα επιλέξει και πόσο κοστίζει) επίσης το θεωρώ ωραίο δώρο. Τώρα για τα κοσμήματα, ωραία τα βρίσκω σαν ιδέα, απλά δεν ξέρω αν τα φορούν όλοι. Σε κάποιους δεν αρέσουν και πολύ. Αν έχεις άνεση με τους γονείς, μπορείς να τους ρωτήσεις μέχρι τι πόσο μπορούν να διαθέσουν και αναλόγως να κρίνεις τι θα ζητήσεις. Πάντως αφού θα ξοδευτούν οι γονείς, είναι καλό να πάρει και ο- η νονός\α ένα δώρο που να το ευχαριστηθεί, άλλωστε οι νονοί είναι σημαντικοί και μέχρι σχεδόν το παιδί να πάει 12 ετών, ξοδεύονται συνεχώς (πάσχα, γιορτή κλπ.). Άρα θεωρώ πως του\της αξίζει και με το παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
πφφφ...

technicalities... τι πάει να πει "να παρουσιαστεί στην εκκλησία"??? :confused:.
Ως νονά το δώρο μου πήγε στην αγορά πλυντηρίου. H έταιρη νουνά αγόρασε ένα ντουλάπι για το σπίτι της.
Given ότι εγώ δεν είχα πλυντήριο και αυτή δεν είχε ντουλάπι, αλλά on the other hand είχαμε μια σωρεία από ψηφιακές, κινητά, ρολόγια, κοσμήματα κτλ κτλ κτλ

....
To τι και πώς θα παρουσιαστεί στην εκκλησία είναι το σημαντικό???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
πφφφ...

technicalities... To τι και πώς θα παρουσιαστεί στην εκκλησία είναι το σημαντικό???

E ναι! Σε αυτό έχεις ένα μέρος δίκαιο. Είναι θέμα ανθρώπων. Και φυσικά αν το συζητήσουν οι γονείς με την νονά, όλα τα άλλα πάνε κι έρχονται. Απλά στην δική μου περίπτωση, που τα πράγματα τα θέλουν οι νονές πιο παραδοσιακά και εκείνες έχουν καλύψει το θέμα σπίτι, επίπλωση, κλπ. μας έμειναν τα άλλα....
Βέβαια και εγώ είχα μια βιντεοκάμερα πριν 10 χρόνια, αλλά για μια καινούρια ψηφιακή δεν θα έλεγα και όχι. :P Καλή διάθεση να υπάρχει και όλα τα άλλα βρίσκονται. Προσωπικά με ενδιαφέρει να μου μείνουν οι άνθρωποι (δηλ. να επισκέπτονται οι νονοί τα παιδιά μου και να μην τα ξεχνούν, όπως συμβαίνει με άλλες περιπτώσεις που γνωρίζω, φυσικά για να μην στεναχωριούνται τα ίδια τα παιδιά) και τα υπόλοιπα τα θεωρώ κάπως δευτερεύοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
:P Καλή διάθεση να υπάρχει και όλα τα άλλα βρίσκονται. Προσωπικά με ενδιαφέρει να μου μείνουν οι άνθρωποι (δηλ. να επισκέπτονται οι νονοί τα παιδιά μου και να μην τα ξεχνούν, όπως συμβαίνει με άλλες περιπτώσεις που γνωρίζω, φυσικά για να μην στεναχωριούνται τα ίδια τα παιδιά) και τα υπόλοιπα τα θεωρώ κάπως δευτερεύοντα.
that was my point exactly ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Γειά σου Μαράκι. Όπως ήδη γνωρίζεις, πλησιάζει η βάπτιση. Προσωπικά ζήτησα από τις κουμπάρες μου, να μου πουν τι ακριβώς θέλουν, ώστε να μην τους πάρω από μόνη μου κάτι, που δεν θα το χρησιμοποίησουν καθόλου. Βασικά έχει να κάνει με το τι αρέσει στον καθένα. Π.χ. εσύ τι θεωρείς ότι σου χρειάζεται αυτό τον καιρό (βέβαια δεν μιλάω για κουζίνα και πλυντήριο, καθώς θα πρέπει να παρουσιαστεί στην εκκλησία και δεν μπορεί να υποστηριχτεί) αλλά δεν σου λείπει κάτι ηλεκτρονικό; Μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανή ας πούμε. Το κόστος του δώρου έχει να κάνει με την οικονομική άνεση των γονιών. Εγώ πιστεύω 500 με 600 είναι το ανώτερο για τον καθε νονό –ά. Μην ξεχνούμε πως κι εκείνος κάνει πολλά έξοδα. Πληρώνει τα βαπτιστικά (διόλου ευκαταφρόνητο ποσό αν υπολογίσεις και λαμπάδες, λαδόπανα ,κλπ.), μέρος του στολισμού, τον σταυρό (και μάλιστα τώρα που κοιτούσα, έχουν φθάσει στα ύψη), την εκκλησία, τους παπάδες (που θα ζητηθούν εκτός του ναού) και δεν ξέρω τι άλλο ισχύει σε κάθε περιοχή. Η μία κουμπάρα μου, είναι των ηλεκτρονικών και μου ζήτησε μια hd handycam της sony. Μπορεί και να παρουσιαστεί ωραία, αυτές οι βιντεοκάμερες είναι όσο η παλάμη. Η άλλη που είναι πιο παραδοσιακή και δεν ασχολείται με τεχνολογία, μου ζήτησε ένα κλασσικό ρολόι με δερμάτινο λουρί (δεν το έχουμε δει ακόμη, δεν ξέρω τι μάρκα θα επιλέξει και πόσο κοστίζει) επίσης το θεωρώ ωραίο δώρο. Τώρα για τα κοσμήματα, ωραία τα βρίσκω σαν ιδέα, απλά δεν ξέρω αν τα φορούν όλοι. Σε κάποιους δεν αρέσουν και πολύ. Αν έχεις άνεση με τους γονείς, μπορείς να τους ρωτήσεις μέχρι τι πόσο μπορούν να διαθέσουν και αναλόγως να κρίνεις τι θα ζητήσεις. Πάντως αφού θα ξοδευτούν οι γονείς, είναι καλό να πάρει και ο- η νονός\α ένα δώρο που να το ευχαριστηθεί, άλλωστε οι νονοί είναι σημαντικοί και μέχρι σχεδόν το παιδί να πάει 12 ετών, ξοδεύονται συνεχώς (πάσχα, γιορτή κλπ.). Άρα θεωρώ πως του\της αξίζει και με το παραπάνω.

Ναι, ξέρω ότι πλησιάζει κι η δική σας βάφτιση! :D Εμείς έχουμε καιρό ακόμα, αλλά με ρώτησε χθες η κουμπάρα μου τι δώρο θα ήθελα να μου πάρει και πραγματικά δεν ξέρω τι να απαντήσω. Κοσμήματα δεν φοράω ιδιαίτερα και ρολόγια έχω πολλά και δεν νομίζω ότι χρειάζομαι ένα πολύ καλό και ακριβό ρολόι αυτή τη στιγμή. Οπότε σκέφτηκα να καταφύγω σε κάτι ηλεκτρονικό. Όχι λαπ τοπ, εκτυπωτή, κινητό κλπ καθώς έχω από όλα. Έλεγα να ψάξω αυτά τα ipod, ipad κλπ, αλλά είμαι τόσο άσχετη που δεν έχω ιδέα ούτε τι είναι το καθένα, ούτε σε τι τιμές κυμαίνονται. Περισσότερο με ενδιαφέρει βασικά να παίζει καλή μουσική, να μπαίνει στο ίντερνετ με λιγότερο δραματικές ταχύτητες σε σχέση με το κινητό και να βγάζει φωτογραφίες (ναι, είμαι άσχετη, δεν έχω ιδέα αν υπάρχει κάτι τέτοιο και πως λέγεται :P)!

Γενικά μιλώντας τώρα θεωρώ το κόσμημα ένα πολύ καλό δώρο για μια κουμπάρα/νονά (αν τα φοράει, φυσικά) και το ρολόι ένα πολύ καλό δώρο για κουμπάρο/νονό. Για πιο νέους νονούς, κάτι ηλεκτρονικό είναι ότι πρέπει, ενώ για νέο ή νιόπαντρο ζευγάρι θα μου άρεσε και κάποιο καλό διακοσμητικό για το σπίτι ή κάποια χρήσιμη συσκευή.

υγ: Εννοείται ότι το σημαντικότερο είναι ο νονός να ασχολείται με το παιδί και να το βλέπει όσο πιο συχνά γίνεται (τα δώρα που θα του πηγαίνει είναι δευτερευούσης σημασίας, το παιδάκι θα τρελαίνεται ακόμα κι αν ο νονός του του φέρει μόνο ένα σοκολατάκι). Γι' αυτό κι εγώ αντί να της απαντήσω για το δώρο, προτίμησα να πάρω το μωρό να το κρατήσω στο σπίτι μου για μια μέρα και να την περάσουμε μαζί! Είναι αφιερωμένη σ' εκείνο η σημερινή μέρα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Τα κλασικά
ρολόι για άντρες και γυναίκες
πένα για άντρες
τσάντα για γυναίκες
κόσμημα για γυναίκες
μανικετόκουμπα για άντρες

Γενικά κάτι προσωπικό και ιδιαίτερο
Αλλά πάντα εξαρτάται από το πόσα λεφτά διαθέτει κανείς......
Λιγότερα από 200 ευρώ...όχι για μένα..
Αλλά και πάλι εξαρτάται σε ποια οικονομική φάση της ζωής σου είσαι και πόσα λεφτά συνολικά έχεις ξοδέψει για την όλη βάφτιση ή για το γάμο......
Άλλωστε με τους κουμπάρους έχεις ιδιαίτερη σχέση ή ρωτάς από την αρχή τι θέλουν ή απλά με την καρτούλα αλλαγής τους αφήνεις να επιλέξουν τι θέλουν τελικά......;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ το καλύτερο δώρο γάμου που έχω ακούσει το έκαναν καλή μου φίλη με τον άντρα της στο ζευγάρι που τους πάντρεψε! Οι κουμπάροι δεν ήθελαν δώρο, με τα πολλά τους είπαν "εντάξει, κάντε μας τίποτα 2ημεράκι να πάμε εκδρομούλα" και εν τέλει έκαναν και τα 2 ζευγάρια μαζί 4ημερη εκδρομούλα εντός Ελλάδος (άσχετη και μεταγενέστερη από το honeymoon του ζευγαριού) στην οποία πέρασαν υπέροχα και που όσον αφορά το οικονομικό η διαμονή και τα μεταφορικά νομίζω πληρώθηκαν από τους νιόπαντρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγώ δεν θα πω ακριβώς τι δώρο μας έκαναν οι γονείς του παιδιού που βαφτίσαμε, πάντως είχε 40 ευρώ. Α και δεν μας έκαναν ακριβώς, στον boyfriend το έκαναν μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
40 ευρώ; Εντάξει δε μετράει γενικά το ποσο, αλλά 40 ευρώ ρε συ; Έλεος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
E, μετράει και το ποσό γιατί αμα σου λένε πως θέλουν τα τάδε βαφτιστικά και πως για το δώρο διαθέτουν εως 800 ευρώ, πας εσύ και ψωνίζεις όλα τα ακριβά, λες τι δώρο θελεις (κάτι για το σπίτι που το χρειαζόμασταν και θα το παιρναμε έτσι κι αλλιώς, οπότε θα ήταν σαν ανταλλαγή) και στο τέλος καταλήγεις με...ένα άχρηστο πράγμα των 40 ευρώ που το παραχώσαμε σε ένα συρτάρι και προσπαθούμε να το ξεχάσουμε. Συν που ήθελαν να μας φορτώσουν και τον στολισμό της εκκλησίας...
Μακριά από κουμπαριλίκια, εκτός και αν γνωρίζετε πολύ καλά τους άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Ειδικά όταν πετυχαίνεις τέτοιους κουμπάρους που σου κάνουν και παραγγελιές, ε θα πρεπε να χαν πάρει κάτι καλύτερο. Και φυσικά ακριβότερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Επειδή γίνομαι κουμπάρα φέτος, παντρεύοντας ένα ζευγάρι και επειδή οι γνώμες όσων ξέρω διίστανται ρωτάω το εξής:
Συνηθίζεται ο κουμπάρος να παίρνει δώρο στο ζευγάρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Επειδή γίνομαι κουμπάρα φέτος, παντρεύοντας ένα ζευγάρι και επειδή οι γνώμες όσων ξέρω διίστανται ρωτάω το εξής:
Συνηθίζεται ο κουμπάρος να παίρνει δώρο στο ζευγάρι;

Το ακριβότερο αγοράζει... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Επειδή γίνομαι κουμπάρα φέτος, παντρεύοντας ένα ζευγάρι και επειδή οι γνώμες όσων ξέρω διίστανται ρωτάω το εξής:
Συνηθίζεται ο κουμπάρος να παίρνει δώρο στο ζευγάρι;

Δεν τους φτανει που θα αναλαβει τοσα κοστη;
Δεν σου απανταω σχετικα με τα εθιμοτυπικα η οτιδηποτε... Απλα φρικαρω και μονο στην ιδεα του ολου θεσμου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Το ακριβότερο αγοράζει... :P
Μάλιστα. :P
Επειδή ξέρω σίγουρα ότι του κάνουν δώρο, μου φαίνεται περίεργο να υπάρχει ανταλλαγή δώρων ουσιαστικά.

Δεν τους φτανει που θα αναλαβει τοσα κοστη;
Δεν σου απανταω σχετικα με τα εθιμοτυπικα η οτιδηποτε... Απλα φρικαρω και μονο στην ιδεα του ολου θεσμου....

Το ζευγάρι είναι φιλικό και βλέπω το ρόλο ως κουμπάρα με τον τρόπο για τον οποίο γεννήθηκε: ελαφρώνοντάς τους οικονομικά από μερικά βάρη.
Οι ίδιοι είναι που λένε ότι δεν έχουν ακούσει να κάνει δώρο ο κουμπάρος στο ζευγάρι και νομίζω ότι το κάνουν για να μη μας "φορτώσουν" κάτι επιπλέον. Αυτό που εγώ ξέρω με επιφύλαξη είναι ότι συνηθίζεται ο κουμπάρος να κάνει και κάποιο δώρο, ε και δε θέλω να κάνω τον μαλάκα σφυρίζοντας αδιάφορα αν αυτό συνηθίζεται. Γι΄αυτο ρωτάω.

Όσον αφορά τα ΤΟΣΑ κόστη, να σου πω ότι μπορείς να βρεις φτηνές και πολύ καλές λύσεις αναλόγως του κατά πόσο έχεις διάθεση να το ψάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατι να δωσω εστω και 100 ευρο ομως, επειδη ο αλλος θελει να παντρευτει; Ας παντρευτει στο δημαρχειο να μην κοστισει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μάλιστα. :P
Επειδή ξέρω σίγουρα ότι του κάνουν δώρο, μου φαίνεται περίεργο να υπάρχει ανταλλαγή δώρων ουσιαστικά.



Το ζευγάρι είναι φιλικό και βλέπω το ρόλο ως κουμπάρα με τον τρόπο για τον οποίο γεννήθηκε: ελαφρώνοντάς τους οικονομικά από μερικά βάρη.
Οι ίδιοι είναι που λένε ότι δεν έχουν ακούσει να κάνει δώρο ο κουμπάρος στο ζευγάρι και νομίζω ότι το κάνουν για να μη μας "φορτώσουν" κάτι επιπλέον. Αυτό που εγώ ξέρω με επιφύλαξη είναι ότι συνηθίζεται ο κουμπάρος να κάνει και κάποιο δώρο, ε και δε θέλω να κάνω τον μαλάκα σφυρίζοντας αδιάφορα αν αυτό συνηθίζεται. Γι΄αυτο ρωτάω.

Όσον αφορά τα ΤΟΣΑ κόστη, να σου πω ότι μπορείς να βρεις φτηνές και πολύ καλές λύσεις αναλόγως του κατά πόσο έχεις διάθεση να το ψάξεις.

Εγώ ξέρω ότι κάνει δώρο και ο κουμπάρος.
Αν σου έχουν ήδη πει εμμέσως ότι "δεν χρειάζεται", πάρε κάτι συμβολικό για να μην νιώθεις και συ άσχημα. Δεν χρειάζεται να καταξοδευτείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Γιατι να δωσω εστω και 100 ευρο ομως, επειδη ο αλλος θελει να παντρευτει; Ας παντρευτει στο δημαρχειο να μην κοστισει...

Αν σου πει κάποιος φίλος σου να τον παντρέψεις μπορείς να πεις όχι. Δεν είναι υποχρεωτικό.

Σ' ευχαριστώ wild rose :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top