Προτείνετε παιδικά βιβλία

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ο ΜΦΓ (μεγάλος φιλικός γίγαντας)-Ρόαλντ Ντάλ

Είναι από τα ελάχιστα βιβία του Ρόαλντ Ντα που δεν έχω διαβάσει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicole1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Αγαπάμε τους μύθους του Αισώπου! <3

Συμφωνω. Οι μυθοι του Αισωπου εχουν και καποιο διδαγμα ειναι ωραια για τετοια ηλικια και ειναι και ευκολο να το καταλαβει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
θα ήθελα να μου προτείνετε μερικά βιβλία για την αδερφή μου που πηγαίνει στην β΄τάξη δημοτικού......... τα βιβλία που θα της δώσω θέλω να είναι εύκολα να διαβαστούν απο ένα μικρό παιδί,δηλαδή με μικρές προτάσεις και εικονογράφηση.
Υπάρχει το προφανές που δεν υπάρχει παιδί που να μην το αγάπησε:

Ελληνική Μυθολογία

Κυκλοφορούν εκδόσεις για μικρά παιδιά από 7-8 χρονών.



Υ.Γ. Οι ξενόφερτοι πρίγκηπες και πριγκήπισσες να πάνε να πνιγούνε.

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
θα συμφωνήσω κι εγώ ότι <<Ο μικρός πρίγκηπας>> όσο κι αν είναι γραμμένος με ανάλαφρο περιπετειώδη τρόπο, αγγίζει ουσιαστικά κάποια ζητήματα ασχέτου ηλικίας που απαιτούν όμως μια κάποια εμβάθυνση και ωριμότητα σκέψης. Οχι πως είναι δεδομένο ότι ένα παιδί δημοτικού δεν μπορεί να τα αντιληφθεί, αλλά με δεδομένο ότι το ξαδέλφι είναι μόλις 8 χρονώ και χωρίς ιστορικό διαβάσματος , θα πρότεινα κάτι πιο ανάλαφρο. Ο πρίγκιπας θα είναι μια εξαιρετική επιλογή σε λίγα χρονάκια, πάντως.

λοιπόν, για να δούμε...

:hmm:
...


α! μόλις ξέθαψα από τις παιδικές μου αναμνήσεις έναν άλλο ...<<μικρό>> (κατάλληλο διά την περίστασιν) :




άναλαφρος, περιπετειώδης και σκανταλιάρης μου έκανε παρέα πολλά παιδικά καλοκαιρινά μεσημέρια.
ο μικρός αλητάμπουρας των Σεμπέ (σκίτσα) και Γκοσσινύ (ο οποίος τυγχάνει να είναι και συν-δημιουργός του Λούκι Λουκ) με την τρελοπαρέα του είναι μια ενδιαφέρουσα αρχή.


υγ.



αχ :inlove: θύμισες :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Υπάρχει το προφανές που δεν υπάρχει παιδί που να μην το αγάπησε:

Ελληνική Μυθολογία

Κυκλοφορούν εκδόσεις για μικρά παιδιά από 7-8 χρονών.

Χαχαχαχα!:hehe:
Και είπα να το προτείνω και εγώ αλλά σκέφτηκα ότι τα κατορθώματα του συνονόματου σου είναι λιγάκι ακατάλληλα.:whistle:
Αλλά ναι όντως όμως υπάρχουν πολύ ωραία παιδικά βιβλιαράκια, που περιέχουν ιστορίες γύρω από την ελληνική μυθολογία. Από ένα δώρο από την μαμά μου στα 5-6(αυτή μου τα διάβαζε μέχρι να πάω σχολείο:P) ξεκίνησε η αγάπη μου για την μυθολογία.:redface:
Λέμε ΝΑΙ και στην μυθολογία μας.:P
λοιπόν, για να δούμε...

:hmm:
...

α! μόλις ξέθαψα από τις παιδικές μου αναμνήσεις έναν άλλο ...<<μικρό>> (κατάλληλο διά την περίστασιν) :


άναλαφρος, περιπετειώδης και σκανταλιάρης μου έκανε παρέα πολλά παιδικά καλοκαιρινά μεσημέρια.
ο μικρός αλητάμπουρας των Σεμπέ (σκίτσα) και Γκοσσινύ (ο οποίος τυγχάνει να είναι και συν-δημιουργός του Λούκι Λουκ) με την τρελοπαρέα του είναι μια ενδιαφέρουσα αρχή.

Είναι ωραίο για βιβλίο. Αν και τώρα δεν μου έρχεται όρεξη να το διαβάσω ξανά.:whistle:
Ωστόσο πρέπει να επιλέξει μικρό βιβλίο που περιέχει λίγες "ιστορίες"/κομμάτια για να μην τρομάξει το παιδί ή τα παρατήσει και δεν το διαβάσει όλο. Στο δημοτικό είχα φάει κόλλημα.:P Πωωωω τι μου θύμησες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
θα συμφωνήσω κι εγώ ότι <<Ο μικρός πρίγκηπας>> όσο κι αν είναι γραμμένος με ανάλαφρο περιπετειώδη τρόπο, αγγίζει ουσιαστικά κάποια ζητήματα ασχέτου ηλικίας που απαιτούν όμως μια κάποια εμβάθυνση και ωριμότητα σκέψης. Οχι πως είναι δεδομένο ότι ένα παιδί δημοτικού δεν μπορεί να τα αντιληφθεί, αλλά με δεδομένο ότι το ξαδέλφι είναι μόλις 8 χρονώ και χωρίς ιστορικό διαβάσματος , θα πρότεινα κάτι πιο ανάλαφρο. Ο πρίγκιπας θα είναι μια εξαιρετική επιλογή σε λίγα χρονάκια, πάντως.

λοιπόν, για να δούμε...

:hmm:
...


α! μόλις ξέθαψα από τις παιδικές μου αναμνήσεις έναν άλλο ...<<μικρό>> (κατάλληλο διά την περίστασιν) :




άναλαφρος, περιπετειώδης και σκανταλιάρης μου έκανε παρέα πολλά παιδικά καλοκαιρινά μεσημέρια.
ο μικρός αλητάμπουρας των Σεμπέ (σκίτσα) και Γκοσσινύ (ο οποίος τυγχάνει να είναι και συν-δημιουργός του Λούκι Λουκ) με την τρελοπαρέα του είναι μια ενδιαφέρουσα αρχή.


υγ.




αχ :inlove: θύμισες :redface:

Όντως τέλειο βιβλίο και αυτό και τα υπόλοιπα τα είχα διαβάσει όλα στη γ δημοτικού και τα λάτρευα!!!Έχει πολλές μικρές άσχετες μεταξύ τους ιστορίες και θα του/της αρέσει πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.






Εγώ τα διάβασα στην ηλικία των 11-12
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Ελληνική Μυθολογία
.
Χαχαχαχα!:hehe:Και είπα να το προτείνω και εγώ αλλά σκέφτηκα ότι τα κατορθώματα του συνονόματου σου είναι λιγάκι ακατάλληλα.:whistle:Αλλά ναι όντως όμως υπάρχουν πολύ ωραία παιδικά βιβλιαράκια, που περιέχουν ιστορίες γύρω από την ελληνική μυθολογία. Από ένα δώρο από την μαμά μου στα 5-6(αυτή μου τα διάβαζε μέχρι να πάω σχολείο:P) ξεκίνησε η αγάπη μου για την μυθολογία.:redface: Λέμε ΝΑΙ και στην μυθολογία μας.:P
Χεχεχε!! Ναι, η Ελληνική Μυθολογία έχει πολύ έντονο το ερωτικό στοιχείο, όμως στις εκδόσεις για παιδιά αυτό δεν αναφέρεται. Είχα μάθει ανάγνωση και γραφή πολύ πριν πάω σχολείο και με την παιδική μου φίλη διαβάζαμε μαζί από μικρά κάποια βιβλιαράκια με ιστορίες από τη Μυθολογία μας. Θυμάμαι μάλιστα ότι σε κάποια βιβλία έπρεπε να χρωματίσουμε εμείς τις εικόνες. Μας είχαν συναρπάσει οι αρχαίοι θεοί, ο Τρωικός πόλεμος, τα ταξίδια του Οδυσσέα, η Αργοναυτική εκστρατεία, ο Ηρακλής, ο Θησέας. (Καμία σχέση με τη μίζερη εβραϊκή μυθολογία που μας την πλασάρουν σαν ...θεόπνευστη). Αρκετές φορές κάναμε αναπαραστάσεις της Ελληνικής Μυθολογίας, μετατρέποντας τα σεντόνια μας σε χλαμύδες και χιτώνες. Χαχαχαχα!! (Τι μου θυμίζεις τώρα!). Έτσι λατρέψαμε τη Μυθολογία μας. Μεγαλώνοντας απέκτησα κι άλλα (όχι πλέον παιδικά) βιβλία και την αγάπησα ακόμα πιο πολύ. Πιστεύω ότι είναι πολύ όμορφα τα βιβλία της Ελληνικής Μυθολογίας για τα μικρά παιδιά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
b113414.jpg
το είχα διαβάσει όταν ήμουν 10 :P :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Τον Τριγωνοψαρούλη να μην ξεχάσουμε και την Τρελούτσικη ηλιαχτίδα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Ένα γεμάτο μέλια χεράκι :) το είχα διαβάσει και πρόσφατα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
:worship: Προτείνεται για παιδια από 8+ ετών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Είναι για παιδάκια που αρχίζουν να διαβάζουν... Αλλά και πιο μικρά... Εμείς είμαστε 1.5 και το λατρεύουμε! Έχει πολλές εικόνες με ωραία χρώματα που αρέσουν στα παιδιά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.


για 9+
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.

Αχ,ναι είναι τέλειο!!!:clapup:
Και έχει και συνέχεια, το Η μυστηριώδης βιβλιοθηκάριος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top